DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. fSÊk 50ste Jaargang Dinsdag 30 Augustus 1927 No. 14951 Dit nummer bestaat uit drie bladen STADSNIEUWS V DE OVERTALLIGEN STREMMING SCHEEPVAART KOEMARKTBRUG ORANJEVEREENIGING KONINGINNEDAG RAADSVACATURE MUZIEKUITVOERING KANTONGERECHT KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING BURGERLIJKE STAND DE NIEUWE SCHIEDAMSCHE CRT. R. K. S. V. „EXCELSIOR" Y OLKSB ADHUIS UIT ROTTERDAM; PATER HYACINTH HERMANS GERIDDERD. VOORTGEZET HANDELSONDERWIJS AGENDA. KUNST-AGENDA. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bureau KOEMARKT 4, SCHIEDAM. Telefoon Intercommunaal no. 68085 Postbus no. 39 ABONNEMENTEN: per 3 maanden 3-25, per maand ƒ1.10, per week 25 cent. Franco per post 3.75 per kwart. Afzonderlijke nummers 5 ct. Postchèque en Girodienst 81440. Advertentiën15 regels 1.55. Elke regel meer 30 ct. Reclames tusschen den tekst 60 ct0 per regel. Kleine advertenties: 30 woorden 25 ct. elk woord meer 5 ct. tot een maximum van 50 woorden. Kabouter-advert- 5 reg. ƒ0.50,10 reg. ƒ0.75, 15 reg. ƒ1. Incassokosten worden berekend Gratis-Ongevallenverzekering 500 bij overlijden dooreen ongeval; ƒ500 bij verlies van beide handen, voeten of oogen; 250 bij verlies van één hand, één voet of één oog; ƒ150 bij verlies van een duim; 75 bij verlies van een wijsvinger; ƒ50 twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt* De uitkeeringen ingevolge deze verzekering zijn herverzekerd bij de Nieuwe HAVBank, Lange Haven 103, Schiedam. Al houden we er over het algemeen niet van uit besloten raadsvergaderingen mede- deelingen te doen en hebben wij ook ditmaal ons er wel voor gewacht ons tot eenig raadslid te wenden omtrent de kwestie, die gisteravond in de geheime vergadering is behandeld en afgehandeld, de zaak lijkt ons toch zoozeer van algemeen belang, dat wij meenen, dat wij door geheel te zwijgen aan onzen plicht zouden tekort schieten. In de vergadering dan van gisteravond is een door wethouder de Bruin verdedigd .voorstel aanvaard, waarbij overtallige on derwijzers, onderwijzers derhalve, die voor rekening van de gemeente komen, uit de gemeentekas moeten worden betaald, bij ons openbaar onderwijs worden aangesteld, of liever, wat practisch op hetzelfde neer komt, worden behouden. Nu gaat het voor ons op het oogenblik niet tegen dit voorstel als zoodanig. .We .weten trouwens te goed, wat het automa tisch voor het bijzonder onderwijs beteekent en met name voor onze St. Willibrordus- stUfhting. Maar waar we met klem tegen opkomen, dat is, dat deze aangelegenheid in het geheim moest worden behandeld en daarmee aan het publiek de inlichtingen worden onthouden, waarop het recht heeft. En het publiek heeft er recht op te weten, waarom thans wel overtallige onderwijzers in dienst kunnen worden gesteld, terwijl de Wethouder van onderwijs nog op 20 Mei Verklaarde, dat wij niet in staat zijn over- tallig personeel in dienst te nemen of te houden. Het publiek heeft er recht op, zichzelven in deze kwestie een oordeel te vormen, door er van op de hoogte te worden gebracht, welke de financieele gevolgen zijn van het .voorstel voor de gemeentekas, nu en voor de naaste toekomst.' Het publiek heeft er recht op, niet slechts uit een adres van den Bond van Nederl. Onderwijzers, maar ook door B. en W. en door zijn vertegenwoordigers in den