FEUILLETON um* m. \P uuis. WOENSDAG 7 SEPTEMBER 1927 TWEEDE BLAD PAGINA 2 DE PERS- EN DE VERKEERSCONFERENTIE ïij hebben goed werk gedaan POSTERIJEN EN TELEGRAFIE; 0.40« ƒ0.43 0.67J* SPORT EN SPEL. Ook China cn Britsch-Iudia vasl ae partjj paarden. KON. MIL. SPORTVEREENIGING EEN FAMEUS KAARTSPEL LUCHTVAART LUCHTVERKEER OP DE VLIEGVELDEN. ROEIEN. WATERSPORT. SCHAKEN. NEDERLAND-RIJNLAND WESTFALEN RiVIERTIJDINGEH. (Van onzen correspondent.) G e n v e, 3 September j.j27. De twee groote volkenbondsconferenties, die i het belangrijkste voorspel tot de September- maand waren, zijn, zooals men weet, de pers conferentie en de verkeersconferentie geweest, j Beide zijn wederom uitstekend geslaagd en het i is te hopen, dat men dit als een gunstig voor- teeken voor de algemeene volkenbondavergade- ring mag beschouwen. De vertegenwoordigers der dagblad-directeuren, der telegram-agent schappen en der georganiseerde redigeerende journalisten uit vrijwel alle staten der wereld, (alleen sovjet-Rusland was niet door gedele geerden met stemrecht vertegenwoordigd en had slechts twee stille waarnemers gezonden) zijn het niet alleen eens geworden over een lan ge lijst van wenschen in het materieele belang ,van de uitoefening van het journalistieke be roep (verlaging van pers-tarieven, bescherming .van pers-nieuws, vermeerdering der beroeps faciliteiten van den inöividueelen journalist en in het bijzonder invoering van een internatio nale identiteitskaart, die het recht verleenen zal in alle landen zonder verdere formaliteiten te telegrafeeren en telefoneeren tegen pers-tarief), doch bovendien heeft de pers-conferentie blijk gegeven van een even verblijdenden als verras senden wil mede te werken tot instandhouding van den wereldvrede en verbreiding van de openbare kennis omtrent den volkenbonds-ar- beid. Merkwaardigerwijze is de pers-conferentie uit zich zelf, spontaan, teruggekomen tot het oorspronkelijk denkbeeld van hen, die in 1925 het eerst het initiatief tot het bijeenroepen, eener pers-conferentie namen ,de gedelegeerden van Chili, die daardoor een krachtige hulp van de pers in het belang van den wereldvrede en den volkenbond hoopten te verkrijgen. Het vol kenbondssecretariaat durfde echter, evenmin als trouwens de volkenbondsraad, de onafhan kelijkheid van meening der wereldpers ook maar eenigszins aantasten en had daarom aan de conferentie een uitsluitend technisch karak ter willen geven. Het was nu de conferentie zelf, die aan haar doel een veel ruimere en hoogere strekking gaf en in verschillende reso luties tot alle dagbladen en telegram-agent schappen der wereld de dringende bede heeft gericht den volken- en klassenhaat te bestrijden, de moreele ontwapening te bevorderen, tenden- cieuze, de goede internationale betrekkingen bedreigende nieuwtjes en artikelen niet te pu- bllceeren en de volken in de gelegenheid te stellen meer van het werk van den volkenbond te leeren kennen, door het openen van een vaste volkenbondsrubriek, die objectief over den volkenbondsarbeid inlichtingen brengt! Platonische wenschen! zal de scepticus zeggen, wie geeft eenigen waarborg, dat men deze wenschen zal naleven? Inderdaad, waarborgen bestaan niet. Maar de groote wereldconferentie van persvertegenwoordigers heeft nu officieel haar veroordeeling uitgesproken over de sensa tiepers en ophits-artikelen. Niet slechts is dit een gunstig symptoom van de goede stemming, die