algemeen overzicht WOENSDAG 31 AUGUSTUS 1927 TWEEDE BLAD PAGINA 3 DE INTERPARLEMENTAIRE CONFERENTIE DE UITVAART VAN MGR. SCHOEPFER het testament van kardinaal GERNOCH DE VERDEDIGING VAN SACCO EN VANZETTI HET HUIS VAN NAPOLEON OP ELBA iWlfci i KLT8T 1 zis^r- «issgg ZESMAAL TER BOOD VEROORDEELD ROND DE A.S. VOLKEN BONDSVERGADERING Lord Cecil gaat dus niet als Engelsch afge vaardigde naar de a.s. vergadering van den Volkenbond. Het was niet noodig geweest, dat hij aftrad als minister, heeft de Engelsche pre mier verklaard, want de vredespolitiek van het kabinet verschilde niet wezenlijk van die van Cecil. De conservatieve bladen zijn dat met de regeering eens: zij meenen dat Enge land op zijn veiligheid moet letten en niet al te veel van den Volkenbond verwachten moet. Daartegenover beweren de liberale bladen dat Cecil's aftreden voldoende bewijst, dat het kabinet geen vredelievende politiek wenscht en dat er slag geleverd moet worden tegen de dictatuur der admiraals, die de vloot-conferen- tie deden mislukken. Daarmee is heel dit geruchtmakend aftreden afgeloopen, zelfs een verandering in het ka binet, die verwacht werd, is er niet gekomen. De Franschen schijnen van te voren te zullen vertellen, wat hun houding op de a.s. Volken bondsvergadering zal zijn. Niemand minder dan minister Briand zal in de slotvergadering een uitvoerige rede houden over de Fransche politiek na de conferentie te Locarno. Begrij pelijkerwijze wordt deze rede met veel belang stelling tegemoet gezien. De Duitsdhers schijnen wat Gpgelucht door het besluit der geallieerden om de Rijnland bezetting met 10.500 man te verminderen en voorloopig is men tevreden en gaat monter naar Genève. De hoop op een alge'neele ontrui ming van het Rijnland heeft men te Berlijn voorloopig laten varen en een beslissing om trent dit punt verwacht men eerst, indien hij de Fransche verkiezingen in 192S de richting Briand het winnen mocht van de nationalis ten, die in minister Marin hun voorman zien. In strijd met de verwachtingen van Berlijn is daar nog geen officieele mededeeling van het Fransch-Engelsch-Belgisehe besluit inzake het terugtrekken van 10.000 man der Rijnland bezetting ontvangen. Er moet trouwens van Fransche zijde nog het voorstel zijn gedaan, de bezetting van het Rijnland te beschouwen als een waarborg te gen een aaneensluiting van Oostenrijk en Duitschland. In Britsche kringen is echter ver klaard, dat de Britsche regeering geen nieuwe verplichtingen op zich wil nemen. Vermeld dient nog dat het Argentijnsche parlement deze week met de bespreking begint van bet regeeringsvoorstel omtrent de officieele bekrachtiging van Argentinië's toetreden tot den Volkenbond. Men verwacht dat de eindstem ming gunstig voor den Volkenbond zal uit vallen. Argentinië zal dan aan het einde van de eerste week zijn zetel in de Volkenbonds vergadering, dien het in 1920 verlaten heeft, weder innemen en dan vermoedelijk een zetel in den raad verkrijgen ook. Moskou denkt aan geen Volkenbond! Integendeel: de voorbereidingen voor de „groote herfst-maoeuvre" zijn in Zuid-Rusland begonnen. Land- en zeemacht nemen er aan deel. Bijna het geheele roode leger, de Zwarte- Zee-vloot en de luchtvloot zuilen oefenen. Ook burgerlijke organisaties, vakvereenigingsgroe- pen en afdeelingen van den gasoorlogbond zul len meedoen. Deze zullen dienst doen als hulp troepen onder leiding van officieren uit het roode leger. De manoeuvres moeten dienen als militaire propaganda op groote schaal. De voornaamste operaties zullen plaats hebben rond Odessa en in de omgeving van de Roe- meensche grens. De opperbevelhebber heeft lil een redevoering op het groote militaire belang van deze manoeuvres gewezen. Wat zullen ze daartegen te Cenëve