WOENSDAG 7 SEPTEMBER 1927 TWEEDE BLAD PAGINA 3 ALGEMEEN OVERZICHT. NEDERLAND SPREEKT TE GENèVE WAT POLEN WIL - HET CONGRES DER ENGELSCHE ARBEIDERS i DE VOLKENBONDSVERGADERING IS BEGONNEN de A.S. PRESIDENTSVERKIEZING IN AMERIKA Komt Coolidge terug? DE DUITSCHE KATHOLIEKENDAG Kerk en Republiek Een minister die zijn familie steunde WEER EEN OPSTAND IN FRANSCH MAROKKO DE BESTRIJDING DER OPENBARE ONZEDELIJKHEID IN BELGIë De resultaten te Antwerpen DE GEZONDHEID IN ENGELAND Heel weinig sterfgevallen DE ANTI-MILITAIRISTISCHE PROPAGANDA IN FRANKRIJK DE BOSCHBRANDEN IN ZUID-FRANKRIJK Brandstichters gesignaleerd Motor tegen rijwiel Autobus op een tram gereden Dat liep goed af! VAN LANDVERHUIZER TOT GROOTBEZITTER INBRAAK BIJ EEN DOKTER Maar deze had geen geld ONGELUK BIJ EEN ROEITOCHT. DE KRONING VAN HET GENADEN- BEELD VAN MARIA EEN" AGENT WORDT KRANKZINNIG Vier menschen verdronken DE WERKLOOSHEID IN DENEMARKEN Gevecht met de politie Jhr. Beelaerts van Blokland, de Nederland- sche minister van buiteniandsclie zaken, keelt gistermiddag in de algemeene vergadering van den Volkenkond een zeer belangrijke redevoe ring gehouden over de taak van den Volken bond. Hij legde er den nadruk op, dat men in meer dan één geval op ingrijpen van den Vol kenbond gerekend had. De Volkenbond kan en moet niet alles oplossen, maar er zijn zajien waarmee bij zicb beslist moet bemoeien. Beelaerts wees er vooral op, dat inzake de vermindering der bewapening geen belangrijke resultaten te verwachten zijn, zoolang de mo- reele ontwapening niet vooruitgegaan is en de veiligheid der staten niet nog meer is ge waarborgd. Hij stelde daarom voor de werkzaamheden van de voorheteidende „ontwapenings -com missie te steunen door nog eens den grondslag na te doen gaan waarop de Volkenbond rust. Vrijhandel, aldus de Nederlandscke minister, is een mooi ding en Nederland en zijn kolomen volgen de vrijhandel-beginselen, welke te Ge nève zijn verkondigd, maaréén Staat kan niet alleen het goede voorbeeld geven. Noch op dit gebied nocb op dat der ontwapening. In dien de andere Staten niet volgen, zal het oogen- blik kunnen komen, dat een Staat, die het goede voorbeeld geeft, zich af te vragen hcetL, of hij niet gedwongen wordt, uit een oogpunt van nationaal belang, zoodanige maatregelen te treffen, waardoor hij tegen zijn wil zich aansluit bij de politiek der andere, die hij als Verderfelijk beschouwt en die Genève veroor deeld heeft. De Nederlandsche minister heeft een kloek Woord gesproken: hij kreeg dan ook een dank baar applaus, behalve van de Duitscbe en En- gelsche afgevaardigden; minister Chamberlain klapte heelemaal niet. Die zal begrepen hebben, dat dit niet ging na de pas mislukte vloot- conferentio te Genève, en Duitschland, dat den Nederlandschen handel drukt waar het kan, deed ook het best, maar niet te klappen. Beelaerts woorden stemmen overeen met do plannen van Polen, dat een uitbreiding yan het verdrag van Locarno wil in dezen zin, dat ook de Oostelijke Staten zich beveiligd kunnen voelen tegen aanvallen en zoo de vrede in Een red® van Minister Beelaerts van Blokland GEN VE, 6 September. (H.N.) De Neder landsche minister jhr. Beelaerts van Blokland heeft vanmiddag in de vergadering van den volkenbond bij de behandeling van het jaar verslag een rode gehouden, waarin hij aan drong op een nieuwe studie van de grond beginselen, die den grondslag voor het protocol van Genève van 1924 vormden. Hij achtte het den plicht der vergadering, dit .vraagstuk naar een commissie te verwijzen. Het vraagstuk der ontwapening is een levens kwestie voor den volkenhond en de vergadering Moge zich van haar groote verantwoordelijk heid bewust zijn. Hoewel op het oogenblik de verwezen'ijking