WOENSDAG 24 AUGUSTUS 1927 TWEEDE BLAD PAGINA 3 ALGEMEEN OVERZICHT OM SACCO EN VANZETTI DE HERRIE ROND SACCO EN VANZETTI. HET FEIT VAN LOURDES Vroegere genezingen die blijvend bleken Een opzienbare bekeering Betoogingen te New York NEW-YORK, 23 Augustus. (R.O.) Gemeld wordt, dat 900 officiereu en soldaten, op het Gouverneurseiland In de haven van New-York zijn geconcentreerd om, zoo noodig, onmiddel lijk te kunnen ingrijpen en de politie behulp zaam te zijn. Botsingen te Boston Schade aan het volkenbondspaleis Nieuwe bomaanslagen Communistenleider gearresteerd Nog geen overeenkomst Zeven dooden en groote schade ONWELKOME VREEMDELINGEN Russische petroleumleveraneiers uit Engeland gezet 6 man verdronken DE DAAD VAN EEN WAANZINNIGE Groote brand in een Poolsch dorp i' v Sacco en Vanzetti zijn terecht gesteld: met hun lijken wil men nog een onwaardigen pro- pagandatocht houden door verschillende sta ten van Noord-Amerika, maar het is mogelijk, dat de autoriteiten dit niet toestaan. Intussehen is de agitatie rondom het geval nog niet bedaard: in meerdere groote steden hebben botsingen plaats gehad tusschen de po litie en revolutionaire demonstranten. Te Parijs is Dinsdagavond het gepeupel een oogen- blik baas geweest in de binnenstad. Men kan toch de troep die de boulevard Sebastopol to taal ontredderde, geen demonstranten noemen! Zij braken de roosters onder de boomen op, stieten de winkelruiten in, voorzoover die niet door ijzeren luiken beschermd waren, en maak ten alles stuk wat zich op den openbaren weg bevond, zooals boomen, banken en politiehuis jes. Br werden barricaden opgeworpen, die het verkeer vrijwel onmogelijk maakten. Winkel kasten werden met steenworpen vernield en meerdere menschen werden gewond bij de bot singen die volgden tusschen de politie en de hetriemakers. Vanzelfsprekend werden verdere samenscho lingen verboden en eventueele groepen zullen met de brandspuit uit elkaar worden gejaagd. Gelukkig is de meerderheid der arbeiders zoo verstandig niet mee te doen aan de anti- Amerikaansche excessen, die de communisten voorstellen en waarvan de arbeiders zelf het eerst de dupe worden. Te Genève hebben ook opstootjes plaats ge had: aan de Volkenbondsgebouwen is een schade toegebracht van een halven ton; er is zelfs geprobeerd het groote gebouw in brand te steken! Extra-bewakingsmaatregelen moes ten dientengevolge worden genomen. Het resul taat? Dat de Zwitsers weer mogen betalen wat enkele heethoofden vernielden en dat deze hoogstens kunnen bereiken dat de Volkenbond zijn zetel verplaatst naar een land, waar een kalmer bevolking woont. In Amerika zelf is de toestand vrij rustig: hoogstens 25.000 man hebben in New-York ge staakt. Wellicht zijn de Amerikanen zelf van meening, dat de agitatie alleen kwaad kon doen aan beide anarchisten. Hun bladen hadden het rapport gepubliceerd dat Grant, een bekende rechter, Lowell, de president der Harvard-unl- versiteit, en Stratton, directeur van het Techno logisch instituut, hadden uitgebracht aan gou verneur Puller. Het eenparig gevoelen dezer rapporteurs was, dat Sacco en Vanzetti schul dig waren. Men maakt ons niet wijs, dat al dio rechters omgekocht zijn: dat is een bewering zonder eenig bewijs. Heel de communistisch-socialisti- sche agitatie ging trouwens vlakweg uit van de stelling dat er geen recht geoefend doch moord gepleegd werd. Het is geen wonder, dat de Amerikaansche autoriteiten voor zulk een beschuldiging niet op zij konden gaan. Zij konden, waar een jury het schuldig uitsprak, de