i i Hf- mm Nieuwe Schiedamsche Courant Woensdag 7 September 1927 mm? \gj|iji8|§||p% No. 14958 TWEEDE BLAD X, T DESOCiALISTEN EN i - proefgesprekken Om een bedrag van 1000 - - HET R. K. P. T. T.-PERSONEEL' R. „GEWONE" STRAATROOVERS MET HOOGEN HOED EN OP KLOMPEN Een intrede in Haarlem's raad AUTOBUS IN HET WATER GEREDEH ZWAAR ONWEER De feiten bewijzen hoe het socialisme een internationaal gevaar is geworden voor den godsdienst in het algemeen en voor de Ka tholieke Kerk in het bijzonder. Wat er overbleef van het geloof dergenen die in de socialistische beweging verzeild raakten, hebben onze lezers kunnen aflei den uit de artikelen welke gisteren en eer gisteren in ons blad verschenen. Er zullen trouwens genoeg Katholieke arbeiders zijn. die het allang wisten door hun dagelijkschen omgang met socialistische arbeiders. Toch, ook de socialistische arbeider is een mensoh met een ziel en met recht op eeuwig geluk. Ook aan hem heeft Gocl van alle eeuwigheid gedacht en als wij ware Chris tenen zijn, moeten wij dat ook doen. Vandaar, dat de Apologetische Vereeni- ging „Petrus Canisius" in haar laatste jaar vergadering, juist het probleem liet be handelen, hoe Katholieken tegenover socia listen moeten staan. De belangstellende lezers hebben het verloop der discussies en de uiteenzettingen der spre kers kunnen volgen en iedereen die ter verga dering aanwezig was, heeft deze conclusie kunnen trekken: het socialisme biedt niets, dat hot. Katholicisme niet geven kan; het Ka tholicisme daarentegen biedt geluk op aarde maar bovendien den hemel hiernamaals. Doch het Katholicisme kan evenmin als het socialisme zijn idealen verwezenlijken in veertien dagen. Men vergeet te dikwijls niet welke ontzaggelijke moeilijkheden de Keiu te kampen heeft en hoe fel zij wordt tegen gewerkt van vele zijden. Tegelijk met ons, behandelden de Duitsche Katholieken ongeveer dezelfde kwestie en het was de Pauselijke gezant die daar zei: het beroep van de Kerk op onzen tijd za vruchteloos zijn indien niet een sterke groep van daadwerkelijke Katholieke patroons en arbeiders opstaat. Dat wil zeggen: wettelijke regelingen a- leen baten niet als de geest, de gezindheid der inenschen niet verandert. Het is onloochenbaar dat door het libe ralisme het socialisme in de wereld is ge roepen. Het staat ook vast, dat duizend din gen in onze, buiten het Christendom gegroei de moderne samenleving, om wraak ten hemel roepen. Maar de fout der socialisten is juist, dat zij deze samenleving Christelijk noemen Wij noemen haar onchristelijk en hoe eerder haar zoogenaamde orde verdwijnt, hoe liever het ons is. Met geweld echter bereiken wij niets; kalme vastberadenheid alleen èn geestelijke kracht zullen de burchten sloopen, welke de geldheerschap pij voor zich optrok. Die rijk willën worden, vallen in beko ring en in den strik". Het oude Bijbelwoord blijft nog waar: vroeg of laat zullen wij de .vervulling ervan weer zien. Intusschen moéten wij er den nadruk op leggen, dat er niets in het Katholicisme is dat zich verzet tegen de vestiging eener be tere samenleving en dat het socialisme a 9 weg daarheen verkeerd is, omdat het ons ons geloof, dat op zich meer waard is dan honderd werelden vol heerlijkheid, ont neemt. Zoo zijn wij misschien in staal. contact te krijgen met goedwillende socialistische kameraden; kunnen wij, als we onze eigen beginselen kennen, met hen praten en ver dedigers van de Kerk zijn. Meer dan ooit moet de moderne Katho lieke arbeider zich bewust zijn van de plicht, dat de Kerk op hem rekent en dat hij