DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN DE FLORES - FILM 50ste Jaargang Zaterdag 17 September 1927 No. 14967 Dit nummer bestaat uit drie Waden STADSNIEUWS ROTTERDAM'S ANNEXATIEPLANNEN GEVALLEN SCHEEPVAART Uit Schiedam vertrokken 16 September: Braziliaansch s.s. Bagé, met stukgoederen naar Hamburg; s.s, Cogandale, naar Swan sea; s.s. Karmt, naar Flekefjord; ss. Harald, naar Rotterdam, AGENDA. KUNST-AGENDA. TE ROTTERDAM DE FLCRES-FILM ZONDAGSDIENST GENEESKUNDIGEN EN APOTHEKEN JONGENSRUZIE V WAT IS ER MET HET ST. JACOBS GASTHUIS? Heden Zaterdagavond goedkoope voorstelling a 40 cents. VERDRONKEN COURANT Gratis van een i-Ongevallenverzekering f 500 bij overlijden dooreen ongeval; 500 bij verlies van beide handen, voct^ of oogen; 250 bii verlies van één hmd één wt nf ===T=; ,5° TO""° »U« vl„Se„ van een hand, ƒ25 bij vartia. van elke, .„daran vinger. Da V.rVring loop, „p Ja ioonvaar^™ Zif ïl.dTavdan rfg.T'tn De nitkeenngcn ingevolge deze verzekering zijn herverzekerd bij de Nienwe HAVBank, Lange Haven 103, Schiedam. «orden atgelrukt. Bureau KOEMARKT 4, SCHIEDAM. Telefoon Iniercommnnaal no. 68085 Postbus no. 39 ABONNEMENTEN: per 3 maanden 3-25. per maand ƒ1.10, per week 25 cent. Franco per post 3.75 per kwart. Afzonderlijke nummers 5 ct. Postchèque en Girodienst 81440. Adverlentiên1 6 regels 1.55. Elke regel meer 30 ct. Reclames tusschen den leksl 60 ct< per regel. Kleine advertenties: 30 woorden 25 ct. elk woord meer 5 ct. tot een maximum van 50 woorden. Kabouler-advert. 5 reg. ƒ0.50,10 reg. ƒ0.75, 15 reg. ƒ1. Incassokosten worden berekend Zeshonderd vijftig jaren lang heeft Schie dam als zelfstandige gemeente hestaan en thans wordt over haar de doodsklok geluid. Rotterdam strekt zijn machtige armen naar Noord en Oost en Zuid en ook naar het Westen uit, om een Groot-Rotterdam te scheppen, dat ruim driemaal het gebied der huidige handelsstad omvatten zal. We hebben amper den tijd gehad om het voorstel van het Rotterdamsche college van B. en W. te lezen, men verwachte derhalve claarover van ons op dit oogenblik geen oordeel. We willen voorshands uit het voor onze gemeente zoo belangrijke stuk, dat men hier achter vindt afgedrukt, slechts enkele pun ten naar voren halen, waaruit wel blijkt, dat men ook in Rotterdam wel beseft, dat niet alle motieven voor het groote uit breidingsplan de toets der critiek kunnen doorstaan en dat, wanneer na ernstige on partijdige studie wij tot de overtuiging mochten komen, dat prijsgeving van onze zelfstandigheid nóch voor Rotterdam noodig, nóch voor Schiedam gewenscht is, we niet ver hoeven te zoeken, om ook buiten onze gemeente verdedigers van onze zelfstandig heid te vinden. In de Rotterdamsche raadscommissie voor de volkshuisvesting, bestaande uit de heeren A. Bos, H. Hoebe, A. v. Kranenburg, H. Stolle, J. Verheul en mr, Reumer, bevindt zich een lid, dat van de wenschelijkheid of noodzakelijkheid van de voorgestelde annexatie niet overtuigd is. De commissie voor de financiën, gevormd door mr. Baars, mr, van der Hoeven, W, Kooyman en J, ter Laan, is in meerderheid van oordeel dat de annexatie zich heeft te beperken tot, een deel van Overschie en tot dat deel van den Linker-Maasoever, dat be- noodigd is voor de uitvoering van het haven- Plan Pernis. Overigens acht zij de belangen van Rotterdam afdoende gewaarborgd door onderlinge samenwerking of het vormen van