Verven „DE PHOENIX" Tel. No. 68015. Stoomen KABOUTER FEUILLETON MAANDAG 5 SEPTEMBER 1927 EERSTE BLAD PAGINA 2 Zenuwachtig, Overspannen en Slapeloos Hijnhardl's Zenuwtafeletten SERIEWEDSTRIJDEN R. K. S. V. EXCELSIOR EXCELSIOR I—L. EN S. 3—2 S. V. V.—STEEDS HOOGER 5—1 II. Y. Y.HERMES-D.V.S. 1—4 OLYMPISCHE ELFTALLEN DUIVENSPORT FLAUW GEVALLEN AANRIJDING ROTTERDAMSCHE CONCERT KALENDER BURGERLIJKE STAND VLIEGVELD „WAALHAVEN" ZEETIJDINGEN STREEKNET ORPHEUS" UIT ROTTERDAM BRUTALE INBRAAK MAILVERZENDING. EEN FAMEUS KAARTSPEL zul'on Uw zenuwen kalraeeren en sterken en Uw slapeloosheid verdrijven. Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten Keel. Dl/Do o Begunstigd door uitstekend weer, hadden onder bevredigende belangstelling de jaar- lijksche groote seriewedstrijden, dank zij de uitnemende regeling, een aangenaam en vlot verloop. De uitslagen waren: afd. A: Excelsior I L. en S. I 3—2 (C. Witberg)a£d. B: Excel sior 2—Wilhelmus 1 2—4 (A. v. Sijka; V. G. H. 1—Spartaan 1 1—1 (W. Onrust); Spar taan wint bij loting. Zondag a.s. worden de wedstrijden voort gezet. Zaterdag vangen de serie wedstrijden voor junioren aan. Onze stadgenooten hebben het seizoen met een overwinning ingezet. L. en S. heeft twee invallers, terwijl bij Excelsior v. Lingen ont breekt, waarvoor Dries invalt. Onrust bezet de midvoor-plaats. Overigens hebben de zwart- witten vrijwel dezelfde ploeg van 't vorig seizoen. We vernamen echter, dat nog wel enkele wijzigingen zullen worden aangebracht Na den aftrap blijkt Excelsior sterker te zijn, hetgeen zij vrijwel de geheele wedstrijd blijft. Onrust heeft spoedig succes, wanneer hij uit een throughpass het leder eerder be machtigd dan een der L. en S.-backs en onhoudbaar hoog inkogelt (10). Rust breekt aan met on verander den stand. Na de rust kopt Peters hoog opspringend een bal uiterst fraai in, waardoor onze stadgenooten hun voorsprong verhoogen (20). Excelsior ver slapt nu, terwijl de Hagenaars enthousiast komen opzetten. Door te ver opdringen der Schiedamsche verdediging kunnen de Hage naars hun achterstand verkleinen (21). Excelsior neemt nu weer het initiatief en van Geloven weet eveneens het net te vin den (31). Nog geeft D. -en S. zich niet ge wonnen en geheel het elftal trekt ten aan val. Eerst in de laatsten niinuut wordt Vollebregt nogmaals gepasseerd. Excelsior won welverdiend met 32, waar door zij in de volgende ronds komt. De opstelling was: Vollebregt d.; Noest heden en Janse a.; KIoos, Kemenade en v. Slobbe m.; Groenewegen, Peters, Onrust, v. Geloven en Drieg v. De verdediging had geen zware taak. Kloos in de halflinie en Onrust en Petera in de voorhoede waren de uitblinkers. Bij L. en S. viel alleen de rechtsbuiten op. S.V.V. heeft v. d. Most weer op de spil- plaats. In den beginne gaat het spel gelijk op. S.V.V komt dan het meest in den aanval en al gauw is het 10, door toedoen van Poelman. Eenlge schoten op het S.V.V.-doel geven Malta weinig moeite. Een snelle ren van v, d. Gaag wordt besloten met een fraaien voorzet, die op nog fraaiere wijze ineens door Poelman wordt ingeschoten 20. *Eenige corners op het S.V.V.