doen? DE DEBATTEN OVER ONTWAPENING Het standpunt van den Nederlandsche delegatie Onze correspondent te Parijs schrijft ons nog over de reeds vermelde rede va nmr. Deckers (Nederland) de volgende bijzonderheden. Spreker achtte het een fout, te meenen, dat het ontwapeningsvraagstuk eenvoudig Is en dat het voldoende is, het aan te vatten, om het op te lossen. Dat zou natuurlijk anders zijn als alle staten ernstig den vrede wilden en als ieder de zekerheid had, dat de vrede nooit bedreigd Zou worden. Maar zal een dergelijke zekerheid tvel ooit verkregen worden? Bij gebreke daarvan zouden de staten op een organisme van internationale bescherming moe ten kunnen rekenen, voordat zij zouden kun nen overgaan tot een inkrimping hunner be wapening, welke hun slechts voldoende man schappen overliet voor de binnenlandsche vei ligheid. Allen willen de uitgaven voor de defensie verminderen. Er is geen parlement, dat veel lust gevoelt, meer voor de defensie uit te geven dan het strikt-noodzakelijke. Men moet dus be ginnen met voor elk land dat „strikt-noodzake lijke" vast te stellen. Die vaststelling zal som mige landen er reed3 toe kunnen brengen, on middellijk tot een verlaging van bewapening tot het vereischte minimum over te gaan. Ver volgens zou een internationale conventie aan do geleidelijke vermindering dier minima kun nen werken. Maar de vaststelling van zulk een minimum Is een zeer moeilijke taak. Er moet met tal van omstandigheden rekening worden gehouden. De vrede onder de volken moet worden voor bereid door den vrede tusschen de verschillen de sociale groepen. Da geschiédenis leert nog steeds, dat de we reldvrede en dus de ontwapeniDg vooral be dreigd wordt door die staten, waar een enkele groep van de bevolking er door geweld in ge slaagd Is, andere groepen te overheerschen. Het despotisme eener groep leidt tot bewapening oo de staten, waar zoodanige tyrannie heerscht, een voortdurend gevaar voor den vrede. t>e vrees voor dergelijke staten moet er toe lei den, de bewanening te handhaven of te verster ken. Vervolgens betoogt spr. uitvoerig, hoe een- ®der den aanvalsoorlog veroordeelt. Er is slechts als rechtvaardige oorlog de verdedi gingsoorlog, die natuurlijk ook een calamiteit is, welke met allo middelen voorkomen dient ie worden. Maar als die middelen zijn uitgeput en de staat in zijn bestaan bedreigd wordt, dan is do verdodiging gewettigd. £Iet verlangen van een Volk om over de middelen te beschikken, die öodzakelijk zijn voor die defensie, dient dus Geëerbiedigd te worden. -ATs vrienden van den wereldvrede, ongeacht an welke godsdienstige of politieke overtui- UG, hopen dat een dag dien zij zeer nabij euechen de grondslagen zullen worden ge- '°rpen van een rechtvaardigen en duurzamen lede, grondslagen, die ontworpen werden te ome, in <iat pacifieke centrum bij uitnemend- in de Pauselijke nota, in 1917 aan de satshoofden der oorlogvoerende landen ge- den. Het materieele geweld van. wapenen Ver,SL <loor de moreele kracht van het recht rl;„Vansen worden, daaruit dan een rechtvaar dig accoord voor de gelijktijdige en algemeene ye WW* uc s^ijjn-Lijuige en cugemeejue v mdering der bewapeningen voortvloeien. stp!r,°S!Se('acilten' aan welke niemand zijn in- I) i': kunnen weigeren, hisci Tr Declters Keelt vervolgens een teck- fèe vj6 eschouwing over den toestand waarin dp,, ,ne staten zich bevinden in het bijzon wat de marine betreft. tf P.