woekeren moet met het geloofstalent, dat hij kreeg. Bidden maar ook werken en dit laatste niet alleen onder ongeorganiseerde ge- lóofsgenooten maar ook onder socialistische makkers. Waarom zouden wij niet durven wat communisten blijkbaar met succes doen en Waarom zouden wij niet op Gods zegen mo gen rekenen? De zomer is zoowat voorbij en de winter- programma's worden weer opgemaakt. Iloe staat het met de parochieele propaganda- clubs en het leekenapostolaat dat onze Bis schop wenscht "t\n waarvan hij de hoogste verwachtingen heeft? Onze priesters willen helpen: waar zijn de leeken die aanpakken? „De velden staan wit van den oogst": wacht dus niet tot men u vraagt maar vraagt waar men u wacht! MR. H. A. VAN REES. t Oud-vice-president der Haagsche Rechtbank. In bijna 72-jarigen ouderdom ia Zaterdag te 's-Gravenhage overleden de heer mr. H. A. van Rees, oud-vice-president van de Haagsche Rechtbank. De thans ontslapene werd 4 September 1855 Behoren en promoveerde tot doctor ln de rechtswetenschappen te Leiden op 14 Juni 1879. In 1909 werd hij tot vice-president van de Haagsche rechtbank benoemd, welk ambt hij bekleedde tot 1921, toen hem op zijn verzoek eervol ontslag werd verleend. Mr. van Rees heeft ook vele jaren een voor bestaande positie bekleed ln het college van regenten over de gevangenissen. Mr. van Rees was ridder in de Orde van den Ned. Leeuw, DE KOP VAN DEN PRAGHTHENGST FAIR B. op de te Hulst gehouden Landbouwtentoon stelling. Te Milaan behaalde dit dier het kam pioenschap en werd er een millioen Lire voor hem geboden. Eigenaars zijn de gebroeders Aernoudts te Sluis. HET BEVOLKINGSCONGRES TE GENèVE BEVOLKING EN VERHUIZING Een internationaal emigratieburean (Van een bijzonderen correspondent). De derde dag kwam plotseling op breeder plan te staan, dan de organisatoren waarschijn lijk verwacht hadden, door het optreden van Albert Thomas, directeur van het Internatio naal Arbeidsbureau te Genève. In een brillante rede vestigde de Franscibman de aandacht op de onmogelij fcheld om de pro blemen van de bevolking en van dd emigratie te schelden. In Amerika, in Italië en in Frankrijk be- glmt bet probleem der immigratie of der emi gratie zich reeds zeer scherp aan de aandacht van de regeeringen op te dringen. Vooral de Italianen emigreeren zeer sterk, en de fascistische politiek, die er naar streeft het moederland in nauw verband te doen ^lij ven met de emigranten, dreigt reeds in Europa, met name in Frankrijk, tot zekere conflicten aanleiding te geven. Als men overweegt, dat alléén in Frankrijk zich reeds een millioen Italianen bevinden, die in verscheidene departementen zoo talrijk zijn, dat zij er in zekeren zin hun landaard kunnen handhaven, dan begTijpt men de ontzaglijke moeilijkheden, die voor de Fransche regeering het immigratie-vraagstuk oplevert. Het materiaal, dat verschillende inleiders, over dit vraagstuk aan de vergadering voor legden, maakte diepen indruk. Hoe zeer toch nog, ondanks veel teleurstellingen, het ideaal van wereldvrede in de verschillende volken le vendig is, bleek wel uit het enthousiaste ap plaus, waarmede het denkbeeld werd begroet, om te streven naar de instelling van een inter nationaal instituut voor emigratie. Engelsche methoden Stonden 's morgens de inleidingen dus op een vrij hoog plan, 's middags zakten ze weer jammerlijk of tot de bedenkelijke laagte waarop de Angel-Saksische studiën van het be volkingsprobleem zich nog bevinden. Een al lertreurigst figuur sloeg wel de beer prof. Lid- better, uit Londen, die een speciale studie