DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. 50ste Jaargang Dinsdag 23 Augustus 1927 No. 14944 Dit nummer bestaat uit drie Waden STADSNIEUWS Bureau KOEMARKT 4, SCHIEDAM. Teleioon Intercommunaal no. 68085 Postbus no. 39 ABONNEMENTEN: per 3 maanden ƒ3.25, per maand ƒ1.10, per week 25 cent. Franco per post ƒ3.75 per kwart- Afzonderlijke nummers 5 ct. Postchèque en Girodienst 81440. Advertentiën15 regels ƒ1.55. Elke regel meer 30 ct. Reclames tusschen den tekst 60 cfi per regel. Kleine advertenties: 30 woorden 25 ct. elk woord meer 5 ct. tot een maximum van 50 woorden. Kabouter-advert. 5 reg. ƒ0.50,10 reg. ƒ0.75, 15 reg. ƒ1. Incassokosten worden berekend Gratis-Ongevallenverzekering ƒ500 bij overlijden dooreen ongeval; ƒ500 bij verlies van beide handen, voeten of oogen; ƒ250 bij verlies van één hand, één voet of één oog; ƒ150 bij verlies van een duim; 75 bij verlies van een wijsvinger; ƒ50 twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. Do uitkeeringen ingevolge deze verzekering zijn herverzekerd bij de Nieuwe HAVBank, Lange Haven 103, Schiedam. ERFPACHT OF VERKOOP. HET TWEEDE EUCHARISTISCH TRIDUUM VOOR ZIEKEN HET ROOMSCHE ZIEKENFEEST Ha EEN VERVELENDE GESCHIEDENIS DE FEESTWBEK IN DEN R. K. VOLKSBOND OEFENING BAART KUNST" JAARBOEK R. K. WERKLIEDEN VERBOND DRANKWET SCHEEPVAART DAMMEN BURGERLIJKE STAND DE ZAAK-SACCO EN VANZETTI VAN EEN STAKING IS NIETS TERECHT GEKOMEN. AANHOUDING Tamelijk rustig in de hoofdstad ARRESTATIES IN DEN HAAG AGENDA. KUNST-AGENDA. TE ROTTERDAM NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Üfe In de jongste raadsvergadering werd door den heer v. Noordennen naar aanleiding van een voorstel tot verkoop van grond in den Mathenessepolder het voorstel gedaan, de gronden in dezen polder, die thans door de grens met Rotterdam wordt doorsneden, in erfpacht uit te geven. Het voorstel werd gemotiveerd met de opmerking, dat wij ook in de toekomst op dit gebied blijvend iets te zeggen moeten hebben, Wij voor ons gelooven, dat nu voor den polder in overleg met onzen grooten buur een uitbreidingsplan is gemaakt waarin met de toekomstmogelijkheden behoorlijk reke ning is gehouden, voor de bedenkingen van den heer van Noordennen weinig reden bt, staat. Maar we willen toch even op een zijde van erfpacht de aandacht vestigen, die zoo ze al niet lichtvaardig over het hoofd wordt gezien, dan toch zeker meer aandacht verdient dan er, naar we ver moeden, aan geschonken wordt, We e- doelen, dat erfpacht belangrijke nadeelen voor de gemeente in zich kan sluiten, e kend is het feit, dat het maar weinig ge scheeld had, of een uitgifte in erfpacht ac voor onze stad een jaarlijkschen shop van rond 100.000 beteekend, een bedrag «at voor de laatste jaren zoo ongeveer a percent uitmaakte van de geheele opbreng der gemeentelijke inkomstenbelasting, zoo- dat 't dreigend faillissement, van „Furness waarop, we hier doelen - ware het werke lijkheid geworden, ons een verhooging der inkomstenbelasting met maar liefst 12 a lb percent zou hebben bezorgd. Dergelijke dreigingen bevatten een les en een waarschuwing, welke het niet verstandig zou zijn in den wind te slaan. Al zu en financieele tegenvallers ook in het ge- meentebeheer nooit zijn te voorkomen, e is toch zaak van wijze politiek de slechte kansen zooveel mogelijk te elimineeien. e zal niet altijd gaan om bedragen van een ton; of liever, zulks zal slechts hoogst zel den het geval zijn en veelal zal bij een in gebreke-blijven