DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Kaboul te ;rtie ii ui i 50ste Jaargang Donderdag 22 September 1927 No. 14971 nummer bestaat uit drie bladen STADSNIEUWS de nieuwe 1 «1 i WAAROM OOK GEEN ACCIJNSVERLAGING? DRANKWET KOEMARKTBRUG WAARSCHUWING JUBILé LUCHTDIENST OP INDIë OPENING FILM-STUDIO RIJWIELDIEFSTAL Auto-botsing Voorziet U van goede hulp Houdt steeds n bijdehand J UIT ROTTERDAM. R. K. CONSULTATIEBUREAU T£T REDDING VAN DRANKZUCHTIGEN DE THERESIA-KERK IN BLOEMHOF KAPELAAN J. F. M. ZECERS gepakt BALDADIGHEDEN AGENDA. 29 September KUNST-AGENDA. TE ROTTERDAM *"H Spiritus NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bureau s KOEMARKT 4, SCHIEDAM. Teleloon Intercommunaal no. 68085 Postbus no. 39 ABONNEMENTEN per 3 maanden 3-25, per maand 1.10, per week 25 cent. Franco per post f 3.75 per kwart. Afzonderlijke nummers 5 ct. Posiehêqtie en Girodienst 81440. Üt V Advertentiën15 regels ƒ1.65. Elke regel meer 30 cc. Reclames tusschen den tekst 60 cf< per regel. Kleine advertenties: 80 woorden 25 ct. elk woord riiSer 5 ct. tot een maximum van 50 woorden. Kabouter-advert. 5 reg. ƒ0.50,10 reg. ƒ0.75, 15 reg. ƒ1. !m:&sso'sos'en worden berekend 1 -- Gratis-Ongevallenverzekering 500 bij overlijden dooreen ongeval; 500 bij verlies van beide handen, voeten of oogen; ƒ250 bij verlies van'één band, één voet of één oog; ƒ150 bij verlies van een duim; 71 bij verlies Van een wijsvinger; 50 twee voorste ledematen allo vingers van een hand; 25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden u ÏM«"ukt. De uitkeeringen ingevolge deze verzekering zijn herverzekerd bij de Nieuwe HAVBank, Lange Haven 103, Schiedam. De in de troonrede aangekondigde be lastingverlaging, zulks om de welvaart te bevorderen en de kapitaalvlucht tegen te Eaan, ondervindt, het spreekt vanzelf, on verdeelde instemming, Het kost de schatkist bet eerste jaar 15 en volgende jaren 20 hhllioen, een bedrag dat, om het in ge moedelijke taal uit te spreken, zoden aan ben dijk zet. Intusschen vragen we ons af, of de regeering op zeker gebied niet tot belasting- Verlaging zou kunnen overgaan zonder dat be schatkist daarvan noemenswaardige Schade ondervindt, terwijl de welvaart van een nijver deel der bevolking er grootelijks mee zou zijn gebaat. We bedoelen den Kedistilleerdaccijns. Sinds deze accijns op het exorbitant-hooge Peil werd gebracht dat er thans voor geldt zijn de clandestiene fabricage en de smokkel handel welig gaan tieren. Daardoor worden jaarlijks millioenen aan de schatkist ont trokken en wordt aan de eerlijke industrie au den eerlijken handel een moordende concurrentie aangedaan. Accijnsverlaging zou onmiddellijk aan die concurrentie den hop indrukken, omdat het frauduleuze be drijf en de smokkelhandel te riskant worden zoodra niet meer de hooge accijns een buiten gewone winst waarborgt. Voor de schatkist zou een dergelijke accijnsverlaging niet zoo licht een nadeel beteekenen omdat het niet veraccjjnsde Verbruik van den clandestienen handel door ben eerlijken handel zou worden over genomen, zoodat de verlaging van den accijns door vermeerdering van hot ver- i accijnsde product wordt gecompenseerd. Het is natuurlijk niet de bedoeling van be regeering een echt-Nederlandsche in dustrie het bestaan onmogelijk te maken au dat nog wel ten voordeele van een anti- wettelijk bedrijf. Maar laat zij dan ook eens ernstig onderzoeken wat de gevolgen van be jongste accijnsverdubbeling zijn geweest. We zijn er van overtuigd, dat na zulk een Onderzoek zij tot de overtuiging zal komen bat de huidige accijns niet is te handhaven. ■Bij of krachtens wetten of verordeningen Voorgeschreven en andere officieelo af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur Burgem. en AVoth. van