Él Nieuwe Schiedamsche Courant Maandag 19 September 1927 No. 14968 DERDE BLAD t DE MAATSTAF t GEEN GELDIG MOTIEF 1 itid DE ZANTVOORTSCHE GESCHIEDENIS Waardoor het geldkistje beschermd werd PROTEST VAN R. K. OVERHEIDS PERSONEEL RETRAITE VOOR A.S. dienstplichtigen uniform-dragen in het BUITENLAND VRIJE- EN ORDEOEFENINGEN R. K. LEERGANGEN Het. is buitengewoon gemakkelijk voor een Katholiek om de waardeering van de vijan den der Kerk te verdienen. Hij behoeft daar voor niets anders te doen dan ongehoor zaam te zijn aan 7.ijn Kerk. Al is hij dom en al lastert hij en al blijkt hij van het Katho liek beginsel niets te weten, als Vj naar tegen het gezag der Kerk iogaa hij vanzelf groot, moedig, kordaat, gel -rel vrij- heid-lievend. Het eerste woord van waarachtige waar deering voor een man als dr. Poels, die voor de mijnwerkers heeft gezwoegd als niemand in ons land, moet de redactie van „Het Volk" nog schrijven. Maar daar is nu een vaandelvluchtige Katholieke dame, die tot groote ergernis van haar geloofsgenooten, haar hart uit stort in het orgaan van den socialistischen mijnwerkersbond. Natuurlijk is haar daad gesignaleerd door de Katholieken: die voe len haar handelwijze als verraad en zij be schuldigen die dame van ontrouw aan haar Katholieke beginselen. Maar de dame in kwestie kan de hulde in ontvangst nemen van „Het Volk", dat haar „moedig" vindt en dat haar „verdedi ging" op een in het oog loopende plaats af drukt met de verzekering, dat de Katholieke bladen die niet zullen durven afdrukken. De Katholieke bladen hebben niet zoo'n hazcnhart als de roode pers, die zelf nooit de argumenten van tegenstanders aan haar lezers voorlegt. De dame, die gebelgd is omdat men tegen haar verward geschrijf waarschuwde, heeft zich als volgt verdedigd tegen een courant, die haar bestreed: „Gij zegt, anonymus, dat ik mij Katho liek noem; dit is de eerste insinuatie; zou ik mij niet Katholiek noemen, wanneer ik het ben in hart en nieren? Wat weet gij van mijn Katholiciteit af, en naar welken maatstaf berekent gij het Katholiek zijn? Gij zegt niet wat ik schreef in „De Wer ker", doch alleen, dat ik aan dit blad mijn medewerking gaf, is voor u voldoende om mij tegenover Katholieken en andersden kenden, die misschien nooit iets van mij lazen, te belasteren en verdacht te maken, voorwaar een schoon, liefdevol en recht vaardig bedrijf! Zoo geheel in overeen stemming met de verheven Katholieke leer!" Mevrouw gebruikt veel woorden, waar de kwestie toch zoo doodeenvoudig is. Ka tholicisme toch is geen zaak van persoon lijken aard alleen; Katholiek-zijn wordt be oordeeld naar daden. Wat iemand „in hart en nieren" zégt te zijn, is voor niemand te controleeren; naar wat hij doet, wordt geoordeeld. Het Katholieke doen nu wordt terecht be rekend naar de volgzaamheid, aan het Ker kelijk Gezag betoond. Gehoorzaamheid aan dat gezag is de ware en de eenige maatstaf waarnaar Katholiek-zijn berekend wordt. „Wie naar de kerk niet luistert, zij u als een heiden en zondaar", zegt Christus zelf. Gehoorzaamheid is de ware toetssteen; waar die in haar leden tekort schiet, erkent de Kerk geen heiligheid en waar die totaal ontbreekt, erkent de Kerk geen Katholiek zijn meer. Als de Bisschoppen, die alléén gesteld zijn om de Kerk te besturen, krachtens hun ambt, de socialistische vakvereenigingen ver- oordeelen en de socialistische bladen verbie den, dan rekenen zij degenen die aan dit bevel niet gehoorzamen, niet meer tot de Kerk. Hün oordeel is de maatstaf voor iederen Katholiek: als de dame in kwestie zich aan 'dat oordeel niet onderwerpt, mist zij dat gene wat tot het wezen van het Katholiek-zijn behoort; eerbied voor het gezag, zonder het welk de