DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. FLORES-FILM BOste Jaargang Woensdag 14 September 1927 No. 14964 Dit nummer bestaat uit drie bladen katholiek leven 1 STADSNIEUWS of Krachtens wetten of verordeningen Voorgeschreven en andere officieele al en aankondigingen van het Gemeentebestuur HINDERWET R.K. VOLKSBOND INSTALLATIE GEESTELIJK ADVISEUR DE CENTRALE RAADSVERGADERING KAPELAAN J. BEKKERS MORGEN .MORGEN IS DE HIER Morgenavond 15 Sept. elite avond JAARVERGADERING E. S. S. AGENDA. KUNST-AGENDA. TE ROTTERDAM Spiritus INDISCHE DIENST CONCERT O. B. K. EN ORPHEUS VERDUISTERING BURGERLIJKE STAND NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Buiean KOEMARKT 4, SCHIEDAM. Telefoon Intercommunaal no. 68085 Postbus no. 39 ABONNEMENTEN per 3 maanden 3-25, per maand 1.10, per week 25 cent Franco per post 3.75 per kwart- Afzonderlijke nummers 5 ct. Postchèque en Girodienst 81440. m Advertentiën15 regels 1.55. Elke regel meer 30 ct. Reclames tusschen den teksl 60 ct. per regel. Kleine advertenties: 80 woorden 25 ct. elk woord meer 6 ct. tot een maximum van 50 woorden. Kabouter-advert. 5 reg, ƒ0.50,10 reg. ƒ0.75, 15 reg. Incassokosten worden berekend Gratis-Ongevallenverzekering 500 bij overlijden dooreen ongeval; ƒ500 bij verlies van beide handen, voeten of oogen; ƒ250 bij verlies van één band, één voet of één oog; ƒ150 bij verlies van een duim; 75 bij verlies van een wijsvinger; ƒ50 twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt- De uitkeeringen ingevolge deze verzekering zijn herverzekerd bij de Nieuwe HAVBank, Lange Haven 103, Schiedam. Twintig jaar! de leeftijd van geestdrift, van durf en toewijding aan alles wat edel, verheffend en grootsch is. Twintig jaar! de jaren, die de behoefte doen kennen om zich te geven, zich met anderen te vereenigen, te verbinden om onder één naam of wapenspreuk naar een zelfde doel te streven. Twintig jaar heeft „Katholiek Leven" in Schiedam katholiek geleefd! en staat voor ons als een flinke, krachtige vereeniging, jong nog en lenig, gespierd en gestaald. Geen betere naam is er voor deze jubi- leerende organisatie denkbaar; twee woor den met diepen zin! Leven: dat woord toovert voor den fris- schen geest van een jongen man alles wat adelt en verheft. Leven: schittert uit de oogen, die fonkelen als diamant. Leven: spelt de lach op de bloedroode lip pen, tintelt uit het woord en de klaterende lach, dat zegt de buigzaamheid der nog lenige spieren en zenuwen. Leven: zingt de zang en het lied als van slaande nachtegalen. Leven: is lenteboodschap, bloemenweelde, Vruchtbelofte, eeuwigheidsbelofte. Katholiek Leven is dubbel leven; lichame lijk, ja maar vóór alles geestelijk door de genade. Katholiek Leven is leven met en voor God, is in vrede zijn met Christus en zich zelf. Katholiek Leven is spreken tot en over God, is buigzaam zijn voor Goddelijke en menschelijke wetten. Katholiek Leven is gelooven, hopen en beminnen, is rein en eenvoudig zijn als het kleinste kind. Katholiek Leven is groot zijn als een stoere kerel in woord en daad. Katholiek Leven is juichen en jubelen, maar ook zuchten en kruisdragen. Katholiek Leven is zonnig als de Ver- rijzcnismorgen, eeuwig als de hemel zelf. Dat is heel in het kort de beteekenis van den naam dezer jubileerende vereeniging. „Katholiek Leven" staat in Schiedam als een kerngezonde twintigjarige! t Is niet san mij te melden wat in dien tijd gewerkt werd; maar wel te wenschen, dat K. L. in de moeilijke toekomst zich gelijk zal blijven °m zegen te brengen, ontwikkeling te geven, broederschap te houden, zooals tot nu toe gebeurde. K. L. blijve zijn leden bijbrengen, dat de oude Moederkerk in haar eeuwige jeugd in hen zien wil de mannen van de toekomst, het