doodstraf niet ver vangen. Had zij dat gedaan: de straat zou een overwinning hebben behaald; nu zij het niet doet, heeft men twee martelaars. Maar, waar de autoriteiten achteraf het vonnis nog eens lieten bekijken, kan men niet zonder meer vol houden, dat de vonnis-voltrekking niet recht vaardig is geweest. Men mag van meening zijn, dat hier gratie kon worden geschonken, maar men moet niet vergeten, hoe juist de agitatie rondom het proces de zaak wel zeer moeilijk maakte voor de gezagdragers in Amerika. Ei ligt iets tragisch in het feit, dat de te rechtgestelde Sacco, daags voor zijn dood, nog een biief schreef aan zijn zoontje van veertien jaar, waaruit blijkt, dat de Italiaan een vol slagen anarchist en godloochenaar was. Die man zelf is de schuldige niet: hij is een der velen, die misleid zijn geworden nadat zij het geloof hunner kinderjaren verloren. Meegesleept in den chaos van een vreemd land, zijn zij van theorie in theorie gezonken, om ten leste te belanden bij een ideaal, dat van God noch gezag weten wil en dat dan ook onbestaanbaar is. De geestverwanten van Sacco en Vazetti zijn voor hen gaan ageeren; andere revolutionairen hebben hun dood uitgebuit voor een politiek doel. Wie denkt er aan, de dui zenden, die blijkens de laatste straatbetoogin- gen, zonder verder doordenken, zich op sleep touw laten nemen door handige volksmenners, vaste beginselen te geven, zoodat zij hun ge zond verstand bewaren in de wereld vol war relende meeningen, waarin wij heden leven? PLOTSELINGE GENEZINGEN Buik-t. c. verdwenen Met de jongste Franscbe nationale bedevaart naar Lourdes was o.a. meegekomen zuster Marie-Joseph van het Kruis (in de wereld mej. Ramond) oud 25 jaar. Zuster Marie-Joseph van de Congregatie der „Soeurs de Saint-Agnan" te Orleans, was lijden de aan buiktuberculose, gelijk uit twee medische certificaten bleek. In 1926 werd zij naar het ouderlijk huis, in de omstreken van Agen, over gebracht. Zij kwam thans in liggende houding met de nationale bedevaart miee en doorstond geduren de de reis een waar martelaarschap. In de piscine ondergedompeld, verklaarde de zieke zich genezen te gevoelen. Zij werd naar het bureau der medische constateeringen ge bracht. Drie medische deskundigen constateer den, dat de opzwelling van den buik was ver dwenen. De kleeren waren plotseling vee] te groot geworden. Zuster Marie-Joseph, die eenige minuten te voren zich niet staande kon houden' liep nu gemakkelijk en vroeg om eten. Zooals gebruikelijk, heeft het bureau der medische constateeringen, alvorens zich over deze genezing uit te spreken, een nader medisch onderzoek geopend. Op 21 dezer kreeg het bureau der medische constateeringen de genezing te onderzoeken van madame Blanohart uit Toulouse, die in 1926 met de nationale bedevaart was meegekomen, lijdende aan een ziekte van de wervelkolom en genezen werd. De geneesheeren van het consta- teeringsbureau behielden zich toen hun nader oordeel voor en noodigden haar uit, over een jaar terug te komen. Madame Blanchart kwam dus dit jaar te Lourdes terug. De geneesheeren nieuw bewijs vau de bekende voorzichtigheid, waarmee het bureau der medische constatee ringen steeds te werk gaat hebben na haar nauwkeurig te hebben onderzocht, haar genezen vorklaarü, maar, ofschoon de genezing bijzonder merkwaardig scheen, zich nog niet erover uit gesproken, of deze als buiten-natrurlijk („extra- naturel") is te beschouwen. Op 21 Augustus 1926 werd op de Esplanade te Lourdes plotseling genezen madame Augault uit Craon (Mayenne), die