Nieuwe Schiedamsche Courant Maandag 5 September 1927 No. 14956 DERDE BLAD R. K. VREDESACTIE DE GODSDIENST DER SOCIALISTEN EEN VERSCHRIKKELIJK EOEK 7; PI! JUBILEA WIJZIGING ONGEVALLENWET 1921 Égpltps VERDRONKEN. A „Proletarisch Geloof: de godsdienstige ge- dachtenwereld van de georganiseerde Duit- sche arbeiders naar bekentenissen van socialisten en communisten", Zoo luidt de titel van een boek, onlangs te Berlijn ver schenen en samengesteld door Ds. Paul Piechowski. Het. bevat een onderzoek naai de gevoelens, welke georganiseerde socia listen en communisten bezielen "tegenover Christus, de Kerk, het Katholicisme, het Protestantisme en den Staat. Het zijn de arbeiders zelf, die hier ant woorden op de hun gestelde vragen en de antwoorden zijn van dien aard, dat zij een ieder voor wien 't bovennatuurlijk Christen dom de hoogste gave is, weemoedig en nadenkend moeten stemmen. Het boek bewijst, hoe de arbeiders, worstelend met vraagstukken welke hen pijnigden, afgerekend hebben met Kerk en Christendom, God en godsdienst. Het is, blijkens de antwoorden die ds. Piechowski publiceert, het maatschappelijk onrecht eener wanverdeeiing van aardsche goederen, dat het gevoelen der arbeiders wondt en kwetst en het socialisme is erin geslaagd zijn volgelingen wijs te maken dat de huidige maatschappelijke orde, die eerder een wanorde is, verdedigd wordt door de Kerk, welke zij doorloopend voorstelt als de dienares van „de geldzak". Duizenden arbeiders hebben het. geloof verloren door de herhaalde leugen, dat „de Kérk" den oorlog goedkeurde of, zooals dat in hun taal heet, „de wapens zegende en vooral in Duitschland is het vertrouwen geschokt in de Protestantsche landskerk, die voorheen met sterke banden vastzat aan den Staat Ds. Piechowski meent, dat zeker de helft der socialistische en communistische arbei ders een instinctieven afkeer of openlijken haat hebben tegen alles wat kerkelijk- godsdienstig is. „Er zal niet eerder vrede op aarde zijn dan wanneer de laatste paap aan "den laatsten darm van den laatsten vorst is opgehangen", schrijft een dei ant woordende arbeiders Diderot na. En een ander noemt de Kerk de grootste hinder paal voor de beschaving, wijl zij den drang der nieuwe jeugd naar de natuur en naar het kampeeren als heidensch stempelt en vijandig staat tegenover de nieuwe sexueele moraal. Inplaats van Christendom en Bijbel, zijn voor de meesten socialisme en communisme de godsdienst geworden. „Ik kan geen God gebruiken zooals de Kerk dien leert schrijft er een. Door de lezing der boeken van Hackel en Darwin werd voor heel velen de natuurwetenschap, of wat zij daaronder verstaan, de godsdienst. Het grootste deel dergenen, die viagen beantwoorden, neemt geen deel meer aan kerkelijke plechtigheden. Zij zijn van meeningdat de Kerkelijke prediking „vreemd staat tegenover het leven „ver ouderd" en ,.in strijd met de werkelijkheid is". De geloofsbelijdenis wordt verworpen en het deel der arbeiders dat uiterlijk nog tot een Kerkgenootschap behoort, critiseert sterk de kerkelijke plechtigheden van het Doopsel, het Huwelijk en de Begrafenis. Wat de Kerk leert over het wezen van Huwelijk en Dciop schijnt totaal vergeten te zijn. Voor velen is de Bijbel onaanvaardbaar, omdat hij, volgens hen, vol „tegenspraken" staat. Talrijke antwoorden spreken zich uit voor volslagen godloochenarij en de rest ver werp? in elk geval het geloof in een persoon lijken God maar spreekt van „de natuur". Het grootste deel der arbeiders