Voorwaarden der Gratis-Verzekering tegen ongevallen voor de geabon- neerden op de „Nieuwe Schiedamsehe Courant". y* WOENSDAG 7 SEPTEMBER 1927 DERDE BLAD ALG. NED. ZUiVELBOND F HET R. K. ONDERWIJS ER WORDT GROEI GECONSTATEERD DE LANHBÜ UWFEESTEN TE HULST. PAGINA 4 VAN DE LEESTAFEL ZOMERVERGADERING TE LEEUWARDEN Gisteren is te Leeuwarden de zomervergade ring gehouden van den Alg. Ned. Zuivelbond (F. N. Z.) De voorzitter van de F. N. Z. oud-minister dr. F. Posthuma, opende de vergadering en begroette vervolgens de gasten, o.w. minister Kan. Spr. besprak dan enkele punten, die den bond in zijn organisatie-leven bezig houdt en die invloed uitoefenen op den gang van zaken in het bedrijf. Spr. noemde in de eerste plaats de interna tionale verhoudingen omdat het zuivelbedrijf, dat voor zoo'n belangrijk deel aangewezen is op den export zijner producten, daarmede in Bterke mate te maken heeft. Tegenover het verhoogen der invoerrechten staan wij aldus spr. betrekkelijk machteloos, al kan het niet worden ontkend, dat er door een tijdig en deskundig optreden soms nog wel eens wat kan worden bereikt. Van meer algemeen belang In dezen ia het geen er op internationaal gebied door het hou den van besprekingen e.d. gedaan kan worden «n dan heeft spr. daarbij zoowel op het oog do dezen zomer gehouden Economische We reldconferentie te Genève als de vergadering der Internationale Kamer van Koophandel te Stockholm. Beide internationale vergaderingen stonden in het teeken der geleidelijke verla ging van invoerrechten en de vereenvoudiging van het internationaal handelsverkeer. Het tweede reeds genoemde bezwaar op onzen weg is volgens spr. de concurrentie van jandere zuivelexporteerende landen. Het ligt voor een groot deel in onze eigen hand daaraan bet hoofd te bieden. We moeten niet nalaten het buitenland bij .voortduring op de voortreffelijkheid onzer con- tröle van onze boter en kaaa te blijven wijzen, daar men ook in het buitenland zelf op dit gebied de noodlge vorderingen maakt, en dan ook gemakkelijk het reeds jaren bestaande gaat vergeten. Niettegenstaande de vele moeilijkheden be weegt de export onzer zuivelproducten zich nog steeds in opgaande lijn. Spr. besprak dan voorts de bestrijding der besmettelijke veeziekten, m.n. de tuberculose en het mond- en klauwzeer. Spr. herinnerde dan aan het rapport betref- lende den georganiseerden afzet. De meerder heid der Commissie sprak zich uit vóór den georganiseerden afzet. Ook ten aanzien van de bevordering van den goeden naam onzer producten hebben wij den laalsten tijd de handen vol werk. WERELDPRODUCTIE VAN EN WERELDHANDEL IN BOTER. Hierna hield Dr. J. J. L. van Rijn een lezing over „De wereldproductie van en de wereld handel in boter". Spr. besprak allereerst den rundveestapel in zijn geheel, daarna het gedeelte daarvan dat voor melkgift en voor zuivelproductie ln aan merking komt en ten slotte de mogelijke uit breiding van beide. Daarop wierp spr. een korten blik op den wereldhandel in zuivelproducten in zijn geheel, De hoeveelheid melk en melkproducten (ver pakking ln aanmerking nemend), die in 1925 door de voornaamste landen der wereld werd uitgevoerd, en die 1.166.000 ton van 1000 Kg. vertegenwoordigt, zou noodig hebben ongeveer 125.000 wagons van 10.000 Kg. om te worden vervoerd. Binnen zekere grenzen kan de productie van boter af- of toenemen zonder dat de melkpro ductie gewijzigd wordt. Dit hangt af van de vraag, welk zuivelproduct met het meeste voor deel kan worden bereid in verband met vraag naar boter of kaas, en de vraag of de neven producten der kaas- en boterbereidlng met, meer of minder voordeel kunnen worden be nuttigd. Ook zal een meer of minder loonende De geabonneerde op de „Nieuwe Schiedamsehe Courant" is, zoolang zijn abonnement duurt, en dit blad verschijnt, verzekerd tegen de geldelijke gevolgen van ongevallen, op