lijdende was aan een door weefselaangroeiing veroorzaakt gezwel in het onderlijf. Het was een omvangrijk gezwel, zooals in het medisch certificaat werd gezegd en het werd door verscheidene chirurgen als niet te operee- ren beschouwd, gezien den zeer slechten alge- meenen toestand van de zieke. Madame Augault, wier genezing verleden jaar door het bureau der medische constateeringen geregistreerd werd, is dit jaar uit dankbaarheid ter bedevaart naar Lourdes gekomen en heeft zich opnieuw bij het bureau der medische con stateeringen aangemeld. Mme Augault, die haar gewone bezigheden hervat heeft en zich bijzender goed gevoelt, is zorgvuldig onderzocht door dr. Abadie-Rayro en dertig andere geneesheeren. Haar genezing werd bevestigd. De „Croix" maakt melding van een bekeering, die door een Lourdes-genezing werd bewerkt. Het blad had een onderhoud met een vrouw, bij een vorige Fransohe nationale bedevaart ^vaa genezen en wier genezing toen de ver ging van alle doctoren wekte. In verband met W kekeering, die er het gevolg van was, kan net Wad begrijpelijkerwijze moeilijk den naam tiei' genezen© noemen. Zoo goed als stervende naar Lourdes gebracht, n ere zij tijdens de Sacramentsprocessie op 21 Augustus genezen. Bij haar terugkeer in haar dorp kreeg zij bezoek van een buurman, een bekend onge lovige, die haar meedeelde, dat hij op den- ze fden 21sten Augustus, op het uur, waarop zjj genezen was opgestaan, haar echtgenoot voor een misdadiger had uitgemaakt, omdat hij haar ra zulk een zorgwekkenden toestand naar Lour- des had laten gaan. Toen hij haar genezing vernam, voelde hij zie i gedrongen, zich met God te verzoenen. Aldus geschiedde den volgenden dag en zijn be keering is blijvend gebleken. DE BERNADETTE-KAPEL TE LOURDES. Do gelukzalige Bernadette Soubirous heeft ions mar kapel in de nabijheid van de grot Ta? i °Ur C'.eS' kapel is aangebracht in een °c=£13sel1 van den monumentalen opgang van de Esplanade naar de H. Rozenkrans- basiliek. w®r(I dezer dagen door mgr. twmwmr'r'? 5 van Tarbes en Lourdes, in 16 eid van zes andere bisschoppen, geconsacreerd. r,n?e°^erWs,aa.nTeZiSllei(i der FranSChe natio- iine flpr "p"'. ^ben tienduizenden de inwij- ei nadette-kapel bijgewoond. HET DRANKVERBOD IN AMERIKA De minister van financiën zou er tegen zijn FlSovcmêï1 2S MI op 1« con AA R D BEVINGEN IN SIBERIë Weei gioote verwoestingen In het district Namanmn hevige aardschokken gcvoehl M tTT™ duizend gebouwen zfln Sre,t V T' -t ingestort, waaronder ZeVZT7lt W00nhUi2eD- Dertigduizend be- woners hebben geen onderdak meer. 0 LR STROOMING BIJ BRUGGE. Een deel va„ den oogst verloren Onze Brusselsche correspondent meldt ons- In de omgeving van Brugge zijn engcwól- ge van den regenval der laatste dagen taMfte welden en velden overstroomd talrhke Groote hoeveelheden koren „„v. GROOTE OVERSTROOMINGBN IN ARMENIë. En honderd personen verdronken? Een bericht uit Moskou maakt melding van groote overstroomingen, welke ook Armenië ge teisterd hebben. Volgens de mededeelingen van de Armeensche regeering zouden er 67 personen en 2000 paarden zijn omgekomen. HET SNEEUWT TE NEW-YORK Naar uit New-York aan de Fransche bladen wordt gemeld, heeft het daar Zaterdag j 1 ge sneeuwd! De oudste stadsbewoners, zoo wordt aan het bericht toegevoegd, herinneren zich niet, op dien tijd van het jaar zóó iets ooit te hebben meegemaakt. DE LAATSTE OOGENBLIKKEN DER VEROORDEELDEN BOSTON, 23 Augustus. (R.O.) De vertegen woordiger van de „Associated Press of America" de eenige persman, die bij de