DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKENV 50ste Jaargang Donderdag 15 September 1927 No 14965 Bil nummer bestaat uit drie Waden STADSNIEUWS Hoera! De Flor es-Film De Flores-Film Hoera! DE SCHOOLBIOSCOOP DRANKWET gemeentelijke zweminrichting GEMEENTELIJKE SCHOOLBIOSCOOP Heden Donderdagavond ELITE-VOORSTELLING DE FLORES-FILM DE A. S. M. I. T. KEGELWEDSTRIJD IN „DE KROON" BEÏAARDBESPELING OPENBARE VERKOOPING ONVOORZICHTIG UIT ROTTERDAM; AGENDA. KUNST-AGENDA. TE ROTTERDAM BEURS VAN SCHIEDAM Moutwijn Spiritus MANNEN-ZANGVEREENIGING R. Y. M. A. R- I EUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bureao 1 KOEMARKT 4, SCHIEDAM. Telslooa Intercommunaal no. 68085 Postbus no. 39 ABONNEMENTEN: per 3 maandeD 3-25. per maand 1.10, per week 25 cent Franco per post ƒ3.75 pet kwart. Afzonderlijke nummers 5 ct. Postchèqne en Girodienst 81440- 3T- Üt Advertentiên15 regels 1.55. Elke regel meer 30 ct. Reclames tusschen den tekst 60 cL per regel. Kleine advertenties: 30 woorden 25 ct. elk woord meer 5 ct tot een maximum van 50 woorden. Kabouter-advert 5 reg. ƒ0.50,10 reg. ƒ0.75, 15 reg. ƒ1. Incassokosten worden berekend L; us-Ongevallenverzekering 500 bij overlijden dooreen ongeval; ƒ500 bij verlies van beide handen, voeten of oogen; 250 bij verlies van één hand, één voet of één oog; ƒ150 bij verlies van een duim- ƒ75 bii verlies van eer» wijsvinger; f 50 twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. De uitkeeringen ingevolge deze verzekering zijn herverzekerd bij de Nieuwe HAVBank, Lange Haven 103, Schiedam. We drukken hierachter af het rapport, dat de commissie welke zich tot taak had gesteld de mogelijkheid van een schoolbioscoop voor onze gemeente te onder zoeken, aan den raad heeft uitgebracht. De commissie heeft zich met. toewijding en nauwgezetheid van haar taak gekweten. De namen van haar leden kapelaan, thans pastoor Paulussen, maakte van het drietal deel uit spraken er trouwens borg voor, dat aan den raad iets degelijks zou worden voorgelegd. Intusschen hadden wij toch ook wel eens graag het oordeel van de commissie gehoord over de prealabele kwestie, welke naar ons bekend is vele ouders zich doet afvragen of er aan de schoolbioscoop ook geen schaduw kant is. We weten nu eenmaal, dat de bioscoop we spreken hier in het algemeen en hebben in de verste verte geen bepaalde bioscopen op het oog heel wat op haar geweten heeft. We hebben, heusch niet onverdienste lijk, dê stelling hooren verdedigen dat de bioscoop in haar uitwerking verderfelijk is. En dan was steeds het groote argument, dat een zeer aanmerkelijk deel van het publiek in de bioscoop zoekt en steeds meer gaat zoeken het sensationeele en het sen- sueele. Daar is een wisselwerking: vaak haalt de bioscoop de massa naar beneden en de massa vraagt films die haar naar beneden trekken. Het is een feit, dat duizenden en duizen den aan het bioscoopbezoek zijn verslaafd, daar op goedkoope wijze ontspanning zoeken en die ontspanning bij voorkeur zoeken als ze minderwaardig, om geen ander woord te gebruiken, is. En dan vragen we en we hadden gaarne gezien, dat de commissie ook daarover haar licht had laten schijnen is het, gezien dit feit, wenschelijlc, dat onze kinderen met de bioscoop vertrouwd worden gemaakt? Zijn de voordeelen van de schoolbioscoop We ontkennen ze allerminst van dien aard, dat we het gevaar op den koop toe nemen, dat onze kinderen den weg leeien ook naar die bioscoop, waarvan het nut, zacht uitgedrukt, twijfelachtig is. Men begrijpe ons niet verkeerd. We