DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN BERICHT. 50ste Jaargang Zaterdag 13 Augustus 1927 Mo. 14937 STADSNIEUWS In verband met het feest van Maria ten Hemelopneming zal de Nieuwe Schiedamsche Courant Maandagavond niet verschijnen. DE DIRECTEUR. Dit nummer bestaat uit drie bladen KATHOLIEK LEVEN VEERTIGJARIG PRIESTERFEEST SPAARBANK Bij of krachtens wetten oï verordeningen voorgeschreven en andere officieele ar en aankondigingen van het Gemeentebestuur drankwet GEMEENTERAAD HET R. K. ZIEKENHUIS R. K. BOUWVAKARBEIDERSBOND „ST. JOSEPH". HET EINDEXAMEN II. B. S. TE SCHIEDAM EN DELFT, School-, Rijks- of dcskundigencxanioiis. EEN RAADSVACATURE? BILJARTEN VOETBAL S. V. v.—Sparta EERSTE SCHIEDAMSCHE RENNERS VEREENIGING „DE RENNER" ENGELSCHE HANDELS CORRESPONDENTIE NIEUWE ZAAK MERKWAARDIGE VANGST BURGERLIJKE STAND AGENDA. ZONDAGSDIENST GENEESKUNDIGEN; EN APOTHEKEN UIT ROTTERDAM; DE GEWELDDADIGE INBRAAK TE OVERSCHIE DE DOODSLAG OP EEN DER GEBR. HOOGERBRUGGE. R. K. VERBRUIKS-VEREENIGINGf „DE STER" Maandag a s. gesloten HET VLIEGVELD WAALHAVEN 1 JUBILEUM I Bureau KOEMARKT 4. Teleloon Intercommunaal no. 68083 Postbus i 39. ABONNEMENTEN: per 3 maanden ƒ3.25, per maand ƒ1.10, per week 25 cent. Franco per post f 3.75 per kwarlaaL Afzonderlijke nummers 5 cent. Poslchèqae en Girodienst no- 81440. Advertenliën 15 regels 1.55. Elke regel meer 30 ct. Reclames tusschen den tekst 60 ct. per regel. Bij contract belangrijk verminderde prijzen. Kleine advertenties: 25 woorden 30 ct, elk woord meer 5 ct. tot een maximum van 50 woorden. Ifabouler-advert. 5 regels ƒ0.50, 10 reg. 0.75, 15 reg. l. Tarieven worden op aanvr. toegezonden. Incassokosten worden berekend, Gratis-Ongevallenverzekering ƒ500 bij overlijden door een ongeval; ƒ500 bij verlies van beide handen, voeten of oogen; 250 bij verlies van één hand, één voet of één oog; ƒ150 bii verlies van een dnin,- ƒ75 K« verlies van een wijsvinger; ƒ50 twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad wo'rden afgedrukt De uitkeeringen ingevolge deze verzekering zijn herverzekerd bij de Nieuwe HAVBank, Lange Haven 103, Schiedam. 0 Tot de vele geestelijken in ons Bisdom die Maandag een prlesterjubilé vieren behoort °ok onze oud-stadgenoot de zeereerw. heer Th. J. C. Engering, pastoor te Castricum, üie op den feestdag van Maria-ten-Hemel- opneming den veertigsten verjaardag viert Van zijn H. priesterwijding. Na zijn wijding werd de jeugdige priester eei'st tpt kapelaan benoemd te Heer-Hugo- Vraard, verschillende andere standplaatsen •berden hem vervolgens nog aangewezen, ter- kil zijn eerste standplaats als pastoor Middel- ai'nis was. Sinds 1909 oefent pastoor Enge- ln£ thans de herderlijke bediening te ^hstricum uit. purende de maand Juli werd ingelegd aant 8n teru£betaald 218.430.13. Het s'j al inleggers bedroeg op 1 Juli 19156, op tan-I 19264- Het aan inleggers verschuldigd «taal bedroeg op 31 Juli 1927 5.639.163.35. B. en W. van Schiedam brengen ter open bare kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoek van Anthony Stolk, directeur dei N.V. „Onder Ons" alhier, om verlof voor den verkoop van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop in de beneden- voorlocaliteit (zaal), de beneden-achterlocali- teit (koffiekamer) en de boven-achterlocali- teit op de le etage van het perceel Nieuw- straat 22; en herinneren, dat binnen 2 weken na deze bekendmaking tegen het verleenen van het verlof bij hun College schriftelijk bezwaren kunnen worden ingebracht. SCHIEDAM, 