DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN, mm 50ste Jaargang Zaterdag 24 September 1927 No. 14973 Dit nummer bestaat uit drie bladen STADSNIEUWS „VOORWAARTS" OVER HET ST. JACOBS GASTHUIS PflS BRANDWEERDEMONSTRATIE ZONDAGSDIENST GENEESKUNDIGEN EN APOTHEKEN COMMISSIE VOOR ONDERWIJS AAN VOLWASSENEN SCHIEDAMSCHE ZWEMCLUB KORFBAL BURGERLIJKE STAND SCHEEPVAART AGENDA. KUNST-AGENDA. TE ROTTERDAM CIRCUS AMAR PECH AANGEHOUDEN OPENBARE MUZIEKUITVOERING NIEUWE SCHIEDAMSCHE Buiean s KOEMARKT 4, SCHIEDAM. Telsioon Intetcommnnaal no. 68085 - Postbus no. 39 ABONNEMENTEN: per 8 maanden 325. per maand 1.10, per week 25 cent Franco per post ƒ3.75 per kwart. Afzonderlijke nummers 6 ct Ppstchêque eu Girodienst 8144(1 ÜS Advertentiên 15 regels 1 55. Elke regel meer 30 ct. Reclames tussclien den tekst 60 ct per regel- Kleine advertenties: 30 woorden 25 ct. elk woord meer 5 ct tol een maximum van 50 woorden. Kabouter adverl 6 reg ƒ0 50, 10 reg. ƒ0.76, 15 reg. ƒ1 Incassokosten worden berekend Gratis-Ongevallenverzekering 500 bij overlijden dooreen ongeval; 500 bij verlies van beide banden, voelen ot oogen; ƒ250 bij verlies van één hand, één voet of één oog; 150 bij verlies van een duim; 75 bij verlies van een wijsvinger; ƒ50 twee voorste ledematen alle vingers van een hand; ƒ25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt De uitkeeringen ingevolge deze verzekering zijn herverzekerd bij de Nieuwe HAVBank, Lange Haven 103, Schiedam. Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officicele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur SLUITING ZWEMPLAATSEN Ter openbare kennis wordt gebracht, dat do Gemeentelijke Zwemplaatsen op Vrijdag 30 September a.s. des middags te twaalf uur gesloten zullen worden. De in bewaring gegeven voorwerpen moeten tegen vertoon van bewijs, voor dien datum worden afgehaald. Schiedam, 24 Sep tembar 1027 Het partijblad van wethouder De Bruin heeft eerst Donderdag kennis genomen van wat wij reeds de vorige week Zaterdag schreven omtrent de geruchten welke over het Sint Jacobsgasthuis in omioop waren Wat ons blad zegt te weten, lijkt, „Voor waarts", lees wethouder De Bruin, geen sensatiezaak. Natuurlijk niet. De debatteer- methode van wethouder De Bruin is zoo simplistisch, zoo eenvoudig en eenvormig, dat niemand, ook in den raad niet, er een oogenbiik aan twijfelt, welk antwoord van den wethouder te wachten is, wanneer hij op de vingers getikt wordt. De zaak is dan altijd van minieme beteekennis; ze hooft niets om het lijf, om, zooals nu, 't is geen sensatiezaak. En dan keert de heer De Bruin de blaadjes om; van beschuldigde wordt hij bes huldi- ger. „Als alles waar is wat de „Nieuwe Schied. Courant" onthult", zegt hij, pardon, zegt „Voorwaarts", „dan blijkt althans dit: dat het niet veilig is om met Regenten van het St. Jacobsgasthuis een of ander ver trouwelijk te willen behandelen Maar hier ligt juist onze grief: wethou der De Bruin heeft met de regenten de zaak niet vertrouwelijk behandeld. Had hij dat Wèl gedaan, ware hij naar den binnenregent of een der andere regenten gestapt, en had hij bun gezegd: Hoort u eens, men heeft mij dit of dat verteld, hoe zit dat; wat is er van waar? dan had nooit een haan naar de zaak gekraaid. In plaats daarvan echter schrijft de wet houder als voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur, officieel derhalve „Voor waarts" erkent dat hier geen vergissing met briefpapier in het spel is zonder de ove rige leden van het B. A. daarin te kennen, aan den burgemeester, voorzitter van het college van regenten een brief vol klachten en beschuldigingen. Als wethouder De Bruin dat vertrouwelijk noemt, dan blijkt daaruit dat hij niet begrijpt, wat de positie van een wethouder is, en dat een officieel schrijven Vol beschuldigingen van een