DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN 50ste Jaargang Donderdag 18 Augustus 1927 No. 14940 Bit nummer bestaat uit drie bladen STADSNIEUWS fl Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officieele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur HINDERWET GEMEENTEREKENING >v- - '-*• ÉilÉlÉÉÉiiiiiÉ GRONDVERKOOP GEVONDEN VOORWERPEN „PIRATEN"-ROOF. DE WIJZIGING VAN HET WERKLIEDENREGLEMENT DE OPENING VAN „DE KROON" Bij de opening van het hotel, café-restaurant aan de Koemarkt, gaven gisteren AGENDA. KUNST-AGENDA. TE ROTTERDAM 1 „ST. AMBROSIUS". BURGERLIJKE STAND Aangiften van 16 Augustus. UIT ROTTERDAM, GEMEENTEREKENING 1926 NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT BnreanKOEMARKT L Telefoon Intercommunaal no. 68085 Postbns i 39. 'ABONNEMENTENper 3 maanden f 3.25, per maand 1.10, per week 25 cent. Franco per post f 3.75 per kwartaaL Afzonderlijke nummers 6 cent. Postchèqne en Girodienst no. 81440. Advertentiën 15 regels ƒ1.55. Elke regel meer 30 ct. Reclames tusschen den tekst 60 ct. per regel. Bij contract belangrijk verminderde prijzen. Kleine advertenties: 30 woorden 25 ct elk woord meer 5 ct. tot een maximum van 60 woorden. Kabouter-advert. 5 regels ƒ0.50, lOreg. 0.75, 15 reg. 1. Tarieven worden op aanvr. toegezonden. Incassokosten worden berekend.' Gratis-Ongevallenverzekering ƒ500 bij overlijden dooreen ongeval; ƒ500 bij verlies van beide handen, voeten of oogenƒ250 bij verlies van één band één voet of édr. nw r- 7Ti Van een wijsvinger; ƒ50 twee voorste ledematen alle vingers van een hand; ƒ25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal Tj Va° duim75 verIie3 De uitkeeringen ingevolge deze verzekering zijn herverzekerd bij de Nieuwe HAVBank, Lange Haven 103, Schiedam maand in dit blad worden afgedrukt. Ingekomen verzoeken van: le. de N.V. Schiedamsche IJzer- en Staal- bewerking om ontslagen te worden van de Voorwaarde, genoemd onder c in de kaar d.d. 11 Maart 1926 verleende vergunning tot op richting van een machinefabriek en herstel plaats, een constructiewerkplaats en een werk plaats van ijzeren reservoirs in 't pand Groen- .Weegje 23, kadaster sectie A, no. 1629, luiden de: „dat het koud hameren, bikken, of klinken van metalen voorwerpen, inzonderheid tanks, Steeds in de werkplaats met gesloten deuren moet plaats hebben"; 2e P. H. Plate te Overschie om vergunning tot oprichting van een meubelmakerij in het Pand aan de Boterstraat 72, kadaster sectie B. no. 2960, met een electromotor van 3 P.K., drijvende een lintzaag, een fraisbank en een langgatboormachine 3e. De American Petroleum Company te Den Haag om vergunning tot oprichting van een ondergrondsche benzinebewaarplaats, inhouden de 6000 L., met een bovengrondsche aftap-in richting in en op het trottoir van de Vijgen- steeg, kadaster sectie A no. 1469, voor het pand Vijgensteeg 2, kadaster sectie A. no. 1659. Deze verzoeken zijn met de bijlagen op de Secretarie der gemeente ter visie gelegd. Op Donderdag 1 September, des voormiddags 11 uur, zal ten Raadhuize gelegenheid worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van die verzoeken in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende drie dagen vóór het tijdstip hier boven genoemd, kan op de Secretarie der ge meente, van de schrifturen