Kerk niet bestaan kan. Er kan nooit een geldige reden zijn om ongehoorzaam te wezen aan een uitdrukke lijk bevel der Kerkelijke Overheid. Het is mogelijk dat wij het nut van bepaalde be- velon niet inzien, maar dat geeft ons nim mer recht ze te veronachtzamen. Uit de natuur van de inrichting der Kerk v°igt, dat de mogelijkheid om de bevelen van het wettig gezag te kunnen weerstaan, den grondslag der Kerk zelf zou onder mijnen. Ue „moedige Katholieke vrouw" schrijft: „Men schijnt mij niet te willen of te kunnen verstaan; moet lk het nogmaals zeggen, dat alleen mijn groote liefde, sym pathie en belangstelling in het harde lot der mijnwerkers, die van alle arbeiders het moeilijkste en gevaarvolste leven hebben, mij voor hun belangen op de bres deed staan en ik mijn medewerking gaf aan. den Modernen Mijnwerkersbond en zijn orgaan „De Werker", omdat ik to't de over tuiging kwam, dat in dezen bond, de belan gen en reebten der mijnwerkers, het doel matigst en klemmendst worden behartigd. Waarom zou ik niet eerlijk zijn en erken den, dat vele werkwijzen en ideeën van het Socialisme mijn volle instemming heb ben en volstrekt niet in strijd zijn met de grondbeginselen van het Katholicisme; hierin schaar ik mij geheel aan de zyde van den Katholieken professor dr. Steffes."- Ue „overtuiging" van de schrijfster is in htrijd niet die der Bisschoppen. Zelfs al zou zij gelijk hebben (wat niet waar is, zooals ieder, die ook maar een weinig van de Lirn- burgsche toestanden weet, zou kunnen be vestigen) dan nog zou haar handelwijze verkeerd zijn, zoolang zij de Bisschoppen niet zou gewonnen hebben voor haar over tuiging. Het beroep op prof. Steffes is er heelemaal naast; wat deze hoogleeraar houdt, kan iedere Katholiek houden, maar dat is iets anders dan de schrijfster meent. Niemand ontkent, dat de socialisten werkwijzen en ideeën hebben, welke een Katholiek aan vaarden kan; die werkwijzen en ideeën zijn zelfs voor een groot deel aan het Christen dom ontleend en geen wonder dus, dat zij ook weerklank vinden bij Christenen. Maar de uitgangspunten en de doeleinden van Christendom en Socialisme staan recht te genover elkaar en daarop komt het aan. Deze zich „in hart en nieren" Katholiek noemende dame schroomt niet te schrijven: „Al die beschuldigingen, als zouden de socialisten opzetten tegen de kerk, haar bedienaren en de katholieken, rijn on waar; zij toonen slechts aan, met grepen uit de praktijk, hoe die schoone leer, bron van alle maatschappelijke en sociale deug den, door haar belijders zoo dikwijls ge negeerd, ja zelfs misbruikt wordt. Groote bumbug-woorden en aantijgingen, zonder bewijs, zeggen niets en dit bewijs wordt nimmer geleverd. Alleen worden de katholieken, die niet in staat zijn voor zich zelf te oordeelen, op een dwaalspoor gebracht door onware en verkeerde voor stellingen, als zouden de socialisten God loochenaars en misdadigers zijn." Dit is toch wel het toppunt van dwaze en misdadige verwarring. Als de socialisten niet anti-godsdienstig zijn, waarom i s er dan niet één vooraan staand socialist godsdienstig? Als zij niet anti-Katholiek zijn, waarom vielen dan alle Katholieken, die socialist werden, van hun geloof af? Als zij niet anti-kerlcelijk zijn, waarom verdedigen zij dan de Mexicaan- sche Kerk ver volgers? Hun „practisehe gre pen" komen altijd hier op neer, dat Kerk en priesters in zoo'n valsch daglicht worden gesteld, dat de arbeiders hun geloof verliezen. Moet dat misschien ook nog bewezen worden? De dame, die zich blijkbaar onder degenen stelt „die in staat zijn zelf te oordeelen", is heelemaal op een dwaalspoor geraakt. An ders zou zij weten, dat wij niet alle socialis ten voorstellen als „Godloochenaars en mis dadigers", maar dat het socialisme geen rekening houdt met God en een eeuwige, onveranderlijke zedenwet. De waarheid over het socialisme wordt onzen arbeiders niet onthouden: zij zien die practisch voor zich. „Het Volk" behoeft zich niet blij te maken met het onderricht van een dame, die zich Katholiek noemt, maar evenmin gehoorzaamt aan het Kerkelijk ge zag als de afgevallen priester, die aan oen socialistisch blad meewerkt. Katholieke arbeiders hebben zulk optreden gauw doorzien en zullen er zich niet door van de wijs laten brengen. NOG STEEDS ONVERKLAARBARE VERSCHIJNSELEN De geschiedenis van de inbraak te Zand- voort kunnen we nog aanvullen niet de vol gende bijzonderheid. De zoon des huizes had een balans opge maakt. Het kistje met de gelden en papieren bad hij daar hij naar een vergadering moest zoolang in de kleerkast geborgen. Het was zijn plan, des avonds nog verder door te wer ken en daarom werd de kast eenvoudig geslo ten en de sleutel in bet slot gelaten. Van verder werken kwam dien avond niet en zoo werd het kistje met een inhoud van 5000 ongeveer, vergeten. Doch de dief zou het ook niet in handen krijgen. "Wel heeft hij de kast doorsnuffeld, maar bij zijn zoeken tusschen de kleeren is een rok van den haak geschoten en op den bodem van de kast vallend, heeft die rok juist het kistje met zijn kostbaren inhoud aan het oog van den nachtelijken bezoeker onttrokken. Intusschen hebben zich weer een paar geval len voorgedaan, dat inwoners, 's avonds thuis komende, een vreemden gast in hun huis be merkten. De indringer wist tot nu toch echter nog steeds te ontsnappen. TEGEN DE SALARISREGELING Aangedrongen wordt op uitvoering der motie-Van Schaik In de groote concertzaal van het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht, heeft de R. K. Centrale van Burgerlijk Over heidspersoneel eeh protest doen booren tegen liet beleid van de overheid in zake de be zoldiging der ambtenaren. De voorzitter van het congres, de heer F. L. von Frytag Drabbe, memoreerde aller eerst dat niet de salariscommissie van burger lijke ambtenaren, maar de regeering zelf artikel 40 In het bezoldigingsbesluit heeft gebracht. Door het later weer uit te lichten is, aldus spr., een beduidende scherf afgeslagen van het vertrouwen, dat wij steeds in de Overheid gesteld hebben. Toen de motie-Bulten werd aangenomen, ging er een zucht van verademing op, maar de regeering heeft de motie naast zich neer gelegd. Dat is wettelijk mogelijk, gebruike lijk echter alleen bij een regeering, die niet op een meerderheid steunt. De R. K. Kamerfractie heeft ook gesteund de motie-van Schaik, om een deel van het geen de inkomsten meer opleveren dan ver wacht werd, ten goede te doen komen aan de ambtenaren. Thans is aan de voorwaarden, waarvan in de motie-van Schaik sprake was, voldaan. Daarom zal aan de R. K. Kamerfractie moeten worden verzocht, op uitvoering van de motie aan te dringen. Spreker wees erop, dat in 1924 26 millioen meer ontvangen is dan geraamd, in 1925 ruim 33 millioen, in 1926 ruim 31 millioen, iu 1927, voor zoover bekend, ruim 25 millioen. Het algemeen belang staat bij ons voorop, maar het algemeen belang brengt mee, dat er rust komt onder de ambtenaren. Als de R. K. Kamerfractie had kunnen bevroeden, dat de heer Colijn niet juist in de toekomst zou zien, dan zou niemand van de R. K. fractie met zijn voorstellen zijn meegegaan (gejoel). Als niet alles kan worden hersteld, dan zullen wij er op aandringen, dat toch in de eerste plaats die ambtenaren en werk lieden beter bezoldigd worden, die salarissen hebben beneden het nienschwaardige. Voor de retraite van a.s. dienstplichtigen, welke gehouden wordt te Noordwijkerhout