FEUILLETON 1 WOENSDAG 24 AUGUSTUS 1927 EERSTE BLAD P AGS NA 2 SACCO EN VANZETTI-RELLETJES Dc politie voert eenige charges uit i arrestanten en lichtgewonden. INDISCHE DIENST DE DAMES MET DE GROENE HOEDEN. 1 Juist ag het *oo Interessant begon tg wa» Ütn, dacht Ariel tel yjZOoata hét Son mob DE OPHAALDIENST VAN FAECALIEN. PÖLITIE-VERORDENINGEN VOOR 81 AUGUSTUS bekende rotterdammers de tol te overschie JUBILEUM DE VERBREEDING DER HEERENSTRAAT DE OVERWELVING BIJ DE VISCHMARKT DOOR EEN SPIEGELRUIT WEERBERICHT RADIONIEUWS PROGRAMMA'S VOOR DONDERDAG PHILHARMONISCH GENOOTSCHAP VOORWEDSTRIJD MEESTERTITEL DAMMEN DISTRICT ROTTERDAM. y f W {Wordt vervolg®^ Zooals reeds te voorzien was Lebben gisteren avond in de binnenstad weer relletjes plaats gehad. Overdag was door bet loopen met borden en bet roepen door een megafoon reeds aange kondigd dat er op bet Noordplein door de com munisten gesproken zou worden. Lang voor acbten was op dit plein een groote inensebenmassa samengestroomd en te ongeveer kwart over acbt schatten wij de menigte op vele duizenden. De sprekers konden zicb ter nauwernood verstaanbaar maken, de jeugd stak ihier en daar voetzoekers af. De politie die door tal van inspecteurs, eenige bereden agenten, vele rechercheurs en agenten bijzonder sterk op verschillende plaat sen vertegenwoordigd was, liet de menigte hier ongemoeid. Toen het nagenoeg donker s trokken twee groepen va i elk circa duizend menschen resp. in de richtingen Hofdijk en Jonker Fransstraat. De eerste groep ging de Gedempte Botersloot op waar zij werd opgewacht t.oor een sterke politiemacht, die haar in een felle charge uit- eenjoeg. De tweede groep ging over den Pom- penburgsingel naar bet Hofplein waar zij even eens doordat de politie chargeerde, uit elkaar werd geslagen. Drie personen werden hier ge ar 'eerd en naar den post Galerij gebracht, waa- men hen fouilleerde. Daar geen wapens op hen bevonden werden, zijn zij even later weer in vrijheid gesteld. Op het Hofplein werd een man dio een megafoon droeg bewusteloos ge slagen. Drie personen moesten na deze charges in het ziekenhuis aan den Coolsingel verbonden worden, daar zij lichte verwondingen hadden bekomen. Later op den avond werden nog charges uitgevoerd in de Jonker Fransstraat, op de Ged. Botersloot, in den Oppert en op de Hoog straat. Bij Bervoets werden opnienw twee ruiten ingegooid, op de Hoogstraat werd de spiegelruit van een dameshoedenwinkel ver- nield. Vooral op den Goudschen Singel werd later op den avond veel met steenen gegooid. Tot na middernacht bleef het zeer onrustig. Nog eenige personen die licht verwond werden, zijn door leden der E. H. B. O. verbonden. De politie bleef waakzaam. Noch bij het Amerikaansche consulaat, noch bij de woning van den burgemeester waar de politie in sterke macht de gebeurtenissen afwachtte, hadden ongeregeldheden plaats. - De menigte die dezen avond op de been was schatten wij circa twee keer zoo groot als die van de vorige avonden, waarop onregelmatig heden plaats hadden. Terwijl te ongeveer middernacht de politie macht in de omgeving van den Goudschesingel verminderd werd, zag men zieh genoodzaakt een kwartier later weer assistentie te zenden. Te circa half één zijn verscheidene schoten in de lucht gelost. De politie veegde de stegen tusschen Goud- sche Singel en Jonker Fransstraat schoon. Van de gewonden zijn er verscheidene, die niet direct bij de relletjes betrokken waren. Dit is ultteraard