van een beperking der bewapening nog onmoge lijk schijnt, lijkt het wel reeds mogelijk, de verhouding der bewapening vast te stellen. De rede van den minister werd zeer toe gejuicht, vooral door de vertegenwoordigers van de kleine naties, die over het algemeen Met do denkbeelden van het protocol van Genève instemmen. De ontwapeningscommissie bijeen GEN VE, 6 September. (Zw. T. A.) De ont wapeningscommissie, welke onder voorzitter schap van Benes bijeen kwam, koos Guerrero (Salvador) tot vice-voorzitter. Do commissie zal zich in de eerste plaats bezig houden met den uitslag van de beraad slagingen van het voorbereidend comité tot bijeenroeping van een internationale ontwape ningsconferentie; voorts met vraagstukken, be treffende een vreedzame bijlegging van Inter nationale geschillen, en de eventueel te tref fen maatregelen ter vergemakkelijking van een snelle bijeenkomst van den volkenbondsraad In tijden van internationale crises. t Een heel bijzondere commissie GENèVE, 6 September. (H.N.) De raadscom missie ter behandeling van het principieele vraagstuk, ef en onder welke omstandigheden «en beslissing van den volkenbond opgeheven gewijzigd kan werden, heeft vanmiddag on- ^er voorzitterschap van den Franschman Fromageot haar eerste zitting gehouden. New YORK, 6 September. (R.O.) Gevraagd haar zijn meening omtrent de a.s. presidents verkiezingen in de Ver. Staten, verklaarde de Voormaliga staatssecretaris Hughes te geloo- Vea> dat Coolidge tot president zou worden herkozen. Een vrouw candidaat? Volgens de „Chicago Tribune" zouden de democraten voornemens zijn, mevrouw Wood- row Wilson, de weduwe van den overleden President, candidate te stellen voor het vice- Presidentsehap. Een dergelijke candidatuur zou échter zonder precedent zijn in de geschiedenis dos lands. Men verzekert intusschen In kringen, die et mevr. Woodrow Wilson in relatie staan, ^ker zou weigeren, een zoodanige rol n "et politieke leven der Ver. Staten op zich zo nemen. Oost-Europa verzekerd wordt. Of Polen's ver langen vervuld zal worden, is twijfelachtig; er zijn voor- en tegenstanders, maar in het algemeen schijnen vooral de Engelschen er tegen te zijn. In elk geval willen dezen zich niet verbinden om de onzekere grenzen in OostEuropa te helpen waarborgen. Hoe kan men trouwens Oost-Europa „veilig stellen" (zooals dat tegenwoordig heet) voor dat het Russisch gevaar, wat daar overheer- schend is, uitgeschakeld zal zijn? En heeft president Cooiidge zoo juist niet verklaard dat de ontwapening ter zee van de baan is, nu het Engelsch ministerie eensgezind staat in zijn houding tegenover de Amerikaansche eischen? Neen, moreele ontwapening is er nog lang niet en wat hebben we aan verdragen, waar deze niet verlevendigd worden door den geest der ontwapening? De Engelsche arbeiders hebben gisteren een stormachtige vergadering gehad. Eerst werd het verzoek van minister Baldwin om mede werking voor den vrede in de industrie als huichelachtig afgewezen. Vervolgens ontstond er een orkaan van dis cussie tusschen de leiding der vakvereeniging, die door den gematigden Thomas werd verde digd, en de communistische minderheid, die eigenlijk een motie van wantrouwen tegen hot bestuur liad ingediend. Thomas werd herhaaldelijk en heftig in de rede gevallen, toen hij aan de communisten verweet, dat zij niets deden dan tweedracht en wantrouwen zaaien om hun persoonlijke doeleinden te bereiken. Wanneer die zooge naamde leiders dag in dag uit met modder blijven gooien naar de beproefde leiders en hun volgelingen wijsmaken, dat de leiding niet deugt omdat Moskou zulks gelieft te beweren, dan moeten zij bier niet komen op een congres om front te maken als eenheid tegen de regee ring en haar