van den erfpachter slechts een betrekkelijk klein gedeelte van het ge meentegeld verloren zijn, Maar de mogelijk heid is toch volstrekt niet uitgesloten, dat voor de terreinen en gebouwen van gefail leerde bedrijven niet gemakkelijk meer em plooi wordt gevonden en dan is de gemeente Voor een min of meer belangrijke som de dupe. Voor wie zich nog het heerlijke slagen van het eerste ziekentriduum van If tot 1!) Augus tus van het vorig jaar herinnert, voor wie de deelnemers en deelneemsters daaraan heeft höoren spreken over die dagen van intens Beestelijk genot, dat door velen hunner zoo lang en zoo smartelijk was ontbeerd, zal het Seen oogenblilc een verrassing zijn geweest, dat op herhaling van dit innige Roomscbe zie- kenfeest werd aangedrongen. We hebben den heiligen smaak te pakken van deze nog nieu we, psychologisch zoo juist doorvoelde plech tigheden en er zal een roepen zijn om altijd, altijd weer. De zieken die de geneugten er van bxochten oudervinden, al degenen die tijd en arbeid in hulpvaardige opoffering beschikbaar stelden en de heilige ontroering lazen op het Selaat dergenen die op hun smartebed weer eens in Gods tempel zelf de genade mochten afsmeeken van geduld en van overgeving aan Rods wil, al die luisterrijke plechtigheden Veer eens mochten bijwonen te sterker be keerd. naarmate zij er langer van verstoken Varen, den zegen mochten ontvangen van den ■Meester van leven en dood, den Algoeden Va- ^er die het meest Zijn kinderen liefheeft, die Pijnen zijn, zich de handen zagen opgelegd fan Gods priesters, de uitdeelers van Zijn ge laden, zij allen moeten zich hebben gezegd: lets zoo schoons, zoo heerlijks en verhevens, hioet ieder jaar worden herhaald. ka zoo is vanmorgen om half tien in de - erk van O. L. Vrouw Visitatie aan de Nieuwe organiseerde, ditmaal uitstedig, doch ook thans heeft een voldoende aantal auto-bezit ters belangeloos van zijn meeleven in het Roomsche ziekenfeest doen blijken, In de kerk, waar begrijpelijkerwijze weer veel belangstelling heerschte, was de zorg voor de tachtig zieken, die aan het Triduum deel nemen, toevertrouwd aan eenige Zusters Do minicanessen van de kloosters aan de Korte Haven en de Tuinlaan, Zusters van het St. Liduinagesticht, enkele verpleegsters en da mes-assistenten, allen met witte schorten en den gelen band om den arm. De leiding be rustte, evenals het vorig jaar, bij de eerw. Zus ter Alphonsa, van het Hypolitusgesticht te Delft. Uit de kerk waren de eerste rijen banken verwijderd en door ligstoelen vervangen, waarop de meest-hulpbehoevende zieken met ontroerende zorg werden uitgestrekt. Eenigen hadden in de voorste banken kunnen plaats nemen. En zoo "wachtten ze, reeds met vreugde in het hart nu zij wederom naar het Tabernakel mochten opblikken, en zij weer spreken kon den van hart tot hart met Degene die weldoen de rondging, op den aanvang der plechtighe den. Nadat een jongenskoor onder leiding van den heer Veugelers het „Veni Creator" had gezongen, hield de hoogeerw. heer deken A. J. C. Sehraag een korte toespraak tot de zieken, waarin hij hen aanspoorde met onderwerping en liefde hun kruis te dragen. Vervolgens zegende hij de zieken, waarop een stille H. Mis werd opgedragen tot intentie van alle deelnemers aan het Triduum. Vol ontroering was het moment, toen de zie ken uit de hand van den priester de H, Communie ontvingen. Na de H. Mis richtte deken Schraag zich in een korte predikatie nogmaals tot de zie ken. Hij wees er hun