VRiJDAG 26 AUGUSTUS 1927 TWEEDE BLAD PAGINA 2 fi AFSLUITING EN DROOGMAKING DER ZUIDERZEE afgewend Compromis tot stand gebracht TOELATEN VAN NED. VRACHTAUTO'S IN BELGIë. HOE VOOR DE BEVOLKING VAN BILITON GEZORGD WORDT Een arts per auto SNELLE AFDOENDE HULP IS MOGELIJK. INDISCHE DOODVONNISSEN „ALTIJD EEN GROG TE NATIE" Het land heeft den mensch gevormd naar zijn beeld de HERHALINGSOEFENINGEN fcN DE ZORG VAN HET LEGERBESTUUR (Van onzen parlementairen redacteur). Van de zijde van het legerbestuur en in het bijzonder door den minister van Oorlog, wordt in de laatste jaren niets nagelaten, dat de lasten van de herhalingsoefeningen voor de dienstplichtigen kan verlichten. Door onbekend heid met de getroffen maatregelen, wordt er door de dienstplichtigen maar al te vaak niet voldoende aandacht aan geschonken. Het lijkt ons daarom nuttig enkele daarvan ook hier te bespreken, mogelijk dat ze dan ook wat meer gewaardeerd worden en er niet steeds gespro ken zal, in alle geval behoeft te worden, over wat de soldaat aanduidt met het leelijke woord „rotzooi". Natuurlijk zal er altijd wel wat te klagen overblijven, want als alle mensehenwerk zullen ook deze maatregelen wel eens hier of daar wat te wenschen overlaten. Volmaakt mag het ook niet zijn; want dan komt de klacht, dat men den Nederlandsehen soldaat niets gelaten heeft om over te mopperen. De grootste moeilijkheid is en blijft steeds om het gezin van den dienstplichtige zoo min mogelijk te laten lijden onder de herhalings oefeningen. Als hernieuwde opkomst onder de wapenen dan ook werkelijk nu en later een aamp voor het gezin zou beteekenen, wordt jelfs wel vrijstelling verleend. Te betreuren is het, dat ook door personen, waarvoor het ab soluut niet noodig is, om deze gunst wordt ge vraagd. Een beslissing wordt daardoor uiterst moei lijk, en als er soms een genomen wordt, die ergernis wekt, dan moet men niet het eerst de schuld zoeken bij den minister, die zoo recht vaardig mogelijk wil zijn, maar bij hen, die door bedrieglijke voorstellingen het voor de men- schen, die het werkelijk noodig hebben, be derven. Uitstel wordt in dringende gevallen ver leend, bijv. aan een seizoenbedrijf een leider, die niet te vervangen is, zou komen te ontval len, dan wel bij ernstige ziekte, als anderszins. Dit kan geschieden tot den eerstvolgenden win ter, of ook wel voor één of meer jaren. De minister dient zich bij het verleenen van uit stel zooveel mogelijk te beperken, ook al om dat er veel beslist onnoodig wordt aange vraagd en omdat bij het verleenen van te veel vergunningen de sterkte der troepen te gering zou worden, waardoor een groot deel van het nut der herhalingsoefeningen, het vastleggen van het verband, verloren zou gaan. Ter tegemoetkoming of ondersteuning van het gezin worden daarom tijdens de herhalings oefeningen op nogal ruime schaal vergoedingen gegeven, volgens een bepaalden maatstaf, waar toe het land geclassificeerd is. De dienstplich tige is verplicht deze vergoeding tijdig aan te vragen. Vroeger werd zij uitbetaald door tus- schenkomst van den burgemeester, maar dan geschiedde het menigmaal, dat dit eerst plaats had als de man van de oefeningen reeds lang thuis was, waardoor het gezin in dien tijd zon der geld, aan groote ellende was prijsgegeven. Dat dit den man en echtgenoot drukte en den lust ontnam bij de oefeningen, is te begrijpen. Hierin is verandering gekomen en daarvoor mag den minister zeker dank worden gebracht. Thans wordt deze vergoeding den dienstplich tige aan het eind van iedere week direct door zijn commandant