executie mocht tegenwoordig zijn, meldt: Gewapende politie binnen en buiten de ge vangenis patrouilleerde tijdens de executie. Geen enkel incident heeft zich gedurende de terechtstelling voorgedaan. Sacco was bleek, maar met opgeheven hoofd trad hij de doodenkamer binnen. Teen hij op den electrischen stoel had plaats genomen riep hij in het Italiaansch „Leve de anarchie", dan in gebroken Engelsch voortgaande, zeide hij: „vaarwel mijn vrouw, mijn kind en al mijn vrienden". En tot de omstanders: goeden avond, heeren. Zijn laatste woord was: vaarwel moeder! De sterkste stroom van 1800 2000 volt werd ingeschakeld en de straf aan Sacco was vol trokken om 12.19 uur. Vanzetti trad onbewogen de doodenkamer binnen. Zonder hulp trad hij naar den electri schen stoel. Hij begon toen een toespraak, waarin hij nogmaals verklaarde, onschuldig te zijn. De beul bond hem echter de kap over het hoofd, hetgeen hem het verder spreken belette. Zijn laatste woorden waren: „Ik vergeef allen, hetgeen men mij thans aandoet". Te 12.26 had de terechtstelling plaats. Voor hem werd een stroom van 1400 a 1900 volt ingeschakeld. De electrocutie van Sacco en Vanzetti werd vooraf gegaan door die van Madeiros, die ver oordeeld was van moord op een bankkassier. Madeiros ging uiterst onverschillig naar den electrischen stoel. Hij had bijna tot twaalf uur geslapen. Zijn gelaat vertoonde niet de minste uitdrukking, toen hij de doodenkamer binnen trad. Zonder dat hem eenige aanwijzing was gegeven, nam hij plaats op den stoel. Zijn gelaatsuitdrukking veranderde" niet, toen de bewakers zijn riemen bevestigden. De lijken werden naar het nabijzijnd dooden- huis gebracht, waar de lijkschouwing plaats vindt. Agitatie in Argentinië BUENOS AIRES, 23 Augustus (R.O.) Een aantal gevangenen in plaatselijke gevangenis sen hebben zich aaneengesloten tot een actie in Argentinië ten gunste van Sacco en Vanzetti. Ze kondigden een hongerstaking voor vandaag aan als blijk van sympathie met de veroordeel den. De werkstakingen, welke uit alle deelen des lands gemeld worden, als hernieuwd protest van de abeiders tegen de terechtstelling van Sacco en Vanzetti, zijn zeer uitgebreid te Bue nos Aires en Rosario, waar de werkzaamheden in werplaatsen en winkels geheel stil liggen; de taxi's en autobussen rijden niet. De beweging gaat gepaard met kleine wan ordelijkheden. Te Avellaleda werd vanmorgen vroeg een tramwagen door een troep mannen in brand stoken, nadat men den bestuurder, den conducteur en de reizigers gedwongen bad, den wagen te verlaten, BUENOS AIRES, 23 Augustus. (V.D.) On middellijk na het bekend worden van bet be richt over de terechtstelling van Sacco en Van zetti heeft de menigte getracht de Amerikaan sche zakenhuizen te bestormen. Deze werden met steenen gebombardeerd. Eerst nadat po- litieversterking was aangerukt kon de orde worden hersteld. In verscheiden steden, zijn de garnizoenen door nieuwe telefoonlijnen met het hoofdbu reau van politie verbonden. Honderd zeven en twintig manifestanten zijn te San Francisco gearresteerd. NEW-YORK, 23 Augustus. (V.D.) Na bet be kend worden van de terechtstelling van Sacco en Vanzetti heeft op de Union Square een com munistische betooging plaats gehad. Politie te paard, versterkt door pantserauto's verspreidde de ongeveer zevenduizend-koppige menigte. Ook eenige andere demonstraties werden door de politie uiteengejaagd. Het aantal stakers bedraagt niet meer dan 25.000. De voorzitter der Amerikaansche vak beweging beeft een protest verzonden aan gou verneur