DAGBLAD VOOfë SQUIB EDAMOMB&TföEKEN. 1 Op w m m 50ste Jaargang Woensdag 24 Augustus 1927 No. 14945 Dit nummer bestaat uit drie Maden STADSNIEUWS HET TWEEDE EUCHARISTISCH TRIDUUM VOOR ZIEKEN 'SE LOF EN ZIEKENZEGENING DE KONINGINNEFEESTEN EXAMEN FRaNSCH L. O. SPREEKUUR INSPECTEUR L. O. OPROEP DISTRICTS-ARBEIDSBEURS SCHIEDAM R. K. S. V. EXCELSIOR VOLKSBADHUIS DE FEESTWEEK IN DEN R. K. VOLKSBOND spiegelruit verbrijzeld. BURGERLIJKE STAND ROEM zaken verkrijg!». VAN DE LEESTAFEL AGENDA. 9 September KUNST-AGENDA. TE ROTTERDAM 1 UIT ROTTERDAM; EXAMENS HOOFDAKTE EXAMEN DUITS CH L. O. 'l7\ NIEUWE SCHIEDAMSCH Bureau KOEMARKT 4, SCHIEDAM. Telefoon Intercommunaal no. 68085 Postbus no. 39 ABONNEMENTEN: per 3 maanden ƒ3.25, per maand ƒ1.10, per week 25 cent. Franco per post 3.75 per kwart. Afzonderlijke nummers 5 ct. Postchèque en Girodienst 81440. 11 a Advertontiën 15 regels 1.55. Elke regel meer 30 ct. Reclames lusschen den tekst 60 ctj per regel. Kleine advertenties: 30 woorden 25 ct. elk woord meer 5 ct. tot een maximum van 50 woorden. Ivabouter-advert. 5 reg. ƒ0.50,10 reg. ƒ0.75, 15 reg. ƒ1. Incassokosten worden berekend Gratis-Ongevallenverzekering ƒ500 bij overlijden dooreen ongeval; 500 bij verlies van beide handen, voeten of oogen; ƒ250 bij verlies van één hand, één voet of één oog; ƒ150 bij verlies van een duim; ƒ75 bij verlies van een wijsvinger; ƒ50 twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. De uitkeeringen ingevolge deze verzekering zijn her verzekerd bij de Nieuwe HAVBank, Lange Haven 103, Schiedam. Het einde van den eersten dag Na het beëindigen van de treffende handop legging door de priesters, trad opnieuw een rustpauze in, welke wederom benut werd door <le Zusters en haar helpsters, om aan de zie ken de beste zorgen te wijden. Om twee uur Jrerd met de laatste plechtigheden van den eer sten dag, lof en zegening van de zieken aan gevangen. Evenals bij de andere oefeningen, stond ook nu het groote schrijn, waarin reliquiem van e H. Liduina, de patrones van Schiedam, o- jWaard worden, omgeven door bloemen en kaar- een voor het altaar. Gedurende het lof, dat gecelebreerd werd, door pastoor W. Möller waren, behalve de geestelijkheid der parochie, nog in de ker aanwezig: pastoor L. Paulussen en rector Cremer. Nadat het „Magnificat" gezongen was, sprak Pastoor Möller de zieken toe. Tot tekst voor zijn toespraak, had de eerw. Spreker genomen de woorden: „Het zij vene Van mij te roemen, tenzij in het kruis ian H. Jesus Christus". Vele mensehen, aldus spr., denken ae lijdenden de ware en volle vreugde niet ken- lien; en er zijn ook heel wat zieken, die tegen kun beproeving opzien als een zwaar kruis. Zij maken zichzelf wijs, dat omdat zij ziek zijn, de ware, volle vreugde in hen niet is te vin den, Met enkele voorbeelden uit het leven van den H. Franeiscus van Assisië toonde spr. aan, koe deze heilige, die toch alle genoegens van ket leven heeft gesmaakt, over de ware vreug de dacht. De ware vreugde bezit men niet, als men alleen in het bezit is van bijzondere gaven. Neen, vreugde kent men ook in het lijden, als toen het lijden vereenigt met dat van den God- delijken Meester. Velen maken zichzelf wijs, dat de lijdenden hiet blij kunnen zijn. Dat is cle dwaasheid van de wereld en van het menschelijk verstand, dat er niet aan denkt, wat onze Goddelijke Meester ons heeft voorgedaan. Uit onze begeerlijkheden komen alle rampen Voort. "Wij moeten beginnen die begeerlijkheden legen