DAGBLAD VOOR SCHBEBAM EN OMSTREKEN, m m 50ste Jaargang Maandag 5 September 1927 No. 14956 Bit nummer bestaat uit drie bladen STADSNIEUWS Bureau KOEMARKT 4, SCHIEDAM. Telefoon Intercommunaal no. 68085 Postbus no. 39 ABONNEMENTEN: per 3 maanden 3-25, per maand ƒ1.10, per week 25 cent Franco per post 3.75 per kwart Afzonderlijke nummers 5 ct Postchèque en Girodienst 81440. Advertentiën1—5 regels 1.55. Elke regel meer 30 ct. Reclames tusschen den tekst 60 ct per regel. Kleine advertenties: 30 woorden 25 ct. elk woord meer 5 cL tot een maximum van 50 woorden. Kabouter-advert. 5 reg. ƒ0.50,10 reg. ƒ0.75, 15 reg. Incassokosten worden berekend Gratis-Ongevallenverzekering ƒ500 bij overlijden dooreen ongeval;500 bij verlies van beide banden, voeten of oogen; ƒ250 bij verlies van één hand, één voet of één oog; ƒ150 bij verlies van een duim; 75 bij verlie3 van een wijsvinger; ƒ50 twee voorste ledematen allé vingers van een band; 25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. De uitkeeringen ingevolge deze verzekering zijn herverzekerd bij de Nieuwe HAVBank, Lange Haven 103, Schiedam. DE WETHOUDERS CRISIS, m SUMMUM JUS, SUMMA INJURIA. hinderwet RAADSAGENDA CONCERT O. B. K. DE NIEUWE KATH. SCHOOL AAN DEN SINGEL AGENDA. KUNST-AGENDA. TE ROTTERDAM S. R, V. „DE RENNER" De uitslag van den gisteren gehouden wed strijd luidt als volgt: TEEKEN- EN VAKSCHOOL 'FH ST. JOSEPH 1 i Ons artikel van Donderdagavond over de wethoudersbenoeming heeft in wijden kring de aandacht getrokken. Aan a. r. „Rotterdammer", „Voorwaarts", „Roti Nieuwsblad" is het niet ontgaan en door de „Schied. Crt." wordt er een uitvoerige beschouwing aan gewijd. Onze collega aan de Lange Haven zou blijkbaar gaarne willen weten in hoeverre wij de meening weergaven van de R. K. raadsfractie. We zullen deze niet ongemo tiveerde nieuwsgierigheid bevredigeen. We hebben de meening van de R. K. raadsfrac tie niet gevraagd en expresselijk niet ge vraagd, om aan iedereen bij wien dezelfde vraag als bij de „Schied. Crt." mocht op komen, in volle eerlijkheid ten antwoord te kunnen geven: de meening van de R. K. raadsfractie is ons niet bekend. De onper soonlijke krant kan soms een opinie ten beste geven, welke een persoon huiverig is uit te spreken. En toen wij na ernstige overweging tot de overtuiging kwamen, dat het uitspreken van zulk een opinie ge- wenscht was, wilden wij er alleen de ver antwoordelijkheid voor dragen, zonder de kans te loopen de R. K. raadsfractie wel licht in een lastig parket te brengen. We willen overigens de bedoeling van ons artikel, als die voor sommigen niet duidelijk genoeg mocht zijn geweest, gaar ne nader omschrijven. Het gaat voor ons volstrekt niet dit aan onzen vriend van de a.-r. „Rotterdam mer" om de persoon van den heer Bod- deüs of den heer Slavenburg. We hebben voor beiden gelijkelijk respect, Mnar de vraag die wij ons stelden en die ook onze anti-revolutionnaire vrienden zich moeten hebben gesteld was deze: Wat weegt zwaar der, het handhaven van den heer Boddeüs als wethouder of het behoud van wat door onzen afgetreden fractievoorzitter steeds met zooveel zorg omgeven werd, de recht- sche samenwerking in den raad? „Voorwaarts", „Rott. Nwsbld", „Schied. Crt." stellen zich die vraag niet; of zoo wel, dan zullen zij ze beantwoorden in een zin die voor de rechtsche samenwerking niet bevorderlijk is. Ze kunnen ons evenwel het recht niet ontzeggen dat wij daarover eenigszins anders denken. De ietwat belachelijke opwinding waar toe zich het lijfblad opschroeft van wethou der de Bruin, die, dit tusschen haakjes, zich over de politieke kleur van den heer Noor dennen wel eens anders heeft uitgelaten, dan het sociaal-democratisch orgaan thans pour le besoin de la cause doet, terwijl toch voor „Voorwaarts" principieel onverschil lig moet zijn, wie van rechts achter de wet houderstafel zitting nemen, is wel al heel doorzichtig. We hebben op een wijze, welke moeilijk kon worden misverstaan, en naar wij we ten ook niet is misverstaan, met name aan de