DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN 50ste Jaargang Zaterdag 20 Augustus 1927 No. 14942 Dit nummer bestaat uit drie bladen NAAR EEN GEMEENTELIJKE MONUMENTENZORG? VERLAGING VAN DEN RENTEVOET VOOR PREMIEBLOKKEN, GEBOUWD DOOR „VOLKSHUISVESTING" EN „SCHIEDAM VOORUIT" EEN OCEAAN VAN BEZWAREN Jdeïa. Agenda n,H0j; ™orstel van den heer VAN noor dennen om de gronden van den Mathe nesserpolder in erfpacht uit te geven, wordt ondersteund. Het is voorstellers bedoeling dat men op dit punt ook in de toekomst op de ontwikkeling der staj invloed kan uit oefenen. AGENDA. KUNST-AGENDA. TE ROTTERDAM NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bureau KOEMARKT 4, SCHIEDAM. Telefoon Intercommunaal no. 68085 Postbus no. 39 ABONNEMENTEN: per 3 maanden 3-25, per maand ƒ1.10, per week 25 cent. Franco per post 3.75 per kwart. Afzonderlijke nummers 5 ct. Postchèque en Girodienst 81410. Advertentiën1 5 regels f 1.55. Elke regel meer 30 ct. Reclames tusschen den tekst 60 ct- per regel. Kleine advertenties30 woorden 25 ct. elk woord meer 5 ct. lot een maximum van 50 woorden. Kabouter-advert. 5 reg. ƒ0.50,10 reg. ƒ0.75, 15 reg. ƒ1. Incassokosten worden berekend aas-Ongevallenverzekering ƒ500 bij overlijden door een ongeval; ƒ500 bij verlies van beide handen, voeten of oogen; ƒ250 bij verlies van één band één voet of lr-n i van een wijsvinger; ƒ50 twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt no 81e „i„ g; 150 hlJ verLea van een duim; 75 bij verlies u aue vingers van een Hand; 25 Hij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal T i' n De nitkeeringen ingevolge deze verzekering zijn herverzekerd bij de Nieuwe HAVBank, Lange Haven 103, Schiedam. maand in dit blad worden afgedrukt. GEMEENTERAAD VAN SCHIEDAM. De Raad van Schiedam vergaderde op Vrij dag 19 Augustus, des namiddags om 2 uur. Voorzitter de heer C. Houtman, w.n. burge meester. Tegenwoordig zijn 22 leden. Afwezig de hee ren Boddaen en Bovenkamp. Goedgekeurd worden de notulen van de ver- gaclerig van 20 Mei en 14 Juni j.l. De voorzitter doet mededeeling, dat ter ge legenheid van den verjaardag van H.M. de Koningin-Moeder een telegram van geluk- Wensch is verzonden en een bericht van dank hierop ia ontvangen. Voorts wordt mededeeling gedaan van eenige door Ged. Staten goedgekeurde raadsbesluiten en van de navolgende Ingekomen stukken Voorstel van B. en W. om aan den heer J. Rondeltap, onderwijzer bij het Lager Onder wijs, overeenkomstig zijn daartoe gedaan ver zoek, eervol ontslag als zoodanig te verleenen, Zulks met ingang van een nader door hun col lege te bepalen datum. Hiertoe wordt besloten. Voorstel van B. en W. om over te gaan tot intrekking van het raadsbesluit tot bet verlee- ben van een bijdrage van 25 aan de Centrale Werkgevers Risico Bank in verband met haar jubileum. In hun schrijven wijzen B. en W. er op, dat toen de bezwaren van Ged. Staten bekend wer den, de gelegenheid, waarvoor de bijdrage be doeld was, reeds voorbij was, zoodat zij thans moeten voorstellen tot intrekking van het be sluit over te gaan. Overeenkomstig het voorstel wordt besloten. Schrijven van B. en W., waarbij ter voorloo- Wge vaststelling wordt overgelegd de door den Scmeente-ontvanger aangeboden gemeente-reke- hing over het dienstjaar 1926. Wordt gesteld in handen van Je commissie v°°r het onderzoek der rekeningen. ^an het Burgerlijk Armbestuur schrijven, aar bij wordt aangeboden het verslag van het uigerlijk Armbestuur te Scheidam, over het laar 1926, Wordt voor kennisgeving aangenomen. Van den directeur van Jen Gemeentelijken hdchtingendienst een schrijven, waarbij hij °et toekomen het verslag van den Gemeente- 'Jken Inlichtingendienst over het jaar 1926. Idem. Van de Commissie van Toezicht op het La ser Onderwijs schrijven, waarbij wordt aange boden het