te gaan, dan zijn wij op weg, naar de Ware vreugde. Deze moeten wij aansluiten aan het kruis van onzen Goddelijken Zaligmaker. Het is geen ijdelheid, zichzelf te versterven en niets van het leven te vragen of te verwach ten. Wij moeten slechts één liefde bij ons dra- Een, die tot God, en met vrijen wil drinken dit de lijdensbeker van Christus. Nadat pastoor Möller, zijn met bezieling uit gesproken toespraak geëindigd had, werd een Processie met het H. Sacrament gehouden. Een Voor één werden de zieken hierna met het Al lerheiligste gezegend. Tijdens deze zinrijke plechtigheid, die ons herinnerde aan Jesus' rondwandeling op aarde ons de woorden te binnen riep die Hij richt- t° tot de afgezanten van Joannes: „Gaat en 2eet aan Joannes: blinden zien, dooven hooren, kielaatschen worden gereinigd" bad kapelaan Wiemers de tot in de ziel grijpende smeekbe den voor, die eens langs de wegen van Judea Galilea met zoo innig rcloof tot den groo- ®n Wonderdoener werden gewekt en die in deze omgeving van ziekten en lijden tot tra hen toe bewogen. Na den zegen met het Allerheiligste werd de eerste dag met een groet tot de „Behoude- der kranken", het zingen van het „Wees ®egroet, o Sterre" besloten en werden de zie- eh wederom naar huis vervoerd. DE TWEEDE DAG. ,p deelnemers en der/neemsters aan het ^Dduum waren hedenmorgen weer tijdig uit veeren om door sterke verplegershanden in °P de hen wachtende auto's te worden ge- Pen. Aan de kerk werden ze wederom door t handige Zusters met haar assistenten met ®Sewijde zorg naar hun plaats gebracht. >a i6 belangstelling in de kerk was nog aan- hkelijk grooter dan bij een der oefeningen gisteren. jj;i ,aciat tie zegening der zieken had plaats ge- te werd door kapelaan Wiemers, den gees- i^Dten, leider van het Triduum, de zegen over he1.iSeileesmiddelel1 uitgesproken, die naar de waren meegebracht. •hen01 v.olgens werd door kapelaan Wiemers het Mis opgedragen, gedurende welke gerg •,onSenskoor, aangevuld met eenige zan- ®an„pen eerw- Broeders, enkele liturgische ge- Cojh n tfn sehoore bracht. Ook tijdens de H. hssist Unie' welke door kapelaan Wiemers, ge- Bij k ®"d door den weleerw. pater C. A. van het i aan de zieken werd uitgeréikt liet 00r Mch hooren. a den zesen met het Allerheiligste hield EEN ZOETE BETREKKINGjuffrouw Cath. Carabine is bij 't' Ministerie van Handel te Washington in dienst als contróle-proefster van ingekomen snoeperijen. pater van Dijk een korte toespraak. De gewijde redenaar herinnerde er daarbij aan, dat van daag de Kerk den feestdag viert van een ha- rer Apostelen, den H. Bartolomeus. De kerk heeft zich steeds beijverd, de feestdagen van de Apostelen met grooten luister te herdenken. Immers aan hen dankt zij het, dat zij zoo groot is geworden, dat zij zich heeft kunnen uit- bieiden over de geheele wereld. Ook wij heb ben aan hen ons geloof te danken. Zij hebben ons ook de zoetheid geleerd van het kruis, van het lijden. Alles, tot hun leven toe, hebben zij opgeofferd, voor het groote bekeeringswerk dat zij hebben ondernomen. Laten ook wij ons lijden voor de bekeering van zondaars en on- geloovigen gedragen. De H. Liduina geeft ons daai van een schitterend voorbeeld en zij toont ons tegelijk hoe we onze lichamelijke ziekte dienstbaar kunnen makeït aan de gezondheid van onze kostbare ziel, meer waard dan alle schatten der aarde. Wat zou het ons baten, zoo wij de geheele wereld bezaten, indien wij daar door schade leden aan onze ziel? Met