FEUILLETON MAANDAG 22 AUGUSTUS 1927 DERDE BLAD PAGINA 2 f. Wordt gratis gegeven! DE LANDSTORMDAG TE BARNEVELD. DE DAMES MET DE GROENE HOEDEN. MEER VRAAG NAAR BOEKEN Invloed van den omroep UIT MAASSLUIS GEMEENTERAAD. BAKER-OPLEIDING DOOR HET WIT-GELE KRUIS. Sinds Januari 1927 is de zuigelingensterfte- bestrijdlng in het Bossche Diocees wederom geheel in handen van het Wit-Gele Kruis. Een van de krachtigste middelen om de zui gelingensterfte te bestrijden, is een goede des kundige hulp in het kraambed. Het onderzoek heeft toch uitgewezen, dat de zuigelingensterf te nog sterk gedrukt kan worden door de sterfte van kinderen beneden het jaar tegen te gaan. Daarvoor is de deskundige hulp in het kraambed aan moeder en kind het beste middel. Die deskundige hulp kan op verschillende wijzen worden verstrekt: door de kraamver pleegster, de wijkverpleegster en de onmis bare baker! Wij hebben op het oog de nieuw-opgeleide, deskundige baker, de deskundig opgeleide, die weet, dat de kraamvrouw goed verzorgd moet worden, niet te vroeg op mag komen en op de eerste plaats is aangewezen om haar kind zelf te voeden. Zij moet worden gerecruteerd uit eenvoudige meisjes, maar toch moet zij later iet3 hooger zien te komen op het maatschappelijk milieu, dan de gemiddelde gezinnen, waar zij kaar diensten geeft. Zij moet een deskundige oplei ding hebben, waarna haar een examen wordt afgenomen en zij een Staats-diploma met in signe kan krijgen. Wat is dus de gang van zaken? Enkele nette meisjes uit een dorp of andere plaatsen, willen voor baker opgeleid worden. Zij mogen niet jonger dan 19 en niet ouder dan 40 jaar zijn. Ook getrouwden kunnen er voor in aanmerking komen. Voor zij zich aanmelden, moeten zij een ge neeskundige verklaring bezitten, waaruit blijkt dat zij lichamelijk voor het beroep geschikt zijn. Zij moeten natuurlijk een gezond ver stand hebben en van goed zedelijk gedrag zijn. De opleiding duurt 912 maanden. Zij krijgt gedurende dien tijd of een deel daarvan theoretische lessen, te geven door een dokter en een kraamverpleegster. De lessen zijn kosteloos. Voor de practifche opleiding gaat zij mede met den medicus, de kraam verpleegster of de vroedvrouw bij bevallingen, terwijl zij tevens goed toeziet, hoe de kleine wordt verzorgd. Heeft zij een vijftal bevallingen medege maakt en is hare theoretische cursus geëin digd, dan kan zij zelfstandig hare diensten be wijzen in een vijftal gezinnen onder toezicht van medicus, kraamverpleegster of vroed vrouw. Heeft zij op deze manier haar diensten bij een tiental moeders verleend, dan kan zij examen doen. Candidaten voor den cursus kunnen zich op geven bij den secretaris van de Dioc. Fed. van het Wit-Gële Kruis, L. M. J. Hoebens, Elzent- laan 33, Eindhoven. INTERNATIONALE CONFERENTIE VOOR VERKEERSWEZEN. De christelijke vakbeweging vertegenwoordigd op de a.s. verkeersconferentie van den Volkenbond. De heer F. Brussel in den Haag, bestuurs lid van den Ned. R. K. Fabrieksarbeidersbond en secretaris van de internationale federatie van Christ. Fabrieksarbeidersorganisaties, heeft van het Volkenbondssecretariaat een uit- noodiging ontvangen om deel te nemen aan de derde Volkenbondsconferentie voor verkeer en doorvoer, welke op 23 Augustus a.s. te Genève zal worden geopend. WONINGBOUW. Het Centraal Bureau voor de Statistiek deelt de volgende cijfers mede omtrent de toeneming van het aantal woningen in Nederland. (I. Ge reedgekomen