die ter zake moch ten zijn ingekomen, kennis worden genomen. Volgens de bestaande jurisprudentie zijn niet tot beroep op een beslissing ingevolge de Hin derwet gerechtigd zij, die niet overeenkomstig artikel 7 dier wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, tenteinde hun bezwaren mondeling toe te lich ten. Schiedam, 18 Augustus 1927. GEMEENTERAAD Aanvullingsagencla Voor de openbare vergadering van den ge meenteraad op morgenmiddag, is alsnog op de agenda geplaatst: Voorstel Ibis: Voorstel van B. en W. tot her benoeming voor den cursus 1927/1928 van het Personeel aan den gemeentelijken cursus tot opleiding van bewaarschoolonderwijzeressen, t.W. de heeren A. Baan, J. A. Boer, K, Lub, J. van Meurs, C. Scherpenisse en ,T. G. van Viaardingen. De gemeenterekening ter voorloopige vast- stelling bij den gemeenteraad ingediend, sluit, Solijk reeds gemeld, voor den gewonen dienst ®mt een batig saldo van ƒ395.414.07 en voor buitengewonen dienst met een nadeelig slot van 1.338.889.91%. De ontvangsten voor den gewonen dienst ^dragen 4.998.887.71%, de uitgaven f 4-603.473.84%, batig saldo ƒ395.414.07. De ontvangsten van den kapitaalsdienst bedra den ƒ5.572.561.43, de uitgaven 6.911.451.34%, Badeelig saldo 1.338.889.91%. DE WETIIOUDERSRENOEMINGEN De gisterenavond gehouden bijeenkomst van o rechtsche raadsclub, ter bespreking van de ethoudersverkiezingen, heeft wederom nog 'et tot een definitief resultaat geleid. Vrijdag 26 dézer zal opnieuw een vergade- worden gehouden. EXAMEN FRANSCH L. O. Te Utrecht is geslaagd de heer P. A. Riet- SrECn, alhier. -GENTES ST. JACOBS GASTHUIS meent' meb Wittkampf is den ge- ^edenn aad bericht' dat ZÜ °m gezondheids- W,tn z'cb Senoopt ziet ontslag te nemen als 8 voor het St. Jacobs-Gasthuis. f ij!?. .„,-C "ÏV'-' EEN WEDREN VOOR KELLNER8 is te Rome gehouden. Men ziet de heeren hierboven met gevulde glazen op 't blad, onderweg. Door B. en W. is de volgende lijst van voor stellen betreffende grondverkoop bij den Ge meenteraad ingediend: Voorstel tot verkoop aan den heer II. Gabel Q.Q. alhier, van een perceel bouwgrond, gelegen aan de Noordzijde van de Dirk van Wassenaar straat tusschen de Da Costastraat en de Bilderdijkstraat ter breedte van 38 M., en ter diepte van 20 M., tegen den prijs van 16 per vierk. M., ter bebouwing met ten hoogste 9 heneden- en bovenwoningen. Idem van een strook grond ter lengte van 38 M., en ter breedte van 1.50 M., over een lengte van 19 M., en ter breedte van 1 M., eveneens over een lengte van 19 M., gelegen achter het perceel bouwterrein aan de Zuid zijde van de Dirk van Wassenaarstraat, tus schen de Da Costastraat en Bilderdijkstraat, tegen een prijs van 16 per vierk. M., met bestemming voor achteruitgang van de op den voorgelegen grond te stichten woningen. Idem van een perceel bouwgrond aan de Aieidastraat O.Z., ter breedte van pl.m. 34 M., en ter diepte van pl.m. 30 M„ tegen den prijs van 15 per vierk, M., ter bebouwing met ten hoogste 6 beneden en bovenwoningen (3 hoog). Idem van een peiceel bouwgrond, gelegen aan de West-Frankelandschestraat Z.Z., hoek Da Costastraat W.Z., ter breedte van 25 M., en ter diepte van 20 M., tegen den prijs van 16 per vierk. M., ter bebouwing van een 5-tal be- neden- en bovenwoningen. Idem van een perceel bouwgrond