een opwekking om het ons door God opgelegde kruis geduldig te dragen, opdat onze onsterfelijke ziel gezond moge blijven, besloot de gewijde spreker zijn toespraak. Daarna werd wederom eenigen tijd gepau zeerd. DE HANDOPLEGGING Om twaalf uur had op dezelfde wijze als gisteren de plechtigheid der handoplegging plaats. Nadat kapelaan Wiemers een gebed met vollen aflaat had voorgelezen, gevolgd door een korte aanbieding, waarin hij uit naam van alle zieken hun lijden opdroeg tot eer herstel voor de beleedigingen en verguizingen, Jesus dagelijks in Zijn Sacrament van liefde aangdaan, werd door een zevental priesters, namelijk kapelaan C. Wiemers, kap. v. Leeu wen uit Vlaardingen, kap. L. Boomgaard uit Kethel, pater Constantinus Reygersberg O.M.C. uit Langeweg, pater C. A. v. Dijk O P-, Pater Smit O.P., assistent aan de Haven- kerk en pater Albertus Kolenberg OP. weder om bij iederen zieke de eenvoudige maar in drukwekkende ceremonie verricht. Terwijl de priesters rondgingen zong het zangkoor weer het Rex clementissime en het lied der hand oplegging. Aan het eind der plchtigheid hield kapelaan Wiemers nog een korte dankzegging, waarna de zegen met het Allerheiligste gegeven werd. Tot slot werd nog gezongen: „Voor Jesus' Harte zinge." Zooals andere jaren zou ook thans weer met eenige plechtigheid de eerste paal in het Broersveld in den grond worden geslagen voor de versiering op Koninginnedag. Gisteravond om half negen heeft onder groote belangstelling de gebeurtenis plaats gehad. Nadat door veertien in het wit ge- kleede meisjes de paal was rondgedragen werd hij nabij het Heerenpad in den grond geplant. „Harpe Davids" zorgde yoor de muzikale opluistering. Te Utrecht is voor bovengenoemd examen geslaagd de heer A. de Jong, alhier. De Inspecteur voor het gemeentelijk lager onderwijs zal inplaats van heden, Vrijdag middag op het gewone uur te spreken zijn. Het hoofdbureau van politie verzoekt den- gene van wien ongeveer een maand geleden alhier een rijwiel, merk „Probatum" moet zijn ontvreemd, zich tot het verstrekken van nadere inlichtingen aan het bureau te willen vervoegen. Aangeboden arbeidskrachten: aanhouders aut. branders, aut. lasschers, betonwerkers bankwerkers, boekbinders, brandersknechten broodbakkers, boekhouders, chauffeurs, distil lateursknechts, electriciens, flesschenbeteeners glasblazers, grondwerkers, kistenmakers, kui pers, klinkers, kraandrijvers, kantoorbedien den, koperslager-pijpleggers, losse werklieden letterzetters, metselaars, metaalboorders machinisten, metaaldraaiers, metaalschavers monteurs, magazijnbedinden, molenaars, mou ters, opperlieden, ponsers, plaatwerkers, reizi gers, sigarenmakers, schilders, schepsfitters smeden, stokers, stellers, timmerlieden, trans portar'oeiders, varensgezellen, vuurwerkers voerlieden, winkelbedienden, zakkendragers. Gevraagde arbeidskrachten: te Schiedam ijzerwerkers, afschrijvers, ponsers, meisjes van 11—15 jaar en jongens van 1417 jaar voor fabriekswerk, loodgietersleerling en fiets- jongen. Voor nadere inlichtingen wende men zich tot de Gemeentelijke Arbeidsbeurs, Broers veld 142. Gisteravond vergaderde de cricketafdeeling in den R. K. Kring. Dr. Vuylsteke, de be kende internationaal, hield een causerie over de cricketsport en behandelde op zeer duide lijke wijze de belangrijkste spelregels. Na afloop werden van de vergadering uit talrijke vragen gesteld, welke door den heer Vuyl steke afdoende beantwoord werden. Tenslotte