DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. 50ste Jaargang Vrijdag 23 September 1927 Mo. i4© 7 2 Dit nummer bestaat uit drie bladen STADSNIEUWS OPENING FILM-STUDIO „EUREKA" LEZING PH. C, VISSER HUISHOUD- EN INDUSTRIESCHOOL ZWAKZINNIGENZORG AGENDA, KUNST-AGENDA. TE ROTTERDAM ONHOUDBARE TOESTAND «IEÜWE SCH1EDAMSCHE COURANT Bureau j KOEMARKT 4, SCHIEDAM. Telefoon Intercommunaal no. 68085 Postbus no. 39 ABONNEMENTEN: per 3 maanden 3-25. per maand ƒ1.10, per week 25 cent. Franco per post 3.75 per kwart. Afzonderlijke nummers 6 ct Poslchèque en Girodienst 81440. Advertentiën15 regels 1.65- Elke regel meer 30 ct. Reclames tusschen den tekst 00 ct, per regel. Kleine advertenties: 30 woorden 25 ct. elk woord meer 5 ct. tot een maximum van 50 woorden. Kabouter-advert. 5 reg. ƒ0.50,10 reg. ƒ0.75, 15 reg. Incassokosten worden berekend Gratis-Ongevallenverzekering 500 bij overlijden dooreen ongeval; 500 bij verlies van beide banden, voeten of oogen; ƒ250 bij verlies van één band, één voel of één oog; ƒ150 bij verlies van een duim; 75 bij verlies van een wijsvinger; ƒ50 twee voorste ledematen alle vingers van een band; 25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopl op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. De uitkeeringen ingevolge deze verzekering zijn herverzekerd bij de Nieuwe HAVBank, Lange Haven 103, Schiedam. Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere offieieele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur HINDERWET Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij bun besluit van 22 September 1927 het verzoek van: 1. de N.V. Corns. Swarttouw's Constructie werkplaatsen en Machinefabriek om vergun ning tot oprichting van een constructiewerk- plaats en machinefabriek aan de Nieuwe Wa terwegstraat, kadaster Sectie N. Nos. 397, S98, 341, 348 en 349, met 26 electromotoren Van totaal 344% P.K., drijvende diverse ar- beidswerktuigen, draai- en hijschkranen en compressors; 2. de Hollando-Belgica Film Maatschappij „Eureka" om vergunning tot oprichting van een inrichting tot het opnemen van films in het pand Plein Eendragt 3, kadaster Sectie L. no. 2205, met een benzinemotor van 180 P.K., drijvende een dynamo, en 6 electromo toren, waarvan 1 van 1% P.K., drijvende een zaagmachine en 1 van P.K. en 4 van 1/16 P.K., drijvende filmapparaten, verdaagd, aangezien het desbetreffend on derzoek nog niet is geëindigd. Schiedam, 23 September 1927. In aansluiting op ons bericht van gisteren, kunnen wij thans over de opening van het filmstudio nog het volgende melden: Tegen 2 uur, den tijd waarop de offieieele opening zou plaats hebben ,had de film operateur van de Mij. „Eureka", mr. Gauthier, aich met zijn toestel terzijde van den hoofd ingang opgesteld, teneinde een opname te maken van het drukke af- en aanrijden der auto's met genoodigden. Langs den ingang was een aardige bloemen versiering aangebracht door het magazijn „Rosa". In het midden der zaal was, omgeven door palmen, een borstbeeld van H. M. de Koningin geplaatst. Zelfs voor degenen, die nog niet lang ge leden een bezoek aan het studio brachten, was dit nieuwe concentratiepunt van film- artisten bijna onherkenbaar veranderd. De vele electrische draden die het loopen belemmerden, de overal verspreid staande lampen en toestellen, alles is nu op ver bluffende vlugge wijze geordend en té be stemder plaatse neergezet of gehangen. De talrijke tapijten van het magazijn W. Verwayen, die op verschillende plaatsen van het balcon afhingen, benevens de schat van bloemen, die telkens nog met nieuwe stuk ken vermeerderd werd, hielpen mede om een gezellige sfeer in de zaal te scheppen. Een strijkje, onder leiding van den heer M. Spree Jr. verzorgde op buitengewoon keurige wijze het muzikale gedeelte van den middag. Onder de tonen van het oude „Wilhelmus betrad even over tween burgemeester A. J. Gijsen de zaal. De