op, hoe hun ziekte, in den geest van geloof en boetvaardigheid met onderwerping gedragen voor hen het middel is om tot groote heiligheid te geraken. Mogen zij hun lijden, naar het voorbeeld van den grooten Lijder, die in den Hof van Olijven met de woorden: niet mijn wil maar Uw wil ge schiede, den lijdenskelk in volle overgeving aannam, geduldig aanvaarden. Laten zij in hun smarten opzien naar de H. Liduina, de patrones onzer stad, die heel haar leven bijna niet anders dan lijden gekend heeft, en laten zij liaar het geduld vragen, de groote deugd, die vereischt wordt om de ziekte verdienste lijk te doen zijn voor den Hemel. Nadat de zegen met het Allerheiligste was gegeven, werd het H. Sacrament uit de kerk gedragen, en trad de eerst rustpauze in, waar in aan de zieken ververschingen werden ver strekt. Deze ververschingen waren door particulie ren belangeloos aangeboden. De verpleegsters namen intusschen de gelegenheid te baat de kussens eens op te schudden, hier en daar wat te ranschikken en onderwijl zich hartelijk met de zieken te onderhouden. De plechtigheid der handoplegging. Om twaalf uur ving de treffende plechtig heid der handoplegging aan. In het prïesteikoor hadden plaats genomen de hoogeerw. heer deken A. J. C. Schraag, de zeereerw. heeren pastoors J. d. Jansen O.P., W. Möller en L. Ph. J. Paulussen, oud-kape laan der parochie van O. L. Vrouw Visitatie; rector P. Cremeide kapelaans der parochie de eerw. heeren C. Wiemers, Jos. Bekkers en L. Beune, benevens de eerw. paters J I de Boer, J. van Campen en S. A. Wolterbeek', al len O. P- Nadat kapelaan Bekkers een korte Aanbid ding had gehouden, gingen onder het zingen van het „Rex Clementissime" alleredel moedigste Koning de elf aanwezige geeste lijken rond, om iederen zieke afzonderlijk de hand op te leggen en Gods zegen over hen af te bidden. Vele „loopende" zieken waren aan de communiebank neergeknield, waar de zin rijke liturgische plechtigheid aan hen werd voltrokken. Naast hulpbehoevende ouden van dagen za gen we jeugdige menschen in den bloei van het leven; een moeder droeg haar kleine mee om mede den priesterlijken zegen te ontvan- gen. Nadat het lied der handoplegging was ge zongen, volgde een korte dankzegging, weder om door kapelaan Bekkers gehouden.' Opnieuw werd de zegen met het Allerheilig ste gegeven, waarna de plechtigheid met het zingen van het Liduinalied „Weer in vreugde volle zangen", werd besloten. Te twee uur had een plechtig Lof met predi katie en zegening der zieken plaats. We ko men daarop morgen nader terug. Voor ,Ven het tweede Eucharistische Triduum onze Schiedamsche zieken ingezet. *eeds vroeg in den morgen reden de met fol-witten wimpel voorziene auto's, welke de ten naar de Kerk moesten vervoeren, door j.. stl"aten. Wel waren enkele families, die vo- y ;i•jaar bereidwillig haar auto ter beschikking c en gesteld van het comité dat het Triduum Op den 2en Augustus j.l. begaf zich een juf frouw met een kindje en een zak op den arm met lijn 2 van Charlois naar den Coolsingel te Rotterdam. Toen de conducteur zich bij haar vervoegde om haar een kaartje te verstrekken, bleek ze haar portemonnaie te hebben verloren. Ze had een overstapje naar Schiedam gevraagd, zoodat vemoedelijk de reis naar onze stad ging. De conducteur, blijkbaar met de juffrouw be gaan, keek alvorens hij er toe overging haar uit de tram te verwijderen, eens rond en zag warempel een portemonnaie liggen. Voorzich tig hoorde hij de vrouw