raad te Worden ingelicht, of de aanstelling van overtallige onderwijzers wel zoo dringend noodzakelijk is ten behoeve van het onder wijs, dat de gemeente er zich de financieele opofferingen voor moet getroosten. Het publiek heeft recht op een antwoord op het dilemma waarvoor wethouder de Bruin het heeft gesteld: Als wij op 20 Mei geen overtallige onderwijzers konden heb ben, waarom kunnen wij dat nu wel? Als op 20 Mei overtallige onderwijzers, al hadden wij ze noodig gehad, niet zouden zijn aan gesteld, omdat het nadeel van te weinig onderwijzers niet zoo groot was, dat we de gemeentekas met overtallige onderwijzers mochten belasten, waarom wordt nu een lijnrecht daartegenover gesteld standpunt ingenomen? Van dat alles komt het publiek niets te hooren. We maken daar den wethouder van onderwijs een ernstige grief van, Wanneer dergelijke belangrijke zaken in besloten zitting moeten worden behandeld, dan maakt men van de raadsvergaderingen een paskwil en zouden wij ons ernstig moe ten heraden, of we niet onze bezwaren terzij dienen te schuiven en ons de inlichtingen moeten zien te verschaffen, welke geheel ten onrechte aan het publiek worden ont houden. We hadden bovenstaande reeds geschre den, toen ons van officieele zijde het vol gende werd toegezonden: „In overeenstemming met het gevoelen dan den gemeenteraad, die gisterenavond hieromtrent heeft beraadslaagd, zal bij het Openbaar Lager Onderwijs hier ter stede °P kleine schaal worden overgegaan tot kanstelling van boventallige leerkrachten. Oit blijft beperkt tot die scholen, waar dit beslist noodzakelijk is. „Met de besturen der bijzondere scholen m overleg gepleegd, om de kosten van dezen ■kiaatregel zoo gering mogelijk te doen zijn." Men ziet, het heele bericht is slechts een evestiging van wat wij in ons artikel mee- aelden. Alle vragen, welke wij er aan heb- ed vastgeknoopt, blijven onverzwakt be staan. Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officieele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur Ter algemeene kennis wordt gebracht, dat met ingang van Maandag 5 September 1927 de doorvaart door de nieuwe Koemarktbrug tijdelijk zal zijn gestremd voor schepen hooger dan 2 M. boven N.A.P. SCHIEDAM, 30 Augustus 1927. Als de voorteekenen niet bedriegen zal te Schiedam op feestelijke wijfze Neêrlands natio nale feestdag worden gevierd. Heeds vroeg in den morgen zullen de klok ken hun vreugdezang over de ontwakende stad doen hooren en zal de koraalmuziek voor het Stadhuis vertolken wat- leeft in veler harten „den Yaderlant getrouwe blijf ik tot in den. doet." Neêrland viert morgen feest én van Noord tot Zuid, van Oost t<ot West klinke het leve de Koningin, leve Oranje, en Schiedam blijve niet achter. Blijkt niet voortdurend het mede leven onzer Vorstin met heel het volk, niet het minst in bange dagen? Welnu, dan daar voor op morgen onze Landsvrouwe dank ge bracht. De Oranjevereeniging heeft een programma saamgesteld dat elk wat wils biedt. Voor jong en oud zal er morgen wat te genieten zijn. Er is een kleine wijziging gekomen in het programma. De heer Timmermans beiert niet van 10 tot 11, doch van 11 tot 12 uur. Waar het bekend is dat de wapperende drie kleur iets feestelijks heeft, verzoekt de O. V. allen, reeds hedenavond het dundoek uit hun woning te steken, opdat Schiedam al vroeg in feestkleed