No. 14967 Nieuwe Schiedamsche Courant Zaterdag 17 September 1927 ALGEMEEN OVERZICHT DE ACHTSTE VOLKENBONDS VERGADERING Bespreking over de ontwapeningskwestie VOOR DEN TERUGKEER DER KARTHUIZERS De steun des volks een slachtoffer der wetenschap. HINDENBURG WORDT TACHTIG Wat men hem vraagt en wat hij krijgt Een Servisch watervliegtuig verongelukt DE AARDSCHOKKEN IN ZUID RUSLAND DUREN VOORT In de geteisterde streek heersckt groote verwarring ZESHONDERD MENSCHEN TE VEEL AAN BOORD Een eigenaardig proces DE RIJDENDE DOOD Maximum snelheid voor auto's I EEN VREESELIJK FAMILIEDRAMA Krankzinnige doodt vrouw en dochter Geknipt en achter de tralies gezet DE GESTOORDE MAALTIJD Een bezoek van bandieten Stalin houdt een toespraak tot Amerikanen HET AMERIKAANSCHE LEGIOEN IN FRANKRIJK INTERNATIONALE WOORDEN EN NATIONALE DADEN „Voor God en voor het vaderland hebben wij ons vereenigd ten einde de Grondwet der Ver- eenigde Staten van Amerika te verdedigen, de orde en de wet te handhaven, het Ameri kanisme te beschermen en te verbreiden, de kostbare herinneringen aan den Grooten Oor log, die onze vereeniging interesseeren, te be waken, het gevoel van wederkeerige hulpver leening bij de gemeenschap, bij den Staat en bij de natie te versterken, de autocratie van de klassen zoowel als van de massa's te bestrijden, van het recht de regelende macht van de kracht to maken, den vrede en den goeden wil op de Wereld aan te moedigen, de beginselen van rechtvaardigheid, van vrijheid en van demo oratie hoog te houden en aan het nageslacht over te dragen, onze kameraadschap te wijden eh te heiligen door onze toewijding aan de idee van wederkeerige hulpverleening." Ziedaar de echt-Amerikaansche leuze, waar onder de oud-strijders der groote Republiek zich vereenigd hebben. Hun organisatie werd In Maart 1919 te Parijs opgericht; zij omvat meer dan een millioen leden, waarvan liet overgroote deel op de Fransche slagvelden streed. Ongeveer 25.000 der legioen-mannen zÜn op twaalf groote schepen den Oceaan over gestoken om in Frankrijk van 19 tot 23 Sep tember a.s. hun negende jaarlijksche vergade- ving te houden en de graven der gevallen ka meraden te gaan bezoeken. Gisteren zijn de laatste afdeelingen der troe pen onder leiding van hun ouden bevelhebber- generaal Pershing te Parijs aangekomen en in ontroerende woorden verwelkomd door den Franschen minister van oorlog. Alleen de link- sche elementen houden zich afzijdig van de Amerikanen, die in 1918 Frankrijk hebben ge- fod; zij zulten uit protest blijven werken als heel het land een vrijen dag heeft ter eere der Amerikanen. Waarschijnlijk zullen de Yankees dat niet erg vinden en rustig hun ®ang gaan; Parijs zal merken dat zij er zijn en ®r allicht wat aan verdienen ook. Nu er sprake is van een verbreking der be trekkingen met Rusland, heeft zich een comité Sevormd om die betrekkingen te handhaven. De leden daarvan zijn van meening dat een breuk tusschen Frankrijk en Rusland tot erge internationale verwikkelingen aanleiding zou kunnen geven. Van een verandering in den koers der bin- nenlandsche politiek in Frankrijk is nog niet veel te merken. Er is wel een deel der radica len dat los wil van de socialisten en commu nisten, maar de meerderheid voelt wel, dat zij die revolutionaire elementen bij de stembus niet missen kan. Een rechterblok onder lei ding van oud-president Millerand wordt nau welijks verwacht; dat het trouwens voor de Katholieken niet veel goeds zou brengen, spreekt van zelf. In de