uit, hoe haar porte monnaie er uitzag en wat de inhoud was ge weest, waarop hij, overtuigd, dat hij haar eigen dom had gevonden, het aan de verheugde vrouw ter hand stelde. De vondst was gezien door een paar passa giers, die het op een andere tram aan den con ducteur vertelden en het op diens verzoek ook -aan een zich op die tram bevindenden contro leur meedeelden. Deze maakte rapport op en de betreffende conducteur van lijn 2 werd ter verantwoording geroepen. Zooals de geschiedenis tot dusver verteld werd, is ze heel eenvoudig. Maar de naar Schie dam reizende juffrouw, aan wie de conducteur verklaart de door hem gevonden portemonnaie ter hand te hebben gesteld, is, hoewel reeds links en rechts naar haar is gezoent en ge adverteerd door de directie van de R. E. T. M. en belanghebbenden, met geen mogelijkheid te vinden. Voor den conducteur van lijn 2 een nare geschiedenis. Immers hij wordt thans van ver duistering verdacht en is voorloopig voor twee weken geschorst. Misschien is de betrokken juffrouw zich niet bewust welke onheilen de goedgunstigheid van den conducteur te haren opzichte over zijn hoofd heeft afgetrokken. Komt bovenstaande haar onder do oogen, dan vertrouwen we, dat ze zich haasten zal zich bij de directie der R. E. T. M. in de Isaac Hubertstraat te Rot terdam te vervoegen. Het slechte weer was oorzaak, dat gisteren avond het bezoek aan de feestzaal in den R.K. Volksbond niet zoo groot was als de beide vo rige avonden. Niettemin was de stemming ge zellig en werden er door de „stand"-houders op bevredigende wijze zaken gedaan. Op het ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan van bet Stedelijk Orkest te Purme- rend gehouden muziekconcours behaalde „Oefening Baart Kunst", alhier, in den marsch- wedstrijd eerste afdeeling harmonie een eer sten prijs en in den concertwedstrijd afdee ling uitmuntendheid harmonie een tweeden prijs. We ontvingen het tweede jaarboek van het R. K. Werkliedenverbond. We ontleenen er aan, dat op 31 December 1926 te Schiedam in R. K. Vakbonden waren vereenigd 1232 personen, van wie 1187 vol wassen mannen, 13 vrouwen en 32 mannelijke aspiranten. De R. K. Volksbond telde 1150 leden, van wie 1050 tevens lid van een R. K. Yak,30ncl- B. en W. van Schiedam brengen ter open- hare kennis, dat bij ben is ingekomen een verzoek van C. H. Bezemer, alhier, om verlof voor den verkoop van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop in de beneden-localxteit van het perceel Hoofdstraat 11; en herinneren, dat binnen 2 weken na deze be kendmaking tegen het verleenen van het ver lof hij hun college schriftelijk bezwaren kun nen worden ingebracht. Uit Schiedam vertrokken 23 Augustus: s.s. Baltmor, ledig naar Fredrikshamns.s. Fries land, met stukgoederen naar Rotterdam. Te Schiedam aangekomen 23 Augustus: Eng. s.s. Nortley, van Londen, om hier kolen te bun keren in de Wilhelminahaven; Eng. s.s. Traf- ford Hall, met stukgoederen van Antwerpen in de Wilhelminahaven. GEMEENTELIJKE ZWEMINRICHTING De temperatuur van het water bedraagt he den 64 graden. ONVOORZICHTIG Gistermiddag had de 11-jarige C. J. de L., wonende aan den Havendijk, de onvoorzichtig heid in een in het Volkspark staanden dooden boom te klimmen. De boom brak doormidden, zoodat de jongen op den grond viel, waarbij, bij even boven den enkel zijn rechterbeen brak. Op advies van dr. Geerdes werd de knaap per rijwielbrancard naar het gemeentezieken huis overgebracht. Evenals verleden jaar worden