DAGBLADVO0i9 SCHIEDAM E Wï 50ste Jaargang Donderdag 1 September 1927 No. 14953 Dit nummer bestaat uit drie bladen STADSNIEUWS I V DE WETHOUDERS KWESTIE. V RECHT EN LOYALITEIT HINDERWET KONINGINNEDAG AGEMDA. KUNST-AGENDA. TE ROTTERDAM BEURS VAN SCHIEDAM Moutwjjn Spoeling DISTRICTSARBEIDSBEURS SCHIEDAM NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bureau KOEMABKT 4, SCHIEDAM. Teleloon Intercommunaal no. 680S5 Po3tbns no. 39 ABONNEMENTEN: per 3 maanden ƒ325. per maand ƒ1.10, per week 25 cent. Franco per post ƒ3.75 per kwart. Afzonderlijke nummers 5 ct. Poslchècjtie en Girodienst 81440. Advertentiên15 regels 1.55. Elke regel meer 30 ct. Reclames tusschen den tekst GO ct per regel. Kleine advertenties: 30 woorden 25 ct. elk woord meer 5 ct. tot een maximum van 50 woorden. Kabouter-advert. 5 reg. ƒ0.50, 10 reg. ƒ0.75, 15 reg. ƒ1. Incassokoslen worden berekend Gratis-Ongevallenverzekering: 500 bij overlijden dooreen ongeval; ƒ500 bij verlies van beide handen, voeten of oogen; ƒ250 bij verlies van één hand, één voet of cén oog; ƒ150 bij verlies van ecu duim; 75 bij verlies van een wijsvinger; ƒ50 twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. De uitkeeringen ingevolge deze verzekering zijn herverzekerd bij de Nieuwe HAVBank, Lange Haven 103, Schiedam. Morgen vermoedelijk vergadert wederom, voor de vierde maal, de rechtsclie raads- club, teneinde te trachten ten slotte nog tot een overeenstemming te komen inzake de vvethoudersverkiezing. We hebben ons tot dusver afzijdig ge houden, om in de toch reeds moeilijke be sprekingen niet een wellicht storend ele ment te brengen. Nu evenwel ernstig staat te vreezen, dat het niet tot een overeen stemming zal komen en zelfs de zoozeer gewenschte rechtsche samenwerking ge vaar loopt, meenen we dat de tijd van spre ken gekomen is. Het zou wel een tragisch geval zijn, wan neer de rechtsche samenwerking ging wor den verbroken op het moment, dat de voor zitter der rechtsche raadsclub, de heer Evers, die zooveel jaren met goed gevolg die samenwerking wist te bewaren, den raad verlaat. Wat is het geval? De Christelijk-Historische fractie, vier le den tellend één meer op heden dan de anti-revolutionnaire meent dat zij niet altijd hij de verdoeling der wethoudersze tels kan worden gepasseerd. En men kan haar daarin niet tegenspreken. Zoodra zij aanspraak maakt op een wethouderszetel gaat het voor de rechtsche club niet aan, die aanspraken zonder meer terzijde te leg gen. Hierop zou dan ook wel overeenstemming zijn bereikt, maar na dit eerste accoord, kwam de verdeeling der portefeuilles over de gegadigden aan de orde en hier rezen moeilijkheden waarvoor geen oplossing ge vonden werd. De heer Slavenburg waagt zich niet aan gemeentewerken. Tegen een die er zich desnoods wel aan wagen zou, be staan bij een groot deel der club onover komelijke bezwaren, welke het spreekt vanzelf, nóch zijn karakter, nóch zijn ca paciteiten raken, maar hem uit anderen hoofde minder geschikt doen schijnen voor de functie. Zoo kwam ook het eerste accoord weer op losse schroeven. Tot en we zouden ons daarover buitengewoon verheugen wellicht de anti-revolutionnairen liet ver lossende woord gaan spreken. De moge lijkheid daarvan is, naar we meenen te we ten, niet geheel uitgesloten. De leider der anti-revolutionnaire fractie b^eft genoeg beslommeringen aan het hoofd, juist de laatste dagen nog weer met, een wellicht veel van hem vergende