feuilleton DINSDAG 13 SEPTEMBER 1927 EERSTE BLAD R.K. VOLKSBOND ROTTfcRDAM-ZUID PAGINA 2 VEREEN!G DE LEER ARESSEN IN DE modevakken „rotter dam EN OMSTREKEN" DIEFSTALLEN LUS T RUM VIERING R. K. CONSULTATIEBUREAU VOOR drankzuchtigen DE BERGING VAN DE „IJSSELMONDE" DE PRATEULINI'S AANRIJDING TEMPERATUUR in de ZWEMBADEN De temperatuur van het water in de zwem baden was heden 61 S'r- Fahrenheit. ROTTERDAMSCHE rechtbank WEERBERICHT aangebeden. DE DAMES MET DE GROENE HOEDEN. RADIONIEUWS. PROGRAMMA'S VOOR WOENSDAG der blaue vogel WATERSTAND Aanbesteding BELANGRIJKE BESPREKINGEN De heer van Lent vraagt ontslag als voorzitter Onder voorzitterschap van den heer van Lent hield gisteravond in het R. K. Vereenigings- gebouw aan het Afrikaanderpleiu de R. K. Volksbond a£d. Rotterdam-Zuid zijn ledenver gadering. De voorzitter wees op het voor naamste doel der agenda: de behandeling van den beschrijvingsbrief voor^ de vergadering van den centralen raad op 26 September a.s., welke voorstellen van ingrijpenden aard zal behandelen, zooals statutenwijziging, eventueele contributieverhooging en het aanstellen van twee gesalarieerde bestnTtrders. Na voorlezing van de verzonden en ingeko men brieven inzake de schoolkwestie aan het Afrikaanderplein, welke nog steeds bij het hoofdbestuur aanhangig is, wordt met een be spreking van de punten voor den centralen raad aangevangen, waaraan door verscheidene leden wordt deelgenomen. Na een voorlezen van de begrootingscijfeis en de toelichting daarop, merkt de lieer Rei nsert op. dat hij zich kan voorstelHn dat nieuwe krachten noodig zijn, doch anderzijds dient uiterst zorgvuldig te worden rekening gehouden met de financieel zeer verminderde draagkracht der arbeiders en het groote leger ■werkloozen. Om nu de nieuwe instituten te kunnen bekostigen vraagt hij bijzondere aan dacht voor de propaganda onder de jeugd. Breidt zich jaarlijks het contingent volksbond leden met het opkomende geslacht uit, dan kan ook vanzelf financieel meer gedaan worden. De voorzitter wijst op de zware taak, die bet hoofdbestuur heeft en wanneer Jiet die taak ernstig opvat, kan nu niet anders dan tot uitbreiding van het aantal gesalarieerd» bestuurders wordeu overgegaan. De R. K. Volksbond is te dien aanzien nog zeer ten achter bij de andera diocesane staudsorgani- satóes. Naar aanleiding van opmerkingen be treffende de salarissen wijst spr. in een warm pleidooi nogmaals op het veel omvattende werk, dat moet worden verricht, waarvoor wij een fatsoenlijk loon dienen te betalen. In zake den kindertoeslag doet de heer Bernaert het voorstel om aan te dringen op een nieuwe krachtige actie, teneinde dezen toeslag alge meen te doen vastleggen. De heer Frankhuy- zen geeft den afgevaardigde voor de centrale raadsvergadering in overweging om met alle waardeering voor het geleverde werk aan te dringen op voorzichtigheid ten aanzien van het toekennen van uitkeeringen aan oud-be stuursleden. De voorzitter merkt op, dat nieu we personen voor een dergelijke uïtkeering niet tneor in aanmerking zullen komen. In verband met de bestuursverkiezingen zal de afd. Rotterdam-Zuid de candidatuur van den heer A. v. Dongen, voorzitter van de afd. Rotterdam (stad) steunen. De voorzitter wijst er dan op, dat het aan stellen van een nieuwen gesalarieerden be stuurder waarschijnlijk geen contribntie-ver- hooging