conservatieve trawanten, omdat zij de beste hulp voor die regeering zijn." De communisten protesteerden daar weer tegen, maar zij hebben de meerderheid nog niet, dus werden hun voorstellen verworpen. Hoelang echter zal de Engelsche arbeidersbe weging de tegenovergestelde stroomingen in zich kunnen blijven dulden, zonder voor goed uiteen te vallen? In de Westfaalsche Hal te Dortmund heeft ter gelegenheid van den Katholiekendag de Badensche minister, dr. Baumgartner, een le zing gehouden over het onderwerp: De staats gezindheid der Duitsche Katholieken. Spr. schetste de ontwikkeling van de Katho lieke staatsopvatting en wees erop, dat het wer kelijk materieele en moreele welzijn van alle burgers boven den staatsvorm moet worden gesteld. De staatsvorm is volgens de leer der Duitsche republiek met alle krachten meewer- Kerk een mensehelijke instelling, die aan het geestelijke welzijn dienstbaar is. De Katholie ken, opdat het hoogste doel, waarvoor de staat bestaat, namelijk de bevordering van het wel zijn van het geheele volk, vervuld wordt. De Katholieken moeten het als een heiligen plicht beschouwen om een positief standpunt tegenover den staat in te nemen, er er naar krachten toe meewerken, dat de Katholieke be ginselen en denkbeelden doordringen in den staat en de staatswetten. Eerst als de chris telijke zedenwet in het economische en Eociale leven van den staat is doorgedrongen, zullen de goede beginselen van de rijksconstitutie tot hun recht komen. DE SPOORWEGSTAKING IN AUSTRALIë Dé toestand is nog ernstig Tengevolge van de spoorwegstaking is de toestand In Queensland nog verergerd. Er was beloofd, dat twee treinen naar het Zui den zouden vertrekken, maar de houding der stakers was zoo dreigend, dat minister Mc Cormack, om bloedvergieten te voorkomen, het vertrek verbood. Gistermiddag kwam het parlement bijeen, waar de premier onmiddellijk verdaging' voorstelde tot bet conflict opgelost zou zijn. Be Kamer nam dit voorstel aan, zoodat de aangekondigde interpellaties niet konden plaats arijpen. De arbeiders te South John ston, waar het conflict begonnen is, hebben voor de derde maal geweigerd de beslissing van het scheidsgerecht te aanvaarden. VERDUISTERING OP EEN DEPARTEMENT Te Belgrado is de kassier van het ministerie van binnenlandsche, zaken gearresteerd onder verdenking, dat hij een groote som geld uit de kas van het departement zou hebben ge stolen. De kassier legde een volledige bekentenis af, doch beriep zich op het uitdrukkelijk bevel van den voormaligen minister van bin nenlandsche zaken Maksimowitsj, wien hij het geld ter beschikking had gesteld. Het schijnt, dat de gewezen minister de ver duisterde gelden aan familie en vrienden gaf. PARIJS, 6 September. (H.N.) Naar het schijnt, is in Zuid-Marokko een nieuwe opstand uitgebroken, waarbij verschillende stammen zich reeds aangesloten moeten hebben. Volgens een Spaansch blad moet het Fran- sche commando in Marokko In allerijl een ster ke troepenmacht naar het gebied van den op stand hebben gedirigeerd. Onze Antwerpsche correspondent medt d.t. 5 September: Zooals men weet, weiden krachtens besluit van burgemeester en schepenen to Antwerpen op 1 Juli 1925 te Antwerpen alle openbare on- tuchthuizen gesloten. Over den strijd tegen deze ongeluks-instel- lingen die alle middelen te baat namen om haar bestaan te bestendigen en de resultaten hiervan, schrijft mr. Le Bon, senator en sche- pene van Antwerpen, in het jongste nummer van hef „Rechtskundig Tijdschrift van België" o.m. het volgende: „Doch een ander gevaar rees nu op. Zekere pers moest natuurlijk het optreden van het College beknibbelen, en niet rechtuit durvend uit te komen met de aloude verwarring van vrijheid met