Nieuwe Schiedamsche Courant Dinsdag 16 Augustus 1927 No. 14938 DERDE BLAD PROF. DR. BEYSENS ZILVEREN PRIESTERFEEST benoemingen In het Aartsbisdom Utrecht MGR. ZWIJSEN R. K. HANDELSHOOGESCHOOL MGR. M. P. J. MÖLLMANN HET MOND- EN KLAUWZEER 1 I DE VERKIEZINGSKWESTIE TE AARDENBURG. De justitie erin betrokken - - J - --*■■■ J.*-■■■ r OUDE LASTER. PRIESTER-JUBILEA 40-JARIG PRIESTERFEEST RECTOR THOMPSON Verscholen tussclien veel groen, temidden van verschillende villa's, welke de bosch- en heiderijke omgeving van Soestduinen aceentuee- ren, ligt het eenvoudige huitentje van Prof. Dr. J. Th. B e ij s e n s, den hooggeleerden priester, die gisteren zijn 40-jarig priesterjubi- leum herdacht. Gedurende den dag mocht de jubilaris tal van schriftelijke felicitaties en telegrammen ontvangen. Wij vernamen nog, dat Prof. Dr. Beijsens tot eere-kanunnik benoemd is van het kapittel te Haarlem. In den namiddag kwam oud-minister prof. dr. Aalberse, prof. Beijsens namens de regee ring de ridderorde van den Nederlandschen Leeuw overhandigen. Gisteren herdacht de Zeereerw. heer W. N. v. Adrichem te Amsterdam, Centraalpraesee der St, Jozefsgezellenvereeniging in Nederland, den dag waarop hij voor vijf-en-twintig jaar priester werd gewijd. Met feestelijk vertoon werd de eerw. jubilaris Zondagavond in de kapel, der St. Jozefsgezellen Vereeniging aan de Stadhouderskade ingehaald, waar hij onder het Lof werd toegesproken door den weleerw. heer J. Mol, die den feesteling de hartelijke gelukwenschen van de leden der St. Jozefsgezellen overbracht. De eerw. jubilaris dankte met een kort wobrd. Maandagmorgen te tien uur droeg de jubi laris de plechtige Hoogmis in de kapel op, Des namiddags recipieerde de jubileerende praeses in de groote zaal van het gebouw der Gezellen-vereeniging. Honderden belangstellen den kwamen daar den alom gezlenen jubilaris hun gelukwenschen aanbieden. Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot Plebaan aan de Metropolitaankerk te Utrecht, den Z.Ew. heer J, B. A. Batenburg; tot Rector van het St. Gregoriushuis te Utrecht den Weleerw. Heer N. van den Hengel, die te vens belast is met de geestelijke leiding van de Congregatie der Praters van O. L. V. van het H. Hart; tot Rector der Aartsbisschoppe lijke Kweekschool te Hilversum den Weleerw. Heer P. P. A. M, Braam. Nieuwe parochie in Utrecht Voorts heeft Z. D. H. belast met de voorbe reiding tot oprichting eener nieuwe parochie in het Ondiep te Utrecht den Weleerw. Heer P. A. W. J. Koelman. In het Bisdon) Haarlem Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot: Eere-Kanunnik van het Hoogw. Kath. Kapit tel den H.E.H.G. Heer Prof. pr. J. Th. Beijsens. Pastoor te Heinkenszand A. van Scheyndel en te Oversehie J. Groot; Kapelaan te Rotterdam (II. Franc. v. A.) J. Zegers, Lisse J. van Zon f Heer Hugowaard (H. Dion.) Th. van Baar, neom. 's-Hage (O. L. Vr. v. G. R.) G. Boos, Bode graven J. van Kessel; Heilo F. van Buuren; Kethel L. Boomgaard, neom. 's-Hage (H. Jac.) H. Coppens, Oegstgeest; N. van Schaik, Noordwijkerhout (H. Jos.) A. Kluivers, 's-Hage (O. L. V. v. L.) H. Haselaar, Volendam A. van Rooyen, neom. Amsterdam (O. L. V. v. L.) J. Halkes, Loos duinen J, van Kleef; Helder (H.H. Petr. en P.) G. Heemskerk, neom. Rotterdam (H. Will.) H. v. d. Burg, Wasse naar (H. Will.) A. de Bot. neom. Rotterdam (H. Nic.) F. v. d. Vliet, Voorburg (O. L. V. Hemelv.)A. Andreoli, Haarlemmer meer (H. Joes de D.) A. Niekel, neom. Haarlem (H. Liduina) H. Figelet, Nes en Swaluwebuurt J. v. d. Berg, neom. Heemstede (O. L. V. Hemelv.) J. Versteeg, Voorschoten F. Lobman, neom. 