voor de afd. Rotterdam zal meebren gen, wat een heele geruststelling zal zijn. Dooi den nieuwen bestuurder zal een bureau van arbeidsrecht worden beheerd, waardoor dus de vroeger voor dit doel bestemde gelden vrij komen. Tegenover het pessimisme van enkele leden inzake het tot zijn recht komen van dit bureau in verband met het uitgestrekte rayon, dat drie provincies beslaat, wil de voorzitter een conciliant afwachtende houding aangeno men zien. De vergadering ondersteunt vervolgens het voorstel Delft betreffende meer concentratie van berichtgeving in Volkskrant, Verbonds blad en vakbladen. ■Opnieuw komt dan %et jeugd vraagstuk aan de orde. De heer Bernaert zet opnieuw zijn meening uiteen en wil de vaste lijn gevolgd zien, van de Katholieke school naar de patronaten en vandaar in de stands- en vakorganisatie De heer Verschuren licht dit punt nader toe, en voert aan, dat het gevaar heusch niet dénk- beeldig is, dat na een Katholieke school en patronaat, de jongens nog in een rooden bond terechtkomen, omdat aldaar en ook in de Jozef. OV6r geen stands- of vakorganisatie gesproken. De heer Elias wil dan ook meer mannen uit de stands- en vakorganisaties in de besturen van dergelijke vereenigingen opgenomen zien. De hear Lely voegt daaraan nog toe de noodzakelijkheid om den stands, en vakorganisatie-arbeid hooger aan te slaan en niet alieen leden van een godsdienstige ver- eeniging als de kern van -«en parochie te be schouwen. Tegenover deze discussie merkt de voorzit ter op, dat de zaak-Jozefgezellen en stands organisatie nog steeds hij de topleiding aan hangig is, weshalve aan deze kwestie momen teel betrekkelijk weinig kan gedaan worden. Bij de rondvraag wordt de vraag gesteld, hoe het staat met de onderhandelingen tus- schen rie R. K. Volksuniversiteit en den Volks bond: over het organiseeren van cursussen: Rotterdam-Zuid raakt wederom in het ge drang met heel veel kans, dat door dit in stituut op den Linker Maasoever weer niats gebeurt. Tenslotte doet de voorzitter, de heer van Lent mededeeling aan de vergadering van zijn voornemen om zijn functie als voorzitter neer te leggen, daar overdrukke werkzaamheden hem niet meer in staat stellen zijn ambt naar behooren waar te nemenOp een vraag voegt de voorzitter eraan toe, dat het hem aangenaam zou zijn, wanneer zoo spoedig mo gelijk en anders voor de a.s. jaarvergadering naar een anderen functionaris wordt uitgezien. Daarna sluiting. De cursus 1926-1927 van de Vereenigde Leeraressen in da Modevakken is geëindigd. Door de jury bestaande uit mej. A. Talmon en de heeren P. J. Mooijman, is na zeer ernstige beoordeeling aan de volgende leer lingen een diploma van bekwaamheid uitge reikt. Diploma als coupeuse, aan de dames: H. Bok, E. W. van Rijnsbrgen, C. A. Weijers. Diploma als costumière aan de dames: Joh. Boogaards, Corn. Buurveld, Petr. Duhen, Corn. Dobber, Adr. van Ekelenburg, Mariê Egijed, Maartje de Graaf, Corn, de Jonge, Betsy de Jonge, Annie Koster, Corn. Kaptein! Annie Kant, Annie v. d, Linde, A. Monster, Clas. v. d. Meijden, Jo Monster, Joh. v. d. Nieuwendijk, Christ, v. d. Sluijs, Ant. van Velsen, Gijsb. Verhoef, Nelly Zevenberger. Diploma als lingerie-naaister aan de.dames: Marie Breda, Corn. Buurveld, Adr. van Eklen- burg, Gei'. Heil, Hendr. van Haarlem, Annle Koster, Betsy Muijzer, K. v d. Knaap, Nelly v. d. Merwe, Marie