Kaboutertje Tm MAANDAG 19 SEPTEMBER 1927 EERSTE BLAD PAGINA 3 HULDIGINGSAVOND PATER RECTOR ROBERTUS CONCERT AANRIJDING. GASMETER IN BRAND GEARRESTEERD WIE IS DAPPER? BEEN GEBROKEN TREINVERKEER TRAJECT ROTTERDAM—MAASSLUIS „FELIX RÜTTEN" DRONKEN MATROOS DIEFSTALLEN KON INSTITUUT VAN INGENIEURS WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM Voorziet U van goede hulp Houdt steeds "n bij de hand BIJ DE KOPPENSNELLERS VAN ZUID-NIEUW GUINEA WEERBERICHT 415° STAATSLOTERIJ. j J)E ZILVEREN PROFESSIEFEESTEN IN TUINDORP-VREEWIJK. Eeu groot familiefeest. In Tuindorp Vreewijk hebben gisteren de zeereerw. paters W. H. Mulder en J. B. Koch bun zilveren professiefeest herdacht [waarvan de viering tot een groot en goed georganiseerd familiefeest is geworden. Be dag werd ingezet met een algemeene H. Communie der parochie, waaraan door een overgroot getal parochianen werd deelgenomen. Te 10 uur ving in de fraaie kerk, waarvan liet priesterkoor met een schat van palmen en bloemen was uitgedost, de plechtige Hoog mis van dankbaarheid aan, welke door den jubileerenden herder met assistentie van den anderen jubilaris en de weleerw. paters Joh. Verhagen en J. van 't Roodt resp. als pres- byter-ass., diaken en subdiaken werd oxige- dragen. De weleerw. heer v. d. Born fun geerde als ceremoniarius, De belangstelling van katholiek en niet-katholiek had het keik- gebouw geheel doen vullen. Het versterkte zangkoor onder leiding van den heer J. Scholte voerde behalve de Salutatis van mgr. Casimiri op uitstekende wijze een driestem mige mis van Perosd uit. Na het Evangelie besteeg pater Verhagen den kansel tot het houden van de feest predikatie. In zijn bekenden trant schetste de redenaar den dag als een jubeldag voer de parochie, waarop gevierd werd een grootsch kerkelijk feest, zoo geheel verschillend van de wereldsche festijnen, ter herdenking van de offerdaden in de lente van hun leven gebracht door jongelingen, die van alles hadden afstand gedaan en aan allen hadden vaarwel gezegd, om Christus te volgen en «ijn dienaars en helpers te zijn. Na vooral op de heilige gehoorzaamheid de aandacht te hebben gevestigd, ontwierp de redenaar een beeld van het moeilijke leven, dat de beide jubilarissen tijdens de oorlogsjaren in België en daarna in opkomend Vreewijk haddden geleefd. Met een dankwoord aan de jubi- leerende priesters voor hun zegenrijk werk en een felicitatie aan parochie en familie be sloot pater Verhagen onder het uitspreken van den wensch voor een schoone toekomst lot heil en zaliging der zielen. Na de II Mis voerde het koor nog de 3-stemmige priestercantate van Elb. Frans- een uit, waar de heer A. Borsboom de bariton- solo vervulde. Om even 1 uur begon vervolgens In de groote met een keur van bloemstukke® feeste lijk versierde zaal der pastorie de receptie. Allereerst sprak hier de voorzitter van het feestcomité en kerkmeester, de heer A. J. v. Schayk om als tolk der parochie in een Prachtig woord te getuigen van de dankbaar heid en sympathie voor den strijd en arbeid der jubileerende priesters ln de oorspronke lijke missie van Vreewijk en de buitenge meenten van Ridderkerk, Bolnes enz. Spr. offreerde dan een fraaien bldstoel voor het priesterkoor en een stel zilveren ampullen. Pastoor Mulder sprak ontroerd een uit voerig dankwoord voor de blijken van waar- deering en sympathie aan priester en reli gieus gebracht Buitengewoon dankbaar was ihij voor de ruime geestelijke en troostrijke gifit der parochie onder de vroegmissen. Mede 'sprekend namens zijn confrater verwachtte hij een blijvend krachtig en uitbloeiend geloofs 1-even in nauwe