Nieuwe Schiedamsche Courant Zaterdag 27 Augustus 1927 No. 14949 ALGEMEEN OVERZICHT pf' UIT HET WERELD PARLEMENT. DE POSITIE VAN ITALIë. Zooals wij gisteren hier ter plaatse reeds schreven, heeft men in de inter-parlementaire vergadering, welke te Parijs bijeen gekomen Is, dadelijk een botsing kunnen ontwaren tusschen Frankrijk en Duitschland, toen Rijksdagpresident Löbe de ontruiming van Rijnland vroeg. De Jouvenel, oud Fransch minister, oud gouverneur van Syrië en oud Fransch afge vaardigde naar den Volkenbond (over welks werkzaamheid hij zoo ontevreden is, dat hij zijn baantje er neerlei), heeft Löbe beant woord. Volgens hem, was de bezetting van Rijnland de eenige waarborg voor den vrede in Oost-Europa. Frankrijk wil den vrede, maar het wil dien voor heel Europa en wat kan het beginnen als Duitschland ontruimd was en dan niet meer betalen zou of in oorlog zou raken met Rusland? Het spreekt wel vanzelf dat de Duitschers de Fransche rede niet zonder meer langs zich heen konden laten gaan. Van Duitsche zijde protesteerde men zelfs vrij scherp en verkondigde men de opvatting, dat het ver drag van Versailles aan Duitschland het recht geeft de ontruiming van het Rijnland te verlangen en dat het verdrag van Locarno en Duitscliland's toetreden tot den Volken bond voldoende redenen zijn voor de ver plichting, dat het Duitsche grondgebied be vrijd moet worden van vreemde overheer- sching. De Duitsche delegatie is voor een Politiek van recht in plaats van voor een politiek van macht. De Jouvenel antwoordde den Duitschen spreker zeer hartelijk, maar men moest, vond hij van de vex'gadering niet een zuiver Fransch-Duitsche debat-bijeenkomst maken. Alleen legde hij er nog eens den nadruk op, dat de vrede gebouwd moest zijn op de werkelijkheid en niet in de wolken moest zweven. Intusschen heerseht er ook tusschen Enge land en Frankrijk nog verschil van meening over de bezetting in Rijnland. Van troepen- vermindering willen de Franschen niets weten. De Engelschen willen de bezettings troepen verminderen tot een totaal van 6000 man die voor verreweg het grootste deel uit Franschen zouden bestaan. Daarmee zou het internationaal karakter der bezettings troepen grootendeels verloren gaan. Enge land wil echter niet het Fransche stand- Punt onderschrijven, dat de bezetting ge handhaafd wordt tegen een mogelijken Duit schen aanval. Daartegen is door het verdrag van Locarno voorzien. Wat er intusschen terecht zal komen van de verdere besprekingen, welke de oude bond- genooten over deze zaak voeren, moeten wij afwachten. Het is de laatste "tijd opmerkelijk stil in Italië. Mussolini heeft in buitngewone lijd zaamheid het vonnis laten voltrekken aan de twee Italiaansche anarchisten, die in Amerika op den electrischen stoel gebracht werden. Over het fascistisch bewind zelf, hooren wij weinig. Er is onlangs in de „Times" geschreven, dat zelfs de Italiaan sche werkgevers niet zoo juichten met het fascisme. Men heeft het in Italië klaarblijke lijk noodig geacht daarop te antwoorden, en zoo seinde de voorzitter van het fascistisch vakverbond der Italiaansche nijverheid, dat de Italiaansche fabrikanten de fascistische regeering ten zeerste dankbaar zijn, dat zij in de fabrieken de orde, de tucht en het gezag heeft hersteld. Zij werken van ganscher harte mee aan de toepassing der vakver- eenigingswetten, die organisaties van patroons en aibeiders op gelijken voet behandelen. Zij zijn verheugd