Vemen „DE PHOENIX" Tel. No. MAANDAG 19 SEPTEMBER 1927 DERDE BLAD PAGINA 2 BURG ERLUCHTVERKEER IN INDIë DE GEARRESTEERDE TREINDIEF. Wat uit het onderzoek blijkt KORTING OP TOELAGEN VAN RESERVE-OFFICIEREN. OMZE KLEINE GOURBS WAARIN KATHOLIEK NEDERLAND NALATIG IS (Ingezonden). Richt ons Katholiek Nederland, overal waar noodig, haar kerken en Godshuizen op, bloeien vereenigingen van armen en weezen, op het Samaritaansche terrein van verzor ging voor den gevallen mensch, staat Katho liek Nederland ten achter. Ontslagen gevangenen, voorwaardelijk ver oordeelden, zwervers, allen van Katholieken huize, zijn slechts aangewezen op één Tehuis. Luctor et Emergo, het Nationaal R. K. Te huis, opgericht vóór 5 jaren, vierde op 15 de zer haar Eerste Lustrum. Het doel dezer Stichting: „Onze Katholie ke Broeders te helpen, hen te heropvoeden tot regelmatige menschen", werd op verbluf fende wijze bevestigd door de uitspraak van den overal in Nederland gekenden Monseig neur Ariëns „dat er een leemte in de Katho lieke Charitas zou ontstaan als Luctor et Emergo moest ophouden te bestaan", en be wijst het dezer dagen ontvangen telegram van Zijne Eminentie Kardinaal van Rossum, het noodzakelijk bestaan der Stichting,, wan neer hij draadt: „Wij zegenen van harte be stuur en directeur en mannen, R. K. Tehuis en bidden God dit heerlijke en vruchtdragen. de werk te gedijen en vruchtdragend (w.g.) Kardinaal van Rossum. Doorloopend hadden wij te kampen met een tekort aan middelen. Van verschillende zijden werd ik aangewak kerd dit mooie nobele sociale werk bekend te maken want de Stichting is onvoldoende be kend. Het werd' gehouden voor een z.g. Drankbe- strijdingshuis, waar ook wel ex-gevangenen werden opgenomen. Zeker, Katholieken, voor de Armste der Ar men staat Veenhuizen open, zeker, ook het Leger des Hells biedt hulp, maar ik vraag U, beantwoordt dit aan den eisch van Uw H. Ge loof? Nadenkende Katholieken kunnen dit niet willen. Hoe gemakkelijk is hier toch te helpen, een gift per jaar, liefst groot, doch ook klein, wordt dankbaar aanvaard. Ja zelfs voor de kleine beurs is gelegen heid tot steun; men heeft zich slechts te abonneeren voor 1,22% per jaar op ons Maandblad. Het leidt geen twijfel, dat ge er de grootst mogelijke voldoening van hebt, als ge weet, dat de soms meest verachte, doch goedwil lende geloofsgenooten worden geholpen in hun dagelijksch bestaan. Pater fr. L. B. SCHOLBROCK O.P. UIT DE SUIKERINDUSTRIE. Aanvang der campagnes. Naar wij vernemen, zal de suikercampagne op de Coöp. Suikerfabriek „Zevenbergen" te Zevenbergen op 8 October aanvangen, op de suikerfabriek „Azelma", eveneens te Zevenber gen, op 15 October, en op de Coöp. Suikerfa briek „Roosendaal" te Roosendaal op 7 Octo ber a.s. ONEERLIJKE CONCURRENTIE. „Westlandsche" druiven in het buitenland. Naar aanleiding van onze beschouwing In he Dagblad van 14 dezer over bet misbruik dat in Duitschland door enkele handelaren ge maakt wordt van de nieuwe Westlandsche fruit verpakking, de éénmalige kist, bericht men ons uit Londen, dat zich daar hetzelfde voor gedaan heeft. Het gevaar dat door deze handelwijze de goede naam van ons fruit wordt aangetast, moet zoo spoedig mogelijk bezworen worden