verklaarbaar, daar het pu bliek dat toevallig aanwezig is op plaatsen waar een charge wordt uitgevoerd, veelal niet weet, dat het terwille van eigen veiligheid noodza kelijk is, te zorgen zoo gauw mogelijk weg te loopen. Ook al is men volmaakt onschuldig aan een of anderen oploop, zoo dient men toch bij de eerste aanmaning der politie door te loopen. Oe sabels en gummistokken komen hard aan en het is voor de politie, als zij eenmaal char geert, ondoenlijk tegenover den eenen voetgan ger anders op te treden dan tegenover den ander. "Wij zagen gisteren verscheidene ouders met kinderen in het gewoel, bit is zeer gevaarlijk. Men blijve daarom thuis of zorge niet op de plaatsen te komen waar Het druk is en de politie in versterkte mate surveilleert. Een om weg, zelfs een lange, is beter dan de kans te loopen dat men met den gummistok zal ken nis maken. Verlofganger: J. H. Beek, politie-opzicbter le klas in de residentie Soerakarta, alhier. door GERMAINE ACÏtEMONT. Geautoriseerde vertaling van Christine Kamp. I 3 Mei. Dagboek van mijn leven, gij hebt beurtelings mijn droomen, mijn teleurstellingen, mijn on derwerping aanschouwd. Ik wil, dat vandaag op dit gewone papier, dat et door zal verheer lijkt worden, de eerste zonnestraal van het jaar valle. Het is mooi weer. Ik heb een bouquetje lelietjes van dalen ge kocht, dat ik zal drogen tusschen de bladzijden. De lente ontwaakt als bij tooverslag. De boo- men hebben loof van zulk een teergroene kleur, dat men erin zou bijten. ■De hemel is helder en wolkenloos. De vogels, die luidkeels zingen ;én sjirpen, vliegen zoo hoog mogelijk. De klok ken van de kathedraal, die 's winters nauwelijks kracht genoeg bezitten om haar klanken verder dan het hof te laten hooren, verspreiden nu over heel de stad en zelfs over de vestingwer ken haar lichte zangen. Kerkklokken en bloemklokjes! Is het het licht, is het mijn verbeelding, of ba oude droom, die niet geheel gestorven was., te hei, is het? Deze lente ontroert mij zoo zoet. Zooeven heb ik iemand ontmoet, wiens naam Ik verzwijg. Hij ging van het trottoir af om mij te laten voorbijgaan. Hij heeft iets gefluisterd, flat ik niet begrepen heb, maar waarvan Ik een weerschijn in zijn oogén bemerkte. Dagboek, dierbaar dagboek, ik zal vandaag hier niets bijvoegen. Me dunkt, dat lk ga b3- Hier hiejd het manuscript opV Reorganisatie noodig. De Directeur van den Gemeentelijken Ver voer- en Metordienst, den Reinigingsdienst en den Ontsmettingsdienst heeft, mede in verhand met de omstandigheid, dat het tegenwoordig bij den ophaaldienst van faecaliën in gebruik zijn de materieel verouderd en grootendeels ver sleten is het voorstel gedaan tot reorganisatie van dezen ophaaldienst. Meergenoemde dienst omvat: lo. het wisselen der tonnen in woningen en het ledigen en reinigen dezer tonnen op het ter rein aan het Bosland; 2o. het ledigen der beerputten en het over brengen van den inhoud naar den verzameiput aan het Bosland. De sub lo vermelde werkzaamheden zullen volgens de zienswijze van den Directeur geheel moeten worden veranderd, teneinde een wijze van werken te verkrijgen, waardoor de onhy giënische handenarbeid zal kunnen worden op geheven. Daartoe zal het noodzakelijk zijn het tonnenstelsel door toepassing van moderne me talen tonnen, welke alle dezelfde afmeting heb ben, te normaliseeren. Bij invoering van deze normalisatie is het mogelijk bedoelde tonnen machinaal te ledigen en te reinigen en het