en trotsch, dat de fabri kantenverenigingen en de werkliedenverbon den te zamen door den staat tot medewer king zijn opgeroepen, in een gemeenschappe- lijken geest van samenwerking, om het hoogste belang van de natie te dienen en de Italiaan sche productie te versterken en te volmaken. Nu, die productie is wel noodig ook! Zoo pas beeft maarschalk Caviglia nog verklaard dat Italië met zijn armen bodem en dichte bevolking koloniën of mandaatlanden noodig had. Wij hebben daar, schreef dezer dagen een hooge Italiaansche ambtenaarvan Musso lini s ministerie, ook recht op, want in het verdrag van Londen zijn aan Italië koloniale vergoedingen beloofd. Frankrijk en Enge land hebben rijke koloniën en Italië heeft een verlaten, troosteloos gebied. Die kwestie moet geregeld worden. Intusschen zijn de zonen van het Zuiden weer aan 't vechten in Lybië waar de Tripoli- voor de zooveelste maal zijn opgestaan egen het Italiaansche moederland. Dit laatste heLu °Verhand wel behouden, maar wie betaalt de onkosten eu wat heeft Italië, L i", 16 ondervinding, eigenlijk n dit stuk verdord Afrikaansch gebied? Daar zal in het internationaal parlement misschien ook nog wel een woordje over de OUDE STAATSKERK BUIGT DE ORTHODOiEN EN DE SOVJET-REGEERING. Het schrijven van Metropoliet Sergius Wij hebben reeds gemeld, dat er tusschen de (vroegere staats-) kerk en de huidige heer- schers in Rusland een overeenkomst tot stand is gekomen. Eenige voorname uittreksels van het rond schrijven van den Bewaarder van den Patriar- clientroon, Metropoliet Sergius, mede ondertee kend door een tiental andere bisschoppen, leden der tijdelijke patriarchale synode luiden: Wij maken u bekend, dat in Mei van dit jaar °P mijn uitnoodiging en met goedvinden der regeering een tijdelijke heilige synode is ge constitueerd, waarin ondergeteekenden zitting hebben. Onze bemoeiingen, om voor die synode de Mogelijkheid te scheppen de al-russische ortho doxe kerk te besturen, werden met succes be kroond. Onze orthodoxe kerk in den sovjetstaat heeft Pu niet alleen een kerkrechtelijk, maar volgens het burgerrecht ook een volkomen civielrechter- Mjk centraal bestuur. Wij hopen, dat die wettiging langzamerhand op breeder grondslagen komt te staan doordat zij n.l. ook de lagere hiërarchische bestuurs lichamen zal omvatten. We behoeven nauwelijks de beteekenis en de ingrijpende gevoigen te schetsen van zulk een verandering voor de positie van onze orthodoxe kerk, haar geestelijkheid, al haar werkers en instellingen. Een niet geringe taak mijnerzijds acht ik thans de voorbereiding van ons Tweede Conci- ie, dat ons niet meer een tijdelijk maar een estendig centraal kerkelijk bestuur zal uit kiezen en zoodoende een einde zal maken aan de inwendige kerkelijke scheuringen. Wij willen zijn orthodoxen; tegelijkertijd echter de sovjetunie erkennen als ons civiel- rechterlijk vaderland. En nu dat onze kerk „den laatsten wil Van patriarch Tychon vervullend, vast en on wrikbaar den weg opgaat van loyaliteit, nu moei en degenen, die onze erkenning der sovjet macht als een toevallig misverstand willen uit eggen en daarom het van korten duur achten, dtwel zichzelf geweid aandoen door hun poli- ehe opinies op zij te zetten en in de kerk kllêén met hun geloof te komen ofwel, als ze dat niet zoo maar in eens kunnen, ons althans Dl0t lastig vallen en zich niet in onze zaken Mengen. Wij zijn overtuigd, dat dezulken ten spoedig- te tot