Overgauw, Jos. v, d. Ree, Lena Verschoor, Dith. v. d. Ven, Marie Verhoef, S. Zuilekom. DE HEFBRUG OVER DE KONINGSHAVEN Voorlooyig nog niet in gebruik De hefbrug over de Koningshaven, die in den nacht van Zondag 18 op Maandag 19 Sept. in gebruik zou wordeu gesteld, zal voor- loopig nog buiten werking blij|ven. In de bewegingsinrichting zijn n.l. tegen de verwachting in, eenige constructiemoeilijkheden gekomen, welke moeten worden verholpen, a's- vorens de brug in gebruik kan worden ge nomen. Het uitstel zal vermoedelijk slechts kort zijn en heeft bovendien weinig te beteekenen, daar de scheepvaart zoolang de hulpbrug over de Koningshaven nog niet is weggenomen hetgeen pas geschiedt als de nieuwe Konin- ginnebrug klaar is er betrekkelijk weinig voordeel van heeft of de hefbrug al dan niet in gebruik is. Voor het treinverkeer heeft de hefbrug alleen in zooverre beteekenis, dat zij iets vlugger op en neer gaat dan de draaibrug kan worden open en dicht gedraaid. Terwijl de in gebruik name van de liefbrug niet voor October verwacht wordt zal onmid dellijk na haar in gebruik stelling begonnen worden met het afbreken van den middenpei ler, waarop nu nog de draaibrug rust en van ijen peiler, die stroomafwaarts dienst doet om de draaibrug bij geopenden stand te stutten De doorvaart,breedte van de spoorbrug wordt dan circa 50 meter. De peiler die de open- gedaaide brug stut aan de zijde der hulpbrug, blijft staan, om deze brug voor aanvaring te vrijwaren. Ten nadeele van de zeelui L. R. en A. N. zijn uit het zeemanslogement aan het Willems plein resp. drie uniformen, eenige lakens en een regenjas henevens een paar schoenen ont vreemd. Ten nadeele van W. v. T., wonende in de Rivierstraat, is in een kantoor aan de Ca- landstraat, een regenjas gestolen. Aan den stucadoor L. Z., wonende in de v. Reynstraat, is een horloge met ketting ont stolen nit zijn vest, dat hij in een in aanbouw zijnd pand aan, den Mathenesserweg had op gehangen. Op de Leuvehaven werd aan de werkster J. B. haar boodschappentasch, waarin o.a. een beurs met 4 gHlden inhoud, ontrukt door een onbekend gebleven man. Aan den koopman B. v. G. uit de Ko ningsveldestraat, is een colbertjas ontstolen, welke hij op zijn ijsco-wagentje had neergelegd! De schoenenhandelaar W. v. M. van de Hoogstraat heeft aangifte gedaan van vermis sing van 50 paar schoenen uit zijn winkel. Bij een vechtpartij op den Dijk is aan den kellner A. J. P., wonende in de Jonkmansteeg, een gouden ring ontrukt. Ten nadeele van M. v. d. W. uit Schie dam is uit de gang van het Duitsche consulaat op de Glashaven een fiets gestolen. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op de feestelijkheden in den Grooten Schouwburg op Woensdag 21 September a.s. ter viering van het tweede lustrum van het R. K. Consultor tiebureau van drankzuchtigen, gevestigd in „Huize Padua". 