DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN 50ste Jaargang Donderdag 4 Augustus 1927 No. 14929 Dit mimmer bestaat uit drie blades STADSNIEUWS HET ZOMERDORP IN DE DUINEN ONS KAMPEERTERREIN TE HOEK VAN HOLLAND. Zooals men we! moet kampeeren. Menschen in zonneschijn. Zooals men niet moet kampeeren. AGENDA. Vrijdag 5 Augustas. Woensdag 10 Augustus. BEURS VAN SCHIEDAM Moutwijn EXAMEN BOEKHOUDEN M.O. EXAMEN NUTTIGE HANDWERKEN LIJN 8 EUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Gratis-Ongevallenverzekering ƒ500 bij overlijden door een ongeval; ƒ500 bij verlies van beide handen, voeten Gf oogen; ƒ250 bij verlies van één hand, één voet of één oog; ƒ150 bij verlies van een duim; 75 bij verlies van een wijsvinger; ƒ50 twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. De uitkeenngen ingevolge deze verzekering zijn herverzekerd bij de Nieuwe HAVBank, Lange Haven 103, Schiedam. Wie in zijn vaderlandsche geschiedenis niet meer thuis mocht zijn en wellicht vergeten hebben, dat onze voorouders, de konijnenvan- gers, in de duinholen leefden..,, hij ga dezer dagen met boot of trein naar onze nederzet ting aan den mond van den Waterweg. Sla, als hij daar gekomen is, den weg in achter de duinen en aldra zal hij staan voor de plek. Waar de oer-instincten van een ras weer zijn herleefd en onze stadsmenschen, beu van het drukke benauwde stadsgewoel, hun toevlucht hebben gezocht bij de wijde zee, de wijde lucht en het wijdopen landschap. Zoo Ineens met een sneltreintje van de druk te van den Coolsingel overgeheveld naar dat zomerdorp, dat zonnekamp daar in de duinen, staat men even vreemd te kijken. De overgang is ook zoo groot. Je moet even de "sfeer van deze nieuwe samenleving aanvoelen om te be grijpen, waar je terecht bent gekomen, wat de menschen hier zoeken en vinden, en wat ze hebben meegebracht uit de stad. De entree is als van een tentoonstellingster rein. Op twee groote palen prijkt het bord met het opschrift: „Kampeerterrein" en er naast wapperen vroolijk uit twee groote nationale vlaggen. Ook over het kampeerterrein zie je overal vlaggen, groote en kleine, maar alle even fel en kleurrijk tegen den blauwen he mel. Er hangt over het geheel een stemming van opgewektheid. Bij regen- en donkergrauwe luchten is het wellicht anders. Maar een kam peerterrein moet je beoordeelen in den zon. Heel veel stadsmenschen zuften het zich moeilijk kunnen begrijpen, dat hier het bui tenleven zooveel vreugde schenkt. Dat kam peerterrein denken ze zich als de nederzettin gen van zigeuners aan onze buitenwegen. Mis schien dat het allereerste begin van het Hoek- sche kampeerterrein er aan heeft doen denken. Nu echter is er orde geschapen in den chaos en gelijk het kampeerterrein meer op een tuindorp. Recht tegenover de ingang van het terrein loopt de hoofdstraat van de nederzetting. Een bordje met opschrift wijst dit uit. Aan beide zijden van dezen weg rijen zich de tenten en huisjes aaneen. Wat dadelijk opvalt is de groote orde en regelmaat, gevolg van de ver deeling van het terrein in straten en perceelen. Alle oneffenheden zijn weggehaald en de we gen zijn met schelpen bestrooid. De Hoofdstraat Van bet terrein wordt nog door drie zijstraten doorsneden, waarna men belandt op de groote Ceintuurbaan, welke rond het veld loopt en het air heeft van een boulevard. Na de win kelstraat te zijn afgewandeld, komt men ten slotte weer aan het punt van uitgang. De aanleg van het terrein is zoo, dat het groote middenterrein open is gehouden ais