uitbetaald. Alleen in geval de burgemeester vreest, dat de vrouw het geld niet krijgt voor haar gezin, kan het aan haar worden uitbetaald. Het Is en blijft slechts steun, van eenige schadevergoeding kan geen sprake zijn. Deze zou ook nooit bepaald kun nen worden. Trouwens in niet één land be staat het. In het door de S. D. A. P. In België ingediende initiatief-ontwerp voor den zes- maandsehen eerste-oefeniugstijd wordt in ar tikel 11 slechts voorgesteld om aan weder- opgeroepenen enkel een dageïijksche vergoe ding te geven, als dit noodig is, per kind. Van vergoeding voor het gezin, dus voor de echt- genoote is zelfs geen sprake. Men ziet hier weer uit, dat er groot verschil bestaat tusschen eischeu en doen, en dat het gemakkelijk is on tevredenheid te zaaien, maar dat de socialisten, wanneer ze zelf aan het bewind zijn, aan den bestaanden toestand niets veranderen, ja dezen zelfs meermalen nog erger maken dan dege nen, die zij belasterd hebben. Na de mobilisatie is er ook, overeenkomstig de eischen van dezen tijd, bijzondere zorg be steed aan de legering en de voeding. De tenten, die tijdens de herhalingsoefeningen een paar jaar geletien nog algemeen gebruikt werden, hebben afgedaan. Natuurlijk moet het legerbe stuur bij de vrij groote troepenmacht, die on der de wapenen komt, woekeren met de ruimte en is een eenigermate geconcentreerde legering noodzakelijk. Alles in gebouwen onderbrengen gaat niet, wil men tenminste niet gedwongen worden de kribben op elkander te stapelen. Door invoering van de baraktenten voor 20 of 40 man, waarin gelegenheid bestaat voor het plaatsen van kribben heeft men dit vraagstuk opgelost. Wel is de troep iets minder gecon centreerd dan vroeger, maar de tenten zijn niet alleen zoo gerieflijk, dat vele militairen ze in de zomermaanden prefereeren boven de houten barakken, maar bovendien kan orde en rein heid hierbij veel beter worden betracht, dan iD de oude ronde tenten. Voor het nemen en doorzetten van dezen maatregel, verdient deze bewindsman groote waardeering. want een misère, als een paar jaar geleden bij de herhalingsoefeningen, te Breda, Venlo, Bergen op Zoom en andere plaat sen, waarbij de dienstplichtigen, tengevolge van de vele regens tijdens de herhalingsoefeningen op stroo op den met water doortrokken grond moesten slapen, kan nu niet meer voorkomen. Dat men nu plotseling tot het gebruik van deze tenten overgaat, omdat het legerbestuur bang is, zooals „Het Volk" zijn lezers vertelt is pure fantasie. Reeds lang voor de ongeregeldheden zijn er proeven genomen met deze tenten en daarna zijn ze algemeen ingevoerd. Dat er tus schen het besluit en het in gebruik nemeu tijd verloopt, noodig voor den aanmaak, is be grijpelijk. Ook aan de voeding wordt door het gebruik van geoefend kokspersoneel meer zorg besteed dan vroeger, toen piaar een, wat men noemde handige, milicien met het koken belast werd. Dat is een enorm groote verbetering, want daardoor kon er zorg gedragen worden voor een goede stevige voeding. Wij Nederlanders zijn in dat opzicht heel wat meer eischend dan andere volkeren. Buitenlanders, in het bijzonder franschen, Belgen en Zweden, staan dan ook Ütijd zeer verbaasd, als ze zien wat hier den cilitairen wordt voorgezet. Daar denkt men in hun land niet aan en moet de soldaat het met heel wat minder doen. Een goede voeding werkt echter uitstekend op het humeur van den Nederlandschen soldaat en bevordert zoo doende een goeden geest in den troep, boven dien is een stevige voeding noodig in veTband met de zware diensten, die meermalen verricht moeten