aan de Geervlietschestraat, ter breedte van pi m 20 M„ tegen den prijs van 16.50 per vierk. M ter bebouwing met ten hoogste 4 beneden- en bovenwoningen. Idem van een perceel bouwgrond aan de Westzijde van de Lekstraat, ter breedte van pl.m. 25 M., en ter diepte van pl.m 18 M tegen den prijs van 17 per vierk. M„ ter be bouwing van een 5-tal beneden- en bóven-wo- ningen. Idem aan den heer A. Stahlie q.q. van een perceel bouwgrond gelegen aan de Da Costa straat O.Z., hoek Dirk van Wassenaarstraat N.Z., tor breedte van pl.m. 49 M., en ter diepte van 19 M„ tegen den prijs van 15.— per vierk. M„ ter bebouwing met beneden- en bo venwoningen in een verdieping met op den boek van de Dirk van Wassenaarstraat een winkel. Idem aan den heer J. Noback te Rotterdam van een perceel bouwgrond aan de Aieidastr O.Z., ter breedte van 18 M. en ter diepte van pl.m. 30 M„ tegen den prijs van 15 per vierk. M, ter bebouwing met 3 étagewoningen be staande uit beganen grond en twee verdiepin gen. Idem aan de heeren D. Scheffer Zoon q n te Rotterdam van een perceel bouwgrond aan de Da Costastraat O.Z., gelegen tusschen de Dirk v, Wassenaarstraat en Graaf Florisstraat tegen den prijs van 15 per vierk. M„ ter diep te van 19 M„ en ter breedte van 64.50* M ter bebouwing met een 12-tal beneden- en boven woningen van één verdieping. Idem aan den heer .Toh. O. Smelt en de NV Smelt en Hempels Woningbouw Maatschappij te Rotterdam van een perceel bouwgrond gele gen aan de van Swindenstraat en de Volta straat, ter oppervlakte van pl.m. 1400 vierk" M„ tegen den prijs van 15.50 per vierk M ter bebouwing met beneden- en bovenwoningen van één verdieping met kap. Idem aan den beer C. Gestel te Rotterdam of zijn meester van een perceel bouwgrond, gele gen aan de Kamerlingh Onneslaan Z.Z.,' boek Stephensonstraat O.Z., ter breedte van pl.m 25 M., en ter diepte van pl.m. 25 M., tegen den prijs van 17 per vierk. M., ter bebouwing met 5 beneden- en 5 bovenwoningen in twee verdiepingen. Te bevragen aan bet Hoofdbureau van Po litie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur des middags: groote mand, pet, hoed, portemon- naie inb. 32 ct., plankje met 2 sleutels, porte- monnaie inhoudende 13 cent; koperen melk- kraan, rozenkrans in étui, boorden. Bij vinders: passer, B. v. d. Werke, Mathe- nesserstr. 13b, Rotterdam; Zeeuwsehe broche, J. Zeist, Buitenhofstraat 78, Rotterdam; rijwiel plaatje, M. Bazen, Broersveld 37a; portemon- naie, met inh., A. Dubbeld, Groote Markt 11; badschoentje, H. van Gerven, Oude Kerkhof 10/7; herdershond, J. Jans, Zalmstraat 22; pet, J. van Dijk, Prinsensteeg 11rijwiel, T. Wuis- man, Broersvest 39; ring sleutels, Kramer Freher, Grofbaan 51; sierspeld, T. van Dijk, IJsselmondschestraat 32; pakje met inb., A. Berkhout, Hoofdstraat 69; dameshandschoenen H. Rebers, Hoogstr. 146; 2 gewichten, A, Kruif, Ploegstraat 32; bril, W. van Nielen, Groenelaan 52; rijwielplaatje, W. Fokken, Pr. Hendrikstr. 27b; rijwielplaatje, C. Overheul, Puttershoekschestraat 54; horlogeketting, J. Elswijk, Villastr. 