losbandigheid, werd het alom uit- gekraaid dat de openbare ontucht zich eenvou dig in geheime ontucht zou oplossen, en dat de stad weldra vergeven zou zijn van witge kalkte bordeelen. De uitgedreven vrouwen zou den verspreid geraken over heel de goede stede, zich neerzetten in kotjes en knipjes, in sigaren winkeltjes en cafétjes, of gelijk te Rotterdam na het bordeelverbod in de nabijheid van dansgelegenheden of logies voor zeelui. En wanneer vuiiblaadjes en sommige andere de mogelijkheid daarvan, onder vorm van alarm- geklep, in den geest der lezers hadden doen dijen, toen gebeurde het gruwelijke. De meest ontvankelijke vaten der tranen, gestort over de „huizen van plezier", moesten natuurlij kerwijze de onteigende bazen zelf zijn. Zij be sloten op hun manier proefondervindelijk de persprofetie te bewaarheiden. Zij legden geld bijeen om schandaaltjes te verwekken. De Antwerpsche gemeente-overheid behield echter de overhand. De moreele .ndruk was groot, niet alleen op de geloovige gemeenschap, maar op alle eerlijke lieden zonder onder scheid, hier en in den lande, en het regende huldeblijken te aller zijde. De moreele winst mag dan ook onschatbaar genoemd worden. Do vrees voor uitbreiding der geheime on tucht ten gevolge van sluiting der openbare huizen bleek inmiddels ongegrond. Van de vijf en negentig lichtekooien die de Spuistraat be smetten, waren er 41 vreemde die terugkeerden naar haar land of over de grens werden gezet. Onder de overige, gingen de ééne in veiliger steden een bestaan zoeken, andere vonden on derdak alhier in stille straten en buurten, waar zij geen opspraak verwekten, als blijk uit bet achterblijven van alle noemenswaar dige klachten. Het aantal boekvrouwen ver minderde alzoo merkelijk te Antwerpen. Het strenger toezicht der politie heeft ook het straatverkeer verbeterd. Veel minder moet er opgetreden worden tegen zwervende vrou wen op den openbaren weg, tegen de houding en gedragingen van prostituées in openbare lokalen. Nachtbars en kroegen zijn wellicht sinds den oorlog in getal gestegen, doch niet der wijze dat het kan toegeschreven werden aan de afschaffing der bordeelen. Dit is veeleer het gevolg van de hedendaagsche vervorming der jeugd, die veel vroeger dan te voren de kroeg bezoekt, op gevaar af argeloos in de han den te vallen van onbeschaamde barmeiden, gros van het leger der clandestine ontucht, véruit de gevaarlijkste voor de verbreiding der geslachtsziekten, vampieren wier minste beet ziel en lichaam tot onverbiddelijke ver rotting vermag te doemen. De kotjesplaag is een verschijnsel dat niet eigen is aan ééne stad, aan ééne streek, maar waarover in alle landen wordt geklaagd. De levensvoorwaarden der laatste tijden hebben alom het zedelijk gevoel doen verflauwen door het jammerlijk gemis van christelijke en ook wetenschappelijke mo raal bij het opgroeiend geslacht. In 1925 waren te Antwerpen 486 herbergen als min of meer verdacht opgeteekend, zonder rekening te houden met zekere tabaksdebieten en banketbakkerijen Van bedenkelijk allooi. Alles bijeen, mag het gild der verdachte vrou wen van alleraard wel op drie duizend worden geraamd." In het jaarlijksche verslag over den natio- nalen gezondheidstoestand in Engeland, dat gisteren verschenen is, constateert sir George Newman, de medische chef van het ministerie van openbare gezondheid, een record vooruit gang in den strijd togen de sterfte. Het sterfte cijfer bedroeg 11.6 per 1000. De kindersterfte was 70 per 1000, dus er is in de gezondheids statistiek van 1926 geen spoor, dat wijst op eenigen ongunstigen invloed, die de toename in verschillende takken van industrie van het laatste jaar, op de algemeene gezondheid zou hebben uitgeoefend. Een