de volgende voor waarden ARTIKEL 1. Als verzekerden worden beschouwd alle beta lende geabonneerden, die aan de volgende ver- elsehten voldoen: a. gedurende minstens twee weken als ge abonneerde in do registers van de „Nieuwe Schiedamsehe Courant" zijn Ingeschreven, met vermelding van naam, voornaam, leeftijd, beroep en woonplaats; b. tusschen 16 en 60 jaar oud zijn; c niet lijden aan ziekten of gebreken, welke voor hen het gevaar voor ongevallen vergrooten, en volkomen het gebruik hebben van hunne le dematen en zintuigen. ARTIKEL 2. Onder ongeluk, als in de verzekeringsvoor- Waarden bedoeld, wordt verstaan de uitsluitende en rechtstreeksehe oorzaak van een lichamelijk letsel (waaronder ook te water geraken ver staan wordt), dan verzekerde onafhankelijk van rijn eigen wil overkomen, en waarvan het bewijs geleverd wordt dat zulks door van bulten af toe gebracht geweld werd veroorzaakt met het ge volg hierna in Artikel 3 aangeduid. ARTIKEL 3. De uitkeeringen bedragen: 500 GULDEN indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van de verzekeringsvoorwaar den) de eenige en rechtsreeksche oorzaak is van den dood van den verzekerden geabonneerde, hetzij onmiddellijk of uiterlijk binnen een maand na den dag van het ongeluk. 500 GULDEN, indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van de verzekeringsvoorwaar den) de eenige en rechtstreeksehe oorzaak ls van de amputatie van twee ledematen, hetzij belde voeten of belde handen, dan wel één voet en één hand, boven dan enkel of den pols, of onher stelbaar gezichtsverlies uit beide oogen (totale blindheid), een en ander binnen 360 dagen na den datum van het ongeval. 250 GULDEN, Indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen der verzekeringsvoorwaarden) de eenige en rechtstreeksehe oorzaak ls van de amputatie van één band of één voet boven den pols of enkel, of vain het onherstelbare gezichts verlies uit één oog (totale blindheid van dat oog). afzet van gecondenseerde malk «a melkpoeder de productie van boter beïnvloeden. Door een teekening laat spr. duidelijk zien, dat overal sedert 1913 belangrijke wijzigingen hebben plaats gehad in den buitenlandschen handel in boter. Australië en Nieuw-Zeeland voerden in 1925 2% maal meer boter uit dan in 1913. Zuid-Amerika, dat in 1913 geen boter uitvoerde, verschijnt in 1915 met 25.000 ton. Wat den invoer betTeft, zien wij voor Europa zonder Rusland een toename van 100.400 ton tot 178:500 ton, terwijl Zuid-Amerika als invoerend land is verdwenen. De uitvoer van boter is voor Denemarken, Nederland, Finland, de Baltische Staten, Ar gentinië toenemende. Die uitvoer is voor Canada aan groote schommelingen onderhevig en toont ook voor Australië weinig stabiliteit. De toenamen zijn vooral voor Argentinië en Nieuw-Zeeland van beteekenis geweest. Noor wegen is als exporteerend land verdwenen. Het kan niet ontkend worden dat boter door bepaalde eigenscbappen, afgezien van onder linge kwaliteitsverschillen, een uitgesproken karakter krijgt, al naar het land van oorsprong, welk karakter het product op de verschillende buitenlandscbe markten een afzonderlijke plaats doet innemen. Dit feit is meer op den voorgrond getreden en heeft grootere beteeke nis gekregen sedert in de voornaamste pro ductielanden maatregelen zijn genomen om de boter van een merk te voorzien, dat de her komst ontwijfelbaar vaststelt. Het is hier de oude waarheid, dat niét de enkeling het in zijn macht heeft om zijn pro duct belangrijk in prijs te doen stijgen, doch dat alleen eene algemeene waardevermeerde ring van het product van eene groote groep blijvend den prijs ten opzichte van producten van andere herkomst kan doen stijgen. Alle krachten moeten worden ingespannen om de kwaliteit van de Nederlandsche looter in het algemeen zoo hoog mogelijk op te voeren en getracht moet worden zooveel mogelijk