verloor zijn geloof door de lezing van de klassieke ongeloovigen, van populair-natuurweten- sohappelijke geschriften en eindelijk kwam de genadeslag door Marxistische lectuur. Zoowel Protestantisme als Katholicisme worden aangeduid als „volksverdommend"; heide stelsels beschouwt men als „overwon nen"; het eerste is een verslechte uitgave van het laatste, ofschoon de meeste ar beiders die uit Protestantsche kringen komen, over hat Katholicisme nog slechter te spreken zijn dan over het Protestantisme. Het „proletaristisch geloof" houdt, dat de socialistisch of vrij georganiseerde arbeider, °ok als hij nog tot een kerkgenootschap be koort, zich op geenerlei wijze vereenigen kan met de overgeleverde Christelijke wereld beschouwing inzake de wereld, het leven en bet hiernamaals. Zijn levensdoel is: arbei den voor socialisme en communisme en strijden voor het gelulc der komende mensch- heid. Verrijzenis en eeuwig leven beschou wen velen als onzin; anderen willen gods dienst en socialisme verhinden, terwijl voor do meesten het socialisme de godsdienst is. (Wordt vervolgd) NIEUWE TORPEDOBOOTJAGER. Ben der twee torpedobootjagers, voorkomen de op de Nederlandsch-Indisehe begrooting Voor 1927, waarvan de aanbesteding ln dit na jaar zal geschieden, zal bij wijze van proef Worden voorzien van een Oertz-roer. Een aan zienlijke besparing van brandstof bij dezelfde snelheid wordt bij het gebruik hiervan ver- Wacht. Gebed der schoolkinderen EEN VOORBEELD TER NAVOLGING. De R. K. Vredesbond te Amsterdam poogt ook de kinderen in het streven tot bevordering van den vrede te betrekken, en wel door het machtigste middel om don vrede te doen neder dalen in de harten, waarna de vrede zijn ze genrijke werking zal doen gevoelen in staat en maatschappij. En dit machtigste middel Is het gebed. Door een 'milden gever daartoe in staat ge steld, heeft de Vredesbond een plaatje doen vervaardigen met de welbekende beeltenis van den Christus van den Andes, en op de ach terzijde het gebed om den vrede uit de H. Mis. Zeer vele schoolbesturen niet alle, helaas hebben hunne medewerking toegezegd, zoodat ruim 12.000 plaatjes onder de Amsterdamsche Katholieke schooljeugd konden worden ver spreid. Aan de kinderen zal het schoone ver haal worden verteld van de historische gebeur tenissen, die tot het oprichten van een Chris tusbeeld op de Andes hebben geleid. Vele school besturen hebben reeds toegezegd, dat het gebed voor den vrede bij de schoolgebeden van iederen dag zal worden opgenomen. Het voorbeeld van Amsterdam moge alom in den lande worden gevolgd, opdat door een hei lig geweld de vrede moge nederdalen in de har ten, om dan steeds meer zijn invloed te doen ge- voelen in het leven van staat en maatschappij. PROF. DR. NOYONS OP STUDIEREIS Eenige maanden in Indië Prof. Dr. A. K. Noyons, gewezen hoog leeraar aan de Leuvensche Alma Mater, thans benoemd tot hoogleeraar aan de Universiteit van Utrecht, is dezer dagen naar Indië ver trokken, waar hij, voor het maken van een studiereis, gedurende enkele maanden zal verblijven. „DE VOORZIENIGHEID" Viering van het 75-jarig bestaan Met groote plechtigheid is gisteren het vijf- en-zeventig jarig bestaan van het bekende ge sticht „De Voorzienigheid" dat gedurende drie kwart eeuw de opvoeding van de gods- dlenstig-onverzorgde jeugd ln de hoofdstad op alleszins loffelijke wijze behartigt, gevierd. Bij deze gelegenheid heeft Z. D. H. Mgr. A. J. Callier, Bisschop van Haarlem een Ponti ficale H. Mis