beredeneerd verslag van den toe stand van het lager onderwijs In de gemeente Schiedam over het jaar 1926. Idem. Van de Arbeiders-Woningbouw-Vereeniging "Schiedam-Vooruit", schrijven, waarbij wordt °egezonden het jaarverslag van haar vereeni- e over het jaar 1926. j1, V"an Jen heer J. G. A. Weijers te 's-Graven- Se, schrijven, houdende bericht van de aan- 0uT^inS Van Z^n benoeming tot leeraar in de de talen aan het gymnasium. Idem, J** den heer R. J. Kleipool een schrijven, tot mededeeling, dat hij zijn benoeming boen "1 Van het Bui'gerli;ik Armbestuur aan- *dem, detidn ^0n keer A. M. Meijer schrijven, hou- ëent6 kermbt> dat hij zijn benoeming -tot re- van het St. Jacobs-Gasthuis aanneemt, idem. gemeente-ambtenaren herziening van hun cla\an verschillende n ^betuigingen voor ^ris. Klem. boude f8 St' WilUbrordusatichting schrijven, de verzoek om. overeenkomstig artikel ander-' Laser Onderwijswet 1920, voor Je ver- aan .['"f Van inrichting van haar lagere school beschlk) ange Haven 105, de benoodigde gelden Wn baar te stellen advig^1* gesteld in handen van B. en W. om Van b°Ude.nM' Wittkampf schrijven, redenen 'l.^Kdoeling, dat zij om gezondheids- Ja Jacobs- °UtsIa^ neemt als regentes van het St. 'h - stllula en waarin zij dankt voor het g gestelde vertrouwen. te betü) W' stellen voor mej. Wittkampf dank hieenif, u6n Y°0r de in die functie aan de ge- I„ le bewezen diensten. Hi 'ertoe wordt besloten Van den gemeente-accountant schrijven, waarbij de rekening van de Gemeentelijke Fondsen over het jaar 1926 den Raad ter vast stelling wordt aangeboden. Wordt gesteld in handen der commissie voor het onderzoek der rekeningen. Aan de orde: 1. Aanbeveling van B. en W. ter benoeming van een hoofd der Maria-bewaarschool, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het aan mej. T. v. d. Stadt op haar verzoek ver leende eervol ontslag. Aanbevolen worden in niet-alphabetische volgorde: 1. Mej. C. Horstman, onderwijzeres aan de -Maria-bewaarschool; 2. mej. J. Koudijs, onder wijzeres aan de Alida-bewaarschool. Gekozen wordt mej. C. Horstman met 11 van de 21 uitgebrachte geldige stemmen. Ibis. Voorstel van B. en W. tot herbenoe ming voor den cursus 19271928 van het per soneel aan den Gemeentelijken cursus tot op leiding van Bewaarschoolonderwijzeressen, t.w. ae heeren A. Baan, J. A. Boer, K. Lub, J. van Meurs, C. Scherpenisse en J. G. van Vlaardin- gen. De voorgedragenen worden herbenoemd. 2. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de gemeente-begrooting voor het dienstjaar 1927, met een bedrag van 5275, in verband met het raadsbesluit van 22 Juli 1927, om de salarissen van het administratief personeel in overeenstemming te brengen met die van het technisch personeel, alsmede om de Ioonen van het politiecorps te verhoogen. Wordt zonder discussie en zonder stemming goedgekeurd. 3a. Voorstel van B. en W. om de verorde ning, regelende de bezoldiging van ambtenaren in dienst der gemeente Schiedam, in overeen, stemming te brengen met 't raadsbesluit vast gesteld bij de behandeling van de gemeente- begrooting voor het dienstjaar 1927, waarbij het salaris van den magazijnmeester van het algemeene handels-entrepot werd herzien Het voorstel wordt na opmerking van den heer Kavelaars (R.K.) aanvaard, 3b. Voorstel van B. en W om het algemeen reglement van het algemeen handels-entrepot der gemeente Schiedam, in overeenstemming te brengen met het raadsbesluit d.d. 4 jlmj 1926, waarbij de Raad het benoemingsrecht van den magazijnmeester van genoemde in stelling weder tot zich getrokken heeft. Het voorstel wordt zonder discussie en zon der stemming aangenomen. 