FEUILLETON WOENSDAG 17 AUGUSTUS 1927 TWEEDE BLAD BIOSCOOP EN RADIO IN INDIE DE VIJFDE MISSIOLOGISCHE WEEK TE LEUVEN HIJ ZOU HEM „WEL EENS KRIJGEN' UIT BERKEL EN RODENRIJS eierenveiling PAGINA 2 UIT MAASSLUIS UIT VLAARDINGEN DE DAMES MET DE GROENE HOEDEN. RIVIERTIJDINGEN. 1 Ziet wen geen gevaar? OOGEN EN OOREN "WIJD OPEN K.Ï.P. schrijft: Wij deden reeds een door ons telegrafisch ontvangen mededeeling circuleeren aangaande de stemmen die in de Indische samenleving opgaan om het bezit van een radio-ontvang toestel aan banden te leggen. Wij voor ons zijn zoodanig pessimistisch gestemd over de al of niet door de regeering te nemen maat regelen dat onze verwachtingen te dezer zake tot een minimum beperkt blijven. Herhaaldelijk is er door ons op gewezen, dat de tentoonstelling der Europeesche zeden verwildering in de bioscoop niet voor In- landache oogen geschikt is. Toch heeft men de bioscoop niet aan bepalingen onderworpen, en daardoor is de hooge dunk welke men mogelijk zich in de inlandsche maatschappij over de Europeesche samenleving had ge vormd, hopeloos vernietigd. Tallooze malen hebben wij op het bioscoop-euvel gewezen. Tevergeefs! Het schijnt dat men in Indië geen open oogen heeft voor de zaken. De radio levert minstens even groote ge varen op! Nu men eenmaal de verwording der Europeesche beschaving in alle kleuren en geuren heeft* gedemonstreerd en men zoo veel mogelijk die beschaving in de modder heeft geworpen, nn wordt het tijd, dat ook de ooren worden opengezet om te vernemen, alles waarvoor die ooren niet voldoende ontwikkeld zijn. Is het geen krankzinnige parodie! Een Missionaris wordt bij de gratie van een bestuursambtenaar al of niet toe gelaten, maar waar de regeering in moet 1,'rijpen, althans wil zij haar taak begrijpen, clan floreert de meest ongezonde vrijgevig heid. Wij vragen ons af waar dat heen moet. In plaats deze middelen tot ontwikke ling op de juiste wijze aan te wenden, ver- luimde men in te zien welk een vergiftigings- >roces voltooid werd in de hersenen der anmondig bevolking. Waarlijk de „uilen- brillen" zijn in Indië ten rechte met tien duizenden geïmporteerd. Wij kunnen slechts medelijden hebben met liet Volk waarop de uitwassen der moderne beschaving zonder paal en perk zijn los gelaten. De bioscoop en de auto, noch nu ook de radio zullen het inlandsche volk niet opheffen. Wij gevoelen ons geharnast dat wij onze meening niet kunnen uitbulderen, ter- wille van wellevendfceidsoverwegingen. Bij elk bericht, waarin sprake is van art 177 voelen wij verbazing, humoristische verbazing over de dwaasheid, ontzag voor de durf en de kortzichtigheid, voelen wij het schaamrood haar de kaken stijgen, het schaamrood van woede, te moeten aanzien, dat alle gevloekte invloeden op onze zoo goedaardige en on echt genegen bruine broeders worden losge laten, doch de stem der werkelijke beschaving des vredes aan handen wordt gelegd. JTanneer één eerlijke verklaring voor het ■^genomen standpunt mogelijk was, dan zou ten wij zwijgen. Nu zwijgen wij niet. COMENIUS' GRAF TE NAARDEN. De toestemming tot het onderzoek. ZAL ER EEN MUSEUM KOMEN? Volgens een telegram van het Tsjecho- 3owaaksche persbureau heeft prof. Matiegka, '.lie door de reg-eering van Tsjecho-Slowakije was afgevaardigd om te Naarden een onderzoek in te Btellen naar het graf van Comenius, van Let gemeentebestuur geen toestemming ge- ïregen deze onderzoekingen uit te voeren. Het Psjecho-Slcwaakscbe gezantschap zal de Neder- ondsche regeering verzoeken haar invloed pan te wenden, opdat de gemeenteraad van Haarden zijn besluit zal herroepen. Prof. Matiegka