eensgezindheid en saam- hoorigheid. Vervolgens sprak de heer Rud. Hoobberg als vriend van beide jubilarissen, waarbij hij eveneens de verdiensten dezer priesters schets te. Onder aanbieding van een St. Petrus-mo- zaiek en een piëta eindigde hij met den wensch, dat ridder pater Koch nog eens pastoor zou [Worden van Ridderkerk. Pater Koch dankte hier en hernieuwde zijn belofte van met al zijn krachten te zullen blij ven arbeiden. Het hoofd der school, de heer van Zeelst, her dacht met dankbaarheid den ijver voor het Ka tholiek onderwijs, hetgeen voor pastoor Mulder fveer gelegenheid was om de noodzakelijkheid en de waarde van het Roomsche onderwijs te schetsen. In 10 maanden werden Tuindorp's Katholieke scholen met 700 kinderen bevolkt. Een woord van lof voor de Roomsche opvoe ding kwam ook hier den heer v. Zeelst toe. Alsdan werd gelegenheid gegeven om de ju bilarissen te complimenteeren. In dichte rijen stroomde het dan door de groote zaal, waar op een tafel nog verscheidene cadeaux, be staande uit kunstvoorwerpen, borduurwerk en andere stoffelijke huldeblijken, stonden opge- ast. Onder hen, die gelukwensohen kwamen aanbieden, merkten we op verscheiden geeste nken van Rechter- en Llnker-Maasoever, als mede wethouder F. L. D. Nivard, het jaadslid - v- d. Brule en den heer H. W. D. Helle- orekers. Om half zeven werd een plechtig Lof gehou- fen, nu gecelebreerd door jubilaris pater Koch *het assistentie van de ZeerEerw. heeren W. Mulder, J. v. 't Roodt en v. d. Born, resp. a s diaken, sub-diaken en ceremoniarius. Onder siding van den organist-directeur, den heer H. ]djes, voerde het koor meerstemmige gezan gen uit. Onder het Lof hield pastoor Mulder eeu tref- ende toespraak, dat een loflied was van dank ea stichting voor de geestelijke en stoffelijke bew: hzen van toegenegenheid en eerbied. De dag was onvergetelijk geworden. Na God hulde te hebben gebracht voor de uiiverkie- *in«' tot lid van de orde der Kruisheëren, be- °ofde de jubilaris nogmaals zijn arbeid en rachteh in dienst van Tuindorp te zullen stel- 6n> rekenend op den steun, de medewerking tin het gebed van de êëne en geheele parochie. Nog was dan de feestdag niet ten einde, want egen 8 uur verdrong zich al weer een groote hicnigte voor het Vereenigingsgebouw aan de uk, waar opnieuw de feestvreugde zich zou Uitvieren. Onder daverend handgeklap werden te even uur de beide jubilarissen door bruidjes bin- hengeleid, waarna de feestelijke bneenkomst, daarvan pater Verbagen „de trouwe en onver moeide medewerker" van den pastoor, de lel- ®!ng had, aanving. Een vollen avond is hier oor de talrijke aanwezigen genoten van dp af wisselende zang-, muzielf- en voordracht-num- h.ers dar dames "Wakker en Smidt, van den heer oorhout, het zangkoor en de zangvereenigiug "St. Lucia". De heeren H. L. Mazairac namens St. Vin- '("t'us, G. van Haasteren namens St. Leonar- us en G. Antonissen namens de propaganda- club, kwamen nog in hartelijke bewoordingen hun dank uiten, vooral aan den pastoor als eere-voorzitter en adviseur, voor den steun, op beuring en raad, altijd en opnieuw gegeven. De maansikkel, die om tien uur boven Vree- wijk's dreven opging, had reeds twee uren haar haan afgelegd, eer de laatste feestklanken weg stierven. Hedenmorgen gaven de scholen aan de Bree nog een naspel op het feest van gisteren. In toespraken van het hoofd der school van cle zusters en de kinderen, werden de jubilarissen wederom gehuldigd. Verschillende cadeaux wer den hierbij aangeboden, o.a. een keurig vaan del van „St. Odilia", een passend geschenk bij het gisteren geschonken vaandel voor het Al lerheiligste. De