DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN I M ft 50ste Jaargang Woensdag 7 September 1927 No. 14958 Dii nimmer toestaat uit drie toïaden STADSNIEUWS :J1 mm m RAADSVERGADERING i WETHOUDERS VERKIEZINGEN EN BENOEMING DER VASTE RAADSCOMMISSIES DE BOVENTALLIGE ONDERWIJZERS HHuEWi AGENDA. B- K" ;Il 9 September Ledenvergadering R, K. Bond van Fabriek®. KUNST-AGENDA. TEROTTERDAM BEURS VAN SCHIEDAM Moutwijn NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bureau KOEMARKT 4, SCHIEDAM. Teleloon Intercommunaal no. 68085 Postbus no. 39 ABONNEMENTEN: per 3 maanden ƒ3.25, per maand ƒ1.10, per week 25 cent. Franco per post 3.75 per kwart. Afzonderlijke nummers 5 ct. Postchèque en Girodienst 81440. Advertenliën 15 regels 1.55. Elke regel meer 30 ct. Reclames tusschen den tekst 60 ct; per regel. Kleine advertenties: 30 woorden 25 ct. elk woord meer 5 ct tot een maximum vah 50 woorden. Kabouter-advert. 5 reg. ƒ0.50,10 reg. ƒ0.75, 15 reg. ƒ1- Incassokosten worden berekend Gratis-Ongevallenverzekering ƒ500 bij overlijden dooreen ongeval; ƒ500 bij verlies van beide handen, voeten of oogen; 250 bij verlies van één hand, één voet of één oog; ƒ150 bij verlies van een duim; 75 bij verlies van een wijsvinger; ƒ50 twee voorste ledematen alle vingers van een hand; ƒ25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. De uitkeeringen ingevolge deze verzekering zijn herverzekerd bij de Nieuwe HAVBank, Lange Haven 103, Schiedam. Vergadering van den Raad der gemeente op Dinsdag 6 September, des middags 2 uur. Voorzitter de Burgemeester, de heer A. Gijsen. Alle herbenoemde leden van den Raad, uitgezonderd de heer Scheffers, wiens plaats later door den heer J. H. C. Schermijn zal worden ingenomen, zijn bijde opening der vergadering tegenwoordig. De rechtsche leden en de heeren Houtman en Hyman leggen de vereischte eeden, de overigen de verklaringen en beloften af. Nadat de VOORZITTER hen met het ver trouwen hunner kiezers heeft geluk ge- wenseht, worden de nieuw benoemde leden mevr. H. Mcnthemde Wilde, plaatsvervang ster van mevr. Koeten—Ooms en de heeren C. H. Etman, B. G. Hoogendam en L. Fetter, opvolgers van de heeren J. H. Evers, L. v. Pelt en N. Kramer Freher, door den secre taris binnengeleid. Zij leggen de bij de wet gevorderde eed of beloften af. Nadat de Voorzitter ook hen heeft toegesproken nemen zij de voor hen bestemde zetels in. De voorzitter stelt vervolgens aan de orde Punt I der agenda: WETHOUDERSBENOEMING De heer COLLé (S.P.) merkt op, dat hem uit de pers is gebleken dat herhaaldelijk door de drie rechtsche raadsfracties is onder handeld over de wijze hoe het college van B, en W. moet worden samengesteld. Spreker meent, dat deze geheime diplomatie niet op haar plaats is. De S.D.A.P. kreeg op haar vraag om daaraan te mogen meedoen zelfs geen antwoord. Wanneer de kwestie zoo buitengewoon belangrijk is, dan hoort zij ook in het openbaar te worden behandeld. Spreker zou wel graag zien, dat er eens open kaart iwerd gespeeld. Als er iemand uit het col lege moet worden geweerd, waarom dan? Als evenredige vertegenwoordiging moet worden toegepast, hoe stelt men zich die dan voor? Vooral ook te naanzien van de vaste com missies. Spreker critiseert voorts het standpunt van Voorwaarts" welk blad had betoogd dat de zittende wethouders dienden te worden ge handhaafd, en zich zelfs de vraag niet heeft gesteld of