in de leidende perskringen thans alge meen heerscht, doch kan een dergelijke een drachtige uitspraak op den duur zonder moree le uitwerking blijven? Ook de verkeersconferentie mag met voldoe ning op haar arbeid terugzien, ook al hebben de uitkomsten niet geheel en al beantwoord aan de verwachtingen van het volkenbondsse cretariaat. De verkeersconferentie heeft haar goedkeuring gehecht aan het plan tot het syste matisch verzamelen en verbreiden van ge gevens van internationaal belang op het gebied van het verkeerswezen, doch daarbij zijn het volkenbondssecretariaat eenige beperkingen op gelegd, (vooral ter besparing van al te hooge financieele kosten), die aanvankelijk niet be doeld waren. De verkeersconferentie heeft voorts een aanbeveling aangenomen over de schepping van een uniformen pas voor personen zonder nationaliteit, doch de Italiaansche pro testen tegen het plan, dat een dergelijke pas ook zou kunnen gegeven worden aan personen, wien de regeering van het eigen land opzette lijk de nationaliteit ontnomen heeft, hebben het twijfelachtig gemaakt, of de nieuwe identi teitsbewijzen wel politieleen refugees van eenig nut kunnen zijn en juist hun had menige regee ring gaarne willen helpen. Voor het overige valt echter met voldoening vast te stellen, dat ook deze volkenbondsconferentie zonder eenigen wanklank Is verloopen, dat de Amerikaansche regeeringsdelegatie zich uitsloofde in welwil lendheid en dat de zoo nuttige samenweiking tusschen den volkenhond en de belangrijke in ternationale private organisaties, zooals de in ternationale kamer van koophandel, de inter nationale reedersconferentie, de ChÉptelijke en de Amsterdamsche internationale federaties van transportarbeiders, enz, op nog vasteren grondslag is gevestigd. En tenslotte, dat Neder land, evenals Zwitserland, weder een zetel in de verkeerscommissie van 18 leden heeft ver kregen, en dat daarmede een onrecht is goed gemaakt, dat ons in 1923 werd aangedaan, toen wij in gezelschap van de Zwitsers ten slacht offer vielen aan stembus-coalities, niettegen staande een ieder ronduit toegaf, dat zoowel prof. van Eysinga als de Zwitser dr. Herold tot de allerverdienstelijkste leden der verkeerscom missie hadden behoord! CONSULAATWEZEN. De vice-consul der Nederlanden in algemee ne n dienst, de heer mr. J. I. Noest is werk zaam gesteld aan het consulaat-generaal der Nederlanden te Calcutta; de adspirant vice- consul der Nederlanden, de heer J. C. van Berckeil is werkzaam gesteld aan het consulaat- generaal te Montreal. De vice-consul der Nederlanden te Rio Haska (Columbia), de heer N. Gnecco Coronado, is overleden. De waarneming van het vice-consulaat is opgedragen aan den heer Gratiniano Gomez. De consul-generaal der Nederlanden te Hong kong, de heer M. J. Quist, is met groot ver lof vertrokken. De waarneming van het consu laat-generaal is opgedragen aan den consul der Nederlanden in algemeenen dienst, den heer A. Methöfer. De waarneming van het vice-consulaat der Nederlanden te Esbjerg (Denemarken) is op gedragen aan den heer Chr. Larsen. KARDINAAL FRUHWIRTH. Een Wolff-telegram uit Berlijn meldt, dat kardinaal Frühwirth, die sinds eenige weken in het klooster Ingelberg aan het Vierwaldstat- termeer verblijft, gisteren plotseling zóó ernstig ziek is geworden, dat hij naar het ziekenhuis in Zurich moest worden overgebracht, waar een operatie noodzakelijk bleek. De toestand