zij. Ten slotte doet de O. V. een beroep op alle patroons om, zoo zulks eenigszins kan, althans den middag hun personeel vrij af te geven, opdat het feest voor allen zij. Het officieele programma We drukken hier nog even de voornaamste nummers af van het programma, dat onder leiding van onze Oranjevereeniging ter gele genheid van Koningin's verjaardag zal wor den afgewerkt voor uitvoeriger mededee- lingen zie men den officieelen feestgids. Vanavond om 9 uur: taptoe voor het stad huis door vier muziekkorpsen, waarna muzi kale wandeling door de stad. Morgen, 31 Augustus: 7.20 luiden van alle kerkklokken; 7.30 koraalmuziek op de Groote Markt door wederom vier muziekkorpsen met muzikale wandeling door de stad; 11 uur beiaardbespeling op den Sint Janstoren door den heer F. Timmermans; 11 uur: volksspelen op het feestterrein, om vattend: boegsprietloopen, hindernisbaan, mastklimmen, tobbetjesteken, zakloopen, koek- trekken, balanceerspel, eierloopspel, estafette loop en popslaan; tijdens de volksspelen wordt een dagvuurwerk afgestoken en wordt een groote kwatta^ballon opgelaten; „Harpe Da vids" luistert de spelen op; 4 uur: groot water-bloemenfeest met versier de pleziervaartuigen van particulieren, ver sierde vaartuigen van vereenigingen en recla me-vaartuigen; de rondvaart wordt opgeluis terd door Gusto's Muziekvereeniging; 6 uur feestconcert in de Plantage (Stedelijk Muziekkorps) 7.30 avondfeest op het feestterrein: boog-, knods. en rhythmisehe oefeningen door dames; 9.30 grootsch vuurwerk met als hoofdnum mers onder meer: groote Florentijnsche zon; groot magnesium wonderfront „de lotus bloem"; tropische palmboom; frontstuk bloe- mencaprice; groot Japansch vlindervuurwerk en tot slot: hulde aan het Koninklijk Huis. Het geheel bestaat uit dertien afdeelingen en bevat zestig nummers. Morgen zal het postkantoor niet langer zijn opengesteld dan tot 14 (2) uur. Het kantoor zal gesloten zijn voor de behan deling van quitantiën, postwissels (met uitzon dering van telegrafische postbewijzen, alsmede voor de distributie van pasmunt. De afdeeling Postchèque- en Girodienst is al leen geopend voor het aannemen van stortingen, waarvan spoedbehandeling of spoedbericht wordt gevraagd, en voor het uitbetalen van chèques voorzien van de aanteekening „Spoed behandeling". Voor den Telegraaf- en Telefoon dienst geldt de gewone openstelling als op werk dagen. GEMEENTELIJKE ZWEMINRICHTING De temperatuur van het water bedraagt he den 65 graden. BUURTVEREENIGING CENTRUM ROZENBURGERPLEIN Door deze buurtvereeniging zal Koningin's verjaardag met volgend program worden ge vierd: Van 10 tot 12 uur zal op het Rozenburger Plein een zanguitvoering worden gegeven door circa 150 kinderen, begeleid door het symphonie- orkest onder leiding van den heer Cremer. Van 2 tot 4 uur kinderspelen, als blokjesra- pen, balanceerspel en boegsprietloopen enz. Daarna uitreiking der prijzen en tractatie der kinderen. 