-O fipvTX „m. i In do kleine staten, wier zeemacht geen an dere taak heeft dan de kustverdediging, in samenwerking met de land- en luchtmacht, is die taak van secendairen aard. Maar toch is zij van groote beteekenis voor de bescherming van het territoir door den weerstand asm het op breken der versperringen door den vijand. De landen die een gevechtsvloot hebben kunnen die doen dienen als eerste defensielijn als de vijand landen wil. De oeverlanden, die maar een kleine vloot hebben, moeten een andere ge dragslijn volgen. De zwaarste taak moet dan door het landleger warden ondernomen voor het geval de vijand landen wil. De vraag, of zulk een land zijn defensie kan overlaten aan het landleger Is in den jongsten wereldoorlog opgelost. Spr. herinnert aan de verdediging van de Belgische kust, Helgoland, Gallipoli, waar de principale verdediging <le landmacht was en de eerste verdedigingslinie met de kust samen viel. Voor de kust.verdedi.ging heeft een vleet van kleine eenheden tot taak, de verkenning vafc den naderenden vijand, de vertraging van zijn offensief, de verdediging der doortochten, ri viermonden en vlootbases; het mijnenleggen, het opruimen der vijandelijke mijnen, het be waken der versperringen, het tusschenbeide komen bij landingspogingen, samenwerking met de kustverdedigingswerken. Maar zoowel voor de verdediging van een vlootbasis als voor de kustverdediging komt het grootste deel der taak aan het landleger toe. Die taak van de marine kan vervuld worden zonder dat ze beschikt over een aanzienlijk materiaal, en daarom kunnen de kleine staten geen bezwaar hebben tegen de materiaal-be perkingen. De kleine staten kunnen evenwel groote ko loniale mogendheden zijn en in dit geval zal zulk een land rekening moeten houden, met de taak, die de marine kan hebben in de verdedi ging der koloniën. In dat laatste geval moeten die kleine staten zich verstaan met de groote zeevaartmogend- heden voor de beperking van het groot mate rieel, dat zij noodig hebben voor hun koloniën, en deze op hun beurt met de kleine staten groote koloniale mogendheden. Spr. gaat uitvoerig de taak der marine van kleine staten na voor wat betreft de kleine eenheden. Men kan daaraan niet de opheffing der onderzeeërs vragen, want de krachtigste verdedigingsmiddelen zou men ze daardoor ont nemen. Spr.'s conclusie is: voor wat betreft de In krimping der zeemacht moet getracht worden dat alle staten, groote mogendheden zoo goed als kleine, hun vloot alleen dienstbaar maken aan de kustverdediging. De staten, die met een ware geest van toenadering, verklaard hebben, dat een aanvalsoorlog niet in hun bedoeling ligt, kunnen zonder bezwaar met de tendenzen der beperking zich vereenigen. De kleine heb ben dat reeds gedaan: laat de groote staten volgen De rede van den heer Deckers oogstte veel applaus. EEN ONDERHOUD MET DEN PRESIDENT VAN CHILI Hoe men daar communisten geneest Ibanez, de president van Chili, heeft een on derhoud gehad met eeu directeur van de United Press en dezen o.a. verteld, hoe hij de communisten naar het eiland van Robinson Crusoe heeft gezonden om daar het commu nisme in de praktijk te brengen. „Een half jaar geleden", zoo zei de presi dent, „hebben wij een troêp communistische leiders naar het .eiland Juan Fernandez gezon den. Zij werden voorzien van gezinnen, gereed schap, tenten en alles wat noodig was om zon der inmenging van buiten voor zichzelf te zor gen. Na een half jaar spraken deze lieden den wensch uit om terug te keeren, en zij zullen op onafhankelijkheidsdag 13 September terugkeeren, tevreden met het leven onder een georganiseerde regeering." Over den economischen toestand zei hij, dat zijn regeering de uitgaven met 140 millioen peso's, het ambtenarencorps met 2000 en het leger met 3000 man heeft verminderd. Zij zal het aantal ambtenaren blijven verminderen, totdat de begrooting in evenwicht is gebracht. Voorshands behoeven alreeds de belastingen niet te worden verhoogd, r.ic.iS-»' •••- DEELNEMING VAN MEER DAN 20.00Q PELGRIMS. Onze Parijsche correspondent meldt