over brengen daarvan te doen geschieden in door tractors getrokken aanhangwagens van bijzon dere samenstelling, waarin de tonnen alle op haar plaats worden vastgeklemd. Deze vast klemming, gepaard met de goede afsluiting der metalen tonnen, geeft een afdoenden waarborg, dat de thans zoo hinderlijke stank tijdens het overbrengen volledig zal zijn uitgesloten. In verband met den omvang van het trans port zal een vijftal dezer tractors, iedeT met een aanhangwagen, n.L: twee voor den Linker Maasoever, twee voor den Rechter Maasoever en één in reserve, behooren te worden aange schaft. Bij invoering van de hierboven omschre ven wijze van ophalen der faecaalstoffen zal voorts het tonnen gebouw aan het Bosland, waar thans de tonnen op zeer primitieve wijze wor den geledigd in den daarbij liggenden onder- grondschen faecaliënput, zoodanig moeten wor den vernieuwd, dat het afladen, ledigen, reini gen en weder opladen der tonnen grootendeels automatisch kan geschieden. Mede zal, teneinde het tegenwoordige kostbare, tijdroovende en bovendien zeer onhygiënische transport van de tonnen van den Linker Maasoever in door sleep- booten getrokken schuiten over de rivier naar het Bosland te voorkomen, op het terrein van de Vuilverbranding een dergelijk gebouwtje als aan het Bosland dienen te worden geplaatst, eveneens voorzien van een daaronder liggend beerreservoir, alwaar dan de van den Linker Maasoever afkomstige tonnen ter plaatse kun nen worden behandeld. Voor wat de hiervonen sub 2o vermelde werk zaamheden betreft, is het, in verhand met de vorderingen in de moderne automobieltechniek, thans mogelijk het voor het ledigen van de heer- putten tegenwoordig in gebruik zijnde materieel, bestaande uit paardenstoommhehine, paarden- slang-enwagen en paardentenderwagens, te ver vangen door één automobiel, welke mits daar voor speciaal ingericht, tevens kan dienen om de syphons van de rioleering te reinigen. Met het oog op de wenschelijkheïd van eenige reser ve van dit materieel, hetwelk reeds in een groot aantal gemeenten in gebruik isy zouden twee dergelijke auto beerwagens zijn aan te schaffen. De aan de uitvoering van de hierboven om schreven reorganisatie van den onderwerpelij- ken dienst verbonden kosten worden, met in begrip van een bedrag van 7100 voor onvoor ziene uitgaven, op 165.000 geraamd (van welke som een bedrag van 91.000 ten laste van den Vervoer- en Motordienst en een bedrag van 74.000 'ten laste van den Reinigingsdienst zal moeten komen), waarbij echter in aanmer king behoort te worden genomen, dat, zonder eenige verbetering in den hestaanden toestand, met de in den aanhef bedoelde noodzakelijke vernieuwing van het materieel en van het te genwoordige tonnengebouwtje aan het Bosland, reeds een uitgave van 65.000 zou zijn gemoeid. Aangezien B. en W. zich, evenals de Gommis- siën voor de bedrijven en voor de financiën, met de reorganisatie van den ophaaldienst van faecaliën op den hierboven aangegeven voet kunnen vereenigen, geven zij den Raad in over weging, om overeenkomstig het onderwerpelijke voorstel te hesluiten, ln verhand daarmede het voor de invoering van voormelde reorganisatie bonoodigd-e crediet ad 165.000 beschikbaar te stellen. er den titel aan kunnen geven: De kunst om oudejongejuffrouw te worden. r Maar men kan duidelijk onderscheiden, dat de bladen afgescheurd zijn en dat er een ver volg op moet wezen. Misschien is dat hier of daar in huis te vinden. Arlette