kwestie vermeerderd, om een herbenoeming als wethouder niet te ambieeren. Mocht hij werkelijk in dien geest besluiten, dan zou daarmee een knoop worden doorgehakt, die op het oogenblik onuitvoerbaar lijkt, En we zijn er van over tuigd, dat de anti-revolutionnaire fractie door het brengen van een dergelijk voor haar besluit gevoelig maar alleszins begrij pelijk offer, zeker haar prestige zoowel in als buiten den raad niet zou zien vermin derd. In het ons van officieele zijde toegezonden bericht omtrent de aanstelling van boven tallige leerkrachten bij het openbaar onder wijs, trof ons de volgende zinsnede: „met de besturen der bijzondere scholen is overleg gepleegd, om de kosten van dezen maat regel zoo gering mogelijk te doen zijn." Men zal moeten toegeven dat de persoon dio voor de redactie van deze zinsnede ver antwoordelijk is, met de uiterste zorg er voor heeft gewaakt, dat hij zich niet de vingers zou branden. Immers, we krijgen wol te hooren, dat er overleg i3 gepleegd, maar omtrent het resultaat van dat overleg worden we ge heel in het onzekere gelaten. Alsof er geen formuleering van dat resultaat gevonden 18 kunnen worden, waaraan partijen de wethouder als vertegenwoordiger der gemeente van den eenen kant en de school besturen aan den anderen kant zich ge bonden achten. We vermoeden, omdat het zoo geheel van Afsprekend is, dat door de bijzondere- school-bestuurders loyaal de toezegging is gedaan, dat' zij niet het onderste uit de kan zulion gaan eischen, dat zij als personen, 10 zich hun verantwoordelijke positie wel owust zijn, geen ongerechtvaardigde aan vallen op de gemeentekas zullen gaan doen. aar verder kunnen ze niet gaan en iedere soort van contractueele verplichting wet houder de Bruin zou zichzelf niet zijn, als hij niet getracht had met zoo'n immers niets om het lijf hebbend stukje papier de schoolbesturen te vangen moet onvoor waardelijk worden afgewezen. We doen van onze in de wet vastgelegde rechten onder geen enkel beding afstand. Onder geen enkel beding zal kunnen worden toegelaten, dat aan de gemeente eenige zeggenschap in deze aangelegenheid worde gegeven, waar op zij geen recht heeft. De wet is duidelijk; ze bepaalt de gevolgen wanneer voor het openbaar onderwijs tot boventallige onder wijzers wordt overgegaan en dan is iedere andere toezegging onzerzijds dan van loyaliteit en iedere verbintenis wat zou ze anders kunnen zijn dan een inperking op onze rechten volkomen misplaatst. Het ware ook hier voor het noodige ver trouwen in den wethouder van onderwijs beter geweest, als hij zich aan pogingen om de schoolbesturen in zekeren zin te binden, niet had gewaagd. Een socialistisch wet houder van onderwijs moet ook den schijn weten te vermijden, als zouden de rechten van het bijzonder onderwijs hij hem niet in veilige handen zijn. Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officieelo af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur Ingekomen Is een verzoek van: le. J. J. Verhoev om vergunning tot op richting van een kalkblusscherij In het pand Breedstraat 60, kadaster Sectie A no. 985; 2e. de N.V. van der Meer Schoep's bakkerijen- en handelmaatschappij te Rotter dam om vergunning tot uitbreiding van haar bakkerij in het pand Groenelaan 33, kadaster Sectie M. no. 2902, door bijplaatsing van een electromotor van 2 P.K., drijvende een meelmêleermachine, en door verplaat sing van een electromotor van 2 P.K., drij