speelveld voor de jeugd. Deze indeeling van het terrein is eene ver betering van het laatste jaar, evenals de ver lichting van het terrein door middel van elec- trische lampen. Langs de Hoofdstraat en de Ceintuurbaan is een bovengrondsche leiding aangebracht, waardoor de mogelijkheid is ge opend om in de tenten ook electriscli licht en electriciteit voor kookdoeleinden te verschaffen. Deze maatregel is ook pas van het laatste jaar en reeds verschillende kampeerders hebben er gebruik van gemaakt. Eerlijk gezegd, zoo gerieflijk en ordelijk het kampeerterrein er nu uitziet, zoo onordelijk en ongerieflijk moet het vorige jaren zijn ge weest. Overdag ging het nog, maar s avonds als do duisternis inviel, was het er hij gebrek aan de noodige verlichting lang niet pluis. Het was maar geraden voor het donker in je tent of huisje te zijn, anders was je er de eerste uren nog niet. Want van indeeling was nog geen sprake. Op zoek naar je huis, had je kans tien, twintig maal te struikelen over de ha ringen, waarmede de tenten staan vastgesnoerd of in botsing te komen met de bagage van je medekampeerders, die bij het ter ruste gaan natuurlijk alles wat te veel plaats iuneemt buiten het tentdoek hadden gedeponeerd Nu is het 's avonds en 's nachts even licht als op de Hoogstraat. Door de verdeeling in straten en perceelen, is het nu uitgesloten, dat je iemands erf moet passeeren. Hoe het er vorige jaren moet hebben uitge zien op het kampeerterrein, is nu nog te zien op een gedeelte, dat den naam draagt van „passantenterrein" en gelegen is aan de West zijde. Hier krijgen de kampeerders, die maar voor korten tijd komen, een plaats toegewe zen. Het terrein maakt hier niet zoo'n gunsti- gen indruk als elders. Kan ook niet anders, als men weet, dat het liier een geregeld neer zetten en opbouwen van tenten is. De weten schap, dat men als kampeerder eenige weken of langer ter plaatse blijft en dus zelf den hin der ondervindt, van de wanorde om zich heen, werkt natuurlijk op dit soort kampeerders niet in. Het is dan ook goed gezien, degenen, die slechts voor korten tjjd komen kampeeren op een bepaald gedeelte bijeen te brengen. De belangstelling voor het kampeerterrein is niet gering. Alleen tot i Augustus werden uitgereikt 239 dagvergunningen, 355 weekver- gunningen, 87 maandvergunningen, en 46 sel- zoenvergunningen. Deze laatste komen van Pa- schen tot einde September en brengen dus fei telijk den geheelen zoro- v aan het strand door. Het ligt voor de hand; dat dergelijke kam peerders met hun heele hebben en houden naar den Hoek komen en er zich zoo gemak kelijk mogelijk installeeren. De trek naar het kampeerterrein duurt tot medio Augustus. Dan komt er op een goeden dag de groote uittocht in verband met het einde van de vacanties. Dan is het een gerei en gedraaf en gesjouw van je welste om alles weer op karren en wagens van het terrein weg te brengen Interessant is het te zien, hoe gerieflijk sommige kampeerders zich hebben geïnstal leerd en hoe onbeholpen weer andere daar tegenover staan. We hebben om dit te demon- streeren eenige foto's genomen, waarnaar we hier verwijzen. Als een type van den voortreffelijken kam peerder deze opname van een tent aan de Cein tuurbaan. Hier wordt nu eens duidelijk gedemonstreerd, hoe men moet kampeeren. We zien de tent hier van den weg af gescheiden door een houten hekje, dat met kurkschors is bekleed om het rustiek aanzicht te verhoogen. De kleine voor tuin is keurig verzorgd. Proper is het pad van witte schelpen. Met