Koolspitslampen en de Bengaalsche zon nen welker violetachtig licht nol verscherpt Werd door honderden reflectors, werden ont stoken en de eerste opname in de zaal kon gemaakt worden. Onder de genoodigden merkten wij verder op: de wethouders: P. de Bruin, D. Boddeus en C. Houtman, terwijl later mr. M. M. van Velzen zich nog bij dit gezelschap kwam Voegen; mr. M. M. van Praag, directeur van den Gemeentelijken Woningdienst; de heer G. Gerlach, directeur van Gemeentewerken; de heer F. EUenberger, commissaris van Politie; de heer Goslinga, inspecteur van het Onder wijs; de heer M. Horn, oud-inspecteur van het Gemeentelijk Onderwijs; de heer S. Hijman, raadslid; eenige leden van de Keuringscommissie voor films; de heer Fles, groot-industrieel; de heer Schulp, directeur Van de Incassobank té Schiedam; de heer Andró de Jong, directeur van het Grand- Theatre te Rotterdam. Ook de directie van „Pandora", welke bioscoop in Schiedam het alleenvertoonings- recht heeft van de films, die in het studio „Eureka" vervaardigd worden, was bij de opening aanwezig. Het eerst hield de heer André de Jong een rede, waarin hij namens de directie van Eureka" aan allen een hartelijk welkom toeriep. Spr herinnerde er aan, hoe de Engelsche koning in een rede eens had gezegd, dat de Amerikaansche films geweerd moeten worden en dat Europa om dit doel te bereiken, een eigen film-industrie moet krijgen. Wij be- m'M* tjm j v :/-■■■■ Een kijkje in het interieur van het studio. zitten hier in Holland, aldus de heer de Jong, de mooiste bioscoop-theaters van Europa, maar tot nu toe hadden wij geen eigen film industrie om het karakter van ons eigen volk uit te beelden. Vervolgens vestigt spr. er de aandacht op, dat een goede verstandhouding moet heer- schen, tusschen de pers, de banken, enz. De film-criticus vooral, moet met de tech niek van den film op de hoogte zijn. Hetzelfde geldt ook voor de banken. Deze moeten nog meer financieel medewerken, om de film-kunst tot hooger bloei te brengen. In dit studio zal men eigen krachten kweeken. Spr. hoopt, dat de plannen van de directie van „Eureka", om hier een blij vende film-industrie te vestigen, zullen slagen. Vervolgens verzoekt hij den burgemeester, als hoofd der gemeent, het studio officieel te openen. De burgemeester, de heer A. J. Gijsen, spreekt de volgende rede uit: Rede van den burgemeester Wanneer In onze stad zich een nieuwe, goede industrie vestigt, is dit het Gemeente bestuur zeker welgevallig; hoeveel dan niet te meer, wanneer het tevens betreft een Nederlandsche industrie. Toen mij dan ook verzocht werd bij de opening dezer Eerste Nederlandsche Film industrie een enkel woord te SRreken, heb ik dit gaarne aanvaard. Tevens om nog meer redenen, en wel, om dat ik in uw prospectus het volgende zag neer geschreven; „Waarom zouden wij in Neder land de filmproductie niet omhoog kunnen brengen? Onze eigenaardige natuur, het land doorstroomd met zijn wateren, gebloemd door zijn windmolens, omzoomd door zijn grach ten, dat allen zijn eigenschappen, welke voor de filmopnamen waardevol zijn." Welnu, wanneer toch de film dien weg opgaat en deze van „vreemde smetten" wordt vrijgehouden, wie zou daar dan geen voor stander van zijn? Het kan toch niet ontkend worden dat "vooral in het eerste tijdvak van het bestaan der bioscoop-theaters, de daar vertoonde films, de goede niet te na gesproken, tot veel aan stoot en dikwijls afkeer aanleiding gaven, en wel juist in den tijd dat het in de klim mende lijn ging, en de macht van de film op de Maatschappij steeds grooter werd, ja zelfs de pers nabij streefde, zoo niet, ging overvleugelen. Toch gevoelen wij allen dat de bioscoop op zich zelf, veel ny.t kan stichten, het tegenwoordig gebruik over het geheel ge nomen, bevat zij nog veel verkeerds, en daar om is het een zoo groot volksbelang om mede te werken tot verbetering. Nu is het zeker niet de goede