samenarbeid met ons zullen terugkeereu, n de overtuiging dat wel hun verhouding tot o6 regeering veranderd is doch hun geloof en rthodox christelijk leven onverwrikt stand zul- Jen houden. Van de buitenlandsche Russische geestelijk en hebben wij een schriftelijke verklaring ge- s°bt van volledige loyaliteit jegens de sovjet- ëeering in al haar publieke werkzaamheden." ONTIJDIGE ONTPLOFFING. j 2 dooden en 3 zwaar gewonden DE PERSCONFERENTIE. Overeenstemming bereikt inzake nieuws- beschcrming. H°®iNêVE' 26 Augustus. (ILN.) De interna- tionale persconferentie heeft vandaag bijna den geheeien dag uitsluitend beraadslaagd over ht:TeS\Uk der beael»ei'ming van berichten. Na langdurige besprekingen, zoowel in de commissien als in de voltallige vergadering, is een compromis tot stand gekomen op den giondslag van de Duitsche voorstellen, waar door bepaalden berichten een absoluut auteurs recht wordt toegekend, terwijl voor berichten die reeas gepubliceerd zijn, een tijdelijke be scherming wordt verlangd volgens de behoef ten der afzonderlijke landen en volgens een door de verschillende regeeringen zelf vast te stellen maatstaf. De bescherming bestaat hier! in dat aan den eenen kant de bron moet wor den ingegeven terwijl aan den anderen kant de mogelijkheid zal worden gelaten om voor het nadrukken van berichten een vergoeding te verlangen. 6 De motie waarin de verschillende voorstel len tenslotte belichaamd zijn, zal ter kennis van den raad van den volkenbond worden ge bracht, met het verzoek de daarin uitgespro ken verlangens te verwezenlijken door het tot stand brengen van een internationale overeen komst en door uitvaardiging van desbetref fende nationale wetten door de afzonderliikë landen. DE COMMUNISTISCHE PROPAGANDA IN HET FRANSCHE LEGER Vier militairen veroordeeld. PARIJS, 26 Augustus. (H. N.). De krijgsraad te Rouaan heeft twee onderofficieren tQt 1 resp iy2 jaar gevangenisstraf en twee soldaten tot resp. 10 en 5 maanden gevangenisstraf veroor deeld, omdat zij zich in een reservistenkamp schuldig hadden gemaakt aan ongehoorzaam heid, beleediging van meerderen en ophitsing van soldaten tot ongehoorzaamheid. meldt ons uit Bad-Schwalhach d.d. kis teren: heed- llSt latea springen van rotsblokken, dat lafljD was voor straataanleg is een spring- ®iassS' ont^dlg ontploft, waardoor groote rots teden Si naar ben6d,el1 stortten en vijf werk- Ben ren weTden. Twee van hen wer- Sedood, drie zwaar gewond, ANTI-JAPANSCHE VIJANDELIJK HEDEN IN MANTSJOERIJE Een Japanner gedood Aan de „Times" wordt uit Peking gemeld, dat zich in de buurt van Moekden bij een sta king bij een Japansche onderneming, die zich met het mijnbedrijf bezighoudt, ernstige onlus ten hebben voorgedaan. De stakers bestormden de electrische centrale en sneden den stroom af, waardoor de stad in het duister werd ge huld. Het gepeupel bestormde daarop, met stokken en knuppels gewapend, de bureaux en de wonin gen van de Japansche employé's en viel hen aan. Een Japanner werd gedood, terwijl verschei dene anderen gewond werden. Bij de daaropvolgende botsing met de politie vielen er eveneens verscheidene gewonden. De eerste minister heeft verklaard, dat hij niets zal nalaten, om de Japansche belangen In Mantsjoerije te beschermen. AFSCHAFFING VAN DE DOODSTRAF IN DENEMARKEN Volgens een verklaring van den Deenschen minister van justitie zal in het nieuwe straf wetboek de doodstraf worden afgeschaft. Z. E. KARDINAAL REIG Y