opgedragen in de kapel van het gesticht aan de Lauliergracht. De geheele kapel was door de kinderen van bet gesticht versierd met kleurige vanen en wapens, zoodat het schip der kerk één groote eerepoort geleek. Na afloop der H, Mis hield Z. D. H. een korte predikatie, naar aanleiding van het evan gelie van den Zondag over de genezing der tien melaatschen. Dringend spoorde Mgr. Callier de verpleeg den van het gesticht aan tot dankbaarheid. Tenslotte bracht Z. D. H. een bezoek aan de verblijven der kinderen. Nadat alle kleinen den bissetoppelijken zegen hadden ontvangen, bracht Z. D. H. den verderen middag door ten huize van den ZeerEerw, heer L. A. J. C. Speet. ZILVEREN KLOOSTERFEEST De ZeerEerw. Pater Matthaeus van der Drift, overste van het Franciskanerklooster De Bercht te Baarlo zal op 6 September a.s. den dag her denken waarop hij voor 25 jaar het klooster kleed aannam. VEERTIGJARIG PRIESTERFEEST 23 September viert te Alkmaar aan de pas torie Breedstraat de oude missionaris pater J. D. Okhuyzen zijn veertig jarig profess lef eest. De missionaris, die de sporen draagt van zijn meer dan dertig jaren verblijf in de tropen, hij was de beminde pastoor van Santa Maria, een der buiten districten van Curasao, is thans kapelaan in Alkmaar maar droomt nog van zijn groote illusie, een Mariakerkje te voltooien op Jan Doret, waar reeds een. Katholieke school staat opgrlcht, mevrouw bronsveld-vitringa. Heeft het kloosterkleed reeds aangenomen Dezer dagen werd bericht, dat mevrouw Bronsveld-Vitringa, oud-lid van de Tweede Kamer en oud-lid van den gemeenteraad van Hoorn, haar intrede zou doen in het klooster. „Onze Courant" kan nog mededeeien, dat mevrouw Bronsveld j.l. Maandag als Zuster Joanna het kleed der orde van de Benedictines sen heeft aangenomen. Zij verblijft in 't kloos ter Affligem te Heide bij Antwerpen. Eigen geneeskundige diensten van bedrijven DE WERKWIJZE. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wets ontwerp tot wijziging der Ongevallenwet 1921. Het ontwerp bevat een regeling, waarbij aan ondernemingen, welke in het bezit zijn van een behoorlijk ingerichten eigen geneeskundi gen dienst, de gelegenheid wordt opengesteld dien dienst te benutten zoowel ten behoeve van de ongevalsverzoTging van in de betrokken on derneming door een ongeval getroffen arbei ders en de geneeskundige controle op die ar beiders, als ten behoeve van vermindering der administratieve bemoeiingen, welke de Ongeval lenwet voor den werkgever medebrengt, waarbij daartegenover waarborg wordt gegeven voor de recbtrii en belangen der verzekerde ar beiders. Voor de erkenning vah den geneeskundigen dienst is uiteraard eerste eisch, dat de dienst deugdelijk zij. De beoordeeiing hiervan berust bij bet bestuur der Rijksverzekeringsbank. De geneeskundige wordt benoemd en voor zijn arbeid beloond door den werkgever. Teneinde waarborg te geven zoowel tegenover de arbeiders in de onderneming als tegenover de bank voor onpartijdige oordeelvellingen door don geneeskundige, is de eisch gesteld, dat de geneeskundige dienst onder zelfstandige leiding van den geneeskundige moet staan. Het ontwerp verbindt aan de erkenning van den geneeskundigen dienst vooreerst dit gé- volg, dat met betrekking tot ongevallen, ter zake waarvan de geneeskundige behandeling geschiedt vanwege den dienst, ongevalsaangifte ingevolge art. 36 der Ongevallenwet 1921 kan worden nagelaten', zoolang de gevolgen van het ongeval niet langer dan 6 weken duren. Het