worden en waaraan de meesten ontwend zijn. Hadden we in de mobilisatie een commissie voor ontwikkeling en ontspanning, ook gedu rende de herhalingsoefeningen wordt voor net laatste zorg gedragen. Overal zijn militaire te huizen, waar de dienstplichtingen hun vrijen tijd kunnen doorbrengen, maar helaas nog een te klein aantal gaat daar regelmatig heen. Ook voor de anderen dient daarom gezorgd te wor den, vooral nu de regimenten geen muziekkorps meer hebben, dat anders in zoo'n kamp nogal eens concerten gaf. Het legerbestuur zorgt daarom zelf op andere wijze voor ontspanning der manschappen na de diensturen, of het steunt anderen, die het willen doen. Uit dit alles ziet men, dat de dienstplichtigen, die voor herhalingsoefeningen opkomen, hier te lande toch niet veel reden hebben tot klagen. Het legerbestuur doet wat het kan om den druk zoo gering mogelijk te maken en daardoor het gebrachte offer zooveel als kan te verzachten. Wordt er toch geklaagd en gemopperd, dan is dat met het vooropgezette doel, anderen ook ontevréden te maken en op te zetten tegen wettelijke maatregelen. Hiertegen dient ieder, die orde en gezag hoog wil houden, te waken, door er in geen geval aan mee te doen. Dat wij al3 volk reeds zoo slap zijn geworden, dat er een soort Jan Salie-geest over ons gekomen is, waarbij al wat van ons geëischt wordt in het algemeen belang te veel is, believen we niet aan te nemen. Het is geen pretje, uit de zaak of van het werk te worden gehaald, om 17 dagen te dienen, maar zoo verschrikkelijk is het toch ook niet, dat men gedurende die dagen zich niet alleen niet zou kunnen inspannen om zijn dienst goed te doen, maar ook niet zou kunnen waardeeren wat door het legerbestuur gedaan is en wordt om dien tijd nuttig en aangenaam te besteden. ARBEIDSBEMIDDELINGSWET. Commissie van advies aan den Hoogen Raad van Arbeid, Tot het uitbrengen van een praeadvies om trent het voor-ontwerp van een Arbeidsbemid- delingswet aan den Hoogen Raad van Arbeid, werd door den voorzitter, den minister van Ar beid, Handel en Nijverheid, volgens het „Hgz." de onderstaande commissie benoemd: Lid en voorzitter: prof. dr. W. H. Nolens. Leden: prof. mr. P. J. M. Aalberse, ir. J. W. Albarda, (voorzitter Ver. van NederL Arbeids beurzen); Jac. Bakker, (V. v. Vakorg. v. hoofd- arb.); A. C. de Bruyn, (R. K. Werkliedenver.); mr. P. W. J. H. Cort van der Linden (Ver. van Ned. Werkg.); V. R. Y. Croesen (Kon. Ned. Landb. C.)W. F. Detiger, (directeur Gem. Arbeidsbeurs te Amsterdam)A. Folmer, C. J. M. Foppele, (directeur Gem. Arbeidsbeurs te 's Hertogenbosch)mr. A. Jonker, (directeur Ver. van Ned. Gemeenten); mr. L. G. Kor ten- horst, (Alg. R. K. Werkgevers ver.)Th. van Lier, mr. dr. A. L. Scholtens, R. Siemons, (Chr. Nat. Vakver.)J. F. H. Spier (Ckr. Werk geversver.) F. van de Walle (N.V.V.). WIJZIGING DER TREKHONDENWET. DE LICHTING 1928. BESTRIJDING VAN HET SMOKKELEN VAN SUIKER. Bij Kon. besluit is het volgende bepaald: Op de gedeelten van het terrein van toezicht omschreven bij artikel 177 der Algemeene Wet van 26 Aug. 1822 (Staatsblad no. 38), langs de Duitsche en langs de Belgische grenzen, mag suiker, kandij daaronder begrepen, niet dan gedekt door een geleibiljet of onder geldig document worden vervoerd in hoeveelheden bo ven één kilogram. Op de gedeelten van voormeld terrein gelegen binnen de gemeente Alphen en Riel wordt deze hoeveelheid verminderd tot 250 gram. Op de In dit besluit bedoelde gedeelten van voormeld terrein mag kandij, hoe gering de hoeveelheid ook zij, door kinderen beneden den leeftijd van zestien jaren