weg om enkel af te keuren en af te breken, doch, u vermeldde het in uw prospectus, er moet naar het betere gestreefd worden. En bij dit loffelijk streven moeten vooral de elementen Kunst en Schoonheid, van zoo veel opvoedende beteekenis, meer op den voorgrond treden, dan zal de arbeid voor dat doel zeker niet vergeefs zijn verricht, en welk een groote macht ten goede is er dan voor de film niet weggelegd? Nu is het uw doel geachte Directie, om door inschakeling eener Nederlandsche film productie, op den basis van uw door mij aangehaalden woorden van uwen prospectus, voor de film nieuwe banen te openen. Ik eindig met de hoop uit te spreken dat u daarin volkomen moge slagen, tot vol doening van uzelf, en tot heil der daarbij betrokken belangen. De directeur van het studio, A. Boesnach, sprak een dankwoord tot de aanwezigen, waarna hij zich in het Fransoh wendde tot den directeur van het blad „Le Courrier Cinématographique", den heer Charles Le Fraper uit Parijs, die speciaal voor deze ge legenheid was overgekomen. De heer Boes nach sprak den wensch uit, om In samen werking met Frankrijk de Europeesche film industrie op een zoodanig peil te brengen, dat de Amerikaansche productie overvleugeld wordt. De heer Le Fraper sprak vervolgens nog enkele woorden als vertegenwoordiger der Fransche filmindustrie, waarop het orkest de „Marseillaise" Inzette, die door alle aan wezigen staande werd aangehoord. Hierna werd de eere-wijn aangeboden, en ververschingen 'ondgediend. Nog werd het woord gevoerd door den heer Schulp, als directeur van de Incasso- bank. Nadat hiermede het offieieele gedeelte ge ëindigd was, werd onder leiding van den bekenden humorist Lucien een aardig variété programma afgewerkt, bestaande uit muziek, zang en dans. Zoo voerde een der leerlingen van het studio, mej. Samson, op voortreffelijke wijze het „Wiegenlied" van Mozart uit. Het dansnummer hadden wij hier liever anders gezien. De drie gebroeders Fratellini, over wier vermoedelijke komst reeds druk gesprokn werd, waren op het laatste moment ver hinderd. Ondertusschen was voor belangstellenden de gelegenheid opengesteld, het studio eens te bezichtigen. Het spreekt van zelf, dat men bij zoo'n feestelijke gelegenheid geen vol doende idéé kan krijgen van de vele toe stellen, kamers, enz., die voor het fabri- ceeren van films vereischt zijn, maar toch vermelden we hier; de eigen electrische cen trale, welke bij een gelijkstroom van 110 volt in staat is, 1200 Amp. licht te leveren; een rollende stroomwagen voor nachtelijke buitenopnamen; de verschillende werkplaat sen en de schitterende opneem-apparaten, waarvan zelfs één met vijf verstelbare lenzen. Tevens waren wij nog even ln de gelegen heid de ongeveer veertig gezonden bloem stukken meer van nabij te bezien. Er waren er o.a. van de Haagsche Disconto Mij.; van den heer Bosselaar, directeur van de Mij. „Mijnproducten"; van den heer Schulp, als directeur van de Incassobank; van het hotel Albion uit Vlissingen; van de Centrale Ver warmingsmaatschappij; van Gebr. Vincent; van den „Pandora"-bioscoop en van het per soneel van het studio. Ook de Wester-garage, die zorgen moest voor het vervoer der gasten, bracht een aardige bloemenhulde in den vorm van een auto. Aan het eind van den middag deed de heer Lucien de mededeeling, dat door de natte atmosferische toestanden, de film die van de opening gemaakt was, niet voldoende kon drogen om op tijd afgedraaid te worden. De opening van het studio „Eureka" zal degenen die daarbij tegenwoordig waren, nog lang heugen. Gisterenavond om 8 uur heeft ln de groote gehoorzaal van den R. K. Volksbond de be kende bergklimmer. de heer Visser die voor een groot deel zijn bekendheid verworven heeft door zijn onderzoekingen in het Karo- korumgebiel, een lezing met lichtbeelden ge houden over het onderwerp; Oude steden en vorstenhuizen. Voor de Schiedammers had deze avond te vens nog een bijzondere attractie, doordat de heer Visscher geruimen tijd hier ter stede heeft gewoond. In het eerste deel van zijn interessante le zing behandelde spreker het groot aantal kas ten, dat onder de Hindoe's gevonden wordt, terwijl hij hierna den godsdienst van de be woners van Br.