4. Aanbeveling van B. en W ter benoeming van een magazijnmeester van het algemeen handels-entrepot der gemeente Schiedam. Aanbevolen worden in niet-alphebetische volgorde: 1. de heer C. H. Scheffers; 2. de heer H. Verveen. De heer VAN WAARDENBURG (S.D.A.P.) drukt zijn bevreemding over deze voordracht uit, waar de heer Scheffers reeds op leeftijd is De heer COLLé, (S.D.A.P.) is bang dat deze voordracht aanleiding zal vormen voor de ge Jachte, dat men, als men lid van den raad is gemakkelijk een baantje kan krijgen. Spreker vraagt ook, waarom men een per- soon op leeftijd voor deze functie heeft voor gedragen. Spr. zou deze voordracht gaarne na der zien gemotiveerd. De VOORZITTER merkt op, dat B. ep VV. het eenstemmig advies hebben gevolgd van de entrepot-commissie. Beide voorgedragen heeren zijn van de gevorderde werkzaamheden volko men op de hoogte. Bedoelde betrekking is altijd door personen van reeds gevorderden leeftijd waargenomen Trouwens, het is zelfs goed dat de persoon die deze functie vervult, op eenigs- zins hoogeren leeftijd is, omdat hij moet om gaan met veel personeel van allerlei firma's. In de betrekking zit overigens geen perspectief. Het betreft hier een aanbeveling, waarbul- ten de raad natuurlijk kan omgaan De heer VAN NOORDENNEN (C.D.) merkt op, dat er bij de sollicitanten ontstemming ia ontstaan, omdat ze een zegeltje voor hun sol licitatie hebben gebruikt, terwijl reeds lang te voren vaststond, wie moest worden benoemd. De VOORZITTER antwoordt, dat dit ge rucht niet uit de commissie voortgekomen kon zijn. Gekozen wordt de heer Scheffers met 15 van de 23 uitgebrachte stemmen. De heer COLLé (S.P.) begrijpt niet, waarom wordt voorgesteld de benoeming slechts voor 5 jaar te doen geschieden. D, VOORZITTER antwoordt, dat rekening is gehouden met de mogelijkheid, dat de benoem de op 65-jarigen leeftijd j^et meer over de physieke kwaliteiten beschikt om de functie naar behooren te vervullen De heer COLLé (S.P.) herhaalt, dat de in druk is gevestigd, dat de benoemde zijn benoe ming aan zijn raadslidmaatschap heeft te dan ken. 5. Prae-advies van B. en W. naar aanleiding van de door het lid van den gemeenteraad, de heer J. Dinkelaar gestelde vragen betreffende het behoud van molens In deze gemeente en het weren van ontsierende reclames daarop. In hun prae-advies zeggen B. en W., dat zij met den eigenaar van den molen nabij de Vlaardingerpoort over den aankoop hebben on derhandeld, doch tot geen overeenkomst zijn gekomen; voorts dat zij me[ je Strafcommis- sie nog het vorige jaar getracht hebben door in het in leven roepen van een verordening ter bescherming van molens en andere belangrijke bouwwerken en monumenten, deze zaak te die nen, doch van de zijde van den Raad werd toen weinig belangstelling ondervonden. Waar nu uit den Raad zelf stemmen opgaan, wil het college op deze aangelegenheid nader terug komen. Tenslotte wat de ontsiering aangaat; artikel 5 der betrekkelijke verordening maakt het mo gelijk, ontsierende reclame niet toe te staan, doch met het oog op het. behoud van molens, moet hier rekening worden gehouden met de belangen der eigenaars. De heer DINKELAAR (S.D.A.P.) dankt B. en W. voor de spoedige beantwoording van zijn vragen. Spreker zou volkomen tevreden zijn, als B. en W. zouden willen toezeggen met een verordening op de monumenten te komen. Deze molen is „door het oog van een naald gekropen". Er zijn vele gebouwen in Schiedam, ook gemeentegebouwèa, die voor het nage slacht bewaard moeten blijven. Spreker vraagt voorts of niet in overeenstem ming met den eigenaar van den molen aan de Westvest, de wieken var dien molen kun nen worden hersteld De heer VAN DER TEMPEL (C.