door de R. K. Damclub I. D. O. en W. I. K. wederom wed strijden uitgeschreven voor het persoonlijk kampioenschap Van R. K. Schiedam. Tegelijkertijd zullen wedstrijden gehouden worden voor het kampioenschap 2e klasse, be nevens groepswedstrijden. De wedstrijden voor het persoonlijk kam pioenschap van R. K. Schiedam le en 2c klasse is opengesteld voor alle R. K. Schiedamsche dammers. Aan de groep wedstrijden kunnen alleen le den van X. D. O. en W. I. K. deelnemen. Het inleggeld moet bij de inschrijving wor den voldaan en bedraagt voor het: kampioen schap le klasse 0.60, kampioenschap 2e klas se 0.40 en voor groepswedstrijden 0.25. De prijzen zullen béstaan uit luxe voorwer pen. Voor inschrijving richte men zich tot J. A. v. d. Heiden, Singel 184/5, tot uiterlijk 29 Augustus. Aangiften van 20 en 21 Augustus. GEBOREN: Petronella A., d. v. H. Hoppe en A. F. Rens, Broersveld. Franciscus R., z. v. C. J. M. de Kort en F. M. T. Hodes, Oos terstraat. Jacoba C., d. v. G. v. Rij en J. C. Veltman, Hoofdstraat. Dingeman, z. v. H. Viveen en A. Janse, Hoofdstraat. Everardus G. J. M., z. v. J. H. Tromp en M. J, W, Hac- foort, Rozenburgerplein OVERLEDEN: L. W. Viveen, 21 j., echte. L. Boekee, Parallelweg. BOYCOT VAN AMERIKAANSCHE WAREN. Het Comité van Actie verzoekt het N.V.V. het initiatief te nemen. Door het Landelijk Comité van Actie voor Sacco e» Vanzetti is aan het N.V.V. het vol gende telegram gestuurd Als grootste vakcentrale van dit land verzoe ken wij u, in navolging van het besluit der Noorweegsche eu Argentijnsehe arbeiders en in overeenstemming met het voorstel van Fimmen op het. I.V.V.-congres te Parijs, onverwijld het initiatief te nemen tot het organiseeren van een algemeenen boycot van Amerikaansche waren, als protest der arbeidersklasse tegen den moord op Sacco en Vanzetti. Door de politie is aangehouden de 12-jarige G. A. B., wonende Maasstraat alhier, die uit den stal van den veehouder H. aan den Velle- vestslngel een oude koperen pijp van onge veer 5 kilo had ontvreemd. Tegen den jongen is proces-verbaal opge maakt. Het was te verwachten, dat 't den laatsten dag van het aan Sacco en Vanzetti verleende uitstel eenige beroering geven zou in de kringen van hen, die zich de afgeloopen veer tien dagen op allerlei wijze voor de invrijheid stelling van de beide Italiaansche anarchisten hebben opgeworpen. Van een staking, waarvoor men van commu nistische zijde, zij het niet direct, de arbeiders trachtte op te wekken, is niets gekomen, omdat men wel begreep dat deze na bet door het N.V.V. uitgegeven anti-stakingsparool toch niet gelukken zou. Men heeft zich daarom in Amsterdam be paald tot het houden van demonstraties in den middag en 's avonds. De politie, die op alles voorbereid was, had maatregelen genomen om orde-vc-rstoringen te voorkomen en verhinderde het vormen van een optocht langs een anderen weg, dan zij daar voor bestemd had. 's Middags werd gedemonstreerd op het Parkschouwburgterrein, waarna de betoogers door een flinke politiewacht begeleid, naar bet Sarpkatipark trokken, waar de stoet moest worden ontbonden. De politiemannen waakten er wel voor, dat zij, die aan de betooging hadden deelgenomen, naar alle richtingen werden verspreid. In enkele groepjes dreven de demonstranten af naar de binnenstad, echter voortdurend in de gaten gehouden door de politie, die kalm met hen opliep en hen rustig tot doorloopen aanmaande. In het Volksgebouw aan de Prinsegraeht te is Hage, had gisteren een