Fuller. BOSTON, 23 Augustus. (V.D.) Op verschil lende plaatsen der stad, kwam het tot ernstige botsingen met depolitie. Er zijn twee doodiea en vele gewonden. Duizend arrestaties hebben plaats gehad. Toen het bericht van de terechtstelling aan de menigte werd meegedeeld, heerschte plotse ling een langdurig stilzwijgen. Algemeene maatregelen der autoriteiten NEW-YORK, 23 Augustus. (V.D.) De autori teiten in de groote steden van de Vereenigde Staten hebben verschillende maatregelen geno men in verband met de uitvoering van het von nis tegen Sacco en Vanzetti. Demonstraties zijn verboden. In verschillende steden hebben talrijke ar restaties plaats gehad. De telegraaf- en telefoonkantoren zijn onder toezicht geplaatst. De regeringsgebouwen wor den streng bewaakt, evenals het Capitool. Pre sident Coolidge, die zich op vacantie bevindt, wordt eveneens streng bewaakt. Woeste relletjes in Genève i GENèVE, 23 Augustus. (H.N.) In verschil lende gemeenten van Zwitserland is het giste ren tot vrij belangrijke botsingen gekomen tusschen de politie en lieden, die ten gunste van Sacco en Vanzetti wilden betoogen. Te Genève waren de botsingen zoo hevig, dat verscheidene politieagenten gewond werden. De politie was alleen tegen de betoogers niet op gewassen, zoodat de stedelijke brandweer ter hulp werd ontboden. Een stoet van ongeveer 400 betoogers trok naar het gebouw van den volkenbond, waar de ruiten van de groote vergaderzaal werden in geworpen. Hier zou vandaag de derde Interna tionale verkeer»- en transito-conferentie wor den geopend. Ook te Zurich had een betooging plaats, die een zoodanig karakter aannam, dat de politie de menigte met de blanke sabel uiteen moest drijven. GENèVE, 23 Augustus. (VAN ONZEN COR RESPONDENT). Het volkenbondspaleis is gis terenavond tegen elf uur het voorwerp geweest van een volksopstootje, dat een gevolg was van een proteBtvergadering te Genève tegen de vol trekking van het doodvonnis van Sacco en Vanzetti. Nadat de menigte, die door anarchistische belhamels geleid werd, bij tal van winkels met Amerikaansche namen en goederen de ruiten had ingegooid en ook eenige bioscopen, die Amerikaansche films vertoonen niet gespaard had, wendde zij zich vervolgens in de richting van het volkenbondspaleis, waar de groote gla zen zaal natuurlijk een heerlijk mikpunt voor de steenen was. Binnen vijf minuten waren alle groote ruiten ingegooid en misschien zou het volk ook het volkenbondspaleis zelf zijn binnengedrongen, in dien niet de groote waakhond zóó was te keer gegaan, dat de heethoofden, die weder weinig moed bleken te bezitten, daardoor waren afge schrikt. Naar men zegt, zou de volkenbond echter liet kanton Genève verzoeken, de schade, die eenige duizenden francs bedraagt, te vergoeden. Het is inderdaad verrassend, dat de politie niet tijdig maatregelen heeft getroffen, om de uitspattingen van het volk te voorkomen. In den loop van den avond is ook nog een doode gevallen. Toen de menigte na afloop van de protestvergadering een politiepost belegerde en de in het nauw gebrachte politieagenten met los vuur waarschuwden, schoot een der manifestanten terug met het gevolg, dat hij eeu zijner eigen partijgenooten doodelijk trof. GENèVE, 23 Aug. (H. N.)