ZATERDAG 17 SEPTEMBER 1927 TWEEDE BLAD PAGINA 2 DE RAMP VAN DE „IJSELMONDE" ONDERZOEK VAN DEN RAAD VOOR de scheepvaart. eerste kamer. HET VERGAAN VAN DE „THEQDOOR VL. 213" VREEMDE GEVALLEN TE ZANDVOORT Menschcn 's morgens onwel Vreemde slaper in de keuken Wie is die vroege passagier? HOUDT EEN EN ANDER VERBAND MET ELKAAR? SPORT EN SPEL DE R. K. FEDERATIE HET BEGIN DER COMPETITIE. voetbalbespiegeling Spannende kamp op het Kra- lingsche Sportpark. Het tra gische figuur der Dordtenaren. Sparta en Feijonoord spelen „uit". N. V. B. Afdeeling II. SCHAKEN. OM HET WERELDKAMPIOENSCHAP LUCHTVAART EEN NIEUWE OCEAAXVLUCHT MAC INTOSH VERTROKKEN. Men ziet het avontuur niet zonder eenige bezorgdheid tegemoet RIVIERTIJDINGEN. In den vervolge zal men zich, vooral bij nacht, moeten wachten, elkaar in de bocht te passeeren Versch ligt nog in het geheugen de ramp, rwelke zich in den zeer vroegen ochtend van 10 September j.l. op den Nieuwen Rotterdam- schen Waterweg ter hoogte van Poortershaven voltrokken heeft. Tengevolge van een aanva ring met het Engelsche stoomschip „Ellerdale" is toen het Nederlandsche stoomschip „IJsel monde" gezonken en vonden vier opvarenden van dit schip daarbij den dood. De toedracht. Naar de oorzaak van deze aanvaring heeft de Raad voor de Scheepvaart gisteren een on derzoek ingesteld. Gezagvoerder D. Klontje van de „IJselmon- de", een vrachtstoomschip van de gebr.- van iüden te Rotterdam, dat 2200 ton dwt. meet, verklaarde dat hij 9 September, te midder nacht, met een lading cokes van Rotterdam was vertrokken met bestemming Helsingfors. Het zicht was goed en het weer fraai. Get., die met een loods op de brug stond, zag, voorbij Maassluis een tegenkomer, tus schen ducdalf rood '10 en rood 9. De „IJsel monde" voer toen volle kracht. Van dezen te genkomer zag get. aanvankelijk zijn groene zijlicht; hij liet daarop een korte stoot op de fluit en stuurboordroer geven. De vaart be droeg toen 7y, mijl. Kort daarna gaf de tegen komer een korte stoot op de fluit terug en kwam zijn roode licht te voorschijn. De „IJsel- monde". passeerde ducdalf 9 en bleef het roode licht zien, totdat op een gegeven moment van den tegenkomer het groene licht zichtbaar was, wat een bewijs was dat dit schip, dat la ter de „Ellerdale" bleek te zijn, recht op de „IJselmonde" afkwam. Van de „Ellerdale" klonken plots drie korte stooten op de fluit, en get. die den voorsteven van dat schip even voorbij z'n brug zag, liet hard bakboordroer geven, om zóó te trachten, van de „Ellerdale" vrij te zwaaien. Een aanvaring was echter onvermijdelijk; de „IJselmonde" werd ter hoogte van de machine kamer aangevaren. Het schip, dat vier graden slagzij had, ging vrij vlug naar bakboordskant over, tengevolge waarvan de deklast cokes aan 't rollen raakte. Direct liet get. alarm maken; inderhaast werden onder de bemanning, uit 21 personen bestaande, zwemvesten uitgedeeld. Get. is met den loods op den boven het water uitstekende buitenwand van het schip blijven staan; de andere opvarenden zijn bijna alle overboord gesprongen, op vier man na, die in het inwen dige van de „IJselmonde" den dood vonden. Wel was het get. nog gelukt, het schip na de aanvaring op den Euidwal aan den grond te zetten; de „IJselmonde" is echter toch gezon ken. De verklaringen van den loods Arie de Geus, die tijdens de aanvaring op de „IJselmonde" dienst deed, wierpen geen nieuw licht op de zaak. De manoeuvres a.b. van de „Ellerdale". De loods van de „Ellerdale", G. de Jager deelde mede, dat op het oogenbllk van de aan varing, de kapitein, de tweede stuurman en eeu roerganger, zich op de brug bevonden. Get voer de lichten van Noord Nieuwlaud even Noord open en even bezuiden de aslijn; het schip was dus aan den goeden kant. Op ander half a twee streken kreeg get. de „IJselmonde" in het oog. De „Ellerdale" stoomde volle kracht, en het schip stuurde goed, doch was langzaam op zijn roer. Van de „IJselmonde" hoorde