uni formiteit te krijgen, natuurlijk met dien ver stande dat alle Nederlandsche boter tot den hoogsten graad van volmaaktheid worde ge bracht. Men moet toegrijpen dat onze zuivelindustrie slechts een deel vormt van eene groote wereld beweging en niet onafhankelijk zijn eigen gang kan gaan. Vergelijken wij nog eens de hoeveelheden boter die Nederland heeft aan te bieden ia ver gelijking tot enkele andere boterproduceerende landen, dan ziet men dat voor Iedere 100 vaten boter, die wij in 1926 hebben uitgevoerd, Dene marken 294 vaten, Nieuw-Zeeland 132 vaten, Australië 84 vaten, Argentinië 62 vaten en Rus land 60 vaten op de wereldmarkt heeft ge bracht. Nederland komt dus ln de derde plaats en er zijn dus reeds twee landen die meer boter aanbieden dan wij en daardoor, wat aantrekke lijkheid voor den groothandel betreft, een voor sprong hebben. Het is buitendien te voorzien dat andere landen, zooals Argentinië en Rus land, misschien wel Australië, vroeger of later met ons gelijk zullen komen of ons voorbij zul len streven. Dit alles wijst op de noodzakelijk heid om met vereende krachten op te trekken, teneinde front te maken tegenover de concur renten die wij op de wereldmarkt ontmoeten. Het is van groot gewicht, dat ons product ten allen tijde op de voornaamste markten aan wezig is, om de belangstelling van den handel gaande te houden. Wij moeten er ook voor zorgen geen goede klan ten te verwaarloozen, al zoude ook elders een tijdelijk financieel voordeel kunnen worden be haald. Er is daartoe samenwerking" noodig, op dat tijdelijke plaatselijke minder-opbrengsten, die het gevolg kunnen zijn van pogingen tot behoud van een goed afzetgebied, goed kunnen gemaakt worden door meerder-opbrengsten op andere plaatsen en op andere tijdstippen. Het ls onnoodig te zeggen dat daarvoor groote oe- sehikbare hoeveelheden noodig zijn, of innige samenwerking tusschen fabrikanten of groepen een en ander binnen 360 dagen na den datum van het ongeval. 150 GULDEN indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen der verzekeringsvoorwaarden) de eenige en rechtstreeksehe oorzaak is van de amputatie van BEIDE LEDEN van een duim, binnen 360 dagen na den datum van het ongeval. 75 GULDEN, indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen der verzekeringsvoorwaarden) de eenige en rechtstreeksehe oorzaak is van de amputatie van ALLE LEDEN van een wijsvin ger, binnen 360 dagen na den datum van het ongeval. 50 GULDEN, indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen der verzekeringsvoorwaarden) de eenige en rechtstreeksehe ooi-zaak ls van de amputatie van de TWEE voorste ledematen van ALLE vingers van een hanil binnen S60 dagen na het ongeval, 25 GULDEN indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen der verzekeringsvoorwaarden) de eenige en rechtstreeksehe oorzaak is van de amputatie van ALLE LEDEN van een anderen vinger, binnen 360 dagen na den datum van het ongeval. Onder bepaling dat, Ingeval reeds bij het plaats griipen van het ongeluk de bovengenoemde lede maten van het lichaam mochten worden geschei den, door snijding, wringing, scheuring, knelling als anderszins, dat verlies met amputatie zal worden gelijkgesteld. Verder onder bepaling, dat het verlies van vóór het ongeluk reod3 onbruikbare, gebrekkige, verminkte of niet aanwezige ledematen geen aanspraak geeft op en niet ln aanmerking komt bi) uitkeering. Heeft het ongeval het «verlies van meerdere vingers aan een hand tengevolge, dan gaat de volle te verleenen uitkeering in geen geval het bedrag te boven dat voor het verlies van de ge heels hand ls vastgesteld. Eén ongeval geeft nimmer recht op meer dan ééne uitkeering. Aan denzelfden abonné zal voor verschillende ongevallen geen hooger bedrag dan 500 kun nen worden uitgekeerd. ARTIKEL 4. De uitkeering ingeval van overlijden ge schiedt aan de echtgenoote