heeft gemaakt van de erfelijkheid in de laagste lagen van de Londensolie bevolking. De grootste fout van de 19e eeuw, is volgens deze heer gelegen in haar sociale opvattingen. In plaats van de ellende te doen verdwijnen heeft de naastenliefde de ellende vermeerderd. De heer Lidhetter gelooft niet, dat het schep pen van betere levenstoestanden, de fysieke eigenaardigheden van de mensohen kan verbe teren. De verbluffende conclusie, did men uit zijn woorden moest- trekken was dan ook deze, dat men in plaats van te trachten de ellende te verdrijven, de ellendlgen moest trachten te weg te drukken, althans het hun mogelijk te maken, een ongezond nageslacht te verwekken. In korte woorden het beginsel van verplichte onvruchthaarhed, dat ook door Grotjahn uit Berlijn, in bepaalde gevallen althans, wordt voorgestaan, en dat in Engeland en Amerika in de zoogenaamde weldadige krigen opgeld maakt. Erger nog, het feit doet zich reeda her haaldelijk voor, dat de openbare armenzorg in Engeland ondersteuning weigert, totdat de be treffende personen zich aan de gewenschte ope ratie hebben onderworpen. Dat is Engelsche menschenmin, dat is tevens een staaltje van de Engelsche natuurkundige wetenschap, welke door haar wordt ingegeven en wederom gepro pageerd. En dan moot men weten, dat er misschien geen land ter wereld is, waaT de sociale wan toestanden zoo'n sterk beletsel vormen voor verhooging van het levenspeil der lagere klas sen. Een verkapt nco-maltliusiaanscli congres Deze laatste zitting bevestigde ons dan ook in de overtuiging, welke wij in het begin van onze artikelenreeks hebben uitgesproken, dat de organisators, we hadden haast geschreven, de aanleggers, van dit congres, positief de be doeling hebben gehad, om de meest radicale practijken van het neo-malthusianisme te pro- pageeren. Dit bleek uit bet plaatsen van het probleem in het teeken van Malthus en Galton. Dit bleek uit de aanwezigheid in het dagelijksch bestuur van Mres Saengttr, directrice van do Engelsche Birth Control Review. Dit bleek uit da uitgesproken neo-malthusiaansohen aard van de werken, die in de vestibule te koop werden aangeboden en uit den geest, die ademde uit de inleidingen van de uitgenoodigde geleerden. Dit bleek nog sterker uit de niet geheel ge slaagde poging, om in de dagelijks gepubliceer de verslagen, alle tegengestelde uitingen te ver zwijgen. De aanwezigheid van <(en man als Drysdale, president van den Emgelsohen Malthusiaanschen bond spreekt alleen reeds boekdeelen. Maar ten deele geslaagd Voorzoover we nu de resultaten van de aan- leggers kunnen overzien, mogen we met tevre denheid constateeren, dat zij slechts ten deele in hun toeleg geslaagd zijn. Over de gansohe linie ontmoetten de rücksichtlose conclusies der Amerikaansohe en Engelsche proffen eea scherpe en competente oppositie. De wetenschap van Europa's continent schudde meewarig het hoofd over de experimenteels uitspattingen van de overzeesche geleerdheid. Maar dat mag ons de oogen niet doen slui ten voor het feit, dat we hier met een macht te doen hebben, die voor geen middelen zal te rugschrikken, om haar doel te bereiken. Dat wij met haar hebben rekening te houden, bleek reeds uit de schier onuitputtelijke geldmiddelen, waarover zij beschikt. De oppositie vereenigt zich Een tweede resultaat van dit congres, en het welk de organisators wellicht niet voorzien hadden, was dan ook dat veel aanwezige ver dedigers van de onaantastbaarheid van het ge zin, uit verschillende landen van Europa en uit Amerika versterkt werden in hun overtui