ontwerp handhaaft voorts het begin sel der vrije artsen-keuze. Een tweede gevolg der erkenning is, dat ten aanzien van arbeiders, werkzaam in onderne mingen, waaraan een erkende medische dienst is verbonden, voor de toekenning en uitbetaling der eventueel verschuldigde tijdelijke uitkeerin- gen de bank wordt uitgeschakeld, en de werk gevers in die ondernemingen daarmede worden belast. Daarnaast stelt het ontwerp verschillende waarborgen voor de rechten en belangen der betrokken arbeiders. De werkgever zal niets van het loon van de arbeiders mogen afhouden ter bestrijding van de kosten van den dienst. WIJZIGING DER SCHIPPERSWET. De nieuwe commissie van advies. Naar aanleiding van een eerder ge publiceerd bericht omtrent de „Schipperswet" deelt men ons van bevoegde zijde mede, dat liet inderdaad in het voornemen van den Minister van Waterstaat ligt, om eerstdaags over te gaan tot de instelling eener kleine commis sie tot hét aangeven van de in de geldende Schipperswet noodlge wijzigingen. Als leden dezer Commissie zullen nevens den in het bedoelde bericht genoemden voorzitter optreden 2 vertegenwoordigers der betrokken werkgevers en 2 der betrokken werknemers. Door de daartoe aangezochte organisaties zijn de overige in het bericht genoemde heeren als mede de heer R. Kramer uit Groningen voor gedragen. ACTIE IN DE TEXTIELINDUSTRIE Wat gewenscht wordt De Landelijke Federatie van Textielarbeiders heeft zich tot de Fabrikantenverenigingen in Twente gewend met het verzoek a. invoering van een minimum loonregeling, gebaseerd op de richtloonen van 19211922; b. invoering van 6 vacantiedagen, met be houd van loon c. het recht om 6 verlofdagen te nemen voor familie-aangelegenheden enz.; d. afschaffing van het bestaande boetestelsel, e. idem van het verrichten van overwerk en van het tweeploegenstelsèl. DE AARDENBURGSCHE KWESTIE Geen onderzoek door den rechter commissaris tegenspraak In tegenspraak met het vorige bericht meldt men ons uit Aardenburg het volgende: Er is geen onderzoek door den rechter-cdm missaris te Aardenburg iugeisteld. Wel zijn enkele personen als getuige opgeroepen naar Middelburg en door den rechter-commissaris ondervraagd, betreffende de benoeming van den heer Van Vooren tot regent van het bur gergasthuis. Verder is het verhaal over een vermoedelijk aanbrengen van verandering in de notulen van de op 31 December j.l. gehouden gecom bineerde vergadering een verzinsel, EENIGE ^RELIGIEUZE OUD-STRIJDERS in den optocht van eerherstel voor den onbekenden soldaat te Parijs. PROF. MR. J. TH. BUYS Herdenking van zijn geboortedag Donderdag 26 Januari 1928, zal het 100 jaar geleden zijn, dat prof. mr. J. Th. Buys, een onzer grootste geleerden op het gebied van het staatsrecht, te Amsterdam werd geboren. Naar wij vernemen zijn er plannen ln voor- beeiding, om de nagedachtenis van prof. Buys, die tijdens zijn professoraat aan de Leidsche Universiteit woonde in het huis Rapenburg 62 te Lelden, door een samenkomst op zijn ge boortedag te huldigen. WILLEM MENGELBERG TE ANTWERPEN De bekende Antwerpsche muziek-organisatie „De Maatschappij voor nieuwe Concerten" heeft een overeenkomst getroffen met het orkest van het Concertgebouw Amsterdam om op 8 Octo ber en 3 Maait aanstaande onder leiding van W. Mengelberg en Monteux een tweetal namid dag-concerten té komen geven. DE FRATELLINI'S. Hun tournee door ons land Naar Cauveren's Agence Artistiaue, de Im- pressario van de Fratellini's ons mededeelt, heeft