volkenbondscommissie voor beperking der bewapening heeft Boncour, de Fransche afgevaardigde, opnieuw er op aangedrongen dat de Volkenbond deze zaak zou blijven be handelen, maar daarbij vooral ook de veiligheid der landen zou verzekeren. Hij zou die veilig heid verzekerd willen zien door een of ander verdrag. Rijksminister Stresemann heeft zich al gehaast te verklaren, dat Duitschland een en al vredelievendheid is. Jammer dat de Fran- schen dit nu niet gelooven willen! In Duitschland zelf zijn Centrum en natioa- len aan 't twisten geslagen over de richtlijnen welke dr. Marx volgde bij het vormen van het huidig kabinet. Men schijnt toch wel dit ka- .binet te willen handhaven. Vandaar de beloofde salarisverhooging der ambtenaren, die het Rijk 350 millioen Mark per jaar zal kosten. De ambtenaren hadden zeker opslag noodig, maar zoo royaal hadden ze 't niet verwcht. De Duit- sche regeering, die juist onder de ambtenaren veel aanhangers telt, is echter wel zoo slim hen niet over te laten aan de propaganda der socialisten, die anders de positie der ambte naren als een agitatiemiddel konden gebrui ken bij de a.s. verkiezingen. Den heeren is de wind nu uit do zeilen genomen en de ambte naren zullen zich maar wat gelukkig voelen onder den gouden regen en niet vergeten om bij de a.s. verkiezingen hun dankbaarheid te toonen door een richtige invulling van het stembiljet. GENEVE, 16 September. (VAN ONZEN CORRESPONDENT). Groote belangstelling bestond hedenochtend weder voor de discus sies in de derde commissie over het ontwape- Bings vraagstuk. De delegaties van Finland, Zweden en Britsch-Indië konden niets nieuws toevoegen aan de vele' redevoeringen die reeds gehouden JtaTen, doch de rede van Paul Boncour was weder zeer interessant. Voornamelijk komt deze hier op neer, dat de volkenbondsvergadering aan de voorberei dende commissie Loudon voor de ontwape ningsconferentie de opdracht zal geven zich niet te beperken tot een bespreking van de technische zijde van het ontwapeningsvraag- stuk, doch ook haar aandacht te schenken, in Teel meerdere mate dan tot nu toe, aan de po litieke zijde van het vraagstuk en wel voorna melijk aan de veiligheidskwesties. Boncour wilde nu, dat deze volkenbonds vergadering een bepaalde methode voor het nieuwe onderzoek inzake de veiligheid uit drukkelijk zal aanbevelen, doch zijnerzijds gaf hij in overweging, dat de voorbereidende com missie Loudon voornamelijk trachten zou een oplossing te vinden, door de herziening van het Geneefsche vredesprotocol van 1924, Hier kwam dus de gedachte aan een conti nentaal protocol weder te voorschijn, doch Boncour voegde er aan toe, om alle gevoelig heid van de andere staten te vermijden, dat het protocol in ieder geval voor de staten uit de geheele wereld zou moeten openstaan. Het nieuwe denkbeeld van Boncour, dat in een motie is neergelegd vond over het alge meen een gunstig onthaal ook in de delegaties der kleine Europeesche staten. De discussies hierover zullen Maandag aanvangen. De conferentie tot regeling van het internationaal recht, wordt te 's Gravenhage gehouden GENèVE, 16 September. (VAN ONZEN COR- wLSPONDENT). De eerste commissie der vol kenbondsvergadering heeft heden de algemeene iscussies over het denkbeeld eener conferentie ,°or de codificatie van het volkenrecht ten wnde gebracht. Als slotsom der beschouwingen kan men wel erklaren, dat de volkenbondsvergadering haar hstemmlng zal uitspreken met de denkbeelden, h den volkenbondsraad zal machtigen maat- )egelen