ging, dat het méér dan tijd is, om nog stelliger front te maken tegen alle brutale en verkapte neo-mal'thusiaansebe propaganda. Reeds tijdens de zittingen van het congres vereenigden zich ©en aantal vertegenwoordigers van Holland- sohe, Engelsche, Amerikaansohe, Belgische, Spaansche, Fransohe, Italiaansche, Duitsche en Poolsche organisaties ter bescherming van de goede gezlnsmoraal in 't bizonder of van de moraal in 't algemeen, om de stellingen, die ten congress© werden verdedigd te bespreken, en een overeenstemmende bouding vast te stel len. Uit deze besprekingen is zelfs, <m dit stemt ons tot groote dankbaarheid, het Initiatief ont staan, tot het oprichten van een internationaal comité tot bescherming van het leven en van het gezin. Bereids is den voorloopig bureau ge vormd tot voorbereiding van een internationa le samenwerking, waarover wij nog nader me- dedeelingen zullen verstrekken. Als God 't be lieft, zullen de booze toelagen van deze ver dorven Angelsaksische geesten schipbreuk lei den. RADIO-VERBINDING NEDERLAND— AMERIKA Weer iets nieuws NOG DEZE EN DE VOLGENDE MAAND Als resultaat van, (je besprekingen; welke onlangs door een tweetal vertegenwoordigers van den Nederlandscben post- en telegraaf- dient te Londen zijn gevoerd omtrent de openstelling vah de radiotelefoóndienst met Amerika voor het Nederlandsche verkeer kan worden medegedeeld, dat in den loop van deze en de volgende maand proefgesprekken zullen worden gevperd langs een daartoe in gerichte telefoonlijn van Amsterdam naar Londen, welke lijn doorverbonden zal wor den met het radiostationte Rugby van waar uit draadlooze overbrenging naar Amerika plaats heeft Iets nieuws voor ons land bij eventueele opening van den dienst zal zijn de z.g. „personto-pcrson-eall" hetgeen beteekënt dat de administratie den persoon die wordt op gebeld, tracht op te sporen indien bij zich niet aan het opgegeven adres bevindt en b.v. op de beurs of op-zakenreis is. INSPECT. PAUL'S TOESTAND HOOGST ZORGWEKKEND Wat het onderzoek der Haagsche politie uitwijst FLINK OPTREDEN VAN EEN BAKKER. Naar vernomen wordt, blijft de tcestaad van den zwaar gewonden Haagschen inspec teur van politie, den heer Paul, hoogst zor gelijk. Men heeft hem reeds eenmaal zuur stof moeten toedienen, omdat een long- niet meer werkte. Als tragische bijzonderheid vernemen wij nog, dat de heer Paul op den morgen van het drama juist zijn eenig zesjarig kind voor het eerst naar school had gebracht. Uit alle kringen der bevolking worden blij ken van sympathie met de zoo zwaar getrof fen familie ontvangen. De politie gaat voort met omvangrijke on derzoekingen naar den gevluchten tweeden Inbreker,. Tal van getuigen zijn weer geboord. Gebleken Is, dat de gearresteerde inbreker R. zeven schoten uit zijn browning op zijn ach tervolgers heeft gelost. Bij de poging om R. te arresteeren heeft vooral de broodbakker Jongejau zich onderscheiden. Hij stond juist bij kapitein Gerlach om brood te brengen, toen de twee inbrekers naar buiten kwamen. Ook op hem heeft R. geschoten, maar hij liet het gevaarlijke individu niet gaan, tot een geweldige schok tegen de maag hem noodzaak te R. los te laten, die onmiddellijk op de fiets sprong. Direct daarop heeft hij met anderen de achtervolging voortgezet. FRAUDULEUS BANKROET. Door de recherche werd aangehouden A. B. P., thans wonende te Amsterdam, vroeger woonachtig te Haarlem als kruidenier, die in staat van faillissement verkeerde, als verdacht 1000.aan zijn faillissement onttrokken te hebben. Hij is tot nader onderzoek in