de democratische strooming in den raad niet wat sterker in het college had kunnen worden vertegenwoordigd. Het is toch herhaaldelijk gebeurd, dat een demo cratische meerderheid ln den raad de voor stellen van het conservatieve college van B. en W. moest afstemmen. Het is overigens spreker opgevallen, dat .wethouderszetels tamelijk kleverig zijn. Spr. vraagt of we er niet nog een paar bij zouden nemen? Het! ijkt spreker ook niet in het belang van een zekere geestesgesteldheid, zittende wethouders als onvervangbaar te hwalificeeren. De her v. NOORDENNEN (C.D.) meent dat Hij de verkiezingen de bevolking van Schie dam zich in meer democratische richting heeft geuit. In de pers is de gedachte naar voren gekomen, dat de christelijk-historischen moe ten vertegenwoordigd zijn in het college van P- en W. Dat recht is, naar spreker meent, biet terug te dringen. Een c.-h.'er zou in de Blaats kunnen treden eerstens van den Vrij- heidsbonder of anders van den vertegenwoor diger der anti-revolutionnaire partij. Maar i zou geen verbetering zijn in democrati sche richting. En overigens gelooft spr., dat Öe twee leden die ln aanmerking komen om Yoor een lid der christelijk-historische fractie °h te staan, grootelijks in het belang der gemeente zijn werkzaam geweest. Later zou beg altijd met den wensch der chrlstelijk- bistorischen rekening kunnen worden ge bonden. i Overgegaan wordt tot de stemming. In de vacature Houtman (V. B.) worden bitgebraeht 26 stemmen. Herkozen wordt de heer Houtman met 17 stemmen, terwijl 4 mmen op den heer Slavenburg, 4 in blan- en 1 op den heer van der Kraan worden bitgebraeht. In de vacature de Bruin (S. D. A. P.) wor- en uitgebracht 26 stemmen. Herkozen wordt e kb®1" de Bruin met 21 stemmen, terwijl 4 emmen ln blanco en 1 op den heer Collé werden uitgebracht. n de vacature van Velzen (R. K.) worden ^i gebracht 26 stemmen. Herkozen wordt de ee* Van Velzen met 24 stemmen, terwijl 1 etn op den heer Etman en 1 op den heer ynian wordt uitgebracht, hitn vacature Boddeüs (A. R.) worden hee 6 rf0'1' s'emmen. Herkozen wordt de de d(Ieüs met 23 stemmen, terwijl op V' Noordennen, Slavenburg en v. cbberg elk 1 stem wordt uitgebracht. De herkozen wethouders nemen onder dank voor het in hen gestelde vertrouwen de herbenoeming aan. De VOORZITTER spreekt er zijn verheu genis over uit, dat de wethouders die ge toond hebben, tegen de zware taak te zijn opgewassen, weder met het vertrouwen van den raad werden bekleed. Spreker uit voorts een gdukwenscli tot wethouder de Bruin die 20 jaar lid van den raad en 10 jaar wethou der is. (Op de plaats van den heer de Bruin wordt een oranjevaas met roede dahlia's neergezet). INGEGOMEN STUKKEN. Hierna wordt door dea voorzitter mede- deeling gedaan van door Ged. Staten goed gekeurde raadsbesluiten en voorts van de na volgende ingekomen stukken. Van den heer C. H. Scheffers schrijven, waarin hij, onder dankzegging voor het in hem gestelde vertrouwen, bericht, dat hij de benoeming tot magazijnmeester van het al gemeen handels-entrepot gaarne zal aanvaar den. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Van den heer C. H. Scheffers schrijven, waarbij hij kennis geeft, dat hij, door het aannemen van de betrekking van magazijn meester bij het algemeen handels-entrepot, waartoe hij met ingang van 1 September jj. benoemd Is, ophoudt lid van den raad te zijn en hij in verband hiermede ook het lidmaatschap van den nieuwen raad niet kan aanvaarden. Idem. Van de bouwvereeniging „Eendracht" schrij ven, waarbij worden aangeboden de exploita tierekening, de rekening van winst en verlies en de balans betreffende de blokken A, B, C en D, over het boekjaar 19261927. Wordt gesteld ln handen van de commissie voor het onderzoek der rekeningen. Van de afdeeling Schiedam van den bond van Nederlandsche Onderwijzers, adres, waarin zij verzoeken de scholen, waar combi- neeren van klassen door een momenteel te kort aan leerlingen noodig wordt, voor elk leerjaar een afzonderlijke leerkracht te laten behouden door het aanstellen van leerkrach ten ten laste van de gemeente. Wordt gesteld ln handen van Burgemeester en Wethouders om advies. Van mej. C. Horstman schrijven, houdende mededeeling, dat zij de benoeming tot hoofd der Maria-Bewaarschool aanvaardt. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Van de heeren de Ranits, schoolarts en Goslinga, Gemeentel. Insp. bij het lager on derwijs, dankbetuiging vtoor hun gewijzigde salarisregeling. Idem. AGENDA Benoeming van leden der vaste Raadseonunissiën A. voor de Technische Bedrijven. Gekozen worden de heeren: E. van den Bovenkamp (V.B.), J. Dinkelaar (S.D.A.P.), N. Scheurko gel (C.H.), B. Hoogendam (A.R.), H. Steens (R.K.), A. Swartjes (R.K.) B. voor de Gemeentewerken. Gekozen worden de heeren: N. Scheurkogel (C.H.), J. van der Most (A.R.), J. M. van Pelt (S.D.A.P.), a, Swartjes (R.K.) C. voor den Gemeentelijken Woningdienst. Gekozen worden de heeren: J. van der Most (A.R.), H. J. Steens (R.K.), J. van den Tem pel (C.H.), E. H. van Waardenberg (S.D.A.P D. voor het Grondbedrijf. Gekozen worden de heeren: J. Dinkelaar (S.D.A.P.), j. c. van Dorp (R.K.), B. Hoogendam (A.R.), j. van den Tempel (C.H.) E. voor de Gemeente-Reiniging. Gekozen worden de heeren: J. G. H. Brounts (R K W. Collé (S.P.), C. H. Etman (R.K.), H.'van der Kraan (C.H.). F. voor de Financieele Commissie. Gekozen worden de heeren: E. G. van den Bovenkamp (A.R.), W. van der Hoek (S.D.A.P.), j. q h Brounts (R.K.), T. Slavenburg (C.H.) G. voor Onderwijszaken. Gekozen worden de heeren: J. G. van Dorp (R.K.), S. Hyman (V.D.), B. Hoogendam (A.R.), T. Slavenburg (C.H.) H. voor den Havendienst. Gekozen worden de heeren: J. Dinkelaar (S.D.A.P.), H. v. <j. Kraan (C.H.), L. Fetter (S.P.), C. H. Etman (R.K.) I. voor Algemeene Personeelsaangelegenhe den. Gekozen worden de heeren: J. Dinkelaar (S.DA.P..), J. G. van Dorp (R.K.), H. J. Steens (R.K.), J. van den Tempel (C.H.) J. voor de Strafverordeningen. Gekozen wor den de heeren: mr. M. J. C. M. Kavelaars (R.K.). B. G. Hoogendam (A.R.), J. M. van Pelt (S.D.A.P.), mevr. Benthemde Wilde (S.D.A.P.). K. voor het onderzoeken der rekeningen. Gekozen worden tot lid-voorzitter de heer W. van der Hoek (S.D.A.P.), tot leden de heeren S. Hyman (V.D.), H. van der Kraan (C.H.), B. van Noordennen (C.D.), J. G. H. Brounts (R.K.). L. bedoeld bij art. 120 der Bouwverordening. Gekozen worden tot lid-voorzitter de heer mr. M. J. C. M. Kavelaars (R.K.), tot leden de hee- hen E. G. van den Bovenkamp (V.B.) en J. G. H. Brounts (R.K.)tot plaatsvervangende le den de heeren J. Dinkelaar (S.D.A.P.) en H. van der Kraan (C.H.). EEN BOOM IN EEN AUTOBUS. De autobus van de Z. H. A. M. die gisterenmiddag door het springen van een voorband op den Rotterdamschen weg nabij de Lijm- en Gelatinefa- briek te Delft tegen een boom reed en vervolgens tegen een volgenden boom sloeg zoodat de boom tot midden in de bus doordrong. 