neemt zich voor dat te ontdekken en dat geeft plotseling een doel aan haar leven in het huis der dames met de groene hoeden. Want zij vraagt zich af: ,,Van wie is dat dag boek? Van Telcide? Rosalie? Jeanne? Marie? HOOFDSTUK VI. Sedert een dag of tien opent Arlette alle kasten, snuffelt in alle laden, kijkt in de kleer kasten, de secretaires, voelt in de groote vazen, onderzoekt de buffetten, tilt de planken op, kijkt de boekenrekken na of er niets achter verscholen zit. Zij zoekt in de hoedendoozen, in de kisten, waar de oude chales liggen met stukjes kamfer tusschen de plooien. Daar vindt zij in een koffer een vierkante gelakte doos, waarvan een der kanten heeft losgelaten. Mis schien diende ze om er fleschjes odeur in.te bergen. Er zit er nog een in, leeg en gebarsten! Arlette is ér bedroefd over. Zij vindt niets. Zij zou graag weten, wie harer nichten het is, wier droomen zoo wreed verstoord zijn gewor den. Het r hijnt haar toe, dat zij haar als ver trouwelinge zou nemen. Maar zijn de vier zusters niet geheel gelijk geworden? Telcide, Rosalie, Jeanne, Marie zijn als vier druppels water. Het eenige onderscheid Is hun leeftijd. Binnen drie jaar zal Marie geworden zijn wat nu Jeanne is. In tien jaar zal zij zijn als Rosalie..En niets belet te gelooven, dat in twintig jaar haar gevoelens, gebaren, manie ren geheel gelijk zullen zijn aan die van Tel cide op dit oogenblik. Opeens wordt Arietta angstig, dat het met haar eveneens zal gaan. Zij vraagt zich af of zij zelf niet gevoelt, wat de schrijfster van het dagboek verlamde. Moesten die bladzijden haar ln da handen vallen alleen om haar toe te roe pen op welken weg zij zich bevindt? Zal zij ook gedwongen zijn om dertig jaar te worden eer een heer van het trottoir afgaat om haar op een moo^sp lentedag te laten pasaeeren? Neen, neen, zij zal zich yeraetten. Maar reeds. De hoofdcommissaris van politie verzoekt ons opname van het volgende: Op 31 Augustus a.s. zullen de koffiehuizen en dansinrichtingen, behalve die aan den Schie- damschedijk en dat aan den Sumatraweg, ge opend mogen zijn tot één uur des nachts, wan neer althans de beheerder schriftelijk heeft verklaard, dat hij dien dag na twee uur des namiddags daarin geen sterke drank zal ver- koopen, toedienen of beschikbaar stellen en geen muziek en dansen zal toelaten vóór zes uur des namiddags en na 12^ uur des nachts, noch met verboden instrumenten muziek zal laten maken. Muziek en dansen wordt toegelaten van zes uur des namiddags tot 123,^ uur des nacbts, gebezigd mogen worden een niet mechanisch bewogen piano, strijk- of tokkelinstrumenten of harmonica, echter alleen waneer de daar voor verschuldigde belasting is voldaan aan het bureau van den Gemeente-Ontvanger, Raad- buis (kantooruren 93, Zaterdag 912). Het verkoopen enz. van niet geoorloofde dranken, het maken van muziek met niet ge oorloofde instrumenten en het maken van mu ziek buiten de bovengenoemde uren, benevens het toelaten van dansen buiten die uren, geeft de politie de bevoegdheid de inrichting voor het verdere van den dag te doen ontruimen en sluiten. v De formulieren voor het afleggen der verkla ring hierboven genoemd, zijn van Vrijdag 26 Augustus a.s. aan de politiebureaux verkrijg baar. Herinnerd wordt aan het verbod, zich op straat te bevinden, gekleed in de kleeding van de kunne, waartoe men niet behoort, of, ouder zijnde dan twaalf jaar, met een masker voor. Verschenen is bet Augustus-nummer van