niet ongedekt worden vervoerd. Artikel 1 van het Kon. besluit van 7 Novem ber 1903 (Staatsblad no. 273) is in ingetrokken. Dit besluit treedt in werking met ingang van den tweeden dag na dien der dagteekening van het Staatsblad waarin het is geplaatst (dus op 19 Augustus J.I.). Keuring van honden. Bij Kon. besluit is het volgende bepaald: Ingaande 1 Januari 1928 wordt het Kon. be sluit van 6 Februari 1921 (Staatsblad no. 45), sedert gewijzigd, tot uitvoering van de arti kelen 1, 4 en 5 der „Trekhondenwet" 1910 (Staatsblad no. 203), nader gewijzigd ais volgt: Aan artikel 1 wordt toegevoegd ais tweede en derde lid: „Burgemeester en Wethouders geven het num- merbewijs, bedoeld in artikel 2 der „Trekiion- denwet" 1910 (Staatsblad no. 203), slechts af, indien na keuring van den hond diens lichame lijke geschiktheid voor gebruik als trekhond is gebleken. „Zij kunnen herkeuring op door hen te bepa len tijdstippen bevelen." Artikel 6 wordt gelezen: ,,Het is, behoudens het bepaalde in het tweede lid, verboden, dat zich tijdens den rit iemand op de hondenkar bevindt „Op daartoe strekkend verzoek, kan de Bur gemeester eene schriftelijke vergunning geven tot het zich bevinden op de kar tijdens den rit, door één persoon. ,,Deze vergunning, waarvan aanteekening ge schiedt op het nummerbewijs, kan te allen tijde door den Burgemeester worden ingetrokken. Behoudens intrekking is zij van kracht geduren de het tijdperk tusschen twee op elkander vol gende keuringen. „De lading, en wanneer zich een persoon op de kar bevindt, deze inbegrepen, moet zich in evenwicht bevinden, en haar gewicht mag niet zoo groot zijn, dat het trekken bovenmatige in spanning vereischt." Bij Kon. Besluit is bepaald, dat van de voor inlijving aangewezen personen der lichting 1928 tot gewoon dienstplichtige worden bestemd 23.652, waarvan 950 voor de zeemacht. NADEELIGE GEVOLGEN VOOR DE VISSCHERIJ. Besprekingen in den Zuiderzeevisseherijraad De Zuiderzeevisseherijraad vergaderde te Enkhuizen. De besprekingen liepen hoofdzakelijk over de gevolgen van de reeds uitgevoerde Zuider zeewerken en van de voorgenomen afsluiting der Zuiderzee. Verscheidene visschers ondervinden reeds ge- ruimen tijd ernstig de nadeelïge gevolgen, ter wijl het in werking treden der artikelen 5 en volgende der Zuiderzeesteunwet nog steeds op zich laat wachten. Daar deze wet werd afgekondigd 29 Juni en herhaald aandringen, op het in werking treden van alle artikelen dier wet nog steeds niet het gewenschte gevolg heeft gehad, is het niet te verwonderen, dat zich onder de visschers een geest van verbittering begint te versprei den. Besloten werd o.a. eene bespreking aan te vragen met de sub-commissie „visscherij" van de Generale Commissie, teneinde uiteen te zet ten, hoe dringend noodig het is, dat voor ver schillende zich voordoende omstandigheden, als gevolg van de voorgenomen afsluiting, eene voorziening wordt getroffen. EEN DREIGEND CONFLICT ER KOMT NOG 'N CONFERENTIE. Te Amsterdam heeft een -conferentie plaats gehad tusschen den Metaalbond en de directie van De Vries Robbé uit Gorinchem eenerzijds en de hoofdbesturen van de Algemeene, Chris telijke en R. K. Metaalbewerkersbonden ander zijds. Een compromis werd tot stand gebracht waardoor het dreigende conflict hij De Vries Robbé werd voorkomen. Het compromis omvat, naar de „Volkskr." verneemt, het volgende: de gegeven veThoogingen inzake de taTieven wor den omgezet in een verhooging der mndoonen met 6 2/3 pet. hetgeen dus een verhooging van minstens 3 cent per uur beteekent. Bovendien weTd besloten dat op 27 