get. eon langen stoot; hij heeft toen halve kracht gecommandeerd, stuurboordroer en een korten stoot gegeven. De „Ellerdale" kwam toen, maar te vroeg stuurboord uit. Get. heeft daarna „steady" ge commandeerd, toen het schip steady lag, weer stuurboord vervolgens bard stuurboord eu volle kracht vooruit. v .fet' zag' dat schip, niet „kwam", heeft hij onmiddellijk volle kracht achteruit gecommandeerd, daarbij drie korte stooten op de stoomfluit gevend. Kort daarop had de aan varing plaats met het bekende gevolg. De machine bad toen ongeveer anderhalve minuut volle kracht achteruit geslagen. Get. meent de aanvaring te moeten wijten aan den stroom waardoor het schip niet vlug genoeg naar hrt roer heeft geluisterd. Gedurende de behandeling ran de zaak kwamen verschillende belangstellenden de zit tingzaal bmnen, zoodat te half drie de plaatsen voor het publiek geheel bezet waren. De gezagvoerder van de „Ellerdale", een schip yan 3754 bruto register ton, mr. E. Barron, die met behulp van een tolk werd ge hoord, verklaarde o.m., dat het roer van het schip goed werkte. Het scjjip voerde twee top lichten. Van de „IJselmonde" zag get aan stuurboord het toplicht en het roede licht; de het V°"d Zich in het bidden van Toen de -IJselmonde" een getuige^ook iinW3S volgens dezen getuige ook eon langen stoot, beschouwde get t r*n, attentIesein- Get. commandeerde n^fm- «t 1 het schip s™s kortdurend stuurboord. Over de daarop gemaakte manoeuvres, waren de verklaringen van den kapitein gelijkluidend aan die van den loods Get. kon met zeggen of de „IJselmonde" dich ter bij den Zuid, dan bij den Noordkant van het vaarwater is geweest; het scheen hem ech ter toe, dat de „IJselmonde" meer aan de Zuid zijde was. De verklaring van den tweeden stuurman van de „Ellerdale" bracht geen nieuwe gezichtspunten naar voren. Nog ver klaarde de uitkijk van de „Ellerdale", eeu ma- troos, dat het eerste, dat hij van de „IJselmon- stonmn t 'leett' éfrn ze€r korte stoot op de stoomfluit is geweest De Inspecteur voor de Scheepvaart, de heer Bouwman, zelde, overtuigd te zijn, dat de „IJselmonde" geheel aan den Noord heeft ge varen; de aanvaring is geschied, dfcht bij boei voHe t' W,U SI>r' voorkomen- dat de „Ellerdale" volle kracht had moeten doorvaren. er voornJ^tVOlSe m<m ZiCh vooral bij nacht passeeren- mul T!acllten elkaar in de bocht te kom» voir jjSS. f dl,n to ne r.m „i skcss sr" De Eerste Kamer der Staten-Generaal is bijeengeroepen tegen Dinsdag 20 September a.s. des namiddags te Z>/3 uur. In den stormnacht van 9 op 10 October 1926 op de Noordzee. UITSPRAAK VAN DEN RAAD VOOR DE SCHEEPVAART. De Raad voor de Scheepvaart heeft gisteren uitspraak gedaan Inzake het verloren gaan van den zeillogger „Theodoor VL 213" In den stormnacht van 9 op 10 October 1926 ep de Noordzee. De Raad is van oordeel dat deze ramp is veroorzaakt door den bekenden storm van 9 op 10 October 1926, een storm, welke helaas aan vele Nederlandsche zeelieden het leven heeft gekost. Met bewondering heeft de Raad kennis ge- nemen van de lotgevallen van schipper van der Toorn, die een uithoudingsvermogen en wilskracht heeft getoond als slechts weinigen bezitten. Met ingenomenheid heeft de Raad ook vernomen dat schipper van der Toorn ver klaarde geen enkel verwijt te hebben tegen de opvarenden. Het is waar, zij wilden hem niet naar boven dragen, toen bij met gebroken been beneden zat, terwijl de ondergang van het schip nabij was, maar juist ten aanzien vafl hem, die ten slotte de eenige overlevende van deze ramp is, achtten zij redding totaal uitgesloten en zij waren, gelijk de schipper verklaarde, geheel radeloos, zoodat hun in deze omstandigheden geen gehrek aan hulpvaardig heid mag worden verweten. De omstandigheid dat hier een overlevende aanwezig is, brengt mede, dat ten deze eenige feiten bekend zijn geworden, waaromtrent men bij het vergaan van een schip met man en muis steeds in het duister