77; beleenbriefjes, J. Sloot weg, Parallelweg 104a; bond, W. Vorstenbos, Ploegstraat 27; hond, T. Terwiei, Hoofdstraat 31/36; zilveren halskettinkje, M. Mak, Een- drachtstraat 31a; ondergoed, van der Meer Schoep, Groenelaan 33; postduif, R. Verlinden, Beijerlandschestraat 33b; daniestaschje, L. v. Dijke, Broersveld 2; rijwielpomp, W in 't Veld, Groenewegje 34/2; papieren geld J. Pelgrim, Simon Stevenstraat 7b; hond, j But, Hoofdstr. kettinkje, E. Steenhorst, Nieuwe Haven 231; damestaschje met inhoud, van Bentem, Gerrit Verboonstr. 3; bezem, H. Scholte, van Smale- veltstr. 14b; postduif, de Graaf, Boterstr. 65; hondenriem, J. Vis, Aieidastr. 146C; portemon- naie met inh. wed. Hertog, Hoogstr. 19; kin dermantel, W. Teekmans, Hoofdstraat 211; kinderkous, J. de Ronde, Thomas A Kempisstr. 17b; portemonnaie met inb., a. Schot, Hofje van Belois; badcostuum, J. v. d. Kraan, Raam 30a; bruin kinderschoentje, A. de Wit, Nieuw- sticbt 36; schipperspet, G. van der Meer, Prin sensteeg 13; doos chocolade, L. v. d. Brink, Broersvest 155; klompjes, L. van Haasteren, L. Achterweg 7b; R. K. kerkboekje, F. Hoender kamp, Leliestr. 29; rijwielplaatje, Kleinekoort, Nieuwe Haven 255; portemonnaie met inh., den Held, Goereeschestraat 15; rijwielplaatje, J. Koning, Lange Nieuwstraat 151/6; gouden hangertje, Wuscel, Zalmstraat 23 (tot Zaterdag a.s.) daarna W. Dries, Gaffelstraat 3, Rotter dam; schoentje, J. van Eijk, Buitenhavenweg 176/5; zegels, H. Gerrits, Kreupelstraat 524; hoornen armband, H. Damme, Westfrankeland- schestraat 3; rijwielplaatje W. Schot Warande 42a. De 17-jarige loopjongen A. W., in dienst van de firma Hoogenboom aan de Tiendstraat te Rotterdam, beeft bij de politie aangifte gedaan dat gisterenmiddag omstreeks 4 uur op den Buitenhavenweg uit zijn wagen een pak is ont vreemd, inhoudende vijftig pakjes sigaretten, merk „Pirate". De jongen bad zich even van zijn wagen verwijderd om een klant aan den Rotterdamschen Dijk te bedienen, en onderwijl wist de dief zijn slag te slaan. GEMEENTELIJKE ZWEMINRICHTING De temperatuur van het water bedraagt heden 67 graden. AANRIJDING Bij een aanrijding tusschen een groentenwa- gen en een met een paard bespannen rijtuig, bestuurd door P. v. d. L., te Ketbel gisteren middag op de Hoogstraat, is bet schamel van laatstgenoemden wagen gebroken. VOETBAL Olympi.tFortuna De uitslag van den voetbalwedstrijd Olym- pia-Fortuna, die gisterenavond gespeeld is op het terrein van Velocitas, is 51 in het voor deel van Olympia. De stand met de rust was 4—0, De voornaamste nieuwe bepalingen. In overleg met de commissie voor bet ge organiseerd overleg hebben B. en W. een aan tal wijzigingen voorgesteld in het „reglement voor de werklieden in dienst van de gemeente Schiedam." Behalve redactioneele wijzigingen en enkele nieuwe bepalingen waardoor de bevoegdheden van het scheidsgerecht worden uitgebreid, ko men de veranderingen in hoofdzaak op bet volgende neer: In het oude artikel 10 betreffende werk en rusttijden wordt onder meer gelezen: „De normale werktijd bedraagt gemiddeld, per jaar berekend, niet meer dan 8% uur per etmaal tot hoogstens 48 uren per week, daarin niet begrepen de gebruikelijke rust- en schaft tijden." In bet nieuwe artikel zal deze zinsnede luiden: „De normale werktijd bedraagt met uitslui ting van de gebruikelijke rust- en schafttijden, als. regel 48 uur per week. Voor de diensten, die met bet oog op de jaargetijde» gemiddelde verdeeling van den arbeidstijd behoeven, geldt daarbij als maximum 50% uur per week." In artikel 