's Avonds is er vermoedelijk concert in den tent. De heer C. H. Scheffers, in de jongste openbare raadsvergadering benoemd tot magazijnmeester van het algemeen handels entrepot, heeft heden officieel als lid van den gemeenteraad zijn ontslag genomen. Het staat thans vast, dat de heer Cam- brink, secretaris van den R. K. Volksbond, niet in de gelegenheid zal zijn een raadszetel te aanvaarden, zoodat de heer Scheffers zal worden opgevolgd door den heer J. H C. Scherwijn, chef-commies Ned. Spoorwegen. De heer Cambrink heeft reeds aan het Hoofdstembureau bericht doen toekomen, dat hij den door het bedanken van den heer Scheffer opengevallen raadszetel niet zal bezetten. Het programma van de uitvoering, morgen middag om 6 uur, te geven door het Stedelijk Muziekkorps, directeur de heer H. H. van Vleuten, in de Plantage, luidt als volgt: Volksliederen. 1. Koningin Wilhelmina, Marsch N. A. Bouman 2. Ouverture: Dichter und Bauer, F. v. Suppé 3. Soiree d'Etee, Walse E. Waldteufel 4. Feestklanken, Fantasie over Ned. Volksliederen m. Kessels 5. Die Lustige Wittwe, Potpourri. Fr. Lehar 6. Een Vroolijke Negerbruiloft. R. Vollstedt 7. a. Beleg van Bergen op Zoom, b. Strijdzang der Geuzen. Valerius 8. Schiedam Vooruit, Marsch. H. H. v. Vleuten Tegen den heer v. d. V. uit Vlaardingen, die gisteren terecht gestaan heeft wegens het op 6 April 1.1. veroorzaken van een auto ongeval, waarbij de auto van den heer Borde- wijk uit dezelfde stad, ernstig beschadigd werd, is geëischt een boete van 5 voor het niet geven van signalen, en van 25 voor het rijden op zoodanige wijze dat de veilig heid van het verkeer in gevaar werd ge bracht. De uitspraak volgt over 8 dagen. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin is de medaille verbonden aan de orde van Oranje Nassau, in zilver, toegekend aan M. A. van Leeuwen, lid oud- kaderbond, voormalige d.d. schutterij, alhier. Aangifte van 2729 Augustus GEBORENArij, z. v. A. M. Douw en A, Gille, Westfr.str. Geertje, d. v. C. Heer hens en G van Drent, Boersveld Johannes H., z. v. C. H. van Wijk en H. J. van Rijswijk, Doelehofje Paulus A., z. v. A. P. Roovers en E. van Diest, v. Beverenstraat Gerritje, d. v. A. F. Könemann en M. Semeijn, Gustostraat Adriana E., d. v. H. Combrink en M. C. van der Meer, Huijsman- straat Hendrika, d. v, W. Marbus en J. Boer, Havendijk. OVERLEDEN: De Hoogstad, 1 jaar 11 m„ Nassaulaan. De Nieuwe Schiedamsche Courant zal dit jaar op Koninginnedag verschijnen, zoodat onze abonné's ook morgn van het laatste nieuws op de hoogte worden gehouden. Volgende week vangen de turnlessen van bo vengenoemde sportvereeniging weer aan. Aan melding kan op de lessen geschieden. De lessen zijn in zes groepen verdeeld en wel voor dames boven 17 jaar, voor meisjes van 14 tot 17 jaar; voor heeren boven 17 jaar, voor jongens van 10 tot 14 jaar en voor jongens van 14 tot 17 jaar. De lessen voor de turnsters heb ben alle plaats op Woensdagavond en wel in het lokaal Oude Kerkhof. De oefeningen voor de heeren worden gehouden op Vrijdagavond in het lokaal Anthony Muysstraat; die van de jongens van 10 tot 14 jaar in hetzelfde lokaal op Dinsdagavond en die voor de jongens van 14 tot 17 jaar op Zaterdagavond in het lokaal aan de Prins Mauritsstraat. Het is de bedoeling, dat zal worden deelge nomen aan de groote bondswedstrijden, welke in November te Leiden zullen worden gehouden. Op 26 en 27 Augustus werden genomen 428 baden en wel in de le klasse 20 kuip baden en 55 regenbaden, en in de 2e klasse 30 kuipbaden, 312 regenbaden en 11 kinder baden. Gedurende de maand Augustus werden ge nomen 1752 baden en wel in de le klasse 93 kuipbaden, 208 regenbaden en 5 kinder baden, en in de 2e klasse 142 kuipbaden, 1260 regenbaden en 44 kinderbaden. De zeereerw. pater