nieuwe jonge sterke geslacht dat alles belooft voor de komende tijden; K. L. kweeke de mannen der belofte, wier levenslente doet hopen op heerlijken oogst door rijke bloesemweelde voorspeld. Als naast het „Orate Fratres", bidt broe ders, ook op het programma staat „Laborate Dra tres", werkt broeders, dan spellen de komende jaren nog vruchtbaren arbeid. „Katholiek Leven"! Vooruit! om vooraan te staan in het katholieke openbare leven van uw stad. Vooruit! vol geestdrift, de wapens bij de band, de zegezang op de lippen, de hoop- v°lle moed in het hart! Vooruit! edelmoedig en steeds bereid om Bewapend met het woord, kennis te bren gen, leugen te verdrijven, de waarheid in volle zon te zetten! Vooruit! door uw voorbeeld, dat anderen bli u brengt; dan staat ge sterk en zult ge bij toenemen in jaren ongerept uw traditie bandhaven. Zoo zij het met Gods onmisbaren zegen. p. C. BIESTA. Ingekomen Is een verzoek van L. Verhagen vergunning tot oprichting van een bak- In het pand Fabristraat 31, kadaster esptte M, no, 2937, met een gasoven en een EEN KIJKJE OP DE NIEUWE Philips-radio-fabriek te Eindhoven. electromotor van 1 P.K., drijvende een deeg- machine. Dit verzoek is met de bijlagen op de Se cretarie der gemeente ter visie gelegd. Op Woensdag, den 28 September a.s. des voormiddags ten 11 ure, zal ten raadhuize gelegenheid worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van dit verzoek in te bren gen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende drie dagen vóór het tijdstip hier boven genoemd, kan op de secretarie der ge meente, van de schrifturen die ter zake moch ten zijn ingekomen, kennis worden genomen. Volgens da bestaande jurisprudentie zijn niet tot beroep op een beslissing ingevolge de hinderwet gerechtigd zij, die niet over eenkomstig art. 7 dier wet voor het gemeen tebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hun bezwaren montde- ling toe te lichten. Schiedam 14 September 1927. Gisteravond had een aanvankelijk matig, later vrij-goed bezochte ledenvergadering plaats van den R. K. Volksbond. Na opening der bijeenkomst stelde de voor zitter, de heer Mouwens, den nieuwen advi seur, kapelaan J. Bekkers, aan de leden voor. De voorzitter herinnerde er daarbij aan, dat kapelaan Bekkers reeds eenige weken aan het actieve vereenigingsleven heeft deelge nomen en hij sprak den wensch uit, namens het geheele bestuur, dat de leden zich door getrouwer meeleven de groote activiteit van den geestelijken adviseur zullen waardig toonen. In zijn dankwoord merkte kapelaan Bekkers op, dat hem wel reeds is gebleken, dat ook in Schiedam het vergaderingbezoek niet schitterend mag worden genoemd en hij hoopt dat zulks met het winterseizoen beter zal worden. De besturen kunnen nog zoo hard werken, dat werk is vruchteloos, wanneer de leden er niet achter staan. In de „N. S. Ct.", aldus spreker, hebt ge kunnen lezen, dat de K. S. A. plannen heeft, om dezen winter te gaan werken aan de ontwikkeling der Katholieken. Ook de leden van den R. K- Volksbond kunnen meer ontwikkeling heel goed gebruiken. We moeten niet achteraan komen, doch zorgen bij te zijn. En als er dan werk van wordt" ge maakt, om onze arbeiders zich meer bewust te doen worden van de kracht en de schoon heid die in het Katholicisme ligt, dan hoopt spreker op aller medewerking te mogen ver trouwen. De standsorganisatie geniet over het alge meen geen bijzondere sympathie; men meent aan de vakorganisatie genoeg te hebben. En toch is die standsorganisatie zoo broodnoodig. Alleen reeds in de ontwikkeling harer leden bezit ze een grootsche taak. Spreker hoopt dat de samenwerking welke hij reeds van het bestuur mocht ondervinden, hem ook van de zijde der leden ten deel zal vallen (applaus). De voorzitter deelt vervolgens mede, dat het 35-jarig bestaan niet op den bestemden tijd eind Juni kon worden gevierd, omdat toen reeds een triduum werd ge houden. Thans zal de viering wórden ge combineerd met het St. Willibrordusfeest en zal het triduum worden gehouden op 10, 11 en 13 November; als leider zal optreden kapelaan Nolet. De vaandels der afdeelingen behooren tijdens het triduum in de kerk aan wezig te zijn. Spr. verzoekt ook de afdeelin gen haar vaandels ter opluistering van het veertiguren-gebed in de Gorzenkerk naar die kerk te doen overbrengen. De trekking van de groote verloting van den R. K. Volksbond zal plaats hebben op 18 October; waar nog niet alle loten zijn geplaatst, doet de voorzitter een beroep op de leden om alsnog hun actie niet stop te zetten. De commissie voor de verificatie der boeken deelde mee, dat alles in de beste orde, was bevonden. Naar aanleiding van de mededeeling van den voorzitter dat de teekenschool zal aan vangen op 26 September a.s. en dat nog niet allen die werden verwacht zich hebben op gegeven, ontspon zich een korte discussie over de beteekenis van de bijzondere ambachts school, waarbij de voorzitter er den nadruk op legde, dat vooral de omgang voor en na de lesuren van groote beteekenis is; immers onder zijn schoolmakkers kiest men zijn vrienden. De kolencommissie heeft haaar arbeid voor- loopig gestaakt, tot tijd en wijle van meer belangstelling voor haar bedoelen zal worden blijk gegeven. De voorzitter vestigde voorts de aandacht op de biljetten welke aan de organisaties zijn uitgereikt terzake de huurverhoogingen. De „Schied. Bestuurdersbond" heeft zijn rap port reeds gereed, een rapport overigens dat aanwijst, dat de er aan besteede moeite vruchteloos is. Van de 2700 uitgegeven vragen lijsten zijn er slechts 197 ingevuld op een wijze, dat ze waarde hebben voor het onder zoek. Daarbij is de samenstelling van het rapport zoo vaag, dat uien er geen houvast aan heeft. Zoo vraagt men zich voor elke groep van woningen af welk percentage sinds Mei van het vorig jaar met het maximum van het in het rapport vermelde bedrag werd verhoogd en welk percentage met het minimum. De R. K. Volksbond heeft geen vragenlijst gezonden aan diegenen harer leden, die een huis bewonen van een woningbouw vereeniging, omdat voor dit soort woningen geen huur- verordening in het leven kan worden ge roepen. Immers huurverhoogingen kunnen voor deze woningen niet plaats hebben zon der medewerking van den gemeenteraad. Daardoor werd het aantal uitgereikte circu laires tot ongeveer 40 percent van het leden tal beperkt. Spreker vertrouwt dat de vak- vereenigingen zoo spoedig mogelijk de ant woorden zullen ophalen, opdat het gevraagde rapport kunne worden uitgebracht. Er zal dan blijken, voor spreker is dit nu reeds een overtuiging, dat er van een ongemotiveerde huuropdrijving, die een gemeentelijke huur- verordening zou wettigen, geen sprake ls geweest. Aan de orde kwam thans de bespreking voor de Centrale Raadsvergadering De heer Mouwens memoreert, dat statuten wijziging op de aaanstaande Centrale ver gadering, die den 26sten September gehouden zal worden, aan de orde komt. In verband met de begrooting en de daar aan eventueel vastzittende contributieverhoo- ging, wordt de houding besproken van eenige andere plaatselijke afdeelingen. Met de be sluiten, door die afdeelingen genomen, kon de vergadering zich niet vereenigen. Uit het samenvloeien van de standsorgani saties volgt, dat de centrale leiding meer geldmiddelen moet hebben, om haar taak intenser te vervullen. Hoewel de bond zoo veel mogelijk zal trachten buiten alle contri- butieverhooging te blijven, moet toch aan de afgevaardigden naar de alg. vergadering