keert in September naar Nederland terug om het definitieve onderzoek Voor te bereiden, in te stellen door een staats- Öommiasie. Zoodra bet graf zal gevonden zijn, zal een bijzonder museum woTden gesticht, gewijd aan Comenius. TWEEDE DAG. MIDDAGZITTING. P. Arnoux der Witte Paters van Afrika opent de vergadering van Donderdagnamiddag met een verslag over de rol van den inlandschen peter In Ruanda. Bij ons denkt de peter allicht zijn plicht tegenover zijn petekind te hebben vervuld wanneer hij bet eenige geschenken ge geven heeft: in Rnanda daarentegen bete©- kent het peterschap een echte taak. De peter, voor het Doopsel aangewezen, helpt den missio naris bij de opleiding van den toekomstigen neophiet-j Hij brengt hem terug, wanneer hij soms het eatechumenaat ontvlucht, leert hem de les indien bij zich niet wel gedraagt, be schermt hem bij ziekte tegen de toovenaars, vult het godsdienstig en zedelijk onderwijs door den missionaris gegeven aan. P. Guilcher der „Missions Africaines de Lyon" leest een prachtig verslag over de ver- eenigingen voor jongelingen in 't algemeen. Het doel van deze vereenigingen is dubbel: bescher men en vormen. Inlanders hebben zich te ver dedigen tegen de heidensche omgeving, tegen de propaganda van het protestantisme en van den Islam, tegen bolschewistische en andere revolutionnaire gedachten. Daarenboven moet men hun een ernstige burgerlijke en maat schappelijke vorming bezorgen. Daartoe helpen vereenigingen, studiekringen, sociale groepee ringen. Het woord werd verleend aan Zuster Jeanne die een algemeen overzicht geeft over de vrou wenverenigingen door de „Dochters van het Kruis" te Bombay gesticht. Er wordt werkelijk in alle noodwendigheden der vrouwen voor zien. Typische details laten beseffen hoe leven dig en weldoend die vereenigingen zijn. VRIJDAG. Mgr. van Nuffel, Apostolisch Prefekt in Transvaal, geeft een zeer degelijk rapport over de streken van zijn gebied en lokt een bespre king uit over het zeer lastige vraagstuk van het „Colour-Bar". Het ras-verschil komt in Zuid-Afrikaj zelfs tusschen Katholieken scherp uit en de missionarissen hebben veel moeite om de negers niet te laten misprijzen dooT hun geloofsgenocten. Bij de protestanten is het nog veel erger gesteld. Daarna wordt het woord verleend aan dr. Schmidlin, hoogleeraar in de missiologie te Munster i./W., die na een warme hulde te heb ben gebracht aan den missiegeest van het Bel gische volk en zijn zoo talrijke missionarissen, handelt over de universiteiten in de missie-lan den. Als strategisch middel komt volgens John Mott, de eerste plaats toe aan de universiteiten. In China zijn alle missionarissen het daarover eens, zoowel voor het vormen der Katholieke jeugd als voor het uit den weg ruimen der vooroordeelen. Het welslagen van het aposto laat. hangt grootendeels af van de bekeering der leaders. Dan komt Dom Neut O.S.B. aan de beurt. Met welsprekendheid en warmte ontwikkelt hij een onderwerp, dat op bijzondere wijze in het licht stelt de rol van de intellectueele élite van ecu land, die namelijk van de ontwikkelde Cki- neesehe jeugd. In meesleepende woorden wijst spreker er op, dat wij tot de verspreiding van het Katho liek geloof in China kunnen en moeten meewer ken door onze sympathie te betuigen voor een volk, dat ze ten volle verdient. De een naar 't kerkhof, de ander naar de gevangenis H. H. C. H., 20 jaar, koperslager en loodgie ter, wonende te Roermond, stond voor het Ge rechtshof te 's-Hertogembosch in hooger beroep terecht, beklaagd dat hij op 25 April 1927 te Roermond opzettelijk, met het oogmerk om H. H. L. zwaar