het biografisch maandschrift „Bekende Rotterdam mers". Het bevat biografieën van mr. Abm. van der Hoeven, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, van J. c. Lichtenauer, muziek handelaar, van J. W. van Nouhuys, directeur van het Museum voor Land- en Volkenkunde en het Maritiem Museum „Prins Hendrik", van B. J. Gerretson, oud-lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, van dr. H. Burgerhout, geneesheer-directeur van het Gemeente Zieken huis aan den Coo:singel, van Jan Schilthuis, beheerend vennoot van Schiltuis' Amerikaan sche Handelscompagnie, van M. J. Brusse, jour nalist, van dr. H. Klinkert, geneesheer, van C. N. A. Loos, restaurateur, van J. M. de Mink, makelaar in hout, van Henri Zagwijn, toonkun stenaar en van H. Chabot, kunstschilder. Verder bevat deze uitgave een keurcollectie van foto's, betrekking hebbende op de musea, het tegenwoordige „Paviljoen Plaswijck" en de werken van den kunstschilder H. Chabot. Een lastpost die gaat verdwijnen Op 6 September a.s. zal in den raad in be handeling komen het verzoek van het gemeen tebestuur van Overschie, om den slagboom van den tol aan den Delftweg weg te nemen. B. en W. prae-adviseeren gunstig op dit verzoek. Mn weet, dat er reeds meermalen pogingen gedaan zijn om de Oversehiesche tollen, waar van de gemeente Rotterdam drie jaar geleden eigenaresse is geworden, opgeheven te krijgen. Onze gemeente, die jaarlijks ongeveer ƒ70.000 80.000 aan ontvangsten beurt, heeft daaraan haar medewerking niet willen verleenen. Op het 3 September 1926 gedane, en nu her haalde verzoek van het Oversehiesche gemeente bestuur kan door Rotterdam zonder zware financieele offers worden voldaan, omdat voor een auto, die beide tollen passeert, slechts één maal tolgeld betaald wordt. Wie van den Rot- terdamschen kant komt, krijgt een bewijs dat hij gratis den tol aan den Delftweg kan pas- seeren en wie van Delft komt mag op het hem aan den Delftweg uitgereikte bewijs, gratis door den tol aan de Ceintuurbaan. Beteekent de verandering financieel dus niet veel, met den tolboom aan den Delftweg ver dwijnt toch een voor de automobilisten groote lastpost. terwijl haar verbeelding werkt, beschouwt zij zif" en meent zij den invloed van haar omge ving in zich te bespeuren! En toch, zij is er pas eenige dagen. Men kan zich heel wat wijsmaken als men achttien jaar is, Beste broer, schrijft zij aan Johan, ik durf niet meer mijn portret in balcostuum te bekij ken, zoozeer vrees ik mijzelf niet meer te her kennen. Ik ben réëds veranderd! Tot nu toe kan ik mijn Parijsche toiletten dragen, maar wat zal er gebeuren, als ik mijn toevlucht moet nemen tot de goede diensten van een'juffrouw Bernet! Beklaag mij, lieve Johan, beklaag mij. De negerinnen van je land, die niet tot de klanten van juffrouw Bernet behooren, kennen haar geluk niet." Arlette zal haar brief van avond verder schrij ven, want Ernestine komt haar zeggen, dat monseigneur de Deken speciaal haar een. visite is komen brengen en dat hij in het Salon wacht. Natuurlijk wil zij zou gauw mogelijk naar be neden gaan, maar zij moet er netjes uitzien. Twee minuten om dat aardige japonnetje aan te doen, dat zij altijd het liefst draagt. Zij mag zich nog zoo haasten, toch komt Telcide opeens haar kamer binnenstormen. Maak toch voort.... kom aanOnbe grijpelijk, dat je nog niet beneden bent.Mon seigneur doet je zulk een ontzaglijke eer aan met je te bezoeken.... Het lijkt wel, dat je dat