woningen; II. Onbewoonbaar ver klaarde, gesloopte en aan haar bestemming ont trokken woningen; III. Netto vermeerdering van den woningvoorraad). MIDDENSTANDSCONGRES. Herdenking van het 25-jarig bestaan. Bij do herdenking van het 25-jarig bestaan van den Nederl. Middenstandsbond, waartoe op 23, 24 en 25 Augustus a.s. een nationaal middenstandscongres in 't gebouw van den Die rentuin te 's Gravenhage gehouden wordt, zou den de heeren mr. P. J. M. Aalberse, mr. D. Fock, prof. mr. M. W. F. Treub, dr. J. Th. de Visser en mr. A. I. M. J. baron van Wijnbergen, als sprekers optreden. Het bureau van genoemden bond meldt thans, dat de heer Fock wegens gezondheidsredenen en de heer Treub wegens verblijf in het buiten land verhinderd zijn. In plaats van den heer Fock zal nu spreken dr. I. H. J. Vos, wethouder van Amsterdam, en in plaats van den heer Treub mr. A. C. Josephus Jitta, lid van den Raad van advies van den Nederl. Middenstandsbond en secreta ris van den Hoogen Raad van Arbeid. Z, K. H. Prins Hendrik, beschermheer van het congres, is, naar ingekomen bericht, wegens verblijf in het buitenland eveneens verhinderd, het congres te bezoeken. EEN NIEUW BEROEP.... „COLLECTANT" 1927: I. II. III. Juni 4.530 517 4.013 Mei 4.731 514 4.217 April 5.422 460 4.962 Maart 3.753 721 3.037 Februari 3.8S9 377' 3.512 Januari 3.499 394 3.105 1926: Dec. 4.005 416 3.589 Nov. 3.861 436 3.425 October 5.346 788 4.558 Sept. 4.849 955 3.894 Aug. 4.258 483 3.775 Juli 4.311 378 3.933 Juni 4.314 443 3.871 MOTORONGELUKKEN. Door auto aangereden Zaterdagmorgen gebeurden te Staphorst, ongeveer terzelfder tijd, een tweetal motor? ongelukken. Ongeveer kwart over elf reed de motorrijder J. de Boer uit Sappenneer met zijn machine in de richting Meppei, komende van Zwolle. Op het moment, dat hij een boerenwagen passeerde, werd hij aangereden door een volgauto van den wielrijderstoer door Nederland, die tuschen den motorrijder en den wagen door trachtte te ko- men. Tengevolge hiervan brak de man een dij been. Dr. Beiboer aldaar verleende de eerste hulp, waarna de patient op zijn verzoek per Groene Krnisauto naar het ziekenhuis te Gro ningen werd vervoerd. Over den weg geslingerd Een andere motorrijder, de heer Coehoorn uit Deventer, reed op dezelfden weg met zijn ecbtgenoote op de duozitting in de richting Meppei. Toen hij een boerenwagen, die aan den kant van den weg stond, passeerde, werd hij van achteren door een Duitschen auto aan gereden. De motorrijder en de duo-passagieT werden over den weg geslingerd. De dame kwam er goed af, doch de motorrijder bleek ernstig gekwetst te zijn en is in bewusteloozen toestand op last van dr. Beiboer per auto naar Zwolle gebracht, ter opneming in het Sophia Ziekenhuis. Beide motoren werden ernstig beschadigd. Liefdadigheid tegen betaling Het aantal straatcollectes is de laatste jaren in de hoofdstad zeer toegenomen wat het pu bliek ontstemt, en thans komt er als tweede bezwaar bij,, dat sommige vereenigingen er toe zijn overgegaan, om voor dit werk betaalde krachten te engageeren. Aanvankelijk geschied de dit op bescheiden schaal, maar, meldt het „Volk", allengs is liet aantal beroepscollectan ten grooter en grooter geworden. De toestand is, volgens „Het Volk", thans deze, dat er mannen en vrouwen, jongemannen en jongedames zijn, die tegen betaling deel nemen aan collectes van alle vereenigingen, die daarvoor vergoeding geven. Het behoeft geen