herbenoeming van den Z.E. Pater Robertus O.M.C. tot praeses van Charlois, was voor do parochie van hiet stadsdeel van Rotterdam- Zuid gisteravond een gereede aanleiding om weer eens van hun sympathie voor de gees telijke overheid te getuigen In het St. Cle- menslokaal werd praeses Robertus een geest driftige ontvangst bereid. Na een welkomst lied door de propvolle zaal nam Pater Eusta- chius het woord om de beteekenis van den avond te schetsen. Daarop kwam namens de parochianen de heer P. W. v. Uden aan de beurt, die in een enthousiast betoog de vreug de van Charlois' Katholieken uitsprak over de herbenoeming, gewaagde van de dank baarheid voor den omvattenden arbeid van den herder en steun toezegde voor het werk in de toekomst. Het betoog ging van een aan bieden va® enkele stoffelijke blijken van sympathie vergezeld. De avond werd verder gevuld met tooneel, muziek cn zang, waarbij naast het bekende symphonie-orkest de nieuwe harmo nie „St. Clemens" en de zangvereenigiug „St. Caecilia" de eerste proeven van haar studie kwamen geven Pater Praeses Robertus, die door den avond zeer was verrast en getroffen dankte zij par rochianen op de hem eigen wijze daarbij vra gend om gel>eden en medewerking, belovend zijn krachten en arbeid tot steeds booger bloei van Charlois GEMEENTERAAD. Do Gemeenteraad is bijeengeroepen tegen Donderdag den 22sten September des namid dags en zoo noodig des avonds. Op de agenda komen o.a. voor het voorstel tot inrichting van ligplaatsen voor schepen ln de Waalhaven. Het praeadvies op het verzoekschrift betref fende doortrekking van lijn 1 der R.E.T.M. naar hot veerhoofd aan het einde der Park kade en het tot stand brengen van een auto busdienst tusschen bedoeld punt en het nieuwe Westen. Het voorstel naar aanleiding van de beslis singen van de Kroon op de beroepen in zake toepassing van een tijdelijke loons- en salaris- vermindering. Het voorstel betreffende oprichting bij wijze van proef van een nieuw type nijverheidsschool voor meisjes aan den LinkeT Maasoever. Het program van het door de R. K. Harmo- nievereeniging „St. Joseph" (directeur de heer Anton W. Ganter) in de muziektent aan de Leede, hoek Groene Zoom, op Dinsdagavond van 8 tot 9.30 uur te geven concert, luidt: 1. Le Chef de Corps, Marche, V. Burij. 2. Vendange et Moisson, Ouverture, A. Tack. 3. Fantasie sur Le Petit Due, Ch. Lecocq. 4. Belle Bergère, Divertissement Pastorale, Pr. Francois. 5. Fantaisie sur Lucretia Borgia, G. Donizetti. 6. Mosaique sur Stradella, A. Onslow. 7. Theresen, Walzer, C. Faust. 8. La Speranza, Fantaisie Copice, A. BoscolU. 9. Bon Voyage, Marche, Anton W. Ganter. Vanmorgen te kwart over negen is in de v. d. Duijnstraat een vrachtauto, bestuurd door A. W. J. v. O. wonende in de Vlaggeman- straat in aanrijding gekomen met tramwagen 99 van lijn 10, doordat de chauffeur moest uitwijken voor een handwagen en de signalen van de tram niet hoorde. De tram werd uit de rails gezet en reed een deel van het trot toir stuk. De tram werd aanmerkelijk be schadigd, de auto betrekkelijk licht. Geen per soonlijke ongelukken. Het tramverkeer had circa 25 minuten vertraging. Gisterenavond wlide J. M, in zijn woning in de Tulpstraat 22, een munt in den gasmeter stoppen en lichtte zich bij met een lucifer. De gasmeter raakte toen in brand. Gasten van spuit 37 hebben onder leiding van brandmees ter M. C. v. Seventer het vuur gebluscht. De politie stelde in verzekerde bewaring den magazijnbediende P. J. P., die ten nadeele van de Onderlinge Chemicaliënhandel, geves tigd aan de Leuvehaven, voor ruim 100 gulden aan kwitantiegelden zou