CASANOVA OVERLEDEN Apostel der Eucharistie en sociale leider Gisteren hebben wij reeds heb overlijden van den primaat van Spanje, kardinaal Henricus Reig Y Casanova, gemeld. Kard. Reig. y Casanova Heel Spanje Is in rouw over den zoo verdienstelijken primaat, die een dubbele taak met zulk een weergalooze werkkracht had ondernomen: Spanje nog algemeener te voeren naar den dienst van de H. Eucharistie en het land een echte Katholiek-sociale organisatie te geven. Z.Ern. kardinaal Reig Y Casanova verzuimde geen enkel internationaal Eucharistisch con gres en men zal zich zijn figuur nog wel her inneren van het Amstevdamsche congres. Van zijn bezoek bij die gelegenheid aan Nederland had hij onuitwischbare herinneringen meege voerd, zoodat het sindsdien den zoo toeganke- lijken en minzamen kerkvorst een bijzondere vreugde was, Nederlanders in zijn paleis te Toledo te ontvangen of in zÜne kathedraal rond te leiden. Een merkwaardig leven Welk een merkwaardig leven deze groote figuur, welker beteekenis voor Spanje slechts door de geschiedenis zal kunnen worden ge meten! Seminarist, advocaat en gehuwd In 1859 in Valencia geboren als telg eener aanzienlijke familie, werd de knaap voor het seminarie opgeleid. Evenwel verliet hij het seminarie voor de hoogeschool, om nog zeer jong in de rechten te doctoreeren. Na zijn huwelijk vestigde hij zich als advo caat in zijn geboorte plaats, alwaar de jonge rechtsgeleerde spoedig naam verwierf als pleitbezorger, en aanzien door zijn rechtscha pen karakter. In het hijzonder optredend als de advocaat der verdrukten en hulpbehoeven den en een onvermoeiden arbeid aan den dag leggend op het gebied der christelijke naasten liefde, werd hij spoedig een figuur, waarop de Katholieken trots mochten zijn. Naar het priesterschap Helaas in het familieleven troffen hem zwa re slagen. Pas even dertig jaren oud verloor hij zijn gade, die de trouwe en onvermoeide helpster was in zijn werken van naastenliefde, de groote steun ook bij het apostolaat, dat de invloedrijke advocaat niet ophield te voeren. Troost zoekend in het apostolaat wenschte hij zich daaraan geheel te geven aan het heil van anderen en waar het diocees energieke geestelijken met groot organiseerend talent noodig had, werd het aanvankelijk voornemen om zich uit de wereld terug te trekken binnen de kloostermuren voor een leven van contem platie opgegeven en keerde de weduwnaar naar het seminarie terug, waar hij reeds zulke ge lukkige jaren had gekend. Onmiddellijk na de priesterwijding in 1886 werden den geestelijke zeer belangrijke posten toevertrouwd in het diocees van Almeria en later in dat van Majorca; overal bleek hij een krachtige steun van den bisschop voor de or ganisatie der goede werken en het apostolaat in de parochiën, die daaraan behoefte hadden. Zijn uitgebreide kennis van het Spaansche burgerlijk recht en van het kerkelijk recht maakte, dat de buitengewoon actieve geeste lijke vaak met zeer belangrijke opdrachten werd heiast, waarvan verschillende de aan dacht trokken te Rome. Raadsman des konhigs Het was in dien tijd vooral dat professor Mgr. Reig geregeld met Koning Alphons in aanraking kwam en de zeer vertrouwelijke han den gelegd werden tusschen het staatshoofd en den prelaat, door Z. M. zoo hooglijk gewaar deerd. Aartsbisschop en Primaat In 1914 besteeg Mgr. Rejg <]ell bisschops zetel van het moeilijke, aan de revolutie over geleverde Barcelona en zijn verblijf aldaar