-. De schade, bij de betoogingen van gisteren aan het gebouw van den volkenbond toegebracht, is vrij aanzienlijk en wordt op ruim 600.000 francs geraamd. De Zwitsersche procureur-generaal heeft een nauwkeurig rapport over het gebeurde ge vraagd. De politie te Genève heeft maatregelen ge troffen, om een herhaling van het gebeurde te voorkomen. Het Amerikaansche consulaat wordt scherp bewaakt. Relletjes te Londen LONDEN 23 Augustus. (R. O.) Een aantal aanhangers van Sacco en Vanzetti te Londen deden te middernacht een poging om de politie te overompelen. De betooging eindigde in een kloppartij tusschen betoogers en politie voor de hekken van het Buckingham paleis. Een duizendtal betoogers verlieten vroeg in den avond na een meeting het Hydepark en verspreiden zich toen door de Oxfordstreet. De politie, van meening dat zij naar huis gingen liet hen stil begaan, de betoogers kwamen echter in de Doverstreet weer bijeen, en trach ten door de St. Jamesstreet het paleis te berei ken. Driehonderd meter van de paleishekken stootten de' demonstratnen echter weer op een groote politiemacht. Bij het Buckinghampaleis kwam het tot een ernstige botsing. De wacht kreeg order as sistentie te verleenen, indien de betoogers de overhand mochten krijgen. De politie was even wel spoedig meester van den toestand en joeg do betoogers naar alle kanten uiteen. Opstootjes te Berlijn BERLIJN 23 Augustus. (H. N.) Naar de „B. Z." meldt, heeft gisterenavond op den hoek van da Leipziger- en Mauerstrasse een botsing plaats gehad tusschen de politie en een stoet van communistische betoogers, die zich naar het Amerikaansche gezantschap, dat aan de YV ïlhelmplatz is gelegen, wilde begeven. Toen aan een sommatie, om uiteen te gaan, geen gevolg werd gegeven, maakten de agenten van hun gummistokken gebruik om de betoo gers uiteen te jagen. Er werden 18 personen gearresteerd. De vei ligheidspolitie wordt gereed gehouden, aange zien men vandaag nog verdere betoogingen ver wacht. Schietende communisten PARIJS, 23 Augustus. (B.T.A.) De „Echo de Paris meldt uit Saint Nazaire; Twintig com munisten vielen een politiepost aan Zij plun derden en vernielden het gebouw, aldus mani- festeerend ten gunste van Sacco en Vanzetti. Zij werden, toen de politie versterkt was, ver jaagd. De politie en de vluchtende communisten wis selden revolverschoten. Van de agenten werd niemand gewond. Eén der communisten moet aan het hoofd getroffen zijn. Vier manifestan ten werden gearresteerd. MONTPELLIER, 23 Augustus. (B.T.A.)Een ontploffing in het bureau van politie veroor zaakte gisterenavond schade aan naburige perceeleneen agent van politie werd licht ge kwetst. Vanmorgen werd door een andere ont ploffing voor het standbeeld van Jeanne d'Arc een gedeelte van het hek om het standbeeld weggeslagen. CLEVELAND (Ohio), 23 Augustus. (R.O.). Een bom ontplofte bij de deur van de pastorie der Katholieke St. Josepkskerk en verbrijzelde de ruiten van de pastorie en van het aan grenzende perceel. - De politie schrijft de ontploffing toe aan, aanhangers van Sacoo en Vanzetti. Er is niemand gewond. Een brief van Vanzetti ana Henry Ford NEW-YORK, 23 Augustus. (H.N.). Een der laatste brieven, die Vanzetti geschreven heeft, bevat een dankbetuiging aan Henri Ford, om dat deze voor Vanzetti nog moeite bij gouver neur Fuller heeft gedaan. Ook in dit schrijven houdt Vanzetti zijn onschuld staande. NEW-YORK, 23 Augustus. (H.N.). Uit Chicago wordt gemeld, dat de uitgever van het officieele blad der Amerikaanscbe communistische partij Radnick, Stephen Zinich, gearresteerd is en op last van den minister van arbeid gedepor teerd zal worden. Hij wordt beschuldigd, vau op onwettige wijze in de Vereenigde Staten te zijn binnen gekomen en propaganda te hebben gemaakt voor verzet tegen de regeering. De politic-maatregelen