VEEHANDELAREN. Do Zuid-Hollandsche bond van veehandelaren heeft dezer dagen een ledenvergadering gehou den, in hoofdzaak ter bespreking van de plan nen tot afscheiding van den Nederl. bond in verband met ontevredenheid met de handelin gen van het hoofdbestuur. Volgens „De Vee- en Vleeschhandel" bleek de vergadering te staan achter het bestuur van den Zuid-Hollandschen bond, welks han delingen zij algemeen goedkeurde. DE TENTOONSTELLING TE RIDDERKERK Bezoek van Minister J. B. Kan. Vrijdagnamiddag 1.04 uur arriveerde Zijne Excellentie Minister Kan aan het Station D.P. te Rotterdam, waar ter verwelkoming aanwe zig waren de heeren J. W. Klein, burgemeester van Ridderkerk en C. Kruijt, arts aldaar, voor zitter der financieele commissie voor de ten toonstelling. Bij aankomst te Ridderkerk wer den achtereenvolgens aan den Minister voor gesteld de heeren D. de Boer, voorzitter der Hollandsche Maatschappij van Landbouw; C. Dekker, voorzitter der afd. eiland IJsselmonde; W. Dam Rzn., bestuurslid en J. G. de Zeeuw Jr., algemeen secretaris; M. D. van Noordzij, van Rotterdam, bekend figuur in de paarden sport, en ten slotte de 12-jarige mejuffrouw A. Dam, als de jongste deelneemster aan het concours-hippique. De Minister woonde enkele nummers van het concours-hippique bij om daarna enkele stands der tentoonstelling te bezichtigen. Pre cies te 4 uur 10 vertrok Zijne Excellentie naar de Residentie. Concours-hippique. De uitslagen van het concours-hippique vau gisteren luiden: Verrichtingsproef M. C. Merriën 1927, onder het zadel, afstand 12 K.M., af te leggen in één uur: 1. Kroosje, eig. A. Kooij, Kedichem; 2. Janneke, eig. C. van IJzeren, Arkel; 3 Gardista, eig. M. D. Noordzij, Rotterdam; 4. Evalea, eig. A. Kooij, Kedichem; 5. Tumine, eig. D. L. van Dijk, de Bilt; 6. Iflamia, C. van IJzeren, Arkel; 7. Jonnera, eig. Gebrs. de Jong, Arkel; 8. Karo- lina, J, G. van Herwaarden, Asperen. Tweespannen voor oogstwagen, Belgisch type: 1. Dora en Cor, eig. C. Crezêe, Klundert; 2. Imeltsje en Lorelij, eig. W. Dam, Ridderkerk; 3. Grosse de Ville en Dea de Marquis, eig. K. Kleiwegt, Rozenburg; 4. Gonda van Tholen en Gerry de Bantum, eig. P. L. Pons, Groote Lindt; 5. Toos en Lili de Tip-Top, eig. G. J. S. Vink, Klaaswaal. Eènspannen type landbouwtuigpaarden: 1. Tumine, eig. D. L. van Dijk, de Bilt; 2. Jan neke, eig. C. van IJzeren, Arkel; 3. Itrusia, eig. G. L. Warnaer, Dirksland; 4. Hilta, eig. H. Mui lenburg, Gorinchem; 5. Gedelta, eig. C. J. Leen heer, Rhoon; eervolle vermelding Nelly, eig. M. Hak, Berkenwoude: idem N.N., eig. A. Kooij, Kedichem. Eènspannen open klasse: 1. Bingley Victor, eig. H. F. Bultman, Haarlemmermeer; 2. Cape nor Victor, eig. dezelfde; 3. Gentleman Horace, eig. J. F. Vis, 's-Gravenhage; eervolle vermel ding Prince of Wales, eig. Jac. Rijks, Nijmegen. Eènspannen fokmerriën, type landbouwtuig- paard: 1. Gardista, eig. M. D. Noordzij, Rot terdam; 2. Gerda, eig. Jac. Molenaar, Hoofd dorp; 3. Erasa, eig. G. Dekker, Barendrecht; 4. Janneke, eig. C. van IJzeren, Arkel; 6. Hekka, eig. J. L. Warnaer, Dirksland; eer volle vermeldingen: Hemara, eig. J. L. War naer, Dirksland Tamine, eig. D. L. van Dijk, de Bilt; Jauty, eig. A. L. Dekker, Barendrecht. Tweespannen open klasse: 1. Bingley Victor en Capenor Victor, eig. H. F. Bultman, Hoofd dorp; 2. Glenavon Mignon en Princess Juliana, eig. J. F. Vos, Den Haag; 3. Elza en Gerda, eig. J. Molenaar^Hoofddorp; eervolle vermelding: Princess Champion en King's Cross, eig. H. F. Bultman, Hoofddorp. Bekroningen. Varkens a. Geregistreerde dieren. 