of bij ontstentenis daarvan aan de erfgenamen van den gedooden abonné. Uitkeeringen weger» verlies van ledematen, vingers of oogen geschieden aan den abonné zei ven. In geval recht op schadevergoeding ontstaat zal de uitkeering geschieden binnen tien dagen nadat de noodige inlichtingen verkregen zijn en het persoonlijk letsel en de oorzaak en het gevolg daarvan bewezen zijn. Ingeval wegens een ohgeval door een abonné aanspraak op uitkeering wordt gemaakt, zijn degenen die tot deze aanspraak gerechtigd zijn, vérpllcht om zich onmiddellijk te wenden tot de Nieuwe Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank te Schiedam zoodra de directie van „de Nieuwe van fabrikanten, die met elkaar over groote hoeveelheden te zeggen hebben. Het belang van den enkeling wordt daardoor niet geschaad, want hij zal, door het verminderen der onder linge concurrentie, deelen ln de voordeelen die de goed georganiseerde groepen door de macht van haar grootheid kunnen bedingen. De accountant van het Katholiek onderwijs dr. Verhoeven is weer met zijn balana gereed en ibiedlt haar aan het publiek aan. En dit jaar is de balans blijkbaar gun stig uitgevallen, want boven het voorwoord plaatst de leider van het R.K. Centraal Bureau voor Onderwijs en Opyoediioig den triomfkreet: Groei. Tegenover een toename van het aantal leer lingen op de Katholieke lagere scholen in 1925 met slechts 6078, vertoonde 1926 een vermeer dering met 14.567 tot het respectabel totaal van 345.731 jongen» en meisje». Er is dus reden tot verheuging. De bloei van het Katholiek lager onderwijs blijftweer gestaag toenemen, het aantal scholen steeg van <(en totaal van 1917 op 31 December 1925 tot 2073 een jaar later. Wie deze laatste stijging wel wat groot mocht achten in vergelijking met de toename van 't aantal leerlingen, kan niettemin gerust zijn. De wet zelf is er .schuld aan. De laatste scho len voor M.U.L.O. toch waren sinds 1 Januari 1926 gedwongen tot: reorganisatie, en zoo goed als alle werden ze gesplitst in een school voor L.O. en een voor U.L.O. Daardoor alMen werd het aantal scholen echter niet het aantal schoolgebouwen niet ongeveer 80 vermeerderd. Er is hier dus geen sprake van de befaamde „splijtzwam", de wet zelve veroorzaakte deze onnoodige uitbreiding van heit aantal scholen. Ondanks deze uitbreiding echter stdag toch nog het gemiddeld aantal leerlingen per sohool en wel van 180.7 in 1925 tot 183.2 in 1926. Een vergelijking van den verzamelstaat met dien van het vorig jaar leert verder, dat ook nagenoeg alle andere takken van katholiek on derwijs voortgaan zich te ontwikkelen, al wordt hun groei in verhouding tot dien van het open baar onderwijs uiteraard sterk belemmerd, doordat de gelijkstelling uitblijft. Als bij zonder vermeldenswaard vestigt dr. Verhoeven nog de aandacht op het eindelijk tot een resultaat komen van de pogingen om te ko men tot de uitgave van een katholiek jeugdlei derstijdschrift, waarmde vooral de priesters doch ook vele leeken verheugd zullen zijn. De Spleghed Historiael wordt voor het groot ste gedeelte In beslag genomen door de bijdra ge van dr. Cassianus Hentzen, dile dit jaar als sluitstuk op zijn vroegere artikelen behandelt de technische en de -bezuinlgiingawijzigingem In de wet van 16 Februari 1923. Verder geeft deze afdeeling dit jaar ook beelden uit Ned.