niet beseft!Je bent wel onbeleefd. Ik kan het niet helpen, nicht.die druk knoopjes willen maar niet dicht als men haast heeft. En wat beteekent zoo'n schaamteloos tcrfllet?" Schaamteloos? Een grijze japon, in mous seline, de stof voor jonge meisjes! Is er wel Iets eenvoudigers? En als garnituur vier ge borduurde moesjes aan de mouwen, een tien tal rond den hals en 'n rand onder aan de rok. Dat is toch niet zoo erg.Het zijn nét kleine erwtjes.... Bent u bang, dat monseigneur niet van 'erwtjes houdt? Kind, je bent.... Ik wed met u, dat ik het hém zal vragen. Het is een schandaal, dat de hals van Je, Japon la uitgesneden en je halyg mouwen draagt....^ -A-rt\_ - -— De heer J. C. A. Kreukniet, hoofdmarktmees ter en plaatsvervangend directeur bij den dienst der markten en beurzen, hoopt op 1 Sept. a.s. den dag te herdenken, waarop hij 25 jaar geleden in gemeentedienst trad. Heden is men begonnen met de afbraak van de Noordzijde der Heerenstraat aan de zijde van den Goudscke Singel, ten beboeve van den nieuwen verkeersweg van Jonker Frans straat naar Coolsingel. De huizen waren reeds eenige dagen geleden ontruimd; de ruiten weg genomen. Slechts op het.einde van deze zijde der straat is nog een pand bewoond. De af braak geschiedt, nadat steigers tegen de pan den zijn geplaatst. De overwelving tusschen het pand van Ger- zon en de Vischmarkt, waaronder het vaar water is van Leuvehaven naar Steiger, heeft eenige herziening noodig. In verband hier mede worden de tramrails hier tijdelijk wijder uit elkaar gelegd. Eenigen tijd had men de vrees dat het tramverkeer door de Soetensteeg en door de Boymansstraat zon moeten worden geleid, daar de overwelving niet sterk genoeg meer zou zijn. Deze vrees is overbodig gebleken. "VERKEERS VERBETERING Een sta in den weg, die verdwijnt Het huisje op het Oostplein, aangeduid als pand 38 op den Goudsche Singel, dat jarenlang een sta-in-den-weg is geweest voor het steeds toenemende verkeer, wordt thans afgebroken. MEER BESCHERMING GEVRAAGD De R. K. Middenstand, afdeeling Rotterdam, heeft aan den burgemeester hier ter stede een request geschreven naar aanleiding van de Saeco- en Vanzetti-relletjes met het verzoek om meer bescherming inzake de eigendommen van de leden. ENGELSCH TOERISTENSCHIP Vanmorgen is hier aangekomen het Engel- sche toeristenschip „Ranchi", dat van Londen uit een reis naar Noorwegen heeft gemaakt en op de terugreis ons land even wilde aan doen. Het heeft ligplaats genomen in de Jobs haven. De passagiers, ongeveer 500 in getal, bezoch ten Rotterdam en maakten uitstapjes in de omgeving. Vanavond vertrekt de „Ranchi" weer naar Londen. SA ROTTERDAM Het s.s. Rotterdam vertrok gisteravond van Rotterdam via Boulogne sur Mer en Southamp ton naar New-York. Op deze reis worden ver voerd 506 passagiers le klas, 375 passagiers 2e klas en 631 toeristen 3e klas. ROTTERDAMSCH SCHIP NAAR TURKIJE. Het passagiers- en vrachtstoomschip „I-Cawi" van den Rotterdaanschen Lloyd, gebouwd in 1907 bij de koninklijke maatschappij „De Schelde" te Vlissingen, is verkocht aan de Administration de Navigation a Vapeur Turque (Selri Sefain) te Constantinopel. DIEFSTALLEN Ten nadeele van mej. W. H. is uit een kast in haar woning op de Boezemkade eenig geld ontvreemd. Ten nadeele van de 24-jarige G. J. S., wonende in de Haringpakkersstraat, is op het Stationsplein een fiets gestolen. Gisterenmiddag is een handwagen, bestuurd door den 20-jarigen M. F. K„ wonende