vroolijken vlaggentooi is de tent versierd, teeken van blijdschap van de zen kampeerder over de genoegens van het buitenleven. Voor en naast de woning heerscht orde en netheid. Deze mensch paart zin voor orde aan een rijke fantasie. Er steekt een ont dekkingsreiziger in dezen man met zijn tro- pischen helm op. Maakt kans om bij emigra tie in Canada uitnemend te slagen! Als scherp contrast hiermede verwijzen wij naar de andere foto. Bekijk de situatie hier maar even en ge zult zien, hoe hier alles ontbreekt, wat het kampeeren tot iets aange naams kan maken. Van eenige orde is hier ontwaart ge achter de kleine raampjes een vroolijk kransje van dames, die deze gewoonte van de stad niet konden prijsgeven. En even staat ge stil om te luisteren naar de dansmu ziek, waarmede een gramofoon de stilte ver breekt. Zondags echter Is het groote bezoekdag. Dan Is het In het kamp een drukte van belang. Soms zijn er dan wel een drieduizend men- che.n Als je In den Hoek op het kampeerter rein bent, merk je pas, dat je famie hebt. Ooms en tantes, nichten en neven, die je in de eeuwigheid niet ontmoeten zou, komen nu zet gehoord hebben, dat je in den Hoek bent, hun aanhankelijkheid betuigen en je vertellen, dat ze het toch zoo jammer vinden, dat ze je zoo zelden zien! Als men de kampeerders vraagt hoe hun het leven bevalt, dan zijn ze er haast allen enthou siast over. Vooral nu dit jaar zulke belangrijke verbeteringen zijn aangebracht. We noemden reeds de indeeling van het terrein en de elec- trische verlichting. Maar niet minder belang rijk was het aanbrengen van septic-tauks, waarin de faeces worden verzameld. De alge- meene hygiënische toestand is als gevolg hier van zeer verbeterd. De inrichting der W. C.'s is in één woord keurig. Ook de bepaling, dat ieder kampeerder een geneeskundige verkla ring moet overleggen, dat de laatste drie we ken geen besmettelijke ziekte in zijn zezin is voorgekomen, heeft heel geruststellend ge werkt. In tegenstelling met vorige jaren, is het dezen zomer met de ziektegevallen heel gunstig gegaan. De maatregelen van Dr. Knip, den arts te Hoek van Holland en van Dr. Van Herwerden, den directeur van den Geneeskun digen Dienst hebben blijkbaar goed geholpen. Op het terrein is een politiepost gevestigd voor het toezicht. Daar wordt ook eerste hulp verleend. Deze politiepost is tevens het inlich tingenbureau. Daarin bestaat wel hoofdzake lijk het werk van het daar gestationneerde politiepersoneel. Want de verstandhouding tus- schen de kampeerders is zeer goed. Tusschen- komst der politie is haast nimmer noodig Opmerkelijk zoo behulpzaam de menschen voor elkander zijn. Er zijn In de laatste jaren nu en dan wel geen sprake. Buiten de tent, op de stroozakken, welke 's nachts in de tent worden gehaald, liggen lusteloos eenige opgeschoten kinderen in den zon te slapen. Moeder de vrouw is be zig, maar voelt zich hier toch uiet thuis. Aan de eene zijde van de tent zit vader zich ta scheren. Deze menschen kunnen van het bui tenleven niet volop genieten, omdat zij uiet de kunst verstaan om zich gerieflijk in te rich ten. Zij kunnen als het ware het buitenleven niet aan. Zij verdrinken in den chaos om zich heen. Wij maakten deze twee opnamen om eens scherp de contrasten te laten uitkomen, welke het kampeerterrein oplevert. Eerlijkheidshalve zij medegedeeld, dat do tweede opname dan ook werd genomen op het voor de passanten bestemde gedeelte van het terrein. Als onderschrift zouden we onder de derde foto willen plaatsen: „menschen in zonne