1. Boeren geboren voor 1 Juli 1926. N.V. Hoenderpark Kralingen, Rotterdam; C. van den Heuvel, Rotterdam. 2. Beeren geboren na 30 Juni 1926 en voor 1 Jan. 1927. A. C. de Ridder, Overschie; N.V. Hoenderpark Kralingen, Rotterdam. 3. Beeren geboren na 1 Jan. 1927 en voor 1 Juli 1927. N.V. Hoenderpark Kralingen, Rot terdam. 4. Drachtige zeugen, geboren voor 2 Sept. 1925. Inrichting Maasoord, Poortugaal; A. C. do Ridder, Overschie. 5. Drachtige zeugen, geboren na 1 Sept. 1925. A. C. de Ridder, Overschie, N.V. Hoen derpark Kralingen, Rotterdam. 6. Zeugen geboren voor 1 Sept. 1925, met 8 biggen. J. van Diejen, Poortugaal. 7. Zeugen geboren na 1 Sept. 1925, doch voor 1 Jan. 1926, met 6 biggen. N.V. Hoenderpark Kralingen, Rotterdam; A. C. de Ridder, Over schie. 8. Jonge fokvarkens. (minstens uit één toom) geboren na 1 Jan. 1927. N.V. Hoenderpark Kralingen, Rotterdam; A. C. de Ridder, Over schie. b. Ongeregistreerde dieren. 1. Beeren. Gebrs. C. J. en J. Groenenboom, Ridderkerk. 2. Zeugen met biggen. Gebrs. C. J. en J. Groenenboom, Ridderkerk. 3. Vette varkens (boven 125 K.G.) minstens 4 stuks; Gebrs. C. J. Groenenboom, Ridderkerk. Schapen. 1. De beste fijnste vette schapen, minstens 6 stuks. W. de Kroes, Overschie. 2. Ooien, met hare In 1927 geboren lamme ren. H. L. Pons, Bolnes. 3. Ooien, viertallen, geboren In 1926 of vroeger. W. de Kroes, Overschie. 4. Ooien geregistreerde viertallen met 1 vaderdier geboren in 1927. L. H. Pons, Pernis. 5. Ooien, Lincoln. H. Zwarenstein, Strijen, 6. Rammen, geboren in 1926. A. de Heer, Ridderkerk. BENOEMINGEN IN DE S. V. D. Door den hoogeerw. Pater Dr. W. Gier, ge- neraal-overste der congregatie van Steil, wer den benoemd: tot rector van 't missiehuis te Uden Pater Mart. Lucas (uit Haarlem)tot rector van het missiehuis te Teteringen Pater J. Rutten (uit Heel (L.)); tot rector van het missiehuis te Helvoirt Pater P. Bordes (pro vinciaal). Als rector van het missiehuis te Soesterberg werd herbenoemd Pater Mar. van Es (uit Wateringen). Pater J. Bouma, tot dus ver rector van het Udensche missiehuis, ont ving zijn benoeming voor de missie van Flores, alwaar hij reeds vroeger (als pastoor van La- rantoeka) verschillende jaren werkzaam was. SCHUTTING OMGEWAAID, Drie kinderen er onder geraakt. In de Janvossensteeg te Lelden Is Zaterdag avond van een in aanbouw zijnd huis een schutting omgewaaid. Drie kinderen van 5 tot 10 jaar geraakten er onder. Een hunner is naar het academisch ziekenhuis overgebracht. EEN ONFORTUINLIJK SCHUTTER. Het zon wel beter worden MAAR het WERD veel ERGER. In het begin der vorige week had de 17-jarige E. S., wonende aan de Amersfoortschestraat te Barneveld, het ongeluk zich met een flobert in den voet te schieten. Hiervan vertelde hij echter niets aan zijn ouders, wijl een zijner kennissen, In wiens tegenwoordigheid het on geval plaats had, hem