IT" lllll FEUILLETON ZATERDAG 27 AUGUSTUS 1927^ EERSTE BLAD PAGINA 2 HOEK VAN HOLLAND TOESTANDEN, DIE NIET LANGER GEDULD MOGEN WORDEN. botsing tusschen twee WIELRIJDERS tennistornooi rotterdamsche zwembond Om den Davcrman-beker ROTTERDAMSCHE ZEILVEREENIGING. ZONDAG-, NACHT- EN AVONDDIENST DER APOTHEKEN RADIONIEUWS PROGRAMMA'S VOOR ZONDAG PROGRAMMA'S VOOR MAANDAG VRQUWENMOED. NAAR HET FRANSCH, 32). Éè&fïr li. j Maar aan welker verbetering niets wordt gedaan. Alvorens de toestanden te Hoek van Holland te gaan "bespreken, 'nebben wij getracht in een summier overzicht aan te geven, welke fac toren van invloed zijn geweest op den grooten trek der Rotterdammers naar het zeestrand aan den mond van den Waterweg. Hoek van Holland dankt zijn populariteit bij de Rotterdammers aan zijn mooie zeestrand, aan de goedkoope en gemakkelijke boot- en treinverbindingen, maar voornamelijk aan bet feit, dat men er zich in tegenstelling met an dere badplaatsen zoo vrij kon bewegen. Van dit laatste zijn degenen, die met de lei ding van de badplaats werden belast, zich steeds bewust geweest. Men heeft echter te veel in deze eeae richting 'gekeken en zoodoende vergeten door het nemen van de noodige maat regelen te zorgen voor de bescherming van die veel gezochte vrijheid. Toen voor jaren het bezoek aan den Hoek steeds grooter werd, had men moeten inzien, dat bij het groeien van het aantal bezoekers ook het toezicht scherper moest 'worden. Het is een 'algemeen voorkomend verschijnsel, dat, waar velen te zamen komen, de minder goede elementen zich brutaler doen gelden en bet noodig maken door maatregelen remmend daartegen in te gaan. Dit verschijnsel deed zich ook vcte Hoek van Holland. Bij het toenemend aantal bezoekers was het noodig geweest scherper te waken, opdat alles zich zou blijven bewegen binnen de pekken van be schaving en fatsoen. Van dit inzicht en doorzicht heeft de leiding te Hoek van Holland geen blijk gegeven. Men heeft slechts oog gehad voor ééne zaak: ver meerdering van bet aantal beaoekers. Maar dat daarnaast gezorgd moest worden- om aan de massa een gepast vermaak aan het strand te verzekeren, daaraan werd blijkbaar in het ge heel niet gedacht. Met een radicale toepassing van het „laat-maar-waaien-systeem" heeft men zich geen oogen'olik afgevraagd, waartoe vrij heid moest -worden gegeven, voor gepast of ongepast vermaak. En op deze wijze heeft men Hoek van Holland laten ontaard-en in een badplaats, waar maar al te zeer ergernisge vende schaamteloosheid een vrijbrief kreeg, deze uitdrukking is kras, maar, helaas, niet overdreven. Zij steunt op onze eigen bevindin gen en de verklaringen van alleszins betrouw bare personen. Dat het onvoldoende politietoezicht aan het strand niet weet te voorkomen, dat zich daar vooral op de drukke dagen ergerniswekkende tooneelen afspelen, is onweerspreekbaar. Wan neer men zelf met gezin of familie naar het Hoeksche strand gaat en alleen oog heeft voor het eigen vermaak in zee of op het strand wat gelukkig nog bij vele bezoekers het geval is zal men wellicht niet steeds tot dergelijke bevindingen komen. Neemt men er echter eens een dag voor om de zaak goed op te nemen en te zien, wat er alzoo aan het strand te kQOp is, dan behoeft men gewoonlijk niet lang te zoeken naar iets wat aanstoot geeft aan ieder normaal denkend menseh. Vooreerst geeft het zich buiten tent of bad koets verkleeden in badcostmim in groote mate aanleiding tot ongepastheden. Daarbij komt, dat het blijkbaar absoluut ge mis van het laatste restje schaamtegevoel bij vei en de zaak nog erger maakt. Wanneer men op sommige drukke dagen, wanneer de menschen als mieren door het zand