weten heel goed, dat ook in Katholieke onderwijs instellingen bioscoopvoorstellingen worden gegeven. We denken er niet aan de waarde van de bioscoop voor het onderwijs aan te tasten. Maar er is thans met de school bioscoop eenige ondervinding. En nu vragen we slechts dit: leert die ondervinding, dat uit die schoolbioscoop voor onze kinderen gevolgen voortvloeien met betrekking tot een bioscoopbezoek, waarvan we hen zoo lang mogelijk zouden willen afhouden? We zijn niet in staat zelf een afdoend antwoord op die vraag te geven. Sterker, we sluiten zelfs de mogelijkheid niet uit, dat de school- en ontwikkelingsbioscoop in zekere mate de zucht naar de vermakelijk heidsbioscoop zou kunnen verdringen. Maar de zaak zelf lijkt ons in het belang onzer kinderen onderzoek en overweging ten volle waard. Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officieele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur B. en W. van Schiedam brengen ter open bare kennis, dat bij hen is ingekomen een ver zoek van J. Vogelezang, alhier, om verlof voor den verkoop van alcoholvrijen drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop in de bene- den-localiteit van het perceel Brouwerstraat 40; en herinneren er aan, dat binnen 2 we ken na deze bekendmaking tegen het verlee- hen van het verlof bij hun College schriftelijk bezwaren moeten worden ingebracht. Schiedam, 15 September 1927. De temperatuur van het water bedraagt he- den 61 graden. HET RAPPORT DER COMMISSIE Eeu eigen gemeentelijke school- en ontwikkelingsbioscoop aanbevolen We ontvingen het rapport van de commissie welke zich tot taak had gesteld de mogelijk heid tot het oprichten van een Schoei- en Ont wikkelingsbioscoop te Schiedam te onderzoe ken. We ontleenen aan het uitvoerig rapport het volgende: De commissie, bestaat uit kapelaau, thans pastoor L. P. J. Paulussen en de heeren J. E. Baker en A. Huksliorn is tot de volgende conclusiën gekomen: I. De bioscoop heeft in haar eerste bestaans jaren een verderfelijken invloed uitgeoefen-J, die iniellectueelen van de fiimwerold afstootte. II. Veel Is er sinds dien echter verbeterd. Er zijn thans goede films, die in dienst van de volksontwikkeling gesteld kunnen worden, III. Het instituut Schoolbioscoop is van be trekkelijk reeenten datum. Ontdaan van alle overschatting zal de schoolbioscoop een belang rijke factor kunnen vormen zoor het aanschou welijk onderwijs. IV. Een schoolbioscoop is voor het onder wijs te Schiedam zeer gewenscht. en practisch uitvoerbaar, zonder te zware financieele offers van de gemeente te eischen. V. De oprichtng van een ontwikkelings- bioscoop is ook gewenscht, mede op grond als bestrijdingsmiddel tegen filmexcessen. De commissie meent, dat het onder V ver melde tegelijk met het onder IV vermelde uit gevoerd zal behoeven te worden, hoewel zij een gelijktijdige uitvoering van het onder IV en V genoemde raadzaam oordeelt. Schoolbioscoop. De commissie is van de ge dachte uitgegaan, dat de schoolbioscoop door haar het eerst naar voren gebracht moet wor den. In het kort wil zij do voordeelen van het filmonderwijs bepleiten. Een van de voornaamste paedagogische eischen luidt, dat al ons onderwijs zooveol mogelijk van aanschouwing moet uitgaan. Met behulp van schoolwandplaten is de wijze van aanschouwing in zekeren zin zeer beperkt. Om bijv. een goede, juiste voorstelling van een rivier te verkrijgen, zou alleen reeds een reeks van diverse platen noodig zijn. Zoodoende zou de voorraad platen enorm uitgebreid moeten worden. In dat opzicht