werden enkele huishoudelijke zaken besproken. Op 19 en 20 Aug. werden genomen 422 baden en wel in de le klasse 22 kuipbaden, 47 regenbaden, 3 kinderbaden en in de 2e klasse 37 kuipbaden, 305 regenbaden en 8 kinder baden. Gisteravond was het bezoek aan de stands in den R. K. Volksbond weer volop bevredi gend. Rond 1700 bezoekers en bezoeksters zijn thans de controle gepasseerd. Bij de firma W. A. Verwayen, in tapijten, karpetten enz., Hoogstraat 186, viel gister avond in de etalage een zware rol linoleum om en kwam tegen een der beide groote spiegelruiten van den winkel terecht. De dikke ruit werd geheel verbrijzeld. Aangifte van 2223 Augustus GEBOREN: Martina, d, v. M. Droog en A. J. de Jager, Huijsmansstraat Jan, z. v. H. Olofsen en J. v. Aperlo, Rhoonschestraat Dorotheus J., z. v. P. de Jong en D. Post, Westfrankelandschestraat. Tijdschrift voor R. K. Ouders en Opvoeders No. 16. Het Nederlandsche Boekhuis, Tilburg. 't Eerste artikel behandelt de moeilijke Vraag der sexueele opvoeding voor Ouders. Zij moeten de voorlichting geven, als de tijd daar voor is gekomen niet de straat: zij moeten waken en niet meenen, dat ze door zwijgen hun plicht doen. Maar ze moeten ook niet mee nen, dat, door verstandige, tijdige voorlichting alle kwaad voorkomen wordt. De kennis van psychologisch gebeuren, 't inzicht in veel ana tomische noties is wel een behoedende kracht, maar toch geen alles behoedende kracht tegen de sexueele neigingen bij de opgroeiende kin deren. Versterking van wilskracht door na tuurlijke middelen is daarnaast gebiedend noodzakelijk; daar is méér van te verwachten dan van 't verstandelijk inzicht. Maar als 't kind iets schijnt te weten, dan is de verstan dige voorlichting der ouders gebiedend nood zakelijk: 't moet niet op straat gebeuren. Vol vuur spreekt Anny Berkvens over jeugd werk, dat zooveel tact, 'n diepe blik in 't ka rakter, maar vooral veel zielenijver eischt. Pater Jansen, S. J. gaat verder met zijn „Middelen tegen vrees" eenvoudig vertellend uit zijn rijke ondervinding: Er worde met ijver en tact aan dit mooie tijdschrift gewerkt, méér dan een oppervlakkige lezing kan vermoeden. v. L. Boekzaal der geheele wereld No. 16. Het Nederlandsche Boekhuis, Tilburg. Een nummer met korte besprekingen van zeer vele merkwaardige boeken. Natuurlijk kau 'n R. K. bibliographisch tijd schrift als Boekzaal niet volledig zijn, maar wel kan het de beste en meest marquante boe ken onder de aandacht der lezers brengen en betrouwbare beoordeelingen geven van tot be- oordeelen bevoegden. Met honderden abonné's blijft Boekzaal vooruit gaan, wat wel een be wijs mag heeten, dat de redactie op den goe den weg is. In de rubriek Godsdienst en Apologie wordt besproken Hillegeers's Groote Volkstheologie. Dr. Ferd. Sassen geeft 'n zeer gunstige beoor deeling van de Inleiding tot de Wijsbegeerte door Prof. Dr. E. de Bruyne. Dit no. behandelt min of meer uitvoerig, uitstekend gemotiveerd en geanalyseerd; 36 romans. Anton van Duinkerken en Wies Moens ty peeren uiterst raak vijf dichtbundels o.m. jeugdgedichten van F. van Eeden en De wilde Kim van A.Roland Holst 'n Heel interessante bespreking geeft Drs. A. Cornelissen van Dr. Jan Rameckers' Der Kindesmord in der Literatur der Sturm- und Drangperiode. Ook de rubrieken Land- en Volkenkunde en Natuurkunde zijn best verzorgd. De numme ring van boeken en besprekingen is opgeloopen tot 3578. Een ongeëvenaarde prestatie! W. S. J. „NEDERLANDSCH FABRIKAAT". In