e I VRIJDAG 26 AUGUSTUS 1927 DERDE BLAD PAGINA 4 RADIO-DISTRIBUTIE F ACHT UUR WERK, 16 UUR ONTSPANNING EN RUST UTRECHT ZIT IN NOOD Met de financiën is het heel slecht gesteld ingrijpende MAATREGELEN NOODIG „Als een groot goed is de acht-urendag ons in den schoot gevallen, terwijl de massa daarop niet ingesteld was." GROOTE VERANTWOORDELIJKHEID VOOR DE ARBEIDERS BREEDE VOLKSONTWIKKELING NOODIG GEACHT HET TRIO, DAT DEN ACHTERHOEK ONVEILIG MAAKTE Samen reeds 58 veroordeelingen achter den rug toelating van SPORT EN SPEL. WIELRENNEN. STADIONBAAN VOETBAL ZWEMMEN. WATERPOLO De competitie '3 SCHAKEN. DE WEDSTRIJDEN TE 's-HERTOGENBOSCH. LAWNTENNIS. LUCHTVAART Een circulaire van den Directeur-Generaal der P. en T. aan de Gemeentebesturen. IN ELKE GEMEENTE SLECHTS ééN DISTRIBUTIE-ONDERNEMING. Door den Directeur-Generaal der Posterijen ecu Telegrafie is aan de gemeentebesturen een circulaire gezonden, waarin in aansluiting op ide enkele maanden geileden toegezonden cir culaire met betrekking tot aanvragen om iroaobtlgimg voor den aanleg en bet gebruik van radio-dlstributie-inricbtingen wordt be- .xdoht, dat de verdere bestudeering van bet radio-distrltontdevraagstuk en betgeen daarbij behoort, beeft geleid tot «te indiening bij de Tweede Kamier der Staten-Generaal van een wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van de Telegraaf- en Telefoon wet. In dit wetsontwerp is de bepaling opgeno men, dat bij aigeimeene maatregel van bestuur voorschriften worden gegeven o.a. ten aanzien van den aanleg en bet gebruik van raaio- dliiStribuitde-inridbUngen. Het voornemen bestaat aldus de care- laire in dien Algemeemen Maatregel tevens vast tie leggen, dat voor aanleg en gebruik van Ve hLlX^e inrichtingen een matiging Van den Minister van Waterstaat noodig te. De behandeling van bet wetsontwerp door de Tweede Kamer beeft met het oog op bet Ingegane reces niet meer in dit zittingsjaar bunnen plaats hebben, vermoedelijk zal dit eerst in het najaar het geval zijn. Het kamt den Directeur-Generaal wensche- lijfk voor, om in afwachting van de totstand koming van de wettelijke regeling, thans reeds zoo vele! mogelijk de voorbereidingen te tref fen welke een vlug verloop van de zaak kun nen bevorderen. Bij bet verleenen van machtigingen voor radioditotrlbutie-inriohtingen zal worden uit gegaan van het standpunt, dat als regel in elke gemeente .slechts één radio-distributie onderneming kan worden toegelaten, waar door de meeste waarborgen worden verkregen voor een levensvatbaarheid en aan in redelijk heid te stellen technische elschen beantwoor dend bedrijf. De houder van de machtiging zal o.m. wor den verplicht binnen het hem hij de mach tiging toegewezen gebied aan elke aanvraag om aansluiting aan zijn inrichting te voldoeu. Het hierboven uiteengezet standpunt brengt mede, dat allereerst voor elke gemeente zal moeten worden vastgesteld of met één radio- distributie-inrichting kan worden volstaan, dan wel of met het oog op de samenstelling of de uitgebreidheid van de gemeente meer Inrichtingen noodig zijn en zoo ja hoeveel. Daarna is aan de orde de vraag, aan wie(n) 'de machtiging zal worden verleend. De Directeur-Generaal stelt zich daarom Voor de volgende gedragslijn te volgen. a. de in een gemeente reeds bestaande radio distributie-ondernemingen