DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. I I 50ste Jaargang Woensdag 31 Augustus 1927 No. 14952 STADSNIEUWS BnieauKOEMARKT 4, SCHIEDAM. Telefoon Intercommunaal no. 68085 Postbus no. 39 ABONNEMENTEN: per 3 maanden ƒ3.25, per maand ƒ1.10, per week 25 cent. Franco per post ƒ3.75 per kwart. Afzonderlijke nummers 5 ct. Postchèque en Girodienst 81440. Advertentiên15 regels 1.55. Elke regel meer 30 ct. Reclames tusschen den tekst 60 ct, per regel. Kleine advertenties: 30 woorden 25 ct. elk woord meer 5 cL tot een maximum van 50 woorden. Kabouter-advert, 5 reg. ƒ0.50,10 reg. ƒ0.75, 15 reg. ƒ1. Incassokosten worden berekend Gratis-Ongevallenverzekering ƒ500 bij overlijden dooreen ongeval; ƒ500 bij verlies van beide banden, voeten of oogen; ƒ250 bij verlies van één band, één voet of één oog; ƒ150 bij verlies van een daim; 75 bij verlies van een wijsvinger; 50 twee voorste ledematen alle vingers van een hand; ƒ25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. De nitkeeringen ingevolge deze verzekering zijn Herverzekerd bij de Nieuwe HAVBank, Lange Haven 103, Sahiedam. TWEE BLADEN KONINGINNEDAG Aan den vooravond der feestelijkheden De opening der feestelijkheden Officieele gelukwensch MODEVAKSCHOOL JUBILé TRAGISCH FEED. TIMMERMANS KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR DE BENEDEN-MAAS WERELDREIZIGERS IN ONZE STAD ZEETIJDINGEN UIT ROTTERDAM; DER BLAUE VOGEL. In alle goede D1LFT5 ROEM zaken verkrijg!). OM DE WETHOUDERS- ZETELS R. MEES ZOÖNEN Een bijkantoor in Rotterdam-Zuid AGENDA. KUNST-AGENDA. TE ROTTERDAM DE BEGRAAFPLAATS IN ROTTERDAM- ZUID. j EXAMEN HOOFDAKTE NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT jfe Schiedam heeft, zoo lang het ons heugt, de Oranjefeesten steeds op geestdriftige wijze gevierd. Een prettige stemming, doch zonder brooddronkenheid kenmerkt de feestvreugde en bedriegen de voorteekenen niet, dan zal de oude goede gewoonte ook heden worden voortgezet. Schitterend feestweer, de feeste lijke aanblik van vlaggen en wimpels op alle officieele en officieuse en vele particuliere gebouwen dragen er het hunne toe bij om de echte stemming er in te brengen. Voor de jeugd is het eigenlijk al dagen lang Koninginnedag geweest. Niet zoodra komt de heugelijke dag in het verschiet, of zij be gint zich te roeren. Oude, half versleten kleedingstukken, in de onmogelijkste kleuren, soms te klein, meestal te groot, worden te voorschijn gehaald. Met deze bescheiden hulpmiddelen worden door de jeugdige pretmakers de meest zonder linge vermommingen bedacht, waarna zij zich „schminken" met een weergalooze „kunst vaardigheid, op een manier, welke een be roeps-grimeur hun moeilijk zou verbeteren. Zijn dan de potsenmakers mooi genoeg uit gedost, toch wordt de „finishingtouch" niet vergeten. Een stok, waaraan eenige ramme lende stukken blik bevestigd zijn, die een meer of minder melodieus geluid voort brengen, dient ter completeering van het geheel. Zoo zien wij ze dan dagelijks in groepjes door onze stratn trekken, bm te trachten met zingen en leven maken geld op te halen, teninde bij te dragen in de „onkosten' die gemaakt worden voor de straatversiering. Een mooie bedoeling voorzeker, die echter al heel gauw vergeten wordt, als er een snoepwinkel in zicht is. Intusschen, we zijn zelf jong geweest en dit althans kan men hun niet ontzeggen, ze zijn de voorloopers van het feest, zij leiden bij jong en oud op hoe gebrekkige wijze dan ook, de feeststemming in. Reeds spoedig na de sluiting van fabrieken en kantoren gistermiddag trokken bonderden van de buitenwijken naar de binnenstad, waar op