lichamelijk letsel toe te brengen, naar dezen met een mes heeft geslagen, ten gevolge waarvan L. aan uit- en inwendige ver bloeding is overleden. Verdachte is deswege door de Rechtbank te Roermond veroordeeld tot zes maanden gevan genisstraf. Verdachte kwam op den bewusten morgen vanuit zijn slaapvertrek naar beneden en kwam in de huiskamer. Daar was zijn stiefvader, die boos op verdachte was, omdat het broertje huil de. De stiefvader greep verdachte aan en gooi de hem met een koffiepot, terwijl hij zeide: „Nou zal ik je weieens krijgen". De stiefvader had geen mes in de hand, doch verdachte greep een mes, sloeg links en rechts, omdat hij meen de dat zijn lefen in gevaar was, en sneed bij den stiefvader den slagader door, tengevolge waarvan de getroffene overleed. Er was oneenigheid in het gezin. De stief vader had alreeds eens gezegd: Er gebeuren hier ongelukken tusschen ons; de een gaat naar 't kerkhof, de ander naar de gevangenis. Aldus verklaarde verdachte voor het Ge rechtshof. Hij is in hooger beroep gegaan van zijn vonnis, omdat hij de straf te hoog vond. De wed. L., moeder van verdachte en weduwe van den verslagene, verklaarde dat haar man niets van de kinderen kon verdragen. De man was zeer sterk, zij heeft ook vaak slaag van hem gehad. De kinderen, die zeer bang waren van den driftigen man, liepen altijd de deur uit als er ruzie was. Het schuim stond haar man op den mond toen hij den jongen aangreep. Een zuster van verdachte beweerde gezien te hebben dat haar stiefvader haar broer met een broodmes aanviel. De schilder L. L., een halve broer van ver dachte, verklaarde dat zijn vader verdraagzaam was voor de kinderen der vrouw. De vrouw echter was ais stiefmoeder minder goed voor de kinderen uit het eerste huwelijk. Getuige heeft nooit bijzonder te klagen gehad. Man en vrouw waren niet in goede harmonie. Er was vaak oneenigheid. Het O. M. verklaarde zich geheel te kunnen vereenigen met het requisitoir van het O. M. der rechtbank te Roermond en eischte beves tiging van het vonnis. Mr. P. Tripels, advocaat en procureur te Roermond, voerde de verdediging namens Mr. Dahmen. Op grond van noodweer pleitte Mr. Tripels entslag van rechtsvervolging subs, voorwaar delijke veroordeelmg. Verdachte opnieuw gehoord, houdt vol al léén uit noodweer gehandeld te hebben. De uitspraak van het gerechtshof werd be paald op 29 Augustus u.s. OP WEG NAAR DE KERMIS GEDOOD. Maandagavond is door een wielrijder zekeren G. de H., afkomstig uit Westdorpe, onder de gemeente Sas van Gemt een 18-jarige arbeider aangereden, die op weg was naar de kermis. De jongen is eenigen tijd later aan de bekomen verwondingen overleden. Het lijk en de fiets zijn beide in beslag ge nomen. ONDER EEN AUTO Zaterdagmiddag reed een auto uit Roden rijs, bestuurd door den heer K. K., voorbij den Klapwijkscheweg, toen een jongen, H. S. genaamd, van den Klapwijkscheweg alkomen- de in botsing kwam met den auto en er onder geraakte. De jongen fee® een ernstige been breuk op en moest onmiddellijk naar het ziekenhuis worden vervoerd. Zijn toestand is bevredigend. BRAND Maandagmiddag is brand ontstaan in een hooiberg, toebehoorende aan den landbouwer Koornneef, aan den Kleiberg. Gelukkig was het hooi van het vorige jaar, zoodat het vuur niet zoo spoedig om zich heen greep. De brandweer was het dan ook spoedig meester. Onvoorzichtigheid van kinderen schijnt de oorzaak. Op de gisteren gehouden eierenveiling wer den aangevoerd 3054 kippeneieren, prijs 6.80 tot 7.50, eendeieren 38, prijs 55.40, alles per 100 stuks. 