-Inaië, Suriname en Curasao. Mede hierdoor is de in houd van het jaarboek, dit jaar weer belangrijk vergroot, al is d)it uiterlijk door eenige technl- sobe wijzigingen bij het drukken, aan het boek, dat toch nog een 900 pagina's bevat, niet te be speuren. In verband met de belangrijkheid van het werk van dr. Henitzen, dat mee- en tegen stander eerbied afdwong, overweegt het bureau de mogelijkheid om op zijn lustrumuitgave „De Finanoieele gelijMdtéliing 19131920" eerlang een nieuw deel, daarbij aansluitend, te laten volgen. COMMIES-GRIFFIER BIJ DE EERSTE KAMER. Naar wij vernemen zijn bij de Eerste Kamer der Staten-Generaal reeds een aantal verzoek schriften ingekomen van sollicitanten naar de vacante betrekking van commies-griffier bij dat college. Echter zal de benoeming eerst na de opening der nieuwe zitting kunnen plaats heb ben en derhalve nog énkele weken op zich laten wachten. Schiedamsehe Courant" hun dit te kennen ge geven heeft. Do Directie is in dit geval niet verplicht om eenige uitkeering te doen wegens die ongeval len, welker uitkeering als bovenvermeld naar de Nieuwe Hollandsche Algemeene Verzekerings bank is verwezen, zoolang laatstgenoemde de uit keering welke zjj tegenover de Directie gewaar borgd heeft niet heeft voldaan. ARTIKEL 5. De abonné is niet verzekerd tegen dood of verlies van ledematen of oogen, direct of indi rect veroorzaakt: a. door eenige ziekte kwaal of voorbeschikt- heid van den verzekerde; b. door eene heelkundige operatie of door uit putting als gevolg daarvan (tenzij die operatie noodzakelijk was wegens letsel, waartegen ver zekerd is); c. door eene bevalling of zwangerschap, ook al mocht de dood verhaast zijn door een ongeluk; <1. door zonnesteek, of terwijl de verzekerde onder den Invloed van overprikkeling of som nambulisme was, of door bedwelmende dranken of krankzinnigheid minder in staat dan gewoon lijk om zorg voor zich zei ven te dragen: e. door zelfverminking, zelfmoord op poging daartoe, hetzij willekeurig of niet, onverschil lig of de geabonneerde al dan niet goed bij zin nen was; f ln duel, of gedurende de voorbereiding tot of de deelname aan wedstrijden, of bij lucht- vaarttochten, of bij baden, zwemmen of bij het rijden met een automobiel, motorrijtuig of ge woon rijwiel g. door grove nalatigheid of grove onvoorzich tigheid, of door vechten en aanvallen tegen den persoon van verzekerde, of in buitenlandschen oorlog of binnenlandsché beroerten h. Indien de verzekerde op het oogenblik dat hem het ongeval trof in staat van dronken schap verkeerde. De abonné is echter wel verzekerd tegen ge vallen waarbij het ongeluk veroorzaakt werd tengevolge van rechtmatige zelfverdediging, of tot afwending van dreigende gevaren. Onder bepaling, dat indien een abonné in een staat van krankzinnigheid of verstandsver bijstering zal geraken, of zich buiten Europa mocht begeven (behalve indien hij van eene Europeesche haven naar eene andere Europee- sche haven reist in een schip met vast dek ln tijd van vrede) of indien hU zich ln krijgsdienst te water of te land begeeft, en evenzeer van den dag af waarop hij ophoudt zijn verschuldigd abonnementsgeld aan dengene die belast ls met de ontvangst te betalen of deze courant ophoudt te verschijnen, alsdan deze verzekering voor hem geheel zal vervallen en krachteloos worden. De verzekering eindigt eveneens zoodra de Directie de verzekering opzegt, of de voorwaar den wijzigt, óf haar voornemen om niet langer te verzekeren óf op dezelfde wijze te verzekeren door publicatie In hare courant kenbaar maakt: dit heeft echter geen Invloed op uitkeeringen De bekroningen tengevolge van een ongeval dat dan reeds heeft plaats gehad. Van de verzekering zijn uitdrukkelijk uitge sloten allen die zich met de bereiding, het ver werken of vervoeren van of proefnemingen met buskruit, schietkatoen, nitroglycerine, dyna miet, naphta, acetyleengas, of andere licht-ont- plofbare of licht-ontvlambare stoffen bezig hou den, of daarbij desbewust tegenwoordig zijn. Evenmin geldt deze verzekering voor mijnwer kers, acrobaten, circusrijders en dergelijken. Zeevisschers, zeevarenden en personeel van den Loodsdienst zijn in de verzekering begrepen, met dien verstande, dat ongevallen, die verdrin ken tengevolge hebben, zijn uitgesloten. Indien de gevolgen van een ongeluk door zie kelijke omstandigheden, waarin de verzekerde verkeerde