op den Visschersdijk, bij het uitwijken voor een slee perswagen in de St. Jacobsstraat tegen een spiegelruit van den winkel van W. v. D. aan gereden. De ruit werd vernield. Verwacht wordt: meest matige Z. tot W. wind, betrokken tot zwaarbewolkt, aanvanke lijk weinig of geen regen, later weer toenemen de kans ep regen; iets warmer. De barometer verandert op den voormiddag weinig. Fietsers en motorrijders lichten op van 's avonds 8.37 tot 's morgens 5.2S. Scheveningen-Haven (1950 M.) 8.15 tot 5.berichten; 12.0012.05 zuivelber. I.302.45 beursnoteeringen; 3.353.50 land- bouwber.; 3.523.57 zuivelber.; 5.305.35 zuivelber. Hilversum (1050 M.) 12.— politieber.; 12.352.00 lunchmuziek; 3.304.30 uurtje voor wees- en ziekenhuizen68 concert; 7.45 politieber,; 10.30 persber. Dav entry (1600 M.) en Londen (361 M.) 12.20 kwartet; 1.202.20 gramofoon- muziek; 4.05 kwartet en solisten; 5.35 kinder uurtje; 6.20 landbouwber.; 6.40 dansmuziek; 6.50 nieuws; 7.05 lichte muziek; 7.20 lezing; 7.35 sonates van Beethoven; 7.50 octet en contra alt; S.18 „Trifles" 1-acter; 8.50 het octet; 9.20 nieuws; 6.40 lezing; 9.55 balladen- concert; 10.5012.20 dansmuziek. Parijs („Radio-Paris" 1750 M.) 10.50 tot II.20 concert; 12.502.10 orkest; 5.05 tot 5.55 dansmuziek, Jazzband; 8.5010.20 orkest. Langenberg (469 M.), Müns er (242 M.) en Dortmund (283 M.) 1.302.50 orkest; 5.506.50 orkest; 8.25 zomerconcert, in de pauze en van 11.5011.25 hum. causerie 12.1012.20 dansmuziek. Königswusteriiausen (1250 M.): 2.505.50 lezingen; 5.506.50 orkest; 6.50 tot 8.05 lezingen 'en lessen; 8.50 „Maschine und Dichtung""; 9.50 volksliederen; 10.50 tot 12.50 dansmuziek. Brussel (509 M.) 5.206.20 kinderuurtje;; S.2010.20 orkest, F. Léane declamatie. Hamburg (395 M.) - 4.35 buitealandscho volksliederen; 5.20 dansmuziek; 6.20 orkest; 8.20 „Der rode Aennerrock", comedie, daarna tot 11.10 dansmuziek. Het programma der laatste muziekuitvoering, te geven door hst Harmonie-Orkest van het Rotterdamsch Philharmonisch Genootschap op Donderdag 25 Augustus op'het Karei de Stoute- plein, des avonds van 6 tot 7% uur, onder lei ding van den heer Eduard Flipse, luidt als volgt: 1. Mit Standarten, Marsch, F. v. Blon. 2. Ouverture die Zauberflöte, W. A. Mozart. 3. An dich, "Walzer, E. v. "Waldteufel. 4. Potpourri the belle of New-York, G. Kerker. 5. Ouverture la Reine pour un jour, A. Adam. 7. Blumengefiiister, F. v. Blon. 7. Fantaisie Paljas, R. Leoncavallo, arr. A. SeideL 8. Die Rcgimentskinder, Marsch, J. Fucick. WATERSTAND Van het hoogwater wordt morgen te 'Rot terdam liet le getij verwacht om 3.voor middags en het 2e getij om 3.14 n.m. Te Hoek van Holland zal het le getij zijn om 12.58 v.m. en het 2e getij om 1.28 n.m. De uitslagen der gisterenavond gespeelde dampartijen zijn: J. de BruijnJ. Voorburgh 20; D. "Wiers- maJ. LoQewijekx 20; A. KoopmeinesH, H. W. Borghardt 02; Ph. IdserdaJ. H. v- Driel afgebroken in een voor v. Driel betera positie. Donderdag voortzetting. j Zal ik een andere japon aandoen? 