te treffen, opdat deze conferentie te S-Gravenhage zal plaats hebben. Van alle zijden heeft men de wenschelijkheid van de voortzetting van dezen codificatiearbeid erkend, terwijl men tevens verklaarde, dat de maats der conferentie van ondergeschikt belang eh dat men zich niet tegen den wenseh der oderlandsche regeering om deze te 's-Graven a&° te doen plaats hebben, verzetten wil. Daarentegen bestond er een algemeene oppo sitie tegen het door Zaleski in den volkanbond- kad geopperde denkbeelden, dat de volken, "bhdsvergadering de Nederlandsche regeering a uitnoodigen niet alleen gastvrijheid aan de onferentie te verleenen, doch deze ook zelf te bereiden. Zooals Polltis, Lange en Loefgren reeds eer gisteren betoogd hadden, hebben heden ook de ejg Rolin, de gedelegeerde van Columbia, de gedelegeerde van Australië en de Zwitser Motta met nadruk betoogd, dat de codificatie van het 'hternationaal recht een zoo belangrijke zaak van den volkenbond is, dat de volkenbond deze et uit handen mag geven en zelfs iederen schijn mrvan moet vermijden. 1 erwijl Rolin zich dus geenszins tegen Den kag ais conferentiestad verzetten wilde, vroeg hij met nadruk, dat de geheele organisatie en w un( uat uo w °rbereifjing der conferentie in handen van h volkenbond zou blijven. Nederland zal dus 0 ee.n gastvrijheid mogen verleenen, doch eHgens zal de codificatieconferentie een ge- ih„Ue volkenbondsconferentie in alle opzich- ï-eh moeten zijn. Onze Parijsche correspondent meldt ons d.d. 16 dezer: Blijkens een mededeeling van den vicaris- generaal van Grenoble die de leiding heeft van de petitie voor den terugkeer der Karthuizers naar de „Grande Chartreuse", in het departe ment Aube gehouden, overtreft het aantal handteekeningen reeds de 100.000. In sommige parochies heeft de bevolking unaniem den terugkeer gevraagd en in de meeste cantons overtreft het aantal voorstan ders verre de meerderheid der kiezers. De geheele Dauphiné vraagt het einde van het schandaal van 1903. Zelfs in de volkswijken van het vrij roode Grenoble werd de petitie huis aan huis geteekend en bedroeg het aantal weigeringen slechts 2 pCt. Een Parijsch blad, dat niet precies Katho liek gezind is te noemen, „Excelsior", heeft nog heden de wenschelijkheid van het weer toela ten der Karthuizers bepleit en zegt o.a. „Waar om klinkt er boven de stomme of slechte po litiek niet een gezaghebbende stem uit om de hartverscheurende misère van die verlaten bijenkorf (de Grande Chartreuse), waarover nu de ijskille wind zijn eentonige klacht van afwezigheid en treurnis blaast, uit te krijten?" Het sectarisme, geeft er echter eerder de voorkeur aan, het monument in puin te doen vallen, dan de Karthuizers de welvaart te la ten herstellen van de eens zoo bloeiende pro vincie. De kracht der verdoovingsmiddelen Dr. Wilson, één van de vermaardste genees- heeren van Manchester en specialist in pijn- verdoovende middelen, werd dezer dagen dood in zijn kamer gevonden. Hij had een masker over het gelaat en men gelooft, dat hij op zijn eigen lichaam een nieuw verdoovingsmiddel heeft beproefd, hetgeen zijn dood ten gevolge gehad heeft. Dr. Wilson had de gewoonte bij dergelijke proefnemingen zich in zijn kamer op te slui ten. Hij mocht dan niet gestoord worden. Toen er dan ook een bezoeker voor hem kwam, wilden de dienstboden den dokter niet waar schuwen. Tegen vijf uur in den middag telefoneerde men vanwege een kliniek, waarom liij, zooals afgesproken was, niet gekomen was voor een operatie. Dit