de Groote Markt de feestelijkheden met een taptoe zouden beginnen. Hier heerschte al vroeg een gezellige drukte. Bewoners van huizen in den omtrek, hadden de vlaggen uitgestoken, daarmee nu reeds uiting gevend aan hun feestvreugde. In de straten die op de Markt uitkomen, werden de wachtenden herhaaldelijk opge schrikt, door het ontbranden van voetzoekers en donderbussen. Tegen negen uur stelden het Stedelijk Muziekkorps, St. Ambroaius, Harpe David's en Gusto's Muziekvereeniging zich voor het stadhuis op. Nadat de zware klok van de groote kerk had uitgeluid verscheen burgemeester A. J. Gijsen met zijn dochter op het bordes van het raadhuis. Mede waren hier aanwezig: wethouder ir. C. Houtman, de heer J. N. Post, als voor zitter der Oranjeverseniging te Schiedam, benevens de meeste bestuursleden der ver- eeniging waarvan enkelen met hun dames. Wethouder de Bruin zagen wij voor het raam Van een der aan het Marktplein grenzende huizen de drukte gadeslaan. Be taptoe Door een viertal tamboers van het muziek korps der R. E. T. M. werd met tromgeroffel de taptoe aangekondigd, waarna het Stedelijk Muziekkorps onder het spelen van het welbe kende „Turf in je ransel" driemaal rond het stadhuis trok, om vervolgens langs Hoogstraat en Korte Dam af te marcheeren. De drie an dere korpsen volgden en alle doorkruisten In Verschillende richtingen de stad. De feeststem ming, zoo noodig om den Koninginnedag te doen slagen, was er. Lang nog bleef het in de teeheela stad een ongewone drukte. Voor den aanvang van de taptoe reikte bur gemeester Gijsen op het bordes van het stad huis met eenige hartelijke woorden de eere: medaille in zilver, verhonden aan de orde van Oranje-Nassau uit aan den heer M. A. van Leeuwdi, lid van den oud-kaderbond der voor malige dienstdoende schutterij. Mede was op dat oogenblik op het bordes aanwezig de heer H. H. van Vleuten, directeur van het Stedelijk Muziekkorps, waarvan de heer van Leeuwen Jarenlang lid is. De verlichting van het Broersveld Om half negen gisteravond had het proef- hranden plaats der aangebrachte straatverlich ting in het Broersveld. Hoewel de Broersveld-versiering zoo langza merhand wat oud begint te worden, maken de honderden rood-wit-blauw en oranje ge kleurde electrische lampjes toch altijd een Geestelijken indruk. Wij gelooven wel, dat menigeen zich tot een pandeling in de keurig versierde straat, met haa: r groote oranje vlaggen, zal laten verleiden. Het luiden der klokken Al vroeg werden de langslapers hedenmor gen uit hun bed geroepen door het vreugde- gebeier der klokken. Boven alles uit dreunde de zware klok der groote kerk, melodieus har monieerend met die der 4 Katholieke kerken en de Westerkerk in de Aleidastraat. Tegen half 8 verscheen op de Groote Markt, die rondom reeds druk bezet was, het door bepluimde paarden getrokken rijtuig van de Oranjevereeniging, waarin gezeten waren: de heeren J. N. Post en G. v. Zon met hun dames, als hoofdbestuursleden der vereeniging, die op het stadhuis den burgemeester de felicitaties brachten van de Schiedamsche O. V. Daarna begaf het gezelschap zich op het bordes, om tegenwoordig te zijn bij: De koraalmuziek die door de vereenigingen St. Ambrosius, Gusto eu Harpe Davids benevens het Stedelijk Mu ziekkorps ten gehoore gebracht werd. Voor den hoofdingang van het stadhuis had zich de vaandeldrager der Oranjevereeniging met zijn banier opgesteld. Door de verschillende muziekkorpsen werd gewijde muziek ten gehoore gebracht. Zoo speelde St. Ambrosius o.a.: „Domine salvam fac" van Giesen, voor harmonie gearrangeerd door F. J. M. Smits. Na afloop der