betoog, dat door dezen gang vam zaken tot het collectewerk ook ele menten toegang kunnen erlangen, wier sociale antecedenten van een zoodanigen aard zijn, dat zij van liefdadigheidswerk beter verre gehou den worden. Eenigen tijd geleden verscheen een geheel gezin wegens ernstige fraude, bij een straat- collecte gepleegd, voor de rechtbank. En bij de behandeling van een soortgelijke zaak tegen een keilner, verklaarde de man uit armoede gehandeld te hebben. „Hij collecteerde veel voor vereenigingen, die 40 pet. van de op brengst van de collecte uitbetalen voor de moeite. NAAR DE MISSIE. De Eerw. Zusters Sr. Supérieure Luciana (Borculo), Sr. Josephina (Alphen), Sr. Eusta- sia (Boschkapelle), Sr. Bertha (Delft), Sr. An- tonia (Wijhe) en Sr. Canuta (Harenkarspel) van de Eerw. Zusters van Roosendaal, die, zoo als wij reeds meldden, in de komende week naar de missie op Curasao zullen vertrekken, zullen zich op Woensdag 24 Aug. a.s. inschepen aan boord van het ss. „Almelo" en niet, zoo als gemeld werd, op 26 Aug. aan boord van het ss. „Simon Bolivar". DIEFSTAL VAN KIPPEN. Bij den heer D. Stam te Heer Ilugowaard zijn 60 kippen gestolen. ZEVENDE STUDENTEN- ZOMERBIJEENKOMST. Georganiseerd door de R.K. Drankweerinter- academiale cn de „Heemvaart." De zevende studenten-zomerbijeenkomst, ge organiseerd door de R. K. Drankweerinteraca- demiale en de „Heemvaart" zal van 30 Augus tus tot 3 September wederom gehouden worden bij Pater Tummers in het St. Dominicus-Col- lege, dat dit jaar verplaatst werd naar Neer bosch hij Nijmegen. Centraal onderwerp van bespreking zal zijn: Het Offer. Het programma luidt als volgt: Dinsdag 30 Augustus: 6 uur n.m.: Openings lof. Daarna souper; 's avonds: Inleidend woord door den voorzitter. Inleider: Pater Drs. J, Tummers Ö.P.: Het offer van den Christen. Woensdag 31 Augustus: 8 uur v.m.: H. Mis; 's morgens: InleiderHet offer in de gemeenschap der Heiligen; 's middags: Inleider Pater A. van Clé O.Praem. (Tongerlo, Vlaan deren); Christus' offer en ons offer; 's avonds: Inleider: Louis Spaan (Amsterdam): Het offer- i voorbeeld der Heiligen. f Donderdag 1 September: 8 uur v.m.: Plech tige Hoogmis met preek over: Maria's offer door den Zeereerw. Hooggel. Pater Prof. Dr. R. R. Welschen O.P.; 's middags: Groote uit tocht; Spel in de openlucht: De Vrouw van Zacheus, geschreven door Wim Snitker (Amster dam)Uitvoering van reidansen; Gezellige avond. Vrijdag 2 September: 8 uur v.m. H. Mis; 's morgens: Inleider: Prof. Dr. G. Brom: De nieuwe richting in Sobriëtas. Vergaderingen van de R. K. D. I. en van de Heemvaart. Uit tocht; 's middags: Inleider: Willem Nieuwen- huis: De sociale waarde van het offer; 's avonds Inleider: Mieg Bruna (Utrecht): Het offer van eiken dag. Zaterdag 3 September: 8 uur v.m. H. Mis; 's morgens: Inleider: Pater W. Creutz Lechleit- ner S.J.: Idealisme en offervreugde. Sluitings lof, waarna middagmaal en vertrek. Ook het verdere gedeelte van den landdag van den B. V. L. mag voortreffelijk geslaagd heeten. Naast de rede van minister Slotema- ker de Bruine, werd ook die van Pater Bor- romaeus de Greeve warm toegejuicht. Dan kregen 'wij een carroussel-rijden op mo toren en daarna op paarden, te bewonderen, waarmede zoowel het motor-landstorm-korps, als de onderofficieren der Veld-artillerie, die zich in 15e eeuwsche kleedij hadden gestoken, veel roem inoogstten. Ook 't rijden a la flèche door onderofficieren der Veld-artillerie