11, bevattende de vacantie- regeling zes dagen per jaar wordt aan werklieden, werkzaam in continubedrijven, boven die 6 dagen een vacantiedag toegekend „voor iedere 13 Zondagen, die volgens de voor ben geldende regeling als werkdagen zijn aan gewezen." In bet nieuwe artikel worden bun vier extra verlofdagen toegekend zonder dat wordt uit geteld of ze wel 4 X 13 Zondagen gewerkt hebben. De betreffende zinsnede komt te luiden: „Onverminderd hunne aanspraken op grond van de vorige alinea, hebben de werklieden in cotinudiensten en ln diensten, die regelmatig op feestdagen moeten worden waargenomen, bovendien in elk kalenderjaar recht op 4 ver lofdagen met behoud van loon." Tenslotte is er een beteekenende wijziging aangebracht in artikel 15, regelende het loon bij overwerk. Het betrekkelijk artikel luidt thans als volgt: „Voor niet bij de aanstelling overeengeko men nachtdienst, buiten bet werk ln afwisse lende ploegen en wachtdienst, wordt 50 pet. overloon gegeven; terwijl voor arbeid op Zon dag of algemeen erkende Christelijke feestda gen bet loon met 100 pet. wordt verhoogd. „Voor overwerk tusschen 5 uur 's morgens en 10 uur 's avonds wordt het gemiddelde uur loon bij bet weekgeld of dagloon gevoegd. „Als nachtdienst wordt beschouwd arbeid tusschen 10 uur 's avonds en 5 uur 's morgens. „Onder Christelijke feestdagen in deze ver ordening genoemd worden verstaan: de Nieuw jaarsdag, de twee Paasch- en Pinksterdagen, de Hemelvaartsdag en de beide Kerstdagen." De nieuwe regeling is aanmerkelijk gunsti ger. Immers behalve voor nachtdienst de nacht wordt daarbij een uur langer genomen wordt reeds dadelijk bij overwerk ook over loon toegekend. Het nieuwe artikel zal als volgt komen te luiden: „Het loon, hetwelk gegeven wordt voor niet bij de aanstelling overeengekomen dienst bui ten den gewonen werktijd, nachtdienst, (buiteu het werk in afwisselende ploegen), wachtdienst, of dienst op Zondagen en algemeen erkende Christelijke feestdagen, bedraagt: a. voor de eerste twee uren, die onmiddellijk bij aen gewonen werktijd aansluiten, 125 pet. van het gewone uurloon; b. voor de daarnavolgende uren 150 pet.; en c. voor arbeid op Zondagen of algemeen er kende Christelijke feestdagen 200 pet. van ge noemd loon. „Als nachtdienst wordt beschouwd arbeid tusschen 10 uur 's avonds en 6 uur 's morgens. „Onder Christelijke feestdagen in deze ver ordening genoemd worden verstaan: de Nieuw jaarsdag, de beide Paasch- en Pinksterdagen de Hemelvaartsdag en de beide Kerstdagen „Het loon vastgesteld voor Zondagen en al gemeen erkende Christelijke feestdagen zal ook gelden voor andere bijzondere dagen, die daar voor door Burgemeester er, 7 J ten worJon Ulscmeester en Wethouders moch ten v orden aangewezen." middag onder meer door bun tegenwoordigheid van hun belangstelling blijk de heeren G. Ger- lacK, directeur van gemeentewerken, ir mr houders. vereemging van Vergunning. Mori weIkomstwo°rd wees de beer v. d. nïml t Ver®0hil tusschen de oude en de iwe „Kroon", waarna hij dank bracht aan den architect, den heer A. Stahlie, en aan al degenen, die aan den bouw en inrichting van rijn nieuwe hotel, café en restaurant hebben medegewerkt. Nadat door den voorzitter van de Algemee- ne Middenstandsvereeniging en namens de ver- eeniging „Vergunning" de heer v. d. Most met rijnmeuwe inrichting was geluk gewenscht, werden ververschingen rondgediend. Heden. Concert O. B. K., Orpheusschulp. 