zullen door comoinatie samenvloeien tot één bedrijf voor de geheele gemeente. Is de samenstelling of de uitgebreidheid van de gemeente zoodanig, dat niet met één bedrijfsgebied kan worden Volstaan, dan worde de gemeente in zooveel gebieden verdeeld als vationeel moet worden geacht. In de eerste plaats moet dus gestreefd worden naar het vormen van één exploiteerend lichaam voor de centrales in de gemeente. b. In de gemeenten waar nog geen radio distributie-inrichting aanwezig is en waarvoor aanvragen zijn ingèkomen, zullen, indien er meer dan één aanvrage is, de aanvragers zoo veel mogelijk moeten trachten te komen tot het vormen van één lichaam, waarbij zij allen zijn ingesloten. c. In de gemeenten waarvoor geen aan vragen om machtiging aanhangig zijn, zou met eventueel in te dienen verzoeken kunnen wor den gehandeld op de wijze als onder b uit eengezet. Indien het gemeentebestuur zich met den biervoor gedachten opzet kan vereenigen, dan zal de Directeur-Generaal het op prijs stellen zooveel mogelijk gemotiveerd te vernemen of naar de meening van het gemeentebestuur in die gemeente met één radio-distributie-inrich- ting kan worden volstaan dan wel of met het oog op de samenstelling of de uitgebreidheid der* gemeente meer inrichtingen noodig zijn en zoo ja, hoeveel en in welke gebieden der ge meente. De Directeur-Generaal stelt zich voor dat gelijktijdig overleg met alle betrokkenen onder leiding van een door het gemieenbebestuur aan te wijzen autoriteit ter plaatse, in wie men vertrouwen stelt, aan de bereiking van dit doel zeer bevorderlijk zal zijn. ER MOET EEN BEDRAG VAN PL.M. 1.000.000 GEVONDEN WORDEN De financiën der gemeente Utrecht ver- keeren sinds enkele jaren in een vrij slechten toestand. Indertijd werd al gemeld dat de dienst 1926 een nadeelig saldo opleverde van ongeveer zes ton, dat echter door een besluit van Ged. Staten werd teruggebracht tot een bedrag van ongeveer 553.000. B. eh W. die bezig zijn, met het samen stellen der begrooting 1928 staan thans voor de moeilijkheid dit bedrag te dekken. De „Tel." had een onderhoud met mr. M. H. de Boer, wethouder van financiën, die mededeelde, dat op de begrooting 1928 niet een bedrag van ruim vijf ton zal moeten worden gedekt, maar dat men zal moeten trachten een bedrag van bijna één millioen te vinden. Hoe, zoo vroeg het blad, is zoo'n groot bedrag ontstaan? Door te groote uitgaven in vorige jaren, luidde het antwoord. Op welke wijze denkt u dat millioen te vinden? Dat is nog niet te zeggen. I Acht u belastingverhooging gewenscht? Gewenscht acht ik het zeker niet. Het nieuwe college van B. en W. en de nieuwe raad zullen moeten uitmaken of tot belasting verhooging moet worden overgegaan, maar, zoo besloot wethouder De Boer, ingrijpende maatregelen zijn zeker noodig om uit de Impasse te geraken. TWEE LEVENSOPVATTINGEN NAAST ELKAAR „Slechts weinigen zullen op de grens tusschen Christelijk en heidensch blijven staan." Als een uitgave van het Geert-Groote- Genootschap verscheen dezer dagen no. 220 „Gezondheidszorg en Wijk verpleging", een tractaatje, door dr. Ausems geschreven en verzorgd. Drie stellingen zet de schrijver op, die de volle aandacht verdienen: I. De heidensche levensopvat ting van het grootste deel der tegenwoor dige menschheld maakt, dat het lichaam