christelijk-historischen willen zeggen, dat behoud der rechtsche samenwerking door ons op den grootsten prijs wordt ge steld, ook in het belang der gemeente. En dat, naar onze meening, wanneer het di lemma gesteld wordt: een offer te brengen door de anti-revolutionnairen, een offer dat hun prestige geen afbreuk kan doen, eer n°g het zou vergrooten, ófwel verbreking der rechtsche samenwerking aan het be houd der samenwerking zonder eenigen twijfel de voorrang moet worden gegeven. Moeten we nog openhartiger zijen? Het z'j zoo. De mogelijkheid is niet uitgesloten govoels- en gevoeligheidskwesties zijn im- hiers niet weg te cijferen dat de chris- '-liik-historischen tenslotte toch niet of nog hiet zouden krijgen, waarop zij niet ten onrechte meenen aanspraak te kunnen 0en gelden. En ook voor dat geval geloo- Ven wij door onze eerlijke taal het onze y°r het behoud der bedreigde samenwerking 0 hebben gedaan. Nu aan ons artikel van Donderdag zoo- *®el aandacht is gewijd, meenen we goed e doen een paar storende zetfouten, ook st r\ "Voorwaarts" en „Rott. Nwsblad" en gedeeltelijk in „Schied. Crt." en „Rotter- ammer" overgedrukt te corrigeeren. e beide laatste zinnen van bedoeld ar- el luidden al volgt: indl0Cllt (de heer Boddeüs) werkelijk een iGn ®ees^ besluiten, dan zou daarmee knoop worden doorgehakt, die op het genbllk onuitvoerbaar lijkt. En we zijn DE NIEUWE KOEMARKTBRUG TE SCHIEDAM, ter vervanging van het oude, "smalle bruggetje, dat voor het huidige verkeer j volstrekt ontoereikend is. De niéuwe brug wordt binnen enkele weken geopend. er van overtuigd, dat de anti-revolution naire fractie door het brengen van een dergelijk voor haar besluit gevoelig maar allszins begrijpelijk offer, zeker haar pres tige zoowel in als buiten den raad niet zou zien verminderd". Wanneer de lezer „onuitvoerbaar" in onontwarbaar en „beluit" in b e- slist wil veranderen, zal hém blijken; dat we geen raadsels hebben neergeschre ven. Het voorstel van Burgemeester en Wet houders aan den raad der gemeente om afwijzend te beschikken op het verzoek der St. Willibrordusstichting tot het verstrekken krachtens artikel 100 van een vergoeding voor een tweetal van haar scholen, zal zonder stemming door den raad moeten worden aanvaard. De St. Willibrordus stichting kan wettelijk geen aanspraak maken op wat ze vraagt. B. en W. hebben de wet, die het recht omlijnt aan hun zijde. Evenwel, men kent het Latijnsche adagium: Summum jus, summa injuria: de toepassing van het strikte recht sluit vaak in zich de grootste onbillijkheid. Het verzoek van de St. Willibrodusstich- ting ging over de vergoeding van wat we welhaast het smartekind van wethouder de Bruin mogen noemen: de boventallige onder wijzers, hier dan, 't spreekt vanzelf, van het Katholieke schoolbestuur. Voor boven tallige onderwijzers krijgt het schoolbestuur geen vergoeding van het Rijk en de gemeente mocht er geen vergoeding voor aan de St. Willibrordusstichting geven omdat ze zelf geen boventallige onderwijzers kende. Of liever: de gemeente had ze wel, maar door overplaatsing voor luttele dagen en door „administratieve overschrijvingen" van de eene school op de andere, zorgde wethouder de Bruin er voor, dat de boventallige leer krachten van het openbaar onderwijs toch voor rekening van het Rijk kwam. Ook 'de St. Willibrordusstichting had den zelfden „truc" kunnen toepassen; ook zij had van „overcomplete" scholen wel ge durende de critieke dagen eenige scholieren voor de niet-voltallige kunnen afstaan, of deze laatste door administratieve over schrijvingen compleet kunnen maken. Hoe vaak heeft ze niet verzucht: waren er op deze school maar wat meer en dan op die wat minder leerlingen. Maar ze heeft er niet aan gedacht een maatregel toe te pas sen, die ze als unfair om niet hetwoord „bedrog" te gebruiken zou hebben be schouwd, en die ware hij eens door haar en niet dóór de gemeente toegepast, haar door den wethouder en door het openbaar onderwijs zonder eenigen twijfel zwaar zou zijn aangerekend. Trouwens, wanneer het met die