-H vindt het voorstel van den heer Dinkelaar heel aar dig, maar hij hoopt toch, dat met zulk een verordening de particuliere belangen niet zul len worden geschaad. De heer KAVELAARS (R.K.) zegt niet door recht een verordening den prikkel weg willen nemen, om nieuwe monumenten te stichten. De heer COLLé (S.P.) is het met den heer v. d. Tempel eens, dat een verordening op de monumenten een goedkoope manier is voor de gemeente om te verzamelen. Zulks juicht spr. juist toe en hij hoopt, dat nog eens alle par ticuliere eigendom zal ophouden te bestaan. De VOORZITTER zegt toe, dat liet gesproke ne, onder meer zeker de opmerking van den heer Kavelaars, ernstig' zal worden overwogen. De opdracht voor zulk een verordening is ech ter niet zoo gemakkelijk uit te voeren. Het prae-advies wordt aanvaard. 6. Voorstel van B. en W. tp. ingebruik- geving aan de vereeniging tot bevordering van Christelijk Onderwijs voorloopig voor het schooljaar 19271928 van: a. 2 gemeubileerde lokalen van het school gebouw aan de Lekstraat ten behoeve van de in dat gebouw gevestigde school der vereeni ging; b. een gemeubileerd lokaal van het school gebouw aan het oude Kerkhof ten behoeve van de school voor gewoon lager onderwijs der vereeniging aan den Oostsingel. Het voorstel wordt zonder discussie en zon der stemming aanvaard. 7. Voorstel van B. en W. tot verlaging van den rentevoet voor de premiebouwblok ken, gebouwd door de vereeniging „Volks huisvesting" en de arbeiders woningbouw vereniging „Schiedam Vooruit" (Zie hiervoor ons nummer van Dinsdag). De heer DINKELAAR (S.D.A.P.) meent dat B. en W. foutief zijn, wanneer zij zeggen dat het voorstel moet ingaan per 1 Januari 1927. Het komt spreker voor, dat de bouw- vereeniging recht heeft op restitutie, van wat de gemeente aan de bouwvereeniging verdiend heeft. Waar is dat geld overigens gebleven Wethouder VAN VELZEN (r.k.) betoogt, dat de heer Dinkelaar van een verkeerd standpunt uitgaat. De gemeente heeft con tractueel aan de vereeniging geleend tegen een vast percentage. Veronderstel dat de gemeente zelf tegen hooger percentage had moeten leenen, dan waartegen zij geld ver schaft heeft, dan zou de vereeniging toch niet een hooger percentage hebben betaald. Het is naar aanleiding van een verzoek van den heer van Waardenburg in de com missie, dat het tijdstip OP 1 Januari is gesteld. De heer DINKELAAR meent toch, dat uit een oogpunt van volkshuisvesting men een breeder standpunt had kunnen innemen. De gemeente hoeft toch niet op de volkshuls- vesting te verdienen. De VOORZITTER herinnert er aan, dat op andere bouwblokken de gemeente veel heeft toegelegd. Er is hcusch niet wat van de vereeniging afgeplukt. De heer DINKELAAR houdt vol dat de vereeniging recht heeft op restitutie en doet daartoe een voorstel. i De heer SLAVENBURGH (C.H.) meent dat het systeem van den heer Dinkelaar een groote onzekerheid ten aanzien van de ex ploitatie moet scheppen. De schrede door B. en W. gedaan in de richting van rente verlaging is veel aanbevelenswaardiger. Spr. vraagt of B. en W. zich het recht hebben voorbehouden, om de rente weer zoo noodig tot 6 pet. te verhoogen. De heer v. d- MOST (A.R.) merkt op, dat in de commissie werd voorgesteld dit zooge naamde verdiende geld geheel als reserve te bewaren voor verdere tegenvallers. De heer DINKELAAR is niet tegen het maken van reserve, maar wel als het gaat ten koste van een zeker blok van een zekere bouwvereeniging. Den heer Slavenburgh ant woordt spreker, dat de gemeente het geld heeft geleend ten behoeve van de bouwver eeniging. Wethouder DE BRUIN (S.D.A.P.) meent dat de voorstelling van den heer Slavenburg on juist is. De gemeente heeft uitgeleend uit leeningen die duur waren. Die leening Is ge converteerd, goedkooper geworden voor de gemeente. Wanneer de gemeente meer krijgt dan ze uitgeeft, maakt ze winst. Als de ge meente iets doet in het belang van de Volks huisvesting, dan moet dat niet door een blok w orden betaald, maar door de gemeente. De verschillen zijn thans niet zoo groot meer maar het lijkt spreker toch een rechtvaardig heidskwestie, dat van den tijd van