Schiedam, brengen ter Openbare kennis, dat bij hen is ingekomen een Verzoek van J. Vogelezang alhier, om verlof voor den verkoop van alcoholhoudenden drank, an deren dan sterken drank, voor gebruik ter Piaatse van verkfbop in de beneden-localiteit van het perceel Brouwerstraat 40; en herin- Peren er aan, dat binnen 2 weken na deze be kendmaking tegen het verleenen van liet ver- lo1 bij hun College schriftelijke bezwaren kun nen worden ingebracht. Schiedam 22 September 1927. Hr zijn reeds verschillende data genoemd Voor de opening van de nieuwe Koemarkt- brug. "We kunnen thans wel zeggen, dat die opening niet voor half October is te wachten Oh dan nog slechts wanneer geen tegenslag Pos tot verder uitstel noopt. Uitgenomen de verlichting zal de electrische 'hstallatie waarschijnlijk de volgende week bereed komen. Het dek zal vermoedelijk in bot midden der volgende week gereed zijn. onderdek bestaat uit jarrah-hout, de blok- ■^s voor de bovenbedekking zijn van teakhout Vervaardigd. De geheele beweging van de brug geschiedt Ofoctrischze kan van beide zijden bediend gorden; de draaihekken worden electrisch ge- oten door middel van een grendel met elec- risclien hefboom. De doorvaartwijdte van de brug is 10 meter; e brug zelf is ie meter breed, 10 meter voor rijvlak en 3 meter aan beide zijde voor de O' "oogde trottoirs. 6 ijzeren damwand welke moest worden 'haakt alvorens met het werk kon worden begonnen was 95 Meter lang; 1830 kub. M. grond moest worden verwerkt. Onder de bei de brughoofden werden ongeveer 600 zware palen geslagen, en verder werden nog rond 900 palen in den grond geslagen voor de mu ren van het Paardewater. Aan de brug zijn voorts verwerkt 1800 kub. M. beton, 93.000 stuks steen, pl.m. 95 kub. M. graniet en 110.000 K.G. bewapeningsijzer. Deze getallen illustreeren op wel markante wijze welk voor onze gemeente grootsch werk straks zal zijn tot stand gebracht. Gelijk bekend, moest, voor zoover daarvan niet uitdrukkelijk vrijstelling was verleend het werk worden uitgevoerd met te Schiedam wonepde werklieden. Medegedeeld wordt dat Vrijdag 23 dezer (morgen) tusschen 11,30 en 1,30 bij de Glas fabriek „de Schie" een explosie zal plaats heb ben. Omwonenden binnen een straal van 400 M. dus zij die wonen binnen Emmaplein, Broers- veld tot aan Heerenpad, Hoogstraat tot aan Taansteeg, Oranjebrug, Lange Nieuwstraat, tot aan 't politiebureau, Buitenhaven hij Nieuw- sticht midden, wordt aangeraden deuren en ramen gedurende dien tijd open te houden. Op 1 October a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer A. Bergkotter als haas in dienst trad van de firma C. Meyer, distilleer derij „de Palmboom". De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Beneden-Maas verzoekt ons opname van het volgende: Bij het hoofdbestuur der Posterijen en Te legrafie bestaat het voornemen om bij voldoen de belangstelling van de zijde van Handel en Nijverheid de luchtdienst op Nederl.-Indiö, waarvan de mogelijkheid wordt onderzocht, mede te benutten voor postvervoer. Waar deze sneldienst niet zonder gToote kosten kan tot stand komen moet eenige ze kerheid worden verkregen dat de te vervoeren correspondentie van dergelijken omvang zal zijn, dat het daarvan te heffen extra recht (b.v. 40 cent per 20 gram) hieraan aanmerkelijk te gemoet komt. Te dien einde verzoekt genoemde Kamer hen die in deze luchtverbinding belangstellen haar hiervan kennis te geven. Hedenmiddag om 2 uur is onder groote be langstelling het film-studio „Eureka", dat ge vestigd is in het voormalig theater „Odeon", geopend. De nieuwe inrichting was feestelijk versierd en boven den ingang wapperde de Nederland- sche driekleur. Dinsdagmiddag is ten nadeele van den op zichter J. B. wonende Fabristraat alhier, een