aar 4 ■■■e. Ir mm mm m mgr. ph. van den heuvel .1181 ,;a: «ff ■mhm* MHï SS» ft iprap ■HR-V- i ■Rinry 1 Nieuwe Schiedamsche Courant Dinsdag 2 Augustus 1927 No. 14927 1 WEÊDE LAD mm K* m m j PW,®?r SI §l| H ■- pi iSI' I f NEO-MALTHU- SIANISME. LUCHTVAARTSCHOOL rF P I jjSl- v." I MM ;:fff;f :f f.f W&Êmmi&mm: §1» w lift' SB llllMi SsmmêI MÊM - GEEN STAKING TE HOOGEZAND Wilde staking van jongens Met een geestkracht welke weinigen ge-, geven is, volgt de bijna een eeuw oude tor. S, van Houten de publieke gebeurtenis sen in ons land waarin hij, jaren geleden, z°o'n leidenden rol speelde. De tijd heeft de beginselen van dezen ouden liberalen staatsman niet kunnen schokken: hij is zijn atheisme en zijn mate rialisme getrouw gebleven en hij blijft er ook de consekwenties uit trekken. De interpellatie-KIeerekoper inzake de door de Regeering genomen beslissing om trent de rechtspersoonlijkheid van den Nieuw-Malthusiaansc.hen Bond. heeft de aandacht getrokken van den man, die dezen bond eens de Koninklijke goedkeuring be zorgde. Waar hij nog van meening is dat de theorie inzake: huwelijksleven, zooals de Bond die verdedigt, niet schandelijk is maar zegen brengt, verwondert hij zich over liet feit, dat mon niet meer aandacht schonk aan de opinies, vroeger verkondigd door hem, mr. van Houten. Hij is zelfs bevreesd, dat zijn geschriften „verboden lectuur" zijn voor onze Katholieke ministers en kamer leden. Over die veronderstelling kunnen wij lachen, Alleen kunnen Wij niet lachen, waar tor. van Houten wel zoo beschaafd is, in navolging van een der liberale journalisten oen parallel te trekken tusschen egoïstische genot.zuchtigen en menschen, die uit hoogere Idealen de volledige onthouding in practijk brengen. Alsof er een vergelijking mogelijk ware tusschen „deze twee groepen menschen! Iets verder probeert mr. v. Houten op een wijze die zijn grijs hoofd weinig eer aan doet, de redeneering te weerleggen waarmee uu\ v. Schaik kort maar krachtig het heo-malthusi anisme veroordeelde als strijdig toet de natuurwet en dus met Gods gebod. De heer van Houten is er, ondanks zijn jaar, nog niet in geslaagd een doel te zien in de natuur of een wil. Hij is Bevangen in de ijscel van het materialistisch determinisme en is wel zoo cynisch geble ven, dat hij, sofistisch redeneerend, kinderen gelijk stelt met, „leed, hetwelk de natuur ver oorzaakt," en dat dus bestreden mag worden. „Wij. neo-malthusianenontraden het verwekken zonder een juist door de natuur zoo moeielijk gemaakte onthouding Ei, en waaróm zou de onthouding zoo moeilijk gemaakt zijn? En hoe kan de heer v. Houten beweren „voor dieren is er geen malthusianisme noch in den vorm van onthouding noch in die van beperking" zonder ook andere fac toren die hier van invloed zijn te laten mee spreken? En hoe waarborgt hij, dat zijn voorlich tingsdienst alleen diegenen bereikt, die hij '-©reiken wil? En op welken grond wil hij zijn voorge- üchteri die geen haat vonden bij zijn midde len, afhouden van het plegen van abortus". En hoe -zal hij ons bewijzen, dat de wel stand der minder-gegoeden in die streken Waar zijn stelsel vooral gepropageerd wordt, hooger is dan elders? En hoe verklaart hij, dat zijn stelsel vooral bij de rijken ingang vond waaruit overduide- lijk blijkt, dat het een middel geworden is om zichzelf en het nageslacht wat er nog is *door den regel futloos en inert) meer Weelde te verzekeren. Waarbij wij nog terzijde laten, dat wij, die Selooven in het bestaan van God Almachtig