tast. De koekoek, die niet beschermd was, is weg geslagen en eenige ruimen waren niet goed ge sloten, de luiken der netruimen konden zelfs niet gesjord worden. Het Is wel zeer waar schijnlijk dat men door die eene stortzee is verrast. Maar dit alles neemt niet weg, dat de Raad met de meeste klem den schippers van de vis- schersvloot voor oogen wil stellen, van hoe overwegend belang het is dat ruimen en an dere holten In het schip zoo goed mogelijk tegen het indringen van zeewater moeten zijn beveiligd. Thans heeft deze eene stortzee het lot van het schip bezegeld. Het is niet onmogelijk dat ook de omstan digheid dat de schipper, door het breken van zijn been, als 't ware buiten gevecht was ge steld hier van grèoteu invloed is geweest op het let van schip en bemanning. Immers, de opvarenden waren radeloos en, doordat de lei ding ontbrak, zijn verschillende maatregelen onbeproefd gelaten, die wellicht neg redding hadden kunnen brengen. Een winkelhuis in de Spoorstraat te Zand- voort heeft onder vreemde omstandigheden bezoek gehad van een inbreker. t Toen de bewoners 's morgens opstonden, voelden zij zich allen onprettig. Bovendien bleek de hond, die den winkel bewaakt, half versuft te zijn. Weldra kwam de zoon des huizes tot de ontdekking, dat een goed gevulde porte feuille uit zijn jas verdwenen was. Ook eeu portemonnaie met geld en een aantal voor werpen van waarde, zooals een gouden en zilveren horloge en eenige gouden ringen, bleken verdwenen. Verder trok het de aandacht, dat de gor dijnen voor een der ramen in wanorde waren. Men vermoedde dus, dat een inbreker door dat raam naar binnen is gekomen. Ook de ongesteldheid des morgens werd nu hiermede in verband gebracht. Verondersteld wordt n.l. dat de dief een verdoovingsmiddel heeft ge bruikt. Dienzelfden avond speelde zich in de Bug straat een voorval af, dat mogelijk met deze inbraak in verband staat. Een der gasten uit een daar gevestigd pension, trof bij zijn thuiskomst in de keuken een vreemden man aan, die slapend bij de tafel zat. Hij vroeg den vreemdeling, wat die daar te maken had. Deze werd daarop verbaasd „wakker". Hij had zich in het huis vergist en moest op no. 18 zijn. Hoewel het duidelijk bleek, dat dit on mogelijk was, wist de nachtelijke bezoeker in de verwarring van het oogenblik het huis te verlaten. Toen rueh hem buiten na wilde gaan, was hij reeds spoorloos verdwenen. Was deze bezoeker de inbreker, die later elders zijn slag sloeg? En wat te denken van 't volgende? Een winkelier, die met zijn vrachtauto naar de Purmerender markt reed, werd des mor gens om vier uur op de Zandvoortsche laan aangehouden door een vreemdeling, die hem vroeg of hij mee mocht rijden. De auto bestuurder stond hem dat toe, maar had al spoedig berouw over zijn goedwilligheid. Zijn vroege passagier maakte n.l. zoo'n onprettigen indruk en zag er zoo luguber uit, dat hij blij was toen hij weer uitstapte. De vraag is nu, staan deze drie voorvallen met elkaar in verband? GED. STATEN VAN ZUID-HOLLAND. Vergoedingen ingevolge de L. O.-wet 19^0. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben met vernietiging van het besluit van den Raad van Berkel d.d. 14 Maart j.l. over 1924 het bedrag der vergoeding bedoeld in art. 103, 4e lid der Lager Onderwijswet 1920, met inbegrip van de driejaarlijksche vergoeding als bedoeld in art. 101, 8e lid dier wet ten behoeve van de R. K. jongens- en meisjesschool, uitgaande van het R. K. Parochiaal Kerkbestuur van O. L. Vr. Geboorte te Berkel vastgesteld op f 11.805,21, totaal en het bedrag dat over de jaren 1922 1924 aan het betrokken schoolbestuur te veel ls uitgekeerd op f 1.292,68. We lazen in de Sportillustratie de vorige week een opwekking van het bestuur aan de vereeni- gingen om te zorgen voor een spoedige inzen ding van de waarborgsom, welke vereischt wordt om aan de competitie te kunnen deelnemen, op dat deze dit jaar tijdig zou kunnen beginnen. Het