viel bij zonder in den smaak der overtalrijke aanwe zigen. Eindelijk werd de optocht opgesteld, die eerst langs het kasteel „De Schaffelaar" trok en vervolgens door de dorpsstraten toog. Deze schitterende stoet was een waardig slot aan den landdag, die een groot succes van het Veluwsch Verband mag worden genoemd. H. W. STOELMAN f. To 's Gravenhage is overleden de heer H. W. Stoelman, gepesionneerd kapitein-kwartiermees ter van het korps Mariniers. door GERMAINE ACREMONT. Geautoriseerde vertaling van Christine Kamp. 6.) Kom mee, wij gaan monseigneur den Deken groeten Arlette wordt meegetroond naar de sacristie, een ruime kamer vol met allerlei paramenten en gewaden, die wachten om in de hooge eiken kaften te worden opgeborgen. De Deken ontvangt de dames met patriar chale goedmoedigheid. Als men hem aanziet, begrijpt men, dat de godsdienst van dien waar- digen, verstandigen en zachtzinnigen priester heelemaal niet lijkt op dien van de kwezels in zijn parochie! Er ligt goedheid in zijn blik en toegevendheid in zijn glimlach. Hij is groot en krachtig gebouwd, zijn open voorhoofd is blank onder zijn grijzen haardos. Zijn hand, 'n beetje te veel gevuld met vingers als worstjes, schijnt gemaakt om te zegenen. Hij weet tengevolge van welke rampen Arlette bij haar nichten is komen wonen en maakt daarop een zeer kiescke zinspeling, waarna hij eraan toevoegt: Ik hoop, dat het «tllle leven van ons Bagijnliof u niet te zwaar ■al vallen. De dames Davernois, uw nichten, zullen zeker alles doen, wat mogelijk is om het voor u dragelijk te maken Er wordt Arlette geen tijd of gelegenheid gegund om met een paar beleefde woorden voor die vriendelijke ontvangst te bedanken, zoozeer is Telcide erop uit om aan Monseigneur het geval met de bidstoelen te vertellen. Maar hij is er al van op de hoogte. Och kom, juffrouw Telcide, het is een kwajongensstreek! Laten wij dat over het hoofd zien en eischen wij van kinderen toch geen ernst, boven hun jaren. Op hun leeftijd waren wij zeker niet beter. Maar mijnheer de eerste kapelaan heeft u toch zeker wel gezegd, hoe boos ik was Inderdaad, dat heeft hij mij medege deeldMaar hij heeft eraan toegevoegd, dat hij er niet aan twijfelde, of U was alweer gekalmeerd. Bij nader inzien leek hem het geval van zeer weinig belang. O, u kunt gerust vertrouwen stellen in het oordeel van mijn. heer den eersten kapelaan. Hij is zeer verstan dig, ernstig O, zeker, roept Telcide uit. Daar twijfel ik volstrekt niet aan. HOOFDSTUK V. Het is negen uur en de dames Davernois gaan naar bed, Arlette is naar haar kamer ge gaan. Zij is niet treurig gestemd, maar toch, zij is vermoeid, omdat zij in een halven dag niets heeft gedaan wat de moeite waard was. Haar hoofd lijkt leeg, zij heeft den indruk ver, heel ver weg te zijn van haar vroegere omgeving. Maar negen unr, zij kan toch nog niet gaan slapen? Dan beziet zij haar bezittingen, die uitge pakt nog aldoor op het bed, de stoelen, de fauteuil verspreid liggen. Zij besluit alles te gaan opruimen en de kasten, die tot haar be schikking zijn gesteld ermede te vullen. Er is zooveel, clat zij waarschijnlijk plaats te kort zal komen. In een lade vindt zij verkleurde en kreukelde kunstbloemen en als zij die eruit neemt om plaats te maken, ligt daar onder een bundel papieren. Nieuwsgierig neemt zij dien op en ondanks de stoflaag, die erop ligt, slaat zij het eerste blad op. En zij leest: Dit is mijn Dagboek. Het