van den kardinaal, die 82 jaar is, is zorgwekkend. DE VROEGE-AARDAPPELTEELT AAN DEN LANGENDIJK. Goede financieele resultaten De vroege-aardappelen-campagne, die voor dit uitgestrekt tuinbouwdistrict van zoo groote beteekenis is, behoort zoo goed als tot het verleden. Slechts kleine hoeveelheden maken den aanvoer aan de verschillende centrale vei lingen uit. De financieele resultaten zijn dit jaar gelukkig goed geweest, oneindig veel be ter dan verleden jaar, toen zij betrekkelijk weinig opbrachten. Trad in verschillende dee- len van het land de ziekte in ernstige mate op, in Langendijk bleef de schade, die deze veroorzaakte, tot een minimum beperkt. Als eindconclusie kan dan ook worden vastgesteld, dat de vroege- aardappelteelt voor deze streek een voordeelige is geweest. BOMAANSLAG TE NEW YORK Enkele personen gewond Volgens een bericht uit New-York heeft gis teren een homaanslag op de binnenplaats van het opperste gerechtshof van den staat New- York plaats gehad. Enkele personen werden licht gewond, terwijl aan de belendende gebou wen schade werd aangericht. Men neemt aan, dat de aanslag nog een gevolg van de Saeco- en Vanzettl-zaak is. TER AANMANING! Een bom gelegd Uit Buenos Ayres wordt gemeld, dat gisteren voor den ingang van het in het centrum der stad gelegen gebouw van het filiaal der West- Indian Oil Cy., een dochtermaatschappij der Standard Oil Cy., 'n hom is neergelegd. Slechts door de tegenwoordigheid van geest van een bediende, die de brandende lont nog tijdig doofde, werd een onheil vermeden. De bom bleek een groot explosie-vermogen te hebben. De politie neemt aan, dat deze aanslag verband houdt met den boycot van de arbeiders. LUCHTPOST SOERABAJA—BATAVIA. Het recht verlaagd tot 10 cent. Van de Indische postadministratie is bericht ontvangen dat toet recht voor vervoer van cor respondentie met de luchtpostdienst Soerabaja SemarangBatavia o.v. in aansluiting op het vertrek en de aankomst van de mailbooten, ver laagd wordt. Te beginnen met de mail van het s.s. J. F. Coen dat 9 September a.s. van Genua naar Indië vertrekt, zal voor bedoeld luchtvervoer slechts een recht verschuldigd zijn Tan io cent per briefkaart en voor de overige stukken per 20 gram even-eens 10 cent. RADIOVERBINDING ENGELAND—BRITSCH-INDIë. De directeur-generaal der posterijen en tele grafie maakt bekend, dat, met ingang van 6 September j.L, tusschen Engeland en Rritseh- Indië een radioverbinding is opengesteld, waar door van Nederland uit op verzoek van de af zenders via" Empiradio gewone en uit gestelde telegrammen bunnen verzonden wor den naar de navolgende bestemmingen, tegen de daarnevens gestelde prijzen per woord: Bestemmingen Gewone Uitgesteld i telegrammen telegrammen Via Bmpiradiio. Britsoh-Indië en Birma 0.81 Ceylon 0.86 Siam 1-35 OLYMPISCHE SPELEN 1928, AMSTERDAM De bouw van het nieuwe stadion. De werkzaamheden aan het Olympische Sta dion vorderen regelmatig. Binnen enkele weken zullen alle tribunes zijn afgestort en de ijzeren overkapping der Marathon-tribune zal dan even eens gesteld Zijn. De andere werkzaamheden vol gen op den voet. Reeds zijn de localen en gangen, gelegen onder de Marathon-tribune voltooid. De afwerking van de tribunes vergde veel tijd, doch al zijn oogenschijnlijk de vorderingen niet aan zienlijk, de architect de beer J. Wils, is over den gang van zaken voldaan en verzekert uit drukkelijk dat de bouw tijdig gereed zal