3. Benoeming van 3 leden van de commissie voor het Gemeente-Ziekenhuis. Gekozen worden mevr. Benthem—de Wilde (S.D.A.P.), en de heeren J. G. H. Broupts (R.K.) en T. Slaven burg (C.H.) 4. Benoeming van een voorzitter en 2 leden van de commissie voor het Algemeen Handels- Entrepot. Gekozen worden de heeren O. Hout man (V.B.), j. van den Tempel (C.H.), B. G. Hoogendam (A.R.). 6. Benoeming van leden van de commissie voor werkloozenzorg. De heer COLLé (S.P.) deelt bij voorbaat mee, dat hij geen benoeming zal aanvaarden ln een commissie, die nimmer vergadert. De VOORZITTER zegt dat er voor deze commissie geen werk van eenige beteekenis is. De heer COLLé weet zulks en zou dan ook willen voorstellen ze op te heffen. De VOORZITTER zal zulks ln de vergade ring van B. en W. ter sprake brengen. Gekozen worden de heeren D. Boddeus (A.R.), p. de Bruin (S.D.A.P.), w. Collé (S.P.), H. van der Kraan (C.H.) en C. H. Etman (R.K.) De heer COLLé dankt voor het ln hem ge stelde vertrouwen. (Gelach). 6. Benoeming van 4 leden van het Burger lijk Armbestuur. Benoemd worden de heeren: J. G. H. Brounts (R.K.), A. P. S. Swartjes (R.K.), B. van Noordennen (C.D.), J. M. van Pelt (SD.A.P.), 7 a. Benoeming van een lid van het Burger lijk Armbestuur ter vervulling der vacature, ontstaan door de periodieke aftreding op den tweeden Dinsdag in September van den heer J. A. M. Meijer, ingezetene der gemeente geen lid van den gemeenteraad. De heer J. A. M. Meijer wordt herbenoemd. 7 b. Benoeming van een lid van het Burger lijk Armbestuur ter voorziening in de vacature, ontstaande door de periodieke aftreding op den tweeden Dinsdag in September van den heer A. P. S. Swartjes, lid, door den gemeenteraad uit zijn midden gekozen. De heer A. P. S. Swartjes wordt herbenoemd. 8. Benoeming van een curator van het Gym nasium ter voorziening in de vacature, ont staan door de periodieke aftreding van den heer R, H. M. Geerdes. Aanbevolen worden de heeren: R. H. M. Geerdes (aftredend) en A. P. M. Koene. De heer Geerdes wordt herkozen. 9. Benoeming van een leeraar ln Natuur- en Werktuigkunde aan de Nijverheidsavondschool. Voorgedragen worden de heeren: J. W. P. Was- senberg te Schiedam en dr. A. G. Ploeg te Rot terdam. Gekozen wordt de heer J. W. P. Was- senberg. 10. Benoeming van een gedelegeerd lid van de Vereeniging „De Ambachtsschool voor Schie dam en Omstreken". De heer P. de Bruin ■wordt herkozen. 11. Benoeming van een gedelegeerd lid van de Vereeniging „Schiedamsch Volksbadhuis". De heer D. Boddeus wordt herbenoemd. 12. Trekken der afdeelingen voor het on derzoek der gemeentebegrooting, dienst 1928. De raad wordt in 3 afdeelingen gesplitst met als voorzitter le sectie de heer Hout man, 2e sectie de heer Boddeüs en 3e sectie de heer van Velzen. 13. Voorstel van B. en W. om hun College te machtigen ln het tijdvak van 1 October 1927 31 December d.a.v. kasgeld op te nemen tot een bedrag van ƒ900.000 en tegen geen hoo- gere rente dan 5 pet. 's jaars. De machtiging wordt verleend. 15. Voorstel van Burgemeestér en Wethou ders tot onderhandsche verhuring aan de American Petroleum Company te 's-Graven- hage van den grond, voor het plaatsen van een ondergrondsche benzineinstallatie met bo- vengrondsche aftapinrichting in de Vijgen- steeg, vóór het pand genummerd 2, tegen een huurprijs van ƒ100 per jaar. Overeenkomstig het voorstel wordt be sloten. 