vende een deegkneedmachine. Deze verzoeken zijn met de bijlagen op de Secretarie der gemeente ter visie gelegd. Op Donderdag, den 15 September, des voor middags ten 11 ure, zal ten Raadhuize ge legenheid worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van die verzoeken in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende drie dagen vóór het tijdstip hierboven genoemd, kan op de secretarie der gemeente, van de schrifturen die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis worden ge nomen. Volgens de bestaande jurisprudentie zijn niet tot beroep op eene beslissing ingevolge de Hinderwet gerechtigd, zij, die niet over eenkomstig art. 7 dier Wet voor het Ge meentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hun bezwaren mon deling toe te lichten. SCHIEDAM, 1 September 1927 Burgemeester en Wethouders van Schie dam hebben bij hun besluit van den 29 Augus tus 1927 vergunning verleend aan: 1. A. Sneep tot oprichting van een in richting tot bewerking van onderdeelen van verwarmingsinstallaties in het pand Nieuwe Haven 85, kadaster Sectie M. no. 3234, met 2 electromotoren van resp. 2 en P.K., drij vende een zaag-, een slijp- en een boorbank en een ventilator; de N.V. Schiedamsche Cartonnagefabriek tot uitbreiding barer cartonnagefabriek in de panden Lange Haven 17 en Westvest 14, kadaster Sectie C. nos. 479 en 478, met 5 electromotoren van resp. Vz, Yz, 'A, A en p.K., zulks met verwijdering van een electromotor van 3 P.K., drijvende diverse cartonnagemachines; en 3. De drukkerij en kantoorboekhandel „Mer- curius" tot oprichting van een boek-, en handelsdrukkerij in het pand Lange Haven 77, kadaster Sectie C. No. 1302, met 3 electromotoren van resp. 1%, 1 en 1 P.K.* drijvende een snelpers, een degelpers en een snijmachine. SCHIEDAM, 1 September 1927 GEMEENTELIJKE ZWEMINRICHTING De temperatuur van het water bedraagt heden 66 graden. &8S m DE KOEMARKT BRUG TE SOIIIEDAM, die in den verkeersweg Rotterdam—Hoek van Hol land ligt, zal dezer dagen in gebruik worden genomen. Hiermede zal een schitterende ver- keersverbetering tot stand zijn gebracht. De traditioneele Oranjezon heeft ons gisteren geen oogenblik in den steek gelaten en ook aan haar milde koestering is het voor een groot deel te danken, dat de feestelijkheden, waarop de Oranjevereeniging ons vergastte, zulk een prettig verloop hebben gehad. Nadat de officieele plechtigheden gistermor gen vóór het stadhuis wc. afgeloopen, bega ven zich de voorzitter en secretaris der Oranje vereeniging, de heeren J. N. Post en C. van Zon met hun dames naar het gemeenteziekenhuis, waar de verpleegden werden getracteerd. De volksspelen Voor de morgenuren stonden nog op het programma „Groote volksspelen op het Feest terrein". De belangstelling van de zijde der kinderen voor deze spelen: boegsprietloopen, hindernisbaan, mastklimmen, koektrekken, ba- lanceerspel, eierloopspel, estafetteloop en pop slaan, was buitengewoon groot. Over de twee honderd kinderen namen er meer aan deel dan het vorig jaar en vermaakten zich kostelijk met de verschillende capriolen, die van zulke echt-oud-Hollandsche spelen onafscheidelijk zijn. De muziekvereeniging „Harpe Davids", direc teur de heer J. K. C. Karsebocm, maakte zich verdienstelijk door gedurende de spelen eenige opwekkende populaire nummers ten gehoore te brengen. Een ander aardig deel van het programma was ook het dagvuurwerk. Vuurpijlen schoten de lucht