'i iij GEMEENTERAAD. De raad dezer gemeente is tegen Vrijdag avond opgeroepen in openbare vergadering. Onder de diverse punten is een voorstel van B. en W. inzake het openbaar lager onderwijs. VER VAN HUIS GESTORVEN Aan boord van de M.A. 15> „Jozina Hille gonda", welke gisteren is binnengekomen, is gedurende de reis ziek geworden de matroos J. Teerhuis, van Marken afkomstig. De man is te Shield binnengebracht en naar het ziekenhuis vervoerd. Aldaar is hij overleden en ook begraven. R. K. VOLKSBOND. Algemeene vergadering op Donderdagavond a.s. half acht in het R. K. Vereenigingsgebouw. De agenda vermeldt o.a.: installatie nieuwe leden; halfjaarlijksch overzicht van de finan ciën; behndeling beschrijvingsbrief van den DE KONINGINNEDAG. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin op 31 Augustus a.s. zullen van wege Flardinga de volgende feestelijkheden plaats hebben: Optocht met versierde fietsen, 'ringsteken op fietsen, kinderspelen, duurioop van 3000 M., concert door Concordia, bioscoop voorstelling en vuurwerk. CONCERT „CONCORDIA". Zaterdagavond 20 Augustus zal de Harmo- nievereeniging „Concordia" haar 2e zomercon- cert geven in den tuin der zaal Harmonie. Medewerking zal verleenen de heer Willem van Cappellen, voordrachtkunstenaar uit Den Haag. POLITIE SPORTVEREENIGIN G. Alhier is opgericht een politiesportvereeni- ging, waarvan de leden in hoofdzaak de athle- tiek zullen beoefenen. Het bestuur bestaat uit de heeren Weinrich, Verus ten de Graaf, resp. voorz., secr. en penningmeester. VEREENIGING VOOR ZIEKENVERPLEGING Aan het verslag over 1926 is het volgende ontleend: De wijkzuster legde In totaal 5729 bezoe ken af. Aan on- en minvermogende zieken en herstel lenden buiten het ziekenhuis werden verstrekt in totaal 12.977 liters melk en 257 eieren. Het aantal opgenomen patiënten, maar vooral het aantal verpleegdagen was dit jaar hooger dan in het voorafgaande jaar. Op 1 Jan. 1926 waren aanwezig 18 patiënten. In 1926 werden opgenomen in het ziekenhuis 230 patiënten, in de ziekenbarak 8 patiënten, totaal 256 patiënten. Hiervan zijn hersteld 184 patiënten, gedeelte lijk hersteld 28 patiënten, niet hersteld 1 pa tiënt, overleden 18 patiënten, op 31 December nog aanwezig 25 patiënten. Aan niet-opgenomen patiënten werd in 232 ge vallen hulp van verschillenden aard verleend. Totaal der ontvangsten 48.54L53, totaal der uitgaven ƒ48.501.80; kassaldo ƒ39.73. GEVONDEN VOORWERPEN. Sloot, de Wetstraat 22, rijwielplaatje; Smit, Aert v. Nesstraat 19, kinderpakje; v. d. Berg, Cronjéstraat 9, bril met doos; Gemeentereini ging, hondje; Politiebureau, pak formulieren van HeelValk; Baggus, de Ruyterstraat 20, gestreept kinderbroekje; Doetman, v. d. Drift straat 8, sleutel; v. d. Pijl, P. K. D. straat 24, rijwielplaatje. VISSCHERIJ. Binnengekomen van de haringvisscherij VL. 160 Th. de Graaf met 15 last, wegens defect donckey; MA. 15 C. Verhey met 26 last. Betaald werd voor: volle haring ƒ18.90 20.50, maatjesharing ƒ10.4011, beide per kantje. BURGERLIJKE STAND. Aangiften van 11 tot en met 14 Augustus. GEBOREN: Margaretha, d. v. G. Schaar en A. Veldheer, Tweevriendenstraat. Arie, z. v. P. Schruijer en P. Schilder, le Maasbosch- straat. Antoon Stoffer, z. v. K. H. Smit en A. J. Salari, 4e Nieuwlandsteeg. Antonia, d. v. N de Jongh en N. Ligthart, Oosterstraat. Adrianus, z. v. C. Hofman en P. Wildenboer, Maassluisschedijk. Rozetta Wouterina, d. v. J. v. d. Vaart en C-. C. v. d. Berg, Rnijtenburch- BtraaL Helena Petronella, d. v. A. Kouwen- hoven en P. Hoogstad, Landstraat OVERLEDEN: A. Kalisvaart, 3 j., West- nieuwland. J. Zoutendijk, 62 j., echtg. van G. Brouwer, Broekweg. J. N. Brobbel, 12 j„ De