bewaring gesteld. IN DEN ZUID-BUITENSINGEL TE DEN HAAG geraakte een op sleeptouw genomeu autobus te water. Een foto van het tot onderzeeër gedegradeerde vehikel. MEN STELT EISCHEN. Een motie van de afdeeling Overijssel, In een te Almelo gehouden buitengewone vergadering van de afdeeling „Overijssel" van den R. K. Bond van Post-, Telegraaf- en Tele foonpersoneel „St. Petrus" traden als spreker op de heeren van den Broeke en van de Wiel, beiden lid van het Hoofdbestuur. De volgende motie werd met algemeene stemmen aangenomen: De afdeeling Overijssel van den Bond van P.-, T.- en T.-personeel „St. Petrus" in buiten gewone vergadering bijeen op Zondag 4 Septem ber te Almelo, gehoord de bespreking omtrent de achterstelling van het P.-, T- en T.-personeel inzake salarleering en verlofregeling, dringt bij de regeering met den meesten ernst aan op verhooging der verschillende salarissen, het eerst die der laagst bezoldigden en ver zoekt ter voorziening In den directen nood uit voering der motie-Bulten. De vergadering was druk bezocht. K. LANDBOUWONDERWIJS IN OOST-GELDERLAND. Gisteren werd de eerste steen gelegd voor de R. K. Landbouwschool te Beltrum bij Groenlo. Overval op den Scheveningsclie Weg ZIJ ACHTEN ZICH TE ZWAAR GESTRAFT. Men zal zich herinneren dat op 7 Juli j.I. zekere heer De V. op den Scheven ingschen Weg te 's-Gravenhage werd aangesproken door drie militairen, die De V. op den grond wier pen, een mantel over hem heen gooiden en onder bedreiging met een pistool, hem dwon gen tot afgifte van een portefeuille met geld, een horloge enz., terwijl zij het slachtoffer te vens oP het gezicht sloegen. Later hebben zij hetzelfde herhaald met iemand op het strand voor het Oranje-hotel. Voor ieder dezer feiten had de krijgsraad te 's-Hertogenbosch veroordeeld: den 22-jarigen T. K„ korporaal, en de 21-jarige dienstplich tige huzaren C. N. en M. v. D„ den eerste tot 1 jaar en 6' maanden, de beide andere tot 6 maanden gevangenisstraf. Alle drie teekenden hooger beroep aan om dat zij de straffen te hoog achtten. Zoo ston den zij gisteren terecht voor het Hoog Militair Gerechtshof. De advocaat-fiscaal meende, dat men hier met gewone straatroovers te doen had, die in complot hun werkzaamheden hadden verricht. Hij achtte de straffen niet te hoog en vroeg bevestiging van de vonnissen. Mr. L. J. E. van Meverden vroeg voor ver dachte v. D. een voorwaardelijke straf. Het Hoog Militair Gerechtshof doet later uit spraak. Voor de anti-stemdwang-partij deed gisteren George Oversteegen zijn intrede in den Haar- lemschen raad. Daar bekend was geworden, dat hij in eenigszins zonderling costuum zou verschijnen, stonden vele kijklustigen voor het gemeentehuls. De heer Oversteegen kwam in een paars manchester pak. Op den rug droeg hij een zak uit den tijd van wereldreiziger. Over den arm een cape en op het hoofd een hoogen hoed vol deuken. Aan de voeten had hij een paar nieuwe gele klompen. Tijdens de raadszlting weigerde Oversteegen aan de stemmingen deel te nemen. ARTILLERIE-PAARDEN OP HOI» Een jonge dam© krijgt zes wielen over zich heen Gistermorgen zijn te Utrecht eenige paar den van een bespanning der veldartillerie op hol geslagen. Door den linker uitgang van de veld- kazerne reden zij den weg op. Een 20-jarige jonge dame, die per fiets passeerde, werd onderste boven geworpen. Zij kreeg de zes wielen van de voertuigen over zich heen. De fiets werd geheel vernield en de jonge dame werd met inwendige kneuzingen per zieken auto naar de Klinieken vervoerd. De stukkenrijder werd van het paard