vergadering plaats om te protesteeren tegen de terechtstelling van Sacco en Vanzetti. Deze vergadering was belegd door het Plaat selijk Comité van Actie, Naar schatting waren ongeveer 1000 menschen aanwezig. Om ongeveer 10 uur was de vergadering ten einde en onder het zingen van de „Internatio nale" begaf men zich naar buiten. Een stoet werd geformeerd en onder het ge roep „Sacco en Vanzetti moeten vrij" trok de vrij groote optocht naar de Wagenstraat, met het doel, zich naar het Voorhout, waar de Amerikaansche gezant woont en naar het Le gatiegebouw aan de Princessegracht te be geven. Toen de kop van den optocht genaderd was tot aan de Groote Markt, kwamen plotseling uit de Schoolstraat een groot aantal politie ruiters die niet zonder moeite de stoet uit elkaar dreven. 's Maandags, repetitie Muziekgezelschap SÉ. Ambrosius, 8 uur, R.K. Volksbond. Dinsdags: repetitie R.K. Mannenzangvereenf. ging St. Caecilea, half 9, R.K. Volksbond. 1 St. Joris Doele, Stedelijk Museum. Geopend eiken Zaterdag van 2—5 uur. Van 20 tot 28 Augustus Eeestweek in den R. K. Volksbond. 24 Augustus Vergadering R. K. Schilderspatroonsvereent- ging „St. Liduina", gebouw R. K. Kring, Lange Haven. Aanvang half 9. 28 Augustus Kinderfeest, gebouw R. K. Volksbond; van 35 uur. 9 September Ledenvergadering R. K. Bond van Fabrieks arbeiders „St. Willibrordus", Gebouw R. K. Volksbond. Aanvang 8 uur. 23 Aug.: Groote Schouwburg, Het politie- raadsel (Ver. R'damsch-Hofstad-Tooneel), 8 uutl (voor volwassenen). Diergaarde, avondcott- eert, Haagscke Harmonie Orkest. 24 Aug.: Groote Schouwburg, Het politie- raadsel (Ver R'damsch-Hofstad-Tooneel), 8 uur (voor volwassenen). 25 Aug.: Groote Schouwburg, Het politie- raadsel (Ver R'damsch-Hofstad-Tooneel), 8, uur (voor volwassenen). Dagelijks: Circus-Schouwburg, De leven de brug (Spree-gezelschap), 8 uur. Bioscopen: goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 25 Augustus a.s.;J Olympla (voor volwassenen); Royal (voor- volwassenen); Grand Theatre; Luxor (voor volwassenen); W. B. Theater (voor volwas senen); Thalia (voor volwassenen), BEURS VAN SCHIEDAM Moutwijn SCHIEDAM, 23 Aug. Officieels noteering van de Commissie uit da Kamer van Koop handel. Moutwijn 46 pet. 14.50. Namens de commissie voor de noteerlng:] II. J. JANSEN. j Spiritus SCHIEDAM, 23 Aug. Men noteert voor; spiritus 100 pet. 33.—. Spoeling Noteering van de Coöp. Vereen. „Schted, Spoelingvereenlglng". Heden 1,60 per ketel. Eenige charges moesten worden uitgevoerd waarbij de sabel werd getrokken en verschil lende klappen werden uitgedeeld. Het publiek verspreidde zich toen. Nog menigmaal moest de sabel of gummistok door de agenten worden getrokken en eenige arrestaties werden gedaan. Een groote politiemacht was op de been en de verschillende gebouwen stopden den gehee- len avond onder strenge bewaking. In de binnenstad bleef het nog geruimen tijd onrustig en telkens weer moest de politie troepjes uit elkaar drijven. Eenige personen, die aan de sommatie der politie om door te loopen geen gehoor gaven, werden naar het bureau gebracht. WATT EN BALE WATT" IN IMITATIE. De Haagsche Vrijwillige Brigade tot redding van Drenkelingen hield Zondagmiddag in de Gemeente Zweminrichting in het Zuiderpark te Den Haag, zwemwedstrijden en reddings demonstraties. Bij deze gelegenheid verschenen ook de bekende „Watt en Half Watt" In he| zwembad en vielen „natuurlijk" In likt waten

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 1