belangengemeenschappen. B. en W. van Rotterdam zelf erkennen, dat er eigenlijk slechts urgentie bestaat voor wat betreft Pernis, Overschie en Hille- gersberg. We zouden er nog aan kunnen herinne ren, dat de Rotterdamsche Kamer van Koop handel, welke met breeden blik het vraag stuk van een zoogenaamd streekplan, een gewestelijk plan voor vestiging van nieuwe en uitbreiding van bestaande bedrijven, heeft bestudeerd, terwijl ze van meening Was, dat voor zulk een plan alleszins aan leiding bestaat, tegelijk te kennen gaf, dat dit doel niet op den weg van voortgezette annexaties kan worden gevonden, waar door de taak der gemeentebesturen veel te omvangrijk worden zou. We gelooven niet, dat ooit zich in ons land een uitbreidingsplan heeft voorgedaan van zoo geweldigen omvang als B. en W. van Rotterdam thans aan den raad hunner gemeente voorleggen; noch is ons bekend dat ooit een annexatieplan is aanhangig geweest, waarbij een bloeiende gemeente van meer dan 40.000 inwoners van haar zelfstandigheid werd beroofd. Intusschen, er is geen reden om ons zenuwachtig te maken. Keulen en Aken zijn biet in éón dag gebouwd; groot-Rotterdam zQ.l niet in een dag zijn beslag krijgen. Er zal ampel gelegenheid zijn, om de zaak van alle kanten te bezien. We zullen dat doen niet met vooringenomenheid, maar zakelijk, reëel, rekening houdend met de belangen van onzen grooten broer zoowel als met die van onze eigen stad. Gevoels- argumenten mogen, waar het hier zulke Si oote belangen geldt, slechts een zeer °ndergeschikte rol vervullen, niet voor ons, biaar evenmin voor Rotterdam, welks levens gangen wij niet in gevaar zullen stellen, blaar dat ons op zijn weg zal vinden, als hjkt dat slechts machtsbegeerte en groot- eidswaan overblijven, wanneer wij zijn ^^bbienten voor zijn plannen gaan ont- Aan den politiepost Broersvest is gisteren door de politie verbonden de 3-jarige CI. V. Het meisje, aan den Rotterdamschen dijk ■woonachtig, bad door een val op een stoep een sclieurwond aan de kin opgeloopen. Te Schiedam aangekomen, 16 September: s.s. Randshol, ledig van Vlaardingen om hier te dokken in de Wiltonhaven; 17 September: Eng. s.s. Agility, kapt. D. Gillies, met olie van Harburg, voor N.V, Schieveem aan de VVilhelminahaven. 's Maandags, repetitie Muziekgezelschap St. Ambrosius, 8 uur, R.K. Volksbond. Dinsdags: repetitie R.K. Mannenzangvereenl- ging St. Caecilea, half 9, R.K. Volksbond. St Joris Doele, Stedelijk Museum. Geopend eiken Zaterdag van 25 uur. Van Donderdag 15 tot en met Zondag 18 September 's avonds om 8 uur Floresfilm;] voorstelling voor volwassenen. Zondag 18 Sep tember om 3 uur matinée. 19 September Afrekening Asmlt; hotel Beijersbergen, Vlaardingerstraat. Aanvang 8 uur. Vrijdag 23 September Missielezing Pater van Keulen C.ss.R.; ge. bouw R. K. Volksbond. Ledenvergadering R. IC Kuipers- en Kisten- makersbond „St. Ewaldus". Aanvang 8 uur. 29 September Concert O. B. K. met medewerking van „Schiedam's Mannenkoor Orpheus" in cfé Orpheus-schulp. 17 Sept.: Groote Schouwburg, Kiperen md- ken de vrouw (R'damsch-Hofstad-Tooneel), 8.15 uur (voor volwassenen). Tivoli, Der Blaue Vogel, 8.15 uur (voor volwassenen). 18 Sept.: Groote Schouwburg, Kleeren ma. ken de vrouw (R'damsch-Hofstad-Tooneel), 2 en 8.15 uur (voor volwassenen). Tivoli, Der Blaue Vogel, 8.15 uur (voor volwassenen). 