op overdreven wijze wordt ver zorgd, ten einde he- zoolang mogelijk in staat te houden de genietingen des levens te kunnen smaken. II. De christelijke levensop vatting kent het lichaam slechts waarde toe, in zooverre het, als drager van de ziel, kan meewerken tot ver- heerlijking Gods. Het lichaam is het gehoorzame instrument van den geest bij de vervulling van de aardsche taak, door God opgelegd. Wij Christenen, verzorgen ons lichaam derhalve slechts om het voor dat doel, n.l. God te dienen en te verheerlijken, in staat te houden. III. Hoewel wij katholieken in geen enkel opzicht met de heidensche cultuur kunnen meegaan, moeten wij erkennen, dat we tot dusverre bij de lichaamsverzorging In som mige punten te weinig hebben gedaan. Wij moeten onze grenzen juist afbakenen en binnen dat beperkte terrein ons principe bij de lichaamsverzorging zooveel mogelijk tot zijn recht doen komen. Hierbij heeft o.a. de R. K. Wijkverpleging een belangrijke rol te vervullen. Bij het uitwerken der eerste stelling somt de schrijver verschillende tegenstrijdigheden op, die aantoonen hoe eenrezijds de zorg voor het lichaam tot in het dwaze wordt opgevoerd, terwijl anderzijds het lichamelijk welzijn ook zelfs voor de overheid geen be- teekenis meer heeft, zoodra het genieten aan den gang is. Een enkele dezer tegenstrijdigheden verdient onze aandacht. Wij lezen: „En zoo treft het herhaaldelijk, als bijv. de leiders van sociale organisaties, die zich in het- bijzonder met de belangen van het volk bezig houden, met angstvallige zorg waken voor het naleven van de bepalingen der sociale en hygiënische wetten, ook in minutieuze onderdeelen; doch over de dingen, het eeuwige heil betreffende slechts algemeene termen en gemeenplaatsen ten beste geven en daardoor, zonder het te willen want in hun hart denken zij natuur lijk wel anders bij hun lezers eü hoorders den indruk vestigen van de voornaamheid van het leven hier tegenover het weinig voorbereiding eischend, immers vanzelfspre kend leven hiernamaals. Velen onzer houden niet scherp genoeg de grens in het oog, die kan en moet getrokken worden tusschen hetgeen wij noodig hebben om ons aardsche bestaan aan het hiernamaals dienstbaar te maken en het vele, dat de moderne samenleving ons ais onmisbaar aan biedt, doch hiervoor niet dienen kan, zelfs schadelijk is. Als de hedendaagsche arbeidersbeweging meent, dat een werkdag van acht uur voldoende is om de maatschappij op peil te houden, dan mogen anderen, competenter dan ik in mijn onwetendheid, uitmaken of dit zoo is. Maar wat ik wel durf uit te spreken is, dat in het algemeen 8 uur arbeid in een etmaal tegenover 16 uur ontspanning en rust voor lichaam en geest geen Christel ij ke verhouding is, en het is voor het gros van ons niet mogelijk 16 uur zóó te besteden, als overeenkomt met een zedelijke verzorging van lichaam en geest in katholieken zin. Slechts weinigen zullen hier op de grens tusschen christelijk en heidensch blijven staan. De groote meerderheid ontdekt die grens niet en geeft zich over aan ontspanning, aan een zoogenaamde ontwikkeling, waaraan niets specifieks katholieks te ontdekken valt." In de „Volkskrant" Iaat Zs. hierop volgen: De geestelijke waarden, die door den achturendag verkregen werden, mogen wij geenszins geringschatten of in