September een vervolg conferentie zal worden gehouden, waarbij de totale inkomsten der arbeiders in die maand onder de oogen zullen worden gezien. NATIONALE POSTZEGEL TENTOONSTELLING. In het gebouw Beilevue te Amsterdam wordt tot en met Zondag a.s. eeii nationale Postzegel tentoonstelling gehouden, georganiseerd door de Amsterdamsctie vereeniging van Postzegel verzamelaars „Hollandia". De tentoonstelling bevat zeer interessante collecties die tezamen een oppervlakte van 600 M2. Innemen. Tot de belangrijkste verzamelingen behooren wel de inzendingen van het Postmuseum van den heer van Dieten uit Rotterdam (voor de eerste maai geëxposeerd; voor ƒ100.000 verze kerd, van den heer Haule, bestaande uit 1000 zgels met een gezamenlijke cataloguswaarde van frs. 144.000, van den hëer J. v. Niftrik uit Haar lem, welke verzameling alleen al 120 M. ruimte inneemt en waarin vooral de velerlei proefdruk ken de aandacht trekken. De voorzitter der organiseerende vereeniging, de heer P. Vredenüuin heeft zelf ook ingezon den en komt uit met een keurcollectie van af stempelingen tijdens de oorlogsjaren. Tandingstypen en misdrukken zijn op deze tentoonstelling ook in groote verscheidenheid aanwezig en geven een denkbeeld van de minutieuze wijze, waarop sommige verzame laars hij het aanleggen hunner collecties te werk gaan. Temeer valt dit op wanneer men de zegels van eigen land, welke men toch eiken dag onder de oogen krijgt nauwkeurig beziet en dan be merkt, dat er tallooze variëteiten zijn. In het tentoonstellingsgebouw '8 °°k een postkantoor gevestigd. De poststukken vandagr verzonden, zullen worden voorzien van een apart stempel, dat Zaterdag vervangen wordt door een stempel in verband met den 18en phiiatelistendag die dan gehouden wordt. In voorin g van triptieken. „De Kampioen", het officieel orgaan van den A.N.W.B., Touristenbond voor Nederland, van deze week zal het volgende bericht bevatten: „Herhaaldelijk is er van verschillende kanten op aangedrongen, dat motoTvrachtwagens in België zouden worden toegelaten op vertoon van een triptiek, zooals omgekeerd Belgische vrachtwagens in Nederland kunnen ko-men. Onze pogingen om dit te hereiken, hieven tot dusverre echter vruchteloos. Thans kunnen wij tot ons groot genoegen mededeelen, dat ons verzoek is toegestaan". Natuurlijk voegt het blad hieraan toe geldt de nieuwe faciliteit, evenals hier te lande, alleen voor vrachtwagens, welke voor Inter nationaal verkeer dienen, en dus niet voor bin- nenlandsch verkeer in België gebruikt wor den. De Touring Club de Belgiiue, die, op het ver zoek van den A.N.W.B., na herhaalde pogingen dit resultaat heeft weten te hereiken, heeft daardoor velen Bondsleden, vooral in de zuide lijke provincies, een grooten dienst bewezen. PROVINCIAAL GENOOTSCHAP IN LIMBURG. Het Provinciaal Geschied- en Oudheidkundig Genootschap in Limburg zal op 6 September a.s. zijn najaarsexcursie honden, met Venlo als uitgangspunt. Bezocht zullen worden Horst, Kasteel Geys- teren en Venraai, eveneens het nieuwe peeldorp IJsselstein. MGR. SWEENS OVER ZIJN INLANDSCHEN CLERUS. Het bouwfonds van S. P. L. Uit een brief van Mgr. Sweens, W. P., uit 'a Hertogenbosch, Apo&t, Vicaris van Nyanza do. 9 Juli 1927, gericht aan den nationalen directeur van S. P. L„ knippen wij het volgende: „Dat Gods zegen zichtbaar op uw moeitevolle taak en die uwer medewerkers rust, toonde het gezonden jaarverslag, Wij, Hollandsche mis sionarissen, gaan er trotsch op dit heeft niet veel te beduiden maar wat van meer ge wicht is, wij voelen onzen ijver opgewekt, om onze plichten