aubade had een omwandeling door de stad plaats. De route, die de muziek korpsen te volgen hadden, was geheel gelijk aan die van den vorigen avond. Het Stedelijk Muziekkorps bracht daarbij een bezoek aan het ziekenhuis, waar het de zieken in de alge- meene feestvreugde liet deelen. Gedurende een groot gedeelte van den och tend waren de straten der stad gevuld met de muziek van de rondtrekkende korpsen. „O. N. I." Een er treffendste nummers van den dag, treffend omdat het bedoelde het verschaffen van vreugde aan hen, die op dezen dag niet kunnen medegenieten, was de rondwandeling der Mandolineclub „O. N. I." Achtereenvolgens bezocht dit clubje beoefe naars van het mandolinespel het St. Jacobs- Gasthuis, het St. Liduina-Gesticht, het Rust huis en de lighallen en tot slot het gemeente ziekenhuis. Overal waar zij in hun kleurige pakjes ver schenen, hebben de „O. N. I."-ers een stukje van de feestvreugde binnengebracht met hun muziek en tevens door het uitdeelen van ver snaperingen, welwillend door de firma's Vlug. Koster, Krommenhoek, v. d. Vlies, v. Apel doorn en v. d. Meer daartoe afgestaan. De man nen ontvingen sigaren en tabak uit de maga zijnen van de firma's v. d. Waal en v. d. Spek. Directeur Hakkert en zijn club hebben eer van hun werk. De feestvreugde van Rotterdam Even na de aubade kregen we hier nog mee te genieten van het schouwspel, dat een groep versierde reclame-auto's opleverde, die zich naar den feestrit in Rotterdam begaven. Deze auto's, alle van de bekende koffie- en theehandel v. IJzendijk, waren eenvoudig maar smaakvol met levende bloemen versierd. -Wij vermoeden, dat ze bij de feesten te Rot terdam wel een goed figuur zullen maken. De beiaard bespeling Tegen 11 uur waren in den omtrek van de Groote Kerk wederom velen tezamen ge stroomd, teneinde den heer Ferd. Timmer mans zijn programma op het carillon van den St. Janstoren te hooren uitvoeren. De parelende tonen klonken tot ver over de huizen, waar voor de open ramen vele aandachtige luisteraars waren gezeten. Enkelen, die nog méér genieten wilden, hadden zich teruggetrokken naar rustige plaatsen, als voor de beurs, langs de Schie enz Tegen 11 uur begonnen op het feest terrein bij de Volkspark, de volksspelen. Van 10 tot 12 uur werd op het Rozenburger plein door een 150-tal kinderen, begeleid door het symphonieorkest, onder leiding van den heer Cremer, een zanguitvoering ge geven. In den loop van den middag zullen hier ook kinderspelen worden gehouden. Op het Broersveld begonnen de volksspelen reeds om half één. Groote drukte kenmerkte dp feestelijkheden ook van deze beide buurt- vereenigingen. Door het Gemeentebestuur werd heden het volgende telegram van gelukwensch ver zonden. Aan Hare Majesteit de Koningin Het Gemeentebestuur van Schiedam biedt Uwe Majesteit en Haar Koninklijke Gezin zijn eerbiedige gelukwensehen aan. Burgemeester A. GIJSEN. Ook de Oranje-vereeniging zond een tele gram van gelukwensehen. Aan Hare Majesteit de Koningin De Oranjs-vereeniging te Schiedam biedt Uwe Majesteit en Haar Koninklijk Huis op dezen zoo gedenkwaardigen dag haar eerbiedige gelukwensehen aan. De Voorzitter J. N. POST. De modevakschool zal morgen in Musis Sacrum van 2 tot 5 uur en van half 8 tot half 10 een gratis demonstratie houden. Zaterdag zal het 40 jaar geleden zijn, dat de heer C. Kaper, sedert 1 April klerk op het kantongerecht alhier, in 's rijks dienst trad. Toen Vrijdag mej. H. aan de Groenelaan zich even aan de deur bevond, wilde het 4-jarig dochtertje het deksel op den koffiepot doen, die juist door haar moeder met kokend water was gevuld. Een tweejarig