12 Augustus 1927. DE VIERING VAN'HET VIERDE LUSTRUM Op 6 Juli jongstleden bestond „Katholiek Leven" twintig jaar. Om verschillende rede nen werd de feestviering evenwel tot Septem ber verschoven en in de jongste bestuurs vergadering is thans het programma voor de feestelijkheden vastgesteld. Deze zullen be ginnen met een triduum voor de leden in de kapel van de eerw. broeders aan de Nieuwe Haven op Donderdag 15, Vrijdag 16 en Zondag 18 September. Op Donderdag en Vrijdag zal er telkens des avonds om kwart over acht lof met preek worden gehouden, terwijl Zondags om half negen een plechtige Hoogmis wordt gecelebreerd, waaronder alge- meene H. Communie waarna den leden een feestelijk ontbijt zal worden aangeboden. Dienzelfden Zondagavond komen de leden bijeen in den R. K. Kring om des avonds gezellig met muziek, zang, voordracht, biljart en kaartspel door te brengen. Deze eerste dagen is dus de viering van het vierde lustrum enkel voor de leden. Op Vrijdag 14 October zal dan een groote feestavond plhats hebben voor de leden en de donateurs. Opgevoerd zal alsdan worden het tooneelstuk „De student thuis" van dr, Fred, van Eeden. Degenen die zich alsnog vóór 1 September a.s. bij den secretaris, den heer W. Brounts, Hoogstraat, als lid aanmelden, kunnen aan de feestelijke viering van het twintigjarig bestaan der sympathieke vereeniging deel nemen. We vertrouwen, dat vele daartoe sullen overgaan, niet om het feest dat is slechts iets bijkomstigs maar om het lidmaatschap van de vereeniging zelf, welke gelijk men weet zich ten doel stelt door bet houden van lezingen ontwikkeling' bij te brengen op alle, behalve op politiek gebied. Ongehuwde jongelieden van 18-jarigen leertijd ouder vinden in de vereeniging een prach tige gelegenheid tot vermeerdering hunner bennis in hartelijken kameraadschappelijken °mgang. Vrijdag 19 Augustus des namiddags te 2 uur zal een vergadering van den gemeente raad worden gehouden. De agenda vermeldt: 1. Aanbeveling van B. en W. ter be noeming van een hoofd der Maria-bewaar- school, ter voorziening in de vacature, ont staande door het aan mej. T. v. d. Stadt op haar verzoek verleende eervol ontslag. Aanbevolen worden in niet-alphabetische volgorde: 1. mej. C. Horstman, onderwijzeres aan de Maria-bewaarschool; 2. mej. J. Koudiis, onderwijzeres aan de Alida-bewaar- school. 2. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de gemeente-begrooting voor het dienstjaar 1927, iu verband met het raadsbesluit van 22 Juli 1927 om de salarissen van het admini stratief personeel in overeenstemming te brengen met die van het technisch personeel, alsmede om de loonen van het politiecorps te verhoogen. (Model D 5.275.—). 3a. Voorstel van B. en IV. om de verorde ning, regelende de bezoldiging van ambte naren in dienst der gemeente Schiedam, in overeenstemming te brengen met het raads besluit, vastgesteld bij de behandeling van de gemeentebegrooting voor het dienstjaar 1927, waarbij het salaris van den magazijn meester van het algemeene handels-entrepot werd herzien. 3b. Voorstel van B. en W. om het algemeen reglement van het algemeen handelsentrepot der gemeente Schiedam, in overeenstemming t® brengen met het raadsbesluit d.d. 4 Juni 1926, waarbij de Raad het benoemingsrecht van den magazijnmeester van genoemde in stelling weder tot zich getrokken heeft. 4. Aanbeveling van B. en W. ter benoeming ■van een magazijnmeester van het algemeen handels entrepot der gemeente Schiedam. Aanbevolen worden in niet-alphabetische volgorde: 1 de heer C. H. Scheffers; 2 de heer H. Verveen. 