maar niet in de huidige maatschappij- Ordening, ook overtuigd zijn, dat die God goed genoeg is geweest, voldoende te schen ken aan ieder kind dat in de wereld komt, toits de menschen die het omringen van goe den wille zijn. van Houten en de socialisten zijn het op ^11 punt eens. Wat sloeg Mgr. dr. Poels dus den spij ier °P den kop, toen hij te Nijmegen verklaarde: «Wat. wij Katholieken, willen al worc al'e ophef daarbij vermeden is onzeggelijk Veel radicaler en veel dieper dan wa e socialisten willen met wie echte liberalen het to begihselquaesties dan ook veel beter tun neo vinden dan met ons, katholieken oor wie er nog aan twijfelde, spree ïnr- v. I-louten's bijdrage in het liberale "Maandblad" duidelijke taal. Zij is in wezen het klaarste godloochenend materialisme da! ook door den marxist gehuldigd wore Met hem zullen wij geen enkele beginse kwestie kunnen oplossen omdat hun Jooehening van God en Diens eeuwige wet ben blijvend van ons scheidt. AFSCHEIDSFEEST VAN MISSIONARISSEN De toestand van den Hoogeerw. Heer mgr. b- v. d. Heuvel, regent van het Klein feemi- harie te St Mlchiels-Gestel was gisteravond iets hPt„„ MGR. W. V. DIN IER Naar zijn missiegebied Mgr. W. A. van Dinter, Magister generaal van de orde van het H. Kruis, zal zich in den loop dezer maand naar zijn vroeger missiegebied in Amerika begeven ter afhandeling der loopende 2&keij DOOR Z. D. ff. MGR. ff. VAN DE WETERING AARTSBISSCHOP VAN UTRECHT, werd de Zeereerw, heer H. J. Koopmans, pastoor der parochie van de H. Barbara te Culemborg, benoemd tot president van het Seminarie te Culemborg. Wij zien hier den Aartsbisschop en den nieuwbenoemden functionaris op een foto vereenigd. HET CARM ELI ETEN KLOOSTER TE BOXMEER DE VIERING VAN HET 275-JARIG BESTAAN. Op luisterrijke wijze heeft de parochie Box meer Zondag herdacht het 275-jarig bestaan van het Carmelietenklooster alhier. Een feestcomité was gevormd, met burge meester Verkuijl aan het hoofd. Prachtig was het klooster versierd, algemeen werd gevlagd. Om 10 uur droeg de Zeereerw. Pater Dr. Titus Brandsma, assistent-provinciaal, een plechtige Hoogmis op. Het zangkoor voerde een feestmis uit en de oud-Boxmeerenaar, Pater Jos. Timmermans, Redemptorist, huldigde in een predikatie de Paters van zijn geliefd Boxmeer. In optocht, met ontplooide banieren en wap perende vaandels werd om 12 uur naar het klooster getrokken, begeleid door twee muziek gezelschappen. Een duizendkoppige menigte stelde zich voor het klooster op. Drie kinderen der R.K. scholen dankten voor het werken der Paters in het belang der jeugd en boden bloemen aan. De burgemeester sprak namens de parochie, stelde de groote verdiensten der Paters in het licht en bood als huldeblijk een enveloppe met 1100 aan ter verfraaiing der kerk. De Prior Pater Plechelmus Croonen dankte namens de jubileerende kloosterlingen, terwijl prof. Titus Brandsma een woord van dank sprak De receptie was zeer druk bzocht. PATER H. FISSCHER S.J. De zeereerw. pater H. Pisscher te Cheribon zal 27 September zijn vijftig-jarig jubileum vieren als lid van de Sociëteit van Jesus. Pater Pisscher is 36 jaren in Indië werkzaam geweest. Er is een huldigingscommissie ge vormd onder voorzitterschap van den resident. BENOEMINGEN in het Bisdom Roermond. Z. D. H. Mgr. L. Schrijnen, Bisschop van Roermond, heeft benoemd: tot professor te Rol- duc den Weleerw. Zeergel. heer L. J. A. Teunis- sen; tot professor aan het Bisschoppelijk Col lege te Roermond den Weleerw. Zeergel. heer