-doel worden steeds weggewerkt. De verdediging der Rotter dammers dringt dan veel te ver op, hetgeen hun noodlottig wordt, daar de snelle Ver steeg Sr, daarvan weet te profiteeren, door no. 3 te scoren. Niet ontmoedigd speelt Steeds Hooger verder en ziet haar hard wer ken bekroond met een goed tegenpunt 31. Met dezen stand gaat de rust in. Na de hervatting zien we weer hetzelfde spel als tevoren. S.V.V. neemt het spel in handen. Een hard schot van v.d. Most weet do Rotterdamsche keeper net uit z'n doel te houden. Het is echter uitstel van executie, fvant spoedig moet hij voor een schot van Versteeg Sr. zwichten 4I. Malta vangt een keihard schot van den midvoor safe op en werkt weg. Na een algemeenen aanval op het doel der Bótterdammers is het v. d. Most, die met een boogbal no. 5 in het net deponeert. Een goal van T. de Goede wordt terecht ge annuleerd. Het einde komt met een 51-zege voor S. V. V. Deze overwinning zal het moreel der S.V.V.-ploeg zeer ten goede komen. De Sehiedanfiners kwamen met 't volgende team tegen H. V. V. uit: Smoor d.; de Bruin, J. Engering a.; P. Scheffers, J. Boon, W. Brounts m.; M. Goumars, Bronneman, van Es, v. d. Griendt en J. v. d. Valk v. De Hagenaars trappen af, maar brengen 't niet verder dan de half-linie,- die al spoedig den bal naar Bronneman doorgeeft. Het schot dat volgt wordt door Marang echter goed gestopt. H.-D.V.S. is nu geregeld in den aanval en 't duurt dan ook niet lang of Bronneman doelpunt. Vijf minuten later ligt no. 2 in 't H.V.V.-net, als v.Es een harden schuiver inzendt. H.V.V. zit intusschen ook niet stil, maar tegen de keurig spelende halflinie en verdediging, waarin Scheffers weer een vlot spel liet zien, hebben ze weinig kans. Snouclc Hurgronje probeert 't nu en dan eens alleen om echter vlak bij doel zich steeds den bal te zien afnemen door Engering of de Bruin, die beiden een keurige partij speelden. Rust 02. Na de thee valt H.V.V. sterker aan, echter maar voor een oogenblik, want spoedig zijn het de Schiedammers die 't offensief her nemen. v. d. Griendt weet op fraaie wijze met 2 keiharde diagonaalschoten evenveel maal te doelpunten. Van een kleine aarzeling in de verdediging maakt Sodderland goed gebruik en schiet in 't uiterste hoekje 14. Smoor weet vlak daarop met eeu zweefsprong een kei van M. Jansen uit z'u doel te houden, 't Einde komt met 4—1 voor de Schiedam mers. Het elftal van II.-D.V.S. zat goed in elkaar. Goumare stond nog in een vreemde omgeving, maar zal zich weldra, thuis ge voelen, Bronneman komt er steeds beter in. Gisteren speelde de Hermes-D.V.S.'er J. den Hoed mede in een der Olympische teams op de zilveren-bal wedstrijden, en voldeed zeer goed. De postduivenvereeniging „De Jonge Lief hebbers" hield gisteren een wedvlucht van Amersfoort af. De uitslag is als volgt: le prijs J. Krawinkel; 2e pr. "W. Zonneveld; 3e pr. A. Boes; 4e pr. W. Zonneveld; 5e pr. A. Groenewegen; 6e pr. A. Boes; 7e pr. W. Zon neveld; 8e pr. H. de Regt; 9e pr. PI* v. d. Hoeven; 10e pr. A. Boes; diploma A. v. d Heiden Aankomst le duif 10 uur 6 min. 46 sec.; laatste duif 10 uur 29 min. 37 sec. A.s. Zondag wedvlucht van Apeldoorn af. Zaterdagmorgen te ongeveer 10 uur meldde de 22-jaTige kantoorbediende H. K. uit Rot terdam, zich op een kantoor alhier om werk te vragen. Terwijl hij zijn getuigschriften vertoonde van zijn vorige patroons, kreeg hij een flauwte en zakte op het kantoor ineen. Na te zijn bijgebracht werd hij onder geleide van een agent van politie naar de tram naar Rotterdam gebracht. De man had eerst kort geleden een ziekenhuis te Rotterdam verlaten. Zaterdagavond Is de k12-jarige J. F., wo nende Boterstr'aat, op de Broersvest met haar rijwiel aangereden door den 20-jarigeu A. H. uit de Vriendschapstraat. Het meisje was zon der teeken te geven plotseling naar links uit geweken. Beiden vielen tegen den grond. Het meisje klaagde over pijn in den rug en werd bij den drogist Scholte aan de Broersvest binnengebracht. Later kon zij te voet huis waarts keeren. Het rijwiel van H. werd licht beschadigd. 