's Middags groote kindervoorstelling met Kellenbaeh's Paedagogi3Ch „Poppenspel", 's avonds voorstelling van de N.V. Vereenigd Rotterdamsch-Hofstad Tooneel met „Hofjoden" Blijspel in drie bedrijven van Hans Kotton. Gewone schouwburgprijzen eu geen Fancy_ Fair. Gisteren is, zooals wij hebben gemeld, van der Tak's bergingsbedrijf den geheelen dag be zig geweest om in de moeilijke positie, waarin het ss, „IJsselmonde" zich bevindt, een wijzi ging te brengen zóó, dat men trossen om den bulk van het schip zou kunnen slaan, om al dus de „IJsselmonde" te lichten. Men heeft dit gewenschte resultaat niet kunnen bereiken, daar, de boot steeds dieper wegzakte. Hedenmorgen beeft het personeel van Van der Tak de werkzaamheden zoover gekregen, dat enkele trossen thans om het schip zijn ge slagen. Deze trossen zijn echter nog niet vol doende om het schip te lichten. Morgenmiddag om twee uur zullen de Fra^ tellini's in den Circus-Schouwburg hun laatste kinder- en familie-voorstelling geven. De clowns zullen weer zorg dragen voor een uit gebreid programma. Tot en met Vrijdagavond blijven zij in den Circus-Schouwburg, om daarna naar de residentie te vertrekken. Vanmorgen is in de Oranjeboomstraat een vrachtauto, genummerd H 41703, bestuurd door W. J. de L., wonende in de Bothastraat, tegen de tram aangereden, door onoplettend heid van den chauffeur. Van de tram werden 2 handgrepen en 2 ruiten vernield. De chauf feur kreeg een lichte verwonSing aan zijn neus, de auto werd licht beschadigd. Proces verbaal is opgemaakt. Strafzitting van 13 September R e elasse or ings rapporten In de zaak tegen gedetineerde J, v. B., beschuldigd van oplichting, meende "de offi cier mr. J. G. Holsteyn, niet op zijn eiach van een jaar gevangenisstraf te kunnen terugkomen, naar aanleiding van het uitge brachte reclasseeringsrapport, Mr. A. Beer man drnng aan op een voorwaardelijke ver- oordeeling. Uitspraak 20 September. In de zaak tegen W. de J., beschuldigd van medeplichtigheid aan oplichting, bleef de officier bij zijn eisch van zes maanden gevangenisstraf, aangezien hij In het uitge brachte reclasseeringsrapport geen aanleiding vond tot een voorwaardelijke veroordeeling Uitspraak 20 September. Lasterlijke aanklacht Heden stond terecht de 45-jarige A. E., landbouwer te Nieuwerkerk a. d. IJssel! beschuldigd van lasterlijke aanklacht. Ver! dachte zou in Februari 1927 aan den inspec teur der directe belastingen te Gouda een schrijven hebben gericht waarin hij C. Post, likeurstoker te Nieuwerkerk, ervan beschul digde gedistilleerd te betrekken van een buitenlandsche firma zonder daarvan de ver schuldigde invoerrechten te betalen. Tevens werd in dit schrijven er op gewezen dat een en ander geschiedde met medewerken van de plaatselijke politie en van den commies H. v. Linden, Verdachte ontkende den brief geschreven te hebben. Op groutf van ongeveer 50 gelijke nissen tusschen een door verdachte geschre ven brief en het bewuste stuk, door eenige deskundigen geconstateerd, en op grond van de getuigenverklaringen, meende de officier het ten laste gelegde volkomen bewezen. Een motief, aldus de officier, is lastig te vinden. Mogelijk ia liet dat de oorzaak moet gezocht worden in een geval van nijd tegen over de politie, die verdachte eens bekeurd heeft. Spreker eischte zes maanden gevange nisstraf. De verdediger mr. J. Hamming, drong aan op ontslag van rechtsvervolging om dat ten eerste de klacht niet was ge richt tot de bevoegde autoriteit en tweedens omdat z.i. niet was bewezen dat de aan klacht ongegrond was. Mocht de rechtbank hier zich niet mede kunnen vereenigen, dan drong spreker aan op een lichtere straf. Uitspraak 27 September. Te laat vertrokken In hooger beroep stond terecht de 29-jarige B. de R., beschuldigd van overtreding van de wet op de openbare middelen van vervoer en door den kantonrechter