'S-Hage (H. Liduina) G. Bakker, Helder (O. L. V. O. O.) S. Mol. neom. Voorhout N. Breiteniann, neom. Purmerend E. Meynders, Bovencarspel C. de Koster; Velsen-Noord W. Simons, neom. Zaandam J. Schoots; Oude Tonge J. Staan- degaard, neom. Amsterdam (H. Ger. Ma.) P. Borsboom; Spierdijk F. Bollinger, neom. Assistent te Haarlem (H. Bavo buiten de M.) G. v. d. Wielen, neom. HERDENKING TE TILBURG. Op 16 October a.s. zal te Tilburg, naar wij vernemen, op plechtige wijze de 60ste verjaar dag worden herdacht van het overlijden van Z. D. H. Mgr. J. Zwijsen. Op dien dag zal in de parochiekerk van Het Heike aldaar, waarvan Mgr. Zwijsen vele jaren pastoor is geweest, een pontificale Hoogmis worden opgedragen door Z. D. H. Mgr. A. F. Diepen, terwijl des middags een vergadering wordt gehouden, waarin de historicus, de Zeer- Eerw. Heer dr. J. Witlox, leeraar aan het Klein seminarie te St. Michiels-Gestel de gedachtenis rede zal houden. Voor het op te richten monument van mgr. Zwijsen is reeds een bedrag van 8.000 bijeen gebracht. DE OPENING. Zooals reeds vroeger is medegedeeld zal de officieele opening van de R. K. Handelshooge- school te Tilburg in de maand October plaats hebben. De juiste datum is, naar wij thans ver nemen, nog niet vastgesteld, doch dienaan gaande worden besprekingen gevoerd. Naar wij van officieele zijde vernemen, ls het bericht voorbarig, dat deze opening op 15 Octo ber zal plaats hebben, wijl, in verband met de dies viering der Amsterdamsche Universiteit op dien datum, voor de opening der Handelshooge- school een andere datum zal worden aange wezen. - 7- HET EENDEN-BEDRIJF IN VOLENDAil is een zeer belangrijke bron van inkomsten voor dit plaatsje. De min of meer onhygiënische toestanden en de verschillede epidemiën, welke er de laatste jaren plaats vinden, hebben heel wat stof doen opwaaien. Op onze foto geven wij een kijkje op eenige der talrijke hokken gevuld met eendjes. De Hoog Eerw. heer Mgr. M. P. J. Möllmann, vicaris-generaal van Z. D. II. den Bisschop van Haarlem, herdacht gisteren den dag, waarop hij voor 35 jaar tot priester gewijd werd. NEDERLAND VRIJ VAN DE ZIEKTE. Gedurende de week van 31 Juli tot 7 Augus tus kwamen in Nederland geen gevallen van mond- en klauwzeer voor. DE KONINKLIJKE FAMILIE IN NOORWEGEN. Het verblijf te Bygdin. Het hotel te Bygdin, waar H. M. Koningini Wilhelmlna en Prinses Juliana heden haar in trek hebben genomen, ligt op de Jotunheimen. Van het hotel uit ziet men de groote berg meren van Bygdin -welke 3186 M. boven de zed liggen. In de onnmiddellijke nabijheid bevinden zich de prachtige bergen van Bitihorn (4800 voet boven de zee) en van Synshorn, welke beide gemakkelijk te beklimmen zijn. Van de toppen dezer bergen heeft men een imposant gezicht op het heerlijke panorama der Jotunheimen- bergen met hun blauwachtige witte ijs. en sneeuwvelden. PAUSELIJKE ONDERSCHEIDING. m Aan den burgemeester van Tubbergen Het heeft Z. H. den Paus behaagd den bur gemeester van Tubbergen, den heer Th. C, Luljk, te benoemen tot ridder in de Orde van den heiligen Gregorius den Grooten. DE GOOISCHE GEMEENTEN. Geen samenvoeging. Het College van Ged. Staten der provincid Noord-Holland, aldus deelde men een onzer