304S 8 We ontvingen den Rotterdamsohen concert kalender 1927-1928, uitgave van W. F. Lich- tenauer, algemeene muziekhandel, Zuidblaak, en van Rijken en de Lange, pianofabrikanten, Gedempte Binnenrotte, beide Rotterdam. Het handige boekje, dat tot over de 200 blad zijden is uitgedijd .verschijnt reeds in zijn veertienden Jaargang. Wel een bewijs, dat het zijn nut bewezen heeft. GEBOREN; 2 September. Hendrica Gijsber- tha Geertruida, d. v. F. H. de Kaper en C. J. H. Brinkhaus, St. Liduinastraat. 3 September Jannigje Geertje, d. v. H. Sabel en M. For tuin, Westfrankelstraat Liduina Jacoba, d. v. P. H. Kreischer en A. M. de Wert, Ant. Muijsstraat. OVERLEDEN: 2 September Gerrit Smit echtg. J. van Daal Oostsingel. Te Schiedam aangekomen, 3 September: Fransche s.s. P. D. "M. 25, ledig van R'dam om hier te dokken in de Wiltonhaven; Italiaansche s.s. Andrea, ledig van Rotterdam om hier te dokken in de Wilhelminahaven; Japansch s.s. Altai Maru, met olie van Gobe via Londen, voor N.V. Schieveem, aan de Wilhelminahaven; s.s. Cacamauca, ledig van Havre, om hier te dokke nin de Welhel- minahaven; s.s. Atlantic, ledig van R'dam om hier te dokken in de Wiltonhaven; Eng. s.s. Arilisty, kapt. D. Gillies, met olie van Harburg voor N.V. Schieveem, aan de Wilhel minahaven. 4 September: Noorsch s.s. P. C. Halvorsen, van Narvik, om bier kolen te bunkeren; s.s, Alphard, met papierhout van Archangel; s.s. Elleston, ledig van Glasgow om hier te dok ken In de Wilhelminahaven. Van Schiedam vertrokken, 3 September: s.s. Kolbergen, ledig naar Swansea. 4 September: s.s. City of Tokio met stuk goederen naar Hamburg; s.s. Altai Maru, met stukgoederen naar Rotterdam. In de afgeloopeu maand zijn in de richting Schiedam—Rotterdam 88.533 telefoongesprek ken gevoerd en In de richting Rotterdam Schiedam 85.805; totaal dus 174.338 ge sprekken. In Augustus kon door- de propaganda-eom missie der Kon. Zangv. Schiedams Mannen koor „Orpheus" worden meegedeeld, dat de gelegenheid weer was opengesteld, ëm tot de vereeniging toe te treden. Gebleken is, dat deze mededeeling door de vacantie niet alle belanghebbenden heeft be reikt. Daarom wordt er nogmaals de aan dacht op gevestigd, dat zij, die werkend lid „Orpreus" willen worden, zich nog deze week kunen aanmelden. Woensdag 7 September a.s. beginnen de repetities weer. Er zal. weer druk werk zijn, want het eerste concert, waaraan „Orpheus" zijn medewerking hoopt te verleenen, zal waarschijnlijk plaats hebben op 29 Septem ber a.s. Gisterenmiddag of gisterenavond is in het pand Schiedamsche Singel 24, waarin de heer E. A. L. de zaak in vulpenhouders en vulpot- looden „Onoto the Pen" drijft, een brutale in braak gepleegd. Met een groote steekbeitel Is het slot van de voordeur vernield, waarna men (da politie vermoedt dat er meerdere personen in het spel zijn) het kantoor van onder tot boven heeft doorzocht. De brandkast werd onaangeroerd gelaten, doch de dieven maakten zich meester van den totalen voorraad vulpenhouders en vulpotlooden, merken „Onoto", „de la Rue", „Pheasant" en „Easy Write". Slechts twee vul penhouders, een potlood en eenig leerwerk wer den de moeite van het meenemen