A. J. L. van Thiel; tot professor aan het Bis schoppelijk College „St. Josef", Sittard, den Weleerw. Zeergel. heer J. G. Menten. EEN TRIOMFDAG VOOR HET MISSIE HUIS TE STEIJL. Met grooten luister is Zondag in 't Mis siehuis St. Michaël te Steijl het afscheidsfeest gevierd van de missionarissen, die met de eer ste scheepsgelegenheid zullen vertrekken, naar het verre land van hun missie-arbeid. Nooit zag het Sint Michaëlshuis zooveel gasten tege lijk in zijn zalen bijeen, maar ook nooit mo biliseerde het zulk een groote schare missie helden, die tegelijk zal uittrekken ter verove ring van de wereld voor Christus. Nu stonden 52 -priester- en 34 broeder-missionarissen ge reed om de opdracht te gaan volbrengen: prae- dicate Evangelium omni creaturae. Zulk een gloriedag heeft de congregatie der Missiona rissen van het Goddellijk Woord nog nimmer beleefd. Was dit reeds een reden tot groote blijheid en luisterrijk feestbetoon voor de bewoners van het missiehuis, nog spontaner was hun vreugde, nu de apostolische nuntius te Berlijn Z.Exc. Mgr. Eugenius Pacelli gekomen was, om met pontificale plechtigheid de missiekrui- sen uit te reiken. In kapel en zalen langs wegen en op voorhoven had men daarom schitterende versieringen aangebracht. Op feestelijke wijze had de apostolische nun tius, vergezeld van zijn secretaris den zeer eerw. pater Gehrmann S.V.D., zij11 intrede te Steijl gedaan. Aan de grens der gemeente Te- gelen, waartoe ook Steijl behoort, was Z.Exc. verwelkomd door het gemeentebestuur. Den hoogen gast ter eere hadden de burgers van Tegelen de vlaggen uitgestoken. Zondagmorgen droeg de apostolische nun tius in de kloosterkapel een pontificale H. Mis op. In den namiddag had de wijding en uit reiking der missiekruisen plaats. Om aan de vele genoodigden gelegenheid te geven deze schoone plechtigheid te kunnen bij wonen hadden de studenten van Steyl in de openlucht op een der speelplaatsen een altaar opgericht. In deze openluchtkerk werden de Vespers gezongen, waarbij Mgr. Pacelli als agens fungeerde. Na de Vespers hield de zeer eerw. pater Fischer S.V.D., een indrukwek kende predikatie en daarop zegende de aposto lische nuntius de missiekruisen en reikte deze uit aan de jonge missionarissen, die eerstdaags naar hun statie vertrekken. Om 5 uur had in tegenwoordigheid van vele autoriteiten een feestvergadering plaats in de aula van het missiehuis. Door de studenten van 't missie huis werden op uitstekende wijze eenige zang nummers uitgevoerd, terwijl verder door de clamatie de groote beteekenis van dezen dag werd geschetst. Door Z.Exc. Mgr. Pacelli werd ook in het Duitsch een treffende toespraak gehouden, waarin Z.Exc. deed uitkomen, dat hij met groote vreugde aan dit afscheidsfeest deelnam en waarbij hij de Congregatie en de missio narissen geluk wenschte. Van den Rijkskanselier Dr. Marx mochten de missionarissen het volgende telegram ont vangen. „Aan het missiehuis van Steijl zend ik op zijn eeredag, waarop zooveel paters en broe ders voor hun afreis naar de missie, het mis siekruis ontvangen, mijn oprechte en harte lijke gelukwenschen. Moge de Almachtige het werk van deze moedige, christelijke geloofs verkondigers rijkelijk zegenen". Onder de 86 missionarissen, voor wie dit afscheidsfeest werd gegeven, behooren ook 8 Nederlanders, n.l. 6 priesters en 2 broeders. Een gegadigde voor de exploitatie In verband met de verschillende berichten, die dezer dagen ia de pers voorkwamen betref fende de op te richten