van Zaterdag 24 tot Dinsdag 27 September, zijn nog toegangskaarten verkrijgbaar bij den Aal moezenier J. j. j Noordman, Noorderbeek- dwasstraat 202, Den Haag. Giro 29342. Kosten 6.50. Zoo noodig wordt reductie ge geven tot ƒ4. Wanneer de gelden zullen opgezonden zijn, ontvangst men een, kaart met verdere aanwij zingen. Vergunning noodig Blijkens ontvangen mededeelingen worden den laatsten tijd op Duitsch grondgebied her haaldelijk Nedorlandsche militairen, gekleed in uniform, aangetroffen, zonder voorzien te zijn van de voor het aldaar dragen van de uniform vereischte vergunning. In verband hiermede wordt onder de aandacht gebracht, dat het dragen van uniform in het buitenland is verboden, tenzij daartoe bijzon dere vergunning is verkregen van den Minis ter van Oorlog. DE BIJWONING VAN DE OPENING DER STATEN-GENERAAL DOOR PRINSES JULIANA, Traditie. Nu aanstaanden Dinsdag Prinses Juliana voor het eerst H. M. de Koningin vergezellen zal naar de opening van de Staten-Generaal, wen- schen we er de aandacht op te vestigen, dat in dozen een traditie gevolgd wordt. Ook in 1858 toen Prins Willem, oudste zoon van Koning Willem III en vermoedelijk troonopvolger op 4 September 18 jaar was geworden, vergezelde hij een week later voor het eerst Z. M. den Koning bij de opening der Staten-Generaal. In het staatsierijtulg had hij toen tegenover zijn vader plaats genomen, op g6jyke wjjze nu Prinses Juliana tegenover haar Moeder gezeten zal zijn. v - '~V "v' - DOOR DE INTERNATIONALE VEREENIGING VAN HUISEIGENAREN werd èen bezoek gebracht aan de hoofdstad. Een gedeelte der gasten op de pont over, het Y gekiekt. GEEN VIJFDE EXAMENCOMMISSIE VOOR HET ZUIDEN Wegens vermindering van het aantal candidaten. Vragen van den heer Suring betreffende be noeming van een vijfde examencommissie voor de acte van bekwaamheid in de vrije- en orde oefeningen der gymnastiek voor het Zuiden des lands. (Ingezonden 6 September 1927). 1. Is het den Minister bekend, dat door het benoemen van een examencommissie voor de akte van bekwaamheid in de vrije- en orde- oefeningen der gymnastiek enkel in de plaat sen Apeldoorn, 's-Gravenhage, Amsterdam en Groningen den candidaten voor deze aote 4n het Zuiden des lands in verschillende opzich ten ernstige reden tot gegronde klachten is gegeven 2. Is de Minister bereid, mede te deelen. waarom dit jaar geen examencommissie voor de acte j in het Zuiden des lands, b.v. te 's-Hertogenbosch, zitting zal houden 3. Indien de Minister de gegrondheid der klachten, bedoeld in de eerste vraag, erkent, ts Zijn Excellentie dan bereid, alsnog een vijfde examencommissie voor het Zuiden des lands te benoemen Antwoord van den heer Waszink, Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. (Ingezonden 16 September 1927). 1. Klachten van candidaten uit het Zuiden des lands omtrent het benoemen van examen commissies voor de acte van bekwaamheid in de vrije- en orde-oefeningen der gymnastiek enkel in de plaatsen Apeldoorn, 's-Gravenhage, Amsterdam en Groningen hebben den onder- geteekende niet bereikt. 2. Sinds de invoering van de kweekschool- eindexamens is het aantal candidaten voor het examen in vak j sterk teruggeloopen. In 1923 was het 2059, in 1924, 1925 en 1926 achtereenvolgens 610, 474 en 487. De vermindering was het sterkst in het Zuiden des lands. In 1923 meldden zich bij de commissiën te Breda en Venlo 772 candidaten aan, in 1924 te 's-Hertogenbosch 62, in 1925 tb Venlo 34 en in 1926 te Venlo 67. Daar deze vermindering kon worden verwacht, is In 1924 het aantal commissiën teruggebracht van 6 tot 5, door in het Zuiden slechts één commissie te benoemen. In 1925 en 1926 is dit zoo ge bleven, maar In plaats van