maakt op een buitenstander geen bepaald prettigen indruk dat het nog noodig is een der- gelijken oproep tot de aangesloten clubs te richten en men vraagt zich af of bij de diverse vereenigingsleiders wel de noodige ernst aan wezig is om de zaken goed voor te bereiden en aan te pakken. Het schijnt bovendien dat, niettegenstaande den aandrang van bovenaf, vele clubs aan de bepaling nog niet hebben voldaan, wanneer we dit ten minste mogen afleiden uit het kleine aantal ontmoetingen dat. voor morgen is uit geschreven. De eerste klasse n.l. zet de compe titie in met twee wedstrijden, voor elke aidee- iing één: de overgangsklasse begint zelfs met slechts één, terwijl de tweede klasse twee ont moetingen op het programma heeft. We hopen, dat spoedig alle aangesloten ver- eenigingen aan de verplichtingen zullen hebben voldaan, opdat de competitie weldra met vol ledige bezetting kan worden afgewerkt. Het officieel orgaan van de R. K.,F. publiceer de de vorige week van de hoogste" afdeeling de volgende voorloopige indeeling: Eerste klasse A: Valkenburg, V.V.H. (Heerlen) Concordia (Palemig), Olympia (Chévremont), Armada (Schinnen), Kimbria (Maastricht), Cae sar (Beek), R.K- O.N.S. (Schaesberg) en Wil- helmina (Weert.) Eerste klasse B: Muto (Helmond), R.K. T.V.V. (Tilburg). Union (Nijmegen), Hees, Gennep, Venlo, Noviomagum (Nijmegen) en Kolping (Helmond.) In A missen we vooreerst de vereeniging „Sittard". Deze bracht het vorig jaar een der sterkste ploegen van de competitie in het veld doch op het laatst van 't seizoen wenschte ze zich niet te schikken naar de leiding van het federatie-bestuur. Men bleef koppig en weiger achtig en het gevolg was, dat de club geschorst en ten lange leste geroyeerd werd met al haar leden. Ze laat een leege plaats plaats en een aanzienlijke schuld bij R.K.P, en R.K. L.V.B. achter. Bij dat verlies is het helaas niet gebleven. De vereenigingen Concordia en Olympia namen onlangs het besluit de R.K.P. te verlaten en over te gaan naar den neutralen bond. Als motieven werden diverse redenen aangevoerd; we lezen van financieele bezwaren en veronge lijking in wedstrijdkwesties van het vorig seizoen Aan principieele belangen wordt niet gedacht. Het lijkt ons dat hier de hoogmoed ook een rol meespeelt. Aan de clubs wordt door neutrale propagandisten voorgespiegeld dat ze, in neu traal verband spelend, meer publiek zullen krij gen,meer inkomsten, meer toejuichingen en successen en zoo wordt gespeculeerd op de men- schelijke ijdelheid, welke zich zelf een helden- vereering belooft. Het schijnt voorts dat enkele bestuursleden, die zich van hun verantwoordelijkheid niet vol doende bewust zijn, in dezen afval een beden kelijke rol gespeeld hebben. Onjuiste opgaven over de finantieele uitkomsten van de vorige competitie werden gelanceerd; bestuursleden, die tegen de desertie waren, ontvingen geen convocatie voor de vergaderingen, waarin over de kwestie gehandeld werd; de leden werden niet voldoende van de draagwijdte van het te nemen besluit op de hoogte gebracht. De hoofdoorzaak van het besluit van Palemig en Chévremont ligt hierin aldus de heer A. H. Kochelmans in de Sportillustratie dat de leden in hun vereeniging nooit eenige principieele opvoeding hebben gehad. Qe ideëen, die er om trent neutrale en katholieke organisatie in Ché vremont bleken te heerschen, zijn gewoonweg verbijsterend. Er zijn eerste klassers in de R. K. P., aldus de schrijver, waar de neutralen niet behoeven te komen omdat daar een behoor lijke leiding is en de leden principieel denken: „Wij moeten in de toekomst zorgen voor goede leiding in onze groote vereeniginsen cn ook mag er meer tijd besteed worden aan voorlichting en ontwikkeling der leden." We hopen dat deze woorden van den Limburg- schen leider gehoor zullen vinden in heel het land en de raadgeving in praktijk worde opge volgd, opdat de katholieke voetbalbeweging niet alleen groeie in de breedte maar