blijven nog gehand haafd, doch betoogingen hebben verder niet plaats gehad. HET CONFLICT BIJ DE RIJNVAART. KEULEN, 23 Augustus. (W.B.) De onderhan delingen voor den scheidsrechter inzake het Rijnvaart-conflict werden gisteren laat in den avond, zonder resultaat afgebroken. Zij werden hedenmiddag voortgezet. Of er vandaag een overeenkomst te bereiken zal zijn, is nog volkomen onzeker. Naar alle waarschijnlijkheid valt echter heden nog de scheidsrechterlijke uitspraak. STAKING OP EEN HAMBURGSCHE 1 WERF Te Hamburg is op de werf van BI ohm en Voiss een staking uitgebroken wegens het niet 'bewilligen van eosdben tot loonsverhooging. - EEN LEIDER VAN STAKINGEN OVERLEDEN Hij was eens oppermachtig in Italië De dood wordt gemeld van Stagnetti. Vóór het fascisme was hij de groote or ganisator der politieke stakingen in Italië. In Rome had hij meer te zeggen dan de ko ning. Hij was de leider der organisaties van spoor- en tramwegpersoneel en één woord van hem was voldoende om het economisch leven te doen stilstaan. Toen Mussolini aan het bewind kwam, liet hij Stagnetti aanhouden en zond hij hem naar het eiland Ustlca. Thans wordt gemeld, dat Stagnetti vermoord is door partijgenooten die zijn bevelen niet meer wensehten te ge hoorzamen. DE WERKLOOSHEID V IN DENEMARKEN Het aantal ingeschreven werkloozen is dé vorige week met 662 gedaald tot 50.801 in de zelfde week van het vorige jaar en 53.400 in 1921. DE DOODSTRAF IN ZWITSERLAND Afschaffing wordt overwogen Do commissie tot reorganisatie van het strafwetboek der Zwitsersche republiek be sloot In haar rapport een voorstel in te dienen tot afschaffing van de^ doodstraf. TWEE GASHOUDERS ONTPLOFT. 18 gewonden. Reuter seint ons uit Manchester d.d. giste ren: Twee groote gashouders, die bijna 2 millioen kubieke Voet gas bevatten, zijn geheel vernield door een ontploffing in de gasfabriek. Er zijn 18 gewonden. De oorzaak van het ongeluk is onbekend. EEN RUSSISCHE VLIEGTUIGEN- FABRIEK IN DE LUCHT GEVLOGEN In de grootste Russische vliegtuigenfabriek te Tsjardjoli is in den nacht van Maandag op Dinsdag een aanslag gepleegd. Er hadden twee heftige ontploffingen plaats. De werk plaatsen en kantoorgebouwen zijn verwoest. Zeven arbeiders zijn gedood en twintig ge wond. De schade wordt op 2 millioen roebel geschat. De daders zijn onbekend. Twee directeuren van een Russische petro leum maatschappij hebben het verzoek ont vangen Engeland te verlaten. Dit bevel is niet gericht tegen de Russische maatschappij als zoodanig, doch het is de politiek der Engelsche regeering ongewenschte vreemde lingen, die niet onmisbaar zijn voor de uit oefening van den wettelijken handel, uit het land te zetten. EEN VJSSCHERSBOOT VERGAAN 1 Uit Bordeaux wordt aan de „Echo de Paris"- gemeld, dat een visscherschip met een beman* ning van 11 koppen is vergaan. 5 man wisten zich te redden, doch de 6 overige worden ven mist. DE CHOLERA-EPIDEMIE IN VOOR-INDIë. Nieuwe uitbreiding. Da cholera-epidemie in Voor-Indië neemt vol gens een bericht uit Bombay steeds grootereq; omvang aan. In de afgeloopen week zijn 2000 nieuwe gei vallen voorgekomen, waarvan er 900 een dooi delijkeri afloop hadden. Het dorp Nowosiolki bij Nowogrodek is géi teisterd door een brand, welke door een zwak zinnige aangestoken was. Met een verbijsteren, de snelheid grepen de vlammen om zich heen' en legden 23 boerderijen met den geheelen nieui wen oogst In asch. De brandstichter yluchtté doch viel in een put en verdronk. -*> ~-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 7