het con- verteerd der leening af de rente op 5 pet. wordt berekend. De heer v. d. TEMPEL (C.H.) vraagt, of, als de vereenigingen te kort komen, ze dan zelf ook bijpassen. Spreker zou ten aanzien van alle woningen onder gemeentegarantie gebouwd wei eens willen, dat er schoon schip werd gemaakt. Spreker vraagt of de vereenigingen weer niet bij de gemeente zullen aankloppen als ze tekorten krijgen (protesten). Wethouder VAN VELZEN merkt op, dat rechtens de vereeniging „Schiedam Vooruit" en „Volkshuisvesting" geen enkel recht kun nen laten gelden. We hebben dus alleen te maken met het begrip billijkheid. Wanneer men echter billijk is, meer geeft dan men geven moet, dan kan men toch ook weer niet van onbillijkheid beschuldigd worden. Wan neer door een toevallige omstandigheid de gemeente een klein voordeel boekt, dan dient dat naar sprekers oordeel te worden aangewend om het verlies over het geheel te dekken. De geldschietster zou door haar goedgunstigheid ernstig kunnen worden be nadeeld, daar huurverlaging van de com plexen die geld terugkrijgen de woningen leeg zou pompen, waarop de gemeente toch al moet toegeven. Het voorstel van den heer Dinkelaar om i e vei laging der rente te doen ingaan op het oogenblik van de conversie wordt ver worpen met 13 tegen 10 stemmen, waarop het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. 8. Voorstel van B. en W. om te besluiten tot verkoop van diverse perceelen bouw grond. Naar aanleiding van den verkoop van grond in den Mathenesserpolder vraagt de heer VAN NOORDENNEN (C.D.) of het niet beter is de gronden op de grens met Rotterdam m erfpacht uit te geven. Spreker vraagt daarom uitspraak over het perceel in den Mathenes serpolder, of zoo er reeds arbeid verricht is een beginseluitspraak voor het vervolg De VOORZITTER merkt op, dat hier niet anders komt dan een woningbuurt. Rotter dam past zijn uitbreidingsplan op dit gebied aan dat van Schiedam aan. Het is zelfs be- f.e.®n fr]Jzondere reden. Het is zelfs be zwaarlijk, en zou maken dat practisch de bouwerij hier zou stilstaan. Wethouder DE BRUIN (S.D.A.P.) iS huive. rig van een besluit op dit oogenblik. Spreker is voorstander van erfpacht maar voelt er weinig voor, aan dit abrupte voorstel zijn stem te geven. Spreker zou althans zeker een praeadvies willen van B. en W. De heer VAN NOORDENNEN voelt veel voor dit voorstel, maar het advies zou dan moeten kome nvoordat alle grond verkocht is. Het voorstel-Noordennen wordt in handen gesteld van B. en W. om praeadvies. De overige voorstellen worden zonder stem ming aangenomen. Buiten de reeds Donderdag door ons ver meide perceelen werd nog tot verkoop be sloten aan den heer G. Boele van een per ceel bouwgrond, gelegen aan de Tollensstraat O.Z., tusschen de Philips van Bourgondië- straat en de West-Frankelandschestraat ter 20eM tVan 7 1M' eD tel' diepte van 'circa 20^ M tegen den prijs van 15 per M2 ter bebouwing met een vrije woning n n t? r?°tt veJko°P aan den heer D. Scheffer P-P. te Rotterdam van een perceel bouwgrond, gelegen op den hoek van de Graaf Floris- straat N.Z. en de Da Costastraat O.Z., ter oppervlakte van plm. 400 M2„ tegen den prijs van 15.50 per M2„ ter bebouwing met drie neerenhuizen, 9. Voorstel van B. en W. tot vaststelling voor r, Ver0rdening houdende bepalingen vooi de levering van gas door de gasfabriek van de gemeente Schiedam naar een vast- 's Maandags, repetitie Muziekgezelschap St. Ambrosius, 8 uur, R.K. Volksbond. Dinsdags: repetitie R.K. Mannenzangvereent- ging St. Caecilea, half 9, R.K. Volksbond. St. Joris Doele, Stedelijk Museum. Geopend eiken Zaterdag van 2—5 uur. Van 20 tot 28 Augustus feestweek in den B. K. Volksbond. 