welk opzicht dan ook in twijfel trekken. Dat „de groote meerderheid" inmiddels een geregeld gebruik van den vrijgekomen tijd maakt, wagen ook wij te betwijfelen. Alleszins verklaarbare redenen zijn daar voor inmiddels aan te voeren. Had aan onze huidige arbeidersbeweging een hechte jeugd organisatie als voorbereiding ten grondslag gelegen, dan ware veel anders gegroeid. Daarvoor ontbrak echter de gelegenheid. De voorbije periode moest noodzakelijkerwijze door strijd om menschenrechten gekenmerkt worden. Als een groot goed is de achturendag ons in den schoot gevallen, terwijl de massa daarop niet ingesteld was. De verantwoordelijkheid der arbeidersbe weging als cultuurbeweging is er des te grooter op geworden. Opheffing van onzen arbeidersstand heeft een nieuwen Inhoud gekregen van geestelijke saneering, n.l. Arbeidersontwikkeling is thans een eerste eisch. Reeds wordt langs ver schillende wegen gepoogd'opvoedend werkzaam te zijn. Meerdere plannen zijn In voorbereiding, die er op mogen wijzen, dat de teekenen des tijds verstaan worden. De commissie voor de Sociale Hoogeschool voor Arbeiders bereidt de plannen voor, voor de a.s. kadervorming, waarnaast de breede volksontwikkeling niet zal worden vergeten. Duidelijker wordt het ook, hoe essentieel noodzakelijk het jeugdwerk mede door den 8-urendag geworden Is. THANS WEER 3 JAAR TEGEN ELK GEëlSCHT. Voor de Rechtbank te Arnhem verscheen Dinsdagmorgen een drietal goede bekenden, B. H. M., koopman te Tubhergen, B. H. en W. H., beiden te Lengel, verdacht van verschillende diefstallen in de omgeving van Doetinchem ge pleegd in den nacht van 16 op 17 Mei j.l. De eerste verd. bekende het hem ten laste ge legde volledig. Met zijn drieën zijn ze er op twee rijwielen op uitgetrokken om te gaan stelen. De gebroeders H. ontkenden pertinent en zei den op den bewusten avond wel met M. uit te zijn geweest, doch ze waren weer tegen mid dernacht thuis. Omdat M. verkeering had gezocht met de zuster van de gebrs. H. doch door haar was afgewezen meenden zij hier met een wraakne ming te doen te hebben. Er waren in deze zaak elf getuigen gedag vaard. Get. G. J. H. W„ landbouwer te Westendorp, deelde mede, dat hij in den morgen van 17 Mei constateerde dat in zijn woning was ingebro ken. Hij vermiste een heeren- en een damesrij wiel, een regenjas, twee overjassen, een dames mantel en 5 rijwielplaatjes. De landbouwer G. W. D. te Terborg vermiste dien morgen een zestal leghorns, terwijl de land bouwer H. B. D. te IJzevoorde eveneens tot de ontdekking kwam, dat zijn aantal kippen be langrijk was verminderd. De kippenkoopman B. deelde mede, dat M. midden in den nacht hij hem kwam om kippen te verkoopen. Hij was toen alleen. In den vroe gen morgen kwam M. terug; op den weg ston den twee andere personen op hem te wachten. Alle drie hadden zij fietsen hij zich. De volgende get. A. R„ kippenkoopman te Doetinchem is des morgens uit zijn bed ge klopt door M. die nog van een tweeden per soon was vergezeld. In dezen persoon meende get. W. H. te herkennen. M. bood een zak met kippen te koop aan, doch get. weigerde dat. M. had een fiets bij zich, waarop een regenjas hing. De rijksveldwachter A. v. Z. verklaart hij een der H. een rijwielplaatje in beslag te hebben genomen, dat onmiddellijk door het knechtje van