krioelen, dat verkleeden ziet, dan vraagt men zich af, kan het ook anders, dat het een groote bende wordt? Toezicht van politie, dat ten eenenmale onvoldoende Is, kan daartegen niets uitrichten. Man trekt ziife van zulke waar schuwingen niets aan, omdat men wel weet, dat de politie onder het tegenwoordig regime aan den Hoek er toch machteloos tegenover staat. - Is het zoo gesteld op het strand bij het zich verkleeden en bij bet nemen van zoogenaamde zonnebaden, in het water gaat het er op som mige gedeelten van het strand al even treurig tos. Nu spreken wij niet eens over het dikwijls plat en ordinaire gedoe bij het zoogenaamde pootjebaden. Zoogenaamd, want bij het eigen lijke nemen van het voethad blijft het niet. Men ziet de mensehen rondplassen met zoo hoog mogelijk opgetrokken kleeren, dikwijls daar boven nog kletsnat, omdat men zich zoo ver in het watsr begeeft. Men ziet ze dan door het water dweilen met allerlei deelen van kleeding aan, zoodat men zich afvraagt, wat voor pleizier iemand daar nu in kan scheppen. Waarom dit vulgair gedoe in Hoek van Holland nu moet worden toegestaan, is ons een raadsel. Wat echter van ernstiger aard is, dat te Hoek van Holland in het geheel geen toezicht is op het baden zelf. In andere badplaatsen bestaan b.v. bepalingen, dat het niet geoorloofd is zich te bevinden op het strandgedeelte voor de bad koetsen bestemd. De zin van dergelijke bepalin gen is duidelijk. In Hoek van Holland bij dat vrije baden zon men er anders den zin van kunnen leeren. Vele der baders, maar voorna melijk de baadsters men moet maar raden wat voor slag volk het is, -dat zich aan deze er- geniswskkendheden te buiten gaat begeven zich allesbehalve in zee om te baden, ja, plegen zich amper in zee te begeven! Nadere aan duidingen zijn hier overbodig. Langs het strand treft men dan dikwijls talrijke scharen van toeschouwers aan, overal waar ,.iets" te zien is. Wie zal durven beweren, dat dergelijke gedra gingen iets hebben uit te staan met de heer lijke genoegens van een zeebad? Uit de gedra gingen van de zich aldus in het water bevin dende personen blijkt dan ook overduidelijk, dat het hun daar ook niet om te doen is. Dit zijn mistoestanden van zeer ernstigen aard, welke krachtig moeten bestreden worden. Maar in Hoek van Holland schijnt degene, die voor den algemeenen toestand aan het strand aansprakelijk is, zich daarvan geen zier aan te trekken. De kwestie of iets past of niet, speelt blijkbaar bij zijn beleid" geen rol. Kortheidshalve spreken we nu niet verder meer over de toestanden aan zee en op het strand, om nog aandacht te schenken aan de toestanden in de duinen en in de vermakeiijk- heiösgelegenheden. We maken ons niet de illusie door bepalin gen en verordeningen absoluut te voorkomen, dat de eenzaamheid en de afzondering in de duinen wordt misbruikt. Maar ef is nog een groot onderscheid tusschen hetgeen altijd op eenzame plaatsen weieens geschiedt en hetgeen in de duinen van Hoek van Holland wordt ge pleegd. Er zijn gedeelten van het Hoeksche duin, waar op de meest schaamtelooze en bru tale wijze ontucht wordt gepleegd. Het is moei lijk over een dergelijk onderwerp in het open baar te schrijven. Maar het is noodig teneinde aan de meest ergerlijke toestanden op deze wijze als het kan een einde te maken. De ver klaringen en gegevens welke wij hieromtrent ontvingen, nopen er toe. Herhaaldelijk zijn per sonen met klachten hieromtrent tot de autori teit gegaan, welke hierin verandering kan bren gen. Maar deze schijnt zich daar niet om te bekommeren en doet of bem dit alles niet aan gaat. Nog niet zoo lang geleden heeft een der of ficieren van het garnizoen met