hebben verduisterd. De temperatuur van het water in de open zweminrichtingen bedroeg heden 14.8 graden Celsius, is gelijk 58.5 graden Fahrenheit. Bij het overladen van balen graan van het in de 1ste Katendrechtsche haven liggende s.s. „Schotland" naar een lichter aan den wal, brak de staaldraad, met het gevolg, dat de 22-jarige controleur F. K. uit de Tarwestraat de balen op zijn linker voet kreeg. De G.G.D. vervoerde hem naar het ziekenhuis aan den Coolsingel alwaar hij werd opgenomen. De inan heeft zijn linker been gebroken. Nadat er al jaren over was gerept, zal het er nu toch van komen. Het treinverkeer op het traject RotterdamMaassluis en tusschen plaatsen zal nu met ingang van de nieuwe winter dienstregeling op 2 October worden uit gebreid. Voor het drukke verkeer tusschen genoemde gemeenten en in concurrentie met de autobusdiensten zal nu een half-uuf dienst worden georganiseerd, ook op Zondag. Ver trok volgens de huidige regeling de laatste trein van Rotterdam te half 12 uur, deze trein wordt nu een tien minuten vroeger gesteld, hetgeen geen verbetering is, in verband met belangrijke uitvoeringen en concerten te Rot terdam. Omgekeerd vertrekt de laatste trein van Maassluis nu te 11.07, bij de winterdienst- regeling vertrekt hij om 11.43. Voor een uitverkochte zaal gaf de R. K. Tooneelvereeniging „Helix Rutten" ln het R. K. Vereenigingsgebouw aan het Afrikaan- derplein gisterenavond de eerste uitvoering van het nieuwe winterseizoen. Opgevoerd werd o.a. „Russen en Russen". De spelers oogstten veel bijval van de aanwezi gen, waaronder we gaarne wat meer ouderen zouden zien. In het applaus deelde ook het strijkje der Gez. y. d. ploeg. Ter gelegenheid van haar twee-jarig bestaan geeft bovenge noemde vereeniging een nieuwen avond op 23 October a.s. Ten tooneele zal dan worden gebracht „Onschuldig veroordeeld". Een matroos van de Kon Marino B. J. A. van het slagschip „Hertog Hendrik" dat mo menteel bij Helder ligt, was gisteren, zonder dat hij daartoe verlof had naar Rotterdam gekomen en miste den laatsten trein terug. Toen ging hij een biertje pakken, nog een en nog een, totdat hij al de wettelijk benoodigde eigenschappen voor beschonkenheid had ver worven. Daarmee gewapend zwaaide hij het Calandplein op, kwam zekeren J. O. uit de Oostmolenstraat tegen, sloeg hem en passant een blauw oog en wilde toen zijn triomphtocht voortzetten. Daarin werd Jantje verhinderd door een majoor van politie. De dragers van resp. stedelijk en internationaal gezag kon den elkaar op dat oogenblik echter helaas niet apprecleeren, althans de matroos niet. Hij bevocht den 'majoor met leeuwenmoed, beloofde toen plotseling a4s hij niet geboeid werd mee te zullen gaan, doch vergat die belofte weinige seconden later hardnekkig. 'tWerd een kleine rel, de agenten uit de Paauwensteeg moesten de menigte doen ach teruit-schikken. De verzetpleger moest in jo nas-houding naar een cel worden gedragen, toonde vanmorgen bitter berouw en is ter be schikking gesteld van de militaire autoritei ten Ten nadeele van' mej. A. H„ wonende ia de Wildeveenstraat is uit de arbeidsbeurs aan de Zuidblaak een fiets gestolen. Idem ten nadeele van H. L. D., onderwijzeres wonende G-ed. Binnenrotte, op den Bergsingel. Idem ten nadeele van D. S. D„ wonende in de Snellemanstraat op den Mauritsweg. Door inklimming door een openstaand raam aan de voorzijde van de woning van H. v. L. aan den Heemraadssingel werd een Philips plaatstroom-apparaat gestolen. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is na inbraak, uit het kantoor van W. H. M. in de Pelgrim,gstraat een aantal postzegels ont vreemd. Ten nadeele van den fietsjongen L. J. v. E„ wonende in de Catharinastraat is in de Vi erambach ts tra at van zijn fiets een pak siga retten gestolen. Een pak manufacturen werd in de bin nenstad ontvreemd van een handwagen ten nadeele van den expeditieknecht H. A. de H., wonende Zestienhoefesche kade te OveTSchie. De schipper P. N., gedomicilieerd te Amsterdam heeft aangifte gedaan, in een loge ment op den Dijk te zijn bestolen- van zijn portemonnaie met 10 inhoud. Uit een keet op het Schuttersveld is ten nadeele van P. de G. jiit Schiedam een porte monnaie met 34 inhoud gestolen. Een bloemist van de Rechter Rottekade heeft aangifte gedaan dat door insluiping in zijn zaak, in den afgeloopen nacht ruim 400 aan bankpapier is gestolen uit een ongesloten lessenaar. geeft een gezelschap van Fransche indsche ingenieurs een bezoek aan on iid gebracht. Nadat hedenmorgen in Tivoli een vergade ring was gehouden, heeft het gezelschap de havens bezocht en aan boord van het s.s. „In- drapoera" de lunch gebruikt. Hedenmiddag werd een bezoek gebracht aan het stadhuis, waar een officieele ontvangst plaats had door den waarn. burgemeester. Daarna vertrok men naar Amsterdam. Londen 12.13%, Berlijn 59.41, Parijs 9.79, België (Belga's) 34.75, Zwitserland 48.33, Ame rika 2.49yit Oostenrijk 35.17%, Denemarken 66.80, Zweden 57.12%, Noorwegen 65.93, Spanje 43.09, Italië 13.59%. HET REDDINGSWERK DER MISSIE. Reeds meermalen ontleenden we aan de in teressante artikelen van Pater Vertenten, een der pioniers op Zuid-Guinea, citaten over het leven en arbeid der en onder de Marindinee- zen. In het Septembernummer van het algemeen geïllustreerd maandblad op koloniaal gebied „Nederlandsch Indië: Oud en Nieuw" treffen we een met door den schrijver geteekende por tretten voorzien nieuw artikel van genoemden missionaris aan, waaruit we nog de volgende bijzonderheden putten; Vijf en twintig jaar geleden had dit volk nog zoo goed als nooit aanraking met eenige beschaving gehad. Zij leefden nog in het stee- nen tijdperk. Zij waren trotsch op hun naam Marind en op hun land Marind-Miraav. Voor hem bestond er op de wereld geen schooner beter, vruchtbaarder land dan Marind, het zijne zooals hij zegt; en 't was inderdaad het beste dat hij kende. In zekeren zin hebben de Kaja-kaja's gelijk; hun maatschappij is een „unicum" en eën „nee plus ultra". De stoutste Bolsjewist zou zich zulk een ideale maatschappij niet durven droomen. Geen koningen of prinsen, geen adel, geen bureaucratie, geen standsverschil, geen vaklui, geen bazen en knechten, geen winkels, geen' stam- of dorpshoofden zelfs, geen kerken of scholen. Schrift kenden ze heelemaal niet, voor kalender gebruikten ze nu en dan knoopen in een touw of stokjes in een sagostengel, aan den stand van de maan bij zons op- of onder gang hadden ze meestal genoeg. Zij telden één, twéé, twee-één (drie), twee-twee (vier), hoo- gere rekensommen werkten ze op vingers en teenen uit. Geld was hier vroeger tótaal onbe kend en dus ook de vele misère die daaraan vast zit. Geen politie, geen soldaten, geen be lasting. Niet alleen was vroeger ijzer onbekend, ze kenden zelfs geen potten en pannen; ook van de meest primitieve steenbakkerij geen sprake. Zij bakten hun sagobrood tusschen gloeiende steenen. Hemel, zee en laud voor allen in 't algemeen en ieder in 't bijzonder, geen visch- of jacht wetten. Het particulier eigendom, dat erfelijk was en is, was zoo groot, dat niemand een an der te benijden had. Geen post, geen stoombooten of treinen, geen telegraaf of telefoon, geen auto's, geen karren, geen kruiwagens^ zelfs geen