zijn. Zoowel het Chineesch als het Britsch-Indisch Olympisch Comité zonden bericht, dat zij een klein aantal deelnemers naar de spelen in 1928 zullen afvaardigen. DE VIERDAAGSCHE AFSTANDSRIT. Luitenant van Eekelen snelste in de conditieproef. Totaal rang schikking ongewijzigd. De geheele resultaten van de conditieproef, zuilen we niet vermelden. Volstaan we, met de mededeeling dat It. van Eekelen 1 werd, 2 lt. de Bruine en 3 lt. Opsomer. De totaal-uitslag bleef overigens, zooals gisteren vermeld. Thans enkele indrukken van den gelieelen rit. Het is geweest een buitengewoon inspannende, maar prettige en zéér leerzame tocht. We heb ben ontzaglijk veel geleerd, allereerst wat paard en ruiter aan training behoeven voor 'n derge lijke onderneming, wat men, in verband met de telkens wisselende omstandigheden, van z'n paard mocht vragen; hoe men z'n tempo's moest indeelen; hoe men z'n paard fit hield en ver zorgde, enz. enz. De organisatie was boven allen lof verheven. Er mankeerde niets, maar dan ook letterlijk niets aan. En dat wil wat zeggen, want er komt ontzaglijk veel kijken bij zoo 'n regeling. Hoogelijk waardeerden de deelnemers ook de hulp van den steeds gereedstaanden Dr. Vor- king uit Amersfoort, die z'n goede zorgen aan de paarden besteedde. Maar ook dankbaar zijn zij voor de goede zorgen, steeds door onder weg gewijd aan de menschen zelf, door enkele buitengewoon vriendelijke enthousiasten (voor namelijk dames), die den geheelen rit per auto volgden. Naar net Fransch van TH. BENTZOU. 9). Ofschoon de baron van deftig? afkomst yras, liet hij zich door zijn hartstochten en slechte gezelschappen bederven.... hij deed als andere schurken en vervalschte het spel O niet uit gewoonte,.maar, gedwongen en genoodzaakt uit geldgebrekHoe ouder hij werd, hoe meer in hem ook de zucht tot sterke prikkelingen toenam. Indien zijn han digheid hem toen verraden had zou hij ter stond uit den vriendenkring verbannen zijn en met schande en hoon overladen. Maar dat is stelen, stamelde de pastoor van Morgrève. Een zenuwachtige trek kwam het gelaat van den baron verstoren. Vroeger heette dat geen stelen, zei hij met laatste opwelling van trotsche verme telheid, die manieren waren algemeen in zwang Heden erken ik dat zij iemand min of meer verdiend tot schande brengen Eenige zweetdroppels parelden op zijn voor hoofd. Hebt u daar spijt over? Kunt u de scha de herstellen? vroeg de priester even bleek als de baron. Herstellen?Hoe is dat mogelijk?... Ik heb overal iets gewonnen gedurende ver scheidene jaren. Ik ken niet eens meer de namen van hen met wien ik 't baccaraat. Ik weet niet wat dat is 't baccaraat.... ?ei de priester. Onnoodig u dat uit te leggen, hernam de baron op den toon van een gewoon gesprek. Dan keerde hij één oogenblik in zich zelf. Ik herinner mij echter één tegenstan der die mij een oprechte spijt inboezemt; zijn beeld zweeft aanhoudend voor mijn geest en verlaat mij 's nachts zelfs niet in mijn droo- men.... en dat doodt mij.voegde mijn heer du Rouble er met schokkende stem aan toe, dat doodt mij even zeker alsof men mij een mes in de buik stoot. Dat was een zon derlinge strijd.... ik wist dat de man tegen over mij gezeten zijn laatste cent verspeelde. Hij vermoedde nietsen beschouwde mij bijna als een vriend. Eerst was het spel loyaal, eerlijk, maar toen werd de gelegen heid te prachtig. Hij zette zulke fabelachtige groote sommen