W., een der vorige getuigen werd herkend als zijn eigendom. Ook een rijwiel is door get. in beslag genomen. De moeder van de heide verd. H. deelde me de, dat haar beide zonen op hen bewusten avond met M. zijn weg gefietst. Get. heeft hen niet thuis hooron komen, doch den volgenden mor gen waren ze te bed. Toen zij naar huiten ging kwam M. haar per rijwiel t® gemoet onder de woorden: „Ik heb een reuzen slag geslagen, ik wou de jongens spreken". Get. deelde nog mede, dat haar dochter niets van een verkeering met M. wilde weten. Daardoor was er met M. nog al eens oneenigheid. Everdine H. verklaarde dat haar eene broer '~i avonds om half twaalf is thuisgekomen; de andere kwam later. Get. G. R. A. L„ slager te 's Hertogenbosch, heeft gezien dat een der gebrs. H. omstreeks 12 uur thuis kwam. Het O.M. waargenomen door Jhr. mr. Nahuys concludeerde, dat het wettig en overtuigend bewijs ten aanzien van de gebrs. H. door de verschillende getuigenverklaringen voldoende is komen vast te staan, evenals dat vast staat van M., die alles volledig bekend heeft. In aan merking nemend het groote strafregister der drie verdachten M. heeft 19, B. H. 19 en W. H. 20 veroordeelingen achter den rug meen den spr. een strenge straf te moeten opleggen., Spr. eischte tegen ieder der verdachten drie jaar gevangenisstraf, ten aanzien van M. met aftrek der preventieve hechtenis. Uitspraak over 14 dagen. GEMEENTERAADSLEDEN. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben onge grond verklaard het beroep van G. Zevenbergen, lid van den Raad der gemeente Puttershoek tegen de toelating van A. Blok als lid van dien Raad. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben, ambts halve vernietigd het besluit van den Raad van Heukelum, waarbij R. Olivier, J. H. de Graaft en C. Sterk Pzn. niet werden toegelaten als lid van den Raad, genoemde heeren alsnog toe gelaten tot lid van den Raad, terwijl door Ged. Staten voorts zijn toegelaten tot lid van dien Raad de heer C. de Jong Hzn., A. de Jongh, A. Schalk en C. P. Kleyn, allen te Heukelum. AUTOBUSDIENSTEN IN ZUID-HOLLAND. Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Hol land hebben aan A. Lemimen, te Vianen, ver gunning verleend tot het in werking houden van een autobusdienst, a. van Vianen over Hage- stein en Eve/dingen naar Culemborg (alleen op Dinsdag)b. van Vianen over Hagesteln, Zijder- veld en Schoonrewoerd naar Leerdam (alleen op Donderdag) en omgekeerd, onder bepaalde voorwaarden. LEDDY WINT HET MOTORNUMMER. Woensdagavond werden op de stadlonbaan te Amsterdam wedstrijden gereden welke gedeel telijk hetzelfde Waren als die welke de vorige week wegens het slechte weer niet konden door gaan. Begonnen werd met een wedstrijd met voor gift voor amateurs in twee ritten en een be slissing. In den beslissenden rit plaatsten zich 1 P. v. Dijk 10 M.; 2 de la Chambre 30 M.3 Prins 40 M. Tandemwedstrijd voor beroepsrijders. Ie rit: 1 WillemsOoms, 2 BustraanWier- sma, 3 BakkerAnspach, 4 Ikelaarv. d. Berg. 2e rit: 1 BakkerAnspach, 2 Bustraan Wiersma, 3 WillemsOoms, 4 Ikelaarv. d. Berg. 3e rit: 1 BakkerAnspach, 2 Willems Ooms, 3 Ikelaarv. d. Berg, 4 Bustraan Wiersma. Totaal: 1 BakkerAnspach 5 p., 2 Willems Ooms 6 p., 3 BustraanWiersma 8 p., 4 Ikelaar v. d. Berg 11 p, 100 K. M. achter motoren. Aan den start