-Indië behandelde. Na deze Inleiding werd een serie lichtbeel den vertoond, die de streken, welke de heer en mevrouw visser hebben doorkruist, in beeld brachten. Na de pauze zette de heer Visser zijn cau serie voort, waarna de heer Gerlach namens alle aanwezigen dankte. DE EXPLOSIE BIJ DE GLASFABRIEK DE „SCHIE" Een fabrieksschoorsteen opgeruimd Nadat gedurende de laatste weken her haaldelijk kleinere explosies plaats gevonden hadden op het terrein van de glasfabriek de „Sehie" aan den Buitenhavenweg, had hedenmiddag onder leiding van de kapiteins Boer en Nottrot, beiden van de genietroepen uit Utrecht, een nieuwe explosie plaats, die alle vorige in uitwerking overtrof. Het be trof dezen keer een pijp van 33% meter hoogte. Gedurende de twee dagen, die benoodigd waren voor het nemen van veiligheidsmaat regelen enz., waren in den onderkant der pijp groote gaten gehakt, die gevuld werden met ontploffingsstoffen en aarde. Aan den kant naar welken men de pijp wilde laten vallen, bevond zich de grootste hoeveelheid Trotyl, dat als springstof ge bruikt werd. Tegen half een was op alle plaatsen, van waar men een goed uitzicht had op den pijp, veel publiek samengestroomd, en, gedachtig de waarschuwing in de diverse dagbladen, hadden vele menschen ramen en deuren wijd open gezet. Toen de voorbereidende werkzaamheden ge ëindigd waren, werd een sein met de sirene gegeven, waarop alle personen die zich nog binnen een straal van 150 meter van den pijp bevonden, zich haastig uit de voeten maakten. Precies om 10 minuten over half één, schakelde mej. van Lede, de dochter van een der commissarissen van de Vereenigde Glas fabrieken, den electrisclien stroom in, waarop de ontploffing plaats had. Langzaam helde de pijp over, totdat hij, geheel in een stofwolk gehuld, den grond bereikte. Opmerkelijk is wel, dat van de groote hoe veelheid flesschen, die ln de nabijheid op gestapeld waren, geen enkele gesprongen is. Mej. M. M. v. d. Schalk eere-Iid In de gisteren gehouden ledenvergadering van de Vereeniging Huishoud- en Industrie school voor Schiedam en Omstreken, is mej. M. M. v. d. Schalk tot eerelid benoemd. Mej. v. d. Schalk behoorde tot hen, die destijds de vereeniging in het leven riepen en had van 1905 af zitting in het bestuur. Vooral in de plannen tot bouw van de school in de Prins Mauritsstraat, welke in 1908 tot stand kwam, nam zij een werkzaam aandeel. Thans meende zij wegens gevorderden leef tijd haar functie te moeten neerleggen. Met Staatscourant 182 zijn verbonden af drukken van de statuten betreffende de ver eeniging Zwakzinnigenzorg, gevestigd alhier. GEMEENTELIJKE ZWEMINRICHTING De temperatuur van het water bedraagt heden 59 graden. S. R. V. „DE RENNER" Door de Schiedamsche rennerver. „De Ren ner" wordt Zondag a.s. een koppelwedstrijd gereden naar de Hoornbrug en terug. Om de 2 minuten zal een koppel (bestaan de uit 2 man) starten, voor de 2 koppels, welke den kortsten tijd rijden, is een prijs beschikbaar gesteld. Aanvang der wedstrijden 9 uur Overschie- scheweg. R. K. S. V. EXCELSIOR De seriewedstrijden Zaterdag en Zondag a.s. worden de wed strijden voortgezet. Het volgende programma is vastgesteld. Zondag a.s. Afd. A: 12 uur Spartaan 1 Wilhelmus 1 (E) B. Scholte; half 2 uur Ex celsior 2G. Willem II 2 (F), A. v. Eijk; 3 uur Winnaar EWinnaar F. C. Witberg (eindstrijd). Voor Zaterdag luidt het programma; half 3 uur Excelsior aAeolus a E. A. Leenderts; half 4 uur Excelsior bDuiven a W. Komena- de; half 5 uur St. Lodewijk bAeolus b, C. Witberg. Voor de competitie wordt Zondag gespeeld: 2 uur G. D. A. 1Excelsior 1, G. Stenen; 2 uur Activitas 1Excelsior 4, W. Addiks. De junioren Zaterdagmiddag a.s. aanvang 5 uur vindt in de R. K. Kring een bijeenkomst plaats voor de voetbaljunioren waarop o.m. de spelregels verklaard zullen worden. Eindstrijd Nieuwe Schied. Courant-beker De eindstrijd voor de N. Schied. Courant beker tusschen Excelsior 1 en D. H. L. 1 wordt op nader te bepalen datum gespeeld. 