te Schoonhoven ver oordeeld tot 2 boete subs. 1 dag hechtenis. Verdachte zou op 20 Mei te Krimpen a. d. IJssel ongeveer tien minuten te laat met zijn autobus vertrokken zijn. Verdachte be weerde dat dit te wijten was aan noodzake lijk te maken reparaties op grond van de verklaring van den veldwachter, dat ver dachte de laatste 6 minuten zeker geen reparaties had gemaakt, meende de officier aan den eisch van den kantonrechter te moeten vasthouden. Uitspraak 27 September. In de zaak tegen den 23-jarigen student C. I. v. A., door den kantonrechter te Brielle vrijgesproken van een hem ten laste ge legde overtreding der motor- en rjjwielwet, een uitspraak waartegen het O. M. appèl had aangeteekend, eischte de officier op grond van de verklaringen van 6 getuigen vrijspraak. De verdediger mr. Groeneboom, sloot zich bij het requisitoir van den officier aan Uitspraak 27 September. DOOD GEBLEVEN. De 59-jarige H. J. F. A, O., gewoond heb- lende in de v. d. Takstraat, is gisteren op de Maasbrug bewusteloos in elkaar gezakt. Dr. ost. die juist passeerde, kon slechts den dood constateeren. De 57-jarige W. R., wonende in de Taander- straat, is in de Putschelaan door een tram aan gereden. Met een dijbeenfractuur is hij in het Ziekenhuis aan den Coolsingel opgenomen. door GERMAINE ACIiEMONT. Geautoriseerde vertaling van Christine Kamp. 25.) vrwï!t9 en JeSSy waren in Pariis intieme i-endinnen en zijn heel verwonderd elkaar 4en auto' Vinden" JessUs moeder zit ook in Wel, liefje, wat doe je hier in dit dorpje' Je weet toch, welke ramp mijn armen par.a is overkomen. Ik ben uit Parijs vertrokk™ Un?6 omstaadigl«den en .daarom heb ik dat aan niemand laten weten. Hier leef Ik in een soort van klooster. Wat? in een klooster? Dat is te zeggen: ik ben opgenomen door mijn nichten, de dames Davernois, oude jonge juffrouwen, waarvan de oudste naar de zestig loopt en de jongste vijf en dertig is. Dat is heelemaal niet lollig. O, maar nu zullen wij dikwijls elkaar ont moeten! Hoe dat zoo? Ons kasteel van Croix-Mauve is slechts vijf twintig kilometer van hier verwijderd. Wij rijn van plan den heel en zomer er te blijven ik zal je dikwijls komen halen. Jeanne en Marie staan naar Arlette nit te zien eu senreeuwen haar naam luidkeels. Deze W» deu aut0 gestapt om gemakkelijker te en zefft Praten; nu doet zij het portier alf open van Ter ?h0nd: "Ween "iet meer, dochters Van Jerusalem, hier ben ik! met* oïn Ik stel u voor de dames Jeanne en Marle Davernois. Ik stel u voor, lieve nichten, mê- Verwacht wordt: Zwakke tot matigen W. tot Z.W, of Z. wind, toenemende bewolking, waarschijnlijk tijdelijk regen, later opklarend, zelfde temperatuur. De barometer is tijdelijk langzaam stijgende. Fietsers en motorrijders lichten op van 's avonds 7.51 tot 's morgens 6.01. Scheven inge u-Haven (1950 M.): 8.15 tot 5.— berichten; 12.00—12.05 zuivelber.;: I.30—2.45 beursnoteeringen; 3.35—3.50 land- bouwber.; 3.523.57 zuivelber.; 5.30—5.35 zuivelber. Hilversum (1060 M.): 10.00—12.00 jaar beursconcert; 12.00 politieber.; 12.35—2.00 lunclimuziek; 2.004.00 jaarbeurs-concert; 4.45 tot 6.00 concert; 6.00—6.30 lezing: Een praatje over konijnen; 6.S06.45 concert; 6.457.15 (N.O.V.) Recital voor fluit; 7.15 tot 7.45 klassieke Italiaanscbe Aria's; 7.45 politieber.; 10.30 persber.; 10.3012.00 popu laire viool-voordrachten. Daventry (1600 