5. Prae-advies van B. en W. naar aan leiding van de door het lid van den gemeente raad, den heer J. Dinkelaar gestelde vragen betreffende het behoud van molens in deze gemeente en het weren van ontsierende reclames daarop. 6. Voorstel van B. en W. tot ingebruik- geving aan de vereeniging tot bevordering van Christelijk onderwijs voorloopig voor bet schooljaar 1927—192S van: a. 2 gemeubileerde lokalen van het school gebouw aan de Lekstraat ten behoeve van de in dat schoolgebouw gevestigde school der vereeniging; b. een gemeubileerd lokaal van het school gebouw aan het oude Kerkhof ten behoeve van de school voor O. L. O. der vereeniging aan den Oostsingel. 7. Voorstel van B. en W. tot verlaging van den rentevoet voor de premiebouwblok ken, gebouwd door de vereeniging „Volks huisvesting en de arbeiders woningbouw- vereeniging „Schiedam Vooruit" 8. Voorstel van B. en W. om te besluiten tot verkoop van diverse perceelen bouw grond. 9. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van een verordening houdende bepalingen voor de levering van gas <j00r de gasfabriek van de gemeente Schiedam naar een vast rechttarief, zulks naar aanleiding van het raadsbesluit van 22 Juli U. waarbij in be. ginsel tot de invoering van een vastrecht tarief werd besloten. 10. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van een regeling voor de arbeidsovereenkom sten, aan te gaan met los personeel, en van een nieuw reglement voor Je werklieden in dienst van de gemeente Schiedam En verdere voorstellen en medêdeelingen. Saldo vorige verantwoording* 12 132 59 Ingekomen gelden van de horloge- verloting Van een dankbaren patiënt van dr. Koene g Fr ankeland Wijk K 4()' Frankeland Wijk B g5'g() FrankeJand Wijk M N' N' 1-1 h f 2'50 A. maandelijksche gave j Totaal 12.326.59 Met besten dank. HET COMITé De Schiedamsche afdeeling van bovenge- noemden bond hield gisteren haar gewone maandelijksche vergadering. Voornaamste punt van bespreking was de behandeling van den beschrijvingsbrief voor de te houden Bonds raadsvergadering. Den afgevaardigde naar de gewestelijke vergadering werd opgedragen het voorstel der afdeeling Schiedam alsnog te verdedigen. Door een commissie waren de bescheidenen van den penningmeester betreffende de werkloozenkas gecontroleerd. Verslag werd dienaangaande uitgebracht en den penningmeester dank betuigd voor zijn werk. Nadat door den voorzitter de aanwezigen waren aangespoord hun hulp te verleenen bij het deze maand te houden ziekentriduum, werd do vergadering gesloten. Het comité van actie meldt ons het volgende: Nu door eenige directeuren en leeraren een adres aan den minister van onderwijs werd verzonden waarin bezwaren worden ontwik keld tegen het huidig schoolexamen, rijst op nieuw de vraag of wij hier te doen hebben met een schoolexamen, een Rijksexamen, dan wel met een tusschending. Bij een school examen, afgenomen door eigen leeraren, moe ten de rapporten noodzakelijk overeenkomen met de eindcijfers. De rapportcijfers immers zijn vastgesteld door de leeraren op grond van hun ervaringen over eon geheel school jaar, zij geven dus de vorderingen van den leerling vrijwel weer. Bij het examen weet de ïeeraar wat hij van den leerling verwachten kan. Valt bij een vol doend onderlegde het antwoord glad verkeerd uit, dan zal hij zijn vraag opnieuw of anders stellen. Hij begrijpt dat zenuwen in het spei zijn, maar heeft den bijzittenden Rijks-deskun