verschenen Llnart, Leddy, Kre- wer en Snoek, welke laatste de plaats innam van Sawall, die aanvankelijk was aangekondigd, Bij het startschot is de volgorde Leddy, Llnart, Snoek en Krewer. Llnart heeft echter geen moeite de eerste plaats te bezetten en ook Snoek ziet kans zich voor zijn langzaam op gang komenden stadgenoot te plaatsen, Als Snoek tracht Linart te naderen loopt de Belg uit en probeert voorbij Krewer te komen. De Duitsoher echter doet er een schepje op. Snoek komt dan nog eens terug en slaagt er werkelijk in onder groot gejuich voorbij Linart te komen. De Belg die losraakt zet er echter dan zoo'n formidable spurt In, dat hij weet bij te trappen en zijn eerste plaats weer inneemt. Leddy profiteert ervan en verwijst Snoek naar de derde plaats. Eenigen tijd blijft deze die in nemen maar dan herwint hij zonder veel strijd de tweede positie. Hij gaat meteen op Llnart af die Krewer vlak voor zich heeft. De Duitscher echter zorgt er ook nu weer voor, dat er vol doende ruimte komt. Een volgende aanval van Snoek op Linart heeft hetzelfde verloop als de eerste. De Hagenaar komt nabij, maar Linart haalt hem weer in. Ditmaal raakt Snoek tenge volge van zijn aanval niet achter, 't Pleit voor Krewer, dat hij al deze dingen kalm achter zich laat gebeuren zonder in 't minst in 't nauw te worden gebracht. Andermaal komt Snoek terug; drie ronden lang rijdt hij naast den Belg, die er dan een eind aan maakt door met een fiksche spurt weg te loopen. Leddy ziet dan weer een kans op de tweede plaats, maar Kaser gaat midden op de baan rijden, waardoor hij niet kan passeeren, een unfaire taktlek, die hij reeds eerder heeft toegepast. Snoek geeft het nog altijd niet op, maar Llnart laat zich aan zijn aanvaller niet veel gelegen liggen. Hij rijdt opzittend en doet nu en dan eens 'n trapje extra. Snoek moet los laten, waarvan Leddy gebruik maakt om de tweede plaats te gaan bezetten enmeteen op Linart af te gaan. Na een vinnigen strijd waarin de Belg aanvankelijk de baas blijft raakt de wereldkampioen los. Leddy is een en Snoek ziet kans nummer twee te worden. De Belg laat verder niet veel meer zien, hij gedoogt dat Kre wer hem voorbij gaat en geeft alleen even strijd als Snoek in de buurt komt. Intusschen heeft Leddy hem een baan achterstand bezorgd. Krewer handhaaft zich nog altijd stevig en weerstaat iederen aanval. Snoek tracht enkele malen met Led^y van plaats te verwisselen, eerst vrijwillig, later gedwongen door Llnart, die is komen opzetten. Als de Belg tot den aanval wil overgaan dirigeert Kaser den motor weer naar het midden van de baan, waartegen Linart terecht protesteert. Twintig ronden voor 't eind gaat Snoek weer eens op Leddy af; de eerste directe aanval wordt afgeslagen. Dan jaagt hij zijn stadgenoot op Krewer af, maar de Duitscher brengt weer verademing. Linart waagt dan nog een aanval op Snoek, maar als Kiiser ook ditmaal middenop de baan gaat rijden geeft hij er den brui van. Uitslag: 1 Leddy in 1 uur 20 min. 1 3/5 sec.; 2 Snoek 230 M.3 Krewer 390 M.4 Linart 500 M. 25 K. M. voor amateurs. Als laatste wedstrijd werd gereden een rit over 25 K.M. voor amateurs uit Holland en Brabant. Zooals steeds bood deze race ook weer aardige momenten. Maas, die eenlge ronden wegens de bij hem blijkbaar onvermijdelijke bandenpech uit de