in, dat het scheen alsof hij al zijn geld verliezen wou't Was na een diner, waarbij hij wat meer gedronken had dan redelijk was. Ik benutte die kans om mij te verrijken.Och u zou in zijn beneveling een reden gezien hebben om hem te sparen, maar om mijn handelwijze te begrijpen zou men eerst in mijn toestand geweest moeten zijn om daar in te zien wat het in zoo'n kri tiek oogenblik beteekent zooveel geld voor 't grijpen te hebben Tracht u niet te verontschuldigen, zei de priester streng, verneder u.... Wie weet tot welk een wanhoop die tegenstander gebracht is dcor uw daad; begrijpt u uwe verant woordelijkheid. Ja dat weet lk, antwoordde de baron met zwakke stem. De verantwoordelijkheid is ernstigzij is vreeselijk en daarom heb ik mij ervan willen ontlasten alvorens.... De geheime angst dié hij voor den dood had, deed hem met moeite den zin voltooien.. Alvorens te sterven. Maar u kunt uw geweten slechte In orde brengen, door de aangebrachte schade te ver goeden; indien u niet eerst aan de eenvou dige gerechtigheid voldoet, kan ik u niet ab- solveeren. Vergoeden?.... Aan wie?.... stamelde de baron. De man waarvan ik spreek leeft niet meer.. Na een korte stilte hernam hij sidderend: Soms is het mij alsof zijn bloed op mijn ziel weegt. Maar mischien heeft hij kinderen achter gelaten aan wie die schuld betaald kan wor den. Neen, hij was alleen op de wereld.... De priester zag zich genoodzaakt nog ver scheidene vragen te stellen om een middel te vinden het aangericlite kwaad zooveel mo gelijk tc herstellen en plotseling ontviel den schuldige, die uitgeput scheen door de inspan ning welke hem deze biecht kostte, de naam: Roger de MorgTève. Nu toonde de priester zich in zijn volle majesteit. Hij was niet meer de arme dorps pastoor, ontsteld door de geraffineerde boos heid welke men hem ontsluierde en die hij misschien te voren nooit vermoed had, noch was hij de getrouwe vriend van Roger, ver ontwaardigd over het onrecht dat men den jonkheer had aangedaan, neen opeens werd bij de onpartijdige rechter die boven het kwaad staat en met kalmte oordeelt, degene die macht heeft op aarde te binden en te ont binden, in naam van Hem die eindeloos is in barmhartigheid, maar ook ontzagwekkend is de wraak. Indien de man, wien gij schade berok kend hebt, niet meer bestaat en er niemand ls die hem vertegenwoordigt, dan blijft u slechts over voldoening te geven aan den naas te die de geheele menschheid is. Zoolaag er DE OCEAANVLUCHTEN. De „Old Glory" vertrokken. HET GAAT OM EEN NIEUW RECORD. OLD ORCHARDS (Maine), 6 September. (Reuter). De „Old Glory" is te 6.23 Greenweech- tijd van hier vertrokken met bestemming naar Rome. Het toestel, een Fokker, is gelijk aan de St. Raphael en heeft drie personen aan boord. Als het erin slaagt de 4100 mijlen naar Rome af te leggen zullen de vliegers een nieuw afstand- record slaan. NEW-YORK, 6 September. (Reuter)De „Old Glory" is Harbour Ville in Nieuw Schotland ge passeerd te 9.15 uur. Het vloog 100 mijlen per uur. Alles was wel aan boord. LEVINE KRIJGT GEZELSCHAP Miss Boll wil meevliegen Levine krijgt ook een vrouwelijke passagier op zijn vliegtocht naar Amerika, zekere Miss Boll. Maandagavond zijn door haar de laatste toebereidselen voor haar vertrek getroffen. Om half .elf begaven Levine en miss Boll zich van het Savoy-hotel naar het vliegveld. Gedurende de maand Augustus 1927. Schiphol, de luchthaven van Amsterdam, werd