op het oogenblik dat het ongeval plaats had, vergroot worden, wordt eventueel geen hoogere schadeloosstelling betaald dan die, welke volgens het oordeel van een door de direc tie aan te wijzen geneeskundige moet zijn uit gekeerd aan een normaal persoon, door hetzelfde ongeluk getroffen. Gedurende den termijn, waarin de verzekerde lijdende ls aan de gevolgen van een ongeluk, zal de verzekering tijdelijk huiten kracht zijn met betrekking tot elk nieuw ongeluk, dat den verzekerde mocht treffen. ARTIKEL 6. Ingeval een geabonneerde een ongeluk over komt, moeten in alle gevallen alle bijzonder heden daaromtrent en omtrent het bekomen let sel zoo spoedig mogelijk schriftelijk gemeld wor den aan de Directie van de „Nieuwe Schiedam sehe Courant", EN INDIEN ZOODANIGE KEN NISGEVING NIET BINNEN DRIEMAAL 24 UUR NA HET ONGELUK IS GESCHIED DAN ZULLEN GEEN GELDEN OP DE VERZEKE RING BETAALD WORDEN. Op het couvert duidelijk te vermelden: „Aan gifte van eén ongeval". Indien de getroffene zeevarende is, moet de kennisgeving van het overlijden geschieden bin nen drie dagen na het bekend worden van het ongeluk aan de belanghebbenden. Zoo spoedig mogelijk na het ongeluk moet de hulp van een bevoegd geneeskundige worden In geroepen en de verzekerde is gehouden onder geneeskundige behandeling te blijven en de voor schriften vah den geneesheer onafgebroken op te volgen, totdat het volkomen hersteld ls. In ieder geval moet een geneesheer toegestaan worden den verwonde te onderzoeken, wanneer en zoo dikwijls zulks hllijkerwljze geelscht kan worden en de directie heeft eveneehs vrijheid om zoodanige genees- en heelkundige hulp te ver strekken als zij noodig acht. En elk bewüs hetwelk de Directie van tijd tot tijd zou kunnen elschen betreffende eenlg ongeluk of verwonding op grond waarvan een eisch werd ingesteld zal haar zoo spoedig mogelijk nadat hiertoe het schriftelijk verzoek gedaan werd, worden gegeven. Ingeval van eenig ongeluk met doodelijken 3 afloop moet hiervan aan de Directie van de „Nieuwe Schiedamsehe Courant" schriftelijk worden kennis gegeven, onmiddellijk nadat het ongeluk aan belanghebbenden bekend zal zijn. geworden. Het niet nakomen van een of meerdere der ln dit artikel genoemde verplichtingen, zal elke aanspraak op uitkeering voor belanghebbenden verloren doen gaan Alleen na overlegging van het nauwkeurig door hem en den behandelenden geneesheer ingevulde aanvrage-formulier tot uitkeering, en ingeval van overlijden, van de doodakte, kan de belanghebbende aanspraak maken op de behan deling zijner vordering. De overgelegde stuklcert blijven het eigendom der Directie. De kosten der geëischte verklaringen komen ten laste van dengene, die de uitkeering aanvraagt. Alle bedragen, die krachtens deze verzekering verschuldigd zijn, zullen betaalbaar zijn ten kantore van de „Nieuwe Schiedamsehe Courant" slechts na ontvangst van eene door den recht hebbende geteekende quitantie. Van geen som, die versohuldigd ls, zal Interest betaald worden, ook niet ln gevallen, waarin die anders volgens de wet verschuldigd zou zijn, terwijl de aansprakelijkheid voor uitbetaling van eenig bedrag ophoudt, wanneer het niet binnen een maand, nadat het is toegestaan geworden, la ingevorderd. ARTIKEL 7. Alle geschillen, uit de verzekeringsvoorwaarden voortvloeiende, zullen beslist worden door een onpartijdig, en bij gemeen overleg aan te wijzen scheidsman, dan wel door drie scheidslieden, waarvan door elk der partijen een aan te wijzen, Welke twee scheidslieden gezamenlijk een derden tot hun voorzitter kiezen. Bij weigering of bij gebreke van overeenstem ming geschiedt de benoeming der scheidslieden door dén bevoegden rechter te Rotterdam. Beid®, partijen zullen ln handen van den scheidsman of van den voorzitter der scheidslieden, een bedrag van 100, resp. 200 storten, om daarn de kosten van de procedure