wethouder, voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur, heel wat anders beteekent, heel andere ge volgen heeft en moet hebben, dan een aan loopje van den heer De Bruin bij de een of andere persoonlijkheid om zich vertrouwe lijk van inlichtingen te voorzien. Nu aan wethouder De Bruin, voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur, blijkt, dat hij zich met zijn officieelen brief, die nood zakelijkerwijze gerucht moest maken, danig heeft vergaloppeerd, dat van zijn beschuldi gingen geen enkele steek houdt, nu zou hij er gaarne het cachet van een vertrouwelijk onderonsje aan willen geven en er den een of anderen regent een verwijt van willen toaken, dat hij de totaal ongemotiveerde beschuldigingen, die het heele college in zijn eer raken, niet onder zich heeft weten te houden. Wethouder De Bruin mag wel licht vaardig beschuldigen, maar een regent die lichtvaardiglijk beschuldigd wordt, mag te genover niemand aan zijn verontwaardiging lucht geven! Twee zoo onderscheiden maten, heer wet houder, kennen we niet. Wat, overigens de in journalistiek opzicht Wel heel onbescheiden vragen van „Voor waarts" betreft, we 'gelooven dat we er meer dan voldoende eer aan geven, wanneer We zeggen dat we van geen der leden van he; regentoncollege iets meer weten, dan wal met vollen naam onderteekend van de hand van den binnenregent in ons blad heeft gestaan. APOSTOLAAT DER HEREENIGlNG DE Sol/2 M. IIO O (JE SGliUOliSTEEN VAN DE GLASFABRIEK „DE SCHIE", op het moment, dat hij door manschappen der genie wordt opgeblazen R. K. HANDELSAVONDSCHOOL Nog eenige jongens en meisjes kunnen in de eerst- klasse van dtwe avondschool ge plaatst worden. Maandagavond na 7 uur bestaat er gelegenheid zich als leerling te laten inschrijven, aan de openbare school aan den Achtersingel. ST. ALOYSIÜS-PATRONAAT VAN HET FRANKENLAND Den ouders, die hun jongens van 12 jaar op het patronaat willen doen, wordt verzocht hen Zondagavond na het lof, te willen zen den in het Patronaatsgebouw achter het Weeshuis. ST. ALOYSIUS-CONGREGATIE VAN HET FRANKENLAND Voor de jongens, die de plechtige ver nieuwing van de doopbeloften hebben ge daan, bestaat een congregatie met wekelijk- sche bijeenkomsten, onder bescherming van de H. Maagd, en van den H. Aloysius. Zij, die lid wenschen te worden van deze congregatie, kunnen zich a.s. Maandag daar toe komen melden des avonds om half acht aan de pastorie op de Nieuwe Haven. R. K. LEESZAAL „ST. LIDUINA" De R. K. Leeszaal „St. Liduina" Is de volgende boeken rijker geworden: H. Belloc, Kerk en Geschiedenis; Ina Boudier, De Straat; G. Brom, Romantiek en Katholicisme, 2 deelen; G. K. Chesterton, Het bijgeloof der echtscheiding; E. Claes, Wannes Raps; H. Hermans, Okkie; A. van Hoog- straten-Schoch, Gouden teugels; J. Maritain, Luther; C. van Marseveld, Een zomerzotheid: J. Nowee, Het drievoudig verbond (Jeugd bibliotheek); S. Schilgen, „Zij" en Gij; Ph. Visser, Naar onbekend Midden Azië; G. van Weerdt, Radiotelefonie; R. H. Benson, Het onzichtbare licht. ZUSTER IMELDA Gelijk wij reeds gemeld hebben, hoopt de WelEerw. Zuster Imelda Dinsdag a.s. haar 60-jarig professiefeest te vieren. Naar wij thans vernemen bestaat er gelegenheid de feestvierende kloosterlinge op dien dag te komen gelukwenschen en wel des middags van 1 tot 2 uur in het- klooster aan de Korte Haven. Onnoodig te zeggen, dat zeer velen van deze gelegenheid zullen gebruik maken, om de beminde zuster van harte te follciteeren. SLAVENBURG CO.'S BANK IN LIQUIDATIE „Gedupeerden" bij Slavenburg Co.'s Bank in liquidatie hebben Donderdagavond in „Musis Sacrum" vergaderd, waar de loop der zaken uitvoerig besproken werd. Alge meen was men van oordeel, dat de liquidatie niet vlug in haar werk ging, waarom men besloot een comité van actie te benoemen. Een zestal personen werd bij