9 September Ledenvergadering R. K. Bond van Fabrieks arbeiders „St. Willibrordus". Gebouw R. IC. Volksbond. Aanvang S uur. 21 Aug.: Diergaarde, namiddag-concert, Rott. Philharm. Gen. Dagelijks: Circus-Schouwburg, De leven de brug (Spree-gezelschap), 8 uur; Casino, Polenbloed (Rott. Operette Gez.) 8% uur (voor volwassenen) tot en met Maandag- avond. Bioscopen: goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 25 Augustus a.s.:, Olympia (voor volwassenen); Royal (voor volwassenen); Grand Theatre; Luxor (voor volwassenen); W. B. Theater (voor volwas senen); Thalia (voor volwassenen). rechttarief, zulks naar aanleiding van bet raadsbesluit van 22 Juli 1.1., waarbij in be ginsel tot de invoering van een vastrecht- tarief werd besloten. Het voorstel komt op het volgende neer; Ten behoeve van de levering naar bet vastrechttarief worden de afnemers inge deeld in verbruiksklassen. Hiertoe wordt het maandelijkseh verbruik van een afnemer vastgesteld door de Directie en aangenomen op 1/12 gedeelte va nzijn gasverbruik over het kalenderjaar 1926 behoudens dat dit ge deelte wordt afgerond tot het onmiddellijk lager gelegen geheele tiental. Op deze basis geschiedt de indeeling in de volgende klassen;! klasse 1 20 M3. per maand, klasse 2, 30 M3 p, m., klasse 3, 40 M3 p. m., klasse 4 50 M3." p. m., klasse 5, 60 M3. p. m., klasse 6 70 M3. p. m., klasse 7, 80 M3. p. m, klasse 8 90 M3. p. m., klasse 9 100 M3. p. m. Voor nieuwe en bestaande gasverbruikers, waarvan een vorig gasverbruik redelijkerwijs niet als basis kan worden aangenomen, wordt door de Directie een norm vastgesteld, die de vermoedelijke werkelijkheid zoo dicht mogelijk nabij komt Het vastrecht van bovengenoemde klassen bedraagt per maand onderscheidelijk 1.20 1.80, 2.40, 3, 3.60, 4.20, 4.S0.' f 5.40 en 6, bij vooruitbetaling te voldoen. Onverminderd het als vastrecht verschul digde bedrag, bedraagt de prijs van het naar dit tarief geleverde gas, 6 cent per M3. Blijkt echter aan het eind van het in art. o genoemde tijdvak, dat in totaal meer dan het gewone tarief per M3. is betaald, dan wordt het meerdere ten kantore van do gasfabriek gerestitueerd. Deze restitutie kan ook plaats vinden door verrekening met het voor volgende gas leveringen verschuldigde bedrag. De heer KAVELAARS (R.K.) vraagt waarom de verordening slechts gaat tot een verbruik van 100 ltub. M. per maand. De heer BROUNTS (R.K.) meent, dat het in het belang der gemeente is, dat de gastarie- ven zoo spoedig mogelijk worden verlaagd. De heer V. D. MOST (A.R.) vraagt of er be roep openstaat bij de commissie van de tech nische diensten als men in een onjuiste klasse wordt ingedeeld. Wethouder VAN VELZEN (R.K.) antwoordt dat 3 00 ltub. M. wel ongeveer het grootste ver bruik Is. Het is inderdaad de bedoeling van dit tarief door grooter verbruik tot verlaging van prijs te komen. Beroep op de commissie van bijstand voor de technische bedrijven zal zeker niet ter zijde worden gelegd, en tenslotte kan men zich al tijd tot B. en W. wenden. Het voorstel wordt zonder stemming aange nomen. 10. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van een regeling voor de arbeidsovereenkom sten, aan te gaan met los personeel, en van een nieuw reglement voor de werklieden in dienst der gemeente Schiedam. De heer KAVELAAR (R.K.) wil het voorstel aanhouden, omdat hij een groote reeks opmer kingen heeft. De heeren V. D. KRAAN (C.-H.) en DUIKE LAAR (S.D.A.P.) verzetten zich daartegen. Het vo orstel wordt artikeigewijze behan deld. an De heer VAN WAARDENBURG (S.D.APj merkt op, dat het onmogelijk is, een overzicht in deze materie te krijgen, als men er niet in is ingewijd. Waarom heeft men niet de oude en de nieuwe verordening naast elkander af gedrukt? De VOORZITTER merkt op, dat de kosten te hoog zouden zijn geweest. Een uitvoerig debat ontspint zich over de vraag, onder welke voorwaarden de arbeiders

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 1