ons: De uitvaart van mgr. Schoepfer was geheel in overeenstemming met den wensch van den kerkvorst, die zoo lange jaren aan de grot van Masabielle de wacht heeft gehouden. Dezelfde drommen pelgrims, met wien hij ge leefd heeft, hebben zijn stoffelijk overschot een laatste maal naar de H. Rozenkransbasiliek ver gezeld, waar zeer symboliek in het gewelf boven de katafalk Onze Lieve Vrouw van Lourdes, door de engelenreien omringd, haar armen wijd uitstrekt, om het geheele mensch- dom naar haar liefde te nooden. Meer dan 20.000 pelgrims, (er waren juist te Lourdes de bedevaarten van Nancy en van Rijs- sel), trokken in den stoet voorop, gevolgd door alle Katholieke vereenigingen van Lourdes, paters, broeders en religieuzen, die in de streek van Lourdes zoo talrijk zijn. Voorts de besturen van de vereenigingen, die zich in het hij zonder met het genadeoord bezig houden. Er waren meer dan 300 geestelijken in den uitvaartstoet. Een groot aantal bisschoppen zijn voor de uitvaart naar Lourdes gekomen. Op uitdrukkelijk verzoek van Z. H. is, zooals men weet, mgr. Maglione, de nuntius te Parijs, naar Lourdes gekomen,, om den H. Vader bij de uitvaart te vertegenwoordigen. De rouw werd geleid door mgr. Poirier, den nieuwen bisschop van Lourdes. Ook vau den kant der burgerlijke overheid werd veel belangstelling getoond. Zoo fungeer, den als rouwdragers de prefect van Tarbes, de burgemeester van Lourdes, de president van den gewestelijken raad en de president van de recht bank. Van het oogenblik, dat de stoet zich in bewe ging stelde, werd door de onafzienbare menigte de rozenkrans gebeden. De plechtige H. Requiemmis werd gecele breerd door den nuntius mgr. Maglione. De kerk was bijna geheel met priesters geveld. Arm geboren, arm gestorven Uit het testament van den onlangs overleden primaat van Hongarije, die uit arrAe boeren- ouders van Slowakië geboren werd, is geble ken, dat de Kardinaal geen geld naliet. Een deel zijner ^vaste goederen ligt op het gebied dat Hongarije bij het verdrag van Tria non aan Tsjecho-Slowakië moest afstaan. De rest is vermaakt aan de Kerk, aan het land of aan weldadige inrichtingen. De opbrengst ervan moet dienen voor den bouw van kerken en scholen, het onderhoud van priesters en godsdienstleeraren. Mocht er nog ooit wat hersteld worden van de goederen die door Tsjecho-Slowakië inge lijfd zijn. dan zal dit gebruikt worden voor- het onderhoud van oude priesters. Aan den Heiligen Stoel ls 5000 francs (onge veer 500) vermaakt en bovendien is bepaald dat al het dienstdoende personeel nog gedu rende een jaar hun salaris moet worden uit betaald. Ten slotte vraagt de overledene ver giffenis aan allen die hij ooit mocht hebben pijn gedaan zonder dat hij het wist, want hij herinnert zich niet ooit iemand gehaat te heb ben en schenkt ook zelf vergiffenis aan allen die ooit iets tegen hem misdreven. Aangaande de opvolging van den Kardinaal is nog niets hekend. SACCO EN VANZETTI. De politiemaatregelen te New Yci k. NEW YORK, 30 Augustus. (H.N.) De politie had uitgebreide maatregelen getroffen, om tijdens de Sacco en Vanzetti-betooging op het Union Square de orde te handhaven. Het tal rijke publiek moest op de trottoirs blijven en werd door een uitgebreide macht van bereden politieagenten en agenten te voet, voorzien van gummistokken, in bedwang gehouden, zoodat alle pogingen om wanordelijkheden te verwek ken, terstond onderdrukt konden worden. Da urnen met de asch van Sacco en Van- zetti waren tijdens de betoogingen niet te zien, daar de betrekkingen der terechtgestelden ge weigerd hadden, deze ten toon te stellen. Na afloop van de bet-o-oging trokken de manifes tanten naar een lokaal aan de Oostzijde van de stad, waar de dcodenmaskers van Sacco en