Zwolle of Deventer is toen Apeldoorn als examenplaats aange wezen, ten gerieve van de candidaten uit het Zuiden. Rekening houdende met het in 1927 te verwachten aantal candidaten, besloot de onder geteekende voor dat jaar niet meer dan 4 com missiën in te stellen; wegens het geringe aan tal, dat uit de Zuidelijke provincies kon worden verwacht, meende hij een commissie voor het gebied der eerste hoofdinspectie achterwege te kunnen laten. De inkrimping van het aantal commissiën is een maatregel van bezuiniging, die door het geringe aantal candidaten gerechtvaardigd is. Zij zal moeten worden voortgezet als de ver mindering van het aantal c .ndid&ten aanhoudt. Dë ondergeteekende erkent echter de billijk heid, dat dan eventueel bü afwisseling ook een meer Zuidelijk gelegen plaats wordt aangewezen. Hij stelt zich voor, dit in 1928 te bevorderen. 3. Het komt den ondergeteekende niet noo dig voor alsnog een vijfde commissie te be noemen, te minder, omdat de examens reeds zijn aangevangen en de candidaten uit het Zuiden des lands derhalve reeds bij de inge stelde commissiën zijn ondergebracht. HET NIEUWE RIJKSWEGENREGLEMENT. Het zonder vergunning berijden van rijkswegen met aangekoppelde voertuigen. TEGEMOETKOMENDE HOUDING VAN DEN MINISTER. Op de vragen van den heer Weitkamp in ver band met het bepaalde in het Rijkswegenregle ment inzake het verbod tot het zonder ver gunning berijden van Rijkswegen met aaneen- gekoppelde voertuigen heeft de heer van der Vegte, Minister van Waterstaat het volgende geantwoord: 1. Het Is den ondergeteekende bekend, dat tegen het vastgestelde Rijkswegenreglement, vooral van de zijde van den land bouw, bezwaren zijn gerezen. Hij meent echter aan die bezwaren grootendeels te gemoet te zijn gekomen door de opdracht, onder meer aan de hoofdambtenaren van den Rijkswaterstaat verstrekt, om vergunningen in ruime mate te verleenen. 2. De gedachte, die aan de bepaling ten grond slag ligt, is deze, dat het der Regeering moge lijk moet zijn, om, zoowel ln verband met de vrijheid en de veiligheid van het verkeer op de Rijkswegen, als met het oog op de instand houding en de bruikbaarheid dier wegen, ten aanzien van het rijden met twee of meer aan- eengekoppelde wagens op de Rijkswegen de noodige voorziening te treffen, terwijl het daarbij gewenscht is, die voorziening zooveel mogelijk aan te passen aan de gesteldheid van den weg en den aard van het verkeer. 3. Met het oog op den gevraagden en ook in derdaad gewenschten spoed Is voorshands aan debetrokken hoofdambtenaren opdracht ge geven om slechts in de gevallen, waarin zulks ter bescherming van den weg of ter beveiliging van het verkeer daarover volstrekt noodzake lijk zal wezen, aan de bedoelde vergunningen voorwaarden te verbinden en deze ln ieder geval zoo min mogelijk bezwarend te doen zijn. 4. Zooals reeds voortvloeit uit hetgeen aan het slot van 2 is aangeteekend, zullen de voor waarden van geval tot geval nogal uiteen kun nen loopen, zoodat op dit punt een algemeene regel, die overigens met het stelsel van afgifte van vergunningen ook niet geheel strookt, be zwaarlijk zal zijn te geven. 5. De ondergeteekende is gaane bereid, ter zake ook overleg te plegen met landbouworga nisaties. DE 18e JAARBEURS De Vborjaarsbeurs 1923 zal te Utrecht ge houden worden van 21 Febr. tot 1 Maart 1928. EEN BLOEIENDE CACTUS op de tentoon stelling in de Stadsgehoorzaal te Lelden. OPENING VAN HET CURSUSJAAR 1927—1928. Zaterdag heeft te Tilburg de plechtige ope ning plaats gehad van het cursusjaar 1927-1928 der R. K. Leergangen. Om 10 uur droeg de Zeereerw. Heer Pastoor G. C. van Noort, curator van de R. K. Leer gangen, in de parochiekerk van St. Joseph, Heuvel, een