zijn troep eens een zuiveringstocht willen maken door de Rijksduinen. Toen hij ter plaatse met zijn man schappen verscheen, vond hij het maar beter de ongetrouwde lieden van zijn gezelschap heen te zenden, zóó schandelijk brutaal ging het er aan toe. Het schijnt noodig te zijn, dat er van hooger- hand eens instructies worden gegeven teneinde tot maatregelen tegen deze toestanden te dwin gen en den commissaris te Hoek van Holland te nopen zijn standpunt van „wat gaat mij dit alles aan" op te geven. In geen enkele ge meente zon zoo iets worden geduld, maar in het vrijgevochten Hoek van Holland heerscht een ander regime. Wij kunnen ons echter niet voorstellen, dat de burgemeester van Rotter dam, wist hij van dit alles af, dergelijk „wan beleid", want een ander woord weten wij er niet voor, met zijn goedkeuring zou dekken! Naast deze toestanden aan het strand en in de duinen, welke Hoek van Holland in het dis- cre-diet hebben gebracht, dient nog een afzon derlijk woord gewijd aan de ontspanningsinrich tingen. Wat daar soms ook overdag reeds ge schiedt, zullen we voorbijgaan, omdat onze grie ven voornamelijk gericht zijn tegen de toestan den in deze danstenten in de avonduren. Dat er overdag in sommige tenten gedanst mag worden, wij voor ons kunnen het nut er van niet inzien. Want men gaat toch niet naar Hoek van Holland om daar te gaan dansen. Evenwel wat voor overdag reeds van zoo du bieuze nuttigheid is, dat is te Hoek van Hol land, voor de late avonduren van geen enkel nut. Het zijn dan ook niet de bezoekers van Hoek van Holland als badplaats, die daar des avonds tot middernacht hun vermaak in de dansinrichtingen komen zoeken. De groote stroom van bezoekers gaat, als de booten ver trekken reeds heen en de overigen keeren iets later met de treinen huiswaarts. De bezoekers van deze dansinrichtingen aan het strand ko men daar expresselijk om zeer twijfelachtige genoegens te zoeken. Zij komen voor een groot deel uit de omstreken van Hoek van Holland. Hetgeen wij hierboven schreven over de toe standen in de duinen kan op hetgeen in deze inrichtingen aan het strand pleegt te geschieden, volmaakt worden toegepast. Het een en het ander sluit zich veelal volkomen aan. Dron kenschap en ontucht in de onmiddellijke om geving van de inrichtingen is er een gewoon verschijnsel. Ook op dit punt kunnen wij hier in het openbaar niet verder ingaan. Maar men kan zich gemakkelijk indenken, hoe het er daar toegaat, als daar 's avonds laat nog in badcostuum wordt gedanst Wij hebben, op deze toestanden hier de aan dacht willen vestigen, om eindelijk eens een einde gemaakt te zien aan een vorm van be stuur, welke door ieder weldenkend menseh een schande moet worden genoemd. In een slotbeschouwing zullen wij eenige maatregelen onder het. oog zien, welke aan deze misstanden een einde zouden kunnen maken. Een hunner liép een hersenschudding op Gisterenavond om kwart over zeven wilde de 31-jarige reiziger c. T„ uit de Zwarte Paar denstraat, op het rijwielpad in de Rosestraat fietsende in de richting van de Nassaukade, een andereii wielrijder passeeren. Bij het in halen kwam hij op de rijstraat. Tegelijkertijd kwam uit de tegenovergestelde richting een andere fietser, de 27-jarige A. H. K., won en (ie in de Rozemarijnstraat. De wielrijders bot sten tegen elkaar op. T. viel met het hoofd op de straat en bleef bewusteloos liggen. Dr. van Veen, die juist passeerde, constateerde, dat de man een hersenschudding had opgeloopen. T. is naar het ziekenhuis aan den Coolsin- gel getransporteerd en aldaar opgenomen. Tijdens de zilveren voetbalwedstrijden Evenals het vorig jaar zullen op het terrein van Sparta te R'dam