heerenrijwiel ontvreemd dat hij een moment onbeheerd had gelaten aan het Pompstation, alwaar B. werkzaamheden verrichtte. Gistermiddag te 5 uur heeft op de Hoofd brug een botsing plaats gehad, tusschen een autobus van stadsverkeer (Wilïemse) en een auto-bestelwagen van de Coöperatieve Brood bakkerij D. E. S. De bestel-auto van D. E. S„ die achter den auto van de firma Willemse reed, botste van achteren tegen deze laatste aan, doordat de chauffeur van eerstgenoemde auto stopte. De chauffeur van de auto van D. E. S. wildé nog stoppen. Zijn rem brak echter, waardoor zijn auto verder reed. De auto van D. E. S. was ernstig bescha- digd, o.a. werd de vooras ontzet, de twee trek- remmen braken en een der voorspatbordem werd ingedeukt. GEMEENTELIJKE ZWEMINRICHTING De temperatuur van het water bedraagt he den 60 graden. i Poppenkast-matinee voor de kinderen. Ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van het R. K. Consultatiebureau tot redding van drankzuchtigen, gevestigd in „Huize Padua", is gisterenmiddag in den greoten Schouwburg een voorstelling gegeven door den heer Kellen- bach met zijn poppenspel. De schouwburg was zeer goed bezet met kleuters die van de vertooning hartelijk heb ben genoten. Van het St. Theresia-gestlcht de R.K. Wees huizen, het Kinderhuis van v. Speyck, het St. Laurentiusgestieht, het St, Luciagesticht en het St. Franciscus Liefdewerk waren in totaal 240 kinderen op uitnoodiging aanwezig. Vertoond werden de spannende en leerzame avonturen van den molenaar en zijn drie zoons, die door hem de wereld in worden ge stuurd om geld te verdienen en de belofte krijgen, indien een hunner hem iets brengt, dat hij nog nooit gezien heeft, zijn geld en goed te zullen bezitten. De zoons die gelukkig allen een nobele inborst blijken te hebben, komen in aanraking met de tooverfee en dan wordt de vreugde bij de kinderen groot, want het: „tafeltje dek je, ezeltje trek je, knuppel uit den zak" blijken de glorievolle beloonin gen van de deugd der knapen. Onze jeugd heeft inmiddels bij deze vertoo ning een merkwaardig bewijs geleverd van georiënteerdheid in den modernen tijdgeest. Immers toen de molenaar-pop aan de kinderen vroeg: „Mag een kind weigeren te komen als zijn vader hem roept?", klonk het antwoord: „Jaeven spontaan en geestdriftig als het zoete „nee!" En toch waren de snuitjes van de ja-roepers niets minder aardig en lief dan die van de pertinent entkennenden! Na de pauze waarin de genoodigde kinderen op limonade werden getr&cteeTd, kwam Jan Klaassen met zijn familie te voorschijn en mocht tot zijn voldoening constateeren, dat hij nog altijd in de pas staat, ook al blijken zijn jeneverneus en de groote stok om Catrijn te slaan, langzamerhand iet of wat verbur gerlijkt Het was een heerlijke middag met verrassend blije uitingen van het publiekje Een welgeslaagde avond Gisteravond Is in den Grooten Schouwburg, bij gelegenheid van het tweede lustrum van het R. K. Consultatiebureau tot redding van drankzuchtigen, gevestigd in „Huize Padua" door het Rotterdamsch-Hofstad-Tooneel, een voorstelling gegeven van het blijspel „Hofjo- den". Men heeft de comedie van een intiem Joodsch leven, zooals „Hofjoden" weergeeft, en waar in de nobele Anselm Mayer, het middelpunt vormt, met een gewenscht enthousiasme ge volgd: Er is gelachen om het telkens weer geestige optreden van Jonas Mayer, Anselm's oom. Een bijzonder woord van hulde aan Ju liette Roos is zeker op zijn plaats. Met welk een -vrijheid van bewegen gaf zij als vrouw van Anselm Mayer uiting aan haar gemoedelijk hart, niettegenstaande zij voortdurend gewa pend wasmet haar repetitie-cahier. Zij had immers plotseling moeten invallen wegens ziekte van Wilh. SchwabWeiman, die deze rol had ta vervullen. De bloemen, die