correspondenten van bevoegde zijde mede, stelt zich op het standpunt, dat geen dringende rede nen aanwezig zijn om de samenvoeging van Gooische gemeenten te bevorderen. Tegen Donderdag a.s. zijn enkele inwoner* van Aardenburg gedagvaard om voor den rechter-commissaris te Middelburg te verschij nen in verband met bet voorgevallene bij de' raadsverkiezingen. die niet de hare zijn en die zij veroordeelt, is ons een raadsel. En een raadsel is ook, dat dit bij herhaling geschieden kan zonder dat eerlijke buitenstaanders hun mond open doen voor een protest omtrent zaken, waar over nu toch zoo langzaamaan voldoende duidelijk gesproken is van Katholieke zijde. MACHINALE MOSSELEN-maalderij. Gemalen mosselen, viscli en mais vormen den hoofdschotel van de Yolendamsche eenden- PILOOT G. GEYSENDORFFER. Te Baarn gehuldigd. DE EENDJES IN HET WATER TE VOLENDAM. Verontreiniging van het water is wei een der grootste oorzaken van de ontzaggelijke uitbreiding der epidemie en de sterfte. Binnenkort behoort deze onzuivere toestand tot het verleden, dank zij het plaatsen van een -< -. watergemaal. - De liberale bladen publiceeren een verslag, aangeboden door den secretaris van het Comité Wallon voor de zaken der Waldenzen tan de Algemeene Synode der Ned. Herv. \erk. „Het Vaderland" o.a. drukt dit verslag volledig af on daarin schrijft de secretaris dr. L. P. Reijss o.a.: „Zooals men weet, vormen de Protestan ten in Italië een heel kleine minderheid. Van de zijde der fascisti sche regeering, die uit een oogpunt van conservatisme nauw verbonden is met de Roomscbe kerk, had men een zekere onwelwillendheid gevreesd voor onze Pro- testantsche kerken. Enkele maatregelen en verschillende uitvaardigingen hadden zelfs doen denken aan de bedreiging van de gods dienstvrijheid. Bovendien waren van ver schillende zijden in de dagbladen enkele artikelen verschenen, die van baat getuig den tegen de Protestanten en de Waldenzen sommige stukken, beriepen zich in hun aan vallen op fascistische denkbeelden.... De Jezuïet Oldra ging op een openbare lezing zoover, dat hij de doodstraf vroeg tegen de ketters, en zijn rede wekte geen enkele tegenwerping van de groote bladen." Wij verbazen ons over de vrijmoedige wijze, waarop door vooraanstaande Protes tanten officieele verslagen samengesteld worden. Het versche bericht over de arrestaties van 'n half dozijn priesters, die door de fascisten gedeporteerd zullen worden (tenzij de H. Stoel voor hen meer weet te bereiken dan voor den verbannen priester don Sturzo) bewijst waarlijk wel een nauwe band tusschen fascisme en Katholieke Kerk! De waarheid is, dat de Kerk niets moet hebben van gewelddaden, of ze fascistisch of communistisch zijn; de Paus heeft dat in zijn Consistorie-rede verleden jaar duide lijk genoeg gezegd. Als fascisten zich op nationale gronden tegen een, uit het buiten land geïmporteerd en door het buitenland gesubsidieerd kerkgenootschap lceeren, moet men dat niet toeschrijven aan het Katholi cisme. Wat hier den Jesuiet Oldra in de schoenen wordt geschoven is laster. Niets meer en niets minder. De Pater heeft op navraag van „De Tijd" uitdrukkelijk verklaard, dat de hem toegeschreven meeningen, welke nu weer in genoemd verslag herhaald worden, niet de zijne waren. Zij steunen op uit hun verband gerukte gedeelten eener historische conferentie, welke hij eenigen tijd geleden te Turijn gaf. Zijn brief is o.a. afgedrukt