schijn". Niemand zal ontkennen, dat dezen luidjes het kampeerleven niet bevalt, 't Is voor koffiedrinken. Op het open terrein voor de twee groote tenten, die heel wat kunnen bergen, zijn de f ami lie's bijeengekomen. De vrouwen zijn druk in de weer om voor de hon- gerigen de zeelucht geeft etenstrek al maar boterhammen gereed te maken. De tal rijke kinderen in het rond gezeten, laten l et zich smaken. Deze menschen voelen zich bui ten, ongedwongen en blij. Alies gaat in de beste harmonie. Op zoo'n door-de-week-schen dag is het op het terrein niet stil. De meeste kampeerders zijn groote gezinnen en de talrijke jeugd weet hier in te lialen, wat het in de stad te kort komt aan spelen en ravotten en joelen. Maar over het geheel hangt toch een sfeer van zonnige rust. Hier staat een vrouw buiten te schrobben op potten en pannen, daar wap pert vroolijk de hagelwitte wasch aan het drooglijntje. Voor de knusse huizekens welke allerhande dichterlijke namen dragen, ziet ge meestal den vader „des huizes" genieten van zijn middagdutje. Daar is het koffievisite en eens klachten gelanceerd over de moreele toe standen op het kampeerterrein. Wat is hiervan waar? Het bleek ons, dat bij een onderzoek zoo er iets niet in den haak is geweest, dit niet betrekking bad op de eigenlijke kampeerders. Dit zijn haast alle geregelde gezinnen en het ligt voor de hand, dat men in dergelijk milieu niet zoo bevreesd behoeft te zijn voor bedoelde mis standen. Als er een enkelen keer eens iets niet in den haak was, dan waren die menschen er zelf dadelijk bij om de hulp der politie in te roepen. De sfeer van het gros der kampeer ders is zoo, dat iets, wat aanstoot geeft, niet wordt geduld. Vorige jaern, toden de verdeeling van 't terrein nog niet zoo geregeld was, heeft de aanwezig heid van jongen en meisjes, die kwamen kam peeren, wel tot voorvallen geleid, die terecht ergernis hebben gewekt. Dadelijk werd dan echter ingegrepen. Nu is het zóó geregeld, dat voor het kampeeren van jongens het Westelijk gedeelte van het terrein, voor de meisjes het Oostelijk deel Is aangewezen, gescheiden door het eigenlijke dorp en wel 500 meter van elkaar verwijderd. Dit jaar is het dan ook niet meer voorgekomen, dat vele van dergelijke jeugdige kampeerders onmiddellijk moesten worden heengezonden. Het blijft anders onverantwoor delijk, zooals sommige groepen van meisjes- padvindsters onder leiding soms van een kind van zeventien jaren, alleen naar den Hoek ko men. Deze misstand heeft echter met het kam peerterrein van den Hoek als zoodanig niets te maken. Juist in verband met ook weer in den laat- sten tijd naar voren gekomen klachten over de moreele toestanden te Rotterdam aan Zee. heb ben wij getracht ons een oordeel te vormen over den geest van het politietoezicht. Wij heb ben gesproken met verschillende personen, die met dit toezicht waren belast. Algemeen was hun indruk, dat als er eens Iets voorvalt, wat aanstoot moet geven, dit geschiedt onder de Buitengewone ledenvergadering Ned. R. K, Metaalbewerkersbond, afd. Schiedam. Ge bouw R. K. Volksbond, Lange Haven. Aan vang 8 uur. Ledenvergadering R. K. Radlovereeniging, Gebouw R. K. Leeszaal, Lange Haven. Aatï- vang half negen. 's Maandags, repetitie Muziekgezelschap St. Ambrosius, 8 uur, R.K. Volksbond. Dinsdags: repetitie R.K. Mannenzangvereenl- ging St. Caecilea, half 9, R.K. Volksbond. St. Joris Doele, Stedelijk Museum. Geopend eiken Zaterdag van 25 uur. SCHIEDAM, 4 Augustus. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koop. handel. Moutwijn 46 pet. 15. Namens de commissie voor de noteering;] H. J. JANSEN. Spiritus SCHIEDAM, 4 Augustus. Men noteert voor; spiritus 100 pet. 33. Spoeling Noteering van de Coöp. Vereen. „Schled, Spoelingvereenigi ng". Heden 1,60 per ketel. ZILVEREN PRIESTERJUBILé VAN PASTOOR H. J. B. WARNINK Op Maandag 15 Augustus a.s. viert de zeereerw. heer H. Warnlnk, thans pastoor te Achthuizen, zijn zilveren priesterfeest. Voor Katholiek Schiedam is deze mededeeling zeker bijzonder vermeldenswaardig, omdat deze voorbeeldige, ijverige en zorgzame pries ter zoovele van deze 25 priesterjaren in Schiedam heeft doorgebracht, eerst ruim 12 jaar als kapelaan van de parochiekerk van O. L. Vr, Visitatie aan de Nieuwe Haven; daarna van 1917 tot 1925 als pastoor van de parochiekerk van het H. Hart. Hoevelen zullen zich nog herinneren de aangename uren, waarin zij als kind van pastoor Warnink cateckismusles ontvingen; hoevele vrouwen, van wie nu reeds velen huismoeders, zullen zich pastoor Warnink herinneren als haar ijverigen directeur en geestelijk leidsman van het meisjespatronaat. Hoevele zorgvolle uren en dagen heeft deze edele priester niet ge kend, vooral als pastoor van de parochie kerk van het H. Hart. Aan dezen edelmoedigen, voorbeeldigen en ijvervollen priester is Katholiek Schiedam ongetwijfeld veel dank verschuldigd, omdat Pastoor Warnink zoo veel op geestelijk en voor velen ook op tijdelijk gebied heeft ge daan. Wij twijfelen er dan ook niet aan, of op 15 Augustus zal het van uit Schiedam niet aan belangstelling ontbreken, en zeer velen voorzeker zuilen hun oud-kapelaan en oud-pastoor eens hartelijk in hun gebed ge denken. Geslaagd te 's Gravenhage de heer H. M. den Brinker, alhier. Geslaagd te Rotterdam mej. J. W. M. Wassenberg, van hier. Met ingang van heden is het wegdek gedeelte Nieuwe Binnenweg, tusschen Ruil- straat en Schoonebergerweg gereed gekomen, zoodat de trams van de lijnen 7 en 8, niet meer de gewijzigde route Ruilstraat-Mathenes- serlaan volgen, doch weder langs hun oude route, Nieuwe Binnenweg worden geleid. zoogenaamde dagjesmenschen, niet onder de kampeerders. Wij kregen ook stellig den indruk, dat er van eenige laksheid bij het politietoezicht geen sprake is. Men heeft nu eenmaal reke ning te houden met het feit, dat het strand' niet vol politie-agenten kan worden gezet! Het geen trouwens een doellooze, overbodige en hinderlijke vertooning zou worden. Wat echter bij de ontwikkeling van Hoelt van Holland tot specifiek Rotterdamsche bad plaats wel noodig is, is een vaste en krachtige leiding, doorzicht, regeling en voorziening,; waar deze gewenscht wordt. De toestand op het kampeerterrein van nu en zoo hij nog voor eenige jaren was, ié daarvoor een bewijs. Ook het strandleven van Hoek van Holland moet nog in vastere banen worden geleid, j Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal no. 68085 Postbus 39. ABONNEMENTEN per 3 maanden ƒ3.25, per maand ƒ1.10, per week 25 cent. Franco per post f 3.75 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 cent. Postcbêque Dn Girodienst no- 81440. Advertentiën 15 regels 1.55. Elke regel meer 30 ct. Reclames tusschen den tekst 60 cfc, per regel. Bij contract belangrijk verminderde prijzen. Kleine advertenties: 25 woorden 30 ct, elk woord meer 5 ct. tot een maximum van 50 woorden. Kabouter-advert. 5 regels ƒ0.50, lOreg. 0.75, 15. reg. 1. Tarieven worden op aanvr. toegezonden. Incassokosten worden berekend,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 1