aan Juliette Roos werden aangeboden, getuigden dan ook van waardeering. Na het eerste bedrijf werd door den Zeer- eerw. pater M. A. A. Hase O.F.M., die Intus schen toestemming van de kerkelijke overheid had gekregen, om eenige oogenblikken de be zoekers toe te spreken, een korte uiteenzetting gegeven van het mooie pionierswerk, dat door het R. K. Consultatie-bureau wordt volbracht. Het is tien jaar geleden, aldus spr„ dat wij het hebben aangedurfd om voor zwervelingen, die aan den drank verslaafd, maar best van goeden wil zijn, een huis te bouwen, het wel bekende „Huize Padua" aan de Rechter Rot- tekade. Er is gewerkt moeten worden, om ons huis tn stand te houden, maar niettegen staande het onvermoeizaam pogen, gaan de lasten en zorgen steeds zwaarder drukken. Wij hadden gerekend, aldus spr., op een flinke subsidie van de Regeering, maar toen minis ter de Geer heenging, werden er voorloopig geen subsidies gegeven. En toch het is zulk een mooi werk! Mgpschen, mannen en vrou wen, die aan den drank zijn verslaafd, zijn zulke ongelukkigen en richtten dikwijls zoo veel onheil aan in het huisgezin. Dertien hon derd tachtig ongelukkigen hebben wij reeds geholpen. Dit wil niet zeggen, dat allen gered zijn, maar toch zeker 25 pot. heeft den goeden weg weer terug gevonden. Laten wij niet zeg gen, het is hun eigen schuld, want wij zijn al lemaal zwakke menschen. Met een aanmoediging om de loterij die was uitgeschreven eens goed te bedenken, eindigde pater Hase O.F.M. zijn vurig betoog. Pater Hase O.F.M. maakte reeds aanstalte om te vertrekken, toen hij nog even werd staande gehouden, om een sympathiek woord van waardeering voor zijn R. K. Consultatie bureau in ontvangst te nemen van den heer Veenstra, inspecteur der Reclasseering te Den Plaag, die zich spontaan daarvoor had aange boden. Reeds langen tijd, aldus spr. heb ik deze gelegenheid gezocht, om in het publiek eens uiting te geven van mijn hooge waardeering voor al het werk dat door het R. K. Consulta tie-bureau, waarvan pater Hase O.F.M. de ziel is, in deze tien jaar is tot stand gebracht. Spr. wees op het geloof, de hoop en de liefde, die een warm ijveraar voor een dergelijk werk moeten bezielen, wil hij resultaten zien. Een ervaring van twintig jaar heeft mij wel deze verzekering gegeven. Spr. wenschte pater Hase O.F.M. en de zijnen geluk met de behaalde resultaten, die toch zeker meer dan 30 pet. zijn en gaf het bestuur de verzekering, dat men ten alle tijde kon rekenen op spreker's hulp. Onder de pauze van dezen welgeslaagden avond werden de loten verkocht, waarvan de trekking zal plaats hebben op 14 Mei 1928, Dezen middag is de eerste paal geslagen in den grond, waarop de kerk der Kleine H. Theresia zal verrijzen. Het groote werk gaat dus beginnen en juist in de dagen van voorbereiding tot haar feest dag. Moge Gods onmisbare zegen, door St. Theresia's voorspraak, op den bouw rusten, welke begonnen is, niet, omdat de financiën het reeds toelaten, maar om den geestelijken nood te Bloemhof, zoo spoedig mogelijk te helpen lenigen. Wij vertrouwen op Gods Voorzienigheid, op de hulp onzer beschermheilige, op de goed heid en milddadigheid van zoovele Theresia- vereersters en -vereerders, die niet zullen na laten, hun liefde jegens de „rozenstrooister van Lisieux" te toonen, door een geldelijk offer tre zenden. Hartelijk dank aan allen, die in den loop van 't jaar hun offer brachten; zoovelen heb ik niet kunnen danken omdat zij onbe-- kend wenschten te blijven; vooral de onbe kende geefster (of gever) van 100, welk be drag ik deze week mocht ontvangen. Er zijn nog zoovele vereersters en vereerders der H. Theresia, die voor haar kerk wat over hebben; zendt uw bijdrage in de voorberei ding van haar feestdag, om op dien feestdag haar milde rozenztgen te ondervinden. 