zusje gaf het kind daarbij een duwtje, zoodat de pot omviel en de jongste van de twee den inhoud over de borst kreeg en ook de oudste brand wonden aan de armen opliep. Het kleinste meisje, naar het ziekenhuis overgebracht, is daar thans overleden. De heer Perd. Timmermans, uit Rotterdam, die geregeld onzen beiaard bespeelt, heeft op het beiaardconcours te Utrecht uit negen mede dingers en op dat te 's Hertogenbosch uit zes mededingers den eersten prijs behaald. Hedenmorgen speelde hij op onzen Markt- toren het verplichte nummer van het concours te Utrecht: Randino van W. J. Kersbergen. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Beneden-Maas verzoekt ons mede te deelen dat volgens ontvangen bericht van het Turkseh Consulaat te Amsterdam goederen, bestemd voor invoer in Turkije, vergezeld moeten gaan van een certificaat van Oor sprong. Van 1 Sep -i' af moeten allo certificaten gelegaiiseeru worden door den Con sul te Amsterdam, waardoor komt te verval len de uitzonderingsbepaling voor certifi caten afgegeven in plaatsen buiten Amsterdam, volgens welke deze hiervan waren vrijgesteld. De kosten van legalisatie bedragen 8.90 per certificaat. Volgens bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Beneden-Maas ingekomen bericht heeft de Canadeesche Minister van Landbouw te Ottowa nader bekend gemaakt dat goederen verpakt in hooi, stroo of eenig ander voedermiddel niet worden toegelaten tenzij voorzien van een certificaat waarbij een veearts uit eigen wetenschap verklaart dat die verpakking is gegroeid en opgeslagen en de goederen zijn verpakt in streken vrij van mond- en klauwzeer. Goederen waarvan de certificaten niet aan deze voorwaarden voldoen worden door de Canadeesche autoriteiten ont smet op kosten vande afzender. Tevens wordt gewezen op het feit dat de Canadeesche Regeering aan deze bepalingen streng de hand houdt. Te midden der feestvreugde zijn alhier heden- moren gearriveerd een tweetal Duitschers, die een wereldreis maken met een als auto inge richt motorbootje. Van buiten is dit zonderlinge voertuig be hangen met foto's en krantenknipsels, die be trekking hebben op den tocht. Aan den bin nenkant van het rijtuig zijn plaatjes bevestigd, van de garage's, waar de wagen op zijn reis al gestald is. Met den verkoop van kaarten trachten de twee, als matroos vcrkleede wereldreizigers, in hun onderhoud te voorzien. Te Schiedam aangekomen: 30 Augustus s.s. Greenbrier, ledig van Bremerhaven, om hier te dokken in de Wilhelminahavens.s. Mary, van Havre om hier kolen te bunkeren: s.s. Sirdero, ledig van Vlaardingen om hier te dokken in de Wilhelminahaven; s.s. Erik B, met papierhout van Fredrikshamn, in de Wil helminahaven. Van 16—25 Sept. in den „Tivoli Schouwburg" Het Russische gezelschap „Der Blaue Vogel" komt onder persoonlijke leiding van zijn direc teur, den heer Jushny, een reeks gastvoorstel- lingen in ons land geven. Voor deze tournéè is een geheel nieuw pTogramma samengesteld, dat een geprononceerd Russisch karakter draagt. De „Blaue Vogel" komt van 16 tot en met 25 September in den Tivoli-Schouwburg alhier. Impressario is wederom de heer Hugo Helm. De S. D. A. P. zal „financiën" bezetten WANKELPOLITIEK VAN DEN VRIJHEIDSBOND Zooals men weet, waren de besprekingen tus- schen de fracties in den gemeenteraad over de a.s. wethouderskeuze in haar voorlaatste sta dium zoover gevorderd, dat het volgende resul taat scheen te zijn bereikt. De S.D.A.P. zou twee zetels in het nieuwe college bezetten, waaronder de portefeuille van Financiën. Deze laatste was eindelijk, na een aanvankelijke afwijzing onder