hebben de lichtbeelden en mooie oplossing gegeven. En daardoor is men in staat het aantal heelden bijkans onbeperkt te vermeerderen. Door de vergrooting: van het beeld heeft men tevens en gewichtig voordeel bereikt. Doch èn schoolplaten ën lichtbeelden missen één belangrijk element d.i. de actie, de beweging, die niet tot uitdrukking komt hij de eerstgenoemde hulpmiddelen. De bioscoop kan hare diensten bewijzen aan verschillende vakken voor het onderwijs Wij noemen vooral aardrijkskunde, nat. historie, geschiedenis en volkenkunde enz. Daarvoor zal het een dankbaar hulpmiddel zijn. De film zal de kinderen meer tot wereldbur gers maken. Wat zij nimmer te aanschouwen zullen krijgen, kunnen zij door de film benade- ren. De beteekenis van de schoolbioscoop is niet in geringe mate verhoogq door het stilstaan-apparaat, waarbij het mogelijk is op elk willekeurig oogenblik tijdens de expli catie de film stop te zetten, waardoor de volle aandacht op een bepaald onderdeel ge vestigd kan worden. Films, welke in ver traagd tempo worden opgenomen, kunnen ook belangrijke diensten bewijzen. Vakscholen Onze commissie kan voorts er op wijzen dat van een schoolbioscoop niet alleen dê lagere school, doch ook de vakscholen (o.a. ambachts-, huishoud- en industrieschool) de H. B. S. en andere inrichtingen de vruchten klmnen plukken. Dit is 0ok het geval met bestaande schoolbioscopen in ons land Goede films Voor eenige jaren werd als leemte gevoeld het gemis aan goede onderwijsfiims. De keuze daartoe was zeer beperkt, wat zijn oorzaak daarin vond, dat die leerfilms voor de film industrie verlies en geen voordeel oplever den. Ook daarin is verandering gekomen. De vereeniging voor Onderwijs- en Ontwikkelings films de V. O. F. kortweg genaamd heeft zich deze zaak aangetrokken. Uit den volledigen catalogus van die vereeniging blijkt wel, dat er meer dan ruime keuze is van deugdelijke films. We kunnen verklaren, dat de verscheiden heid in goede onderwijsfiims thans van dien aard is, dat niet gewacht behoeft te worden met de oprichting van een schoolbioscoop. Dit kan op verschillende wijzen geschieden. Ontwikkelingsbioscoop Het zij ons echter eerst vergund met een kort woord over de film In dienst van de volksontwikkeling te spreken. De bioscoop in het algemeen is een vraag stuk geworden, dat opgelost dient te worden en dat door verbod niet weggeredeneerd kan worden. De macht van de film ging bijv. die van de pers voor een deel overvleugelen. Het goede in de films werd sterk naar Ze is er die schitterende rolprent. Ze is er die Ben Hur der werkelijkheid. Die zal kostelijk zijn. Aanv. 8 uur. Let op Entree slechts 1. Morgen Vrijdagavond: Entree 75 en 50 cents. Zaterdagavond: Entree 40 cents voor de beste plaatsen. Zondagavond: Entree 75 en 50 cents. Waarom dat verschil in prijs?? Omdat iedereen die pracht-film moet kunnen bewonderen. Aanv. 's avonds 8 uur. Zondagmiddag om 3 u. Matinee tegen 50 en 30 c. voor volwassenen en 25 en 15 c. voor kinderen. Voorstellingen in den R. K. VOLKSBOND. Piaatsbespr. aldaar van 10 tot 12 en 2—6 KEURIGE MUZIEK! PRETTIGE EN DUIDELIJKE EXPLICATIE! U komt toch ook 'ns genietenll! Reel. 362S voren gebracht. Het publiek ging ook eischen stellen. De smaak ging zich wijzigen. Fabri kanten en directeuren moesten daarmee de eenigst denkbare macht over hen gaan er kennen. Thans begint zich langzaam aan dat proces te ontwikkelen. Wij erkennen echter, dat het nog een begin van een langen weg is en nog veel zal er moeten gebeuren eer de ver- maaksbioscoop als