Wetstraat. K. Koene, 81 j., wede. van C. Rietdijk, Tweevriendenstraat. door GERMAINE ACREMONT. sautoriseerde vertaling van Christine Kamp. 2.) Het buis van de Dames met de groene boe ien lijkt nu niet precies een ideale verblijf plaats voor haar jeugd en schalltsehhcid. Maar ongelukkig genoeg kau men zelf zijn lot "liet bepalen. Na eenige uren nadenken is Ar lette genoodzaakt om te erkennen, dat er niets aan te doen is. Binnen een paar dagen zal zij vertrekken. Je zult mij toch dikwijls schrijven, zegt i'dj bij het afscheid nemen tot haar broer. Dat beloof ik je. En je komt zoo gauw mogelijk terug uit Afrika? Dan gaan wij met z'n tweetjes een knus huishoudentje opzetten. O, als ik terugkom, ben je waarschijnlijk ai lang getrouwd. O neen, dat niet. In de omgeving van de Pames met de groene hoeden trouwt men niet, Je begrijpt toch wel, dat daar zich geen verstan dige jonge lieden wagen. En als er zijn, dan zullen het domme jochies zijn met groote voe ten en pukkels in het gezicht. Neen, als ie niet spoedig terugkomt, dan zal er binnen een paar jaren nog een vijfde oude jongejuf frouw zijn in dat bescheiden, zindelijke en antieke stadje in het Noorden van Frankrijk. HOOFDSTUK £1. In hun hniskamer, netjes en rustig zitten de vier dames Daverncis bij elkaar. Zij wis selen af en toe -een paar woorden, tot Joanne zich tot Rosalie wendt en zegt: Ik geloof, dat iet op den toren van de kathedraal negen uur Haat. Lieve zuster we znllen moeten gaan. Je hebt gelijk. Ik ga onze rotondes halen. Zij praten bijna fluistérend. Er bestaan van die huizen, waar men niet hardop durft spre ken, alsof men bang was spoken in de boeken te wekken. Maar Telcide, de oudste van de Dames met de groene Hoeden, is niet bang voor spoken. Lieve hemel, zegt zij op scherpen toon, wat spijt het mij tooh, dat jelui zoo midden in den nacht moeten uitgaan. Pas toch op, dat je geen kou vat in de duisternis. Zij maakt een raar soort geluid door met de tong. tegen het verhemelte te slaandat is een gewoonte van haar geworden als zij wil too- nen, hoezeer het een of ander haar hindert. Wees gerust, goede zuster Telcide, ant woordt Jeanne. Zooais zusje Marie ons heeft aangeraden, zullen wij onze wollen ondertail les onder onze dikke rotondes aandoen. Vergeet vooral niet om je zakdoek voor ■den mond te honden. Men beweert dat dit een uitstekend middel is om geen kon te vatten bij mist en slecht weer. Jeanne, je longen zijn niet sterk. Je moest een balletje in den mond nemen. Men wordt niet zoo gauw verkouden, als men op iets zoets zuigt. Daar Ernestine, die dienstbode, bij de deur staat om de dames uit te laten, beveelt Telcide haar uit het buffet de blikken bus te nemen, waar de balletjes in bewaard worden. Jeanne neemt er een, dat is te zeggen, zij grijpt met groote moeite een balletje, want zij kleven allen aan elkander. En als zij er ein delijk een tusschen de vingers heeft, blijft het plakken aan haar zwarten wollen handschoen en ten slotte is zij genoodzaakt het met de tan den eraf te trekken. Tot straks, lieve zuster Telcide. Tot straks? De handen gevouwen onder de groote capes, den rug ietwat gebogen, zweven Rosaife en Jeanne over de steen-en van de gang. Ernestine neemt den ketting van de deur, schuift de grendeis weg. Graait dan groeten sleutel onn en dan den kleinen van het veiligheidsslot. Zult u goed oppassen, juffrouw Rosalie, dat u niet uitglijdt op de natte straat, zegt zij. Zeker, zeker, Als o terugkomt, moet u eerst schellen, dan driemaal kloppen met den kJopper, Ja, ja. Dat God u fcsscherme! Alsof zij de meest gevaarvolle expeditie ter wereld moeten