acclamatie tot lid der commissie gekozen. Waarschijnlijk zal eerstdaags opnieuw een vergadering worden uitgeschreven. Lezing van dr. F. Strotman Onder leiding van den bekenden Rdempto- rist, Pater H. v. Keulen Uit Rotterdam, gaat de actie, die in Nederland gevoerd fvordt voor de Hereeniging der Kerken, zienderoogen voor uit. Overal zijn grootere of kleinere onderaf- deelingen van het apostolaat gevestigdver schillende vooraanstaande persoonlijkheden, zoowel priesters als leeken, interesseeren zich voor deze zaak, en zoo komt het dan ook, dat de avonden die dóór het apostolaat georgani seerd worden, geregeld een groot succes zijn. Voor het grootste gedeelte gaat die hereeni- gings-actie uit naar het Oosten. Dat ook de II. Vader met dit streven instemde, bleek wel uit den wensch, dien hij in 1923 geuit heeft, n.l. dat de Christenen van het Westen moeten trachten, de gebruiken en gewoonten van het Oosten beter te leeren kennen. Teneinde aan dezen wensch van den Paus gehoor te geven, om te trachten, ons Wester lingen meer bekend te maken met de Ooster- sche kerkelijke gebruiken, worden door den Zeereerw. Zeergel. Heer Dr. F. Strotman, priester van den Oosterschen Ritus, geregeld lezingen met lichtbeelden gehouden. Zoo hebben wij gisteravond in de groote ge hoorzaal van den R. K. Volksbond een lezing medegemaakt, over: het Kerkelijk en godsdien stig leven van het Russische volk. Toen even na achten de zaal bijna geheel bezet was, besteeg pater H. v. Keulen, de voorzitter van het Apostolaat, het spreekge stoelte, teneinde op populaire wijze het doel van dezen avond uiteen te zetten, en een kort overzicht te geven van het Hereenigingswerk. Zoo vertelde spr. o.a., dat de Oostersche Ri tus wordt gevolgd door meer dan 160 millioen Christenen; onder welk getal zich slechts zeer weinig Roomsch-Katholieken bevinden. Toen de metropoliet van Lemberg, M Szep- tyckizich in Nederland bevond, is het genoot schap opgericht, dat voornamelijk hekend was onder den naam van Rutheensche Missie. Spr. brengt dank aan Schiedam's katholie ken, voor wat zij reeds ten gunste van deze missie verricht hebben (applaus). De naam Rutheensche Missie is nu echter veranderd in: Apostolaat voor de Hereeniging der Kerken. Onder de jongelieden, die veel voor het werk der Hereeniging gevoelden, bevond zich ook de heer Strotman uit Leiden. Deze begaf zich on middellijk van het groot-seminarie te War mond naar Rome, alwaar hij zijn doctorstitel in de Godgeleerdheid behaalde. Van Rome uit werd Z.Eerw. met een bij zondere zending van Z. H. den Paus naar het Oosten gezonden. Over deze reis zou de eerw. heer Strotman thans eenige interessante bijzonderheden ver tellen. Dr. Strotman, die nu het podium besteeg, boeide reeds aanstonds door zijn aangename stem en zijn voordracht, waardoor hij de aan dacht van zijn auditorium den geheelen avond op zich gevestigd heeft weten te houden. Na een korte inleiding werd begonnen met het vertoonen van een serie lantaarnplaatjes, vervaardigd naar fotografische opnamen van Dr. Strotman tijdens een reis door Pot-Kar- patisch Rusland. Deze fraai gekleurde plaatjes hebben ons eenigszlns een idéé kunnen geven van de moeilijkheden, die de missionaris moet over winnen, niet alleen bij Je onbeschaafde hei denen, maar ook in landen als Rusland, waai' de Kerk dagelijks de aanvallen moet weer staan van het bolsjewisme onder allerlei ge daanten. In het eerste gedeelte, dat voor de pauze vertoond werd, zijn voornamelijk de verschil lende Katholieke en Orthodoxe kerkjes ver toond, met haar bouwstijl, die van de Tsjechi sche grens af, meer en meer onder den in vloed komt van het naburige Azië. Na de pauze werd het inwendige dezer kerk jes behandeld, waarbij Dr. Strotman tevens veel wetenswaardigheden over de voornaam ste iturgische gebruiken vertelde. Ook