laatste trok de aandacht van de huisgenooten: er moest iets niet in den haak zijn. Nadat de deur van de dokterskamer was opengebroken, vond men, gelijk gezegd, den specialist dood daar liggen. Men wendde nog langen tijd pogingen tot opwekking der levens geesten aan, doch tevergeefs. De dokter was vaak gewaarschuwd voor het risico, dat hij met deze proefnemingen op zich zelf liep, doch hij kon dit niet inzien. DE FRANSCH-BELGISCHE „WAPENBROEDERSCHAP" De orders van Pétaiu worden stipt uitgevoerd Onze Brusselsche correspondent meldt ons: De orders, die maarschalk Pétain j.l. Zondag te Dlnant aan zijn „Belgische onderdanen" heeft gegeven, betreffende het versterken der grenzen, worden flink opgevolgd. Zoo is heden het besluit bekend geworden, dat op 15 November a.s. te Luik een nieuw reg. vesting-artillerie zal worden opgericht voor. zien van 6 vesting-batterijen en een depót-bat terij, met de noodige munitiewagens. De rest zal wel spoedig volgen. WIE IS RAKOFSI Het leven van een sovjet-gezant Naar aanleiding der geruchten omtrent een mogelijk aftreden van den sovjet-gezant te Pa rijs, vertelt een Parijsch blad, wie Rakofskl eigenlijk is. Kristo Rakofski werd 13 Augustus 1873 te Kotel in Bulgarije geboren uit Bulgaarsche ouders. Zijn familie vestigde zich in 1881 in het Roemeensche departement Constantza, doch Kristo liep het gymnasium af te Gabrovo in Bulgarije. Hij werd op zijn zeventiende jaar van school gezonden wegens slecht gedrag en op ruiende propaganda. Van 1890 af brengt hij een tiental jaren door aan verschillende universiteiten, wordt uit meerdere steden verbannen, behaalt tenslotte te Montpellier (in Frankrijk) den bul als doctor in de medicijnen. In 1900 trekt Rakofski naar Rusland, wordt door de politie gezocht, gaat dan naar Duitsch land en wil pogingen doen om Fransch bur ger te worden. Als zijn vader hem in Roemenië een erfenis nalaat voelt hij zich plotseling Roe meen, omdat hij in Roemenië eigendommen be zit! Hij wordt lid van den departementalen raad van Constantza en reserve-kapitein in het Roemeensche leger. Dat weerhoudt hem niet om in de socialistische „Humanité" het leger, dat hij dient, scherp aan te vallen. Tijdens den Balkanoorlog bestrijdt liU het denkbeeld van Roemeensche tusschenkomst en eenzelfde houding legt hij in den grooten oor log aan den dag. Hij blijft er naar streven Roemenië's neutraliteit te handhaven, teneinde Bulgarije te redden en Duitschland te dienen. Bulgaarsch van hart. Duitsch om de beurs, noemden hem de Roemenen. In zijn blad be streed hij de geallieerden en vooral Rusland. Voor niets deinst hij terug om te beletten, dat Roemenië aan geallieerde zijde aan den oorlog deelneemt. Als Roemenië zich in den strijd werpt, zijn het de trawanten van Rakofski, die het Roemeensche leger aansporen tot rebellie en desertie. Als in Rusland de revolutie uitbreekt, is Rakofski daar en voelt er zich thuis als een vlsch in het water. Snel wint hij het vertrou wen der bolsjewistische leiders, die hem als adviseur voor Roemeensche zaken opnemen in den raad van volkscommissarissen, Hij wordt voorts president van de sovjets in de Oekraine, vestigt zich te Charkof en bestrijdt Roemenië met Roemeensch geld, dat te Moskou in beslag was genomen. In 19gi veroordeelde een Roe meensche krijgsraad hem bij verstek wegens verraad ter dood. Nu de tachtigste verjaardag van den rijks- president nadert, stijgt het aantal personen, dat zioh dagelijks tot hem wendt om finan- cieelen steun. Soms ontvangt