Hyacinth Hermans O.P., redacteur van onze courant, is door H. M. de Koningin benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Het was een groepje intieme vrienden, leden van het comité, dat zich heeft samen gesteld om pater Hermans bij zijn zilveren priesterfeest te huldigen, dat vanmorgen in de pastorie aan de van Oldenbarneveltstraat bij elkaar kwam om den geridderde zijn onderscheiding te overhandigen. Aanwezig waren de voorzitter van het comité, de heer Dorus Hermsen, de heer F. L. D. Nivard, wethouder van Rotterdam, de heer Walter F. C. Baars de heer H. Kuijpers, directeur van onze courant, de heer F. de Charro, vertegenwoordiger van de Katholieke Kring, de zeereerw. heer H. Hubers O.P., pastoor en de paters van het klooster aan de van Oldenbarneveltstraat. De heer Hermsen heeft in een hartelijk speechje, mede namens de andere aanwezigen, pater Hermans met zijn onderscheiding ge- lukgewenscht. Hij vertelde, dat hij tot zijn grooten spijt niet aanwezig had kunnen zijn toen pater Hyacinth zijn priesterfeest vierde. Maar ik heb gehoord, aldus ging spreker ver der, hoevelen u zijn komen huldigen als priester: de bisschop, de vicaris, en vele, vele anderen al die groote menschen zijn ge komen om u te huldigen. En nu komt, in het opsluitend gelid zou ik willen zeggen, H. M. de Koningin De heer Hermsen verklapte iets van de moeilijkheden, verbonden aan het verkrijgen van een ridderorde en hij dankte de andere leden van het comité, die hem op het kabinet van den minister hebben geholpen. Pater Hyacinth, aldus besloot de heer Hermsen zijn speech, deze orde zal u sieren en u zult de orde sieren. O. L. Heer heeft u een schep talenten gegeven. Moogt gij nog lang voor Zijn eer werken moogt gij vooral werken voor de Maasbode; want als wij over uw werk spreken dan is de Maasbode daar nauw mee verbonden. Mogen wij, als trouwe dienaren van Gods geloof, daar getuigen van zijn en mogen wij eindelijk met u kunnen zeggen: de blijheid heeft over de droefheid gezegevierd. Met eenige hartelijke woorden spelde de heer Kuijpers vervolgens het onderscheidings- teeken op het habijt van den geridderde. Pater Hermans heeft in een kort speechje zijn vrienden bedankt. Het was, aldus zeide spreker, niet zoo zeer een groote verrassing als wel een groote voldoening, deze ridderorde te mogen ontvangen. Bij zoo'n feest voelt men zoo sterk zijn tekortkomingen en men vraagt zich af: hoe bestaan we het zoo'n feest te vieren.... Maar men is toch dankbaar, dat men zoo lang de dienstknecht in Gods Huis heeft mogen zijn. Ook ben ik geweest, aldus ging spreker verder, de dienstknecht van de journalistiek. Hoevelen kwamen er niet om „een aardig stukje" en altijd moest je klaar staan. Herinnerende aan de film „Watt en half Watt als kruiers", zeide spreker tevreden te zijn, dat hij „half Watt" heeft mogen zijn. En van „kruiers" op „kruiwagen" komende, dankte hij de vrienden die zich zooveel moeite ge geven hebben om de ridder-orde voor hem te krijgen. Nadat alle aanwezigen den geridderde ge- lukgewenscht hadden, werd de eere-wijn rond gediend. Verschenen is het prospectus van het voort gezet Handelsonderwijs, cursusjaar 1927-1928. Bijzondere aandacht wordt gevraagd voor den cursus voor den handeldrijvenden mid denstand, die dit jaar voor het eerst wordt ingelegd. 