in. Op flinke hoogte sprongen ze uit elkaar, waarbij eenige zwarte bolletjes zicht baar werden, die uiteenvlogen tot de meest ongedachte figuren als wimpels, vlaggen, enz. Zoo zagen we o.a. ook een poppenjurk door bet luchtruim dwarrelen. De groote „Kwatta"-ballon, die boven het veld bleef drijven, was een aardig uitgedachte reclame en had, al ging ze niet de lucht in, veel bekijks. De Kwatta-fabriek wist nog meer het hart der kinderen te stelen, doordat zij een groote hoeveelheid reepen beschikbaar stelde. De burgemeester was gedurende eenigen tijd op het feestterrein aanwezig. De directie van „Pandora" heeft door het studio „Eureka-film-compagnie" van het plein Eendracht een filmopname laten maken; ook op verschillende andere plaatsen in de stad wa ren haar operateurs in actie. Behalve de Oranjevereeniging had ook de Buurtvereeniging Broersveld en de Buurtver- eeniging Centrum Rozenburgerplein volksfees ten georganiseerd, die onder groote belangstel ling van buurtbewoners en omgeving een uit stekend verloop hadden. Onder het achttal versierde fietsen, die aan rondrit en ringsteken van de Buurtvereeniging Broersveld deelna men, waren er verschillende waarvan bijzonder veel werk was gemaakt. De organisatoren mo gen ook hier op een schitterend succes terug zien. Een onderling clubje van muziekliefheb bers zorgde voor de muzikale opluistering. Het water-bloemenfeest Koningjnnefeesten in Schiedam kunnen niet geslaagd worden genoemd, als er geen water feest op het programma van den dag heeft gestaan. Ditmaal bestond dit uit een gondeivaart, waaraan werd deelgenomen door een 10-tal keurig versierde booten. Nadat een stoomfluit om vier uur bet sein van vertrek gegeven had, werd de Stadswerf hij den Vlaardingerdijk af, langs Nieuwe Ha ven, Buitenhavenweg en Lange Haven naar de Korte Haven gevaren, waar gekeerd werd. Vandaar ging het langs dezelfde route weer terug naar de Stadswerf. Buiten de deelnemers aan den wedstrijd wa ren op het water nog aanwezig: de jury-boot, booten van de Schiedamsche E. H. B. O., ken baar aan den rood-witten wimpel, benevens een aantal wherry's van de Sollied. Roeivereeni- ging „De Schie". Langs de oevers was enorm veel publiek aan wezig. Sommigen hadden auto's en rijtuigen beklommen, teneinde het mooie schouwspel beter te kunnen volgen. De Burgemeester had plaats genomen op de werf van de fa. Osterboit aan de Nieuwe Haven. Vergezeld van enkele genoodigden gaf hij door herhaald applaus uiting aan zijn bewondering voor de smaakvol opgetuigde vaartuigen. Op het dak der film-studio „Eureka" was een operateur bezig, om onder leiding van den heer A. Boesnach momenten uit de gondelvaart op de film vast te leggen. In de Lange Haven hadden enkele onbetee- kenende ongelukjes plaats, door het laag over het water hangend geboomte. Aan den wedstrijd om de fraaiste versiering, welke weer onderverdeeld was in drie klassen, werd door een 10-tal gondels deelgenomen. Het eerst kwam het mandolinegezelschap O. N. I., gezeten onder een aardig koepeltje in een gezelligen tuin. Na O. N. I. kwamen de voetballers aan bod. Op een keurig geknipt grasveld zaten twee com plete elftallen met in het midden een scheids rechter geheel strijdvaardig tegenover elkaar. Zelfs de netten, en de „Miss Blanche"-reclame, die men op ieder behoorlijk voetbalveld aan treft, waren tegenwoordig. Achtereenvolgens zagen we nu, het muziek gezelschap „Gusto", een boot van het publici