DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. BBRssSsfc: Sii 50ste Jaargang Maandag 8 Augustus 1927 No. 14932 Dit numtner bestaat uit drie bladen STADSNIEUWS ZILVEREN PRIESTEREEEST PATER ALBERTUS ZOETMULDER LITURGISCHE almanak. „HET EEUWIGE LICHT" missie-almanak van het JUVENAAT VAN HET H. HART Katholieke radiovereeniging In HET ziekentriduum DE H. B. S.-KWESTIE „INTER NOS" EXAMEN AKTE L.O. TEEKENEN PROPAGANDA ZWEMWEDSTRIJDEN m mhrnm Mjjjjffl H.-D.V.S.II.C.C. V MAANDELIJKSCH BEVOLKINGS OVERZICHT AGENDA, Woensdag 10 Augustus. DE TURNAFDEELING VAN „EXCELSIOR" VOETBAL GEVONDEN VOORWERPEN NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommnnaal no. 68085 Postbus r 39. ABONNEMENTENper 3 maanden 3.25, per maand 1.10, per week 25 cent. Franco per post 3.75 per kwartaal. Afzonderlijke nummers cent. Postchèqne en Girodienst no- 81440. Advertenfiën 1—5 regels 1.55. Elke regel meer 30 ct. Reclames tusschen den tekst 60 ct. per regel. Bij contract belangrijk verminderde prijzen. Kleine advertenties: 25 woorden 30 ct, elk woord meer 5 ct. tot een maximum van 50 woorden. Kabouter-advert. 5 regels ƒ0.50, 10 reg. 0.75, 15 reg. 1. Tarieven worden op aanvr. toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongeyallenverzekering 500 bij overlijden dooreen ongeval; ƒ500 bij verliesvan beide handen, voeten of oogen; /250 bij verliea van één hand) één voet of één van van een wijsvinger; ƒ50 twee voorste ledematen alle vingers van een hand; ƒ25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. De nitkeenngen ingevolge deze verzekering zijn herverzekerd bij de Nieuwe HAVBank, Lange Haven 103, Schiedam. DE HANZE EN MARIA HEMELVAART Vórig jaar is op een vergadering van de Hanze besloten, dat alle R. K. winkeliers in Schiedam op O. L. Vrouw Hemelvaart zouden sluiten. Aan dat besluit is met een onbetee- kende uitzondering prachtig de hand gehou den. Het spreekt vanzelf, dat het toen genomen besiuit ook thans nog geldt, zoodat Maandag !5 Augustus alle Katholieke winkeliers van Schiedam hun zaken gesloten houden. Gisteren heeft de eerw. pater Albertus Zoetmulder, van de Orde der paters Minder- broeders-Comjentueelen, van geboorte een Schiedammer, thans werkzaam te Kaalheide in de mijnstreek, onder groote belangstelling alhier zijn 25-jarig priesterjubileum gevierd. Om half 11 werd in de parochiekerk van den H. Joannes den Dooper een plechtige Hoogmis van dankbaarheid opgedragen door den jubilaris, met assistentie van de eerw. Paters Wolterbeek en Smit O.P. In de kerk waren mede de familieleden van den feesteling aanwezig. Het zangkoor der parochie voerde de vier stemmige „Missa in honorem sancti Frede- Hch" van Grüber uit. Voor de H. Mis werd gezongen het „Veni Creator" van Jos. Beltjens De heer J. Zoetmulder Jzn., een neef van den jubilaris, zong met veel voordracht een tweetal solo's: „Ave Maria", van Vrancken, su „Adoro Te", van v. Leeuwen. Gedurende de H. Mis werd het orgel be speeld, door den heer D. Zoetmulder, een broer van den jubilaris Voor de vierde maal verschijnt thans de Liturgische almanak, éen uitgave ten bate van de missieschool „Juvenaat van het H. Hart" te Bergen op Zoom. De eerste maal had do aimanak tot ondertitel „Het Heilig Jaar", bet tweede en derde jaar