M.) en Londen (361 MA: 12.20 dansmuziek; 1.20—2.20 orkest; 3.20 concert; 5.35 kinderuurtje- 6.20 orgelbespe ling; 6.40 tuinbouwpraatje; 6.50 nieuws; 7.05 concert-orgelbespeling; 7.20 lezing; 7.35 de suites van Handel; 7.50 een schets; S.20 pro- menadeconcert; 10.50 nieuws; 10.20 concert; 10.50 nieuwsber.; 10.55—11.20 causerie. Parijs („Radio-Paris" 1750 M.): 10.50 tot II.20 concert; 12.501.20 orkest; 5.055 55 orkest; 8.50—10.50 concert. Langen berg (469 M.), Munster (242 M.) en Dortmund (283 M.) 1.30—2.50 orkest; 5.506.50 dansmuziek; 8.35 „Ein Sommernachtstraum, Shakespeare, daarna tot 12.20 dansmuziek, Königswusterhausen (1260 M) eu Berlijn (384 en 566 M.) 12.20—8.30 lezin gen en lessen; 9.20 zang en declamatie; 10.50 tot 11.50 mandolineconcert. Hamburg (395 M.) 4.35 liefdesliederen; 5.20 dansmuziek; 6.20 orkest; 7.20 concert; 8.20 orkest, daarna dansmuziek. Brussel (509 M.) 5.20—6.20 trio-concert;' S.3510.20 operette-fragmenten. De Russen weer in den Tivoli-Schouwburg Het Russische gezelschap Der Blaue Vogel, zal van Vrijdag 16 September af, in den Tivo li-Schouwburg een reeks voorstellingen geven. Een geheel nieuw programma dat een uitge sproken Rusiscli karakter draagt, zal ten gehoore worden gebracht. De voorstellingen staan onder persoonlijke leiding van den directeur J. Jushny. Van het hoogwater wordt morgen te R'dam verwacht het le getij te 6.16 v.m., het 2e getij te 6.18 n.rn. Te Hoek van Holland het le getij te 3.50 v.m., het 2e getij te 4.18 mm. ROTTERDAM, 13 September. In de boven zaal van het café Rondeel, Hoogstraat, werd door den architect J. C. H. van Ing'en, in op dracht van de N.V. Sogers Vleeschwarenfabriek te Rotterdam, aanbesteed het uitvoeren van betonkelders en vloeren met bijkomende wer ken. Ingekomen waren 12 biljetten. P. Visser 9975; J. Marcelis en J. de Groot ƒ9900; L. Elffrig te Overschie 9850; N.V. Mij. Wolter- beek en van Dorp ƒ9795; .V. Aann. Mij. v.lu A. en P. Voormolen 9388; F. Stolk en J. Geurizen ƒ7573,30; A. Nederveen ƒ7350; J. L, Steinvoort 7350; C. de ICmaadsteniet ƒ6900; Gebr. A. J. en C. v. d. Hoven 6448X. Sterk man ƒ6431; L. H. Körpershoek 6344. Laagste inschrijver L. H. Körpershoek 13 Rotterdam 6344. vrouw Barthier-Wisques en haar allerliefste dochter Jessy. Mevrouw Barthier-Wisques ontvangt de twee juffrouwen zoo vriendelijk mogelijk. Daar de chauffeur verklaart, dat het hem niet mogelijk is in die drukte den auto te laten stilstaan, noo- digt zij haar ui in te stappen en vraagt: „Waar gaat u heen dames? Wij wilden naar huis gaan. Als u t toestaat, zullen wij u er brengen. Jeanne en Marie zouden later niet meer we ten te zeggen hoe alles in z'n werk gegaan is. Maar enkele oogenblikken lai^r zitten ze bei den achter in de Limousine. Het is de eerste keer, dat zij in een auto rijden. De chauffeur brengt de machine in beweging, als Jeanne uitroept: En onze boodschappen. Opnieuw wordt gestopt en Ferdinand neemt het net bij zich. De auto rijdt weg. Gedurende deze gebeurtenissen zitten Telcide en Rosalie elk voor haar werktafeltje. Het ge toeter van een auto wordt zoo zelden in die buurt gehoord, dat zij opstaan om naar het voorbijgaan te kijken. Maar hoe groot is haar verwondering als zij zien, dat de auto voor haar huis blijft stilstaan. En wie stapt eruit? Haar zuster Jeanoe! Alsof haar hart qphoudt met kloppen, legt Telcide de hand