de aldaar spelende tennis- vereenigingen elkaar tijdens het tornooi om den Zilveren Bal bestrijden. Voor deze wedstrijden heeft de Zilveren Voetbal Commissie een zilvé- ren wisselbeker beschikbaar gesteld. Ook Sparta gaf een dergeüjkeu beker ten geschenke. Heden zullen de wedstrijden aanvangen. Voor deelneming aan de wedstrijden zijn in geschreven van de vereeniging Rood Wit de dames Poortman, Harcksen, Wiener en van Saenden en de heeren W. Poortman, A. W. Poortman, Harcksen, van Saenden, Wiener, Vos, Ingelse en Beker. Voor Toeg komen uit mej. Jansen, mevr. Heek, mej. Balgerie, mej. Lubbi en mevr. de Glopper en de heeren de Glopper, Beunders, Heykoop, de Maar, Heek, Knap, Drukker en Frederik. Van Orpa strijden mee mevr. van Dalsum, mevr. van Dort, mevr. Linthout en mej. Nap en de heeren Linthout, Hubert, Reymers, Sul- Iers. Both, van -Dort., van Dalsum en Cramer. Houdster van den Z. V. C. beker is Wjgwam, die den beker echter niet zal verdedigen. Toeg heeft het vorig jaar den als tweeden prijs uit geloofden Sparta-beker gewonnen. De Zilveren Voetbaleommissie heeft aan den Rotterdamsclien Zwembond een fraaien zilveren wisselbeker aangeboden, toe te kennen aan de vereeniging, die zich in den wedstrijd om den Daverman-beker het best weet te plaatsen. Elke vereeniging komt met drie zwemmers of zwemsters uit en aan elk dier deelnemers wordt het aantal punten toegekend, dat overeenkomt met de volgorde van aankomst. Nummer een krijgt dus één punt, en nummer 6 zes punten. De ploeg met het minst aantal punten wint dus dezen wisselprijs, welke driemaal achtereen of vijfmaal in het geheel moet worden gewonnen om definitief eigendom te zijn. Het Rotterdamsch Olympisch Zwemeomité heeft een verguld zilveren medaille uitgeloofd, toe te kennen aan dengene, die zich in den wedstrijd van a.s. Koninginnedag het best weet te plaatsen. De Belgen, die heden en Zondag aan d® wed strijden van de Rotterdamsche Zeilvereeniging zullen deelnemen, zijn gisteren te Rotterdam aan gekomen. De heer André Toeffaert van de Royal Sailing Club was verhinderd en is nu vervangen door den heer v. d. Hende, die met de jol Puce aan den vereenigingsgroepswedstrijd en aan den wedstrijd om'den H.J.C.-beker zal deelnemen. Ook zal de heer v. d. Hends deelnemen aan bet nummer 12 voetsjollen voor juniores, waardoor ook dit nummer internationaal wordt. OPERA-CONCERT. Tot afscheid van de zomerconcerten-geven- de Italianen geen tuin- of salon-concert, maar een zaal-concert als voorbode van den reeds spoedig naderenden 'muziekwinter. De Groote Doelezaal was nagenoeg volgeloopen en het pu bliek, dat deze Italiaansche opera-concerten pleegt te bezoeken, schijnt ontzaglijk veel van deze Italianen te „houden". Immers, de enthousiasme-thermometer der bezoekers wees den geheelen langen avond een zeer hoog aan tal graden aan. Er was nog geen Italiaan te zien en er was nog geen noot gezongen, toen het applaus al losbrak. Maar dat was een ap plaus met devoeten; als protest tegen het onnoodig veel te late begin van het con cert. Verdere protesten zijn er niet gehoord. Maar, de Rotterdammers „houden" immers zoo ontzaglijk veel van deze Italianen. Zóóveel, dat ze in hun liefde blind, in dit geval juister ge zegd.... doof zijn. Zóóveel, dat deze Italiaan sche zangeressen en zangers hij hen géén vo caal „kwaad" kunnen doen. Want het hinderde blijkbaar niet, dat de bas Luigi Balzan den ganscben avond min stens drie-kwart toon te laag zong. Toch moest het auditorium hem nog een „encore" afper sen. Het is blijkbaar niet opgemerkt, dat de overigens als praeht-sopraan uitblinkende Enri- ca Alberti Puccini's „Turandot"-aria zóó ver foeilijk