blijkbaar niet waard geacht. Er zijn ettelijke gouden en zil veren penhouders en potlooden bij. De schade kon heden nog niet nauwkeurig worden op gegeven. Een nachtwaker van een particulieren nacht- veiligheldsdienst bemerkte gisterenavond te ongeveer kwart voor elf, dat de deur van het pand openstond. De politie is toen onmiddellijk gewaarschuwd. Verzekering dekt de schade. EEN GOEDE HOND STAAT VOOR GEEN SLOOT, MAAR EEN KOMT ER OOK WEL OVERHEEAj: De 100.000ste bezoeker Het warme September-zonnetje bracht giste ren weer heele menschenmenigten op de been, die in lange colonnes den scliaduwloozen weg naar het vliegveld afslenterden. De door Vrou we Fortuna begunstigden, die een plaats In de overvolle bussen hadden weten te bemachtigen, zagen met onverholen leedvermaak neer op de zwoegende, verhitte wandelaars, terwijl de zeer bijzondere gunstelingen van het lot, wien het vergund was geweest de reis met een der boo ten van de Spido af te leggen, zich, na hun verfrisschenden tocht over de zonbeschenen wa teren onzer havens, vroolijk maakten over de toch ook lichtelijk verhitte buspassagiers. Voor de loketten was het een geweldig ge drang van den alsmaar vloeienden stroom van bezoekers. In veler brein zal wel de gedachte zijn opgekomen; „Zou ik misschien? de hon derdduizendste Tegen drie uur vertoonden de voor het pu bliek bestemde ruimten één wemelende men- schenmenigte, waarboven onophoudelijk de mo toren der passagiersvliegtuigen bromden. Op de terrassen voor het restaurant een zomersch-gezellig publiek, waaronder vele groep jes, die elkaar de pas ondervonden vllegemoties mededeelden. De muziek van de Harmonievereeniging „In dustrie" verhoogde de vreugde van dit feest van zon, lucht en warmte. 4 uur. Merkbare spanning bij de portiers. Vijf minuten over 4.... de honderdduizendste bezoeker van het vliegveld treedt binnen. Het is mej. G. Take, uit de Speelmanstraat, alhier, vergezeld van den heer J. Etman. Mej. Take verkiest een rondvlucht boven de stad mèt haar begeleider, boven een eenzamen vliegtocht naar Amsterdam. De opgewekte drukte duurt onverminderd voort en om 5 uur is de lucht nog vol van vroolijk motorgegons en zweven nog steeds de vliegtuigen over de in het zonlicht tintelende, grijsblauwe golven naar de grarfwe huizen massa's daarachter. Waalhaven heeft gisteren 7500 bezoekers ge had; ruim 350 bezoekers hebben een plezier- vlucht gemaakt. AANVARING De hulpbrug bijna ontzet Gistermorgen om 10 uur heeft in de Zuide lijke doorvaart van de hulpbrug over de Ko ningshaven een vrij ernstige aanvaring plaats gehad tussohen het Spaansche s.s. „Banana", komende van Kalingsche Veer en bestemd voor Pernis, en het Duitsche s.s. „Fortuna", komen de van Hamburg en bestemd voor Keulen. De „Banana" moest door de Noordelijke door vaart passeeren, doch is, doordat zij vrij snel op eigen kracht stoomde en de sleepboot „Vol harding I", die voor haar lag daardoor geen invloed kon uitoefenen door den stroom plot seling naar bakboordzijde gezwenkt. De open staande hulpbrug ontkwam ternauwernood aan een aanvaring, welke ongetwijfeld noodlottig zou geweest zijn. De „Banana" botste daarna midscheeps tegen de „Fortuna" aan, een sloep, eën deel van de reeling en een stuk van het sloependek werden vernield. De kraag van het ankerkluis van de „Banana" werd beschadigd. Geen persoonlijke ongelukken. Beide schepen konden de reis vervolgen. Eerstvolgende verzendingen en laatste bus lichtingen, resp. laatste aanbieding vato aange- teekende stukken aan het hoofdpostkantoor te Rotterdam Vereenigde Staten van Noord-Amerika, Canada en Mexico: 6 Sept. 9.45 voor gewone en 9.15 voor agtk.