16. Voorstel van B. en W. tot verkoop van diverse perceelen bouwgrond. Aan den heer A. Stolk alhier, van een strook grond ter oppervlakte van 4 vlerk. M., gelegen aan de Roosbeek achter het pand ge nummerd Lange Achterweg no. 9, tegen den prijs van 20 in totaal. Voorstel van B. en W. tot verkoop aan den heer A. Stahlie tpq. alhier, van een perceel bouwgrond, gelegen aan de Zuidzijde van de West Frankelandschestraat, hoek Bilderdfjk- straat, ter breedte van pl.m. 20 M. en ter diepte van 21 M., tegen den prijs van 16 per vlerk. M„ ter bebouwing met 4 beneden- en bovenwoningen. Voorstel van B. en W. tot verkoop aan den heer S. J. Mook te Rotterdam of zijn meester van een perceel bouwgrond, gelegen op den hoek van den Vlaardingerdijk en de Fabri- straat, tegen den prijs van ƒ16 per vlerk. M„ ter bebouwing met beneden- en bovenwonin gen. De her VAN DORP (R. K.) wil de aan dacht vestigen op den toestand aan den Vlaar dingerdijk. De heer HYMAN (V. D.) steunt het betoog van den heer van Dorp. WETHOUDER HOUTMAN (V. B.) zal de zaak laten onderzoeken. De voorstellen worden zonder stemming aangenomen. 17. Voorstel van B. en W. om afwijzend te beschikken op de aanvragen van de St. Wil- librordusstichting om vergoeding ingevolge art. 100 voor hare U. L. O. school Nassau- laan 42 en G. L. O. scholen Nassaulaan 42 en Nieuwe Haven 121 over het jaar 1924. De heer BROUNTS (R.K.) betoogt dat hier wettelijk wel niets aan te doen ls, maar dat toch een groote onbillijkheid wordt begaan. Wethouder DE BRUIN vindt dit een onbil lijk verwijt. Het gemeentebestuur kan er niets aan doen, als het bijzonder onderwijs boven tallige onderwijzers noodig heeft. Het is geen taak ter beslissing van een wethouder of er boventallige onderwijzers hij het openbaar on derwijs moesten zijn. Dat is een zaak van het heele college. Het gemeentebestuur heeft de boventallige onderwijzers ontweken. De ge meente kan er geen verwijt van worden ge maakt, als een particulier schoolbestuur schade heeft, omdat de gemeente financieel verstandig heeft gehandeld. Er kan verschil van meening zijn over de wijze waarop de gemeente boventallige onder wijzers vermeden heeft; boventallige onderwij zers had ze niet en of daardoor een particu liere vereeniging schade lijdt, is niet haar schuld. Spreker stelt er nog prijs op te verklaren, dat hij de schoolbesturen dikwijls heeft ge waarschuwd, dat de gemeente zich van boven tallige onderwijzers zou zien te onthouden. De heer SLAVENBURG (C.H.) vraagt, wat zal gebeuren als nu eens bleek dat wij in 1924 wel boventallige onderwijzers hadden. Wethouder DE BRUIN antwoordt, dat de regeling voor 1924 definitief is vastgesteld. Het voorstel wordt aangenomen. 19. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van een verordening, houdende verbod tot aanbouw en tot herbouw van gebouwen op giond, gelegen aan den Rotterdamschen dijk. De heeren v. d. TEMPEL (C.H.) en VAN DORP (V.B.) maken eenige opmerkingen om trent de omgeving van de Koemarktbrug. Wethouder HOUTMAN merkt op, dat het eerst in aanmerking komt de verbreeding van den mond van den Rotterdamschen dijk. Ove rigens is de zaak nog in studie. Het voorstel wordt goedgekeurd. 20. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van de redactie van artikel 13 van het model der Arbeidsovereenkomst, aan te gaan met J 's Maandags, repetitie Muziekgezelschap St Ambroslus, 8 uur, R.K. Volksbond. Dinsdags: repetitie R.IL Mannenzangvereent* ging St. Caecilea, half 9, R.K. Volksbond. St Joris Doele, Stedelijk Museum. Geopend eiken Zaterdag van 25 uur. Heden. j Ledenvergadering R. K. Bond van handels-,- kantoor- en winkelbedienden „St. Franciscus van Assisië. Gebouw Kath. Kring. Aanvang half 9. 8 September j Vergadering kolencommissie met leden. Gebouw R. K. Volksbond. Aanvang half 9. Nieuwe leden kunnen zich alsdan aanmelden. Vergadering R. K. Bouwvakorbeidersbond „St. Joseph". Gebouw R, K. Volksbond. Aan vang 8 uur. i Concert ln het Volkspark, te geven door O, arbeiders „St. Willibrordus". Gebouw R. K. Volksbond. Aanvang 8 uur. 13 September Belangrijke ledenvergadering van de leden van den R. K. Volksbond. Aanvang 8 uur. Op de agenda komt o.m. voor: Installatie van den geestelijken adviseur en bespreking Centrale Raad. 14 September Vergadering Ned. R. K. Bond van houtbe- werkers, meubelmakers en behangers en aan verwante vakken. Geb. R. K. Volksbond. Aan vang 8 uur. 7 Sept.: Tivoii Schouwburg, Fritz Hirsch'a Operettegezelschap, „Die Dollarprinzessin", 8, uur (voor volwassenen). 8 Sept.: Tivoii Schouwburg, Fritz HirstTa Operettegezelschap, „Der Fidele Bauer", 8 uur (voor volwassenen). 9 Sept.: Diergaarde, avondconcert Harm, Kapel Gist- en Spiritusfabriek. Groote Kerk, 14de orgelvoordracht H. de Vries, 8 uur. Dagelijks: Groote Schouwburg, Het Polf. tieraadsel (Ver. Rott. Hofstadtooneel), 8 uur (voor volwassenen). Circusschouwburg, Dn drie Fratellini's, 8 uur (voor volwassenen). - Casino, Yardaz' Revue, Hallo Parijs. Bioscopen: Goedgekeurde programma'® tot en met Donderdag 8 September a.s. ln:] Corso-Cinema (voor volwassenen)Luxor (voor volwassenen); Royal (voor volwass£ nen) - SCHIEDAM, 7 Sept. Officieels noteerlngj van de Commissie alt de Kamer van Koojfi handel. Moutwijn 46 pet. ƒ15.—. Namens de commissie voor de noteerlngl H. J. JANSEN. j Spiritus SCHIEDAM, 7 Sept. Men noteert vooij melasse spiritus 100 pet. ƒ34.per H.L. Ruwe graanspiritus 60 pet. ƒ17,per ILL', Spoeling Noteering van de Coöp. Vereen. „Schiep, Spoellngvereenlglng". i Heden 1,60 per ketel. los personeel in dienst der Gemeente Schiedam. De heer VAN NOORDENNEN (C.H.) merkt op, dat nog steeds geen rechtspositie bestaat voor het personeel van het gemeentelijk zie kenhuis. De VOORZITTER antwoordt, dat in de com missie voor het ziekenhuis zal worden over wogen of zulk een regeling gewenscht ls. De heer VAN NOORDENNEN vindt het hoog tijd, dat zulk een rechtspositie tot stand komt. Het voorstel wordt goedgekeurd. De VOORZITTER sluit de vergadering. Bü of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven eu andero officicelo af* en aankondigingen van het Gemeentebestuur BOUWVERBOD ROTTERDAMSCHE DIJK De Burgemeester van Schiedam, gelet op artikel 30 der Woningwet, maakt bekend: dat de bij Raadsbesluit van 6 September 1927 vastgestelde „verordening houdende ver bod tot aanbouw en tot herbouw van gebou wen op grond gelegen aan den Rotterdam schen dijk", heden op de Gemeente-Secreta- ri, afdeeling Algemeene Zaken (Stadhuis) voor en ieder ter inzage is nedergelegd, Schiedam 7 September 1927. De Burgemeester van Schiedam, A. GIJSEN.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 1