dige te overtuigen, dat de rapportcijfers juist zijn. Natuurlijk valt er wel eens een cijfer mee of tegen. Er slaagt een grensgeval waarop nauwelijks hoop was en er wordt een ander balanceerende afgewezen, maarbij een schoolexamen moeten de resultaten reeds bij voorbaat ongeveer zijn vast te stellen. In Schiedam en Delft blijken echter over heel de linie, bij geslaagden zoomin als bij afgewezenen, de rapportcijfers maatstaf. Waar blijft nu het schoolexamen, wanneer directeuren en leeraren den ouders op de drie laatste rapporten meedeelen, dat hun kind ruim voldoende vorderingen heeft gemaakt, terwijl het straks met een lange lijst onvol doenden wordt afgewezen? Als regel geldt: Natuurlijke historie, aard rijkskunde, staathuishoudkunde en geschiede nis worden tegen het examen eens flink inge pompt en brengen een puntjs meer dan het gemiddeld rapportcijfer. Op scholen als te Schiedam waar de rapportcijfers alles behalve worden geflatteerd, neem' men aan, dat een rapport met drie vieren nog ruim kans van slagen biedt. Hier werd echter de uitslag een geheel andere. Een goed leerling met als zwakke cijfers, 6, 6, 5, 5, voor scheikunde, natuurlijke historie, Fransch en aardrijkskuude zag deze op bet eindrapport veranderd in resp. 4, 3, 2 en 4 en werd afgewezen. Een ander met 5, 6, 6, voor wiskunde, schei kunde en Fransch kreeg daarvoor 4, 4, 3. Een derde zag zijn rapport-vijfjes veranderd in 1, 2, 3. Alle voorgaande jaren waren te Schiedam de totalen van eindrapport echter liooger, dan die van het schoolrapport. Wij staan dus voor het geval, dat wij te Schiedam hebben een Rijksschool, met door het Rijk aangestelde en gecontroleerde leera ren, een schoolexamen na afloop van den vijfjarigen cursus, maar eene waardeering van het examenwerk, welke plotseling geheel afwijkt met den tot nog toe geldenden maat staf (rapporten). Moeten wij dus spreken van een Staatsexamen? Neen zegt men, want het zijn de leeraren die de cijfers vaststellen. Maar het kan toch niet dat alle leeraren te Schiedam en Delft plotseling een anderen kijk op hun leerlingen hebben gekregen? Hebben dan wellicht andere invloeden ge golden? Neen is telkens het officieele ant woord, er was geen verschil van meening tus schen leeraren en gecommitteerden. Een feit blijft het echter, dat heeren des kundigen, zijn zij eensgezind, de meest abso lute meerderheid hebben. Wenschen zij elke fout tienmaal zwaarder te wegen dan elders geschiedt, dan gebeurt dat en slaagt er zoo goed als geen. Is het nu een school-, een staats-, een des kundigen-examen of nog wat anders? En welk houvast hebben de ouders? Een Rijksschool, welke bij het examen haar eigen cijfers desavoueert? Kan het wellicht zijn, dat de theorie van het tegenwoordig systeem goed is, maar dat de toepassing niet deugt? Het mag toch niet mogelijk zijn dat, zooals te Schiedam gebeurde, reeds lang te voren het gerucht loopt, dat meer dan de helft zal worden afgewezen, en toch was dit gerucht zoo hardnekkig dat reeds lang voor den uit slag een vergadering van ouders plaats had. Dat wijst erop dat er met dit school examen iets niet in den haak was. Op de voordracht voor magazijnmeester van het gemeentelijk handelsentrepot komt de naam voor van het Katholieke raadslid de heer C. H. Scheffers. Wanneer, wat verwacht mag worden, de heer Scheffers in de raads vergadering van Vrijdag 'a.s. benoemd wordt, zal er een vacature in den raad ontstaan, welke zal worden aangevuld door de ge kozen-verklaring van den heer H. Combrink, secretaris van den R. K. Volksbond, nummer negen van de Katholieke lijst voor de in September a.s. in functie tredenden nieuwen raad. GEMEENTELIJKE ZWEMINRICHTING De temperatuur van het water bedraagt heden 70 graden. CRICKET Hermes-D.V.S«~eombinatieMr. Davidson Elftal Gisteren speelde een combinatie van Hermes D. V. S. tegen een zeer sterk elftal van R. en W.'ers en H. C. C.'ers. De Schiedam mers die op papier een veel zwakker elftal in 't veld brachten deden echter buitengewoon goed werk. 