hij voor Nederland onderstaand tournee voor de Fratelini's afgesloten: van 1 tot 16 September Circus Schouwburg Rotterdam; van 1730 September Gebouw Kunsten, en Wetenschappen den Haag; 1, 2 en 3 October Musis Sacrum, Arnhem; 4 en 5 Oct. Concor dia, Breda; 6, 7, 8 en 9 Oct. Tivoli, Utrecht; 10 Oct. Concordia, Bussum; 11 en 12 Oct. Con certzaal Vereenlging, Haarlem; 13 Oct. Gehoor zaal, Leiden; 14 Oct. Concertgebouw, Den Bosch; 15 en 16 Oct. Concertgebouw, Venlo; 17 en 18 Oct. Concertgebouw, Hengelo; 19 en 20 Oct. Chicago Theater, Tilburg; 22 en 23 Oct.. Sociëteit VeTeenlging, Nijmegen; 24 Oct. Odeon Theater, Zwolle; 25 Oct. Tivoli Theater, Apel doorn; 26 Oct. Schouwburg, Deventer; 27 Oct. Schouwburg, Zutphen; 28, 29, 30 en 31 Oct. Schouwburg, Heerlen; 1 en 2 Nov. Staargebouw, Maastricht. JACHT OP EEN SMOKKELSCHIP. BET ZUSTERHUIS aDJS LAGE TUURSCKE" te Baarn, Donderdag der vorige week in gebruik genomen. Zeilen, wanden en hutten als 't ware doorboord Omtrent de jacht in West-Indische wateren op den onder Nederlandsche vlag varenden schoener „Elena", waarbij de gezagvoerder werd doodgeschoten door de Amerikaanscbé drank- wet-polltie, meldt de „Amlgoe dl Curacao" van 30 Juli j.l. nader: Verleden week ls op Bonaire aangekomen liet ln deze kolonie thuisbehoorend, onder Ne derlandsche vlag varend zeilschip „Elena", dat, naar het schijnt, op ongeveer toen mijlen af stand van Vieques, een eilandje dicht bij Porto Rico, met de Amerlkaansche drankwetpolitie te water, een ontmoeting beeft gehad. Naar wij vernomen hebben, had het schip een lading whisky aan boord, bestemd voor St. Martin. De ontmoeting had plaats op Zaterdag 16 Juli, vijf uur in den morgen. Omtrent deze ontmoeting, die het leven kostte aan den kapi tein, een zekeren M. Valerio van Margarita, hebben wij uit goede bron het volgende verno men. Toen de politie het schip sommeerde om te stoppen, en men blijkbaar niet van zins was aan deze sommatie te gehoorzamen, opende de politie vanuit de boot 't vuur. Een mitrailleuse werd in het werk gesteld, en het schip als 't ware met kogels bezaaid. Zeilen en wanden en hutten van het schip zijn als 't ware doorzeefd. Men heeft bij de 1400 gaten van kogels geteld. Nadat den kapitein de vingers van de hand, waarmede hij het stuurwiel hield, waren afge schoten, pakte hij 't met de andere hand. Ver volgens kreeg hij een schot in de beenen en eindelijk werd hij getroffen door een kogel in zijn hoofd, zoodat hij dood neerviel. De boots man, die het stuur overnam, werd door een kogel in den schouder, en door een ander in den rug getroffen. Een derde van de beman ning kreeg nog een kogel in de knie. De achter volging, waarbij over en weer geschoten werd, duurde tot den middag. Toen gelukte het te ontkomen. Vier dagen lang heeft men het lijk van den kapitein aan boord gehouden, in een zak genaaid, om het op Bonaire te begraven. Den vierden dag echter heeft men het noodge dwongen in zee moeten begraven. De gewonde bootsman ligt thans in het hos pitaal te Bonaire, terwijl de andere gewonde reeds na een paar dagen het hospitaal weder om verlaten heeft. Naar wij vernemen, schijnt de terrltoriali- teltszöne twaalf mijlen te zijn, ofschoon een van de bemanning der „Elena" ons verklaarde, dat deze slechts vijf mijlen bedraagt. De zaak is in onderzoek. NA DEN INVAL BIJ DE INDONESISCHE STUDENTEN De in beslag genomen passen terug gegeven. Naar wij vernemen, zijn aan de Indonesische studenten, wier papieren bij den inval der