ondernemen, gaan Rosalie en Jeanne Davernois 's avonds om negen uur het huis uit. Zij gaan naar het station om hun nichtje af te halen.... Achter haar wordt de deur weer gesloten, de ketting erop gedaan, de grendels erop ge schoven, de sleutels omg^1-3-3-^' Ernestine gaat naar de keuken, Telcide en Marie, nietig als schaduwen, komen weer terug in de huis kamer. Zij knipperen een beetje met de oogleden. Gewoonlijk liggen zij om dezen tijd reeds te bed. Telcide klapt weer met haar tong tegen het verhemelte. Ik ben eigenlijk een beetje boosDat meisje zet haar verblijf bij ons niet goed inZij had een anderen treiu moeten nemenEen jong meisje reist toch niet zoo maaT in <jen nachtBuiten dien was het de plicht van haar broer geweest haar hier te brengen I-Iseft hij je niet geschreven om zich te verontschuldigen? Hij is eerder naar Afrika moeten vertrekken dan hij gemeend had. Dat gaf hij voorMijnheer Clapeau heeft ons, heel gelukkig, niets verborgen Wij weten, dat Arlette zeer slecht is opge voedIk hen overtuigd, dat zij hier zal komen in een onmogelijk toiletMaar reken maar op mij, dat ik daar een stokje voor zal stekenIk zal haar leeren, wie de teas is Marie antwoordt niet Daar zij de jongste is, heeft zij die methode aangenomen. Zij zegt nooit, dat zij een andere meening heeft, maar zwijgt. In dit geval zegt haar instinct haar, dat Arlette niet zoo slecht moet zijn ais haar zuster beweert. Integendeel! Zij verwacht in haar een vriendin, een gezellin te vinden, met wie zij heerlijk uit wandelen zal kunnen gaan en honderd-uit babbeleni Om een kleine meditatie te doen, draait Tel cide haar stoel naar den gipsen engelbewaar der, die op den schoorsteen tusschen twee zwart marmeren kandelaars met groene kaar sen, zijn wijsvinger in de hoogte steekt. Marie haalt een der ronde matjes naar zich toe, die op de roodplavuizen vloer liggen, en maakt zich gereed om een oogenblik de oogen te sluiten, als haar zuster zegt: Nu wij toch niet werken, zou je de lamp wel wat lager kunnen draaien. Zooveel licht is niet noodig. Marie staat op en trekt met eenige inspan ning de hanglamp wat lager, terwijl ze de pit naar beneden draait. Als om te protesteeren, begint de petroleum te stinken. De twee zusters, de handen gevouwen op de knieën, de schouders een beetje ingetrokken, hun zwart cachemir-e rok recht naar beneden tot pp haar pantoffels, vallen zachtjes in slaap onder de welwillende blikken van al de kanunniken die sedert de laatste vijftig jaar elkander aan de kathedraal hebben opgevolgd en wier portretten in ovale lijsten aan de wanden hangen. Van tijd tot tijd opent Ernestine zachtjes de deur en kijkt naar binnen. Zij heeft geen klok in de keuken en komt dus hier om te weten hoe laat het is. lederen keer, dat zij de deur opent, worden de hond en de kat wakker, die in mandjes met blauwe linten versierd, aan weerszijden van de kachel liggen te slapen. Er heerscht een diepe stilte in het huis. Met zijn witte rolgordijnen aan de dubbele vensters, lijkt deze huiskamer op een spreekkamer van een klooster. In een hoek staan vier werkta feltjes op een rij. Zij zijn volkomen In orde, goen draadje, geen eindje band hangt er uit. Geen knoopje, dat niet op z'n plaats ligt, geen naald, die los erin ligt. Opeens weerklinken drie slagen op de deur en de schel begint zich, te bewegen, alsof er nooit een eind aan zou komen. De hond slaat r.a:i en Telcide chrikt wak ker. Daar zij erg gesteld is op .e en fatsoen, trekt zij haar zilveren kruisje aan het dunne kettinkje precies midden op haar borst en zoekt dan tusschen de plooien van haar rok naar haar zak, om