draagjuk! Paar den en karbouwen waren er niet. Nog nooit hadden ze een kat, een kip of een aap gezien! Kleeren en schoeisel waren onbekend. Dus nooit zorg daarvoor, nooit een vuile wasch! Voor opschik en bewapening was ieder zijn eigen leverancier. Ieder heeft zijn slaapplaats in de groote gemeenschappelijke mannen- of vrouwenhut, die 't eigendom is van alle be woners. Ze zitten of liggen op een van biezen gevlochten mat en dekken zich daarmee wan neer het te koud is. Brandmateriaal heeft ieder zooveel als hij maar rapen wil en. bij gebrek aan lucifers boren ze vuur met droog hout. Bij dat alles: altijd eten in overvloed: sago- meel, allerlei soorten bananen en taro's (kladi), zoete aardappelen, voor de variatie nu en dan wilde groenten en vruchten. Vleesch volop: varkeus (tamme en wilds), kangoeroe's, kro kodillen, honden, vogels, vleermuizen, ratten, slangen; visschen van all8 kleur, snmak en geur, uit zee- eu zoet water; schelpdiertjes (waaronder zeer fijne), paling, mossels, krab ben, kreeften, garnalen, enz. enz. En dat alies heeft men, als men maar niet te lui is, als het ware voor 't grijpen. Geen arbeiderskwestie: 't werkprobleem lost ieder naar eigen keus op. Het groote werk der maunen is het aanleg gen van nieuwe tuinen en het wieden der sago- complexen In het droge seizoen, om brandge vaar te weren. De voornaamste tuinen liggen in de lage kleigronden, die in den regentijd onder water staan. De vrouwen hebben meer te doen, In alle geval: werke wie lust heeft, hij die geen zin heeft doet niets. Een Kaja-kaja slaapt, waar, wanneer en zoo lang hij verkiest. Hij houdt veel van vreugde en feest, dans en jolijt. Zooveel nachten hij verdanst, zooveel dagen verslaapt hij in de schaduw der wui vende palmeu! Maar was er geen dans, dan slaapt hij nog heele stukken uit den dag, vooral na het gebruik van zijn dagelijkschen bedwel menden borrel wati (Piper metisticum). An deren zitten v/at te vlechten of te knutselen, nog anderen verpraten of verdroomen hun tijd op een frisch plekje. Muskieten, millioenen kwelmuggen in den regentijd beletten hun wel vaak het slapen, zelfs al stookten ze roolcvuurtjes onder de brit sen, maar dan maakten ze van den nood een deugd en dansten 's nachts. Overdag haalden ze de schade wel weer in! Summa summarun: weinig werk, veel rust, nooit gebrek, nooit of zoo goed ais nooit last van bekrompen moreele opvattingen. De lui zijn tevreden met hun lot, geen kniesooren, blij met regen (dat duurt hier nooit te lang) en blij met zonneschijn. Komt er eens te veel hemelwater, dreigt regen een feest te versto ren, dan zijn de regenverdrijvers te hunnen dienste. Is er regen tekort, dan doen de don- dermakers hunnen plicht! Moet het ons dan nog verwonderen, dat de Kaja-kaja zich beschouwde als de Anim-Ha, de echte menscli, de "Übermensch en zijn land als het hartje van de wereld? En toch!"Was de Kaja-kaja summa sum marum tevreden met zijn lot, 't was verre van een ideaal-staat! Ook hij klaagde bitter over misères, want hij had misères! Let wel, ik spreek niet over het heden, maar over den gulden goeden ouden tijd, toen ze nog baas waren, alles deden en lieten wat zij wilden, toen ze nog heerlijk-avontuurlijk op sneltockt gingen, vèr, héél vèr! toen hun leven nog een aaneenschakeling was van feesten, een tijd van uitgelaten vroolijklieid, brood dronkenheid, wilde blijheid.... en dito schrik. Want ja, Toen was er veel en dikwijls schrik, toen was er in menig opzicht meer misère dan nu. Maar zij zijn net als wij: zij zien alleen de zonnezijde van den goeden ouden tijd en brom men over de tegenwoordige toestanden. Zóó Is de mensch overal. Wij spreken niet over de bloedige ellende, die dg, koppensnellers brachten bij de arme, door hen verachte binnenlanders, ook niet over het snellen van stamgenooten, wat ook wel eens gebeurde, en over onderlingen strijd, oorlog ■dan, die wreed kon zijn, waarbij de slachtoffers wel eens tot stukjes werden gekapt. Neen, snel len en oorlog dat was het ergste niet aan de Verwacht wordt: Matige tot krachtige^ Z. tot Z.