zeide, dat zoo'n schot wond niets te beteekenen had en de kogel er vanzelf wel weer uit zou gaan. Spoedig viel het den ouders echter op, dat hun zoon, anders zoo Tap ter heen, kreupel begon te loopen, doch als reden hiervan gaf hij op, dat hij zijn voet had verstuikt. Vrijdagavond evenwel -begon de jongen zoo'n vreeselijke pijn te krijgen, dat hij wel bekennen moest, wat er werkelijk was gebeurd. En op advies van een geneeskundige aldaar, wiens hulp was Ingeroepen, is de onfortuinlijke schut ter toen nog dien zelfden avond naar een zie kenhuis elders overgebracht. ZWARE MISHANDELING MET DOODELIJKEN AFLOOP. Een bekentenis vol spijt DRIE JAAR GEVANGENIS GEëlSCHT. Voor de rechtbank te Middelburg werd Vrij dag 3 jaar gevangenisstraf gevorderd tegen den 27-jarigen A. P. u;t st. Jansteen, die ln den nacht van 26 op 27 Juni j.l. op straat ruzie kreeg met H. de Meester en dezen daar bij met een grooten uit den grond getrokken paal een slag op het hoofd toebracht, waar door hersenvliesontsteking ontstond en ook de man op 2 Juli aan de gevolgen overleed. Verdachte bekende diep bewogen zijn mis daad, terwijl zijn verdediger, mr. P. C. Adriaan- se, clementie bepleitte mede op grond van het goed aangeschreven staan van P. De nieuwe concessie-aanvraag. KOMT ER EEN LUCHTVAART MAATSCHAPPIJ? BATAVIA, 17 September. (ANETA.) Bij de besprekingen, die alhier gevoerd werden door de heeren Plesman, directeur van de K. L. M. en nsr. D. A. Delprat, directeur van de Stoom vaart Mij. „Nederland" is gebleken, dat de nieuwe concessie-aanvraag ten behoeve van het burgerluchtverkeer in Ned.-Indië veel uitgebrei der is en veel kostbaarder en daardoor minder kans van slagen heeft in het huidig aspect van de begrooting, zoodat wellicht met de grootste moeite geld voor de subsidie te vinden zal zijn. De aangevraagde subsidie bedraagt twaalf ton. De plannen omvatten thans verbindingen met Singapore, Banka, Billiton, Palembang, Balik Papan, Djember, etc. Wanneer de besprekingen een bevredigend verloop hebben ligt het in de bedoeling een Nederlandsch-Indische Luchtvaart Mij, te stichten. DE UTRECHTSCHE WETHOUDERSCRISIS Geen vijfde wethouder. De protestantsch-christelijke raadsfractie heeft aan de R.K. raadsfractie medegedeeld, dat zij door den huidigen samenloop van omstandighe den teruggekeerd Is tot haar vroeger standpunt en thans voor het voorstel-van Lier (V.B.) vier inplaats van vijf wethouders te benoemen, zal stemmen. BERUCHT RIJWIELDIEF AANGEHOUDEN. Reel. 34CS8 Hij werd door velen gezocht Door de politie te Utrecht is een 24-jarig land bouwer uit Zeist aangehouden. Zijn opsporing werd verzocht door de burgemeesters van Drie bergen en Breukelen, voorts door de commissa rissen van politie te Zwolle, Zutphen, Delft, Alkmaar, Deventer, Haarlem en Den Haag, ter wijl ook zijn aanhouding was verzocht door den burgemeester van Laren. De aangehoudene wordt verdacht van dief stal van een groot aantal rijwielen, rijwielbe- lastingmerken en portemonnaie's. Uit het voortgezet onderzoek inzake de dief stallen van L. de L. uit Den Haag, die eenige dagen geleden te Roosendaal werd aange houden wegens den gemelden treindiefstal, is thans gebleken, dat de L. op den dag van zijn