goed en eerzaam geprezen zal worden. Het „volk of „het gemeen" is instinctief tegen het nieuwe. Is het daarmee vertrouwd, dan aanvaardt het dat nieuwe. En opmerke lijk is het, dat juist die kringen zich met vertrouwen geven aan de film. Die primi tieve aanleg kan benut worden. In dien primitieven staat kunnen de kinderlijke ge voelens met tact en overleg geleid worden. Die gevoelens moeten geleidelijk tot betere vervormd, veredeld worden. In dit verband gaat er van de film can ook een groote macht ten goede uit. Zoo is het volk ontvankelijk voor roman tiek en dit kan b.v. in historische films be vredigd worden. Zoodoende kan men het daarheen leiden, dat het schoonheidsgevoel van de massa verbeterd wordt. Voorstellingen voor volwassenen Onze commissie is echter van oordeel, dat een afzonderlijke ontwikkelingsbioscoop boven vermeld proces kan bespoedigen en dat een dergelijke inrichting vooral zal bijdragen tot de volksontwikkeling, tot de bestrijding van het bioscoop-kwaad. De drang tot meerdere kennis wordt tegen woordig duidelijk gedemonstreerd in volks universiteiten, in vereenigingen, maatschap pijen van allerlei richting en godsdienst, die gelegenheid to.t ontwikkeling geven. Dat streven kan de ontwikkelingsbioscoop aan wakkeren. De school- en ontwikkelingsbioscoop be hoeven echter geenszins met elkaar gepaard te gaan. In Rotterdam bijv. worden geen voorstellingen voor volwassenen gegeven. Onze commissie acht een combinatie een groot voordeel, zonder dat dit verhooging van kosten medebrengt. (Slot volgt) Hedenavond gaat dan voor het eerst in het gebouw van den R. K. Volksbond, de Flores- film. We hebben omtrent deze merkwaardige film, eenig in folkloristisch opzicht, eenig ook om het rijke inzicht dat zij geeft in den missie- arbeid, reeds zooveel gezegd,dat we mogen verwachten dat geen Katholiek Schiedammer verzuimen zal ze te gaan zien. We zullen er ontwikkeling opdoen, onzen missiegeest verle vendigen en met onze komst steunen we nog op bescheiden wijze, het missiewerk in onze Oost, waaraan wij zulke groote verplichtingen hebben. De definitieve afrekening van de tentoon stelling zal plaats hebben in een vergadering van het comité op Maandag 19 September in hotel Beijersbergen, Vlaardlngerstraat, 's avonds 8 uur. Toegang tot de bijeenkomst hebben alle leden van den georganiseerden middenstand, benevens alle belangstellenden. Gisteravond om twaalf uur was de stand voor de invitatiewedstrijden als volgt: 1. v. Walsum R'dam, 141 punten, 20 treffers, eindcijfers 16; 2. H. Willemse Schiedam, resp. 141, 20, 6; 3. Kreuger, Schiedam. 132, 19, 28; 4. A. Overeynder, R'dam, 130, 20, 29; 5. J. v. d. Berg R'dam. 130, 19, 32, 6. v. Vliet, R'dam, 128, 20, 28; 7. J. Strack, R'dam, 128, 19, 8; 8. J, Borkus. R'dam, 123, 17, 13; 9. C. Jan sen, R'dam, 122, 18, 12; 10. M. Bosman, .R'dam 121, 20. 23. Dames geen verandering. De dagprijs was gisteren voor den heer L. Witkamp met 147 punten. Het programma van de 4e Beiaardbespe- ling op Vrijdag 16 September 's avonds 8 uur te geven op den St. Janstoren door den heer Ferd. Timmermans, luidt als volgt: 1. a. Rubensmarsch, Peter Benoit. b. Rondino (verplicht wedstrijdnum- mer voor Utrecht) W. J Kersbergen. 2. a. Ferme jongens, stoere knapen, J. J. Viotta. b. Hollands vlag, je bent mijn glorie J. F. J Wierts. C. Laet sang en spel, tamboer en fluijt Valerius (1572) 3. Concerto, Vivaldi. 4. a. Het liedje v. d. beiaardier, E. Hullebroeck. b. Hij die geenliedje zingen kan E. Hullebroeck. 5. Turksche marsch W. A. Mozart. 