in het vormen van een lands kierus, trouw te blijven vervullen. Naar men mij meldt, gaat de arbeid ter voltooiing van het Hollandseh-Afrikaanscke seminarie steeds voor uit, en zullen we einde dezes jaars ons groepje seminaristen behoorlijk kunnen installeeren. Wat de moreele en inteüectueele vorming aangaat, hoe hooger des te heter niet te vergeten echter, dat het niveau niet te hoog moet zijn. Beschermelingen van het S. P. L„ die sinds eenige de vier oudste 10 jaar jaren in de praxis zijn, namen deel aan een „soort" prosynodale vergadering te Bukoba en te Mwantza. Zij hebben nu vier van de vijftien missiestaties bezet: geen pastoors plaatsen, maar wijd uitgestrekte landschappen. Drie van deze districten zijn in bloeienden toestand; duizenden christenen: 3000 3200 1500; honderden geloofsleerlingen; goed be zochte scholen; doch no. 4 is minder brillant. Op dezen laatsten post houden die zwarte man nen, doordrongen van den steun, dien zij ge regeld bij hun Gcddelijken Meester zoeken in het H. Sacrament, stand; zij vinden weinig gevolg ter plaatse waar zij gevestigd zijn, maar grijpen naar den wandelstok en zoeken plaats en bevolking op, waar hun woord beter ingang vindt. Dagreizen van den morgen tot den avond langs moeilijke wegen aan fietsen valt niet te denken door woestijn en moeras om te komen bij een paar leergierige catechumenen. Het nieuwe groot-seminarie, waarover Mgr. Sweens schrijft, wordt gebouwd uit de bouwsub- sidie, welke uit Nederlandsche aalmoezen van S. P. L. werd geschonken; daarom zal in dat seminarie ook gedurende een groot aantal ja ren geregeld voor de bekeering van de dwalen- den in Nederland worden gebeden. Dit bericht is een gereede aanleiding er aan te herinneren, dat S. P. L. naast het studiefonds (beurzen en weldoeners-bijdragen) ook een bouwfonds vormt; uit dit bouwfonds werd juist dezer dagen voor het vijf-en-vijftigste seminarie een groote bouwsubsidie verleend en er wach ten er nog versohillende. Zaterdag jX is aan boord van het vrachtschip van den R'damsehe Lloyd „Menado" een hospi taal-auto ingescheept, welke naar een door de Gemeenschappelijke Mijnbouw Maatschappij „Billiton" op Billiton vervaardigd ontwerp door de Carosseriefabriek „Molier" te 's Gravenhage geleverd is aan de Maatschappij. Deze auto is gebouwd op een Minerva omnibus-chassis en bestemd voor het eiland Billiton als hulpmiddel om op snelle wijze in de geneeskundige verzor ging van de inheemsche bevolking in het bin nenland aldaar te voorzien en men zou deze den naam van een reizende polikliniek kun nen geven. De Gemeenschappelijke Mijnbouw Maatschap pij voornoemd stichtte ter gelegenheid van de herdenking van haar 75-jarig bestaan door een gift ineens van 500.000, een fonds ten doel hebbende de bevordering der economische en hygiënische belangen der bevolking van het gewest Billiton. De inkomsten van dat fonds nu, dat men den naam „bevolkingsfonds" heeft gegeven, wilde men dienstbaar maken om de algemeene hy giënische toestanden op 't eiland te verbeteren door dezen hospitaalauto te laten uitkomen. Men heeft deze auto, waarvan een model op de Eerste Hygiënische Tentoonstelling in Ned.