aanhouding een rijwiel had bevracht naar Ant werpen. Daar de L.niet te Antwerpen arriveerde hij was intussehen geknipt werd het rij wiel naar Roosendaal teruggezonden, waar bleek, dat het afkomstig was van diefstal te Rotterdam gepleegd. AUTO TWEEMAAL* OVER DEN KOP GESLAGEN Een dame gewond. Te Klimmen is de heer R„ toen lilj met zijn juist gekochten auto een proefrit maakte, ge slipt, waardoor de wagen met zijn passagiers, een tweetal zusters van den heer R., tweemaal over den kop sloeg. Een der dames werd ernstig aau het hoofd gewond. De beide anderen werden uit den wa gen geslingerd, doch kregen geen letsel. ONGELUKKEN TIJDENS DE MANOEUVRES. Eenige militairen verwond Tijdens de legeroefeningen die in de buurt van Delden werden gehouden kreeg naar de „Zw. Ort." meldt, een militair een ernstig schotwond aan zijn oor, een andere brak zijn been en werd per auto naar Arnhem vervoerd, terwijl een huzaar van zijn paard viel en met ernstige inwendige kneuzingen naar het R. K. Ziekenhuis werd vervoerd. Monkhorst contra den Staat. Voor den Hoogen Raad zijn Zaterdag de plei dooien gehouden in de bekende zaak Monk horst contra den staat. Zooals men zich herinneren zal, werden op verschillende toelagen van reserve-officieren die reeds uit anderen hoofde pensioen genoten, kortingen toegepast. De staat werd in rechte aangesproken, alsnog deze gekorte bedragen uit te betalen en zoowel rechtbank, als het Plof te 's Gravenhage stelden den staat in het ongelijk. Van deze beslissing ging de staat in cassatie. Voor den staat werd gepleit door den Lands advocaat, mr. J. H. Telders en voor den ver weerder door mr. James. Mr. Telders deelde mede, dat Monkhorst als gepensionneerd onderofficier pensioen genoot ten laste van de Indische schatkist, terwijl hij gedurende den mobilisatietijd als reserve-luite nant traktement ontving, benevens een z.g. mo bilisatietoelage. De actie welke Monthorst heeft ingesteld, is naar pleiters meening gebaseerd op art. 49 der Reservewet 1905, le lid waarin wordt bepaald, dat een militair, die pensioen geniet, bij toetre ding tot het reservepersoneel in het genot van dat pensioen wordt gehandhaafd. Het 2e lid van dat artikel bepaalt echter, dat een zoodanig militair ook als reservist pensioen ontvangt, maar dan met zekere beperking. Plei ter betwijfelt dus, of in dit artikel een algemee- ne regel is neergelegd. Het Hof is bij zijn beslissing tot toewijzing der ingestelde vordering gekomen, omdat het aan de ministerieele beschikkingen over de mo bilisatietoelage rechtskracht heeft ontzegd. Naar pleiters meening is men niet gerech tigd, om uit het enkele voorschrift, dat het pensioen moet worden gehandhaafd, de con clusie te trekken, dat ook alle andere traktemen ten of toelagen onveranderd moeten worden gelaten. Wat de kwestie der toelage betreft, merkte pleiter op, dat de gedachtegang hij het instel len hiervan is geweest, om het leger te velde op een behoorlijk peil te houden. Het zon dan ook niet in strijd met eenig wetsartikel zijn ge weest, wanneer was bepaald, dat de toelage al leen zou worden betaald aan hen, die daaraan werkelijk behoefte hadden. Pleiter komt daarna aan het Reisbesluit 1915, waarbij een reis- en verblijf