in 'de Juli-aflevering van het apologetisch maandschrift „Het Schild". Als de verslaggever aan de Synode geen correctie aanbrengt, willen de redacties der liberale bladen hun lezers daaraan mis schien herinneren. De secretaris geeft in zijn verslag nog een uittreksel van „een mooi artikel", ver schenen in de „Regimina Fascista" van 12 November 1926: „Het beleedigen van andersdenkenden en ze openbaar bekend te maken door middel van de godsdienstoefening, is een teeken van onverdraagzaamheid en een beschaafd volk onwaardig. Het is ongeoorloofd, dat een burger aan de algemeene verachting wordt prijsgegeven, omdat zijn godsdienst oefening van die van een ander verschilt. De wet kent geen enkel onderscheid tus schen de burgers van een staat, wat betreft hun geloof. In de landen, waar verschillende godsdiensten beleden worden, ls het niet mogelijk, iemand daarover te beleedigen. De eerbied voor den ander en de weder- keerige verdraagzaamheid is een wet, die ingeworteld is in de gewoonten en in het geweten." Zaterdag heeft de Baarnsche burgerij den Indiëvlieger G. Geysendorffer oud-ingezetene van de gemeente gehul digd. Op het terrein waren ter begroeting aanwezig de leden van het comité en verschil lende leden van het eere-comité. Om kwart voor drie landde het vliegtuig op een weiland bij de Eem, terwijl Scholten op het onbekende ter rein de noodige aan wijzingen gaf. Toen 't vliegtuig stilstond zette de harmonie „Cres cendo" het „Wien Neer- GEYSENDORFFER landsch Bloed" in en de burgemeester heette Geysendorffer welkom In Baarn. Hierna werd plaats genomen in de gereed staande auto's, de heer Geysendorffer met den voorzitter van het comité in een versierden wagen. Voorafgegaan door twee herauten te paard, reed de stoet naar het gemeentehuis. Hier was de raadszaal tot receptiekamer ingericht. Toen de eerewijn geschonken was nam do burgemeester het woord. Alle Baarnaars, zoo sprak hij, hebben met u meegeleefd, en zijn trotsch op uw succes. Wij beschouwen u nog steeds als „onzen Gerrit". Het gemeentebestuur rekende het zich tot plicht bij de huldiging voor te gaan en stelt er een hooge eer in u te mogen begroeten. De verschillende aanwezigen plaatsten nu hun handteekening in het speciale receptie- boek en onderwijl ronkte de H.N.A.D.P. boven het gemeentehuis welke door piloot Scholten weer naar Amsterdam werd teruggebracht. De heer Geysendorffer dankte met eenige gevoelvolle woorden voor de hem gebrachte hulde. Toen geleidde de voorzitter van het comité, de heer G. Bakker den HollandIndiëvlieger en de overige aanwezigen naar de prachtig gestoffeerde muziektent op den Brink. Hier werd door den heer Bakker het huldeblijk van Baarn aangeboden een staande klok met inscriptie: „Aan onzen plaatsgenoot Gerrit Johannes Geysendorffer als blijk van hulde aangeboden door Baarn's ingezetenen, na zijn met moed en beleid volbrachten vliegtocht HollandIndië, 13 Augustus 1927". De heer Bakker overhandigde hierna een door D. Hornsveld gecalligrafeerde oorkonde. Hierna defileerden verschillende plaatse lijke vereenigingen. Afgevaardigden van verschillende vereeni gingen en vele particulieren kwamen hierna den heer Geysendorffer persoonlijk de hand drukken. Of het fascisme deze theorie toepast, mogen anderen beoordeelen, maar vaststaat dat de hier ontwikkelde ideeën de gewone practijk der Katholieke Kerk is in landen waar verschillende godsdiensten