's Maandags, repetitie Muziekgezelschap St. Ambrosius, 8 uur, R.K Volksbond. Dinsdags: repetitie R.K Mannenzangvereenl- ging St. Caecilea, half 9, R.K. Volksbond SL Joris Doele, Stedelijk Museum. Geopend eiken Zaterdag van 26 uur. Heden Lezing ZeerEerw. heer dr. F. Strotman over het kerkelijk en godsdienstig leven van het Russische volk, gebouw R. K. Volksbond, aan vang 8 uur. Ledenvergadering R. K. Kuipers- en Kisten- makersbond „St. Ewaldus". Aanvang 8 uur. Ledenvergadering „ICath. Leven", Gebouw Kath. Kring. Aanvang half negen. Vragen- avond. Zondag 25 September Bijeenkomst commissie van de feestweek ln den R. K. Volksbond. Aanvang 8 uur. Dinsdag 27 September Ledenvergadering R, K Propagandaclub „St. Dominicus", Patronaatsgebouw Emma- straat. Aanvang 8 uur. Donderdag 29 September Concert O. B. K. met medewerking van „Schiedam's Mannenkoor Orpheus" In de Orpheus-schulp. 23 Sept.: Groote Kerk, 16e orgelvoordracht H. de Vries, 8 uur. 24 Sept.: Groote Schouwburg, Het Po- litieraadsel (Rott Hofst.-Tooneel), 8 uur (voor volwassenen). 25 Sept.: Groote Schouwburg, Kleeren ma ken de vrouw (Rott. Hofstadtooneel), 2 en 8.15 uur. 27 Sept.: Groote Schouwburg, De geveltoe rist (Schouwtooneel), 8 uur (voor volwassenen) Dagelijks: Circus Amar, Veemarkt, 8 uur (matinée-voorstelling Zaterdagmiddag). Cir- cns-Schouwbnrg, De onbekende soldaat (Spree- gezelschap), 8 uur (voor volwassenen). Ti- voli-Schouwburg, Der blaue Vogel, 8 uur (tot en met 25 dezer). BEURS VAN SCHIEDAM Moutwijn SCHIEDAM, 23 Sept. Offieieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn 46 pet. 15. Namens de commissie voor de noteering H. J. JANSEN. Spiritus SCHIEDAM, 23 Sept. Men noteert voor melasse spiritus 100 pet. 34.per H.L. Ruwe graanspiritus 60 pet. 17.per H.L. Spoeling Noteering van de Coöp. Vereen. „Schied. Spoelingvereeniging". Heden 1.60 per ketel. Bewoners van Putterhoeksche- en Strijensche straat wenden zich tot den Raad Onderteekend door 247 gezinshoofden is een adres aan den Raad gezonden, om den toe stand in het stadsdeel Putterhoeksche- en Strijenschestraat, en omgeving waar bij regenbuien direct van „overstrooming" kan gesproken worden zoo spoedig mogelijk te willen doen verbeteren. In de memorie van toelichting wordt o.m. gezegd: J.l. Zaterdag 10 September, ln den namid dag stond voor den zooveelsten keer, deze toestand dateert reeds vele jaren, ln een goed uur een flinke portie regen- gemengd met rioolwater, vóór binnen en onder onze hulzen, verspreidende een ver van aangena me lucht. Reeds meermalen is U de groote ellende hiervan kenbaar gemaakt en steeds werd door de bevoegde autoriteiten de hoop leven dig gehouden dat er nu wel spoedig een ein de aan zou worden gemaakt. De misère is nog even groot, zoo niet groo ter dan in vorige jaren. En nu vragen wij uwen raad nogmaals dringend, niet om een interpellatie maar om grondige verbetering van den toestand, het geen alleen door meerderen waterafvoer to verkrijgen is. O.i. en ook naar het oordeel van deskundi gen kan dan alleen verbetering intreden In dien voor het nieuwere gedeelte onzer stads wijk een ruim voldoende afvoer wordt ge mankt en niet alles door één zinker moet wor den geleid. lederen dag en lederen nacht kan ons op nieuw voor de narigheid plaatsen, met do schade aan eigendommen, enz. Waar zulks voorkomen kan worden, mogen wij zeker wel besluiten met het gevleugeld» woord „Wij kunnen niet wachten geen dag e» geen nacht".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 1