op de borst en verzucht: o mijn God!" Heere Jesus! roept Rosalie. Achter Jeanne stappen uit: Marie, Arlette, mevrouw Barthier en Jessy. Als de deur ge opend is, stelt Arlette haar vriendinnen voor. Telcide, die het kasteel van Croix-Mauve van hooren zeggen kent, voelt zich gevleid zulk een deftige dame in haar woning te ontvangen en verwaardigt zich beminnelijk te zijn. Lieve juffrouw, zegt haar mevr. Barthier Jessy is zoo blij haar vriendin Arlette terug gevonden te hebben, dat ik mij veroorloof u te vragen uw kleine pupille eenige dagen bij ons te laten doorbrengen. Wij zullen den auto sturen om haar te halen en ik hoop, dat u one het genoegen zult doen haar zelf bij ons te brengen. Het zal mij een eer zijn u op het kas teel te ontvangen. Op het kasteel! meer is niet noodig om Tel cide over te halen. Maar dan de auto. Oprecht erkent zij haar vrees. O, mejuffrouw, u behoeft niet bang te zijn, mijn chauffeur is heel voorzichtig. Ja, zeker, er is volstrekt geen gevaar. Tegelijkertijd roepen dat Jeanne en Marie, Nu zij niet meer als debutantes kunnen be schouwd worden zien zij met een zeker air Telcide aan. Maar deze is niet van plan haar dat voordeeltje te gunnen. Mevr. Barthier zegt: „Dat is dus afgesproken. Morgen, tegen twee uur zal de auto hier zijn." En Telcide zegt moedig: „Ja, dat is afge sproken!" Zeer voldaan over elkander nemen de dames afscheid. Arlette en Jessy omhelzen elkaar. Toch is Telcide niet gerust. Zij ondervraagt Jeanne en Marie, want in haar oog zijn auto's uitvindingen van den duivel. Ja, erkent Jeanne eerst was ik 'érg go- schrokken, maar me dunkt, dat ik nu niet meer bang zou zijn om in zulk een rijtuig te stap pen. Toch hebben wij in dolle vaart gereden. Wat mij betreft, voegt er Marie aan toe, ik heb al dien tijd de oogen gesloten. Ik geloof, dat dat wel het beste is. Maar Rosalie is niet overtuigd; zij verklaart dat haar zusters maar alleen moeten gaan; zij waagt er zich niet aan. Kom, kom, juffrouw Rosalie, komt Ernes tine tusschenbeide u kunt toch niet alleen thuis blijven. Die dame is zoo beleefd geweest u te inviteeren; u moet mee gaan. Zou je denken, Ernestine? Zeker, juffrouw Rosalie. Dan zal ik maar doen zooals Marie en de oogen sluiten al dien tijd; intusschen zal ik mijn rozenkrans bidden. Maaro, wat zal mijn arm hart kloppen! Den volgenden dag, kwart voor tweeën, zit ten de dames geheel gekleed te wachten; zij hebben dezelfde kleeren aan als voor de verlo- tings-matinée. Spreken doen zij niet of heel weinig. Gedurende den nacht hebben zij zwaar gedroomd van alle mogelijke ongelukken. Arlette, die sedert twee dagen niets van mijn heer Hyacintbe gehoerd heeft, laat geen gele genheid voorbijgaan om over den leeraar met Marie te spreken. Zij wil haar langzaam voor bereiden tot het groote geluk, dat op komst is. „Zeg eens, lieve nicht, wat zou dat voor u pret tig zijn als mijnheer Ulysse u kon zien in d'cn prachtigen auto! Zwijg toch, Arlette. Want, nichtje, niets kan mij overtuigen, dat mijnheer Hyacinthe u niet zou beminnen. Op die matinée bij de verloting heeft hij U toch op zoo'n bijzondere manier zitten be kijken! Twee uur precies, de auto staat voor de deur. Ernestine, die uit de keuken is komen aan- loopen, veegt haar handen aan haar schort al en schreeuwt haar bewondering uit: O, wat een mooie taxi! Dat Iflkt van binnen wel een salon! Dat