detoneerend beeft staan zingen, dat het een weldaad was, de laatste tonen dier aria te mogen vernemen. En we zouden de ap- plans-meeningen van het publiek wel eens heb ben willen hooren, wanneer een mezzo-sopraan als Elena Lebedensky een zingende lan-dge- noote was, met een even onafgewerkt, grof en onvoornaam timbre, dat noch voor de opera, nocb voor de concertzaal capaciteiten bezit! Ja, de Italianen troffen bet niet gisterenavond, dat ze niet in den Doeletuin konden concertee ren, maar in de accoustiek veel fijner gestelde Groote Zaal. Zelfs de coloratuur-zang van Giuseppina Lucchese leed er ten deele schip breuk door onzuiverheden en gevoileerdheid. En zelfs de overigens volmaakt zingende tenor Giovanni Manuritta bedreef bier vocale zon den in bet kop-register. Met Alberti en Manuritta kon de bariton Leo Piccioli hoe heerlijk was hij weer in zijn Barhier-Figaro-to.egi£t! de grootste vic torie boeken. Al had het zaal-zingen in een en kel opzicht ook voor hem zijn tegen. Wie on voorwaardelijk heeft kunnen profiteeren van de verplaatsing der verhoudingen, is de pianist Mario Parenti. Zijn gaaf spel heeft niet an ders dan juist hier den besten indruk kunnen maken. Van 27 Aug. tot 3 September, 9 uur 's avonds zijn de volgende apotheken voor spoedrecepten geopend v. d. Berg en Vos, Weste Wagenstraat 60. P. Borgman en Zoon, Mosseltrap 2. v. d. Brink en Teessen, Oost-Zeedijk 123. K. M. Brussaard, Oost-Zeedijk 211. Hk. Cohen, Mthenesserweg 10. v. Doorne—Jansen, Beukelsdijk 132. de Groot en Tours, N. Binnenweg 424. G. A. Kal, Goudschesingel 177. A. A. Lagaaij, Westerstraat 32. Lansberg en Zoon, Pijnackerplein 3. Lansberg en Zoon Kruisstraat 47. J. L. J. M. Maas, 's-Gravendijkwal 119 b. C. M. Meerburg, Crooswijkscheweg 137. In Rotterdam-Zuid: H. Drielsma, Oranjeboómstraat 85. Firma J. C. Pelle, Putschebocht 12. MET HEET WATER GEVALLEN. De 32-jarige N. W„ wonende in de De la Reystraat, is gisteren, terwijl hij met twee emmers water in zijn handen liep, komen te vallen. Met ernstige brandwonden aan rug, armen en beenen is hij in het ziekenhuis aan den Coolsingel opgenomen. Hilversum (1060 M.) 8.30—9.30 R. IC Morgenwijding: la. Jesus' Bloemhof, b. Jesus uneer Trost und Leben, 2. Agnus Dei, 3. Es muss ein wunderbares sein, 4 Rede van pastoor L. tl. Perquin: De Barmhartige Samaritaan, 5 Ach, mein Sinn, wo wiïïst du enölich hin?? 6. Ave Maria, 7 Dann werden de Gerechten leuchten; 12.301.30 N.O.V. Nieuwste gramofoonmuziek; 1.303.00 con cert; 34 de fam. Speenhof; 44.30 Hol- landsche kinderkoren: 1 Bretagne, 2 Dors- schen, 3 Rosa Vernans, 4 Lente, 5 Nu gaan, er in den morgenstond, 6 De theeketel, 7 De lente luwt; 8 persber. en sportuitslagen; 8.15 aansluiting Kurhaus Sclieveningen. °D a ven try (1600 M.) en Londen (361 M.) 3.50 concert; 5.355.50 voorlezing; 9.15 liefdadigheidsoproep; 9.20 nieuws; 9.35 Vesper- muziek; 10.20 Tijds.; 11.05 Epiloog. Parijs (Radio-Paris 1750 M.) 12.201.05 koor en preek; 1.052.10 orkest; 5.055.55 dansmuziek; 8.50 kinderhalfuurtje; 9.20 tot 11.20 dansmuziek. Langeaberg (469 M.), Munster (242 M.) en Dortmund (2S3 M.) 12.502.50 concert; L202.20 Neusser Schiitzenfest5.506.50 orkest; 8.20 Sehwarzwaldmadel, operette, daarna tot 12.20 dansmuziek. Königswusterliausen (1250 M.) 6.50 tot 8.20 vroegconcert; 9.20 morgenwijding; 4.506.50 kurmuziek; 8.50 Goethe-avond10.50 tot 12.50 dansmuziek. Hamburg (395 M.) 7.50—8.20 vroeg concert; 9.35 morgenwijding; 11.50 openlucht- concert; 1.25 concert; 3.20 vroolijke muziek; 5.50 dansmuziek; 8.2011.10 concert, daarna dansmuziek, Brussel (509 M.) 3.20—5.20 concert; 8.20 kamermuziek; 9.20 kurhausconcert; 10.50 tot 11.20 dansmuziek. Scheveningen Haven (1950 M.) 8.155.00 berichten; 1.30—2.45 beursnoteerin- gen; 3.353.50 landbouwberichten. Hilversum (1060 M.) 12.00 Politiebe richten; 12.352.00 Lunchmuziok; 4.405.50 Kinderuurtje; 6.007.45 concert; 7.45 Politie berichten; 8.10 Lezing: Een reisverhaal of zoo 'iets; 9.15 c.a. Aansluiting Kurhaus Schevenin.