vooral in de diepte. Afdeeling Op den tweeden Wedstrijd"!3® aer competitie dienen de matadoren. die Zondag j.l. zulke mooie successen behaalden, het bewijs af te leggen, dat het eerste begin meer was dan „kattege- spin", of de geleverde prestaties meer aan eigen voortreffelijkheid dan grootendeels aan de zwak heid als gevolg van eventueele ongeoefendheid der tegenpartij te danken is geweest. En in dit opzicht wordt met spanning tegemoet gezien het weder optreden van de Haarlemsche cluhs. R. C. H. toch klopte Zondag met 53 H. B. S. en komt nu in Rotterdam tegenover Excelsior te staan. De Kralingers kwamen voor de com petitie nog niet uit, doch hebben een week geleden in den eindstrijd voor den Zilveren Bal bewezen dat hun ploeg er reeds uitstekend in zit. De Racing-lieden uit Haarlem zijn niet mis, maar we gelooven toch, dat ze, Excelsior zóó goed op dreef aantreffend, geen groote kans op een meerderheid maken. Hoe het ook ztj wo verwachten in elk geval een spannenden kamp op het Kralingsche Sportpark. De andere Haarlemsche ploeg, wier prestatie met belangstelling wordt tegemoet gezien, is Edo, welke Zondag ln Dordrecht D. P. *C. met 7l in de luren draaide. Wat nu het treffen nog meer belangwekkend maakt, is het feit, dat Ajax de tegenpartij is- voor. wle deze wed" strijd de eerste van de competitie wordt. Hoe zal de Amsterdamsche debuteeren? Zal Edo, vooral nu ze eigen grond onder de voeten krijgt, eenzelfden productieven vorm demonstreeren als in Dordt? Hilversum en V. U, c. meten haar krachten tegen elkaar in een wedstrijd in het Gooi. Beide zijn victorie-kraaiers van verleden Zondag: Hilversum won toen in Utrecht met 50 van U. V. v., en V. U. C. thuis met 5—3 van V, O. C. De eerste prestatie staat waarschijnlijk hooger dan de tweede doch dit zegt in dezen weinig; toch geven we Hilversum, ook al omdat ze eigen veld bespeelt, de beste kans. In Schlebroek, onder den rook van Rotterdam, tornen V. O. C. en D. P. C. tegen elkaar op. Deze ploegen zetten den wedloop in met een slechten start, waarbij vooral het figuur der Dordtenaren naar het tragische afgleed. We hebben geen idee, wie van beide morgen over den ander de baas zal worden; het is ons ook niet bekend, of de gasten het gat in de verdedi ging al kunnen stoppen door de Bruyn, die het vorig seizoen voor N. A. C. uitkwam, in de ploeg op te nemen, hetgeen de kwaliteit van het elftal wel zou ten goetie komen. H. B. S. en U. V. V. komen niet uit. Deze afdeeling biedt voor morgen een volledig programma. Onze aandacht wordt het eerste getrokken door A. D. O., zijnde deze de benjamin van het iliustre gezelschap. Men herinnert zich, dat de Hagenaars gunstig debuteerden door een 43-zege in Hilversum op 't Gooi. Morgen bespelen ze eigen terrein met H. V. V. als tegenpartij en zoo wordt dus de eerste wedstrijd in de eerste klasse op eigen veld een plaatselijke ontmoeting, waarvoor wel belangstelling zal bestaan. Het is voor de geel zwarten van den Wassenaarschen weg te hopen, dat ze ditmaal een wat vollediger ploeg tusschen de lijnen kunnen brengen. In dat geval alleen zou er nog eenige mogelijkheid op gunstig resultaat voor hen aanwezig zijn. Blauw Wit en 't Gooi leden den vorigen Zondag resp. uit en thuis spelend tegen Spartaan en A. D. O. de nederlaag; morgen ontmoeten ze elkaar in 't Amsterdamsche Stadion. We ver wachten niet dat er veel verschil in krachten aan den dag zal treden. De twee Rotterdamsche ploegen van deze afdeelingen gaan morgen ook de competitie ln, beide beginnend met een uitwedstrijd. Het spel peil, dat ze voor den Zilveren Bal te genieten gaven was over 't algemeen niet meer dan middelmatig; volkomen op dreef was geen van twee. We weten dan ook niet. wat we voor morgen dienen te voorspellen. Sparta moet naar de Stormvogels, van wie ze het vorig seizoen twee keer verloor maar die den vorigen Zondag slechts een weinig zeggende 31-meerderheid op een zeer onvolledig