19 Sept.: Groote Schouwburg, Leontientje (R'damsch-Hofstad-Tooneel), 8 uur. Dagelijks: Circus Amar, Veemarkt, 8 uur, (matinée-voorstelllngen Woensdag- en Zater dagmiddag). Bioscopen: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 22 September: Luxor (voor volwassenen)Royal (voor vol wassenen) Olympia (voor volwassenen)Oos- ter-Theater (voor volwassenen)Grand-Theatre (voor volwassenen)W. B.-Theater (voor vol wassenen) Ook gisterenavond was de belangstelling voor deze film bevredigend en een groot aan tal toeschouwers leefde weer geheel mede, met bet leven en werken der missionarissen onder die echte natuurvolken. Juist die wilde beidenen oefenen een groote aantrekkingskracht op bet publiek uit. Het zijn geen.... beroepsmenschen; het is het volk zelf, dat verbaalt van zijn zeden en ge woonten. Ook de muzikale illustratie der film, die verzorgd werd door de heeren v. Leeuwen, piano en Ligtering, viool, was weer uitste kend. Deze twee Haagsche musici vergezellen steeds de film, waardoor zij vanzelfsprekend beter in staat zijn, de muziek bij het op het doek vertoonde aan te passen Gisterenmiddag, en vanmorgen weer, had sen vertooning der film plaats voor de leer lingen van de bijzondere lagere scholen Beide keeren hebben ruim 600 kinderen, on der geleide van broeders-onderwijzers of zus- ter-onderwijzeressen, de film gezien en er van genoten, zooals alleen kinderen dat kunnen. Alle teksten werden door de kinderen hardop meegezegd, terwijl zij ook in de andere gedeel ten menigmaal luide van hun medeleven blijk gaven. Na afloop der voorstellingen, werd nog een humoristische teekenfilm vertoond. Iets echt Amerikaansch, waarmee de kinderen zich. kostelijk vermaakten. Als bewijs, hoe de film Inslaat, mag wel gel- den, dat na afloop der voorstellingen, nog vé len een plaats kwamen bespreken voor oudere broers of zusters. Morgenmiddag matinëe voor de kleinen. Wat zullen ze genieten. En wat zal menige moeder, als zij haar jongen bij de meest ont roerende momenten over bet hoofd strijkt, zich afvragen: Zou ook hij misschien eens ln zoo'n omgeving werken? Zou misschien ook hem O. L. Heer naar dien grooten wijngaard roepen? In alle geval zullen zij hun kinderen door hen mee te nemen naar de missiefilm een tweetal uren bereiden van intens genot,- welke in de kinderhartjes gevoelens te voor schijn zullen roepen, welke hun ouders slechts genoegen kunen bereiden. De extratjes die pater Ruls en zijn helpers Donderdag door de toeschouwers ln de hand werden geduwd, beliepen bet mooie bedrag van ƒ92,10. De geneeskundige dienst wordt morgen waargenomen door dr. van den Berg, Lange Nieuwstraat 113; dr de Bruyn, Nieuwe Haven 125; dr. Ormel, Singel 76, en dr. Ris, Tuin- laan 92. Geopend zal zijn de apotheek van de firma Gouka, Hoogstraat 29. ,j DE BRAND IN DE GARAGE Peereboom aan den Singel in den nacht van Donderdag op Vrijdag. Onze foto toont de vernielde auto's. De 14-jarige C. B., wonende Mariastraat, indrager op een glasfabriek, werd door zijn kameraad, den 14-jarigen F. W., eveneens in de Mariastraat woonachtig, met een emaille koffieflesch bij een ruzie zoo hevig op het hoofd geslagen, dat hij een bloedende wond opliep, welke door dr. Elzevier Dom met krammen moest worden gehecht. B. heèft van de mishandeling aangifte ge daan bijr de politie. Als wij het volledig wisten, zouden wij de vraag niet stellen. Maar wij weten van de geruchten, die de laatste dagen loopen, en