Zwitser gearresteerd. Uit Versailles wordt de arrestatie gemeld van een Zwitserschen communist, zekeren Ja- blines, die zich voor een kazerne aldaar had geïnstalleerd en anti-militaristische propaganda voerde. Door den politie-commlssaris ondervraagd, weigerde hij zijn adres op te geven. Er zal een gerechterlijke vervolging tegen hem worden ingesteld. Uit Carpentras wordt melding gemaakt van nieuwe pogingen van brandstichters om het bosch en het kasteel van Simian In brand te steken. Twee Individuen werden, terwijl ze bezig waren met hun sinister werk, door opzichters overvallen. Eenige gendarmerie-brigaden zijn in allerijl gerequireerd en trachten de gevluchte brand stichters te achterhalen. DE RIJDENDE DOOD Tram en autobus botsen CHARLOTTENBURG, 6 September. (H.N.) Vanmiddag heeft een hevige botsing tusschen een tram en een auto plaats gehad, ten gevolge waarvan 30 reizigeTS min of meer ernstig ge wond zijn. Twee passagiers en de beide bestuurders moesten naar het ziekenhuis worden gebracht. CASSEL, 6 September. (V.D.) Tusschen Karlshafen en Martinshafen, nabij Cassel, heeft een ernstig motorongeval plaats gevonden. Een motorrijwiel, waarop twee personen zaten, hotste tegen een wielrijder op, waardoor alle drie personen kwamen te vallen en zwaar ge wond op den weg bleven liggen. Enkele uren later werden zij door voorbij gangers gevonden. Intusschen was één der mo torrijders reeds overleden. De wielrijder is in het ziekenhuis, waarheen hij was overgebracht, aan de bekomen ver wendingen overleden. Bij Berlijn reeds een autobus op een tram rijtuig omdat de chauffur eeu dame poogde te ontwijken, die niet naar de :alen luisterde. 12 personen werden zwao ud. Een werklooze rem Te Annaberg in Saksen, reed een vrachtauto waarvan de rem niet werkte, in een groep voorbijgangers. Twee personen werden gedood en 2 zwaar gewond. Op den Slangenberg, een gevaarlijk kron kelende helling tusschen Glossoi» en Shef field (Engeland) had een merkwaardig auto ongeluk plaats. Een toer-auto reed de helling af, toen de chauffeur ontdekte, dat zijn rem men niet goed werkten. De auto vloog met een vervaarlijke vaart de helling af. Aan de rechterzijde van de helling lag, zeer diep een rivier, links was een steile glooiing. Met groote tegenwoordigheid van geest hield de chauffeur de wagen in het spoor en tracht te de auto te remmen door langs de glooiing te rijden. Toen hij weer midden op den weg stuurde, nam de snelheid weer toe. Bij een bocht reed hij recht tegen de steile glooiing op, de voorwielen cirkelden door de lucht en de wagen sloeg achterover, met 23 passagiers en de chauffeur er onder. Een van de passa giers was er uitgesprongen en lag gewond op den weg. Een toevallig voorbijgaande eerste hulpafdeeling haalde dadalijk hulp. Toen deze aankwam, waren de meeste Inzittenden reeds onder de auto uitgekropen. Zij kwamen er met den schrik en lichte kwetsuren af en slechts drie mederijdenden moesten naar het ziekenhuis gebracht worden. Marcus Locw overleden Uit New York wordt gemeldt, dat Marcus Lo-ew, die, geboortig uit het New-Yorksche ghetto, zich een leidende plaats had veroverd in het amusementsbedrijf ever de geheele we reld en eigenaar was van groote theater- en filmondernemingen, op 55-jarigen leeftijd gis teren overleden is. Hij was de zoon van een Weensch landver huizer, ontving slechts weinig onderwijs, door dat hij zijn familie moest helpen met de kran tenverkoop, en was later werkzaam in een pel terijenzaak. Daarna opende hij een gelegenheid waar men voor 2 cents in een soort mechani sche kijkkast kon zien. Toen de cinema voor deze onderneming een bedreiging werd, greep hij de gelegenheid aan, om films in- zijn etablissement te introduceeren en