een zeker mandaat medegegeven worden. Nadat nog enkele vragen over dit onder werp waren beantwoord, werd besloten met de begrooting accoord te gaan en alle conse quenties daarvan te aanvaarden. Bij de bespreking van de a.s. bestuursver kiezing voor den Centralen Raad werd de candidatuur van den heer v. Dongen uit Rotterdam, door enkele leden krachtig aan bevolen. Tenslotte kwamen nog in eenige wijzigingen in de statuten voor de afdeelingen, benevens in het huishoudelijk reglement. De meeste wijzigingen waren hier practisch reeds ge woonte. In verband met de actie, welke de K. S. A. zoo spoedig mogelijk wil ontplooien, ver zocht de voorzitter dringend de medewerking van al de aangesloten organisaties. Op een desbetreffende vraag van den heer Etman, kon de voorzitter nog antwoorden, dat het bestuur der K.S.A. zijn werk wil aanvangen, met een groote protestvergadering tegen de Kerkvervolging in Mexico. Als spre ker voor deze vergadering zal uitgenoodigd worden kapelaan Nolet, die hiervoor wel de aangewezen persoon is. Het lijdt wel geen twijfel, of kapelaan Nolet zal deze uit- noodiging aanvaarden. De weleerw. heer J. Bekkers, kapelaan in de parochie Frankenland, geestelijk advi seur der standsorganisaties, zal morgen voor een reis van een drietal weken naar Italië vertrekken. Zijneerwaarde zal geruimen tijd van zijn vacantie te Rome doorbrengen. GELUKKIG 1 I GELUKKIG 1 I Wat zullen de toeschouwers genieten I 1 I De eerste prachtvertooning! 8 uur Let op Entree 1. De baten komen de Flores-missie ten goede. U doet dus tevens 'n goed werk. Vrijdagavond: Entree 75 c. Ie rang en 50 c. 2e r. Zaterdag Let op de volgende gunstige conditie entree slechts 40 cents voor de beste plaatsen- Waarom zoo goedkoop Omdat iedereen van dit prachtwerk moet kunnen genieten. Zondagnamiddag gezellig FAMILIE-MATINEE 50 ct. en 30 ct. voor volwassenen, 25 ct. en 15 ct. v. kinderen. Zondagavond 75 ct. en 50 ct. Heeft U al kaartjes? Zorgt er bijtijds voor. Indien de Zelatrice nog niet bij U geweest is, haalt ze dan aan den R.K. VOLKSBOND, waar de vertooningen worden gegeven. Dus morgen Donderdag 15 September de eerste voorstelling in Schiedam. Plaatsbespr. in het gebouw van 10 tot 12 en van 2 tot 6 uur. Reel. 352S DE FLORES-FILM Morgenavond om 8 uur in het gebouw van den R. K. Volksbond de eerste voorstelling van de Floresfilm! We gelooven, dat het nu wel haast overbodig mag zijn nog een aan beveling voor deze film te schrijven. Geheel Katholiek Schiedam dient ze te gaan zien. We zullen er niet slechts onzen missiegeest, waarvoor Katholiek Nederland zich in de geheele wereld zulk een schitterenden naam heeft verworven, doen herleven, maar we zullen er ook genieten van iets, wat het best-gedocumenteerde koloniaal Instituut niet bezit. Laten wij hier nog even memoreeren, wat „De Tijd" over de Floresfilm zegt: „Zelden zagen wij een film, die op zulk een overzichtelijke, boeiende en vaak tref fende wijze het missiewerk in heel haar prachtige veelzijdigheid deed zien.... De groot sche en indrukwekkende natuurtafereelen, de merkwaardige volkstypes en de heidensche plechtigheden, die een schrille tegenstelling vormen met het stille ingetogen beschavings werk der missionarissen, die men op hun avontuurlijke bedieningsrelzen te midden van het woeste landschap volgt, ls van groote ontroeringskracht." Op de Maandagavond gehouden jaarverga dering der Eerste Schiedamsche Schaakver- eeniging, werd meegedeeld, dat ln 1928 wed strijden zullen worden gehouden" voor het kampioenschap schaken Schiedam. De jaar verslagen van secretaris en penningmeester werden goedgekeurd. Er bleek een batig saldo ln kas te zijn van ongeveer 50. Dit seizoen zullen weder winterwedstrijden worden ge speeld volgens Zwitsersch systeem, het aan tal ronden is uitgebreid tot vijftien. Maandag a.s. wordt met de wedstrijden een begin ge maakt. In de competitie van den Nederlandschen Schaakbond zal dit speeljaar met. twee tien tallen (vorig jaar één tiental) worden deel genomen. 