Vanzetti te zien waren. Ook hier was een talrijke politiemacht aan wezig, die alle samenscholingen belette. Waar is het geld gebleven? „Het Volk" verneemt uit Brussel: In Amerika wordt thans slechts gesproken over het schandaal, dat ls uitgebroken rond het Sacco en Vanzetti-comité. De communisti sche organisatie beweert 100.000 dollar te heb ben rondgehaald voor de verdediging van Sacco en Vanzetti, terwijl de voorzitter van het cbmitë verklaart, dat hij slechts 300 dollar heeft ontvangen. Het communistisch agent schap „International Press Korrespondence" uit Weenen, heeft thans een lijst gepubliceerd, waaruit blijken moet, dat de Amerikaansche communisten 500.000 dollar hebben opgeha'ald. De vraag is nu of dit cijfer juist is en waar liet geld is gebleven. Onderzocht moet worden of de communisten de wereld hebben willen bedriegen over de offervaardigheid der Ameri kaansche communisten. Er wordt tevens be weerd, dat in eeu vergadering te New-York 7000 dollar werden rondgehaald. Toen het Sacco en Vanzetti-comité dezen som heeft aange vraagd, werd geantwoord, dat er geen cent tot zijn beschikking was. De kas van het comité ls leeg en er moeten heel wat betalingen wor den gedaan. De „Gionnale d'Italia" meldt, dat te San Mar- tino het huis, waar Napoleon I tijdens zijn ballingschap op Elba woonde, bouwvallig wordt. Het blad verzoekt de regeering, de noodige fondsen bijeen te brengen voor het reatauree- ren van dit historisch monument, INSTORTINGEN AAN DE ENGELSCHE Een gevolg van de hevige regens. Te Cromer aan. de Noordzee in Norfolk is Zondagmorgen een deel vaa de rotskust inge stort. Een rotsmassa van twintigduizend ton kwam naar beneden. De piek, welke bekend ls onder den naam van Marl Point, een opper vlakte van ongeveer 100 bij 20 meter, ls geheel verdwenen. Des avonds kwam een tweede instorting voor, waardoor zeventig ton rotssteen omlaag viel. Eenige kinderen, die in de onmiddellijke nabij heid speelden, konden zich nog juin bijtijds uit de voeten maken. Een groote spleet loopt op een afstand van 40 c.M. vlak langs een van de buitenverblijven op de kust en des nachts hij hoogwater spoelen de golven over struiken en bloemen, welke op de rotsen mede naar beneden zijn gezakt. Over al zijn bekken getimmerd en niemand mag zich op de rotsen begeven. Degenen, die r aar den vuurtoren willen, moeten sen gvooteu omweg maken. Deze toren staat meer bet land in en is niet beschadigd. De rotsen zijn over een afstand van ongeveer 750 meter ingestort. Later ontstond er met laid gekraak in den tuin om bet betzelfde buitenverbl Jf een nieuwe scheur en waarschijnlijk zullen er r.og meer Instortingen plaats grijpen. De rotsen zijn over een afstand van ongeveer 750 meter ingestort hetgeen een gevolg is van de hevige regens in den laatsten tijd. In de vorige eeuw kwamen in deze streek, echter ten Zuiden van Crcmer, verschillende TOtsinstortkigen voor, waarvan eenige malen de vuurtoren het slachtoffer werd. ALS HET DIENSTMEISJE KENNIS HEEFT AAN EEN KELLNER Een kind dronken gemaakt Een dienstmeisje te Cassel moest op een kind van vier .aar passen. Deze gedlcnr/iige had evenwel kennis aan een jongeman en daar zij het rijk allien had toog zij met nel kind naar de herberg, waar de kennis in betrekking was. Onder het gesprek zetten de jongelui het eind voor de aardigheid eon pin'je bier voor. De jeugdigDuitsche onde.daan ver'tochende zijn afkomst niet en werkt» het brouwsel naar binnen. Den volgenden dag ging de k'.eïae op eigen gelegenheid terug naar de herberg. en bestelde een pot bier, „het had zoo goel gesmaakt", welke de vriendelijke jongen an onmiddellijk op diende. Toen nog een en nog een Ziek werd het kind naar huis g-bracht. Daar werd alcohol, vergiftiging geconst ,1 eerd. Het eind vaa het lied was, dat het dienstmeisje wegens le'tel, toegebracht aan n aan haar zorgen toevertrouwd kind, viroord-eld werd tot één maand gevangenisstraf met ten proeftijd van drie jaar. Ook de jongeman val wel nader van het gevalletje hooren. EEN IJZINGWEKKEND TESTAMENT. Bang voor een sch ij ii-dood James Moth was een rijk koopman in Bir mingham, hij is dezer dagen overleden. De gedachte aan de mogelijkheid, misschien ooit levend begraven te zullen worden, moet een goed deel van 's mans werkzaam leven hebben vergald. Een nagelaten testament legt daarvan getuigenis af. Meer dan met de verdeeling der nagelaten goederen, houdt dit document zich bezig met de voorzorgsmaatregelen, welke na zijn „dood" moeten getroffen worden, teneinde een levend- bcgraven-worden onmogelijk te maken: Twee doctoren zullen aan het doodsbed ge roepen worden, zoo luidt de wil van den over ledene. Zij zullen met al de hun ten dienste staande middelen moeten vaststellen, dat de doode „dood en niet schijndood" is. Na die constatatie moeten ze het lijk een flinke dosis zwaar vergift toedienen. En beeft deze „voor zorgsmaatregel" uitgewerkt, dan moet een der geneesheeren, in tegenwoordigheid van den an deren, het lijk onthoofden. Het stoffelijk over schot most vervolgens, in een zak genaaid, in zee geworpen worden, zóó, dat het onmiddellijk in de diepte zinkt. De erfgenamen moeten zeer ontdaan zijn over deze macabre clausules van de nalaten schap. Hij had zijn ouders, broers en zusters vermoord De strafkamer van de rechtbank te Grau- denz heeft Leo Lewandowski, die in Februari zijn ouders, zijn vier broers en zusters bad vermoord, zesmaal ter dood veroordeeld. HET ZACHTAARDIGE BOEDDHISME Misionarissen door lama's vermoord? Aan de „Times" wordt uit Peking geseind, dat van den Engelschan resident te Sikhim een telegram is ontvangen, volgens 'twelk in West- Szechwan een reisgezelschap van 3 tot 4 buiten landers door lama's (Boeddhistische priesters) is vermoord. Dit bericht herinnert aan het feit, dat toen in Juni j.I. aan de missionarissen in net Yv'esten van Kansoe de raad werd gegeven, zich terug te trekken, de missionarissen ondeij Uiding v?..i den overste Filchner besloten om, aangezien zij niet wisten of zij de kust in Oostelijke richting zouden kunnen bereiken, over Oostelijk Tibet naar Britsck-Indië te trekken. Van dit reis gezelschap is sedert niets meer vernomen. Men vreest thans, dat de leden van het ge zelschap de slachtoffers zijn van den moord, waarvan in bovenstaand bericht sprake is. AARDVERSCHUIVING IN FRANKRIJK. 6 dooden. PARIJS, 30 Augustus. (H.N.) Zondag heeft op den straatweg van Abondance een aardver schuiving plaats gehad, waardooT een massa van naar schatting 600 kubieke meter naar beneden op den weg kwam. Een juist passee- rende auto, waarin zich 5 personen bevonden, werd onder de aardmassa bedolven. Allen zijn om het leven gekomen. AMERIKAANSCHE VLIEGERS IN MEXICO; GEVANGEN GEHOUDEN. MEXICO CITY, 30 Augustus. (R.O.) De dou anebeambten van Ojinaga aan de Mexicaanscho zijde van de Rio Grande (de grensrivier tus schen Mexico en de Vereenigde Staten) verkla ren, dat de Amerikaansche militaire vliegers, kapitein Reynolds en sergeant Newlands, die In Mexico landden gevangen genomen zijn, daar zij geen verlof hadden boven Mexicaansch grondgebied te vliegen. Viopgere berichten deden het voorkomen als of de vliegers door Mexicaansche bandieten zouden zijn gevangen genomen. NEW-YORK, 30 Augustus. (H.N.) Het depar tement van buitenlandsche zaken stelt een on derzoek in naar de juistheid van de geruch ten, volgens welke de tot de Amerikaansche luchtstrijdkrachten behoorende kapitein Rey nolds en sergeant Newland in Mexico gevangen worden