in weinige maanden was hij eigenaar van verscheidene bloeiende bioscooptheaters te New York. In Juni 1920 kocht hij de „Metro Pictures Corporation", die hij 4 jaar later sa mensmolt met het Goldwyn Concern. Tenslotte nam hij nog de „Louis Mayer Company" daarin op en stichtte zoodoende de „Metro Goldwyn Mayer Pictures" met een kapitaal van 100 mil- lioen dollar. Uit Essen wordt gemeld: Maandagnacht zijn gemaskerde inbrekers de woning van den di recteur van het ziekenhuis te Steele binnen gedrongen en eischten van hem, onder bedrei ging met een revolver het geld, dat zich In de kas van het ziekenhuis bevond. Toen hij verklaarde dit geld niet onder zijn berusting te hebben, doorzochten de inbrekers de woning, waarbij hun een bedrag van onge veer 1000 Mk., een gouden horloge en andere sieraden in handen vielen. De politie heeft terstond een onderzoek in gesteld. IN DE MUNSTERKERK TE AKEN. In de historische keizerstad Aken zijn in de beroemde keizerzaal van het niet minder be roemde stadhuis, in den loop der eeuwen niet minder dan 29 keizers en koningen met groote pracht en praal gekroond. En in de gebrand schilderde ramen van de keizerzaal, imponee rend door haar grootsche afmetingen, zijn deze historische gebeurtenissen, die den blijvenden roem van de stad van Karei den Grooten zullen blijven vormen, vereeuwigd. Het waren gebeur tenissen, deeis van wereldschen, deels van ker- kelijken aard, Ook Zondag j.l. heeft zich in Aken een kro ning voltrokken, doch een van geheel anderen aard en van zuiver kerkelijk karakter. Door een Pauselijk legaat is de plechtige kroning ver richt van het eeuwenoude, mirakuleuze gena- denbeeld van Maria in de Munsterkerk, ge sticht door Karei den Grooten, met al den luister en de pracht, welke de Kerk bij groot sche plechtigheden kan ontplooien en waarvan onze katholieke godsdienst wel het monopolie schijnt te bezitten. Voor Katholiek Aken was deze kroning wel een feit van groote beteekenis. Heel de Katho lieke bevolking had met spanning dezen go- Wichtigen dag verbeid en arm en rijk bad bij gedragen in de kosten van de kostbare kronen, door Z. H. de Paus eigenhandig gezegend. Heel de stad was als het ware in vlaggentooi. Reeds Zaterdagavond werd de Pauselijke legaat, den voorafgaande» dag gearriveerd en de gast van den heer Cüpper, Kamerheer van Z. H. den Paus eu Italiaansch consul, op plech tige wijze door het kapittel, met den domproost, den wij-bisschop, Z. D. H. Mgr. dr. H. Straeter, aan het hoofd in de O. L. V. Munsterkerk ont vangen. Mgr. Meila, de Pauselijke afgezant, nam voor het Genadenbeeld van Maria plaats en ter eere van de H. Maria werden verschillende liederen gezongen. Deze plechtigheid duurde slechts korten tijd. Zondagmorgen even half 9 uur, toon de Dom kerk tot de laatste plaats, ook in het priester koor, waar de burgemeester der stad en vele andere autoriteiten hadden plaats genomen, bezet was, werd mgr. Mella in het portaal aan de Wolfsdeur, waar de wapens van Z. H. den Paus en de kerkvorsten waren aangebracht, door het kapittel ontvangen en onder machtig orgelspel naar het hoofdaltaar begeleid, nadat hij de Mar^akroon aan het kapittel had over gegeven. Processiesgewijze werd de kroon gebracht naar het altaar, waarop het Genadebeeld was geplaatst. Nadat gezamenlijk een Marialied gezongen was, nam het Pontificale Misoffer een aan vang, opgedragen door mgr. Mella, protono- tarius apostolicus. Na de H. Mis mgr. Straeter had op een bidstoel voor den bissclioppelijken troon plaats genomen begaf zicb mgr. Mella met de hooge geestelijkheid naar het Mariabeeld en into neerde het Regina Coeli. En terwijl het dom koor de hymne teneinde zong, plaatste de Pau selijke legaat, met den witten mijter