toelage werd toege kend. Art. 18 van dat besluit bepaalt, dat de minister bevoegd Is, om deze toelage te vermin deren voor een bepaalde klasse of voor bijzon dere personen in bepaalde gevallen. Op grond van dit artikel heeft nu de minis ter de toelage verminderd voor de klasse ge- pensionneerden. Het beroep op dit artikel is echter door het Hof ook afgewezen, hetgeen pleiter geheel on juist acht. Tenslotte verwijst pleiter naar een arrest van den Hoogen Raad van 10 Juli 1919 W. 10429. Mr. James is van oordeel, dat het voorgestel de cassatiemiddel feitelijken grondslag mist. De beslissing van het Hof is in wezen geheel verschillend van de in het middel voorgesteld® beslissing. Immers het Hof heeft aan de ministe rieele beschikking rechtskracht ontzegd, omdat de vermindering alleen gold voor gepension- neerden, waardoor dezen feitelijk in hun pen sioen werden aangetast. Pleiter merkt voorts op, dat de verminde ring der toelage door den minister is geschied op grond van art. 18 van het Reisbesluit. Eerst in het proces is een beroep gedaan op de bevoegdheid van den minister voor het toe kennen van een z.g. mobilisatietoelage. De bedoeling van de mobilisatietoelage is geweest, om de hoogere uitgaven, welke zoowel ongehuwden als de van hun gezin gescheiden levende gehuwden hadden te bestrijden, en nu was er volgens pleiter geen enkele grond aanwezig, waarom alleen voor gepensionneer- den deze toelage zou mogen worden verminderd. Verder merkt pleiter op, dat „de" gepension- neerden niet zijn te beschouwen als een „be paalde klasse", ten aanzien waarvan de minis ter de bevoegdheid had, een vermindering van de. toelage toe te passen. Ook het Hof heeft heslist, dat de woerden „bepaalde klasse" be trekking hebben op de in art. "2 van het besluit genoemde indeeling in 5 klassen. Bovendien heeft het Reisbesluit niets te maken met het op voet van oorlog brengen van het leger. Deze toelage heeft dus een geheel andere beteekenis dan de mobilisatietoelage. De conclusie werd bepaald op 30 Septem ber a.s. Je zoudt ze....! bromt oom. Neem mij niet kwalijk, juffertje, maar nu vraag ik u, waar bemoeien die kalveren zich mee. Ik wil wel kapitalen in de kolonisatie steken, doch zij moet mij geen vervelende lasten opleve ren. Te drommel neen! Niettemin, wanneer ik je daarmee genoegen kan doen, zal ik je de beloofde „werkelijke" kolonisten laten zien, onbetaalbare typen, ware wilden, die zelf hun gronden ontginnen. Onder die ongeluk- kigen zal ik je een zekeren Pierre Coudignac toonen, het best geslaagde voorbeeld van deze collectie. Een wondermensch, deze jonge man, die den prijs voor „uitmuntendheid" aan het instituut Louis-le-Grand behaald heeft, groot succes had aan de Sorbonne, en ik weet niet waar al meer! Een prachtige toekomst was hem verzekerd. En tochhij laat Parijs in den steek en komt hierheen, om diep in de wildernis het leven van een barbaar te lei den, met geen ander gezelschap dan vuile, smerige fellahs. (Inboorlingen). En hij ver kondigt luide, dat hij het voormalige Ifrlkta der Romeinen weer wil doen herrijzen. Hij ls leelijk de kluts kwijt, die apostel! Het ls zes uur ln den avond en naar het plat van Bab-el-Kadra opgestegen, zie Ik