kwam hij uit als »De Gouden Poort" en „Vlammen in den Nacht"; ditmaal dient hij zich aan onder den haam „Het eeuwige Licht". ..Het eeuwige Licht" lux aèterna, vanzelf Kaan onze gedachten bij deze woorden uit ®aar onze afgestorvenen; het eerste gedeel- e van den almanak biedt dan ook een diep gaande en vlotte verhandeling over onze zin- ^■ike en troostvolle doodenliturgie. In het Veede gedeelte geeft aardig mengelwerk een gezellige verpoozing. Onnoodig te zeggen, dat 6611 aantal goede afbeeldingen gekozen T«olal uit het leven van Jesus naar werken ^an bekende meesters den almanak fraai ver motten. De missie-almanak van het Juvenaat van bot H. Hart te Bergen op Zoom is wederom herschenen. Naast veel wetenswaardigs op alleriei gebied vinden we er natuurlijk een ^•autal missieverhalen en ander allerlei, 't Is ®on heel blekwerk voor 35 centen en we ver duwen dan ook, dat de zelatricen wanneer Zli den almanak komen aanbieden wel overal ^ooveel missie-liefde zullen aantreffen, dat zij &1'gens een gesloten deur vinden. ST, LIDUINA Gelijk men weet houdt het voorloopig be- uur der afdeeling Schiedam van den K. R. Woensdagavond in den Kath. Kring (Ge- "'w R. K. Leeszaal) Lange Haven een ver gadering. Alle Katholieke belangstellenden worden 'hgend tot het bijwonen dezer vergadering "-genoodigd. is wel overbodig het buitengewone der radio-uitzending nader aan te dui- Wi -Ze iS ln hoogste mate populair. Maar rad. is bet zaak, meer, véél meer Katholieke dei,l0"bezitters ln de K. Radio-vereeniging on- te brengen. Wanneer ieder, ook ln het g io-leven, zich even de kracht der organi- de en vooral eener goede organisatie als de? H. O. wil indenken, en nagaan, wat •e echt-Roomsche stichting reeds aan uitzen dt®11 voor geloofspropaganda, ontwikkeling, ^spanning en in musicale pracht-program- tui8. beeft geboden, dan zal men dra de over- bebf nS brijgen, de moreele verplichting te et011'°"' naar best vermogen deze stichting te d,, c'00r als lid toe te treden en in de '-ving propaganda te maken. r'cht °nZe i°ngste parochieklokken is een be- °P 07PSen°men over een ziekentriduum, dat Do 7 en 8 September zou plaats hebben. '"Jachtige lezer zal zich niet in de war Meke"? ,Iateo brengen. Het geldt daar het tiso^11 ','^uum voor Rotterdam. Het eucharis- bjk z'°bentriduum in onze stad wordt, ge- ekend, gehouden op 23, 24 en 25 Aug. Dat in hoogste instantie de H. B. S.-kwestie hier ter stede en in Delft niet in den doof pot gestopt is, moge uit het volgende geval blijken. Onder de geslaagden was een begaafd leer ling, hard werker, die steeds de hoogste cij fers haalde. Zijn eindrapport echter vermeld de geen enkele 10 en voor meer dan een der de zevens. De jongen wilde verder studeeren te Delft en rekende op een beurs. Met deze examencijfers evenwel kwam h- daarvoor niet in aanmerking, daar hij het in punten- aantai aflegde tegen den doorsnee mededinger. Toen de vader echter dezer dagen persoon lijk aan het ministerie nog eens ging infor- meeren werd hem medegedeeld, dat men er ter dege mede rekening gehouden had dat zijn zoon te Schiedam was geslaagd Hij kreeg vrijstelling van studiegeld en een beurs. Bij het onderhoud dat de vader op het de partement van onderwijs had bleek wel, dat men daar goed van het