op het hoofd, de kronen eerst op het Madonnabeeld dan op bet hoofd van het Goddelijk Kind. Ver volgens bewierookte hij de gekroonde beelden 'en hief den lofzang Te Deum Laudamus aan, die in beurtzang door het domkoor en de priesters voleindigd werd. Daarna werd door alle geloovigen gezamenlijk oen Maria-Iied ge zongen. Onder heerlijk orgelspel verliet mgr. Mella. na een adoratie aan het Sacraments-altaar de O. L. Vr. Munsterkerk, uitgeleide gedaau door het kapittel. Toen werden de vele duizenden geloovigen in de gelegenheid gesteld het ge kroonde Mariabeeld te vareeren. In den namiddag trok een indrukwekkende processie met het genadebeeld in het midden, waarbij zich behalve de kerkelijke vereenigin- geu en de geestelijkheid, alle katholieke vereeni- gingen der stad hadden aangesloten, door het hart der keizerstad. Ook de Pauselijke legaat en mgr. Straeter en de burgemeester der stad namen aan de processie deel. Op den Katsclihof bad om 4 uur nog een godsdienstoefening plaats zó<) Indrukwekkend, als we nog zelden hebben bijgewoond. Mgr. Mella schonk op plechtige wijze der neergeknielde menigte den Pauselijken zegen. Tot slot had in do Munsterkerk een korte godsdienstoefening plaats, waarna de zegen met het Allerheiligste Sacrament werd gegeven. Ten besluite van de Mariafeesten werd des avonds de Domkerk verlicht. De klokken dezer kerk beierden nogmaals hun vreugde over stad en land en alle klokken van de overige ker ken en kapellen lieten heur blijde klanken hoo- ren Ook de stad zelve was sprookjesachtig ge ïllumineerd. Mgr. Mella bezichtigde de illumi natie. KRANKZINNIG GEWORDEN Een neger neergeschoten Uit Evansville (Indiana) wordt gemeld, dat een krankzinnig geworden neger zich in zijn huis verbarricadeerde en met een revolver op de voorbijgangers begon te schieten. Ook op de politie, die het huis omsingelde, schoot liij verscheidene malen, zoodat vijf agenten ge wond werden. De politie maakte eerst van traangas gebruik en stak ten slotte het huis in brand. Het met kogels doorboorde lijk van den neger werd later onder de puinhoopen gevonden. CONSTANTINOPEL, 6 September. (B.T.A.) De eerste secretaris der Hongaarsche legatie, de kanselier, zijn echtgenoote en een jonge dame zijn tijdens een roeitochtje ter hoogte van Stamboel verdronken. EEN MILITAIR VLIEGTUIG NEERGESTORT. Naar uit Parijs gemeld, wordt, is te Malmai- son een brandend militair vliegtuig naar bene den gestort. De belde vliegers kwamen om het leven. KOPENHAGEN, 6 September. (V.D.) Het aantal ingeschreven werkloezen in Denemarken verminderde de vorige week met 1868, to-t 47771, tegen 4S300 werkloozen in dezelfde week van het vorige jaar en 55900 in,1921, In een dorp in de buur.t van Cassel heeft gisterenochtend een opwindende strijd plaats gehad tusschen een krankzinnige en de politie. Een zekere Clause, gewezen agent van de veiligheidspolitie, werd plotseling krankzinnig en dreigde zijn ouders te zullen doodschieten. Gendarmes schoten te hulp, doch Clause vuur de verscheidene schoten op hen af en doodde een hunner. Daarop werd uit Cassel versterking ontbo den en kwam een inspecteur met 8 agenten, te hulp, die echter niets konden uit richten, daar de kranzinnige zich nu eens voor dit, dan weer voor een ander venster vertoonde en schoten loste, waardoor het onmogelijk was, het huis te naderen. Ten slotte haalde men e«n machinegeweer, om het huis onder vuur te nemen. De deur werd daarop ingeslagen, doch de kranzinnige nam de vlucht naar den kelder en bleef van daaruit vuren. Ten slotte nam de politie haar toevlucht tot handgranaten. Toen vluchtte de krankzinnige in een hoek van den kelder, daar werd bil overweldigd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 7