- stukken via Southampton s. „Olympic"; 6 Sept. 19.30 voor gewone en 19.voor agtk. stukken via Cherbourg s. „Olympic"; 9 Sept. 9.45 voor gewone en 9.15 voor agtk. stukken via Southampton s. „Berengaria"9 Sept. 19.30 voor gewone en 19.voor agtk stukken via Cher bourg s. „Olympic". Saba, St Eustatius en St Martin: 9 Sept. 9.43 voor gewone en 9.15 voor agtk stukken via Southampton s. „Olympic". Curacao: 6 Sept. 1.30 voor gewone en 5 Sept 20.voor agtk. stukken via Amsterdam s. „Amersfoort"; 9 Sept. 1.30 voor gewone en 8 Sept. 20.voor agtk. stukken via Amsterdam s. „Crynssen"; 9 Sept. 19.30 voor gewone en 19. voor agtk. stukken vla Cherbourg s. „Beren garia". Suriname: 9 Sept. 1.30 voor gewone en 8 Sept. 20.voor agtk. stukken via Amsterdam s. „Com. mewüne". Wellington (Nieuw-Zeeland) 9 Sept. als Noord- Amerifc. (Vereenigde Staten van). Egypte e'n Palestina: 6 en 7 Sept. 13.30 voor gewone en 13.voor agtk. stukken via Napels per Italiana di Servizi Marittini; 8 en 9 Sopt. 13.30 voor gewone en 13.voor agtk. stukken via Brindisi per Lloyd Triestino; 10 Sept. 13.30 voor gewone en 13.voor agtk. stukken via Napels per „Italiana Transatlantica"11 Sept. 8.30 voor gewone en 10 Sept. 18.voor agtk. stukken via Napels por „Italiana Transatlantica". Bahia (Brazilië), Rio de Janeiro (Brazilië), Santos (Brazilië), Uruguay, Paraguay, Argen tinië, Chili: 8 Sept. 19.30 voor gewone en 19. voor agtk. stukken via Lissabon s. „Caip Polonlo". Rio de Janeiro (Brazilië), Santo's (Brazilië) bo vendien 5 Sept. 19.30 voor gewone en 19.voor agtk. stukken via Lissabon s. „Sierra Cordoba". Bahia (Brazilië) bovendien 10 Sept. 19.30 voor gewone en 19.voor agtk. stukken via Lissabon s. „Mosella". Pernaimbuco (Brazilië) 10 Sept. als Bahia. Nederlandech Oost-Indië: Verzending via Genua per s. „J. P. Coen": 6 Sept. 19,30 voor gewone en 19.voor ag'tk. stukken; 7 Sept. (lo nazending) 15.voor gewone en 14.30 voor agtk. stukken; 8 Sept. (2e nazending) ook voor passa giers en bemanning van genoemd stoomschip, 4.voor gewone en 7 Sept. 20.voor agtk. stukken. Nederlandsch' Oost-Indië (behalve Sabang) per Engelsche mail via Marseille: 8 Sept. 13.30 voor gewone en 13.voor agtk. stukken. Nazending hierop per luchtpost tot Marseille: 9 Sept. 7.15 voor gewone en 8 Sept. 20.voor agtk. stukken. Laatste aanbieding van postpakketten aan het hoofdpostkantoor voor passagiers en bemanning van het s. „J. P. Coen" 3 Sept. 18. Singapore als Nederlandsch Oost-Indië. Britsch-Indië eiken Donderdag via Marseille 8 Sept. per s. „Ranpura" van de P. en O. 13.30 voor gewone en 13.voor agtk. stukken. Australië en Ceylon 8 Sept. vain Toulon per Australisch schip (Orient Line) 13.30 voor gewone en 13.voor agtk. stukke'n. Nazending voor Ceylon 8 Sept. 17.30 voor gewone en 17.10 voor agtk. stukken via Napels. Zuid-Afrika 8 Sept. via Southampton per Unioii Castle Line 9.45 voor «gewone en 9.15 voor agtk. stukken. Japan, China, Hongkong en Manilla 7 en 10 Sept. 18.20 voor gewone en 18.voor agtk. stukken. Laatste buslichting aan het hoofdpostkantoor alhier voor Curacao per st. Amersfoort, gewone stukken 0 Sept. 9.aanget. stukken 5 Sept. 20.— pakketpost met bestemming voor Ecuador, Per* en Chili 5 Sept. 20.