't Eerst naar de wickets trekkend, scoorde zij, voor 't verlies van 6 wickets, 303 runs, waarvan W. Brounts een fraai kanslooze 105 not out. Bochove 48, Hodes 47, F. Evers 47. Adriaans had met 3-91 't meeste succes. De gasten dienden stevig van repliek. Ze probeerden niet, hoewel 't heel gemakkelijk zou gelukt zijn, een draw te forceeren, maar scoorden zoo snel mogelijk. Hun totaal werd 226 waarvan Jhr. W. v. d. Bosch, die met 't Ned. Elftal tege nde Engelschen ook zoo'n geweldig succes had, met 85 top-scorer was; verder van Manen 48, mr. Davidson 40; Nordlohne 4-64, Kerkhoff 1-4, Sehiffers 2-59. Hermes D. V. S. wo ndus met 79 runs. In de georganiseerde groepen wedstrijden der R. K. Biljartvereeniging „Vriendenkring" behaalde groep V bestaande uit de heeren J. Slobbe, H. Jansen, P. Wasmar, P. Koppen hagen en J. v. d. Horst den eersten prijs. Serieprijzen behaalden de heeren Th. Kreuzer en M. v. d. Meer. Morgen ontvangt S. V. V. het Rotterdam- sche Sparta. S. V. V. verschijnt waarschijn lijk met hetzelfde elftal dat de laatste wed strijden zoo succesvol heeft gespeeld, terwijl Sparta een elftal voor het seizoen probeert, n.m.: Roem, doel; v. Zwieteren en Prins achter; do Ridder, Arnoutse en Bovie, midden: Knape, Viergever, Bogerman, Formenooy en Weber, voor. De wedstrijd vangt aan om twee uur. Wegens de te verwachten drukte zullen de loketten verder vroegtijdig worden geopend. Morgen 14 Augustus wordt door boven genoemde vereeniging de vierde wedstrijd ge houden om het clubkampioenschap en wel naar Leiden en terug, ongeveer 75 K.M. Starten om 9 uur precies Overschiescheweg, waar de renners te ongeveer half twaalf worden terugverwacht. De prijzen voor deze wedstrijden uitge loofd zijn uitgestald in de etalage van het sigarenmagazijn van den heer S. Rosman, Hoogstraat. Men ziet er o.m. een eleetrische lantaarn door den heer Hak, sigaren- en rijwielhandel, Westfrankenlandschestraat, uit geloofd als extra prijs voor den kampioen, en een krans als 2e prijs, uitgeloofd dooi den heer H. Verhoekx, luchroom de IJsbeer, Hoogstraat 136. Geslaagd voor het examen Engelsche Han delscorrespondentie van de federatie van handels- en kantoorbedienden-vereenigingen in Nederland de heer Th. C. Jansen, alhier. Aan de Groenelaan 5153 heeft de heer S. H. Panders een dameskapsalon geopend. D emodern ingerichte zaak, die geheel aan de hooge eischen van den tegenwoordigen tijd voldoet, mag al een aanwinst voor de Gorzen worden aangemerkt. De vele dames, die zich ongetwijfeld in dezen nieuwen salon onder behandeling zul len stellen, kunnen zich verzekerd houden, dat haar hoofdtooi zeer vakkundig onder handen wordt genomen. Ze kunnen er zich tevens van allerlei toiletartikelen ruimschoots voorzien. In den tuin van het gemeente-ziekenhuis aan de Nassaulaan heeft dezer dagen de heer S. Rorije een oranjekleurigen mol gevangen. Zijn witte mollen reeds zeldzaam, de oranje kleur is voor deze fluweelige diertjes al heel merkwaardig. Aangifte van 