- geu; 10.15 Persberichten; 11.3012.20 Dansmu ziek. Daventry (1600 M.) en Londen (361 M.) 12.20 Kwartet en solisten; 1.202.20 Or gelconcert; 3.20 sextet; 5.20 Huishoudpraatje;' 5.35 Kinderuurtje, 6.20 Kwartet; 6.50 nieuws; 7.05 Kwartet; 7.20 Literaire critiek; 7.35 De suites van Handel; 7.50 Variété-artisten; 8.25 Concert; 9.20 nieuws; 9.40 Lezing; 9.5511,20 Kamermuziek. Parijs („Radio-Paris", 1750 M.) 10.50^ 11,20 Concert; 12.50—2,10 Concert; 5.05—5.55 Dansmuziek; 7.50 Concert; 8.50 Operafragmen ten. Langenberg (469 M.) M u n s t e r (242 M.), Dortmund (283 M.) 1.302,50 Concert; 5.506.50 Concert; 8.5010.35 Her mann Lonsavond; 10.5012,20 Dansmuziek. Königswusterha u s e n (1250 M.) 12,2012.50 Engelsche les en Engelsche liedjes 3.208.05 Lezingen en lessen; 8.50 Uit de operetten van Franz Lehar. Uit de operetten van Millocker; 10.50 Sluiten. Hamburg (395 M.) 4.35 Concert; 6.20 Kar mermuziek; 7.20 Concert; 8.20 „KJönigin Christine", drama; 10.35 Causerie; 11,10 Slui ten. Brussel (509 M.) 5.20—6.20 Orkest; S.20 Orkest; 9.2010.20 Dansmuziek. 1 Zonder RECLAME geen omzet, geen winst;: de DRUKINKT is de kracht van 't huidige zakenleven - Abelle wilde hem troosten en sprak zacht jes: God verbergt nu voor mij alles, wat bier kelijk en schandelijk is, om mij des te beter <ie dingen van hier boven te doen aanschou wen. Deze woorden van blijde overgave en berus ting roerden den markies tón diepste. Hoe schoon was toch een geloof, een algeheel ver trouwen »p de Voorzienigheid, dat zulke of fers blijmoedig kon doen aannemen, omhelzen zelfs! In zijn groote vereering voor het meis je vatte hij nogmaals de gewonde handen en- kuste die eerbiedig. Een gevoel van eerbaarheid deed haar schuch ter terugdeinzen, en tastend zocht zij de hand van haar trouwe beschermster. Fabien raadde wat er in haar omging en stelde haar gerust: Wees onbekommerd, Abelle, en veront rust u niet» In deze uitdrukking van mijn eer bied schujlt niets, wat de Zoete Moeder of haar goddelijken Zoon zou kunnen mishagen, want er ligt nog meer dankbaarheid en. leedwezen in dan genegenheid. Zij antwoordde niet, te vergeefs naar woor den zoekend. De komst der abdis redde haar uit de verlegenheid. - Lieve Abelle, zei de moeder, n moet nu toch eens aan uw lichaam denken. Da gezond heid is zulk een onwaardeerbare gave Gods, dat wij die niet buiten hooge noodzaak in de waagschaal mogen stellen. Ga mee naar ons klooster, eet en drink wat en ga dan eens terdege uitslapen. Anders zouden de gevolgen wel eens hoog ernstig kunnen zijn. Teoi volle hersteld, zult u onze dierbare patrones nog yeel beter kunnen bedanken. Het meisje gevoelde aan den lijve de gegrond heid van dezen raad en volgde de overste ge willig. De Vareuil begaf zich nu naar het kasteel en vroeg allereerst naar Biraud. De oude die naar had een gat in den dag geslapen, doch kwam nu haastig toegeloopen, want hij be greep, dat hij den markies verslag van den afloop zijner zending schuldig was. Volgons afspraak was Biraud naar de hoeve der Landes gegaan en daar naar wensch ge slaagd. Op den terugweg moest hij echter groo te omwegen door de lage landen maken ten ein de niet in de handen der- patrouilles te vallen. Daardoor had hij den markies niet kunnen ontmoeten. Op les Ondières aangekomen vond hij daar Benigne nog geheel verbijsterd door het bezoek van