de rijkspresi dent per dag 700 a 800 dergelijke verzoek schriften en 150 aanvragen om gratie De rijkspresident ontvangt echter ook ge schenken, vooral portretten van hemzelf. In talrijke scholen wedijvert de jeugd in het nateekenen van het portret van den rijles- president. Het beste werk wordt naar Berlijn gezonden, en hieronder komt de handteekening van Von Hindenburg. Ergens in Beieren won een man bij een kegelwedstrijd een prijs van 300 mark en het portret van den rijkspresident. De man zond daarop het staatshoofd een kistje sigaren van 50 stuks, elk van 6 penning. Een oude dame stuurde een mooi geborduurd mutsje voor een der kleinkinderen van Hindenburg en een vrouw uit een heidedorp zond den rijkspresident een groote bos bloeiende erica. NEW YORK'S BURGEMEESTER TE PARIJg Een Ier die geen alcohol drinkt Over het algemeen zijn d6 Ieren, die een groot deel van Amerika vormen, geen liefheb bers van het drankverbod. Toch blijkt dat 0® vooraanstaanden onder hen, ook in den vreemde, eerbied toonen voor de wetten van hun land. Jimmy Walker, de burgemeester van New-York, nam dezer dagen deel aan een maaltijd, die journalisten te Parijs hem aanboden. Hij wees echter hardnekkig alle sterke drank et. wilfle 0()^ geen wjju ge bruiken, maar dronk bier zonder alcohol. En dat de burgemeester van New-York, waar heel velen vroeger fel tegen de drooglegging waren! HET OOSTENRIJKSCHPARLEMENT BIJEEN Een minister van Justitie aangesteld WEENEN, 16 September. (W.B.) De natio nale raad is hedenmiddag in €erste 2itting na de zemervacantie bijeengekomen. Als eerste punt stond op de dagorde de ver kiezing van een minister van justitie. Bij hoofdelijke stemming werd dr. Dinghofer met 8(T tegen 65 stemmen tot minister van justitie gekozen. Hij verkaarde de benoeming aan te nemen. DE ROODE VLOOT OEFENT Russische schepen in Roemeensche wateren BOEKAREST, 16 September .(W.B.) Volgens een bericht uit Constanza voeren gisteren avond vijf Russische oorlogsschepen in de Roemeensche wateren en zetten vervolgens koers naar Odessa. BELGRADO, 16 September. (B.T.A.) Tijdens oefeningen is een watervliegtuig, dat met vijf leerlingen-onderofficieren bemand was, in zee gestort. De vijf inzittenden zijn verdronken. EEN ZWITSERSOH FEEST wordt te Helder in het Casino gehouden ten bate van het stedelijk muziekkorps. Onze foto toont burge meester Houwing en den schout bij nacht Quant, die een prijsje trachten te veroveren. De aardschokken in de Krim duren voort en de toeristen vluchten in paniek naar het Noorden. De spoorwegstations worden als het ware belegerd en daar de telefonische en tele grafische verbindingen zeer gebrekkig function- neeren, heerscht te Moskou onder de familie leden der toeristen groote bezorgdheid, zoodat alleen uit die stad 50.000 telegrafische ver zoeken om inlichtingen in den loop der laatste dagen zijn verzonden. In het aardbevingsgebied kampeert de bevol king in den stroomenden regen in open lucht. Geheele dorpen zijn daar verwoest. Gisteren kwam een rechtzaak voor het politle-ihof in Londen waarbij de burgemeester in rechten optrad tegen een stoomvaartmij., die pleizierbooten in de vaart heeft tusschen Londen en Margate. De maatschappij wordt er van beschuldigd 600 passagiers meer aan boord te hebben ge nomen, dan haar was toegestaan. Toen de boot Margate binnenkwam, werd dit vastgesteld. De officier van justitie eischte een boete van vier en twintig duizend gulden. MIJNONGELUKKEN GEDURENDE 1926 IN ENGELAND 729 Dooden, 177.898 