—. Laatste buslichting aan het hoofdpostkantoor alhier voor Liberia per s. Eemstroom gewon# stukken G Sept. 9.laatste aanbieding van aan- geteekende stukken 5 Sejt. 20.De verzending der briefpost geschiedt uitsluitend op verzoek der afzenders, blijkende uit eene aanwijzing op het adres. Laatste buslichting aan het hoofdpostkantoor alhier voor Suriname per s. Commewyne, gewone stukken 9 Sept. 1.30. Laatste aanbieding van aangeteekende stukken en postpakketten 8 Sept. 20.Op de per zeepost te verzenden stukken te vermelden: Zeepost. Laatste buslichting aan het hoofdpostkantoor alhier voor Noord-Amerika per s. Volendam 6 Sept. gewone stukken 20.Laatste aanbieding van aangeteekende stukken 19./30, postpakketten (niet voor Canada) 10.De verzending der briefpost geschiedt uitsluitend op verzoek der afzenders, blijkende uit eene aanwijzing op het adres. Laatste buslichting aan het hoofdkantoor al hier, voor Nederlandsch Oost-Indië per s. Tam- bora, gewone stukken 7 Sept. 11.Laatste aan bieding van aangeteekende stukken en postpak ketten de laatste ook met bestemming voor Egypte, Egyptische Poudan, Palestina, Syrië, Straits, Singapore, Britsch Noord-Borneo, Siam en Japan 6 Sept. 20.Op de per zeepost te verzenden stukken te vermelden: Zeepost. Na de laatste buslichting aan het. hoofdpostkantoor, kunnen enkele losse gewone brieven en druk werken van niet te grooten omvang dien dag tot 14.op het terrein van de Rotterdamschen Lolyd aan het portiershuisje voor deze zending worden afgegeven. Laatste buslichting aan het hoofdpostkantoor alhier, voor Barbados, Trinidad, Suriname, Vene zuela, Curacao en de Republiek Columbia por s. Crijli.sscn, gewone stukken 9 Sept. 1.30, laatste aanbieding van aangeteekende stukken en post pakketten de laatste alleen met bestemnsfis® voor Curasao, Costa Rica, Columbia, VenetfhötiSf Panania 8 Sept. 20.-. Op de per zeepost te verzenden stukken, die alléén voor Curacao zijn. toegelaten, te vermelden Zeepost. De verzen ding naar de Republiek Columbia geschiedt uit sluitend op verzoek der afzenders blijkende uit eene aanduiding op het adres. Verwarm nooit was met terpentijn op een vlam of vuur. Wasch niet met benzine in de nabijheid van een vlam of van vuur en zorg voor krachtige luchtververscliing. GEZONDHEIDSRAAD, j Naar net Fransch van TH. BENTZOU. 7). Meer niet.... en Roger scheen ook niet meer te verlangen, want tevreden kuste, de zieke de fijne, sierlijke letters en het klein formaat brievenpapier dat als devies droeg: Excelsior. Wel honderd maal herlas hij de beide regels, 's Avonds waren de letters bijna niet meer leesbaar en liet fijne papier vol vou wen; took werd het waardig genoeg bevonden om een plaats te vinden in de portefeuille die zijn intiemen schat bewaarde: eenige brieven en haren van zijn moeder. De kwade kooorts werd weldra verdreven en bezworen door helit wonderdadige genees middel welks heilzame uitwerking hij onmid dellijk gevoeld had. Hij was niet alleen ziek geweest naar het lichaam, maar ook naar de ziel, naar het hart. Roger kreeg weder smaak yööt het leven. Sloot hij de oogen?.... Zij die voor hem bad was daar. Wat een vreemd iets die herinnering welke niets kon verdry- Ten aan een vtouw die hij slechts twee of drie maal gezien had en dan nog wel in een eenigszins verdachte amgeving. Hij had haar ontmoet bij een zekere Amerikaansche .schoon heid, wier man een schatrijke Yankee aan de andere zijde van den Oceaan gebleven was, ter- yrijl zij heersehte In