gebeurde op de hoog te is; de indruk was dat het laatste woord in deze zaak nog niet is gesproken. Den betreffenden examinandus is dus hier mede recht gedaan. We kunnen ons evenwel niet voorstellen, dat wat men den een zoo rondweg geeft, den ander zou onthouden. Wanneer onrecht is gepleegd en uit bo venstaande mag men afleiden, dat men aan het departement van onderwijs daarvan reeds overtuigd is dan hebben ook de oveTige 33 examinandi van Schiedam en de 29 van Delft er recht op, dat het onrecht worde her steld. Naar men ons voorts mededeelt, zonden de betrokken directeuren zich nog ter beschik king moeten houden van het ministerie van onderwijs. Een ander treffend staaltje als bewijs dat algemeen erkend wordt hoe het eindexamen van de H. B. S. te Schiedam en Delft geen normaal eindexamen mag worden genoemd, is het volgende: Een afgewezen, niet-geslaagde leerling sol liciteerde naar een gemeentebetrekking waar voor einddiploma H. B. S. wordt vereischt. Deze sollicitatie zou derhalve terzij dienen te worden gelegd. ïntusschen mag de betrok kene op grond van zijn schoolrapportcijfers voor den betreffenden post toch in aanmer king worden gebracht! Dezer dagen hield de mannenzangvereeni- ging „Inter Nos" haar 17e jaarvergadering in „Musis Sacrum". De voorzitter, de heer van den Berg opende met een welkomstwoord en wees op de groote toename van het ledental. Nadat de notulen der vorige vergadering onveranderd waren goedgekeurd, bracht de penningmeester verslag uit, hetwelk wees op een batig saldo. Tevens rapporteerde de con trole-commissie dat de bescheiden van den penningmeester in de beste orde waren be vonden. De bestuursverkiezing had een vlot ver loop. De heer van den Berg werd bij accla matie tot voorzitter herkozen. Doordat eenige bestuursleden zich niet meer herkiesbaar stelden, is het bestuur thans ais volgt samen gesteld: A. v. d. Berg, voorz., 'J. Heek, 1ste seer., Z. H. Schikhof 2e secr., G. Mulder, lste penningmeester, H. Scheffer, 2e penning meester, C. van Speijk, bibliothecaris, W. Wetsteijn, alg. secundus. Tevens werd een propaganda-commissie in het leven geroepen welke commissie ten doel heeft een intense propaganda voor „Inter Nos" te voeren. De vergadering, waarin een zeer opge wekte stemming heerschte, werd te half 12 door den voorzitter met een woord van dank voor de buitengewone opkomst gesloten. Voor bovengenoemd examen is geslaagd mej. J. M. v. d. Hoog, hoofd der christelijke bewaarschool alhier. Op initiatief van de beide zwemmeesters, de heeren J. Daalmeijer en I. Sorber, hebben gisteren in de gemeentelijke zweminrichting aan den Havendijk, groote propaganda wed strijden plaats gehad. Er was veel publiek aanwezig, dat dikwijls getuige was, van een spannenden strijd De regeling der wedstrijden was in goede handen bij de heeren J. b. Wijcher, A. T. Keijzer, N. J. Bouvet, Th. Scheerder Jr., B. Vol, J. N. Post, J. Geerling, H. Krabben dam, J. Companus, benevens bij de beide zwemmeesters. De heer c. E. W. Krediet, voorzitter van de S.Z.C. was verhinderd. Wat de wedstrijden betreft, hebben zich niet veel verrassingen voorgedaan. De meeste inschrijvers waren aan den start aanwezig en het waren vooral de adspiranten, die elkander hardnekkig de eerste plaatsen be