gedurende de maand Augustus 1927 aan gedaan door 730 vliegtuigen van het regelmatig burgerluchtverkeer en door 200 militaire vlieg tuigen van Leger en Marine, terwijl 16 extra vliegtuigen aankwamen en vertrokken. Een groot aantal proefvluchten en rondvluchten had er plaats. Het aantal pleziervliegers bedroeg gedurende deze maand 2104. Waalhaven, de luchthaven van Rotterdam, werd gedurende die maand aangedaan door 346 verkeersvliegtuigen en door 100 militaire, ter wijl 371 bijzondere vluchten plaats hadden. Het aantal pleziervliegers bedroeg 2375, terwijl het vliegveld door 43.811 personen bezocht werd, waarvan 446 schoolkinderen. DE INTERN. WEDSTRIJDEN OP DEN AMSTEL. Voor de op 17 en 18 dezer te houden Inter nationale roedwedstrijden op den Amstel is voor het nummer dubbel skiff ingeschreven door de Allgemeine Alster Club uit Hamburg. Hierin komen uit Kuthofski en Penner, hetzelfde twee tal, dat in 1926 in dit nummer de overwinning behaalde. Voorts is ingeschreven voor dubbel skiff door den Berliner Ruder Verein Viking met Koplo en Vogtmann. Koplo komt eveneens uit in het senior skiff-nummer om den Holland- beker. OM HET SCHELDE JUWEEL De officieele uitslag is: Admir. de Ruyter Ubu Prinses Juliana Ciss Navaho II Piet Hei Uyienspiegel Sally Antigon Heen Terug Totaal 2.5.39 2.5.20 4.10.59 2.5.42 2.5.21 4.11.03 2.7.52 2.3.45 4.11.37 2.6.23 2.5.20 4.11.43 2.6.45 2.5.15 4.12.— 2.8.21 2.4.30 4.12.51 2.7.45 2.5.22 4.13.07 2.8.25 2.6.29 4.13.41 2.8.44 2.5.22 4.14.02 Groote overwinning voor Nederland. EINDSTAND 91—59. Zaterdag en Zondag is te Amsterdam de acht ste wedstrijd tusschen den Nederiandschen en den Rijnsch-Westfaalschen Schaakbond gehou den. Zaterdagmiddag te circa 5 uur arriveerde de Duitsche ploeg, 75 man sterk, aan het Centraal Station te Amsterdam. Amsterdam leverde natuurlijk wel de meeste spelers. n.L 30; dan volgde den Haag met 11, Utrecht met 7, Nijmegen met 4, Leiden met 2, Rotterdam met 3, terwijl verder nog spelers kwamen uit Delft, Hilversum, Bussum, Laren, den Helder, Hoorn, etc. Zaterdagavond om 8 uur werd begonnen. Tegen half elf begon het puntjes, halfjes en nulletjes te regenen en al spoedig bleek het dat Duitseh- land het onderspit moest delven. De voorsprong van 5, dien Holland aanvankelijk had, werd grooter en grooter en om 12 uur waren wij zeker van een flinke overwinning. Er moesten toen nog enkele partijen worden beslist, hetgeen dr. Euwe en Rlpke op zich namer. De uitslag 43%31% met zwart bevochten deed het beste hopen voor den volgenden dag. Zondagmiddag werd om half twee begonnen en wederom had Nederland spoedig een voorsprong van 8 partijen. Te ongeveer 4 uur was de stand 135 en voortdurend kwam Holland meer en meer in 't voordeel. Tegen half zeven was de uitslag van de tweede ronde bekend: 47%27% en had Nederland dus met 20 punten meer ge wonnen. De totaal uitslag 9159 moge al een weinig geflatteerd lijken, de overwinning is hier wel verdiend. Zonder twijfel zullen de Duitsehers hun best doen deze nederlaag het volgend jaar te wreken, hetzij te Bannen of wel te Dusseldorf. LOBITH, 6 September. Gepasseerd en bestemd voor: ROTTERDAM: s. Emma; s. Flora; Johannes Cornells v. Zanten; Badenia 21, Winter; s. Stin- nes 18; Aronia, v. Esders; s. Heinrich; s. Wacht am Rhein; Duero, Hohenbild; Successeur, Hom pus; Govert Flink, ICopke; Theodor, Mussig; Alt Heidelberg, Frohmuler; Speculant, Muller; Anna, Bungert; Anna