vliegschool te Rotter dam, heeft de heer Adriaan F. r. m. C. H. W. Mulder, gebreveteerdvlieger te Nijmegen, zich naar men ons mededeelt, in een adres tot den Minister van Waterstaat gewend met het ver zoek hem zoo noodig toestemming te willen verleenen om te zijner tijd over te gaan tot exploitatie van de vliegschool op den Kopschen- hof te Nijmegen. Adressant deelt mede, dat het terrein waar op de vliegschool zal gebouwd worden, voor- loopig in afwachting van de beuoodigde gelden ongebruikt ligt; adressant echter meent bin nen afzienbaren tijd de beuoodigde gelden voor het in exploitatie brengen van zijn vliegschool bijeen te hebben, DE PILOOT SOHOLTE (rechts) werd In zijn geboorteplaats, Enschedé, gehuldigd, ter gelegenheid van de welgeslaagde Holland-Indië-vlu ht. Onze foto toont hem met zijn doch tertje en den sportleven Enschedéschen burgemeester, den heer Edo Bergsma, OP DE HOEFKADE TE DEN HAAG had (zooals wij reeds uitvoerig gemeld hebben) een brutale diefstal plaats ten huize van den controleur-betaalmeester der H. T. M. Een oude man werd op zijn stoel vast gebonden, waarna de brandkast werd geforceerd en een bedrag van 6000 7000 gulden meegenomen. Op onze foto ziet men de politie ariveeren voor het aanvangen van een onderzoek. DE VACCINATIE Het optreden van ziektegevallen met en zonder doodelijken afloop na de inenting. GEEN VERSTREKKING MEER VAN DE TOT DUSVER GEBRUIKTE KOEPOKSTOF. VERSTREKKING VAN EEN N EURO-VACCIN Op de vragen van den heer Krijger betref fende het optreden van ziektegevallen met en zonder doodelijken afloop na inenting met koe pokstof, heeft de heer Slotemaker de Bruine, Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, het volgende geantwoord. MINISTER SLOTEMAKER DE BRUINE 1. De inspectie van het Staatstoezicht op de Volksgezondheid houdt zich reeds eenigen tijd bezig met de in deze vraag bedoelde ziekte gevallen, die eerst in den laatsten tijd zijn voor gekomen, hoewel gedurende tientallen van jaren te voren met op dezelfde wijze bereide stof was gevaccineerd, zonder dat het verschijnsel was waargenomen. 2. Noch hier te lande, noch in het buiten land, waar zich hetzelfde verschijnsel voordoet, bestaat een stellige meening omtrent de oor zaak van de ziektegevallen. De Rijksorganen, t. w. de hoofdinspecteur, de directeur van het Rijks Serologisch Instituut prof. dr. H. Aldershoff, het hoofd van de bacte riologische afdeeling van het Centraal Labora torium voor de Volksgezondheid, benevens de koepokinrichting te Amsterdam, werken reeds maandenlang in nauw contact samen om tot een oplossing van de moeilijke vraag te komen. De commissie van den Gezondheidsraad voor de besmettelijke ziekten houdt zich geregeld op de hoogte van den stand van het vraagstuk en adviseert de Regeering. De onderzoekingen te dier zake hebben ech ter aangetoond, dat een bacterieel-steriele en tevens virulente koepokstof nog niet te vr- krijgen. is. Terwijl deze onderzoekingen in gang waren, stelde voornoemde directeur een onderzoek in naar een neuro-vaccin, dat in Spanje wordt ge bruikt en waarvan de resultaten volgens de literatuur, die ter beschikking stond, volkomen bevredigend zijn. Nu op grond van de proeven in het Rijks- Serologisch Iastituut ën van de door den di recteur ingewonnen inlichtingen moet worden aangenomen, dat het neuro-vaccin, dat in Spanje gebruikt wordt, bacterieel-steriel en vi rulent is een omstandigheid, waarvan, in verband met de feiten van den laatsten tijd en met het tot dusver verkregen inzicht, groo te waarde moet worden gehecht heeft de ondergeteekende, op eenstemmig advies van den directeur van het Rijks-Serologisch Insti tuut, den hoofdinspecteur en den Gezondheids raad, besloten, dat met de verstrekking van de tot dusver gebruikte koepokstof niet zal wor den voortgegaan, maar dat ln het vervolg al leen het bovenbedoelde neuro-vaccin, bereid ln het Rijks Serologisch Instituut (dat voor de bereiding paraat is) en voortdurend daar gecontroleerd, zal worden verstrekt. 