admini stratieve overschrijvingen eerlijk werk was geweest en wethouder de Bruin wat zijn plicht is even groote zorg aan den dag had gelegd voor het b ij zonder onder- wijs als voor het openbare de boventallige onderwijzers zijn immers in het belang van het onderwijs! waarom heeft hij dan, die toch de zorgen van de St. Willibrordusstichting kende, geen open kaart gespeeld en openlijk gezegd: ik zorg wel door een handigheid dat de openbare school haar boventallige leerkrachten krijgt op kosten van het Rijk: waarom doet gij niet ook zoo? Een andere vraag dringt zich vanzelf nog op. Wanneer de administratieve handigheid van wethouder de Bruin wat eer aan het daglicht was gekomen, zou. hij zich dan niet ook eer genoopt hebben gevoeld, al of niet onder pressie van den rooden bond, boventallige leerkrachten voor rekening van de gemeente te nemen? We zouden die vraag niet ontkennend durven beantwoorden. Maar dan heeft de wethouder ook al dien tijd door zijn administratieve overschrijvingen aan het bijzonder onderwijs onthouden, waarop het zonder die handigheid recht zou hebben gehad. In dat licht bezien, komt ten slotte de handelwijze van den wethouder daarop neer, dat zij is geweest ten nadeele van het bijzonder onderwijs, 't welk gedwongen werd zelf de boventallige onderwijzers te betalen, omdat de wethouder aan betaling van de openbare boventallige leerkrachten door een handigheid wist te ontkomen. En zoo hebben we ook het volste recht wanneer we zeggen, dat het summum jus hier summa injuria beteekent, dat het voorstel van B. en W., hoezeer ook steunend op de wet, voor het bijzonder onderwijs door de eigenaardige methode welke wethouder de Bruin voor de openbare boventallige leerkrachten heeft toegepast, een grievende onbillijkheid in houdt- m Bjj of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officieele aï- ,-tp en aankondigingen van het Gemeentebestuur Burgemeester en Wethouders van Schie dam brengen ter openbare kennis, dat door Gedeputeerde Staten dézer Provincie bij hun besluit van 22 Augustus2 September 1927, B. no. 5446 (le aid.) G. S. no. 182, aan het Gemeentebestuur van Schiedlam vergunning is verleend tot het uitbreiden van de Gemeen te-Gasfabriek op de perceelen, kadastraal be kend Gemeente Schiedam Sectie L. nos. 2253 en 1835, door het bijplaatsen van een door 4 electromotoren gedreven kolentransportin- richting, benevens van een gasexhauster en twee ammoniakwasschers met 3 stoommachi nes. Schiedam 5 September 1927. Aan de Raadsagenda voor morgen zijn nog toegevoegd: Voorstel van B. en W. tot verkoop aan den heer A. Stahlie q..q., alhier, van een perceel bouwgrond, gelegen aan de Zuidzijde van de West-Frankelandschestraat, hoek Bilderdijk- straat, ter breedte van pl.m. 20 M. en ter diepte van 21 M., tegen den prijs van 16 per vierk. M., ter bebouwing met 4 beneden en bovenwoningen. Voorstel van B. en W. tot verkoop aan den heer S. J. Mook te Rotterdam of zijn meester van een perceel bouwgrond, gelegen op den hoek van den Vlaardingerdijk en de Fabrl- straat, tegen den prijs van ƒ16 per vierk. M. ter bebouwing met beneden- en bovenwonin gen. Donderdag 8 September a.s. zal door het muziekgezelschap O. B. K. het tweede open baar concert gegeven worden in de muziek- schulp op het feestterrein in het Volkspark. Op de agenda van de raadsvergadering voor morgen komt ook een voorstel voor van B. en W. om overeenkomstig de 1. o.-wet 1920 medewerking te verleenen tot de stichting van een lagere school voor de St. Willibrodus- stichting. Het behoeft hier een nieuwe school aan den Singel. Feitelijk is daar reeds een Katho lieke school in werking, maar zij beschikt nog niet over een eigen gebouw; de jongens, een 120-tal, verdeeld over drie klassen, zijn ondergebracht in een lokaal van de R. K. bewaarschool. Niettegenstaande het feit dat de St. Willi brordusstichting volop over het wettelijk ver* eische aantal kinderen voor de stichting van een nieuwe school beschikt, heeft zij ten overvloede toch nog handteekeningen ver zameld. Men