's Maandags, repetitie Muziekgezelschap St. Ambrosius, 8 uur, R.K. Volksbond. Dinsdags: repetitie R.K. Mannenzangvereenl- ging St. Caecilea, half 9, R.K. Volksbond. Sb Joris Doele, Stedelijk Museum. Geopend eiken Zaterdag van 2—5 uur. Van 20 tot 28 Augustus feestweek in den R. K. Volksbond. 19 Aug.": Groote Schouwburg, Boefje (Rott.- Hofst.tooneel), 8.15 uur. Groote Kerk, 11e s orgel voordracht H. de Vries, half 3 uur. Diergaarde, avondconcert Harm. Kapel Ned. Gist- en Spiritusfabr. en Calvé. Dagelijks: Circus-Schouwburg, De lo vende brug (Spree-gezelschap), 8 uur. Ca> sino, Polenbloed (Rott. Operette-Gez.)half 9 (voor volwassenen) (tot en met Donderdag). Bioscopen: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 18 dezer: Thalia (voor volwassenen), Tivoli (voor volwassenen), Olym pia (voor volwassenen), Grand Théatre (voor volwasseen)Royal (voor volwassenen). BEURS VAN SCHIEDAM Moutwijn SCHIEDAM, 18 Augustus. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn 46 pet. ƒ14.50. Namens de commissie voor de noteering:] H. J. JANSEN. Spiritus SCHIEDAM, 18 Augustus. Men noteert voor spiritus 100 pet. 33. Spoeling Noteering van de Coöp. Vereen. „Schied, Spoelingvereenlging". Heden 1,60 per ketel. Gisterenavond heeft het muziekgezelschap de prijzen afgehaald, welke het op de wedstrij den te Gouda behaald beeft. Op het Stationsplein waren veel belangstel lenden aaifwezig. Na het spelen van een flinken marsch, werd door de stad getrokken naar de woning van den heer Smits, directeur van „St. Ambrosius", Namens de leden bood hier de heer W. Oos trum den directeur een krans aan. Nadat een kleine verfrissching was gebruikt, begaf men zich naar het repetitielokaal in den R.K. Volksbond, waar men nog eenige oogen-. blikken gezellig bijeen bleef. GEBOREN: Jacoba, dr. van W. J. Hooger- vorst en J. C. Spaa, Aieidastraat. Johanna, d. v. W. Verhoeven en J. v. Cappellen, Brug manstraat. Jacobus C. H., z. v. T. W. v. d. Hoeven en M. E. M. Collignon, Puttershoek schestraat. EEN BATIG SLOT Verschenen is de rekening der inkomsten en uitgaven van de gemeente voor den dienst van 1926. Het totaal der werkelijke inkomsten heeft bedragen ƒ88.077.486.07, dat der uitgaven 85.540.263.02, zoodat de rekening een batig slot aanwijst van ƒ2.537.223.05. de ZONDAGSSLUITING VOOR SIGARENWINKELS. Een adres van „St. Franciscus Xaverius"- De R. K. Sigarenwinkeliersvereeniging „St, Franciscus Xaverius" heeft een schrijven ge zonden aan den gemeenteraad, waarin zij er op wijst, dat zij in principe is voor algeheele Zon- dagssluiting, wanneer daarbij de verkoop in cafë's en soortgelijke inrichtingen gedurende den sluitingstijd der winkels verboden zou worden. Waar het adr. echter bekend is, dat zulks niet bij gemeentelijke verordening' kan worden vastgelegd, is zij voor een gedeeltelijke sluiting op Zondag en verzoekt zij den raad de nieuwe verordening als door B. en W. ter zake van de sigarenwinkels voorgesteld, niet te aanvaarden, doch daarin op te nemen do bepaling, dat de sigarenwinkels op Zondag ge opend zullen mogen zijn van 10 uur v.m. tot 2 uur n.m.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 1