's Maandags, repetitie Muziekgezelschap St. Ambroslus, 8 uur, R.K. Volksbond. Dinsdags: repetitie R.K. Mannenzangvereeni- ging St. Caecilea, half 9, R.K. Volksbond. St. Joris Doele, Stedelijk Museum. Geopend eiken Zaterdag van 25 uur. Van Donderdag 15 tot en met Zondag 18 September 's avonds om 8 uur Floresfilm; voorstelling voor volwassenen. Zondag 18 Sep tember om 3 uur matinée. Heden Vergadering Ned. R. K. Bond van houtbe werkers, meubelmakers en behangers en aan verwante vakken. Geb. R. K. Volksbond. Aan vang 8 uur. 29 September Concert O. B. K. met medewerking vau „Schiedam's Mannenkoor Orpheus" in de Orpheus-schulp. 16 Sept.: Tlvoli, der Blaue Vogel, 8.15 uur (voor volwassenen). 17 Sept.: Groote Schouwburg, Kleeren ma ken de vrouw (R'damsch-Hofstad-Tooneel), 8.15 uur (voor volwassenen). D a g e 1 ij k s Groote Schouwburg, Het Poli- tleraadsel (Ver. Rott Hofstadtooneel), 8 uur (voor volwassenen). Circus Schouwburg, De drie Fratellini's, Woensdagmiddag 2 uur (voor kinderen en volwassenen); 8 uur (voor volw.) Circus Amar, Veemarkt, 8 uur (matinée- voorstellingen Woensdag- en Zaterdagmiddag) Bioscopen. Goedgekeurde programma'B tot en met Donderdag 15 September a.s. in: Corso-Cinema (voor volwassenen); Royal (voor volwassenen); Olympia (voor volwaa senen); Ooster-Theater (voor volwassenen); Centraal (voor volwassenen). BEURS VAN SCHIEDAM Moutwijn SCHIEDAM, 14 Sept. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn 46 pet. 15. Namens de commissie voor de noteering H. J. JANSEN. SCHIEDAM, 14 Sept. Men noteert vcor melasse spiritus 100 pet. ƒ34.per H.L. Ruwe graanspiritus 60 pet. 17.per H.L. Spoeling Noteering van de Coöp. Vereen. „Schied. Spoelingvereeniging". Heden 1.60 per ketel. Tot 2en secretaris werd gekozen de heer J. Eering, zulks in de plaats van den aftre denden functionaris, den heer M. Hakemul- der, die zich niet herkiesbaar stelde. In Februari 1928 hoopt men het 5-jarig be staan der vereeniging te herdenken met een feestavond voor leden, donateurs en hun da mes. Verlofgangers: H. J. Veraart en mevr. M. Veraart, geb. Pomes, beiden contr. 1ste klasse bij den P. T. T., alhier. Men verzoekt ons te willen melden dat O. B. K. tot sluiting van bet seizoen nog een buitengewoon concert zal geven op Don derdag 29 September, in de Orpkeusschulp, zulks met medewerking van de Kon. zang- vereeniging „Schiedamsch Mannenkoor Or pheus", tegen matigen toegangsprijs. Ten nadeele van D. B., 78 jaar, wonende Oudedijk alhier, is terwijl hij zich met paard en wagen voor de flesschenfabriek van de firma Meyer aan den Buitenhavenweg be vond, een zweep ontvreemd. De politie stelt een onderzoek in. Uit een in aanbouw zijnd pand aan de v. d. Elststraat zijn ten nadeele van H. Y., wonende te Rotterdam een paar vetleereh laarzen ontvreemd. Bij de politie ls aangifte gedaan. Aangifte van 913 September GEBOREN: Catharina, d. v. P. Smit en D. van Dorp, L. Krkstr. Elisabth, d. v, J. G. J. Kleijheeg en E. Meijer, Singel Elizabeth, d. v. M. Korpel en A. Bakker, Huijsmansstraat Neelis, z. v. L. Butter en S. H. Derksen, Broersvest Christiaan A„ z. v. W. N. J. van Rutten en H. M. P. van Veen, Westfr.str. Johannes H., z. v. J. C. Brouwer en J. M. Staal, Graaf Florisstraat Adrianus, z. v. P. G. H. de Rouw en M. Kinneging, Verbr. Erven. OVERLEDEN: J. A. de Knikker wedr. van J. C. Heese, Broersveld, 78 j. E. T. der Boor, 2 j., L. Achterweg.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 1