twistten. Ook in de estafette is dikwijls snel ge zwommen. Jammer was het wel, dat ln het nummer 400 M. vrije slag, 0m het kampioen schap van Schiedam, een der ernstigste con currenten voor de ntitel, de heer G. Schot, wegens kramp den strijd moest opgeven. De titel kwam nu gemakkelijk in het bezit van den oud-kampioen Vethaak. Bij het schoonspringen toonde.de heer J. Daalmeijer enkele staaltjes s van zijn kunnen. Dat het publiek zijn prestaties appreciëerde, bleek wel uit het herhaald applaus. De aanwezigen werden geregeld op de hoogte gehouden van de uitslagen der Ned. Zwemkampioenschappen, die tegelijkertijd in Amsterdam verwerkt werden. De wedstrijduitslagen, zijn; 50 M. vrije slag voor ledén S. Z. C.: 1 W. Hagers 34 3/5 sec.; 2 W. Scholten 35 1/5 secr. 50 M. vrije slag voor jongens ben. 16 jaar, niet-S. Z. C.'ers: 1 M. v. d. Mark 39 3/5 s., 2 H. Groenendaal 40 sec.; 3 en 4 C. Berg- kotte en Dominie beiden 42 sec. (na over zwemmen). 3 x 50 M. estafette, vrije slag (voor kantoor-, en fabr.personeel): 1 Q. R08man, F. Piek, H. v. d. Plaat, in 2 m. 3/5 Bec.; 2 J. Diele- mans, W. de Jong, W, r-vnper ln 2 min. 1 2/5 sec. 50 M. vrije slag voor heeren boven 40 jaar: 1 P. Dubbeld 49 3/5 sec.; 2 W. Kemper, 53 sec.; de heer P. Bezemer zwom buiten mededinging de baan in 44 4/5 sec. 400 M. vrije Blag, vrije deelname, kampioen schap van Schiedam: 1 Vethaak 6 min. 54 s.; 2 G. Rosman 7 min. 5 sec.; 3 F. Piek 7 m. 6 4/5 sec. 50 M. vrije slag, adspir. S.Z.C..1 w. Schol ten 42 1/5 sec. 3 x 50 M. estafette (ploegen bij loting): 1 A. v. d. Mark, H. v. d. Plaat, G. Schot 1 min. 57 3/5 sec.; Z W. Scholten, A. Hehemann, J. Rosman 2 min. 5 2/5 sec. 50 M. vrije slag voor jongens ben. 14 jaar: 1 J. v. d. Hurk 48 1/5 sec.; 2 C. Wies 48 1/5 sec. (na overzwemmen), 3 C. Troost 48 2/5 seconde. 100 M. schoolslag, vrije deelname: 1 J. Post, 1 min. 37 2/5 sec.; 2 j. Doelemans 1 min. 41 3/5 sec.; 3 Vertinden 1 min. 49 1/5 seconde. 50 M. rugzwemmen: jongens ben. 16 jaar, niet S.C.Z.'ers: 1 H. Groenendaal 55 sec.; 2 C. Wies 1 min. 6 4/5 sec. 100 M vrije slag boven 16 jaar, niet S. Z. C.'ers: 1 W. Kemper 1 oho. 22 1/5 sec.; 2 G. Schot 1 min: 25 3/5 sec; 3 j. Bras. 50 M. rugzwemmen, niet S.Z.C.'ers: 1 A. v. d. Mark 59 2/5 sec.; 2 W. den Brinker 59 4/5 sec. Schoonspringen vrije deelname, 5 vrije sprongen: 1 G. Rebers 131 p.; 2 W. de Jong 129 p.; 3 J. Mulder 123 p. Gecostumeerd 50 M. snelzwemmen: 1 W. Hagers 40 sec.; 2 N. Kolmeijer 46 3/5 sec. Prijzen voor het mooiste costuum, zijn toege kend aan: 1 L. Groeneweg; 2 N. Kolmeijer; 3 J. Heüinghuizen. Na afloop der wedstrijden bracht de heer J. N. Post een driewerf hoera uit, op de beide zwemmeesters. Vervolgens reikte hij met enkele toepasselijke woorden de behaalde prijzen uit. .v- -SC'' -y%- BET NIEUWE GEMEENTELIJKE ZWEMBAD TE OVERSCHIE, hetwelk Zaterdagmiddag ,r - officieel is geopende - - II. c. C. IV—H.-D.V.S. n Gisteren had de return-match in den Haag plaats en ook nu wisten de H.-D. V. S.'ers, hoewal danig verzwakt, daar Nolet en Kap- pelhof niet van de partij waren, met flinke cijfers te winnen. Ook nu weer had C. Tuyl, met z'n off- en on-breaks veel succes. H. C. G. gaat eerst batten en brengt er zoo goed als niets van terecht. C. Tuyl bowlde doodelijken ook Hodes Is slecht te bespreken. Met inbegrip van 2 extra's werd 't totaal 55. C. Tuyl 7 voor 30. Hodes 3 23. G. Hovlngh, N. Scheffer en de Blois deden ieder 2 vangen. H.