- Indië te Bandoeng geëxposeerd was, nu zooda nig ingericht, dat de daarmede rondreizende geneesheer een Inlandsche arts, die zijn op leiding genoten heeft aan de School tot opleiding van Inlandsche Artsen te Batavia zal aanvankelijk als zoodanig worden aangesteld dat hij waar noodig geneeskundige hulp kan ver schaffen aan allen, die daaraan behoefte heb ben en in ernstige gevallen deze op snelle wij ze naar een der klinieken kan transporteeren, terwijl hij tevens in de gelegenheid is de tro pische ziekten der bevolking nader te bestu- deeren. De medicus vindt in den wagen, behal ve woongelegenheid, alles, zij 't ook in beknop- ten vorm, wat hij voor de uitoefening van zijn beroep noodig heeft. Ten slotto zij nog vermeld, dat het beheer van het bovengenoemde fonds overgedragen is aan een bestuur, waarin zoowel ambtenaren van het Gouvernement als van de Mijnbouw Maat schappij zitting hebben. Tegen een drietal communisten. BATAVIA 25 Augustus. (ANETA.) De Gou verneur-Generaal heeft drie doodvonnissen, die door den landraad van Tjiamis tegen commu nisten waren uitgesproken, bekrachtigd. EXAMEN ONTVANGER DIRECTE BELASTINGEN ENZ. In de maand Januari of Februari 1928 zal te 's Gravenhage worden afgenomen het examen voor ontvanger der directe belastingen, invoer rechten en accijnzen, bedoeld hij artikel 8 van het Koninklijk besluit van 16 September 1920 no. 51 (Verzameling no. 1401) Verzoekschriften om toelating tot dat exa men moeten vóór 1 October 1927 hij het Depar tement van Financiën zijn ingekomen. EXAMEN SURNUMERAIR DIRECTE BELASTINGEN. Op 20 December 1927 en volgende dagen zal t© 's Gravenhage worden afgenomen het vak examen van surnumerair der dir. belastingen, invoerrechten en accijnzen; verzoekschriften om toelating tot dat examen moeten vóór 1 Oc tober 1927 bij het Departement van Financiën zijn ingekomen. KALM HOLLAND Louis Lucien Hubert, wiens reisbrieven ia de „Temps" steeds zeer de aandach/t trekken, heeft ons land bereisd en daarvan zeer gunstige indrukken mee naar Parijs genomen, zoodat hij nu den lof zingt van het land van.... kalmte, water, kunst en vrede. Na de schoonheid der vlakke vergezichten te hebben bezongen en de weldadige atmospheer en zelfs de dierenwereld geprezen te hebben om de wijze, waarop die met de algemeene harmo nie accordeert, zegt hij omtrent den mensch „Het land heeft den mensch gevormd naar zijn beeld. De omringende vrede heeft den geest der bewoners evenveel gemodelleerd als hun uiterlijk aspect, hun gedachte, hun gang, hun manieren. Het is voldoende ze te zien rondgaan, in de straten of op de wegen, met gelijken tred, zonder overhaasting, zonder agita tie, zonder nerveusheid, om hun temperament te kunnen beoordeelen. In de steden geen lawaaiige samenscholingen, geen kreten, geen botsingen. Ieder gaat recht voor zich uit, zonder weekheid en zonder haas-t met een natuurlijk flegma en gedisciplineerd. Men blikt rustig naar rechts of naar links alvorens een straat over te steken waarover auto's en fietsers voorzichtig voortrollen. Geen aarzelingen of verkeerde be wegingen". En na de orde in het verkeer te hebben geconstateerd vervolgt Hubert: „Men voelt dat van al die lieden de een geen pas sneller gaat dan de andere, geen snelleren pedaalduw zal geven. Hun allure is bedachtzaam en welover wogen. En men vermoedt onder die op sommige oogenblikken wel een weinig irriteerende placi- diteit voor hen, die onder meer levendige of capricieuze volken verkeerd hebben, een stevig heid van karakter en van oordeel, dat onge meen is." Den sleutel van Hollands succes, van zijn bewonderenswaardigen voorspoed, zoekt Hubert juist in de „hardnekkige gemodereerdheid, de soliede bedachtzaamheid van de Hollanders, die niets aan opvlieging of toeval overlaten", waar door „in de stilte van de overdenking alle stoutmoedigheid van om voornemen wordt ge meten, dat vervolgens met een onverstoorbare koelbloedigheid wordt uitgevoerd, omdat alle gevaren in den breede overwogen zijn". Hubert