te kunnen voldoe"' Partijen zijn aan de uitspraak vah den scheids man of der scheidslieden onderworpen als !I' een uitspraak ln het hoogste ressort. De kosten worden geheel gedragen door partij, die in het ongelijk wordt gesteld. -T ARTIKEL S. Het ontvangbewijs van den verzekerde of va" de erfgenamen van den verzekerde zal in le® geval volledige kwijting ten gevolge hebben. Men het oog op de vaststelling der ident van den verzekerde moet deze bij elke vera®der van woonplaats, beroep of naam, hetzij huwelijk of anderszins, daarvan ten opgave doen voor het aanbrengen van wijzig!IWs in de registers van de „Nieuwe Schiedams Courant". Daar de akkerbouw zulk een belangrijke plaats inneemt op de landbouwtentoonstelling te Hulst meenen wij goed te doen alsnog de bekroningen te vermelden. Voor zomergerst: C. J. Staal, Westdorpe, le en A. Stallaert-Elias, Hontenisse, 2e prijs. Wintergerst: A. Stallaert-Elias le, C." J. Ver- eecken 2e. Tarwe: A. Kerckhaert, Nieuw Namen le, Th. van Duijsse, Nieuw Namen, 2e; F. Dob belaar, St. Jansteen, 3e; Jcnge Boerenstand, St. Jansteen 4e en P. Vael, St. Jansteen 5e prijs. Haver: A. Kerckhaert, le prijs, A. Stallaert- Elias 2e; J. Hamelinck, Stoppeldijk 3e. Yeld- boonen: Alph. Maert, Stoppeldijk le pr.; stam- boonen: E. van Campen, Stoppeldijk le prijs; D. Hiel Walsoorden 2e. Erwten: C. Staal, West dorpe le prijs; A. Stallaert-Elias, 2e; D. Hiel 3e, J. Hamelinck 4e. Koolzaad: W. Staal, Stoppel dijk le prijs; J. J. Michielsen, Axel 2e. Blauw- maanzaad: H. de Waal, Grauw le prijs; J, Truijman, Boscïïkapelle 2e; A. Stallaert-Elias 3e. Vlas: A. Stallaert-Elias le prijs; A. d'Haens, Clinge 2e. Suikerbieten: A. ICerckhart le prijs; Jac. de Waal, Ossenisse 2e; E. van Campen 2e. Voederbieten; Jonge Boerenstand, St. Jansteen le prijs; Fr. Voet, Hulst 2e; A. Kerckhaert 3e. Aardappelen, le prijs Jonge Boerenstand, Grauw; 2e Jonge Boerenstand, St. Jansteen en Alph. d.Hert, Zuiddorpe; 3e C. J. Staal, Zuid- dorpe en wed. E. Verscheuren, Hengstdijk. Voor volledige inzendingen van pootaardappe- len behaalde de Jonge Boerenstand te St. Jan steen. den eersten en P. Vael aldaar den tweeden prijs. Voor inzendingen van proefvelden behaal de de R.K.J.B. te St. Jansteen den eersten en die te Grauw den tweeden prijs. Ook voor de inzendingen van best geslaagd variëteiten proef veld, geen aardappelen; voor vergelijking van getrieurde en ongetrieurde haver en voor het nuttigste proefveld behaalde iederen keer de R.K.J.B., St. Jansteen den eersten en in beide laatstgenoemde klassen die te Grauw den twee den prijs. Voor de mooiste inzendingen landbouwzaden en pootgoed, goedgekeurd te velde, verkreeg P. Stallaert te Kloosterzande een eersten prijs en de medaille van H. M. de Koningin; A. Stal laert-Elias te Hontenisse en de R.K.J.B., St. Jansteen, een eersten; P. Vael, St. Jansteen, Jul. de Wael te Groenendijk, P. W. de Cock- Verbiest, Kloosterzande, Alph. Kerckhaert, Nieuw Namen, J. A. Staal, Kruispolder en Jos. Buysrogge, Lamswaarde, ieder een tweeden, ter wijl een derde prijs werd toegekend aan: J. C. Vereecken, Stoppeldijk; J. Hamelinck, Stoppal- dijk; A. d'Haens, Clinge; J. Truyman, Bosch- kapelle; H. de Waal, Graauw; A. D. H. Ver scheuren, Hengstdijk; P. Vereecken, Stoppel dijk; Osc. van Waes, Westdorpe en Z.R.E.J.B., Kloosterzande. Voor de bloementeelt werden door Jos. v. d. Walle te Hulst tweede prijzen behaald voor da mooiste bloemenmand en voor potplanten en een eervolle vermelding voor het fraaie geheel in zijn buitenstand bereikt. In de afdeeling voor particulieren behaalde wed. C. v. d. Putten, Clinge, een eersten, kape laan H. v. d. Heyden, St. Jansteen, een tweeden en pastoor Boumans, Terhole, een derden prijs. In de afdeeling boomkweekerij werden aan wed. P. de Jong te Goes een eerste, aan P. v. d. Branden, Hulst 3 tweede en aan Jos. v. d. Walle een derde