6. a. Avondliedje, Fx. Silcher. b. Die ou hande van mij Moeder A. LambrechtsVos. c. Wiegeliedje, Jac. Opzomer. 7. Post.ludium, Jet. Denijn. Naar men weet, heeft dezer dagen de heer Ferdinand Timmermans in Utrecht en in den Bosch, tegenover beiaardiers var naam, dan lsten prijs weten te verwerven. Zeer zeker mag Schiedam het zich tot een voorrecht rekenen, dat deze bekwame beiaard speler zich op ons stadscqrillon laat hooren. Al neemt de belangstelling in z'ju spel zien der oogen toe, zij is nog niet, wat ze zou kun nen zijn. Wanneer de heer Timmermans zich in Rotterdam laat hooren op het carillon van het Stadhuis, kan men ervan verzekerd zijn een gToote aandachtig luisterende menigte in de omgeving aan te treffen. Zoo zou het ook hier moeten zijn. Een noodzakelijke voorwaarde om de concer ten van den heer Timmermans tot hun recht te doen komen is ongetwijfeld méér stilte in den naasten omtrek van den stadstoren. Hot voorbij ratelen van melkwagens en vrachtau to's, het getoeter van passeerende auto's enz. diende gedurende het concertuur vermeden te worden. Laten wij hopen, dat maatregelen niet ach terwege zullen blijven, opdat de mooie caril- lonmuziek van den heer Timmermans zoo goed mogelijk kan worden gehoord. Ten slotte wekken wij gaarne het Sehie- damsch publiek 09, Vrijdagavond naar het concert te gaan luisteren, want wat meer waar deering der pogingen van het Gemeentebestuur om een aloude en allerwegen oplevende tra ditie in eere te houden, zou geen overdaad zijn. Bij de gisteren ten overstaan van de notaris sen Molenaar te Rotterdam en Blaisse te Schie dam in het notarishuis aldaar gehouden ver- kooping van 2 winkel- en woonhuizen aan de Van Speijkstraat, nummers 4 c-n 6. werden deze gecombineerd verkocht voor 22.620. Gistermiddag te ongeveer 4 uur. is de 13- jarige Th. IC., wonende in de Warande, met zijn linkerknie in de scherpe punt van een ijzeren hek gevallen, waarop hij zat te spe len. De knaap liep een zoo ernstige scheur- wond op, dat hij na door een agent van poli tie voorloopig te zijn verhonden, op last van dr. Elzevier Dom werd overgebracht naar het ziekenhuis. KATHOLIEKE RADIO OMROEP Gisterenavond hield de K. R. O. afd. Rot terdam een goed bezochte vergadering. Na een inleidend woord van den voorzitter, den heer G. W. S. Jansen, nam pater L. Per- quin O.P. het woord. Spreker stelde de vraag: Is de radio van groote beteekenis? Willen we de sympathie der Katholieken voor het werk van de Katholieke Radio-Omroep winnen, dan moeten we hun allereerst de overtuiging bijl brengen, aldus spreker. Spreker gaat daarna na de steeds grootere perfectionneering in de middelen om zijn denk beelden en overtuigingen aan de groote massa kenbaar te maken. Als de kroon op het werk staat daar de radio, die in de toekomst vol gens spreker een nog grootere plaats gaat in nemen dan de pers. In ons land zijn meer dan 200.000 toestellen. Rekent men dat aan ieder toestel vier per sonen luisteren, dan krijgt men een totaal van een achthonderdduizend toehoorders. Daarom moeten wij, Katholieken, ons van die radio meester maken, om ons Katholieke volk dat te geven, wat het noodig heeft in dezen mo dernen, gevaarlijken strijd. De Katholieke Radio-Omroep heeft echter aldoor een harden strijd moeten voeren, en wel voornamelijk door het feit dat de neutra len het eerst beslag op deze nieuwe vinding hebben gelegd. Zij hebben verschillende soor ten van tactiek gevoerd om dit bezit zoo lang mogelijk te handhaven. Al hun pogingen heb- "s Maandags, repetitie Muziekgezelschap St. Ambrosius, 8 uur, R.K. Volksbond. Dinsdags: repetitie R.K. Mannenzangvereent- ging St. Caeciiea, half 9, R.K. Volksbond. St. Joris Doele, Stedelijk Museum. Geopend eiken Zaterdag van 25 uur. Van Donderdag 15 tot en met Zondag 18, September 's avonds om 8 uur Floresfilm;] voorstelling voor volwassenen. Zondag 18 Sep tember om 3 uur matinêe. 