aangezien wij van meening zijn, dat wan neer publiciteit in het algemeen belang is, zwijgen niet ia te verantwoorden, ook al denkt de een of andere hooggeplaatste per soon daar misschien anders over, zullen wij zeggen wat wij weten, opdat het volle licht over de kwestie kome te schijnen. Wat weten we? Dat een tweetal bestedelingen van het St. Jacobs-Gasthuis naar Wethouder de Bruin zijn geloopen en zich bij hem hebben beklaagd over het eten, dat in het gasthuis wordt verstrekt; dat wethouder de Bruin in zijn functie als voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur, op papier van het Burgerlijk Armbestuur, zonder zijn medeleden van het instituut daarin te kennen, een brief heeft geschreven aan den Burgemeester, waarin ernstige klachten tegen het St. Jacobs Gasthuis worden geuit. En nu vragen wij wij moeten toch ver onderstellen dat Wethouder de Bruin weet wat hij doet en niet op praatjes afgaat wat staat er in dien brief? Welke beschuldi gingen heeft de wethouder aan het adres van het St. Jacobs Gasthuis, een instelling, die mede met de gelden der Schiedamsche burgerij in het leven wordt gehouden, geuit? Heeft hij die beschuldigingen onderzocht? Heeft hij zich in verbinding gesteld met de regenten of met den binnenregent van het St, Jacobs Gasthuis? Of hebben wij hier te doen met een aanval op een instelling, voor welke de S. D. A. P. vergeefs getracht heeft op twee regentenzetels beslag te leggen, iets waarop ze trouwens volstrekt geen recht had? Wij hebben ook onzerzijds getracht inlich tingen omtrent de toestanden in het St. Jacobs Gasthuis in te winnen en wat wij te hooren kregen is van dien aard, dat het naar onze meening Wethouder de Bruin onmogelijk moet zijn, zijn beschuldigingen waar te maken. Intusschen: hij heeft ze geuit, officieel aan een officieel adres; de burgerij heeft er recht op te weten, of er iets met, het St. Jacobs Gasthuis niet in orde is en wat. Wij verwachten dat er open kaart zal worden gespeeld. Anders dan bij de zaak van de boven tallige onderwijzers moet toch ook Wet houder de Bruin thans willen, dat het publiek ten volle wete wat er aan de hand is. HAAST U DUS IHAAST U DUS I R. K. VOLKSBOND. AANVANG 8 UUR. Morgenmiddag om drie uur Matinee Moeders bezoekt die vertooningen met uwe lieve kleinen. Entree 50 en 30 cent voor volw. 25 en 15 cent voor kinderen. Morgen Zondagavond: Laatste vertooning k 75 en 50 cent. Koopt Uw kaartjes bijtijds aan de zaal- Reel. 388S 20 FERDINAND TIMMERMANS Een avond aan zijn speeltafel Bij gelegenheid van het laatste beiaard concert, dat de heer Ferd. Timmermans, ge durende dit seizoen van plan was, op den St. Janstoren uit te voeren, was ook aan de Schiedamsche pers gelegenheid gegeven, eens nader kennis te maken met de allerwegen weer oplevende, oude torenmuziek. Een flinke klimpartij in den massalen toren en wij arriveerden bij de speeltafel, waar de heer Timmremans ons ontving, in „werkcostuum"; alle lastige en' knellende kleedingstukken had hij afgelegd en ver vangen door een Tachtig,wit overhemd. Zijn handen staken In hïët vilt gevoerde hand schoenen, Alvorens met zijn concert aan te vangen, en ook tusschen de verschillende nummers door, vertelde onze stadsbeiaardier over zijn carillon en zijn kunst. Nadat de heer Timmermans zijn eerste les sen in het carillon-spel ontvangen had van den toenmaligen beiaardier van het Rotter