-W. wind, zwaar bewolkt tot betrok ken, later weer regen, aanvankelijk zachter. De barometer daalt op den voormiddag vrij» snel. Fietsers en motorrijders lichten op vaaj 's avonds 7.41 tot 's morgens 6.1L kust, dat was uitzondering, Maar wat als een vloek over heel deze maat schappij lag was de leugen der tooverij, leugen gegroeid, uit die andere: hun geloof aan D6- ma's de bovennatuurlijke krachten waaruit ah les ontstond, die werken en nog werken in dó natuur, die ln den oertijd macht hebben mede gedeeld aan sommige menschen ln den vorm' van geheime ceremoniën en krachtspreuken, macht om te genezen, maar ook macht om ta dooden. Die kracht is tooverkracht Zij wordt overgegeven van vader op kind, neef of vriend. De Papoea kan niet zonder toovenaars, im mers de toovenaar is op de eerste plaats dok ter en moorden mag ook hij nietmaar er zijn toovenaars die (altijd volgens hunne over tuiging) misbruik maken van hunne macht. Sterft iemand in de kracht des levens aan ziekte, dan is er volgens een Kaja-kaja zeker tooverij in het spel. Waar hooger streven ontbreekt, waar men geen Hoogere Macht erkent die rekenschap vraagt, waar men God niet bemint, daar steunt alies op egoïsme. Nergens ter wereld, misschien trad brutaler zelfzucht onbeschaamder op dan hier, zelfzucht die onbarmhartig ls en wellus tig. Onbarmhartig voor den binnenlander, dat was geen mensch; de grooten, mafnnen en vrouwen werden onthoofd en de kindertjes meegenomen. Meermalen aten zij menschea- vleesch. Onbarmhartig voor eigen volk: go- brelckigen en sukkels moesten het ontgelden, kinderen waren te vadsig om een oude ster vende moeder een dronk water te geven, lastige zieken en oudjes werden levend ln den grond gestopt, ongewenschte kindertjes gewurgd. Dat alles gebeurde wel niet dagelijks, maar als het gebeurde vond men dat iets zéér ge woons en lachte er meê. O, zeker, het miste ook zijne onschuldige ge noegens niet, zijn primitieve poëzie, men vond ook hier liefde van ouders (vooral moeders) voor hunne kinderen en omgekeerd, althans zoolang het voorwerp der liefde geen last werd, of nog hoop gaf op genezing.... men vond ook hier, vooral bij sommige naturen, een drang naar beter en hooger, maar de bedor ven atmospheer verstikte het goede. Neen, het lot der Kaja-kaja's was niet benij denswaardig. Hunne ontucht zou de onder gang van den stam geworden zijn, indien de Missie niet daar geweest was. De Regeering heeft de laatste jaren haren plicht gedaan, maar wanneer er geen Innerlijke verandering gekomen was, die zich nu baan breekt, kennis van een liefde voor God, dan zouden wij voor Zuid-Nieuw-Guinea de toekomst niet zoo op timistisch mogen inzieu als wij nu Goddank mogen! Vijfde Klasse. Eeeste Lijst. Trekkjt» van 19 September. 1500 No. 16437. 1000 No. 1784.8. 400 No. 2400, G390, 13475, 16020, 10309. 200 No. 7321, 8888, 10012, 10603, IS423. \i 100 No. 6560, 10466, 14641, 14840, 1&470) 16238, 19242. PRIJZEN VAN 70. 