19 September Afrekening Asmit; hotel Beijersbergen* Vlaardingerstraat. Aanvang 8 uur. 29 September Concert O. B. K. met medewerking van „Schiedam's Mannenkoor Orpheus" in de Orpheus-schulp. 16 S e p t.: Tivoli, der Blaue Vogel, 8.15 uur (voor volwassenen). 17 Sept.: Groote Schouwburg, Kieeren ma ken de vrouw (R'damsch-Hofstad-Tooneel), 8.15 uur (voor volwassenen). D a g e 1 ij k s Groote Schouwburg, Het Poll- tieraadsel (Ver. Rott Hofstadtooneel), 8 uur (voor volwassenen), Circus Schouwburg, De drie Fratellini's, 8 uur (voor volwassenen). Circus Amar, Veemarkt, 8 uur (matinée- voorstellingen Woensdag- en Zaterdagmiddag) Bioscopen. Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 15 September a.s. in:] Corso-Cinema (voor volwassenen)Royal (voor volwassenen)Olympia (voor volwas senen); Ooster-Theater (voor volwassenen):! Centraal (voor volwassenen). SCHIEDAM, 15 Sept. Officieele notearing van de Commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn 46 pet. 15. Namens de commissie voor de noteeringf H. J. JANSEN. SCHIEDAM, 15 Sept. Men noteert voor, melasse spiritus 100 pet. 34.per H.L. Ruwe graanspiritus 60 pet. 17.per H.L'. Spoeling Noteering van de Coöp. Vereen. „Schied, Spoelingvereeniging". Heden 1.60 per ketel. ben echter gefaald. Het eind van het lied is dat de Katholieke Radio-Omroep er is. (Applaus). Uit al die tegenkanting blijkt ook wel vol doende, van welk belang de radio in het alge meen is. We zijn echter nog lang niet waar we zijn moeten, aldus spreker. Speciaal Rotterdam' staat nog verre achter bij de andere groote steden. Spreker stelt de vraag: Hoe ver zijn we nu gekomen? In Huizen bij Laren staat een perfect Ra- dio-uitzendstation. Over een dag of tien be ginnen de proefzendingen, üver een week of drie heeft de officieele opening plaats. Het programma is vastgesteld. Alle benoodigde krachten zijn al aangeworven. En die krachten zijn allemaal, zonder uitzondering, first class,; zoowel op amusementsgebied als op het gebied van lezingen en cursussen. Natuurlijk zal dit veel geld kosten. Behalve de kosten van het zendstation en het perso neel worden de kosten op 1500.per week geraamd. Daarom moeten alle Katholieken hun beste krachten voor dit groote doel geven, en hun waardeering toonen voor den moeizamen arbeid voor dit werk verricht, door ijverig propagan da te maken voor de Katholieke Radio-Omroep. De voorzitter dankte Pater Perquin voor zijn gloedvolle rede en stelde de gelegenheid open tot vragen stellen, waar vele leden gebruik van maakten. Besloten werd lederen tweeden en derden Woensdag van de maand samen te komen in het Marinierstehuis te Rotterdam. Een onmiddellijk succes van den avond was de aanwerving van 25 nieuwe leden. Te Kralingscheveer is met 40 leden opge richt de mannen-zangvereeniging R. Y. M. A. R,, bestaande uit personeel der N. V. Rotter- damsche Ijzer- en Metaalgieterij A. Radema ker. Tot directeur is benoemd de heer R. Nocken te Sliedrecht. Het bestuur is als volgt samengesteld: J. K. Rook, vo:rzitter; G. Cornelissen, secretaris;! P. Versluis, penningmeester; D. Lammers en. A. de Groot, beide commissarissen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 1