heelt ook de groote steden bezocht. „Om het hart van het land te voelen slaan, moet men naar Amsterdam of Rotterdam gaan. Dat zijn niet de steden van genoegen en parade. Het zijn trotsche wereldsteden, stoutmoedig en ondernemend, die door de geheele wereld den naam en m glans van een volk verbreiden" Rotterdam heeft hij aanschouwd: „En wan neer men van de breede brug, die de Maas domineert, met den blik heel de haven van Rotterdam omvangt, overstroomend van macht en levenskracht, vervuld van reuzenbooten, van groote en kleine schepen mastodonten van de Holland Amerika Lijn en minus arte pleizier- bootjes van giganteske werktuigen, de meest uiteenloopende instrumenten, producten van allerlei aard en allerlei herkomst, wanneer men in één oogopslag dat bosch van pijpen, masten, zeilen ziet, waarover de lichte vlucht der witte meeuwen en hooger het onopL udelijk ronken van de vliegtuigen der luchtvaartlijnen voorbij gaat, dan voelt men zich op duizend mijlen afstand van de kalme landouwen, die men zoo pas verlaten heeft en men blijft aangegrepen door dit wonder van menschelijk werk. Dddr, meer dan overal elders, duurt de realiseerende activiteit der voorouders voort, vermenigvul digd door den onmetelijken vooruitgang van het moderne mechanisme. DóAt werdt voortdurend het fortuin van Holland bewerkt. Dé. Ar, einde lijk, manifesteert het met luiste:- dat het altijd een groote natie is". HET VERKEERSVRAAGSTUK IN HET GOOI De tramkwesüe. WAT DE COMMISSIE VAN ONDERZOEK RAPPORTEERT. De Commissie van Onderzoek naar de mo gelijkheid van de verkrijging van een oplossing van het Gooiache tramvraagstuk, welke be antwoordt aan de eischen van veiligheid en ge mak, die het moderne verkeer mag stellen, be noemd in een op 17 dezer te Laren gehouden openbare bijeenkomst, heeft in haar eerste vergadering zich bezig gehouden met de vast stelling van nadere richtlijnen voor de ver vuiling van haar taak. De Commissie doet een beroep op de mede1 werking van het publiek ter verkrijging van een zoo volledig mogelijk feitenmateriaal. Al len, die meenen in dit opzicht te kunnen bijdra gen tot vergemakkeling van het onderzoek der Commissie, wordt verzocht hun mededeelingen of inlichtingen ter kennis van het Secretariaat et brengen. Men wende, zich hiertoe tot den heer P. C. van Huizen, Vredelaan 9a, Laren (N.-H.) Gevolg gevende aan de haar door de open bare vergadering verleende opdracht heeft de Commissie zich met een adres gewend tot den Minister van Waterstaat, waarin wordt ge zegd, dat: 1. de meer dan tweehonderd ter vergade ring aanwezige weggebruikers eenstemmig zijn geweest in hun oordeel, dat het verkeersvraag- stuk op de openbare wegen in Het Gooi, mede door de aanwezigheid van een tramweg op den openbaren weg, dringend verbetering be hoeft; 2. de openbare veiligheid vordert, dat dit vraagstuk tot eene onmiddellijke oplossing wor de gebracht, zoo noodig door de middelen waar over de Minister als hoofd van het Toezicht op de Spoorwegen de beschikking heeft; Weshalve adressanten zich eerbiedig wen den tot den Minister met het verzoek ter zake de maatregelen te nemen en de bevelen te ge ven, welke ter verkrijging dier onmiddellijke verbetering noodig zullen blijken. DE PROEEPOLBER BIJ ANDIJK. Bij beschikking van den Minister van Water staat is dr. J. J. Th. Doijer, inspecteur van de Volksgezondheid, te Hilversum, benoemd tot adviseerend lid van de commissie van advies omtrent de landbouwteclmisehe aangelegen heden betreffende den proefpolder bij Andijk,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 6