baan is geweest, gaat dan tezamen met Kuinder een uitlooppoging ondernemen. Zij hou den het eenige ronden lang vol, maar dan brengt Hijzelendoorn de rest weer bij. Nadat nog enkele weglooppogingen op niets zijn uitgeloopen na dert het eind en wordt het duidelijk, dat het op de eindspurt zal aankomen. Uitslag: 1 v. d. Wulp, 2 Hoevens, 3 Metz, 4 v. Gompel, 5 Klopper, Tijd 35 min. 45 3/5 sec. ZWALUWEN-ELFTALLEN. Zaterdag 3 September a.s., des namiddags te 3/ uur, zal in het stadion te Amsterdam een oefenwedstrijd worden gehouden tusschen de zwaluwenelftallan. welke als volgt zijn samenge steld A: doel: Van der Aa (Willem II); achter: Ad miraal (P.E.C.) en Prevost (R.C.H.); midden: v. d. Donk (Feyenoord), Den Hoed (H.D.V.S.), v. d. Broek (Xerxes); voor: Kammeyer (Haar lem), Adam (H.V.V.), van Reenen (U.V.V.), v. d. Velde (Stormv.), Hulsman (Excelsior). B: voor: Homburg (Blauw Wit), Snooy (V. V.A.), Verkerk (R.C.H.), Dunk (V.O.C.), Landaal (A.G.O.V.V.)midden: Sterk ('t Gooi), de Dood (D.E.C.), den Dolder ('t Gooi); achter: Boereo (E.D.O.), Van Zwieteren (Sparta): doel: Vijge boom (N.A.C.), Do Technische Commissie za.l bij dezen wed strijd aanwezig zijn. Als scheidsrechter is uit- genoodigd de heer van Gessel. DE EUROPEESCHE KAMPIOENSCHAPPEN De Nederlandsche inschrijvingen. Voor de Europeesche kampioenschappen van 31 Augustus4 September te Bologna zullen den Ned. Zwembond vertegenwoordigen. Voor waterpolo: A. C. Slop (G.Z.C.); A. H. C. v. Senus (Maas); F. Kuijper (Dolfijn): H. Minnes (U.Z.C.)P. F. v. Senus (Maas), G. C. Leenheer (U.Z.C.)P. v. d. Velden Jr. (Dol fijn) en R. C. v. Senus (U.Z.C.) Voor zwemmen: mej. M. Baron (O.D.Z.)mej. M. Braun (O.D.Z.)mej. H. G. Klapwijk (R.D.Z.); mej. W. den Turk (R.D.Z.) en mej. M. Vierdag (IJ). Door den N.Z.B. is ingesohrevsjn voor dames? 100 M. vrije staar: mej. M. Braur), mej. M.' Vierdag, mej. W. den Turk en ihej. H. G. Klapwijk. 400 M. vrile slag: mej. M. Braun, mej. II. G, Klapwijk, mej. W. den Turk en mej. M. Vier dag. 4 X 100 M. estafette: mej. M. Braun, mej. W. den Turk, mej. M. Vierdag, mej. H. G. Klap wijk en mej. M. Baron. 100 M. rugslag: mej. W. den Turk, mej. M, Braun, mej. H. G. Klapwijk. 200 M. schoolslag: mej. M. Baron. Springen (alleen 6 vrije sprongen): mej. H, G. Klapwijk, mej. M. Braun en mej. M. Baron- GEWELDIGE PRESTATIE - j 20 K.M. zwemmend afgelegd KöNIGSBERG, 25 Augustus. (W.B.) De 23-jarlge zwemster Annie Waynall, uit Tapiau, die vroeger reeds rondom Helgoland zwom, heeft thans in 9 uur 21 min. het Frische Haff, op de breedste plaats van 20 K.M., overgezwom men. Voor de eerste klasse dames speelden gisteren te Amsterdam de A.D.Z. en Het IJ tegen elkaar. De Amsterdamsche dames wonnen met 30. Door dezen uitslag is de Hollandsche Dames Zwemclub kampioen. De stand in de dames eerste klasse is thans:; gesp. gew. gel. verl. ptn. doelp. gem. H.D.Z. 8 6 1 1 13 33— 8 1.62 A.D.Z. 8 5 3 0 13 29— 9 1.62 R.D.Z. 7 2 2 3 6 16—24 0.85, H.Z.P.C. 8 2 2 4 6 17—23 0.75 Het IJ 7 0 0 7 0 5—30 0.— Voor de promotie-degradatie-competitie le klas won te Heemstede de A.Z. met 63 van de H.P.C. terwijl te Amsterdam D.J.K. en Neptunus met 22 gelijk speelden. Tengevolge van een en ander blijft D.J.K. eerste klasser en H.P.C. tweede klasser. De eindstand is: gesp. gew. gol. verl. ptn. doelp. gem. A.Z. 3 3 0 3 6 12— 7 2.