H. Y. V. behaalde. Feijenoord treedt op als gast in Zaandam, waar Z. P. C. dan Zuid-Rotterdammers, meermalen leelijk dwars heeft gezeten, doch het vorig seizoen met 71 het onderspit moest delven. We zullen maar een afwachtende houding aannemen hoe 't dit keer zai gaan. Van H. P. C. die ook voor 't eerst uitkomt, valt eveneens nog weinig mee te deelen. De Haarlemmers waren 't vorig seizoen niet van de sterksten; hetzelfde tan gezegd worden van de Spartaan, die morgen in de bollenstad H. P. C. partij komt geven. De jongste zege der Amster dammers, op Blauw Wit behaald, kan alleen nog geen reden zijn om hun den buit, die morgen moet betwist worden, nu reeds toe te wijzen. CAPABLANCA—ALJECHIN. BUENOS AIRES, 16 September. Heden is alhier begonnen de aohaakmatoh om het wereld kampioenschap tusschen Capablanca en Al- jechin. Bij het trekken trok Capablanca wlit. Uit Dublin wordt geseind, dat de Britschc vlieger-kapitein Mac Intosh gistermiddag te ruim half een vergezeld dóór den vlieger Fitz- maurice, vertrokken is voor een vlucht van Ierland naar Amerika. De Iersche vliegers Mac Intosh en Fitz- maurice, die met den Fokker-eendekker, voor zien van een Bristol Jupiter motor van 550 P.K. uit Ierland voor een vlucht naar New York zijn opgestegen, hadden zich de laatste dagen reeds voor den tocht gereed gehouden en besloten, toen gisterenmorgen de weerberichten eenigs- zins gunstig luidden, op te stijgen. President Cosgrave deed hen uitgeleide, ter wijl verscheidene Iersche vliegtuigen hen ge durende eenigen tijd begeleidden. De vliegers hebben een afstand van 3300 mijl af te leggen, waarvan 1900 mijl boven de open zee. De machine kan een snelheid van 125 mijl per uur ontwikkelen. De voorraad benzine, 3260 liter, is voor 40 uren voldoende. De vliegers hopen echter het traject binnen 26 k 30 nur af te leggen. Aan boord van het vliegtuig is een signaaltoestel en een kleine reddingsboot Echter is geen radio aan boord. Mac Intosh is piloot bij de Imperial Ailways Cy. en zijn metgezel Is een IeTSOh militair- vlieger. In Engelsche en Iersche luchtvaartkringen ziet men het avontuur niet zonder eenige be zorgdheid tegemoet, daar de Amerikaansche weerbureaux gisterenmorgen meldden, dat de vliegers boven den Oceaan waarschijnlijk on gunstig weer zouden ontmoeten. Bij New Found! and is bovendien mist. MAC INTOSH GEDWONGEN TE DALEN. LONDEN, 17 September. (R.O.) Mac Intosh werd genoodzaakt gisterenavond om 6 uur te dalen op het strand hij Beal in de nabijheid van Ballybunion, graafschap Kerry (Ierland). De twee vliegers bleven ongedeerd. LONDEN, 17 September. (H.N.) De Iersche vliegers Mac Intosh en commandant Fitzmau- rice zijn, tengevolge van het ongustige weer, dat zij ontmoetten, gisterenavond laat terug gekeerd en zonder ongelukken te Ballybunion ln het graafschap Kerry geland. Zij waren tot Galway aan de kust in Westelijke richtingg gevlogen. Daarna moesten zij in verhand met den wind zigzag koersen en waren des avonds om 7 uur boven Carrigaholt, 55 mijl ten Z.W. van Galway gekomen. De storm, die boven de Westkust van Ierland woedde, maakte de vlucht echter onmogelijk. ZAL LEVINE TOCH VERTREKKEN? LONDEN, 16 September. (R.O.) Na gunstige weervoorspellingen te hebben ontvangen is Levine naar het vliegveld Cranwell (Lincoln shire) vertrokken. Hij hoopt, morgen de trans atlantische vlucht te beginnen. (Men herinnert zich dat de Amerikaan eerst van den tocht over den Oceaan had afgezien en een vlucht in Oostelijke richting zou onder nemen). DE FRANSCHE VLIEGERS TERECHT De Fransche luitenant Vitrolles en sergeant Lefèvre, die op weg waren naar Parijs'en over wie men zich ongerust maakte, waren gedwon gen te landen in de buurt van Valencia (Span je.) Het toestel zou vernield zijn, maar de vlie gers ongedeerd. HANSWEBRT, 16 September. Gepasseerd vóór 4 uur en bestemd voor: ROTTERDAM: s. Telegraaf XI; 8. Rapide 1; s. Valkyrie; Marinus. Verberght; KOOG a.d. ZAAN: a Lotus; DEN HAAG; Adjo, de Boer; ZWOLLE: Helena Gertruida, de Vries; DRlÉk BRUGGE; s. Zwerver; KNOLLENDAM: Jotyj va.n Vuren; ALKMAAR: Transport 22, Verl vliet; AMSTERDAM: s. Stad Amsterdam 3- 1 Gebroeders, Meyers; ENKHUIZEN; s. Wester) schelde; ZUTPEN: God zij met ons, StevensI STEENBERGEN: Neeltje, Paasse; ALPHEN! Risico, Koudenburg; DORDRECHT: Jessamli ne Bill, Joosten; Karang, Poot: s. Hoop doel leven; DUITSCHLAND: s. Spes; Dusseldorf, Eeck< haus; Montaigne, Weisbarth; Mannheim, Weh< ner; Cambodge, Guignier; Energie, Klap; a Swift 1; Centraal, v. d. Linde; Belgemland, Var. ron; Allegron, Vergauwen; Josephine, van 1 Hoff BELGIë: s. Antonia; s. Elisabeth; s. Marian, ne; s. Marcel; s. Telegraaf 16; s. De Hoop; a Spes Salutis; s. Amstel 8; s. Pluto; s. Antonia 1; Speculant, Havers; Wuta, Gooyen; Risquor.S tout, Peneuil; Baden 6, Kasper; Regina, d<? Jong; Clamarant, Snellens; Hawai, Hellebosch Agnella, de Bot; Stad Yperen, v. d. Putten;1 Munifieentia, van Kessel; Pegase, de Roeck; Nise Deo, Tempelaars; Vosges, Engel; Auverg- ne, August; Geertruida Johanna, Dubbelman! Nelly, Snoek; Marnix 7, de Weitt; Ostrea, van Boven; Geertruida, van Dreumel; Scaldis, Joos; Familietrouw, Borsje; Stad Brugge, Vercam- men; Ostrea, Kruger; Marcel, Verplanke; Dra- naco 1, Trimborn; 2 Gebroeders Weeland; Ma. ria Anna, Sponselee; Baden 71, Roth; Onderne ming, Versluis; Cornelia Johanna, Koster;] Wampo, Esmeyer; Eben Haezer, Theunisse;] Vertrouwen, Thenisse; Palmyre, Offenberg;] Coöperatieve 3, Eykelboom. LOB1TH, 16 September. Gepasseerd en bestemd voor: ROTTERDAM: stoomschepen: Ilol'la., Vatna* Wilhelm, Eendracht, Schieland, Jega; Meeuw,! Edith, Vili, Asgard, Etna, Maas, Ajax, Embla, Constantina, Lavoisier, Fiat 12, Scarpe, K. Vaart 9, Charitas; Germaan, Kraan; Geerruida, Suh- ring; Anna, Tack; Esperance,-Blomberg; Rhein-. fahrt 18, Ruffler; Neerlanidia 4, Seibert; Schil ler, Sabel; Heine, Evers; Walsum 7, v. Hove;' Augusta, Lenting; Bastina Huberdina, Stam;' Andante, v. d. Plas; st. Rhea; st. Fortuna;' Rhenania 27, Dietz; Johann, Joosten St Anto- ndus, Peters; Badenia 19, Pussener; id. 40, Klink; Koeln 12, Merz; st. Colonia X; Alberdine, Ki-ye; st. Paula I; de Gruyter 21, Duman; Firmine, Eich; Kronenburg I, Driessen; Johann Diedrich, Terschuren; Arno, Heidenstecher; Linden 13, Linscheid; Geraldo, Vollman-n; Dor- telmann 3, Neyer; Taine, v. Lempt; Hal ley, Simons; Lombock, Breuer; Aegir, Mikus; Rheln- land, Kraus; Guiseppe, de Bot; Alarich,' Meurs;' Malingtang, Hameling; Kenala, v. d. Pluym;] Ophier, Nies; Freya, Pfeifer; Walsum 32, Roth;|; Johanna, Malepaard; Pidessa, v. Lith; Desidero, Pols; Freiherr v. Stein, Buchloh; Salvinia, Dek ker; Liese Lotte, Zimmermann; Rhenania, Dietz;" Friedel, Bergeman; W T A G 97, Wolz; Johann Heirtrich, Gapp; Christine, Abendroth; Nihal, Offenberg; Manitoba, v. d. Abeele; Amazone, Boom; Freiheit, Zinier; Festa, Hirschman:n;7 Anna Gertrude, Gestmann; Elfreide, Dietz;- Frieda, Pendel; Maria, Verschuren,; Fortune, Blom; Elise, Nissing; Willkommen, Strienen Kundry, de Jong; Hïlde, de Ruiter; Karl, Schneider; Gelderland 16, Leier; m.s. Martha;' st. Raab ICarcher 12; st. Cecilia; Main, Arn- heiter; Limburgia, van Anrooy; Neerlandia, Wfllemstein; AMSTERDAM: Wijkdienst 11, de Gier; st. KrachtwijkWijkdienst 18, v. d. List;], Corry, Mijnen; Thean, Reymets; Trijntje, V, Oord; Maria Antoinette, Sybryns; Con Amor?,- Zimmerman; KLOOSTERNOL: Elisabeth, Blom;ij SCHELLUINEN: Elisabeth, v. d. Mont; ROS-i SUM: Goede Verwachting, Sens; LEIDEN:) Everdina Pieternella, Bongers; Gluck Auf L Zwanenburg; DORDRECHT: Gebr. Heuss, Heuss; BRESKENS: Disponibel, Meyer; FRA- NEKER: Janna Cornelia, Schouten; ZwaUiw, Meinen; Zeeland, Bastin anse; DEN HAAG:? Koerier, Deinum; PURMEREND: Maria Hen-' drika, Huibers; IJMUIDEN: Gutrune, Baak;) WEERT: Clara, Jansseh; BREDA: Res Nova,- Romijn; WERKENDAM: Ons Genoegen, Ruy-ri tenberg; TILBURG: Neeltje, Essebaggersïj