den voortgezet- ten aandrang van de rechtsche groepen door de s.d. aanvaard. Rechts zou twee zetels bezetten, in te nemen resp. door een vertegenwoordiger van de katho lieke en de anti-revolutionnaire fracties. De christelijk-historischen zagen n.l., om redenen van personeelen aard, geen kans uit hun mid den een wethouder aan te wijzen. De Vrijheidshond zou de vijfde plaats inne men. Onder de leden van de nieuwe raads fractie van den hond was er veel animo voor de post, ja werd er een hevige strijd gevoerd, wie voor het ambt zou worden aangewezen. Gisteren is er andermaal döor de verschillen de partijen over de wethoudersvorkiezing ge confereerd. En mi hebben de besprekingen een belangrijke en ganschelijk onverwachte wending genomen. De Vrijheidsbond heeft weer eens een voor treffelijke demonstratie gegeven van zijn wan- kelpolitiek der laatste jaren. Namens den Vrijheidsbond is n. 1. thans medegedeeld, dat hij bij nadere overweging meent in de huidige omstandighe den geen candidaat voor het wethouderschap beschikbaar te moeten stellen. Dit is nog niet het definitieve standpunt van de liberalen. Hun definitieve beslissing zullen zij dezer dagen pas nemen. Intusschen klopt ons hart vol verwachting. We kunnen ons voorstellen, dat de meer be zonnen elementen der partij meenen het enthou siasme van verschillende hunner raadsleden voor het wethoudersambt ietwat te moeten be koelen. Immers In welke positie zou een vertegen woordiger van den Vrijheidsbond in het college zitten? Recht op 'een plaats in B. en W. kan de Vrij heidshond niet doen gelden. Naar dezen maat staf gemeten, behoort het college krachtens de politieke positie, die eenerzijds de rechtsche raadsclub en anderzijds de S. D. A. P. in onzen Raad innemen te worden samengesteld uit drie rechtsche heeren en twee s.d. Noch uit hoofde van zijn politieke positie, noch krachtens zijn getalsterkte, ook niet na de jongste verkie zingen, heeft de Vrijheidsbond aanspraak op een wethouderszetel. Bovendien is het liberale element door den Burgemeester al voldoende in het college gerepresenteerd. Een vrijheidsbondsche wethouder zou dus en kel in het college kunnen plaats nemein, bij de gratie der rechtsche partijen, omdat nu een maal zooals gezegd om redenen van louter personeelen aard de christelijk-historische fractie moeilijkheden ondervindt bij de aanwij zing van haar candidaat voor het wethouders ambt. Eenige politieke beteekenis zou de opna me van een Vrijheidsbonder in het college niet hebben. De opname zou slechts geschieden ter plaatsvervanging voor een rechtschen wethou der, tot tijd en wijle de rechtsche fracties we derom haar drie zetels zouden kunnen be zetten. Nogmaals: we kunnen ons voorstellen, dat de meer bezonnen elementen In den Vrijheids bond de positie van hun partij in het college aldus minder aantrekkelijk achten dan de vurige sillicitanten naar het wethoudersambt in de Vrijheidsbondsche raadsfractie. Naar wij vernemen heeft de bankiersfirma R. Mees Zoonen alhier, besloten een bijkantoor met safe-inrichting te openen aan den Linker-Maasoever, in verband met de groote uitbreiding van dat stadsgedeelte. De firma heeft daartoe aangekocht een pand aan den Groene Hilledijk hoek Randweg. Het ligt in de bedoeling dit bijkantoor na ven bouwing nog dit najaar te openen. 's Maandags; repetitie Muziekgezelschap St. Ambrosius, 8 uur, R.K. Volksbond. Dinsdags: repetitie R.K. Mannenzangvereenl- ging St. Caecilea, half 9, R.K. Volksbond. St. Joris Doele, Stedelijk Museum. Geopend eiken Zaterdag van 25 uur. 1 September Bestuursvergadering R. K. Bond van Han dels-, Kantoor- en Winkelbedienden. Gebouw R. K. Kring. Aanvang half negen. 