Fouchard. Door haar de duim schroeven aan te zetten wist de oude man haar tot de bekentenis te brengen van hetgeen zij aan Simeon medegedeeld had. In haar over- groote verwarring beleed zij tevens, hoe zij den politieman gewaarschuwd had, dat zoo pas een Brouillardeux uit les Ondières weggevlucht was. Begrepen, zei de markies. Dat is dus de reden, waarom Fouchard mij zoo onmiddellijk achtervolgde. Juist. Toch moeten wij Benigne voor éên ding dank weten; zij heeft dien speurhond niet verklapt, dat de juffrouw u tot gids dien de. Maar ik had het geraden en wilde juist opnieuw uitgaan om u beiden te zoeken, toen een paar visschers hier voorbij voeren. Zij kwa men van het eiland Ste. Marie en hadden daar de Filles de l'Espêrance gezien en onze juf frouw rustig en veilig in haar midden. Daar uit besloot ik, dat ook mijnheer aan de Blau wen ontsnapt was, en voor de eerste maal na twee volle dagen van kwelling en vermoeienis veroorloofde ik mij de weelde eens te gaan sla pen. D,e zon stond dan ook al aardig aan den hemel, toen ik wakker werd. En hebt u toen gehoord, wat er In de bouwvallen van het klooster plaats gehad heeft? Ja, mijnheer. Andere moerasbewoners, die de religieuzen verwelkomd hadden, kwa men langs les Ondières, en nog geheel onder den Indruk beschreven zij on§ dat gruwelijk tooneel. Bijna fluisterend vertelden zij ons, dat de befaamde Jean des Brumes mijnheer de markies zelf was, en hadden bijna vergeten te melden, dat de'Blauwen op Fontenay terug getrokken waren. Dat bericht over Jean des Brumes was voor mij geen groot nieuws, want zooals mijnheer weet, had ik mijn jongen mees ter reeds op den drempel van de kerk te Dam- vix herkend. Maar Benigne? O, die was minuten lang met stomheid geslagen en begon dan met de allerdwaaste uitvallen zich zelf te verwijten, dat zij u, haar lieveling nog wel, niet herkend had. Maar toen zij hoorde, dat de juffrouw blind was, en mijnheer op les Ondières zou terugkomen, o toen sloeg de schrik op nieuw en in nog he viger mate haar om het hart, en slechts en kele uren later voerde een boot haar en haar rommeltje weg. zij is naar Nlort vertrokken om bij de zusters Augustinessen haar intrek te nemen. Dat kon ze doen door het legaat van wijlen den ouden markies. Nu, de nonne tjes kunnen nog pleizier van haar hebben! Fabien was nu voldoende over alles inge licht en achtte het thans tijd om ook eens aan zich zelf te gaan denken Vooreerst moest Jean des Brumes weer in den markies de Va reuil veranderd worden. Dan gebruikte hij een stevig maal en ging ter ruste. Den volgenden morgen begaf hij zich opnieuw naar het klooster. Hij vond Abelle lichamelijk grootendeels hersteld doch nog diep vervuld van de groote gemoedsbewegingen, die zij on dergaan had. De nieuwe toestand, welke uit een en ander geboren was, werd ernstig met de abdis be sproken, en men kwam tot het besluit: Abelle zou voorloopig bij de zusters blijven om weer geheel op haar verhaal te komen, terwijl de markies het kasteel weer ging bewonen, waar door zijn lange afwezigheid en de troebelen des tijds heel wat voor hem te doen was. Besluit Een jaar was verloopen. Kloeke vrouw als zij steeds was, had de ab dis onmiddellijk en rechtstreeks bij Bonaparte over het ergerljjk machtsmisbruik van Fou chard geklaagd. Slechts weinige dagen later moesten soldaten en politie de streek verlaten en werd Fouchard uit den dienst weggejaagd. Met groote voldoening en dankbaarheid kwa men de boeren dit de kioostervrouwe mede- deelen en wisten er bij te vertellen, dat Si meon de marskramer veiligheidshalve uitge weken en naar Spanje vertrokken was. Zoo wordt het hier weer rustig als in den goeden ouden