teitsbureau „Union", gevolgd door het admi raalschip, waarop zich de vlag van de Schie damsche O. V. bevond. De fa. v. d. Tempel, die nu volgde, zorgde voor radio-muziek, met haar Audios-apparaten. Met een geheimzinnig gong-gerinkel naderde nu een bootje met 4 aardig uitgedoste Cliinee- zen. Een keurig nummer. „Rosa" met zijn door drie zwanen getrokken boot sloeg een kranig figuur in den optocht. Het laatst, op eigen kracht, volgden de beide keurig versierde motorbooten van de heeren v. d. Brink (Rina) en Jurgens (Yolande). Vooral de rijk met paarse asters en groen met fijnen smaak opgetuigde boot van den heer Jurgens maakte een schitterend effect. Het was hier in den vollen zin van het woord: lest best. Na afloop der vaart werd de stoet ontbon den en had de prijsuitreiking plaats. De prijzen werden als volgt behaald: Af deeling particuliere vaartuigen: le prijs A. Jurgens met Jolande, 2e prijs A. v. d. Brink met Rina, 3e prijs G. v. Meurs met Chineeschen tempel. Af deeling reclame-vaartuigen: le prijs „Ro sa", 2e prijs Publiciteitsbureau „Union". Afdeeling vereenigingsvaartuigen:" le prijs S. F. C. „Fortuna", 2e prijs Mandolineclub „O. N. I." Het avondfeest en het vuurwerk Nadat om 6 uur het Stedelijk Muziekkorps een drukbezocht feestconcert in de Plantage had gegeven, ving om half acht op het feest terrein aan de Willem de Zwijgerlaan het avondfeest aan. AI vroeg was het daar een enorme drukte en tegen het aanvangsuur waren ettelijke duizen den feestgangers op het terrein aanwezig. De voorgevel van de H. A. V.-bank aan de Prins Mauritsstraat was voor de gelegenheid keurig geïllumineerd. In een met een groote W van roode, witte en blauwe gloeilichtjes versierde Orpheusschulp opende het harmonie-orkest „St. Ambrosius", onderafdeeling van den R. K. Volksbond den avond met het „Wilhelmus" en het „Wien Neêrlands Bloed", waarna het een volledig concertprogramma ten beste gaf. Gedurende dit concert werd het op het veld opgerichte podium in orde gemaakt, waarop door een aantal meisjes en dames, onder lei ding van den heer J. de Kok, Ieeraar middel baar gymnastiek, gymnastische oefeningen zou de worden uitgevoerd. Langs twee zijden van het podium werd een verlichting aangebracht van roode, groene en witte lampjes. Deze so bere verlichting heeft evenwel naar onze mee ning niet geheel aan haar doel beantwoord. Niettemin mochten de acht meisjes, die boog- oefeningen demonstreerden met bet op soepele, correcte wijze uitgevoerde nummer veel succes oogsten. En ook de daarop volgende knods- en rhythmische oefeningen, uitgevoerd onderschei denlijk door 12 en 8 dames, vielen zeer in den smaak van het overtalrijke puhliek. Precies op tijd, half tien, ging de eerste vuurpijl do lucht in, weldra gevolgd door lucht bombardementen, brillantbommen, bomraket- ten en schitterende stukken met als slot een hulde aan het koninklijk huis. De zachte Zuid- Oosten wind was niet in staat het zware rook gordijn, dat zich hij de hoofdnummers ontwik kelde, oogenbliltkelijk te verspreiden, zoodat bijwijlen een deel van het effect verloren ging. Evenwel ieder was ten hoogste voldaan en de Oranjevereeniging mag met groote voldoening op de viering van dezen Koninginnedag terug zien. Na afloop der feestelijkheden was het een ware uittocht naar de stad, waar velen nog lang in feeststemming bijeen hieven. 