-D. V. S. overschrijdt belangrijk het lage totaal der Hagenaars. Met 7 extra's inbegrepen bereikten zij een totaal van 148, waarvan Bochove 21, L. Brounts 11, Hodes 22, C. Tuyl 18. G. Hovingh bleef met een fraaie 50 not out. H. D. V. S. had nog 2 wickets in han den en won nog met 90 runs. T. v. d. Loo 5—55. Ook H. D. V. S. III deed het goed, of liever nog beter en wist ook nog een extra puntje in de wacht te sleepen. De Hagenaars voor 't eerst ingaande scoorden 60, waarvan van Oosten 12 en Aalbersberg 20. H. D. V. S. beantwoordt dit totaal met 127, waarvan in de dubbele cijfers Plooy 16, J. den Hoed 24, T. Keuzekamp 10, H. Beyer 10, J. Kerkhof 18. Do jeugdige A. Bart bleef met 20 not out, terwijl van Buyzen Jr. met 9 ook z'n portie bij totaal voegde. Bölger 566, van Oosten 432. H. C. C. gaat dan nogmaals in en scoort er 66, dus juist 1 run te kort om de inning- nederlaag te ontgaan. Van Oosten 15, K. Böl ger 20 kwamen in dubbele cijfers. De H D. V. S.'ers bowlden resp. in de le en 2e innings W. Brounts 4—28 en 5—23; M. Plooy 2—13 en 07; Loopuyt 4—13 en 5—22. H. D. V. S. wint met innings en 1 run. Onze gemeente telde op 30 Januari 43168 inwoners. De vermeerdering bedroeg over de maand Juli door geboorte 80, door vestiging 140, totaal 220; de vermindering was door overlijden 27, door vertrek 220, totaal 247, alzoo een teruggang van 27 personen. De bevolking bedroeg dus op 31 Juli 43141 zielen. Het aantal voltrokken huwelijken bedroeg in de maand Juli 27. Dinsdag 9 Augustus Vergadering Ned. R. K. Bond van P.T.T.- personeel, afdeeling St. Liduina, gebouw Singelpatronaat, Emmastraat. Aanvang half negen. Bijeenkomst van degenen die mee willen werken aan de feestweelc van den R. IC Volks bond. Gebouw R. K. Volksbond. Aanvang half negen. Ledenvergadering R. K. Radiovereeniging, Gebouw R. K, Leeszaal, Lange Haven. Aan vang half negen. Vrijdag 12 Augustus. Ledenvergadering Ned. R, K. Bouwvakar beidersbond „St. Jozef", gebouw R. K. Volks bond. Aanvang 8 uur. 's Maandags, repetitie Muziekgezelschap St. Ambroslus, 8 uur, R.K. Volksbond. Dinsdags: repetitie R.K. Mannenzangvereenl- ging St Caecilea. halt 9, R.K. Volksbond. St Joris Doele, Stedelijk Museum. Geopend eiken Zaterdag van 25 uur. De Amerlkaanische Beeldhouwers Cyrus hi. Dallin uit Boston is zoo juist met een fraaie buste van den vliegenier Lindbergh gereeed gekomen. Zie hier een foto van het kunst werk, dat bestemd is voor het museum te Boston. H1RMES-D.V.S. II—H.C.C. IV Gewonnen door H. D.V.S. II met 101 runs Zaterdagmiddag werd deze wedstrijd ge speeld aan de DamJaan. De Schiedammers openen met batten. In 't begin ziet 't er be droevend uit; de eerste drie wickets zijn down voor 16 runs. G. Nolet en P. Kappelhof zitten dan een stand op van over de 100 runs Op 120 wordt laatstgenoemde voor een goede 36 gecieand. Ir. H. Jansen komt hem ver vangen. G. Nolet heeft intusschen in groot- schen stijl z'n 100 bereikt. Wanneer het totaal 220 is sluit H. D. V. S. met nog 7 wickets in handen. G. Nolet en Ir. H. Jansen ieder not out met resp. 127 en 40. G. Nolet behaalde ab soluut kansloos z'n runs. H. C. G. Btond nu voor een zeer lastige taak. Voor 119 runs za ten de Hagenaars aan den kant, dank zij goed bowlen van C. A. Tuyl. Van dit totiil ha dTydeman er 36 en Granade 42. C. Tuyl bowlde 7 voot 32. Van de Hagenaars had alleen van Oosten met 264 em Neuerburg met 253 succes. BEURS VAN SCHIEDAM Moutwijn SCHIEDAM, 8 Augustus. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn 46 pet. 15. Namens de commissie voor de noteering:; H. J. JANSEN. Spiritus SCHIEDAM, 8 Augustus. Men noteert voor spiritus 100 pet. 33. Spoeling Noteering van de Coöp, Vereen. „Schled. Spoelingvereeniging". Heden ƒ1,60 per ketel. GEMEENTELIJKE ZWEMINRICHTING De temperatuur van het water Is heden 74 graden. S. R. V. „DE RENNER". De uitslag van den gisteren gehouden sprint wedstrijd luidt als volgt: 1. J. Daalmeyer, 10 punten; 2. C. Meyer 9 p.; 3. R. Zuidema 8 p.; 4. J. den Oude 7 p.; 5, H. Zuidema 6 p.6. J Simons 5 p De stand is thans als volgt; J. Daalmeyer, totaal 29 punten; J. den Oude 26 p.; R. Zuidema, 23 p.; H. Zuidema, 20 p.; C. Meyer, 9 p.; J. Simons 6 p. De uitslag van den toerlstenwedstrijd luidt als volgt: 1. Nic. Heyster, in 1 uur 35 min.; 2. v. d. Mem-, in 1 uur 39 m.; 3. C. Pijnen, in 1 uur il m.; 4. Oltckzak in 1 u 45 min. 5. Mej. B. Soeters in 1 u. 49 m.; 6. C. v. d Mast, in 1 u. 60 m.; 7. Fr. de Graaf in 1 u. 55 m. en 8 C. Mathijnsen, in 2 u. 3 min Van 1 September a.s. af zal de leiding der damesturnafdeelingen van de R. K. sportver- eeniging „Excelsior" worden overgkniomen door den heer M. J. Bak, ieeraar M. O. Dinsdagp-vond 7 uur speelt „Oud-Vitesse" tegen D. H. S., terrein Pro Patria. Te bevragen aan het Hoofdbureau van Politie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur 's middags: glassnijder, stroohoed en zak doek, dijwielplaatje, étui met inh., ketting met medaillon, kinderpopje, portemonnaie, ceintuur, schooltasch. Bij vinders: rijwiel plaatje, P. v. d. Does, Oude Maasstraat 3; papieren geld, G. Donker, Hoofdstraat 199; portemonnaie met inh. J. Rijntalder, Rozen burgerstraat 19; zakmesje, G. Weber, St. Liduinastraat 17; zilveren halskettinkje, G. C. Eijkenbriek, Buitenhavenweg 176-27; broche met 2 portretten, W. Vogt, Nieuw- sticht N.Z. 32; portemonnaie en rozenkrans in étui, J. van Eijk, Buitenhavenwe gl76-5; handtasehje en zakdoek, C. K. Zwanenburg, Klein Groenedaal 23-9; lage heerenschoenen, C. Hendriks, woonwagen Pijpenland; cein tuur, J. Muis, Fabriplein 27c; witte kinder muts, G. Bonefaas, Gasstraat 5; grijze pet, I. Brouwer, Hoogstraat 76E; postduif, m'. Putters, Hagastraat 39; padvindersriem, A. Boële, Brandpad 5B; zakmesje, J. Bosch, van Smaleveltstraat 11A; kinderschop, P. Plooy, van Smaleveltstraat 5A; kinderkruiwagen, A. v. d. Bijl, Brouwerstraat 33B; knijptang, G. Bakker, Maasdamschestraat 13; rijwielplaatje, M. de Vos, Roeivereeniging „Vios", Haven straat; sleutel en dameshandschoen, W. Jong kind, Huijsmanstraat 47rijwielpomp, A. Levens, van Beverenstraat 11B; kinderporte- monnaie met inh. J. J.van Alphen, Ooster straat 71;. bril in étui, W. Walbeek, West molenstraat 11B; landkaart, A. Sonneveld,- Poldervaart 106 Stoomgemaal; rijwielpomp J. van Eijk, Maashofje 31-2.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 1