's Maandags.' repetitie Muziekgezelschap St, Ambrosius, 8 uur, R.K. Volksbond. Dinsdags: repetitie R.K. Mannenzangver'-nt- ging St. Caecilea, half 9, R.K. Volksbond. St. Joris Doele, Stedelijk Museum. Geopend eiken Zaterdag van 25 uur. 1 September Bestuursvergadering R. K. Bond van Han dels-, Kantoor- en Winkelbedienden. Gebouw; R. K. Kring. Aanvang half negen. 2 September Vergadering Ned. R. K. Bouwvakarbeiders- bond „St. Joseph", gebouw R. K. Volksbond. Aanvang 8 uur. Vergadering Propagandaclub St. Clemens (Parochie H. Hart)Patronaatsgebouw, Hoofd straat 239. Aanvang half acht. Opkomst dringend gewenscht; ook toegankelijk voor wie zich bij de propagandaclub willen aan- sluiten. Vergadering „Eerbied in Gods Huis". Gebouw; R. K. Volksbond, Aanvang kwart over acht. 9 September Ledenvergadering R K. Boud van Fabrieks- arbeiders „St Willibrordus". Gebouw R. K. Volksbond. Aanvang S uur. 13 September Belangrijke ledenvergadering van de leden van den R. K. Volksbond. Aanvang 8 uur. Op de agenda komt o.m. voor: installatie van den geestelijken adviseur en bespreking Centrale Raad. BEURS VAN SCHIEDAM Moutwijn SCHIEDAM, 30 Aug. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn 46 pet. ƒ15.—. Namens de commissie voor de noteeringj H. J. JANSEN. j Spiritus SCHIEDAM, 30 Aug. Men noteert voor spiritus 100 pet. 34. Spoeling Noteering van de Coöp. Vereen. „Schied. Spoelingvereeniging". Heden ƒ1,60 per ketel. TE ROTTERDAM j 30 Aug.: Groote Schouwburg, Het Politie- raadsel (Ver. Rott. Hofstadtooneel) 8 uur (voor volwassenen) Diergaarde, avond concert, Rott. Philh. Genootschap. 31 Aug.: Diergaarde, namiddagconcert,' Rotte's Mannenkoor Groote Schouwburg, Het Politieraadsel (Ver. Rott. Hofstadtooneel); 8 uur (voor volwassenen). 1 Sept.: Groote Schouwburg, Het Politie raadsel (Ver. Rott. Hofstadtooneel) 8 uur, (voor volwassenen). Circusschouwburg, De drie Fratellini's, 8 uur (voor volwassenen). D a g e 1 ij k s: Circus-Schouwburg, De leven- da brug (Spree-gezelschap), 8 uur (tot en met 31 Aug.). Bioscopen: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 1 September a.s. in: Royal (voor volwassenen); Thalia (voor volwassenen)W. B.-Theater (voor volwasse nen) Luxor (voor volwassenen)Tivoli (voof; volwassenen). ZILVEREN JUBILEUM Zondag was het 25 jaar geleden, dat de heer C. van As, thans baas in den timmerwinkel van de firma de Erven de Wed. J. van Nelle, bij die firma in dienst trad. Hij werd Zaterdag morgen op het privé-kantoor ontvangen, waar, de firmanten hem met zijn jubileum geluk- wenschten en bem een cadeau onder couvert overhandigden. Op zijn versierde afdeeling werd hij door zijne collega's hartelijk toegesproken; van hen had hij nog enkele stoffelijke blijken van sym pathie in ontvangst te nemen. EXAMENS HOOFDAKTE 'i ROTTERDAM, 29 Augustus. Geëxamineerd 8 mann. cand. Geslaagd de heeren: M. Bouma, Middelburg en J. Blondé, Brielle. ONDERSCHEIDINGEN g Bij Kon. besluit is toegekend de aan de Ordó van Oranje-Nassau verbonden eeremedaille, in. zilver aan: A. de Bruin, baas bij de N. V. Kra^ lingsche Katoen-Mij., alhier; J. C. Beer, wo nende te Hillegersberg, timmerman bij dé firma Tromp en Rueb, alhier. KONINGINNEDAG. Scheepvaartkundig instituut en museum Het Scheepvaartkundig Instituut en Muaeun» zal op Koninginnedag den geheelen dag ge? sloten zijn. - -•

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 1