1113 Aug. GEBOREN: Johannes M., z. v. L. Machaij en A. Huijser, Hoofdstraat Theresia, d. v. J. J. Timmermans en L. Verhagen, Voorne- schestraat Arnoldus, z. v. B. J. den Houting en J. Nels, Mariastraat Jacoba K., d. v. B. S. Zondag en H. A. M. Scheffers, Strijen- schestraat. Donderdag 18 Augustus Concert O. B. K., Orpheusschulp, 's Maandags, repetitie Muziekgezelschap St. Ambrosius, 8 uur, R.K. Volksbond. Dinsdags: repetitie R.K. Mannenzangvereenl- ging St. Caecilea, half 9, R.K. Volksbond. St. Joris Doele, Stedelijk Museum. GeopeniJ eiken Zaterdag van 2—5 uur. f£> De Zondagdienst zal morgen worden waar genomen door de geneeskundigen van deii Broek, Schoolstraat 9Elzevier Dom, Singel 70; Geerdes, Veenlantsraat 2 en Koene, Burge meester Knappertlaan 30. an Je apotheken zal geopend zijn die der] firma Gouka en Co., Hoofdstraat 29. De procureur-generaal bij den Hoogen Raad heeft tot verwerping van het cassatie-beroep geconcludeerd. De procureur-generaal bij den Hoogen Raad heeft gisteren geconcludeerd tot verwerping van het cassatie-beroep van J. V., 19 jaar, wonende te Schiedam, die door de rechtbank te Rotter dam tot 12 jaar gevangenisstraf was veroor deeld, wegens diefstal, poging tot diefstal ei doodslag op één der gebroeders Hoogerbrugge in den nacht van 16 op 17 Mei 1926 te Over- schie. Het Gerechtshof te 's-Gravenhage had deze straf verzwaard tot 15 jaar gevangenisstraf. Uitspraak 26 Augustus. NEDERL. R. K. BOND VAN KANTOORBEDIENDEN. Het bestuur van den Nederlandschen R. K. Bond van Handels- Kantoor- en winkelbedien den ,,St. Franeiscus van Assisie" afdeeling Rotterdam bericht dat de excursie naar da] Heinekens Bierbrouwerij zal plaats hebben op Maandag 15 Augustus a.s. Samenkomst des na- middags te twee uur bij de klok op het Noords plein. Het afdeelings- alsmede Bondskantoor van] den Ned. Bond van Handels- Kantoor- en Win kelbedienden, Boezemsingel 170 zal op 15] Augustus a.s. O. L. Vrouw Hemelvaart, ge sloten zijn. J Het bestuur van de R. K. Verbruiksvereeni ging „De Ster" heeft gemeend aan den wensch] van de bisschoppen te moeten voldoen en be sloten alzoo op 15 Augustus en 1 November, zijn zaak gesloten te houden. HET AUTO-ONGELUK BIJ BODEGRAVEN. De toestand van den heer en mevr. van der- Kooy uit Rotterdam, die bij het auto-ongeluk op den Goudschen Weg te Bodegraven ernstig werden verwond en nog steeds in het zieken huis aldaar worden verpleegd, Is vooruitgaan de. Waarschijnlijk zullen zij nog deze week het ziekenhuis kunnen verlaten. Gistermiddag is, zooals verwacht werd, do 70.000ste betalende bezoeker van dit jaar de] controle van Waalhaven gepasseerd. Het was de hoofdconducteur Slabbelcoorn, uit Roosen daal, aan wien een gratis vlucht boven de stad werd aangeboden. De bezoeker maakte van de gelegenheid volgaarne gebruik. Heden herdacht de heer C. B. v. d. Bosch, procuratiehouder bij de Rotterdam—Londen- Lijn den dag, waarop hij vóór 25 jaar bij ge noemde maatschappij in dienst trad. De jubilaris werd vanmorgen op het kantoor, allereerst toegesproken door den heer" J. O. Staab, die namens de directie en tevens voor, zichzelf een cadeau aanboodt. De gezagvoerder; van het stoomschip „Export" sprak tevens na> mens de officieren van de „Export" en nament kapitein en officieren van de „Import". Hij bood eveneens een cadeau aan. Tenslotte of freerde de heer G. J. Lucking namens het: kantoorpersoneel een geschenk. Er waren veel telegrammen én bloemen, j j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 1