't Is te laatJe zult je excuses moeten maken. Als u dat wensckt, zal ik bat doen, niebt. Arlette treedt het salon binnen op het oogen blik, dat de priester voor Rosalie en Jeanne de details van de gravure aan den wand, die het beleg van Arras voorstelt, uitlegt. Dadelijk gaat hij baar tegemoet en reikt haar minzaam de hand. Maar zij doet een stap achteruit, buigt diep en spreidt haar rok uit ln een zeer bevallige reverence. Dat noem ik een zeer lieve ontvangst, zegt Monseigneur. Ons niebtjé Arlette, zegt Telcide, is zeer gevleid, dat u haar een visite komt brengen, nadat zij als eerbiedige parochiane u haar on derdanigheid is komen betuigen. Maar zulke plechtige zinnen behagen niet aan den Deken. Hij schudt eventjes met het hoofd, meer niet. Hij geeft de voorkeur aan een hartelijk en vrijmoedig gesprek: „Kindlief, in welke huurt heb je te Parijs gewoond? In de wijk l'Etoile, monseigneur. Je-zult zeker wel dikwijls in het Bois zijn gaan wandelen? O, ja, iederen morgen. Ik ken die wijk zeer goed, daar woont een familielid van mij dicht hij het Trocadero. Zij zou het mij niet vergeven als ik haar niet elke zes maanden ging bezoeken. Buitendien houd ik veel van Parijs. O, ik ook! Omdat ik iederen keer als ik daarvan te rugkom, des te heter mijn hof waardeer, waar men niet gevaar loopt tegelijkertijd verplet terd te worden door fietsers, auto's en vracht wagens. Om in Parijs te leven, moet men daar tegen kunnen. Provincialen zooals wij bewegen zich niet zoo gemakkelijk te midden van al die drukte. Zij raken in de war en om een fiets te vermijden, werpen zij zich onder een auto Arlette begint te lachen en hij vraagt: Als Parisiemne, moet u ons wel erg naief vinden. Ik ben geen Parissienne meer. O, o, het is genoeg uw toilet te bekijken om van het tegendeel overtuigd te zijn. Arlette heeft wel zin om Telcide erbij te pas ta brengen. Monseigneur schijnt haar hals en armen toch niet zoo schaamteloos ontbloot tg vinden. Maar zij wil liever op andere wijze ze gepralen: Apropos, Monseigneur, vraagt zij, i3 het waar, dat u niet van erwtjes houdt? De vier gezusters kijken verwonderd en veri ontwaardigd. Mijn nicht Telcide, gaat het jonge meisje voort, heeft met mij gewed, dat ik dat niet zott durven vragen Telcide is vuurrood, zij stikt bijna in haar haast om te protesteeren. Maar nauwelijks kan zij stotteren; Dat Is valschik hen geen weddenschap aangegaan. De priester, die raadt, dat daar een grapi0 achter steekt, antwoordt met een zalvend g baar: Lieve hemel... desnoods... mijn maag- Maar Arlette wil niet het misverstand doea voortduren en zegt: Ik spreek van de gebor* duurde erwtjes, zooals ik aan mijn kraag 431 mouwen heb. O, is het zoo bedoeld Ik let zelden op 30 details van een toilet; er zijn weinig elegant0 dames onder mijn parochianenMaar d10 erwtjes... daar het nu toch erwtjes zijn--; lijken mij heel geschikt als ornament. Ik st°_ ze mij voor als een guirlande langs een con' muniedwaal en ik geloof, dat het effect mooi zou zijn U zult het kunnen beoordeelen, mouse'** neur, want ik zal er zoo een voor u bordure*» en n zult kunnen zeggen, dat het idee van u uitgegaan. Zoo gaat het gesprek voort. Het is zoo t meerd, dat de vier oude jongejuffrouwen, a niet kunnen volgen en zwijgen. Toch vindt Telcide, dat het tijd wordt ook 00 duit in het zakje te doen en vraagt: ^lonse,e^ neur, heeft u eenige inlichtingen omtrent dood van mejuffrouw de Valincourt. n Ja, mijn goede juffrouw... die eer01 waardige dame is zacht ingeslapen, nadat haar het H. Oliesel had toegediend. Zij waS en zeventig„10 Dat is toch nog zoo oud niet, zu Telcide, terwijl Rosalie en Jeanne bcg11' Ia, met allerlei bijzonderheden omtrent de dene op te rakelen. Dat dreigt een lang® vervelende geschiedenis te worden en de t£iajj ken, die niet graag zijn tijd verbeuzelt, ofi S® afocheid t§ ftemen, Ay f

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 2