justitie te hunnen huize op 11 Juni in beslag zijn genomen, hun paspoorten, die eveneens ia beslag waren genomen, teruggegeven. Wij vernamen verder dat den studenten, wanneer zij zich buitenslands willen begeven, geenerlei moeilijkheden ln den weg worden gelegd. DE RAMP TE BORGHAREN. Ook het lijk van het vierde slachtoffer opgehaald. Vrijdagmiddag is ter hoogte van het dorp Roosteren het lijk van G. op de Buis uit Neder- weert in de Maas drijvende gevonden. Hij is de vierde van de verongelukten aan de stuw te Borgharen. Het stoffelijk overschot is naar Nederweert overgebracht. Thans zijn dus de lijken van alle slachtoffers opgehaald. DE SCHIETENDE INBREKER. Wat tot nu toe „eenig" was Omtrent het voorgevallene in de Houtruat- laan te 's-Hage wordt nog vernomen: De commissaris Kramer was Vrijdagmiddag en ook Zaterdagochtend steeds bezig met 't hoo- ren van ooggetuigen. Ook R„ de aangehoudene, is aan een scherp verhoor onderworpen. Hij weigerde echter eenige Inlichting te geven om trent zijn makker, die bij de inbraak en de schietpartij tegenwoordig was. Het feit, dat een inbreker, als hij bij zijn werk gestoord wordt, er met een revolver maar dadelijk op los schiet, was tot nu toe ln den Haag nog zeldzaam. Daarom wordt ook een scherp onderzoek ingesteld naar de mo gelijkheid of R. ook betrokken kan zijn hij den brutalen overval ln de Theresiastraat, een ge val, dat veel overeenkomst vertoont met het drama van Vrijdag en waarbij een agent ern stig gewond werd. R. is een berucht Inbreker, die reeds ver scheidene vonnissen achter den rug heeft. Er zijn nog enkele arrestaties gedaan ln verband met deze zaak. Ook de Rotterdamsche politie heeft iemand aangehouden van wien men vermoedde, dat hij de tweede persoon zou zijn. Het bleek echter, dat men den rechten persoon nog niet gevonden had. Door tal van autoriteiten en particulieren werd deelneming betuigd met het ongeval van den inspecteur Paul. .HIJ MOEST DE KAS CONTROLEEREN. En ging er met het geld vandoor. MAAR SPOEDIG AANGEHOUDEN. Zaterdagavond is in een der winkels der Unie-Maatschappij aan het Westeinde te 's-Hage een poging tot diefstal gepleegd. Tegen 6 uur vervoegde zich ln den winkel een als heer gekleed persoon die tegen de win keljuffrouw zeide, dat hij hoofd-lnspecteur van de Unie-Maatschappij was en den stand van za ken ln de verschillende winkels moest con troleeren. Hij wenschte dan ook een overzicht te heb ben van de kas. Daartoe begaf hij zich, verge zeld van de juffrouw, naar het kantoor, achter den winkel gelegen en snuffelde 't kasboek na. Toen zeide hij, dat hij ook het aanwezige geld moest nagaan; want het gebeurde dikwijls dat er valsch geld onder was. De juffrouw overhandigde hem den stapel bankbiljetten, die in den loop van den dag in den winkel waren ontvangen. Het gedrag van den z.g. hoofdinspecteur vond zij echter toch zonderling en zij hield hem daarom In de gaten. De man bemerkte dit en deed plotseling een greep naar het geld en stormde met eenige bankbiljetten het kantoortje uit. De juffrouw liep hem echter na, roepende:] „Houdt hem!" Even buiten den winkel werd de man door voorbijgangers aangehouden en aan de politie overgeleverd. De bankbiljetten had hij bij zijn vlucht ver loren. Het bleek te zijn een 34-jarige kleermaker, W. genaamd. Hij is in verzekerde bewaring gesteld. Te Grootebroèk is een 3-jarig meisje van deq heer M. te water geraakt en jammerlijk verf dronken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 9