papier is geel van ouderdom, de inkt verbleekt door den tijd. Wel, wel, mompelt het jonge meisje. Zou ik soms per toeval de hand hebben gelegd op een schat? Het dagboek van een der dames Davernois kan niet anders dan iets kostbaars zijn! Dikwijls heb ik mij afgevraagd: „Hoe wordt men oude jongejuffrouw? Wat gevoelt men als men langzamerhand de wereld om zich heen kleiner ziet worden als de droomen der jeugd vervliegen, sterven zooals de rozen in den tuin na een nachtvorst? Dat manuscript zal mij inlichten. Maar ten eerste wie zou het geschreven hebben? Is het Telcide? Rosalie? Jeanne of wel Marie? Aan het schrift is dit niet te zien. De let ters zijn regelmatig gevormd klein, schuin. Alle jonge meisjes die van het pensionaat komen, schrijven zoo. Geen onderteekening! Hindert niet! denkt Arlette. Ik ga het lezen en zal dan gauw genoeg weten wie mijner achtenswaardige nichten romanesk ge noeg is geweest om haar geheimen toe te ver trouwen aan dat leelijke schoolschrift. Dit is mijn Dagboek. Klein cahier, het fs aan i°u, dat ik besloten heb, om den dag, dat ik het pensionaat ver laten heb, dagelijks mijn indrukken toe te ver trouwen. De eer, die ik je wil doen, is groot. Ik hoop, dat je dat waardeert. Moge je altijd de meest discrete mijner vrienden zijn!. Ik zal je niets verbergen. En als ik je soms iets zeg, iets. Des te erger! Je zult het aan niemand oververtellen. Om te beginnen moet ik je waarschuwen, dat ik geloof een jong meisje van karakter te zijn. Ik ben achttien jaar en ik heb besloten, goedschiks of kwaadschiks de heerlijke plan nen te verwezenlijken die ik al den tijd had uit te denken gedurende de lange studie-uren, onder het toegevende oog mijner surveillanten. Heerlijke plannen, heb ik gezegd, eenige plannen! Zuster portierster, toen u voor mij de kloos terdeur opende, wist u niet, welken prachtigen horizon u voor mij deed verschijnen. Zuster Athanase, gij kunt het niet beseffen, hoe mijn hart van vreugde trilde, toen u uw grooteu sleutelbos in de hand nam en, mij toefluisterde: ,,Zoo, mijn kind, je gaat nu de wereld bin nentreden." En u, mëre Supérieure, die weende, toen ik afscheid van u nam, wees er niet boos om dat ik mijn tranen nieit met de uwe heb vermengd. Ik ben niet ojidankbaar, maar ik was zoo ge lukkig! Uit, de klassen met het zwarte school bord! Gedaan, de eetzaal met de lange banken en het hooge gestoelte, waar onder den maal tijd uit de levens der Heiligen werd voorge- EEN PROPAGANDIST VAN ITALIAANSCHE TAAL EN CULTUUR ROMANO GUARNIERI. „Ik heb ervaren, hoe onjuist het is, de Hollanders nuchter te noemen. Zij zijn enthousiast De maandelijksche karakterschets van „Morks Magazijn" is deze maand gewijd aan den propagandist in Holland van de Italiaan- sche taai en cultuur, Romano Guarnieri. H_ G. Cannegieter is bij hem op bezoek geweest en geeft verslag van een interessant gesprek, waarbij onze gast veel vertelde over zijn bewo gen jeugd en moeilijke zwerftochten in den vreemde. Hij is van een voorname Italiaansche familie, maar moest zich van zijn verwanten verwijderen toen hij zich met hun denkbeelden niet langer vereenigen kon. Alleen en zonder steun heeft hij toen fortuin moeten zoeken. Spijtig is het te lezen, dat een man als Guar nieri in het tumult van zijn jeugdjaren met veel socialistische invloeden het geloof verloor en het niet, als Giovanni Papini, eenmaal zijn vriend in Florence, terug vond. Guarnieri zegt wel