wordt dankbaar herdacht door de bevolking, die hij zoo veel goed heeft gedaan. In 1920 keerde hij terug naar zijn geboorte plaats Valencia, maar thans ook als bisschop. Het duurde echter niet laug 0£ hij moest deze plaats weer verlaten voor den. zetel van Toledo, aan welken aar tsb i ss c ho p pelij ken zetel het primaatschap van Spanje is verboden. Het Kardinalaat Die keuze verraste nauwelijks. Ze was als aangewezen hij de ernstigs crisis, die Spanje doormaakte. Het groote gezag, dat Mgr. Reig verworven had, werd daar een kracht van groote beteekens Aau het prestige zette Z- H. de Paus in December 1922 den luis ter van het kardinalaat bij het was Koning Alphons, die op het Kerstfeest van dat jaar den kardinaal de baret mocht opzetten. Den 25sten Mei 1923 ontving kardinaal Reig te Rome den kardinaalshoed. Sociale arbeid Te Toledo wachtte eèn nieuwe moeilijke taak ook naast den zwaren arbeid aan .Spanje's pri maatzetel verhonden. De kardinaal had ook hier eenige prelaten uit z'n omge ving van Valencia ontboden en weldra in het kapittel benoemd en daarbij was hij vooral bedacht geweest op 4e wenschelijkheld, het nauwelijks aan de sociale troebelen ontkomen Spanje, waar ook onder de volksmassa de on verschilligheid voor het geloof begon voort te woekeren, van een krachtige Katholieke en te vens Sociale actie te voorzien. Een der prelaten die Zijne Emenentie In die moeilijke taak bijstond, i3 mgr. Benito Bepini, de schrijver van „Cristo Vuelve" het eerste DE ONTZETTENDE SPOORWEGRAMP TE CHAMONIX TALRIJKE DOODEN EN GEWONDEN. GENèVE 26 Augustus. (V. D.) Volgens de laatste berichten zijn bij het spoorwegongeluk bij Chamonix 21 dooden en 28 gewonden te be- betreuren. De meeste reizigers waren toeristen; voor zoover hekend uitsluitend Engelschen en Duitschers. Do oorzaak van het ongeluk GENEVE, 26 Augustus. (Zw. A. T.) 't Spoor wegongeluk bij Chamonix is toe te schrijven aan het weigeren der remmen. Daardoor kreeg de trein op een gegeven oogenblik een snelheid van 90 K.M., hetgeen de ontsporing ten gevolge had. Onder de dooden geen Nederlanders GENèVE, 26 Augustus. (V. D.) Voor zoover valt na te gaan zijn hij het spoorwegongeluk te Chamonix geen Nederlanders om het leven gekomen. In den trein zaten evenwel verschei dene Nederlanders. Tot de gewonden behooren de heer en me vrouw Van Oven uit Den Haag, die logeeren in het Hótel des Alpes te Chamonix. De heer Van Oven heeft een ernstige beenfractuur; zijn echtgenoote heeft een rib gebroken. Beiden zijn hedenmorgen opgenomen in het ziekenhuis te Bonneville. Het been van den heer Van Oven is hedenmorgen gezet. De heer van Voorst van Beest uit Den Haag, die zich eveneens in den trein bevond, kreeg slechts eenige zeer lichte kwetsuren. Hij be vindt zich thans in zijn hotel. In een der twee wagons, die, doordat de kop peling afbrak, niet naar beneden viel, bevond zich nog een Nederlandsche familie van vier personen. Deze zijn ook met den schrik vrij gekomen. EEN BRITSCH—MEXICAANSCH SCHEIDSGERECHT Mr. Zimmerman wordt voorzitter Naar thans met zekerheid kan worden me degedeeld, heeft dr. A. R. Zimmerman van de Britsche en de Mexicaansche regeeringen de uitnoodiging ontvangen het voorzitterschap te aanvaarden van de gemengde commissie, wel ke volgens een In December 1926 gesloten ver drag de vergoeding zal bepalen der schade, geleden door Britsche onderdanen door de re voluties en tegenrevoluties In Mexico gedu rende de periode