een der deftigste wijken yan Parijs en zijn afwezigheid schéén te be nutten om een vrij leven te leiden. Roger kwam daar vaak in het salon zooals velen zijner vrienden dat deden, om te zamen, of alleen de buitengewone toiletten en bekoorlijk heden van mevrouw Hodge te bewonderen. Maar plotseling verscheen naast deze schit terende ster, de meest bescheiden nevelvlek, die er op bedacht was met zacht geweld het onstuimige karakter te bedwingen van twee kinderen die even mooi waren als hun moe der, tevens voor een ieder onverdraaglijk, maar onderworpen aan miss Helena. Wie was mise Helena? Roger wist dat niet. Haar familie, naam was Raynaud, zij was onderwijzeres ten huize van Mrs Hodge, die miss behandelde met een barmhartige goedheid; en telkens als zij goedkeurend over haar gouvernante sprak voeg de zij er bij. Zij is zoo arm, schijnt het! Steeds draagt zij dezelfde japon! Waarom had dat meisje, gewoonlijk zwijg zaam, onverwachts in het wereldsche gesprek van het Salon, een woord gesproken dat hem tol nadenken had gebracht? Hoe kwam het dat het accent van die stem, waaraan de klei ne Hodge's gehoorzaamden, zooveel indruk op hem gemaakt had? Eensklpps had de trotsche vreemdelinge, als een pauw uitgedost, hem klein en laag geschenen in vergelijking met dat meisje van zijn ras, van zijn land en ze ker ook van zijn stand, al was haar plaats daar ook gering Als hij nadien nogmaals het hotel van Mrs. Hodge bezocht, dan was dat niet om de gastvrouw, maar voor de andere. Doch deze was slechts zelden in het salon, juist den tijd om iets te halen of te brengen en steeds gehaast om weer te ontsnappen. Het meisje scheen slechts oogen en ooren te hebben voor har leerlingen. Die vluchtige, zeldzame vizioenen die Ro ger een voorbeeld van naïeve, fiere zuiverheid openbaarden en die zoo scherp afstaken bij haar opgesmukte omgeving, waarvan hij trouwens reeds verzadigd was, wekten in hem het vér- langen op naar een toenadering tot made moiselle Raynaud, om iets meer iets andera over haar te vernemen dan hetgeen de schoo- ne Mrs. Hodge zonder veel nadenken van haar getuigde: Een jonge dame, die men mij verschaft heeft om de kinderen Fransch te leereu spre ken. Het is waar zij is ladylike. Zoo ladylike dat Mrs. Hodge menigmaal bij haar, heur opvoeding voltooide en het meisje als haar secretaresse aanstelde. Maar dat bekende zij natuurlijk niet, want zij wilde doorgaan voor een dame uit den koogsten stand, volkomen op de hoogte met alle etiquette. Indien die fameuze kaartpartij voor Roger niet zoo noodlottig was geweest, indien hij niet voor het koloniale leger geteeliend had, dan zou de indruk van dat merkwaardige we zen wellicht niet zoo diep zijn geweest of ten minste vervaagd zijn geworden. Maar mijnheer de Morgrève was spoedig vertrokken.,,, en het onbekende meisje werd in zijn droomen als een verpersoonlijking van het verre Vader land, dat hij met een geheime liefde en aanhankelijkheid vereerde. De brief dien hij eindelijk als antwoord op zijn af schei dsschrijven ontving, droeg geen adres van de afzendster, zoodat het hem onmo gelijk was een correspondentie voort te zet ten die de grootste troost en vreugde zon ge weest zijn in zijn eenzaamheid. Hij had dus slechts af te wachten zonder iets te vragen en ondertusschen zich waardig te maken om een nieuwe gunst te ontvangen. Maar die ver wachting was reeds heerlijk. Eindelijk had hij iets te hopent Helaas waren zijn verwachtingen