gehouden. KRASSE MAATREGELEN Eeu Amerikaan uit Frankrijk gezet j Dezer dagen waren te Parijs in verschillende café's aschbakjes geplaatst, waarop een ont- kleede vrouw met eeu Amerikaansclv soldaat danste. Het opschrift „American Legion 1927"- wekte ten onrechte den indruk, dat het Ameri kaansche Legioen, hetwelk een bezoek aan Frankrijk komt brengen, iets met de zaak te maken had. De politie bemoeide zich met het geval. De verkooper, een Amerikaan, die sedert kort in Frankrijk vertoeft, kreeg aanzegging dat hij uiterlijk hedenmorgen het land moest verlaten. ONTPLOFFING OP EEN SCHIP STRAATSBURG, 30 Augustus. (W. B.). Door een tot dusverre niet opgehelderde oorzaak is te Lauterberg een met nafta geladen schip ont ploft De schipper en zijn vrouw werden ge dood. De schade aan de havenwerken van Lauter berg is aanzienlijk. Men vermoedt, dat de ont ploffing aan onvoorzichtigheid moet toegeschre ven worden. DE RIJDENDE DOOD Auto door sneltrein gegrepen De „Petit Parisien" meldt, dat de Montreal- express bij Tampowna op een overweg een auto heeft aangereden, welke totaal vernield werd. Vijf personen werden gedood. EEN BRUSSELSCH BANKLOOPER j BEROOFD Zijn tascli met 100.000 francs werd Ij' meegenomen Een bank'ooper van het Brusselsch filiaal der Bank van Leuven is gisteren ik het kantoor van den agent der schatkist van zijn geidtasell met 100.000 fracs beroofd. Zijn tasch was ver ruild voor een, die slechts waardelooze papie ren bevatte. Onmiddellijk werd in het kantoor een onderzoek ingesteld, maar zonder resultaat. De politie onderzoekt de zaak. BANDIETEN OVERVALLEN EEN j TREIN IN JAPAN 1 Naar uit Tokio gemeld wordt, hebben tijdëna het week-end ten Oosten van Tokio bandieten, een trein overvallen. Het personeel werd ge dood, terwijl vijftig passagiers meegevoerd werden. De regeering heeft onmiddellijk troe pen gezonden. EEN NATUURONDERZOEKER VERMOORD De „Berliner Zeitung am Mittag" meldt, dat volgens een officieel draadloos bericht uit Amerika de Duitsche natuuronderzoeker dr. W. Filschner aan de grens van Tibet door in boorlingen is vermoord. De laatste brief van Filschner is ongeveer vier weken geleden te Berlijn ontvangen. VLIEGONGELUK IN BELGIë jj Goed afgeloopen Een Italiaansch vliegtuig is te Denderleeuw, ten gevolge van een motordefect, van een hoog te van duizend meter neergestort. Het vlieg tuig, waa.rin zich drie passagiers bevonden, kwam in een moeras terecht. Twee passagiers en de piloot waren slechts licht gewond, de derde passagier liep zwaar dere verwondingen op. Behalve de schroef wa ren slechts ile benzinereservoirs van het vlieg tuig vernield. TREIN DOOR CHINEEZEN AANGEVALLEN. De Chinecseïie reizigers meegevoerd Volgens een bericht in de „Times" is een trein van de Chineesche Ooster spoorwegmaat schappij door Chineezen aangevallen, die het militaire geleide onschadelijk maakten. De Chineesche reizigers werden, als gevange nen weggevoerd. Dc buitenlandsche reizigers werdeq van allc-s beroofd, doch niet gevangen gehouden. Ook is hun geen letsel toegebracht. DE WERKLOOSHEID IN ENGELAND LONDEN, 30 Augustus. (R. O.). Het aantal werkloozen was den 22sten Augustus tot 1.044.000 gestegen, een vermeerdering van 22.260" tegen de voorafgaande week, doch een vermindering van 514.53S vergeleken met de overeenkomstige periode van het vorig jaar. MIJNWERKERS VERLATEN POLEN Wolf meldt ons d.d. gisteren uit Kattowitz:] In den loop van den maand Augustus hebben bijna duizend mijnwerkers families hun be trekkingen opgezegd. Het gaat hoofdzakelijk over ongehuwde personen, die naar Duitschland en Nederland zijn vertrokken. Bij de mijn Gra vin Laura te Könlgshütte bedraagt het aantal vertrokken arbeiders 120.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 7