DELFT: Anton, Kersten; ARNHEM: St Arito- nie, Lips; LEERDAM: Broedertrouw, Tack;1 VLAARDINGEN: Baloeran, Brugman; BUDELÖ Johan, Leemans; KOEC-RAS: Cornelia Hendri— ka, v. Buuren; WEESP: Baas Jochem, Loog;1 STADSKANAAL: Maris Stella, «Gerbers; BRE DA: Les Trois Frères, de Haes; HAARLEM:} BELGIë: st. Rijn Schelde 15; Pinang, v. Kuyk;! Utrecht, Lamers; Lena Pieternella, Baay; Mann heim 57, Gerlach; Helga, Schneider; Adolf, de Bliek; Hubert 2, Verberght; Celina, de Winter; Mijn Gedacht, Rombout; Brabo 34, Dooms; Wil lem, Snijders; Martha Dangez, Arends; Marcel, Hamers; Dranaco 3, Ploeggaerd; Fluviale 23, Fromm; Fluviale 27, Hendriks; Koeln 23, Boes; Niederrheim 2, Blum; Tahiti, Lichtetelner';; Geesje, Hartman; Griinwinckel 1, Hammer. DUITSCHLAND: Zeldzaamheid, Nouwen; Da- nulia, Busker; Potgieter, Hoefnagel; Imperator, Urmetzer; Jason, van Lent; Wallonia, van Den-, deren; Louise, de Conink; st. Servatia 2; Gaja, Vollner; Anthony, Snijders; August, Kerkhoven;) Nassovia, Hirschmann; de Rijn, Zandheuvel;'] Anna, Bungert; Peado, Dohlen; st. Heme; Ba-! den 23, Schmitt; Sirrah, Klefer; Raab Karcher 68, Komp; Seam 2, Keller; Titalitium, Siebert; st- Daab Karcher 8; Damco 1, Junker; Jan. de Reuser; Emanuel, Smit; Risico, Verschuren; Baumhof, Prenger; Ragnaris, van den Berg; Ti tus, van Welden; st. Laboremus; Damco 13, Rolcus; Gutenfels, Oerlemans; Hansen en Neuer- burg 8, Gall; Asteroth 8, Rohleder; Feyenoord,. Roelofs; Deo Confidentia, Duits; Mathilde, Ter- jung; Wilhelmina, Bütefür; Capeila, Joosten; st. Chenbrock; Pauline, Flipsen; Metallwerke Unterwesser 3, Midday; st. Luna; St. Antonius, v. Schaik; Engelina, Verhey; Helena, Werner;, Wijkdienst 16, Bouwens; M. Stinrfes 5, Diekl;, Hoop op Zegen, v. d. Noord; Vertrouwen, Blom;; Antina, Veldman; Maaika, Schuring; Sahara, Bedet; Sylvie, Ladent; St. Antonius, Boots;, Rheinfahrt 14, Weiss; Louise, v. d. Velde; Atlas, Huissens; Stad Leuven, v. Hoyweghen; S.H1V. 72, Donzelaar; Vertrouwen, Boere; Maja, Ber gers; Mannheim 49, Seibert; Rigina, Vink; Wijk dienst 2, v. d. Zee; Frieda, Siebenga; Germania, Weller; Maasstroom 26, v. Dongen; Amotubet 1, de Baar; Asteroth 13, Runkei; de Gruyter 24, Deinert; Anna, Hompus; Pax, Thijssen; Maria, Vermeulen; Rheinland, Rings; Neptun 10, O oris C. G. Maier 17, Braun; Eduard, Rosenbrand!' Justina Anna, Eimermanri; M. Stinnes 67, Bin der; Emma, v. Clear; Herman, Doodewaard; st, Stinnes 18; Mathejo, v. d. Spek; st. Industrie 11; Ave Maria, Hellings; st. Baardwijk; Jagers- wijk; Klein wijkTeniers, v. Heygen; st. Werner;: Celestine, v. Couwenberg; Clemence, de Wilde;! Comptoir 12, Weber; Anna, v. Gent; Dauphin, Rijken; Katwijk a. Zee, v. Rijn; Walsum 6, Kruithof; Walsum 9, Jolie; Niederwald, Stem pel; Hannau, v. Royen; Brouwer, v. d. Bogerd;: Therese, Hoff; Matador, Muller; Anna, Griff; Vico, Jaarsma; Linquenda, Schot; Verwisseling* RoelofsMaria, V. RietschotenPr. André Lebon, Bekker; Richard 8, v. Laack; Duero, Hohenbild;: Morgenster, Ocmes; Alida, Ragedoorn; BO.B- 4, v. d. Voorde; Marinus, Vermceren; Argo, Ruffi: Navana 9, Eleveld; Adriana, Konings; Exvotö* Scholten; Kathe, Böhringer; Onderneming, Geer vliet; Alou, v. Essen; Irene, Fischer; Gott nut Uns, Böhringer; St. Maria Magdalena, Schneid- ler; St. Josef, Gerlach; Wilhelmina Emma, Piepper; Felicitas, Bender; Sepholine, v. Wage- ningen; Anna Pieternella, Koreman; st. Elbmg. 2; Alida Nelly, Vermeulen; Jantina, Bakker, Drei Bruder, Krapp; Emanuel, Westers; Cari Heinrich, Emmig; Harmonie, Pauwen; Rolanö, Ehrenfriéd; Petrus, Hubers; Dankbaarheid, J- d. Hoeven: Drie Gebroeders, Been; st. Clau Bernard; Frodi; Pasteur; Haniel 21; L'Averu Anna; Presto 4; Cu "vierWalsum 1; WalBüm Haniel 15; Vitesse; Clara; Irmingard; Hekia.l Marne; Brabantia; Franz; Groa; La Place; - nir; Janna Gardina; Mazarin; Flandri; TU got; Heinrich; St. Odile; Fit 8; Thielt; Richel Garula; Exvoto.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 6