In dezen paradijsachtlgen tuin de zon ondergaan. In de verte bergen en de heerlijke blauwe Mid- dellandsche zee. Tusschen palm- en vijgeboo- men steken twee minarets (moskee-torentjes) omhoog, door den avondgloed goud en rose gekleumd. Duizenden Afrlkaansche vogels be zingen als om strijd het einde van den dag. Tegen de heuvels van rood zand blinkt als een electrisch lampje een steenen lantaren. Beneden mij een goudzee van citroenen, ter wijl de geur der oranjebloesems tot mij op stijgt. Verderop ln het veld zingen de katrol len der waterwerktuigen en eenige roodbruine kameelen draaien windassen onder de citroen- boomen. Op de platte daken der Arabische woningen durven gebogen muzelmansche vrouwen zich vertoonen, nu de nacht aan breekt. Pierre Coudignac! Hoe heeft deze geloerde bol hier in Tunis kunnen stranden en schip breuk lijden? Ik ben hoogst nieuwsgierig, neen ik brand van verlangen dit te vernemen. III. b De bloeiende wildernis Huppelend als een muschje komt Zakia mijn kamer binnen, en mijn „ooren vangen het ge luid als van een rammelaar op. De holle zil veren ringen, die haar enkels sieren, en haar armbanden veroorzaken dit ongewone geluid. Mijn kamermeisje schijnt zeer ln haar nopjes, een roumia, een blanke dame, te mogen be dienen. Mamizalle, kijk eens uit het venster! Glimlachend toont zij haar tanden, „blank als hagelsteenen', zou een Arabisch dichter schrijven. Daar ik niet veel haast maak naar het venster te gaan neemt de kleine muzel mansche mij zonder complimenten bij den arm, en lachend trekt zij mij mee. Waarom zou ik er boos om worden? Haar zenuwach tige vroolijkheid werkt aanstekelijk, en lk moet er wel om glimlachen, of lk wil of niet. Wat een mooi paard, nietwaar mamlzelle, en kijk dat andere dan eens! Vóór de trap der leeuwen met hondekopjes staat een "vreemdsoortige groom met een kleur als een gedroogde pruim; bij doet mij aan de negertjes denken, die den horlogemakers nog al eens tot uithangbord dienen. Dezelfde vooruitstekende lippen, oogen als een pad, leelijk en koddig tegelijk Dit groompje houdt drie paarden bij den teugel. Dat is het uwe, mamlzelle, mooi hè? Ondanks Zakia's bewondering kan lk mijn rijdier verre van mooi vinden. Dat glanzende beest danst aan de hand van den groom met een gemakkelijkheid, die me een beetje hui verig maakt en zijn kop schijnt mij wel on ophoudelijk te groeten. Ruiters noemen dat „bewierooken". Mijn merrie draagt een Ara bisch zadel, bijna een fauteuil, waarvan de hooge achterboog tot rugleuning dient; in plaats van een kussen een prachtig tapijt, stijgbeugels breed als de trede van een trap. Zakia roept maar steeds: „Goed! Mooi!" Doch ik vind het heele zaakje alles behalve naar mijn zin en kijk zwijgend toe, tot oom André uit de stallen komt. Zoodra hij mij ziet, wijst hij lachend met zijn zweep op de paarden. Is het zoo naar je genoegen? Je zult er zoo makkelijk ln zitten, als in een fauteuil. Nooit van mijn leven krijgt; u mij daat op, oompje. Ik dank u feestelijk! Word nu maar niet boos, driftig Juf fertje, ik wilde Je op de proef stellen, meer niet, antwoordde hij, terwijl bij zich verkneu terde, dat lk niets van deze tuigage weten wilde. Wij zullen een amazonezadel