2 September Vergadering Ned. R. K. Bouwvakarbeiders bond „St. Joseph", gebouw R. K. Volksbond. Aanvang 8 uur. Vergadering Propagandaclub St. Clemens (Parochie H. Hart); Patroaaatsgebouw, Hoofd straat 239. Aanvang half acht. Opkomst dringend gewenscht; ook toegankelijk voor wie zich bij de propagandaclub willen aan sluiten. Vergadering „Eerbied in Gods Huis". Gebouw; R. K. Volksbond, Aanvang kwart over acht. 9 September Ledenvergadering R. K. Bond van Fabrieks arbeiders „St. Willibrordus". Gebouw R. K. Volksbond. Aanvang 8 uur. 13 September Belangrijke ledenvergadering van de leden van den R. K. Volksbond. Aanvang S uur. Op de agenda komt o.m. voor: installatie van den geestelijken adviseur en bespreking Centrale Raad. 31 Aug.: Groote Schouwburg, Het Politie- raadsel (Ver. Rott. Hofstadtooneel), 8 uur (voor volwassenen). 1 Sept.: Groote Schouwburg, Het Poiitie- raadsel (Ver. Rott. Hofstadtooneel) 8 uur (voor volwassenen). Circusschouwburg, Da drie Fratellini's, 8 uur (voor volwassenen). 2 Sept.: Groote Schouwburg, Het Politie- raadsel (Ver. Rott. Hofstadtooneel), 8 uur (voor volwassenen). Circusschouwburg, De drie Fratellini's, 8 uur (voor volwassenen). Diergaarde, avondconcert Harm. Kapel Gist en Spiritusfabriek. D a g e 1 ij k s: Circus-Schouwburg, De leven de brug (Spree-gezelschap), 8 uur (tot en met 31 Aug.). Bioscopen: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 1 September a.s. in: Royal (voor volwassenen): Thalia (voor, volwassenen)W. B.-Theater (voor volwasse nen): Luxor (voor volwassenen); Tivoli (voor volwassenen). Maatregelen voor de opspuiting. Nadat in de periode van Nieuwjaar tot Pink-, steren werkloozen door een kade den omtrek der nieuwe begraafplaats, welke aan den Char- loische Lagedijk zal gelegen zijn, hadden afge bakend, worden thans maatregelen getroffen voor de opspuiting van dit terrein. Aan den hoek Putsche Bocht—HillevHet wordt nu een electrische heimachine opgesteld, waarin een centrifugaalpomp zal worden ge plaatst. Deze pomp zal dienen om het overtollige water, dat met het zand wordt opgespoten en hetwelk naar de Singels wordt afgevoerd, naar de Maashaven te.persen. Het publiek zou van dezen afvoer niets hebben bemerkt, wanneer de omvorming van het Z. O. stoomgemaal van de Pretorialaan in een electrisch gemaal reeds ge reed was gekomen. Dit gemaal kan echter thans niet met bovenvermelden afvoer worden belast. De opspuiting van het terrein der hegraaf- plaats zelf zal binnen enkele weken aanvangen en volgens het gewone procédé d.w.z. met een bovengrondsch buizensysteem geschieden. Het werk wordt uitgevoerd door de Holland- sche Aanneming Mij. uit Den Haag. Het staat nog niet vast of de benoodigde specie uit de Waalhaven dan wel uit de Oude Maas zal wor den gezogen. De afstand blijft vrijwel gelijk, doch wat betreft de voorwaarden van het varen met bakkenmateriaal enz. levert de Oude Maas gunstiger conditiën dan de Waalhaven. Na de verscheidene scholencomplexen, pas gereed of binnenkort tot uitvoering komend, alsook de voorbereiding voor het nieuwe zieken huis, thans weer maatregelen vöot de begraaf plaats. 1 ROTTERDAM, 30 Augustus. Geëxamineerd 2 vrouwelijke..en 5 mannelijke candidaten. Ge slaagd mej. W. de Jongh, Nieuwpoort en da heeren H. L. van Aller, Vianen en A. W. H. Barten, Hillegersberg. Te 's-Gravenhage geslaagd de heer J. A. van Benthem, alhier. DE KONINGEN VAN DEN LACH. 1 De Fratellini's komen Donderdagmorgen ta kwart voor elf aan bat station D. P. aan.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 1