's Maandags, repetitie Muziekgezelschap St Ambrosius, 8 uur, R.K. Volksbond. Dinsdags: repetitie R.K. Mannenzangvereenl- ging St. Caecilea, half 9, R.K. Volksbond. St Joris Doele, Stedelijk Museum. Geopend eiken Zaterdag van 25 uur. Heden. Bestuursvergadering R. K. Bond van Han dels-, Kantoor- en Winkelbedienden. Gebouw R. K. Kring. Aanvang half negen. 2 September Vergadering Ned. R. K. Bouwvakarbeiders- bond „St. Joseph", gebouw R. K. Volksbond. Aanvang 8 uur. Vergadering Propagandaclub St. Clemens (Parochie H. Hart); Patronaatsgebouw, Hoofd straat 239. Aanvang half acht. Opkomst dringend gewensekt; ook toegankelijk voor wie zich bij de propagandaclub willen aan sluiten. Vergadering „Eerbied in Gods Huis". Gebouw R. K. Volksbond, Aanvang kwart over acht. 5 September Teeken- en vakschool „St. Joseph" van den R. K. Volksbond. Inschrijving nieuwe leerlin gen van 8 tot 9 uur. 6 September Teelten- en vakschool „St. Joseph" van den R. K. Volksbond. Inschrijving nieuwe leerlin gen van 8 tot 9 uur. Vergadering van deelnemers aan de feest- week in den R. K. Volksbond. 9 September r Ledenvergadering R. K. Bond van Fabrieks arbeiders „St Wülibrordus", Gebouw R. K. Volksbond. Aanvang 8 uur. 13 September Belangrijke ledenvergadering van de leden van den R. K. Volksbond. Aanvang 8 uur. Op de agenda komt o.m. voor: installatie van den geestelijken adviseur en bespreking Centrale Raad. 1 Sept.: Groote Schouwburg, Het Politie- raadsel (Ver. Rott. Hofstadtooneel) 8 uur (voor volwassenen). Circusschouwburg, De drie Fratellini's, 8 uur (voor volwassenen) Casino, Yardaz' Revue, Hallo Parijs. 2 Sept.: Groote Schouwburg, Het Politie- raadsel (Ver. Rott. Hofstadtooneel), 8 uur (voor volwassenen). Circusschouwburg, De drie Fratellini's, 8 uur (voor volwassenen). Diergaarde, avondconcert Harm. Kapel Gist en Spriritusfabrik Groote Kerk 13e orgel concert, H. de Vries, half 3 uur Casino, Yardaz' Revue, Hallo Parijs. Bioscopen: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 1 September a.s. In: Royal (voor volwassenen); Thnlta (voor volwassenen)W. B.-Theater (voor volwasse nen) Luxor (voor volwassenen)Tivoli (voor volwassenen). SCHIEDAM, 1 Sept. Officieele noteerfng van de Commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn 46 pet. ƒ15. Namens do commissie voor de noteeringi H. J. JANSEN. Spiritus SCHIEDAM, 1 Sept. Men noteert voor spiritus 100 pet. 35. Noteering van de Coöp. Vereen. „Schted. Spoelingvereeniging", Heden 1,60 per ketel. Aangeboden arbeidskrachten: aanhouders* auto.-branders, aut.-lasschers, bankwerkers, be tonwerkers, boekbinders, brandersknechts broodbakkers, bokhouders, chauffeurs, distil lateursknechts, electriciens flesschenbeteeners, glasblazers, grondwerkers, kistenmakers, kui pers, klinkers, kraandrijvers kantoorbedienden* koperslagers-pijpleggers, letterzetters, loss- werklieden, metselaars, metaalboorders, machi nisten, meaaldraaiers, metaalschavers, mon teurs, magazijnbedienden, molenaars, mouters, opperlieden, ponsers, plaatwerkers, reizigers, sigarenmakers, schilders, scheepsfitters, sme den, stokers, stellers, timmerlieden, trans portarbeiders, varensgezellen, voerlieden, vuur werkers, winkelbedienden en zakkendragers. Gevraagde arbeidskrachten te Schiedam:] jongens en meisjes van 1415 jaar voor fabriekswerk en halfwas voorslaanders; te Rotterdam: hulp-keukenmeid en 2e meisje. Voor nadere inlichtingen wende men zich tot de Gemeentelijke Arbeidsbeurs, Broers veld 142.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 1