930 heipalen worden nu achter elkaar in den grond geslagen, voor 10 kunt u zoo'n paal koopen; 30 zijn er reeds verkocht, er zijn er dus nog over; maar haast u, misschien wordt u nooit zoo'n aanbod meer gedaan; een paal van 18 Meter voor 10. Giften voor den kerkbouw worden gaarne In ontvangst genomen door den toekomstigen pastoor J. RöBEN, Paul Krugerstraat 32, Gironummer 90248. Naar wij vernemen is de weleerw. heer J. F. M. Zegers, kapelaan van de parochie van het Afrikaanderplein, benoemd tot adviseur van den R. K. Transportarbeidersbond St. Bonifacius, van den R. K. Schippersbond St. Nicolaas en van de parochieele propa- gandaclub. De scharenslijper H. H., zonder vaste woon plaats, die te Rijsoord een fiets had gehuurd en deze in de Zandstraat trachtte te verkoo- pen, werd daarbij gearresteerd. De loswerkman T. R. uit de Jan van Loons- Iaan heeft gisterenavond uit baldadigheid eenige ruiten ingeslagen in het logement van L. aan de Delftsche Vaart. Hij werd deswege gearresteerd. In het logement Pottebakkerssteeg 11 smeet een logementhouder van de Boompjes gisteravond in een dronken bui een ruit in. Deswege is verbaal tegen hem opgemaakt 's Maandags, repetitie Muziekgezelschap SJE. Ambrosius, 8 uur, R.IC Volksbond. Dinsdags: repetitie R.K. Mannenzangvereenf- ging St Caecilea, half 9. R.K. Volksbond, St Joris Doele, Stedelijk Museum. Geopend eiken Zaterdag van 25 uur. Vrijdag 23 September Lezing ZeerEerw. heer dr. F. Strotman over het kerkelijk en godsdienstig leven van het Russische volk, gebouw R. K. Volksbond, aan vang 8 uur. Ledenvergadering R. K. Kuipers- en Kisten- makersbond „St. Ewaldus". Aanvang 8 uur. Ledenvergadering „Kath. Leven", Geboujw; Kath. Kring. Aanvang half negen. Vragen- avond. Zondag 25 September Ti Bijeenkomst commissie van de feestweek In den R. K. Volksbond. Aanvang 8 uur. Dinsdag 27 September Ledenvergadering R. K. Propagandaelub „St. Dominicus", Patronaatsgebouw Emmtt- straat. Aanvang 8 uur. i Concert O. B. K. met medewerking van „Schiedam's Mannenkoor Orpheus" in ae Orpheus-schulp. 23 Sept.: Groote Kerk, 16e orgelvoordracht H. de Vries, 8 uur. 24 Sept.: Groote Schouwburg, Het Pb- litieraadsel (Rott, Hofst.-Tooneel), 8 uur. (voor volwassenen). 25 S e p t.: Groote Schouwburg, Kleeren ma ken de vrouw (Rott. Hofstadtooneel)2 en 8.15 uur. Dagelijks: Circus Amar, Veemarkt, 8 thus (matinée-voorsteliingen Woensdag- en Zater dagmiddag). Circus-Schouwburg, De onbe kende soldaat (Spree-gezelschap), 8 uur (voor volwassenen). Tivoli-Schouwburg, Der blaue Vogel, 8 uur (tot en met 25 dezer). Bioscopen: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 22 September: Luxor (voor volwassenen)Royal (voor vol wassenen) Olympia (voor volwassenen)O os- ter-Theater (voor volwassenen)Grand-Theatre (voor volwassenen)W. B.-Theater (voor vol wassenen) BEURS VAN SCHIEDAM Moutwijn SCHIEDAM, 22 Sept. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn 46 pet. 15. Namens de commissie voor de noteering H. J. JANSEN. SCHIEDAM, 22 Sept. Men noteert voor; melasse spiritus 100 pet. 34.per H.L. Ruwe graanspiritus 60 pet. ƒ17.Per H.L'. Spoeling Noteering van de Coöp. Vereen. „Schied, Spoelingvereeniging". Heden 1.60 per ketel. DIEFSTALLEN Tea nadeele van de slagerij van v. K. in de Korte Goudsche Wagenstraat is een handwagen gestolen. Ten nadeele van den monteur J. V. uit de Schelfstraat is op den Goudsche Singel een fiets gestolen. ONDER LEIDING VAN LORD BLIDERSLOE, minister van het Hoogerhuis te Lcwi 13 een Engelsch gezelschap in Den Haag gearriveerd ter bestudeering van de verschillende droogmakingswerken in ons land. Een foto van het gezelschap bij het bezoek aan Arendsduin,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 1