3. Uit het bovenstaande blijkt, dat er voor instelling van een speciale commissie geen aanleiding is. 4. De beantwoording van deze vraag ligt, wat de hoofdzaak betreft, besloten in het ant woord op vraag 2. 5. In verband met de antwoorden op de vo rige vragen kan een antwoord op deze vraag achterwege blijven. Op de vragen van den heer Kersten betref fende het optreden van ziekten met en zonder doodelijken afloop bij kort te voren gevacci neerde personen, de verplichte vaccinatie van ter school komende kinderen en opheffing van den vaccinedwang, heeft de heer Slotemaker de Bruine, Minister van Arbeid Handel en Nij verheid het volgende geantwoord: 1. De waarneming van gevallen van encepha litis post vaceinationem strekt zich uit over de jaren 1924, 1925, 1926 en 1927. In dien tijd zijn in totaal 118 gevallen van aandoening van het oentraal zenuwstelsel waargenomen. Hierbij wordt opgemerkt, dat per jaar ongeveer 150.000 inenting plaats vinden. 2. Gevallen van andere ziekten, bij welke oogenschijnlijk een samenhang met een te vo ren verrichte vaccinatie moet aangenomen worden, zijn niet waargenomen. 3. In totaal waren er op de 118 gevallen 37 met doodelijken afloop. Op de 550.000 van 1924 tot dusver verrichte inentingen is dat 0.067 per duizend. 4. De entstof was ln hoofdzaak afkomstig uit de koepokinrichting te Amsterdam, maar ook uit de inrichtingen te Rotterdam en Gro ningen. Verschil in stof bestond er tusschen do 3 inrichtingen niet. 5. De bepalingen omtrent de vaccinatie zijn da voornaamste bepalingen in onze wetgeving. Zooals zooeven bleek, zijn de vacclnatlebepa- lingen de belangrijkste. 6. Inderdaad dreigt er steeds gevaar voor het optreden der pokziekte en wel uit het bui tenland Engeland, waar de ziekte zich uit breidt, en eenige Zwitsersche kantons. 7. Zooals uit het antwoord op de vragen van den heer Krijger blijkt, heeft de ondergetee kende reeds maatreglen genomen voor de ver strekking van een bacterieel-steriele entstof. In de Zaterdagavond gehouden vergadering van arbeiders dér stroocartonfabriek der firma Hooites Beukema te Hoogezand, in verband met het uitgestelde ultimatum, op welke ver gadering ongeveer de helft van het personeel tegenwoordig was, werd met 34 tegen 19 stem men en 30 onthoudingen besloten om niet tot staking over te gaan. 24 zoogenaamden messenjongons der stroo cartonfabriek Hoites Beukema zijn gisteren ln wilde staking gegaan waardoor slechts twee van de negen banen konden loopen. ..OP STELTEN DOOR EUROPA. Zaterdag morgen om half elf is Willy Lobe, de man, die op stelten een reis door verschillende Europee- sche staten wil ondernemen, uit Amsterdam' vertrokken. De steltlooper was getooid met een rood en witgestreepte blouse,*^en twee meter lange broek en bruine bontmuts, die van achteren ge sloten werd met drie groene lintjes, zooals de Volendammers die dragen. Zoo uitgedost trok de reiziger veel bekijks- Wij wenschen hem „goede reis".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 5