de Augustus-ailevering van het maandblad van de Vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat" is opgenomen een verslag van hetgeen de Ver eeniging in de laatste maand deed, waarin wordt medegedeeld, dat het bestuur der Vereeniging zich heeft gewend tot heeren B. en W. van alle gemeenten hier te lande met een inwonertal van ten minste 1000 personen ter zake van aanschaf fing van materiaal, noodig voor plaatselijke brandweerdiensten, daar het herhaaldelijk voor komt, dat in dit opzicht de Nederlandsche nijverheid ten achter wordt gesteld bij buiten- landsch fabrikaat. Een bijdrage, die zeer zeker groote belangstel ling zal trekken, is een uitvoerig en deskundig verslag van de eerste passagiersvlucht der K. L. M. Amsterdam—Batavia—Amsterdam, waarbij verschillende afbeeldingen zijn opgenomen. De opgave van industrieel© Nederlandsche films, welke door de Vereeniging zijn opgenomen, heeft in deze aflevering weder een aanzienlijke uitbreiding ondergaan. GEMEENTELIJKE ZWEMINRICHTING De temperatuur van het water bedraagt heden 64 graden. 's Maandags, repetitie Muziekgezelschap St, Ambrosius, 8 uur, R.K. Volksbond. Dinsdags: repetitie R.K. Mannenzangvereenl» ging St. Caeciiea, half 9, R.K. Volksbond. St Joris Doele, Stedelijk Museum. Geopend eiken Zaterdag van 25 uur. Van 20 tot 28 Augustus feestweek ln den R. K. Volksbond. 24 Augustus Vergadering R. K. Schilderspatroonsvereenl» ging „St. Liduina", gebouw R, K. Kring( Lange Haven. Aanvang half 9. 28 Augustus r' i Kinderfeest, gebouw R. K. Volksbond; van 35 uur. Ledenvergadering R. K. Bond van Fabrieks arbeiders „St Willibrordus". Gebouw R. K. Volksbond. Aanvang 8 uur. 24 Aug.: Groote Schouwburg, Het politiek raadsel (Ver R'damsch-Hofstad-Tponeel), uur (voor volwassenen). 25 Aug.: Groote Schouwburg, Het politie, raadsel (Ver R'damsch-Hofstad-Tooneel), 8. uur (voor volwassenen). Doeletuin, 3e en laatste Italiaansche opera-concert (mevr. de Hondt) 8 uur. 26 Aug.: Groote Schouwburg, Het politie» raadsel (Ver. R'damsch-Hofstad-Tooneel), 8 uur (voor volwassenen) Groote Kerk 12e orgelvoordracht H. de Vries, 8 uur Dier gaarde, avondconcert, Rott. Philharm. Ge. nootschap. 28 Aug.: Doeletuin, Extra-poulair grena diersconcert, 8 uur. ij D a g e 1 ij k s: Circus-Schouwburg, De leven» de brug (Spree-gezelschap), 8 uur. Bioscopen: goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 25 Augustus a.s.j Olympia (voor volwassenen); Royal (voor, volwassenen); Grand Theatre; Luxor (voor volwassenen); W. B. Theater (voor volwas senen) Thalla (voor volwassenen). BEURS VAN SCHIEDAM Moutwijn SCHIEDAM, 24 Aug. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koor. handel. Moutwijn 46 pet. ƒ14.50. Namens de commissie voor de noteeringj H. J. JANSEN. J Spiritus SCHIEDAM, 24 Aug. Men noteert vooij spiritus 100 pet. 33. Spoeling Noteering van de Coöp, Vereen. „Schled, Spoelingvereeniging". Heden 1,60 per ketel. ROTTERDAM, 23 Augustus. Geëxamineerd 2 vrouwelijke en 6 mannelijke candidaten. Ge slaagd de dames J. Gelderblom te Sliedrecht en J. H. Sitton te Zwijndrecht en de heerea P. A. Ocké te Zuidzande, H. Verkerke tqj Tholen, G. H. J. Snelder te Dordrecht en G, L. Hoogendoorn te Hlllegersberg. Te 's-Gravenhage Is geslaagd mej. M. Schür- mann, alhier. TER GELEGENHEID VAN DE EERSTE PASSAGIERSVLUCHT Nederland—Indie is U00E de Fa. Begeer bovenafgebeelde gedenkpenning (ontw. C. J. v. d. Hoef) geslagen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 1