beleden worden. Hoe ter wereld men haar dan ook telkens verantwoordelijk stelt voor daden en ideeën, In zijn lieflijk achter groen weggedoken home te Voorschoten heeft de Zeereerw. heer M. A. Thompson, oud-hoofdredacteur van „De Maasbode" en oud-directeur van de Con gregatie der Eerw. Zusters Franciscanessen van St. Lucia te Bennebroek, onder enorme belang stelling uit gan3Ch het land gisteren zijn 40-jarig priesterfeest gevierd. Des morgens om half negen droeg de Zeer eerw. jubilaris in zijn huiskapel een H. Mis van dankbaarheid op, waarbij enkele familie leden van den jubilaris tegenwoordig waren, o.w. zijn 88-jarige moeder, zijn zuster en zijn heerbroer, de Zeereerw. heer J. W. J. Thomp son, pastoor te Nibbixwoud. Zijn woning was feestelijk versierd met tal rijke bloemstukken, welke de jubilaris van tal zijner vrienden en vereerders op dezen zeld- zamen feestdag mocht ontvangen, o.m. van ie directie van „De Maasbode" en van de leden van de redactie, die met den jubilaris als hoofdredacteur op zulk 'n aangename wijze hebben mogen samenwerken. In den loop van den dag kwamen velen, zoo wel geestelijken als leeken den jovlalen jubila ris in zijn gastvrij huis aan den Leidscheweg persoonlijk hun gelukwenschen aanbieden, o.w. de directeur van „De Maasbode", de heer H. Kuijpers en zijn echtgenoote, de hoofdredacteur, de heer L. J. M. Hazelzet, en eenige andere leden van de redactie en het technisch perso neel der N. V. Op verschillende tafels lagen de felicitatie brieven en telegrammen opgestapeld. We doen er slechts een greep uit. We zagen er van Z. D. H. Mgr. A. J. Callier, Bisschop van Haar lem en zijn beide secretarissen, de Zeereerw. heeren J. M. v. d. Tuyn en Tb. W. Pichot; van Mgr. M. P. J. Möllmann, vicaris-generaal van het bisdom Haarlem; Mgr. dr. Jan Olav Smit, apostolisch-vicaris van Noorwegen; Mgr. H. J. M. -Taskin, kanunnik J. D. J. Aengenent en den Zeereerw. Zeergel. heer W. Nolet, resp. presi dent en professoren van het Groot-Seminarie te Warmond; var.-Mgr. G. A. W. de Gruyter; den Hoogeerw. heer Plebaan L, A. A. M. Wester- woudt, deken van Haarlem; den Zeereerw. heer H. A. Th. van Dam, deken van 's-Gravenhage; Mgr. P. Stroomer, deken van Amsterdam; den Zeereerw. heer J. G. v. Heeswijk, deken van Rotterdam; den Hoogeerw. Kanunnik, deken H. J. Zondag, pastoor te Vogelenzang; den Hoogeerw. heer Kanunnik P. L. Dessens, deken van Leiden; Pater B. H. S. M. von Bönning- hausen S.J. en van tal van andere Eerw. gees telijken uit gansch het land. Voorts van de Congregatie der Eerw. Zusters Franciscanessen van St. Lucia, van de priorin en Zusters van het St. Luciagesticht te Rotter dam en de andere kloosters dezer congregatie, waarvan de jubilaris gedurende 30 jaar direc teur is geweest; van het weekblad „Rechtuit" te 's-Gravenhage; Dr. L. J. Sicking; den direc teur der R.K. H.B.S. te Rotterdam, den heer Heynen; de heeren P. Buskens en Margry te Rotterdam; Jan Stuyt te 's-Gravenhage; P. Bredius, te Amsterdam; bankier Everard te Haarlem; Cas Vroom en P, van Vugt, beiden te Rotterdam, welke laatste voorzitter was van „de Vriendenkring,, toen de Zeereerw. jubilaris daarvan geestelijk adviseur was. Zelden is een priesterjubilë van een jubilaris, die zijn otium cum dignitate geniet, onder zulk een warme en groote belangstelling herdacht. RECTOR M. A. THOMPSON. !«5;

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 9