gewonden. Volgens het jaarverslag van het mijnsecreta- riaatover 1926, een jaar waarin nauwelijks vier maanden normaal gewerkt werd, bedroeg het aantal mijnongelukken met doodelijken af loop in kolenmijnen 649, terwijl er 90.862 mijn werkers in dat jaar gewond werden. In andere mijnen ertsmijnen en steengroeven kwa men 80 dooden en 87.036 gewonden voor. Een aantal ongelukken was het gevolg van zorgeloosheid, of verwaarloozing van de ver schillende veiligheidsvoorschriften. Van vijf doodelijke ongevallen, bij vijf kolen damp-ontploffingen, waren er twee het gevolg van het gebruiken van onbeschermd licht en één van rooken in een atmosfeer, waar de vei ligheidslamp moest worden gebruikt. EEN KIND VAN VERSTIKKING GERED. Een „gelukkig" auto-ongeluk Te Epsom heeft zich het volgende eigenaar dige voorval afgespeeld. De aldaar woonachtige mrs. Gates kwam op een gegeven oogenblik tot de angstige ontdek king, dat haar 7-jarig dochtertje Patricia, dat een stuk lekkers zat te verorberen, zich verslikt had en dreigde te stikken. In allerijl sprong de verschrikte moeder in haar auto en reed met het kind in vliegende vaart naar het naastbijgelegen ziekenhuis. Bij de poorten van het ziekenhuis slipte de wagen en reed een lantaarnpaal omver, die op het voorste gedeelte van den auto neerviel. Toen het kind na al die consternatie in het ziekenhuis was binnengebracht, bleek het brok snoepgoed reeds uit haar keel verdwenen en ge consumeerd te zijn. Evenwel moest de kleine toch in behandeling worden genQmen, daar zij verscheidene wonden aan het gelaat bekomen had door glasscherven. Patricia's moeder, alsook een verpleegster, die zich mede in den auto bevond, bleven onge deerd. De auto werd ernstig beschadigd. EEN CYLINDER ONTPLOFT Waarschijnlijk een brandbom Een roestige cylinder, waarvan men gelooft, dat heit een Duitsche brandbom is geweest, ontplofte gisteren op de kade te Great-Yar mouth in de nabijheid van een smidsvuur. Een man, die bezig was, daarin een stang te verhitten, kreeg ernstige brand- en snijwon- den en zijn zoon, die hem hielp, werd in de ri vier geslingerd. Men haalde hem er evenwel gauw uit. Een derde man werd eveneens ge wond. De cylinder zat tusschen een partij rommel, welke gebruikt werd als ballast voq visschers- schepen. In verband met de steeds in aantal toene mende doodelijke aanrijdingen is, op aansticht ting van den prefect van politie te Parijs^ door de burgemeesters van de voorsteden in het departement van de Seine besloten de maxi mum-snelheid te bepalen op 30 K. M. per uur, voor particuliere auto's en 15 K. M. per uur, voor vrachtauto's. Dezë regeling geldt voor het geheele departement. Ernstig auto-ongeluk bij Crcfeld Donderdagochtend reed naar de „L. K." meldt, een auto te Osterath bü Crefeld iu een greep van 8 personen, waardoor de 26-jarlge zoon en de 13-jarige dochter van een landbou wer onmiddellijk gedood worden en de vader zoo zwaar gewond werd, dat hij op weg naar het ziekenhuis overleed. De echtgenoote werd licht gewond. De automobilist reed, zonder zich om zijn slachtoffers te bekommeren ver der. Het nummers van den auto ls echter he kend. In een villa te Spa, welke eenlgen tijd geleden door een familie uit Deurne betrokken was, heeft zich een ontstellend familiedrama afge speeld. De familie, bestaande uit man, vrouw en dochter de zoon verbleef toevallig te Ant werpen had Juist gemaaltUd. Plotseling werd de vader krankzinnig en gaf zijn vrouw een slag met een groot mes. Toen zij wilde vluchten, kreeg