37 2564 5259 7515 10776 138S0 16305 18789 130 2588 5441 8142 10870 14286 16528 18827 230 2623 5456 8220 11060 14319 16628 18830 482 2661 54G9 8374 11683 14390 16794 18865, 763 2997 5536 8399 11691 14548 16895 19014 795 3117 5601 8449 12037 14553 16919 19025' 930 3153 5796 8606 12210 14612 16953 19140; 989 3288 5810 8612 12336 14645 17055 19186) 1061 3304 5990 8692 12499 14843 17208 19283; 1182 3384 6158 8865 12983 14901 17230 19288' .1216 3649 6177 8879 12992 14953 17288 19368 1222 3735 6479 S933 13032 14974 17389 19617; 1277 3884 6503 8957 13043 15025 17414 19744,' 1418 3887 6886 9114 13142 15145 17477 19835! 1497 3891 6905 9268 13151 15311 17705 19904! 1825 3966 6908 9791 13429 15448 17701 20064' 1987 4115 7009 9846 13532 15734 17942 20513 2098 4279 7141 9942 13702 15756 17952 205231 2184 4582 7283 10056 13742 15809 18101 20640; 2186 4774 7338 10377 13745 15810 18267 20659 2428 4840 7445 10632 13788 16166 18441 207C0 2514 4959 7479 10691 13843 16304 NIETEN. 2 2585 5112 7684 10578 13091 15209 18007i 66 2596 5162 7700 10631 13100 15245 18106; 275 2621 5177 7734 10692 13148 15307 181641 287 2629 5222 7799 10771 13175 15364 18193 204 2835 5243 7804 10813 13209 16369 1821J 296 2856 5317 7903 10817 13213 15399 182ÏÉ 314 2866 5321 8023 10878 13291 15456 181293 342 2904 5365 8074 10891 13350 15458 18298 390 2916 5368 8090 10924 13373 15538 18321; 416 2974 5389 8126 11018 13392 15553 18340 448 2976 6558 8146 11036 13486 15634 18343 468 2983 6596 8177 11153 13522 15842 18366 483 2990 5640 8210 31208 13626 15650 18443 4a5 3038 5646 8263 11240 13548 15666 18513 517 3110 5669 8289 11258 13619 15667 18644; 523 3116 5757 8306 11392 13615 15707 18662! 530 3143 5966 8345 11309 13687 15749 18668 540 3148 5906 8349 11323 13694 15762 18727 558 3165 5956 8427 11324 13708 15787 18754 655 3450 5999 8548 11424 13719 15863 18759 721 3455 6051 8571 11466 13720 15900 18854' 806 3469 6077 8680 11598 13734 15910 18899 892 3519 6097 8701 11616 13776 15979 18941' 925 3566 6103 8725 11638 13940 16026 1S950 959 3572 6123 8765 11697 13944 16066 18984 1057 3605 6199 8794 11791 13954 16087 19003 1080 3678 6209 8833 11S17 13956 16095 19038 1095 3681 6214 8891 118G3 14031 16226 19103 1097 3769 6225 8829 11872 14034 16268 19289 1125 3837 6258 9011 11924 14054 162Z1 19.323 1148 3941 6298 9080 11926 14125 16290 19366 1251 3958 G350 9101 11954 14161 10354 10374 1274 3982 C4!6 9124 11972 14163 16377 19398 1416 4081 6446 9219 12009 14178 16510 19493 1435 4038 6462 9232 12012 14201 165-16 19520 1523 4118 6492 9329 12000 14236 16575 19528 1012 4199 6549 9443 12171 14271 10582 19576 1G30 4211 6556 9521 12248 14277 16651 19G24 1649 4214 6634 9574 32326 14431 16751 19667 1709 4226 6690 9673 123-10 14438 13803 19688 1773 4268 6741 9734 12363 14498 16815 19793 1813 4355 6809 9753 1236S 14576 16894 20005 1918 4406 6827 9796 12382 14631 10918 20075 1932 4413 6837 9798 12-144 14658 "17123 20209 1939 4420 6341 9805 12445 14664 17183 20226 1978 4440 6922 9806 12563 14037 17187 20234 1979 4483 6942 9851 12686 14709 17190 20270 2012 4662 0984 9856 12701 14721 17277 20276 2043 4667 7109 9905 12723 14745 17312 20401 2077 4677 7123 9958 127C7 14791 17380 20403 2134 4723 7169 10010 12820 14792 17452 20547,: 2135 4730 7173 10039 12828 "1479a 17489 20586 2232 4736 7L84 10054 12838 14826 17524 20629 2293 4750 7350 10075 12874 14834 17587 20689' 2383 4781 7361 10111 128S0 14980 17636 20721 23S4 4943 7405 102-32 12906 15001 17673 20732 2393 4946 7416 10293 12942 15020 17741 20813 2401 4966 7428 10302 12975 16065 17784 20350; 2412 4974 7433 10442 12988 15114 17816 20872 2479 5035 7458 10487 13021 15140 17909 20903 9502 5044 7484 10506 13037 15142 17996 20937 2519 5050 7535 10524 13073 15154 18020 20951 2539 5070 7.575 10-531 1-3076 15187 18037 209S1 2551 5983 7657

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 3