damsche St. Lourenscarillon, den heer Krul, ging hij lessen volgen aan de Mechelsehe Beiaardschool, en wel bij den beroemden Vlaming Jef Denijn. Hier toonde de adspirant-klokkenist zijn verbazenden aanleg, door in een jaar tijds het diploma dier school te behalen, terwijl de normale studietijd voor dit diploma onder gewone omstandigheden drie jaar bedraagt. Het spel van den heer Timmermans, zoo als wij dat gewoon zijn van den Markttoren te hooren, moet ons wel met bewondering vervullen, als wij vernemen, dat van de bijna 40 klokken, die de beiaardier bier tot zijn beschikking heeft, nauwelijks een 24 a 25 bespeelbaar zijn. Zou muzieklievend Schiedam, dat toch zoo verbazend aan zijn carillon ge hecht is, geen oplossing weten te vinden, om deze onvolkomenheid uit den weg te ruimen? Ei bevindt zich in den toren nog zoo iets als een groote klok elke echte Schiedam mer weet de geschiedenis dje by den doo(1 van Koning Willem III, gescheurd Is. Ook nadat zij gerepareerd was, heeft deze klok nooit meer haar zuiver bas-geluid voortge bracht. Indien ze eens overgegoten kon wor den, tot een drietal kleinere klokken, zou dit het carillonspel op verbluffende manier ten goede komen. Tot voorgangers in zijn functie van stads- beiaai dier heeft de heer Timmermans gohad drie leden van de oude Scbiedamscbe familie Textor. Ht eerst van 1791 tot 1816 werd het carillon bespeeld door den heer J. C. Textor. Vervolgens van 1816 tot 1875, dus bijna zestig jaren lang heeft de beer J. P. Textor aan de speeltafel gezeten, terwijl de heer H. J. P. T. Textor deze functie tot 1925 heeft ver vuld. Thans bespeelt de laatste nog geregeld het orgel in de Groote Kerk, Het mechanische speelwerk, dat een ge schenk is van mej. M. Loopuyt, dateert reeds uit het jaar 1830. Op de vraag, hoe hij eigenlijk studeert, vertelde de heer Timmermans, dat hij eens de maat had genomen van een speeltafel, waaraan hijzelf zoo'n instrument vervaardigd lieeft; met dien verstande, dat de klokken dan vervangen zijn door metalen staafjes, die, zuiver afgestemd, do verschillende toonaarden weergeven. Voor het concert, dat de heer Timmermans ten gehoore bracht, bestond veel belangstel ling. Een groot aantal aandachtige luisteraars had zich rond den toren verzameld, terwijl ook op meer rustige plekjes, velen van het luchtruim vullende spel genoten. En we dach ten aan de woorden van den heer Timmer mans: „de burgerij moet voelen dat het carillon een bezit is van allen." In hoeveel oude steden was werkelijk de klokketoren eer tijds niet de trots van alle burgers? Als die tijd nog weer eens aanbrak voor de torenmuziek! De onlangs in Utrecht en in Den Bosch gehouden wedstrijden hebbe naangetoond, dat wij in Holland een korps flinke beiaardiers bezitten, die slechts wachten op de belang stelling van het publiek, om het klokkenspel de plaats te hergeven, welke het in vroeger eeuwen bezat. Gistermiddag te ongeveer 3 uur is de 3-jarige P. Veenman, een zoontje van den torenwachter, wonende in de Nieuwstraat, bij bet spelen nabij de Spoelingbrug in de Schie geraakt. Het ventje werd een tiental minuten later met een dreg uit het water opgehaald. Hoewel geruimen ijd kunstmatige ademhaling weid toegepast, konden de levensgeesten niet meer worden opgewekt. Het lijkje is door de politie naar de ouderlijke woning overgebracht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 1