November 1910Mei 1920. De heer Zimmerman heeft deze uitnoodiging in gunstige overweging genomen en zal zich tot het houden van verschillende besprekingen eerlang naar Londen begeven. DE VLAGGESTRIJD IN BERLIJN Ook de Pruisische regeering treedt op Nader deelt de officieele Pruisische pers dienst mede, dat minister-president Braun in verband met de weigering van de hotels Kaiser- hof, Bristol, Continental, Esplanada en Adlon om de rijksvlag uit te steken, den Pruisischen ministers heeft verzocht, geen bijeenkomsten in deze hotels te beleggen noch aan bijeen komsten in deze hotels deel te nemen. Tevens heeft hij hun verzocht hun ambtenaren even eens tot deze onthouding te bewegen. De republikeinsche Pruisische regeering mag geen bewuste veronachtzaming van den be- staanden staatsvorm dulden. Dr. Brauu deelt mede, dat hij een schrijven tot de rijksregeering heeft gericht, met het verzoek zich bij deze houding van Pruisen aan te sluiten. CONFLICT IN DE SOLINGER METAAL-INDUSTRIE Groote uitsluiting SOLINGEN, 26 Augustus. (W.B.). Daar de eischen van de werkgevers in de Solingsche metaal-industrie niet zijn ingewilligd, hebben deze de uitsluiting van alle fabrieks- en huis arbeiders aangekondigd. Het ontslag zal op 29 Augustus worden aan gezegd en op 12 September ingaan, wanneer inmiddels de sti'ijdmaatregelen van de vakver- eenigingen niet ingetrokken worden. HAVENSTAKING TE CALCUTTA Verscheiden schepen opgehouden. LONDEN, 25 Augustus. (R. O.) Tengevolge van de staking van de assistent-havenmeesters te Calcutta worden acht binnenkomende stoom schepen aan den mond van de Hooghly opge houden. Vier andere schepen kunnen niet ver trekken. meer uitgebreide werk op Katholiek Sociaal gebied en dat ook een overzicht gaf van het geen in andere landen, waar de K. S. A. bloeide, als Duitschland, Oostenrijk en Holland, was verricht. Ruim een jaar geleden heeft Z. Em. kardi naal Reig persoonlijk de grondslagen gelegd, de statuten opgesteld en het werkplan uitge werkt voor de K. S. A. in Spanje en als primaat van het Spaansche episcopaat ever heel Spanje den zendbrief uitgevaardigd, waarbij de Ka tholieke en Sociale actie voor alle gewesten werd verplichtend gesteld. De buitengewone werkzaamheid, die reeds In Spanje van een enkele, zij '4 dan ook zoo groote figuur te veel eischte en die nog ver meerderd werd door de buitenlandsche reizen naar de Internationale Eucharistische congres sen en o.m. de studiereizen naar het H. Land, heeft ten slotte het lichaam gesloopt en een langdurige crisis van uremie heeft aan dit heilig en vruchtbaar leven een einde gemaakt. De rouw van Spanje is algemeen. Ten paleize zoo goed als in de nederigste hut. DE LIJKEN VAN SACCO EN VANZETTI Zij worden Zondag begraven 1 BOSTON, 26 Augustus (RO.) De lijken vatf Sacco en Vanzetti zijn gisterenavond ontleg bewaking van dertig politiebeambten naar da rouwkapel in het centrum der Italiaansche wijk van Boston overgebracht, alwaar ze tot Zondag vóór de begrafenis zullen blijven op gebaard. Verscheidene mannen en vrouwen, die da kapel bezochten, braken in luid snikken uit. De secretaresse van het Sacco- en Vanzetti- verdedigingscomité, die tijdens de overbren ging der lijken een opschrift aan de lijkkran sen trachtte te hechten werd gearresteerd, wegens stremming van het verkeer. OM SACCO EN VANZETTI 2000 Australische protest-stakers ontslagen Naar de „Times" uit Sydney (Australië) ver neemt, zijn ruim duizend