Bertha, Koek; Raab Ka.r- cher 12, Spitzley; Neptun 51, v. d. Loh; Wil helm Joseph, Fink; Eva, Brilmayer; R.S.G. 9, Nollert; Eras 2. v. Scholl; Wilhelm, Baumer; Schwizerland, Schmitt; Bingen, Gorr; Carl Ro bert, Philipp; St. Antolne, Poppelier;' Hermann, Alblas; Laboremus, Wendt; Imperator, Urmet- zer; Helios, Engelen; s. Roelfina; m.s. Helvetia 3: s. Noordkaap; s. Baden 3; s. Arie 2; s. Raab Karcher 8; s. Johann Eiffinger; Duprez, de Keyzer: Asteroth 5, Happ; Theunis, Bütefür; Baden 23, Schmitt; id. 22, Dreiss; 2 Gebroeders, Witjes; Vorwaerts, Boumann: Merwede, Kir- dorf; Neerlandia 2, Kiffner; Memento, Schreu- ders; s. Fiat 7; id. 15; s. Modir; s. Partout 2; s. Haniel 14; s. Franz; s. Exvoto; s. Haniel 9; s. Fiat 11; s. St. Odile; s. Fiat 2; s. Meuse; s. Al pha; s. Cornelia Adrianus; s. Adda; s. Arjo; s. Pasteur; s. Meeuw: s. Speculant s. Irmingard; s. Belgique; s, K. Vaart 9; s. Maria Cornelia; s. Obernal: s Tongres; s. Tolima; s. Rerir; Rossi ni, Krootjes; Rijnzeevaart 2, Selp; Tabeël. de Boer; Luik 17. Vermegen: Meerestern, Salm; Elisabeth, v. Gammeren; Elisabeth, Gutjahr;' Industria, Hohenbild; Richard 5, v. Laak; Ber nard, v. Holt; Rembrand, v. d. Zande; Hendrika, Snyder; Anna, Reibel; LEIDEN: Spes. Snyder; Limburg, den Hollander-. BREDA: Spera, de Geus; AMSTERDAM: Fafner, Pimperts; Ba varia 31, Brand: Jacoba Katharina, Hoeksma; Peter, Volk; ZENNEWYNEN: St. Joseph, Ste- gers; TIED: Pius 10, Stegers; Volharding, Ver maas; TERHEYDE: Nova, Boelen; DEN BOSCH: Emanuel 2, Smit; IJMUÏDEN: Teuna, Hazewindes; Tsung, Straatman; Füo, Volker; HAARLEM: St. Gerardus, de Byl; Johanna, Ver meulen: DELFT: Florus Helene, de Graaf; MEPPEL: Eben Haezer, Lammerts; DOR DRECHT: Spes. Grimwis; Transport 18, de Does; Jurgens 12, v. Lier; Zeeuwsch Vlaanderen, Ja cobs; Marie, Roth; Basalt 3, Vermeuleln; 't Manna, v Op'nuysen; BRUINISSE: Spes Sa- lutis, v. d. Kllppe; GRONINGEN: Concordia, Schuur: KRIMPEN/LEK: Avontuur, Neef; HARDINGEN: Nymphea, Volmer; MEDEM- BLIK: Albatros, Becker; ZAANDAM: Oceanes, Stiehl; MAASSLUIS: Labnthal, Kraus; ZWOL LE: Thulsco 1, Mussig; MUIDEN: St. Anto- nius. Lieven; BERGEN OP ZOOM: Sapho, v. Dongen; HETEREN: Petrus, Geeveling: DEN OEVER: Argo, Vollmar; CORWERDENZAND Astotia, Rohmann; DEN HAAG: Excelsior, Meyer; WJERINGEN: Fidelite, Hooglander; DEVENTER: Anna, de Groot: BELGIë: Kura. Nortier; Revenir. Geerts; Tamatave, Hinninghofen; Hollandia, Rutten; Blida, Dittenberger; Baden 17. Wittmann; Ves ta, Baumann: .Tsis, Blattner; Bavaria 15, Schel lenberger; Xerxes, Haentjens; Caba 2, v. Biezen; Piejo, Schutte; Eva, Hame'; Catharina, Leen- ders; Albert, Kronenberg; W. v. Driel 49, Stout; Frans, v. Gameren: Everdina, Wynen; Pando ra, de Visser; Fernand, Eroerts; Aauador, Theys; Reclame, de Meyer; Mathilde, Doré; Mastai, domen?; Sani 8, Rooseboom; Fïlia Rheni, v. d. Wyngaard: DUITSCHLAND: Doris, Fanz; s. Karlsruhe; s. Mannheim; s. Poseidon; Louise, v. d. Schans; Romulus. Timmermans; Nebraska, v. d. Abee- le; s. tSinnes 23; s. Wacht am Rhein 4; s. Naaldwijk; s. Rijswijk; s. Karlsruhe 9; Athena, Sigmund; Leda, Steinheimer: Wijkdienst 14, v. Dort; Graf Beush, Scholl; Gelderland 11, Loh; tSinnes 64, Burgges; Ambitie 2, de Jong; Osna- briiclc, Berdolt: Aki, Krapp; Judea, Heuvelman;' Adriaan Willem, de Lege; Jacoba Anna. Thijs- een; Noli Timere, Drijfhout; Rio 4, van Vught;' Dörtelmann 8, Dehe; Poseidon 1, Verberght; s. Otto 