als Italiaan niet anders dan katholiek te kunnen zijn en zich nooit aan het katholicisme te kunnen ontworstelen, omdat hij katholiek is geboren en opgevoed, maar tegelijk maakt hij onderscheid tusschen de Roomsch-Katholieke Kerk als een zichtbare gemeenschap en het katholicisme als een historische en nationale traditie. Het is maar toevallig, dat Guarnieri zich in Holland gevestigd heeft. Hij is eerst in Enge land geweest en vertelt er het volgende van: „Toen ik Londen een beetje had leeren ken nen, .begon ik een voetreis door Engeland. In het costuum van een globe-trotter verdiende ik den kost met het verkoopen van prent briefkaarten. Dit leverde al heel weinig op, maar mijn armoede stelde mij in staat, het eigenlijke volk te leeren kennen, maarmee ik in de nacht-asyls communiceerde. Ik had de taal reeds spoedig te pakken ge kregen, zoodat ik te Londen mij kon mengen in de gedachtenwisseling, welke rondom de openluchtsprekers in het Hyde Park plaats heeft. Om in Duitschland ietwat beslagen ten ijs te komen, riep ik de hulp in van een be middelingsbureau voor onderwijzers en leera- ren. De directeur van deze school-agency ried mij, een bril op te zetten, omdat ik er anders in het land der geleerden te jong uit zou zien, om voor paedagoog te kunnen spelen. Onder di^, voorwaarde kreeg ik eên plaats op een kostschool te Hannover. Maar toen ik te Hoek van Holland me had ontscheept, kon ik de verleiding niet weerstaan om onderweg met het Hollandsche landschap en de Hollandsche cultuur, waarover ik in Italië ook reeds veel had gehoord, nader kennis te maken. En zoo goed beviel mij uw land, en zoo gevoel ik er me thuis, dat ik er ben blij ven hangen tot den huidigen dag." „Eigenlijk bent u dus nog op doorreis naar Hannover?" „Inderdaad! Maar ik zal er wel nooit aan komen. Die 31 Januari 1907, waarop ik in Ne derland voet aan wal zette, is een keerpunt in mijn leven geworden. Als een vogel ben ik over Holland gevlogen; ik heb er mijn nest ge bouwd en ik ben zeer tevreden, dat het lot mij hierheen heeft gevoerd." „Nu moet u me nog iets vertellen over uw arbeid hier." „Het is zoo prettig, dat ik een zoo omvang rijk gebied bestrijk. Dat houden van cursussen door heel het land is voor mij geen lesgeven meer. Ik ben bezig de belangstelling voor Italië, vroeger het voorrecht van enkele wel- gestelden, te democratiseeren. Ik heb hier contact met een volk,dat liefde gevoelt voor mijn land. Ik heb ervaren, hoe onjuist het is, de Hollanders nuchter te, noemen. Ze zijn en thousiast, maar ze missen den moed, voor hun geestdrift uit te komen. Of misschien is het hun wijsgeerige levensbeschouwing, welke hen bezadigder maakt dan de Italianen. Maar ik bemerk, hoezeer Dante en de overige groote dichters van mijn land hen bezielen en dat doet mij me geven, dat maakt het me tot een genot, met uw landgenooten ten communicee- ren." „U staat ook in contact met de academische kringen?" „Ik ben docent aan de academies te Leiden en Utrecht en lector aan de Amsterdamsche universiteit, waar ik zelf ook den graad van doctorandus in de Romaansche talen gehaald heb. Ook voor het examen M. O. leid ik op. In het afgeloopen seizoen heb ik buiten mijn lessen en cursussen om 42 lezingen gehouden, maar ik voel het als mijn roeping, als een missie, uw landgenooten te doen doordringen in de onsterfelijke ziel van het Italiaansche volk, dat naast zijn klassieke grootheid ook zijn moderne cultuur