arbeiders van de spoorwegwerkplaatsen aldaar ontslagen, in ver band met hun deelnemen aan de proteststaking tegen de executie van Sacco en Vanzetti. De arbeiders hebben thans de bemiddeling van den minister van arbeid ingeroepen. Een andere groep arbeiders van 700 man, werkzaam bij den bouw van de electrische cen trale te Bunnerong, die eveneens aan de pro testactie deelnamen en van het werk wegbleven, hebben eveneens ontslag gekregen. DE RELLETJES TE HAMBURG. Nog een communist overleden HAMBURG, 25 Augustus. (W. B.) Naar aan leiding van de onlusten van gisteren heeft de politie In Hamburg de betoogingen der com munisten tot nadere orde verboden. Van de twintig bij de onlusten van gisteren gewonde communisten is een aan de gevolgen MIJN ON GELUKKEN IN DUITSCHLAND 3 dooden I Een Wolffbericht uit Essen d.d. gisteren meldt: In de mijn „Heinrich" te Ueberruhr raakten in een blinde schacht steenmassa's los en vielen op een liftkooi, welke door de plot selinge belasting naar omlaag ging. De tegen- kool, waarin twéé houwers zaten ging met een overgroote snelheid omhoog en stootte te gen het stootblok. Beide houwers waren ter stond dood. Wolff meldt ons uit Hattlngen d.d. gisteren: In de mijn „Alte Haase" werden vanmorgen door het plotseling dalen van een liftkooi een arbeider gedood en twee andere levensgevaar lijk gewond. VEERBOOTONGELUK. 4 personen verdronken. Een Wolff-berickt lilt Zakopoul d.d. gisteren meldt, dat in de nabijheid van Strijsch bij Zakopoul een veerboot met 20 personen om sloeg tengevolge van den sterken golfslag op den Weichsel. De veerman, zijn dochter, een veerknecht en een koopman verdronken. De overige personen konden worden gered. MENSCHENOFFERS TIJDIG VOORKOMEN. Slecht weer en opgewoude hoeren I In het dorp Lopnitza in Bulgarije waren da boeren, opgewonden wegens de aanhoudende re gens, die hun oogst dreigden te vernietigen, tot de overtuiging gekomen, dat dit slechte weer de hemelsche straffen waren voor de zonden, welke eenige inwoners van het dorp bedreven hadden. Men besloot daarom zelf die zondaars te straffen, om door het offeren dezer menschen- levens den toorn des Hemels af te wenden. Zooals men weet is de bevolking van het Bulgaarsche platteland afgescheiden van Rome. STORM IN NIEUW SCHOTLAND. Zes menschen verdronken HALIFAX, (Nieuw Schotland.) 26 Augustus, (R.O.) Er zijn zes menschen verdronken bij schipbreuken en er is groote schade aangericht langs de kust tijdens een storm, welke dit ge bied heeft geteisterd. NIEUWE BOSCHBRANDEN IN ZUID-FRANKRIJK i) PARIJS, 26 Augustus. (H. N.). Volgens een' bericht uit Toulon zijn in het Zuiden van Frank rijk nieuwe boschbranden uitgebroken. Er zijn troepen afgezonden, om bij het blusschingswerk te helpen. DE CHOLERA IN MESOPOTAMIë. U BASRA, 26 Augustus. (R.O.). Het aantal aan de cholera overledenen bedraagt te Basra 271. In de petroleum-raffinaderijen te Abadan zijn 224 dooden te betreuren, maar de epidemia neemt in hevigheid af. Er zijn te Abwaz tal rijke dooden, te Mohammerah 87. BRAND IN HET WEENSCHE STADHUIS, WEENEN 26 Augustus. (H. N.) Op den zol der van het nieuwe stadhuis te Weenen heeft een brand gewoed. Het vuur moet reeds lang hebben gesmeuld, voordat men het bemerkte. De brandweer rukte terstond met groot mate riaal uit en slaagde er in het vuur te localise*»- ren en ten slotte te blusschen. De schade is echter vrij aanzienlijk,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 9