3; Katharina, Maas; Maria, Eiermann;' Henriette, v. d. Heydon; s. Continental: Veritas, Neunkirchen; Rheinfahrt 16. Muller; Windhorst 2, Becker; Donar, Bucher; Eislein v. Caub, Hel ler; God met Ons, Nyenhoff; Zeeuwsch Vlaan deren, Aarnoudse; s. Rijnschelde 6; Emil Sohn, Leuthaaer-, Verwisseling, Vos; Tango, Engelgem; s. Haniel 22; s. Asgard; s. Johanna; s. K. Vaart 11; s. Haniel 15; s. Anna; s. Boma; s. Ch.aritas. nog armen en zieken zijn, kunt gij niet de onrechtmatige bezitter blijven van een an dermans goed. Het staat u echter vrij dat goed te schenken aan een liefdadige instel ling of het uit te deelen aan de armen in naam van hem die niet meer is. Beloof zoo te handelen, dan kan ik u de absolutie geven. In afwachting van het antwoord vond de biechtvader in zijn apostolische zending en bovennaturlijke liefde voor de zielen den moed, den schuldige te troosten en tot goede i gevoelens aan te zetten. Hij wilde hem niet verlaten zonder hem jnet God verzoend te hebben, want zijn priesterooog, misschien even geoefend als dat van den geneesheer, constateerde op het gelaat van den zieke al de teekenen van een naderend einde. Herstel spoedig, terwijl u daarvoor de tijd gegeven is, hernam de priester op een zacht aandringenden toon die mijnheer du Rouble als een akelige waarschuwing in de ooren klonk. Opnieuw werd de patiënt door een opwel ling van angst geschokt. Inderdaad, de vree- selijke beslissing nadei'de. De zieke voelde ook dat het leven hem niets meer te geven had en dat er nog slechts één uitweg was, waarheen hij gedreven werd, namelijk de poort des doods.... en toch scheen hij zich niet te kunnen onderwerpen aan de onverbid delijke uitspraak. Wat mij betreft, zei hij hijgend, ik wil mij wel ontdoen van alles wat ik bezit, maar mijn vrouw, mijn dochter O, ik sta voor hen in, antwoordde de pastoor! Heb alleen slechts de bedoeling uw vermogen weg te schenken en Iaat den zorg daarvoor dan over aan mevrouw du Rouble., meer vraagt God niet. Ja, dat beloof ikstamelde de baron en zijn stem bleef in zijn keel schokken. De pastoor riep nu mevrouw du Rouble, die in bet belendende vertrek op de* knieën lag. Wel?.... vroeg zij toesnellend. Nu mevrouw, met uw hulpheb ik goede hoop, antwoordde de pastoor met zijn gewone, goedige stem. De zieke zag echter bleek als een doode. Hij leefde nog twee maanden. Men begon zalfs te gelooven aan een lichte beterschap in zijn toestand, toen hij onverwachts bezweek, getroffen door een hartverlamming. Men moest overgaan tot de opening van het testament. Dit was vier jaar geleden op gemaakt. Als eenig codicil vond men een brief voor den pastoor, waarin de baron hem toe stond he-t toevertrouwde geheim aan zijn vrouw bekend te maken, indien dat nuttig of noodig was. De arme priester werd door deze machti ging diep getroffen. Zoo werd dus de voldoe ning die hij geëischt had voor hem een folte ring. Moest hij dus dien laatsten slag toebren gen aan die arme weduwe die in haar smar- telijken rouw steeds van nieuwe, ingebeelde deugden gewaagde, als zij van haar overle den echtgenoot sprak. Door hem, zieleherder en geestelijken vriend der familie, zou zij dus haar dierbare illusies moeten zien verzinken. Tot welk een beulsdaad veroordeelde men hem dan? Dat scheen bijna een laatste list van den ongelukkige dien hij in zijn gewichtigste da gen had bijgestaan. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 6