prijs toegekend. Bij de afd. fruitteelt waren prijs winners P. v. d. Branden, Landbouw school te Hulst en J. Vereecken, die ieder een eersten prijs kregen. Voor pluimveevoeder be haalden P. Sluijs te Weesp en D. J. A. v. d. Walle te Hulst een eersten en D. Das te Utrecht een tweeden prijs. Voor inzendingen van zaadhandelaren e.d. werden eerste prijzen toegekend aan: Wilhel- minapolder te Goes; Wed. P. de Jongh, Goes, en Wed. S. Broos. Kruisland, terwijl A. Mees ters aldaar een tweeden kreeg. In afdeeling Macheins werd 4 eerste prijzen toegekend en wel aan A. Bergheyn, Sluiskil; Alb. Egeermont, Hulst; I. Cappon, Heinkens- zand en A. Weemaes-Brand, Hulst. „HÉT SCHILD". Het Apologetisch Tijdschrift der Ap. Vereen. „Petrus Canisius", biedt zijn lezers deze Sep tembermaand weer veel aantrekkelijke lectuur. Dr. Vrijmoed opent de aflevering met een in teressante beschouwing over de Maria-vereering „officieel door het Woord Gods gesanetion- neerd". De schrijver vestigt namelijk de aan dacht op de „veelzeggende voorspelling over Maria", welke iedereen lezen kan hij St. Lucas I 48, waar Maria profeteert: „Van heden af zullen mij zalig prijzen alle geslachten". Prof. Verhaar vervolgt zijn opstellenseria over de Theosofische Vereemiging, Vervolgens een opstelletje over Le Sage ten Broek en een samenvatting over de liberale theorieën inzake de Zweedsche Avondmaals leer. Pater Stoks leidt zijn vriend dr. de Hartog bij de „Schild"-lezers in; het zou aanbeveling verdienen uit de Hartog's werken 't voornaam ste eens te toetsen aan Katholieke opvattingen. De Haagsche kapelaan van Santé, welbekend om de bezonnen geschriftjes die van ziin hand het licht zagen, bespreekt het adagium „dwalen is menschelijk". „Op den uitkijk" is gevuld met interessanto bijdragen; de vragenbus is leerrijk en... prik kelt soms tot verder vragen wat geen kwaad kan. Tenslotte zij er op gewezen, dat de gezag hebbende president van het groot-Seminarie van Warmond, zeif hoogleeraar in de moraal theologie, het boekje van dr. H. J. Schim v, d. Loeff, getiteld „Het Voortplantingsleven van den Mensch", beoordeelt en het boekje stempelt als „een betrouwbare gids", en er van zegt, dat de schrijver zijn doel bereikt heeft, „zoodat de genen, die de kennis der geslachtsfuncties etc. noodig hebben, dit boekje met een zuivere be doeling lezende, daardoor geen schade zullen lijden". De uitbreiding van „Het Schild" heeft den in houd niet verslechterd; alleen vonden we meer drukfouten. NIEUWE GIDS DOOR HET BERNER OBERLAND. Ter kennismaking werd ons toegezonden de nieuwe Gids voor de Lötschberg-baan door het Berner Oberland, naar het kanton Wallis en naar Italië. De Berner Alpenhaan-Mij. heeft deze nieuwen, keurig uitgevoe.rden gids in het Duitsch, Fransch en Engelsch uitgegeven, dien zij gratis een ieder op aanvrage toezendt (adres duidelijk opgeven aan: de Berner Alpen- bahn-Gesellschaft, 11 Genfer-str., Bern). De gids beslaat 48 bladzijden tekst en bevat even zooveel platen, die een goed denkbeeld van het veel-geprezen Berner Oberland geven. Eenige dezer, in koperdruk uitgevoerde, illustraties zijn ware kunstwerken, die als het ware met nadruk tot een bezoek aan die prachtige land streek uitnoodigen. Het werkje verdient aanbeveling. „Mgr. von Kepplër LJjdens- schoo 1" vertaald door M. van Hoeck. S. V. De Vlaamscho Drukkerij, Leuven, 1.) De beroemde schrijver van „Meer Vreugde" zegt, dat hij in dit werkje zijn geheel hart heeft uitgeschreven. Naast vreugde behoort ook leed op aarde en zoo hebben velen moed en troost noodig, om niet te bezwijken op den lijdensweg. De verschillende hoofdstukken zijn een samen vatting van korte punten, waar niet zoozeer het redeneerend verstand, maar veel meer het geloovig hart aan 't woord is. De vertaling is ln zeer goed Nederlandsch,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 12