haar zakdoek eruit te halen. Marie, die liet vervelend vindt, dat Arlette haar van gierigheid zou verdenken, draait de lamp op, maar zoo, dat deze begint te walmen. Ernestine loopt zoo vlug naar de gang, dat haar lantaarntje uitwaait. Zij moet teruggaan naar de keuken en alsof de duivel er mee speelt, strijkt zij wel tien lucifers aan «er er een brandt. Eindelijkeerst de grendels, dan de sleu tels, de ketting en dan gaat de deur open. HANSWEERT, 16 Augustus. j Gepasseerd voor 4 uur en bestemd voor: GRAVE: Rosalle, van Meerendonk; POïG DRECHT: Dranaco 2, Ligtenberg; GILZHi REIJEN: st Ideaal; STANDDAARBUITEN: Ter* neuzen 7, Oele; STORMPOLDER: Porfier 28, y, Leuven; Terneuzen 6, Barels; DORDRECHTJ] Anna Paulina, Schippers; LEIDEN: Polly, Leeman; STORMPOLDER: Sta. Maria, Jongc- krijg. BELIGIë: st. Mystre; st. Jannetje AdrianaJ) Cornelius; st. Helvetia 1; st. Soli Deo Gloria; st. Jannetje; st. Animo; st. Mijn Genoegen; st. Zwaluw; st. Oome Hein; st. Trio; Goede Gunst, Stuy; Ne eitje, Faases; Vita Pugna, Oom; Me- duse, Beckenbach; Antonia, Arends; Damco 12, van Gennep; Rijn Binnenvaart 20, van Boogaart;- Rijnvaart 4, Karssies; Trijntje, Silvius; Marcel Adolf, Gauwenberg; Willem, Snijders; Stad Leu ven, v. d. Pluym; Belga, Witte; Marretje, Borsje*,! Redemptor, Kempken; Johanna Maria, Leygraaf Amphatrite, Boom; Vertrouwen, Warns; Emma, de Mey; Gonda, de Jonge; Atalante, Hermann;: Bossuet, van Aalst; Marnix 3, Van Minnen; Martha Dangez, Arencls; Fluviale 31, de Koster;j Anja, Heyboeri Wilhelm, de Jong; Dorette, Dungen; Badenia 34, Schmitt; Emmanuel dé Vries; Ivy, Verberght; Nautilus 5, van Meel; Dranaco 8, van Dongen; Zeeland, Roete; Maria, Wiltens; Cornelia, Vermeulen; Philomqne, van Messem; Carlo, Diepenhorst; Titiaan, Burssens; LOBITH, 16 Augustus. Gepasseerd en bestemd voor: ROTTERDAM: stoomschepen: Liena, Energie, Theodoor, Haniel 23, Meuse, Holda, K. Vaart 8, Claude Bernard, Johanna, Utgart, Rein, Sambre, Turgot, Goliath, Fadir, Kanie, Anna, Louise, Georg Reitz 2, Fiat 13, Grimnir; de Hoop, Oosse; Robert Agnes, Zimmerman; st. Ilelmuth; Tam- bora, Ramaker; Kawi, Doyes; Willem, Lurkin; Kolenmijn, Noordermeer; Chopin, v. Meel; Athal- win, Jacobs; st. Roelfina; st. Raab Kareher 9;' st. Newa; st.. Cornelia; Walsum 15, Kremp; st, Emma; st. Paula I; st. Stinnes 4; st. Joma; st. Strassburg; Helena 2, Joosten; Koeln 35, Bey- siegel; Mannheim 34, Koswer; Rijntrans 6, Len- seri; An-sgard, Haas; Neerlandia 4, Seibret; Pax, v. Beek; Joseph, Mohlich; Fidessa, v. Lith; Adriana, Ruyschcr; R W 3, Witzer; M, Stinnes 70, Hoffman; Baldur, Hartman; Duisburg, Wein- gardt; Rijnzeevaart 9, Vos; Pau!, Heckhoff;. Mentor, Bauhardt; Frolisinn, Winsberg; Progree, de Jongh; Helone, Hahnleln; Heinrich Mathilde, Lösken; Antonia, Lesage; AMSTERDAM: Tarn helm, Groen; Actief, Valk; Helena, Larooy;' Johan, v. Werkhoven; Helga, Bossers; Emanuel, Wassenaar; Theodoor Johan, Vos; st. Mastwijk; Wijkdienst XI, de Gier; st. Akswijk; ECK EN WIEL: Gelderland, Hensen; DEN HAAG: Aren. dina, Paap; LEERDAM: St Antonius, Bonink; CULEMBORG; Vrede. v. Veen; HAASTRECHT: Christina, Furman: LEEUWEN; Everdina, dé Beyer; SLIEDRECHT: Keer Terug, v. Wijk; GAMEREN: Maria Christina, Vogel; NUMANS- DORP: Allegonda Johanna, v. d. Hoeven; EIND HOVEN: Madeleine 6, Tromp; BEEK EN DONK: St Jan, Peters; W1LDESKOP; Madonna, Engelaar; BERGEN OP ZOOM; Condor, Nau- wen; DORDRECHT; Mech tilde, Verschuren;' ZWiJNDRECHT: Bernardina Elisabeth, Muller;' PUTTERS HOEK -Columbus 3, Derksen; BRE DA: Onderneming, ter Steege; DONGEN: Geer- truida Wïlhelmina, Burgers; IJSSEESTEIN: Stella Maris, de Jong; ALKMAAR: Johanna, v. d. Staay; WOKMBEVEEE: Emanuel, West broek; KATWIJK/ZEE: de Hoop, Verweyï* BEST; Broedertrouw, Cové; ALPHEN /RIJN de Hoop, Klomp; ROOSENDAAL: Willem Fre- derik, Bakker; IJMUIDEN: Petrus, Kruger;' ZUTPHEN: Daventria, Musgig; TERNEUZEN;' Gertrude, Kilmer; MEPPEL: Catharina, Loog;' KATWIJK; Nordster, Oldenkamp; IJMUIDEN:. Odilo, Mötter; UTRECHT: Hillegonda Catharina, v. Hasselt; KATWIJK: Risico, Dekker; HAAR LEM: Pieternella, Joele; FRANEKER: Susanna, Veldman.; LEEUWARDEN: Zwerver, v. Dijk; Morgenster, Brink; DORDRECHT: Themar, v. d. Horst; SCHIEDAM: Brohltahl, Stang; ALPHEN/ RIJN; Binnenvaart 26, Stravers; RIJSWIJK: Anna AUda, Bonnes; VLISS1NGEN: Credo, Witte; LEIDEN; Carl Presser, Franz; HELLE- VOETSLUIS: Johan Willem, Avontuur. BELGIë: Socallne, Blatner; Kroonland, Car- ron; Duinkerken, de Roeck; Antonius Maria, Rijnvos; Jimago, Wellens; Volstreven, Gort; Mi. uister Pecher, v. -d. Wijngaard; Virginie, Dekkers;' Clenaence, Wücfcmams; Talma, de Prins; Minne- dosa, v. d. We; Alice, Rollenberg; Wilmar, Akkermans; Henri, Landskroon; Lina, Hartman;1 Veronese, 8e Schepper; Murillo. Ruysseveld;' Noumea, Oosterwaal; Monte Leono, de Ridder; Antwerpia, Hopstaken; Stella Maris, Kau£er;': Stephanl, de Bot; Kurt Nieten, Herman; Baden 19, Dörich; Anna Pieternella, Karreman; Conda, de Jonge; Rijn en Binnenvaart 20, Bogaert;' Onderneming 6, v. Beven; Athena, Siegmund. DUITSCHLAND: Avontuur, Bondewel; Teu- tonia, Bohringer; Argo, Volmar; Adrienne, Dries- sen; Fluviale 17, Schot; Rival, Zwiers; st. Nelise;' st Ariadne; st Fortuna; st. Mannheim; st. Rijn en Lek 3; Joseph, v. Meegen; st Bades:a 15; "Wijkdienst 10, Been ;st. Industrie XI; C. G. Maier 13, Kunzle; st. Stinnes I-, Galatee, Lerch;' Ciree, de Jong; st. Harmonie 4; st. Harmonie 3. ENGELAND: Komeet, Bosma. Rosalie en Jeanne laten Arlette voor zich binnengaan. Het jonge meisje voelt zich ondanks haar zekerheid van optreden beang stigd. Zij kan niets onderscheiden in die gang, onmetelijk zwart gat, waaruit een tochtige lucht opstijgt. Maar zij hoort twee stemmen. De eerste is lief, zij raadt, dat het die van de jongste nicht is: Goeden avond, nichtje De tweede is koeltjes en kortaf: Wat kom je laat..... Onmiddellijk voelt Arlette dat Telcide haar niet genegen is. Geen woord van welkom! Geen enkel lief woordje! Niets dan een zoen, koud als de meest banale begroeting. Opeens roept Ernestine uit: Pas op, juffrouw Rosalie, let op de trap pen. U gaat weer vallen Intussehen fluistert Jeanne Telcide toe dat Arlette erg lief is, dat zij behoorlijk gekleed is en heel beleefd zich gedraagt. Maar een oude juffrouw zal eer een anderen biechtvader kie zen, dan van meening te veranderen. Zij zal wel de baas over ons willen spelen, maar is voorzichtig en iaat zich vcrorloopig niet in de kaart zien, antwoordt Telcide. Marie wil het goed maken en vraagt: Nichtje Arlette, heb je een goed reis gehad? O, uitstekend en het ging zoo vlug.... Ik had een roman meegenomen van Max Daireaux.Ik heb mij geen minuut verveeld!, Zoo, zoo, lees je romans, zegt Telcide, voldaan, dat Arlette zich schuldig maakt aan iets, dat den jongen meisjes op het platteland verboden is. Ja, nicht.... Die schrijver is toch zoo grappig.Misschien houdt u meer van Phili- bert? Dank je welonze biechtvader alleen geeft aan, wat wij lezen mogen Rosalie en Jeanne helpen Arietie om haaf mantel uit te doen -en haar hoed af te zetten. Zij meenen daar recht op te hebben, omdat zij haar van het station zijn gaan halen. Marie stelt den hond en de poes voor. j (Wordt vervolg®.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 6