zij een tweeden slag, waardoor de hoofdslagader doorgesneden werd. Zij was terstond dood- Vervolgens keerde de krankzinnige zich te gen zijn dochter. Deze vluchtte zwaar gewond naar de eerste verdieping en riep luidkeels om hulp. Toen rende zij naar den tuin en be zweek In de armen van een geestelijke, die op het lawaai kwam toegeschoten. Toen de gees telijke den ongelukkigen krankzinnige wilde naderen, sneed deze zich de keel af. EEN SLAPEND AUTO-BESTUURDER. De man had zich overwerkt. Te Tottenham had zich voor den politierech ter een chauffeur van een vrachtauto te verant woorden, die een man had omvergereden en daarna met zijn wagen tegen een trampaai was aangebotst. De onfortuinlijke chauffeur verklaarde, dat hij op het oogenblik, dat het ongeluk gebeurde, moest hebben zitten slapen. Hij zeide, dat hij van 11 uur 's morgens tot 3 uur 's namiddags werkte, dan drie uren rust te en daarna dan heelen verderen avond op de Covent Garden-markt werkte. Om 9 uur 's avonds, toen hij van zijn werk terugkeerde, was het ongeluk gebeurd. De rechter maande den man aan, niet zoo abnormaal lang te werken, daar dit niet vol te houden was. HU wilde clement zUn veroordeelde den beklaagde tot 40 shilling boete en betaling der proceskosten, bedragende 3 pond sterling, 8 shilling, 6 pence. COMMUNISTEN IN EEN KASTEEL Door de Zwitsersche politie zijn 23 Italiaan- sche communisten gearresteerd, die zonder paspoort Zwitserland waren binnengekomen en verhieven in een kasteel, dat aan de com munistische partij te Bazel toebehoort en waar Bazelsche communisten vaak hun va- cantie doorbrengen. De rechtbank heeft ln- tusschen de Italianen tot twee jaar gevange nisstraf veroordeeld, en hun gedurende vijf jaar het recht om in Zwitserland te vertoe ven, ontnomen. De Chineesche tooneelspeler Meilang Fang, werd Woensdagavond aan een intiem, gezel lig diner, dat hU aan eenigen van zijn vrien den gaf, onaangenaam verrast door de komst van drie gewapende bandieten, die een bedrag van 50.000 dollar eischten. Een der gasten, een Chinees journalist, bood aan als onderhandelaar op te treden. HU hield de bandieten tot het aanbreken van den dag aan de praat. Toen namen zU eindelUk genoegen met een chèque van 20.000 dollar, IntusFchen was het echter een der gasten ge lukt de politie te waarschuwen, die het huis omsingelde. Een hevig vuurgevecht volgde, waarbij de aanvoerder der bandieten werd gedood, de twee anderen konden echter ontsnappen, na dat zij nog den journalist hadden doodgescho ten. Een van de twee bandieten werd later gevangen genomen en voor het huls van den toone-elspeler onthoofd; zq'n hoofd werd in een ijzeren kooi tentoongesteld De tooneeJspeler zal aan de familieleden van den vermoorden Journalist een lijfrente verleenen. EEN OPENHARTIGE RUSSISCHE REDE In een rede welke Stalin Woensdag te Mos kou hield voor de eerste Amerikaansche arbel- dersdelegatie, die een maand in Rusland ver bleef, verklaarde bij, dat de communistische partU toezicht houdt óp de Russische regee ring en op de vakvereenigingen. De partU duldt geen oppositie van andere partijen; er zUn communisten uit de partU ge- stooten, die niet vijandig genoeg tegen den godsdienst optraden. Communisten in het buitenland worden door de Russische partU gesteund als dat noodig is; voorloopig achtte Stalin een samenwerking van Rusland met de overige wereld nog noo dig: zoo kon de vrede bewaard en Rusland van geld voorzien worden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 9