zou dan toch zeker wel een wat gulhartige medewerking van den betrok ken wethouder mogen hebben verwacht. Het mocht niet zijn. Op de handteekeningen, die eigenlijk niet meer waren dan de schrifte lijke bevestiging van reeds bestaande contro leerbare feiteü, werden aanmerkingen ge maakt; aan ouders werd gevraagd of ze wel degelijk van plan waren, hun kinderen naar de betrokken school te zenden; onder zoek werd gedaan naar den leeftijd der kinderen; kortom alles werd bij elkaar ge zocht, om den bouw der nieuwe school zoo lang mogelijk te belemmeren. Met October zal het thans twee jaar zijn, dat lager onderwijs gegeven wordt in lokalen voor bewaarschoolkinderen bestemd. De nieuwe school zal achter de bewaar school verrijzen op een terrein, dat het eigen dom is van de St. Willibrodusstiohting. PROEFZWEMMEN GEMEENTE- DIPLOMA Woensdagmiddag om half drie bestaat er in de gemeentelijke zweminrichting weder ge legenheid tot proefzwemmen voor het ge meentelijk diploma. 's Maandags, repetitie Muziekgezelschap St, Ambrosius, 8 uur, R.K. Volksbond. Dinsdags: repetitie R.K. Mannenzangvereent* ging St. Caecilea, half 9, R.K. Volksbond. St Joris Doele, Stedelijk Museum. Geopeng eiken Zaterdag van 25 uur. i Heden i Teeken- en vakschool „St. Joseph" van den R. K. Volksbond. Inschrijving nieuwe leerlin gen van 8 tot 9 uur. 6 September Teeken- en vakschool „St. Joseph" van den R. K. Volksbond. Inschrijving nieuwe leerlin gen van 8 tot 9 uur. Vergadering van deelnemers aan de feest- week In den R. K. Volksbond. 7 September Ledenvergadering R. K. Bond van handel»-, kantoor- en winkelbedienden „St. Franciscusj van Assisië. Gebouw Katta. Krihg. Aanvang half 9. Bestuursvergadering R. K. kuipers- en kis- tenmakersbond „St. Antonlus". Gebouw R, K. Volksbond. Aanvang 8 uur. 8 September -< Vergadering kolencommissie met leden. Gebouw R. K. Volksbond. Aanvang half Nieuwe leden kunnen zich alsdan aanmelden. Vergadering R. K. Bouwvakorbeidersbond „St. Joseph". Gebouw R. K. Volksbond. Aaitt- vang 8 uur. Concert in het Volkspark, te geven door O, B. K. 9 September Ledenvergadering R, K. Bond van Fabriek», arbeiders „St Willibrordus". Gebouw R. E, Volksbond. Aanvang 8 uur. 13 September Belangrijke ledenvergadering van de leden van den R. K. Volksbond. Aanvang 8 uur. Óp do agenda komt o.m. voor: Installatie van deA geestelijken adviseur en bespreking Central» Raad. BEURS VAN SCHIEDAM Moutwijn SCHIEDAM, 5 Sept. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koop. handeL Moutwijn 46 pet. 15. Namens de commissie roor de noteerlngl H. J, JANSEN. Spiritus SCHIEDAM, 5 Sept. Men noteert voor! spiritus 100 pet. ƒ35. Spoeling Noteering van de Coöp, Vereen. „Schiedi Spoelingvereeniging". j Heden ƒ1,60 per ketel. 6 Sept. Diergaarde, avondconcert, Haag- sche Harmonie-Orkest. Dagelijks: Groote Schouwburg, Het Poll- tieraadsel (Ver. Rott. Hofstadtooneel), 8 uur; (voor volwassenen). Circusschouwburg, De, drie Frateilini's, 8 uur (voor volwassenen). Casino, Yardaz' Revue, Hallo Parijs. Tivoli, Die Dollarprinzessin (Hirsch's Operette-Gezel- schap), 8 uur (voor volwassenen). Bioscopen: Goedgekeurde programma'» tot en met Donderdag 8 September a.s. in:] Corso-Cinema (voor volwassenen); Luxoij (voor volwassenen); Royal (voor volwasse nen) 1. R. Zuidema (komt hierdoor dus In aan merking voor den door den heer Th. Sykula uitgeloofde extra prijs): 2. J. Meeder; 3. J< Daalmeyer; 4. J. Simons; 5. G. Burger; 6. II. Zuidema; J. den Tide, opgegeven wegen» pech; P. Burger, opgegeven. De wedstrijd had een kort verloop. De renners verschilden, slechts 1 of 2 seconden. De uitslag van volgende week zal uitmaken wie voor de uitgeloofde prijzen in aanmerking; komt. "We hrinneren er nog eens aan, dat heden avond en morgenavond van acht tot negen' uur de gelegenheid openstaat tot inschrijving; van nieuwe leerlingen voor de teeken- en vakschool „St. Joseph" van den R. K. Volks- bond. Ook de oude leerlingen dienen zich opnieuwj aan te melden. I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 1