van korte* duur. Zij, wier gebeden hem overal volgde^ had eenigen tijd later nog slechts te bidden voor een doode. Als al degenen die belang stel den in het lot van Roger de Morgrève had zij zijn naam moeten aantreffen onder de slacht offers van een bloedig gevecht in de omgeving van Toukin. Ongeveer' denz<4fden tijd kwam er eveneens rouw op het kasteel van Morgrève Sinds mijn heer du Rouble zich in zijn nieuw verblijf ge ïnstalleerd had, scheen hij dezelfde niet meer te zijn. Zijn quasi-jeugdmasker was afgevallen en hij verzuimde in zijn toilet dien uitersten zorg voor een elegant voorkomen hetgeen hem vroeger niet weinig had geholpen om zijn ge brek aan jeugd en frischheid te verbergen. Een moeizame gang, afhangende en naar voren ge bogen schouders, een mat bleeke tint en ziel- looze blik zeiden voldoende dat zijn organis me diep geschokt was. Men mocht met reden veronderstellen dat 't zenuwprikkelenden leven van Parijs hem langen tijd staande had ge houden, terwijl hij thans in een natuurlijke ome-geving, waaraan hij ontwend was, machte loos ineen zonk. lederen nacht werd hij ge kweld door slapeloosheid en zijn humeur werd steeds somberder. Nergens interesseerde hy zich voor, maar scheen aanhoudend de prooi van een idee fixe. Menigmaal was zijn vrouw in den nacht opgestaan om hem in zijn slaap allerlei onsamenhangende woorden te hooren roepen. Wanneer zij goed luisterde hoorde zy hem spreken van spel, revanche, fantastieke cyters enz. Dan ontwaakte hy plotseling, staar de met verwilderden oogen om zich heen en vroeg wat hij gezegd had, terwyi hy zich het koud zweet van 't hoofd wischte. De genees- heeren die men ontboden had, vonden als voor naamste kwaal neurasthenie. De geneesmidde len welke zy den patient voorschreven, hadden geen enkele gunstige uitwerking: het was dui delijk dat de levensbronnen hij dezen man uitgeput waren na zooveel jaren van ongebon denheid §n zijn verzwakte geest scheen vervuil van wraakbeelden. De vermindering van zijn lichaamskrachten had een inzinking van mo reel weerstandsvermogen ten gevolge. Sinds het doodsbericht van Roger de Morgrève werd hij door wroeging aangeklaagd en vervolgd. Hij zag diens vroegere dienaren weeuen als kin deren en hoorde -den pastoor de verlokkingen vervloeken die een zoo'n jong leven gele»! hadden naar een afsehuweiyken dood, mis schien wel na in een hinderlaag gevallen te zijn om daarna door wreede Chineezen gefol terd te zijn geworden. Alles in dit verbiyf herinnerde mijnheer ön Rouble aan hem dien hij geruïneerd had; hu begon het kasteel van Morgrève te verafschu wen en maakte telkens plannen tot reizen om zich afleiding te verschaffen, maar nimmer kwam hij er toe Morgrève te verlaten. Dez0 onverwezenlijkte plannen wyzen er vaak op. dat de zieke weldra een tocht gaat ondernemen die langer is dan al degenen die liij overwogen heeft Dat jaar zette de winter streng en onm0e" doegend in De sombere degen hingen meestal vol mist, een gewoon verschijnsel in het g°" bergte. Het droefgeestige, gure jaargetij!® drukte mijnheer clu Rouble zóózeer dat zü" weerstandsvermogen ondermijnd werd en zu11 lichaamskwalen nog hinderlijker en kwaadaar diger werden. Zün 'ontstelde, bezorgde vrouvf wilde hem naar de middellandsche zee gelelde"' naar de zon en het zachte klimaat, maar h weigerde, als overmeesterd door een onverwi*" bare moeheid. (Wordt vervolgd.! 5

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 2