tijd, betuigden zij: de boozen gaan er van door, de goeden komen bij ons terug. Uit eigen beweging hadden de moerasbewo ners met vereende krachten het paalwerk op de punt van het eiland Ste. Marie vernieuwd. Het beeld zelf werd zorgvuldig gereinigd en hersteld, zoodat er geen schijntje van bescha diging overbleef, en dan met groen en bloe men versierd onder geweerschoten en klok gelui in plechtige processie op het nieuwe, sierlijke voetstuk geplaatst. Zoo stond het daar weer' tot aller vreugde als de patrones der eilanden, als een lichtbaken voor de varenden in duisteren nacht. De doorgestane angsten en de daarop vol gende merkwaardige gebedsverhooring, die zij nog altijd als een wonder beschouwde, hadden ook in Abelle een algeheele omkeering te weeg gebracht. Het denkbeeld kwam in haar op en werd steeds duidelijker, zich in ruil voor zoo veel genaden geheel aan Jesus en zijn heilige Moeder toe te wijden, met andere woorden: een Fille de l'Espêrance te worden. Haar har- tewensch toch, Fabien's bekeering, was in ver vulling gegaan. Hoewel de abijis dit voornemen ten hoogste waardeerde en goedkeurde, meende zij toch, dat groote voorzichtigheid hier geboden was. Immers, de vraag rees bij haar op, of Abelle's blindheid geen invloed op dat besluit uit oefende. Mijn kind, zei ze haar, bij ondervinding weet ik, dat in deze streken oogaandoehingen nog al eens voorkomen en soms genezen wor den ook. Hoe het zij, wij mogen niets nalaten om zulk een kostelijke gave te behouden of te herkrijgen. O, moeder, op een tweede wonder te mij nen gunste mag ik niet hopen. U - -J'" rf* «4 Te Bordeaux woont een geneesheer, spe cialist in deze. Hem zullen wij raadplegen efl verder alles aan Gods heiligen wil overgeven- De arts constateerde een geval van oplitalmi0 door koude en mist, een in de geneeskunde welbekende en in deze moerassen dikwijW voorkomende ontsteking. Na maandenlange be handeling en zorgvuldige verpleging von» Abelle het gezicht terug. Deze nieuwe wc'* daad versterkte haar nog in het genomen be sluit. Een proeftijd werd haar opgelegd, en n® afloop daarvan zou zij den sluier ontvang00 en. het witte gewaad der Filles de l'Espêrance aannemen. Doch reeds bij voorbaat smaakte ZÜ een geluk en vrede, hooger nog dan in ka®* onvergetelijke blijde jeugd. Voor Fabien was Abelle's besluit een hard" slag: hij had zoo iets geheel anders gedroomd- Doch het vreeselijk gebeuren had hem gelod* terd. Al kon hij sich er moeielijk mee vef®0* nigen, toch vermocht hij 's meisjes gedachten- gang te volgen. Aan de voeten van het bsel onder den noteboom had haar scho'one over gave hem zoo innig getroffen, en met ka' en ziel had hij toengebeden, dat hij door m*" ria's voorspraak de kracht mocht ontvaii®00 Abelle in alles na te volgen. En hoe kon k« dat beter doen, dan. in haar besluit te berust®0 en zijn niet vervulde verwachtingen Gode zoen- en dankoffer op te dragen? Abelle's nezing bracht hem reeds den eersten troost. I'11 mers bij de vreugde bet meisje van die ytef" selijke beproeving ontslagen te weten voeg^ zich nc£ een andere voldoening: een der ree nen tot wroeging over alles, wat hij over ka gebrackt had, was nu vervallen. Al Zijn geestkracht had hij hervonden, nieuw verêchiet opende zich voor hem. Er m' ec* op de eilanden nog zooveel goed te maken c te herstellen, om ze daarna en daardoor grooter bloei te brengen. Daaraan wilde hÜ zijn krachten wijden, den eenvoudigeh moel bewoners een vader en voorbeeld zijn. Dan z hlj althans in den geest met Abelle vereen' wezen, want beider leven had dan hetze1 teel: het welzijn hunner omgeving. EINDE. - -

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 2