— D.J.K. 3 1 1 1 3 7—6 1.— H.P.C. 3 1 0 2 2 9—12 0.66 Neptuhus 3 0 1 2 1 7—10 0.33 Voorts werd gisteren nog gespeeld de wed strijden U.Z.C. Ill—H.V.G.B. II 7—0 voor de promotie res. 2e klase. De uitslagen van gistermorgen luiden: Hoofdgroep 5e ronde: Ultimus wint van de Bruin; Heemskerk wint van Goud; Schelfhout verliest van Wertheim; LomanLandau afge broken. De stand na de 5e ronde is: Wertheim 4, Loman 3*, Schelfhout 3, Goud 2, de Bruin 2, Ultimus 2, Heemskerk 2, Laudau 1*. Hoofdklasse groep B 5e ronde: Meyer ver liest van v. Hoof; Eggink verliest van Wap;j Decker verliest van Spanjaard. De afgebroken partij BosschaDecker eindig de in remise. Groep C 5e ronde: Broekkamp—Schieck re mise; CauverenToren remise; Prins—Pijpers remise; Schilsv. Drunick afgebroken. Eerste klasse vijfde en laatste ronde: Stol verliest van Boers; Flekke verliest van Fischer de Kraan wint van Steenis. De stand is: Boers 4, v. d. Kraan 3Fischer 2*; Stol 1%*, Vlekke 1%, Steenis 1%. Tweede klasse groep A 3e ronde: Mussert— de Jongh remise; Buisman wint van v. d. Ven;; v. d. Burg verliest van Vriens. Broep B le en 2e ronde: Klut verliest van Sluiters; BekkerKlut remise; Sluiters wint van Everwijn. De resultaten van gisterenavond zijn: Hoofdgroep zesde ronde: Wertheim wint van de Bruyn; Goud wint van Schelfhout; Landau wint van Heemskerk; Ultimus wint van Loman. Stand na de 6e ronde: Wertheim 5 p., Goud 3, Schelfhout 3, Loman 3, Ultimus 3, Landau 2, Heemskerk 2, de Bruyn 2. Er moet nog 1 ronde worden gespeeld, doch Wertheim (Den Haag) is reeds zeker van den eersten prijs. Hoofdklasse groep B: zesde ronde: Wap ver liest van Dekkers, van Hoof verliest van Eggink, Bosscha verliest van Meijer. Stand na de Ce ronde: Bosscha 3, Eggink 3, Meijer 3, Spanjaard 2 y2*, van Hoof 2*, Dekkers 2, Wap iy2. Meijer is uitgespeeld. Hoofdklasse groep C: zesde ronde: Drienick wint van Schiek, Pijpers wint van Schilt, Toren wint van Prins, Broekkamp verliest van Cauve ren. Stand na de zesde ronde: Pijpers 4, Schieck 4, Toren 3, Schilt 3, Broekkamp 2y2, Drunick 2%, Cauveren 1%, Prins 1%. Eerste klasse: afgebroken partij FischerStol remise. De eindstand is hier: 1. J. Boers (Nijmegen)' 4%, 2. P. V. d. Kraan (Den Haag) 3y2; 3. J. Fischer (Naarden) 2%; 4. P. H. Stol (Haarlem); 2; 5. B. Vlekke (Maastricht) iy2; 6. A. V. Steenis (Waddenoyen) 1. Districtskampioenschap 4e ronde: Bergsma wint van Meijer, GeusNoteboom afgebroken. Tweede klasse groep A vierde ronder Vrlena Mussert remise; v. d. Ven verliest van v. d. Burg; de Jong verliest van Buisman. Tweede klasse groep B: laatste rondffr Klut wint van O verwijn, Dekkers verlies Sluiters. Hier is nog 1 partij te spelen. NEDERLANDERS IN HET BUITENLAND. Bij do internationale tenniswedstrijden ta Luzern hebben onze landgenooten H. Timmer en Wetzelaar beiden de derde ronde bereikt. NIEUW SNELHEIDSRECORD. 300 K.M. per uur LONDEN, 24 Augustus. (R.O.). Kapitein H. S. Broad heeft te Hendron met een Tiger- Mothvliegtuig een afstand van 100 K.M. afge legd met een snelheid van 300.10 K.M. per uur. De kapitein heeft hiermee een nieuw snel heidsrecord gevestigd voor lichte éénpersoons toestellen. Zijn motor telt nominaal 32 P.K., doch ontwikkelt «en kracht van 130 P.K.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 12