moet geld gekost hebben, zoo'n ding! Zij stelt voor den chauffeur een glaasje bran dewijn aan te bieden, maar Telcide verbiedt het haar; als hij er eens dronken van werd en haar in een sloot deed tuimelen! Rosalie stapt het eerst in; zij meent te gaan zitten als op een stoel maar de achterbank is zeer diep en zacht. Zij schrikt zoo, dat zij schreeuwt. Help, help, ik verdrink! Jeanne wil toonen, dat zij weet, hoe de klap bankjes naar beneden moeten worden gehaald, maar zij knelt haar vingers. Als de chauffeur de handles omhaalt en men het snorren van de machine hoort, worden de dames stil juist zooals in een circus als de mu ziek zwijgt, terwijl er een moeilijk waagstuk wordt ondernomen. Het geluid van de To-ter doet de reizigsters opschrikken. Arlette wuift Ernestine goedendag. Telcide, diep in de ach terbank gezonken, durft zich niet te bewegen; de auto rijdt voort. Achter haar vensters hebben Felicie en Caro line Lerouge dit vertrek bijgewoond, maar zij hebben zich goed verborgen gehouden achter de gordijnen om haar vriendinnen niet het ge not te gunnen gezien te worden. „Die Daver nois zijn toch altijd zulke druktemaaksters ge weest", zegt Caroline. Eerst rijdt de auto voorzichtig door de oude, straten. Met gemak worden de bochten genomen! Juist als Jeanne de opmerking maakt, dat men de ongelijke bestrating niet meer voelt en geen schokken meer voorkomen, rijdt de auto over een gat in de straat en de dames worden door een geschud; zij gillen het uit van schrik, maar weldra komt men op den landweg. Wat ga je doen? vraagt Telcide aan Ar lette, die de spreekbuis beeft ter hand genomen en die naar de lippen brengt. Je zult ons doen derailleeren. Geen nood! Gehoorzaam aan het bevel, dat bem wordt gegeven, doet de chauffeur de machine stoppen. Arlette opent hc-t portier en stapt uit. Wat ga je beginnen? Laat je ons alhjenï. U zit zoo opeen gepakt. Och neen. Toch wel, ik ga voorop zitten. Dom kind, wil je ons vermoorden. Arlette is op de plaats van den chauffeur gaan zitten en daar de auto in volle vaart voort- stuift, verliezen zich de protesten van Telcids In de ruimte. Rosalie, die geen notie van den tijd meer heeft, beweert, dat zij aan die ex cursie nog kunnen verzaken en thuis blijven. Marie houdt de oogen gesloten. Jeanne is de eenige, die plezier heeft in het tochtje; zij beschouwt aan weerszijden de hoo rnen die voorbij schijnen te vliegen. Zij gewon- dert' Arlette, die zij met een amozone vergelijkt- Hoe graag zou zij haar koelbloedigheid en han digheid bezitten! Een half uur gaat voorbij. Zij meenen nog ifl den omtrek van haar huis te zijn en consta teeren, Tl at zij beginnen te wennen aan dio nieuwe mode van voortbeweging, als zij aan het einde van een mooie laan een kasteel zien- Een groot hek wordt geopend, de wielen knar sen op het fijne grintpad rond een grooten vij ver. Dan stopt de auto aan den voet van een terras. Mevrouw Barthier en Jessy wachten haaE op. Heeft u een goede reis gehad?" Uitstekend! Ja, Arlette heeft ook aan het stuur gezéten en het is haar best toevertrouwd. Zoo.neen, dat wisten wij niet. Terwijl de kasteelvrouwe de honneurs waar neemt, trekt Jessy haar vriendin mee naar höt tennisveld. „Ik zal je wel een racket en solma nen leenen, wij hebben eenige goede spele'3- (Wordt vervolgd.), i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 2