plechtige H. Mis op. Directeur en leerlingen van het muziek-con- servatorium voerden de liturgische gezangen uit. Rede Rector prof. dr. Th. Goossens. Om kwart over 11 uur hield de rector, prof. dr. Th. Goossens, ln de groote zaal van het patronaat^ Veemarktstraat, voor een talrijk; gehoor de openingsrede. Spreker begon met er op te wijzen, dat de R. K. Leergangen dit jaar het 15-jarig bestaan herdenkt. De viering van dit heugelijk feit zal echter uitsluitend geschieden door de uit gave van een jaarboek der Studenten-vereenl- ging St. Leonardus; eene uitgave welke onge twijfeld zoowel Leergangen als Studenteu-ver- eeniging tot eer zal strekken. Ieder, die meer van nabij met de Leergan gen kennis maakt, zoo vervolgde prof. Goossens wordt getroffen door den geest van eenheid en saamhoorigheid, welke onder de studenten heerscht. Spreker wijdde dan een woord van weemoe dige herinnering aan den gestorven curator, mr. Ledeboer, die voor de Leergangen ruim negen jaar was de gróote ijveraar, de heldere raadsman en de overtuigende pleitbezorger. Vervolgens bracht spreker in herinnering de benoeming van Z.Exc. Baron van llövell tot Westerflier, den Commissaris der Koningin ln Limburg, tot curator en de verheffing tot Minister van Staat van den curator jhr. mr. Ch. Ruijs de Beerenbrouck, wien hij namens de Leergangen de beste wenschen betuigde. Het 15e studiejaar is op 31 Augustus ge sloten met 651 studenten. Hiermede neemt dit jaar de tweede plaats in en overtreft het zijn voorganger met 2. Ziehier enkele cijfers: Algemeene wetenschappen liep terug van 345 op 333; Handelswetenschappen kwam van 23 op 25; de Academie ging achteruit van 104 op 101; het Conservatorium ging vooruit van 167 op 174, terwijl eindelijk het Centraal In stituut voor Lichamelijke Opvoeding opliep van 10 tot 18. De te Hilversum opgerichte nieuwe cursus Duitsch, zal eerlang naar Utrecht ver hulzen. Enkele cursussen, te Roermond en Tilburg moesten worden opgeheven. Belangrijke toene ming daarentegen vertoonden de cursussen gemeente-administratie in Noord-Brabant en Limburg (van 96 op 116), Fransch te Tilburg (van 5 op 14) en aardrijkskunde te Tilburg (van 25 op 30). In het kalenderjaar 1926 slaagden totaal 56 leerlingen, n.l.: 7 geschiedenis M. O., 5 Nederl. M. O., 4 boekhouden M. O., 4 wiskunde K.I., 2 aardrijkskunde M.O., 1 wiskunde K5, 1 natuurwetenschappen K3, 1 staathuishoud kunde M.O., 1 Fransch M.O., 1 gymnastiek M.O., 1 teekenen M.O., 1 notaris (2e ged.), 3 nijverheidsakte N3, 1 teekenen L.O., 7 dipl. gem.-admlnlstratie, 1 dipl. organist, 3 piano L.O., 1 solozang L.O. en 2 dipl. paedagogiek, In de jaren 1924, 1925 en 1926 werd door 211 studenten der R. K. Leergangen een di ploma behaald, waarvan 91 middelbare akten.. Prof. Goossens ging dan uitvoerig in op dé polemiek, welke den laatsten tijd Is gevoerd over de waarde der middelbare akten, welker behoud spr. verdedigde in het belang van het onderwijs zeif. Vervolgens herinnerde spreker met voldoe ning aan het welslagen van de Paedagogischet Week, welke ongeveer 550 deelnemers telde; een aantal, veel grooter dan in 1925. De bibliotheek werd bezocht door 3845 per sonen; de uitleeningen bedroegen 2919. En als over drie weken bijeenkomen te Til burg het Doorluchtig Episcopaat en de auto riteiten van Rijk, provincie en stad om da opening der R. K. Handelshoogeschool bij té wonen,, dan zullen de Leergangen kunnen ge tuigen, dat zij een groot deel hijgedragen heb ben tot dit heugelijk feit. Moge onder Gods zegen het 16e levensjaar een waardige plaats innemen bij zijn voorgan gers. (Luid applaus). Te 2 uur des middags vingen de lessen aan,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 9