ge worpen en moest naar het Militair Hospitaal worden overgebracht. De paarden zijn naar het Suikerterrein ge hold. 5?aar zij. zijn .opgevangen. Alle inzittenden wisten zich te redden Tengevolge van een defect aan de stuui> inrichting is gisteren een autobus van dflj Damster Autobus Mij. te Appingedam, did des morgens om zeven uur van Appingedamt vertrekt, In de buurt van Garrelsweer in hej Damsterdiep gereden. Alle inzittenden negen personen kon, den zich redden. Zij kwamen met den schrik! en een nat pak vrij, behalve een dame, did eenige wonden aan het gelaat bekwam teni gevolge van de gebroken glasruiten. Met behulp van een der booten van de N.V„ „Damster Veer", welke onmiddellijk ter as- sistentie vertrok, werd de bus weer op heil droge gebracht. ERNSTIG MOTORONGELUK. Een doode, een gewonde. Maandagavond is de heer J. V. uit Eindhoven met zijn motor, op welks duo de heer K. uit Rotterdam was gezeten, te Bergeijk tegen eea losloopend paard gereden. Bij den val werden beiden hoogst ernstig verwond. Per autobus werden de gewonden overga, bracht naar het R.IC. ziekenhuis te Eindhoven, waar de heer K. gisternacht is overleden. De toestand van den heer V. 13 nog hoogst bedenkelijk. HET DRAMA TE ZUNDERT. De behandeling voor de Haagsche rechtbank. Op de rol van de burgerlijke Kamer dei; Haagsche rechtbank kwam gister weer voor da BOhad-evergoed i ngszaak van de wed. v. d. Moer te Zumdert tegen den staat en tegen twee ma,, reehaussees. Zooals men zich herinneren zal is de man' van genoemde weduwe de caféhouder M. b|j een onderzoek, dat 's nachts te zijnen huize, door twee marechaussees weid ingesteld, dood, geschoten, voor welk feit de weduwe voor zlotj en voor haar kinderen schadevergoeding eischt. De zaak werd 6 weken aangehouden. DE DIEFSTALLEN IN DEN ACHTERHOEK, Twee verdachten vrijgesproken. De Arnhemsche rechtbank deed gisteren uit, spraak in de zaaJk tegen B. H. M„ koopman te Terhorg, B. H. en W. H„ beiden te Lengel wegens diefstallen gepleegd in de omgeving van, Doetinchem. De rechtbank veroordeelde M. tot 2 jaar gevangenisstraf met aftrek van pre» ventiel. De gebr. H. werden vrijgesproken, j SPEEL NIET MET VUURWAPENS. Een meisje ernstig gewond. j Een bewoner van de Kerkdwarslaan te Da Bilt had Maandag zijn 6 m.M. buks, waarvan hij niet wist of deze al dan niet geladen was, op de trap staan, welke leidt naar de eerste verdieping zijner woning. Toen hij zich laat in den avond met zijn vrouw en logeerende familie en de dienstbode, ter ruste wilde begeven, nam een der logé's een 14-jarige jongen, de buks in handen, waar, bij een schot afging en de 19-jarige dienst-, bode door een kogel in het onderlijf werd ge, troffen. Na door Dr. Mager onderzocht te zijn werd de getroffene naar de Rijksklinieken te Utrecht per auto vervoerd. De toestand der getroffene is zeer ernstig, - I De bliksem sloeg in 1EWELDIGE SLAGREGENS. Tijdens een buitengewoon zwaar onweder, dat twee uren aanhield sloeg te Stellendam de bliksem op meerdere plaatsen in de électri- sche lichtleidingen, waardoor o.a. het tram station in het donker werd gezet. Verder sloeg de bliksem in een antenne, terwijl een en ander gepaard ging met slagregens als in geen jaren voorgekomen. Verscheidene straten ston, den geheel blank, zoodat de bewoners hun huis niet konden verlaten. In het telegraafkaa, toor werden eenige toestellen beschadigd. AUDIëNTIES. De gewone audiëntie van den Minister vag Financiën zal op Maandag 12 September a.a, niet plaats hebben, - l

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 5