heeft en een toekomst leven van beteekenis tegemoet gaat. „Staat uw missie nog met de politiek in ver band?" „Wel heeft de Italiaansche regeering meer malen van mijn connecties gebruik willen ma ken door mij in 't buitenland opdrachten te geven, maar u weet, ik kan me niet hinden aan uitwendige plichten en moet vrij blijven om mijn levenstaak te vervullen. „Denkt u in Holland te zullen blijven?" „Stellig. Toen de universiteit te Londen mij een professoraat aanbood, heb ik zonder eenige aarzeling voor die eer bedankt, omdat ik aan Nederland zoo gehecht ben geraakt, dat ik het moeilijk meer kan verlaten." De bibliothecarissen der openbare bibliothe ken van geheel Engeland berichten, dat in de afgeloopen maanden de vraag zeer is toege nomen naar hoeken, die aanbevolen werden door degenen, die voor -den draadloozen omroep over litteraire of wetenschappelijke onderwer pen he-bben gesproken. De lezingen voor den draadloozen omroep over muziek en kunst heb ben eveneens de aanschaffing van tal van nieu we boeken voor de plaatselijke bibliotheken noodig gemaakt, om aan de vraag der luiste raars te voldoen. Op het internationale congres der bibliothe carissen, dat de volgen-de maand te Edinburg wordt gehouden, zal het vraagstuk behandeld worden, op welke wijze een hetere samenwer king tusschen de openbare bibliotheken en de Engelsche omroepmaatschappij tot stand kan komen. DIPLOMATIE. De nieuw benoemde Egyptische gezant Aziz Izzet Pacha heeft gisteren zijn opwachting ge maakt bij den minister van buitenlandsclie zaken. Ingekomen een schrijven van den heer F. de Laat, dat hij de benoeming aanneemt als lid van de commissie tot wering van school verzuim. De raad besluit, gelet op de omstandigheid dat het aantal leerlingen van school A voor uitgebreid lager onderwijs op 16 Juni 1.1. ge daald was tot 15, thans tot 12 is teruggeloopen en binnenkort waarschijnlijk tot 6 zal dalen, school A voor U.L.O. met ingang van 1 Januari a.s. op te heffen. Hieruit volgt, dat met ingang van 1 Januari a.s. eervol entslag wordt ver leend aan het hoofd der school, den heer S. de Boer, aan den onderwijzer den heer L. J. Eveleens en aan mej. T. Kornaat, onderwijzeres in de fraaie en nuttige handwerken. Voorts besluit de raad aan school C een onderwijzer op wachtgeld te stellen, gezien de voortdurende afname van het aantal leerlingen. B. en IV. stellen voor een keus te doen uit het tweetal mej. E. v. Akkeren en den heer H. v. d. Engel. Een moeilijke discussie volgde, doch bij stem ming werd besloten met 7 tegen 6 stemmen en 1 blanco, den heer v. d. Engel op wachtgeld te stellen. Naar aanleiding van een adres der ouder commissie van school C en het daarop uit gebracht rapport van den directeur vau ge meentewerken, stellen B. en W. voor, niet in te gaan op het verzoek tot het maken van een speelplaats achter school C. Waarmee de raad zich vereenigt. Tot slot van de vergadering sprak de voor zitter een woord tot de vertrekkende leden Vermaas, van Maris, v. d. Lee en Veltenaar. De scheidende heeren dankten den vgorzit- ter voor zijn goede wenschen en voor de aan gename samenwerking, welke zij ondervonden hadden. lezen! Weg, de slaapzaal met het droomerige nachtlichtje, geen spreekkamer meer met het groote eeretableau! O, als mijn vader in leven was gebleven, zou ik nooit naar kostschool gestuurd zijn! Zooals de meeste van mijn kameraadjes, zou ik exter ne geweest zijn en 's avonds naar