nemen; is het dan goed? ....En nu vooruit, de wildernis ln! Ik ben benieuwd te zien, of je de lessen ln het paard rijden nóg niet vergeten bent, die ik je bij je laatste bezoek aan de Sarthe gaf. Als Zakia mij zoo te paard ziet zitten, kijkt ze vol bewondering toe. Zij blaast haar wangen op, dat ze bol staan, en slaat met de hand er tegen, precies in de maat; 't is cf zij de tam-tam bespeelt. Dit is de uitdrukking van de allergrootste vreugde. Wij draven weg. Na mijn aankomst blijkt het er geregend te hebben en nu schittert het Afrikaansche veld, verfrischt en weer geheel groen. Behoudens onvoorziene vertraging zul len wij tijdig voor het dejeuner te Souck-el- Kmis aankomen, Gillette. Souk-ei-Kmis, wat is dat? Het eigendom van Pierre Coudignac, zoo heet de „echte" kolonist van wien lk je gesproken heb. Ha! En daar deze held alleen op zijn hoeve woont, met eenige fellahs, zullen we niet te best dejeuneeren. Dat zal me wat geven. Kent u Souk-el-Kmis reeds, oom? Nu, eerlijk gezegd, heel oppervlakkig. Van kolonisten van dat wilde soort blijf ik liefst op een.... afstand. Zij hebben een manier om mij te beoordeelen, die mij lang niet aan staat. Ik voor mij wil heel graag kolonist wezen, op voorwaarde echter, dat ik even min mijn laarzen als mijn handen behoef vuil te maken Vooruit, Milord, vooruit! Mijnheer de Vierles kittelde den hals van zijn paard met de zweep, en nu ging het vlug ger. Goede houding, Gillette, Je lijkt wel ste vig te paard te zitten. Ja wel, maar als deze barbarijer het in zijn hoofd kreeg over die struiken te sprin gen, zou ik voor mijn zadelvastheid niet in staan. Ta, ta! Al te bescheiden! Btraks wil ik Je wel eens met dien centaurus zien wedijve ren. Welke centaurus? Wel drommels natuurlijk Pierre Cou dignac! Eenvoudig verbazend, die ruiter! Het zou mij volstrekt niet verrassen, als i" op een goeden keer vernam, dat hij te paard de trap op en af gaat. Wij trokken door graswoestijnen schitterend van bloemen. In Frankrijk kan men zich geen denkbeeld vormen van de pracht der Tunesi sche velden na den regen. Onze paarden waad den soms tot de borst door een gelen vloed! naast ons vormden karmijnroode sulla's een meer van bloed. Verderop kon ik met handen vol trossen bleekgouden bessen plukken, a'3 kogels zoo groot. Onze weg voert nu weer over velden van geheel ander aanzien. Vaalkleurige, ossen r",n' Pelen bij onze nadering weg over een van goudsbloemen, waartusschen mij kende hel schitterende bloemen prijken, vorm en aantal aan de sterren van een ren nachthemel gelijk. Oom André, al die bloemen, al die BeU* ren bedwelmen mij. Ik heb Afrika reeds lie1 en vind het leuk bij u te zijn. Wel, wel! Hoe kom je op eens zoo dick ter lijk? En ik dacht nog wel, dat je erg Pr<^ zaïsch was aangelegd, en vreeselijk „logisch redeneerde, zooals al de jonge dames van éi geslacht. En daar raak je warempel nog meer in extase dan je ouderwetsche, romantische oom. Enfin, zooveel te heter! Zie je, Gillette' belanglooze geestdrift brengt misschien geen rente op, maar zij heeft ten minste de verdienste ons voor een oogenbllk gelukkig te maken. (Wordt vervolgd.) j hup- laken onbe- in helde-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 10