huis zijn ge gaan. Papa hield zooveel van mij; altijd had hij verrassingen voor mij, want ik was zijn lieve ling. Papa was vroolijk! Papa was jong! papa was 'elegant! Als hij in leven was gebleven, zou ons huis prettiger zijn geweest. Mama is een uitstekende vrouw en ik heb allen eerbied voor haar. Zij is altijd vol goede bedoelingen. Maar zij is niet vroolijk, mama! Zij is niet jong, zij i3 niet elegant! Maar ik heb haar daarom toch lief! Maar ik vind het zoo jammer, dat bij ons alles zoo som ber is. De donkere behangsels zijn zoo leelijk. In het salon worden hoezen van de stoelen geno men alleen als op 1 Januari er drie visites komen. De pendules zijn stijf en zitten onder stolpen met een rood chenillekoord! Waarom is onze mooie luster in een zak van gegomd gaas gestopt. Het lijkt wel een luchtballon en toch, het is zoo aardig, ais men plotseling de deur openmaakt cn men hoort dan de prisma's zachtjes tegen elkander rin kelen. 10 Augustus Op welken leeftijd wordt men niet meer door zijn ouders beknord? Van morgen heeft mama mij verweten, clat ik een kastje op mijn kamer verplaatst heb. Me dunkt, dat het veel aardiger staat, waar ik het heb gezet en ik heb dat mama willen aan- toonen. Het is mogelijk, heeft zij geantwoord. Maar sedert veertig jaar heeft het kastje daar gestaan en je hebt niet het recht daaraan te raken. 13 Augustus. Van morgen zei mama mij:" Ik ben van plan je een cadeau te geven.Denk eens na en zeg mij dan, wat je het meest pleizier zou doen." Ik heb niet terstond willen antwoorden, maar sedert lang heb ik mijn keus gemaakt. Ilt houd van sieraden: armbanden, broches, ringen, me daillons, hangertjes. O, mijn eerste ring! Dien heb ik zoo dik wijls in den droom gezien! Het moet een heel witte parel zijn met lichtmauven weerglans. Ik voel hem reeds aan mijn vinger. Ik knip eens met de oogen en dan zie ik hem al. Me dunkt, dat mijn hand er slanker mee lijkt. En mijn eerste armband! Een eenvoudige, gouden ketting, die over den arm glijdt op elke beweging. Dan mijn broche! Een klaverblaadje met een randje van robijnen.. Of een staafje met pa rels en briljanten Maar natuurlijk moet ik het aan mama over laten; zonder uit te weiden zal ik zeggen: „Daar u mij een cadeau wilt doen, geef mij een sieraad en ik zal u er zeer dankbaar voor zijn. Mama heeft geantwoord „Goed, mijn kind!" Zal het een ring zijn, of een armband of wel een broche?.. 15 Augustus. Sedert eergisteren popelde ik van verlan gen naar het beloofde juweel. En zooeven-heeft mama mij een zilveren horloge gegeven niet een zwart koord. „Dat kan je om je hals doen," zei zij. „Moge het voor je een blijvende en nuttige herinnering zijn aan mijn goedheid." Nauwelijks had ik de kracht haar te bedan ken Ik ben bedroefd Mama heeft mij nog teruggeroepen om mij te laten zien, dat het een remontoirhorloge was. 4 September. Onmogelijk uit te gaan.. AI sedert vier da gen regent het voortdurend. Het is een een tonige, vervelende regen, die tegen de ruiteU klettert. Als ik getrouwd ben, moet ik een 'mooi, lic. huisje hebben, met gebloemde gordijnen, waai- van ik de plooien zal opnemen met zijden lin in bijpassende kleur. Minstens iedere maand ben ik van plan meubels te verplaatsen, de tafeltjes, de bloeni tafels, de fauteuils, zelfs de piano. Ais voortdurend in dezelfde omgeving verblu wordt men veel gauwer oud. - v (Wordt vervolgd-I i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 10