onder de personen, die op het „witte doek" verschenen, zijn verschillende „rake" type's te vinden. Gedurende de pauze werd dooT een legertje van zelatrices ijverig met loten gecolporteerd. Aan het einde van dezen welgeslaagden avond, die naar wij hopen veel heeft bijgedra gen tot het verspreiden der Hercenigingsge- dachte in onze stad, bracht Pater v. Keulen dank, aan allen, die hun medewerking hiertoe hadden verleend. Vooral het strijkje, de dar mes zelatrices en de eerw. pater Kolenberg O.P. die zich ook voor den lotenverkoop heel verdienstelijk had gemaakt, kregen een extra bedankje. Nadat pater v. Keulen alle aanwezigen nog maals opgewekt had, voor de Hereeniging der Kerken te bidden, werd de bijeenkomst geslo ten met den Christelijken groet. Hedenmiddag half drie heeft de brandweer hij het Oversdhiescheplein een demonstratie gegeven. Gezien het feit, dat de demonstratie niet tevoren was aangekondigd, was er vrij veel volk op de been. Wij komen op een en anader nog nader terug. De Zondagsdienst zal morgen worden waar genomen door de geneeskundigen: H. C. van den Broek, Schoolstraat 9; N. F. Elzevier Dom, Singel 70; R. H. M. Geerdes, Veenlant- straat 2; dr. A. P. M. Koene, Burg. Knappert- laan 30. Geopend zal zijn de apotheek van da firma Gouka Co., Hoofdstraat 29. Onder verwijzing naar de in dit blad voor komende advertentie verzoekt de commissie >ns er speciaal op te willen wijzen dat deze nuttige onderwijsinrichting, zoowel door vrou welijke als mannelijke personen, die den leef tijd van 18 jaar hebben bereikt, kan worden bezocht. De lessen vangen aan begin October en eindigen wat de gewone schoolvakken be treft, edmde Maart d.a.v. Er zal een proef genomen worden om een cursus voor de Dultsche taal op te richten. De aandacht wordt er verder op gevestigd, dat er ge legenheid bestaat ook in andere vakken, als aardrijkskunde, geschiedenis, boekhouden en wiskunde les te ontvangen, mits er vol doende deelnemers (sters) voor zijn. Men moet zich voor inschrijving op de in de advertentie genoemden dag en het uur aan melden in de school Prins Maunitsstraat. Alleen wanneer men dan verhinderd is, kan men zich alsnog opgeven bij het secreartdaat: Tielman Oemstraat 14. Het is het bestuur van de Schiedamsche Zwemclub mogen gelukken met ingang van 4 October a.s. in de Overdekte Zwem- en Badinrichting aan de Tuindersstraat te Rotter dam een clubavond te reserveeren op Dins dag en wel 's avonds van kwart voor 9 tot kwart voor 10 uur. Eenige dames en heeren hebben zich bereid verklaard de ofeening der zwemsters en zwemmers ter hand te nemen. Een feestavond is vastgesteld op Zaterdag 8 October a.s., des avonds te half 8 uut in het gebouw van den R. K. Volksbond aan de Lange Haven, alwaar zullen optreden de „E. L. Follies" uit Rotterdam. Zondag a.s. heeft de ontmoeting Spangen Schiedam plaats op het Groenewegje (naast het Xerxesterrein). Aanvang half tien. GEBOREN: 22 Sept. Helena, d. v. J. Maan en M. C. Rijntalder, Rozenburgschestraat. Schiedam, 23 Sept. Aangekomen: Lettlsch s.s. Dampthe, mt papierhout van Makslahti, in de Wilhelmiuahaven. Schiedam, 23 Sept. Vertrokken: s.s. Tjeri- mai, Rett. Lloyd, ledig naar Rotterdam; s.s. Celseno, ledig naar Bagnoli. Harburg, 24 Sept. Aangekomen: s.s. Age- lity, ledig van Schiedam om olie te laden voor Schiedam. GEMEENTELIJKE ZWEMINRICHTING De temperatuur van het water was heden 69 graden. GEVONDEN VOORWERPEN Te bevragen aan het Hoofdbureau van Politie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur 's middags: R. K. kerkboekje, sleuteltje, kinderschoentje, schippershaak, foxhond. Bij vinders: heerenrijwiel, J. Knol, Hoofstraat 235; kindermuts, E. Bonefaas, Gasstraat 5; heerenportemonnaie met ihh„ C. Krommen hoek, Baan 7; bril in étui, C. de Wolf, Singel 23; R. K. kerkboekje, B. v. d. Goes, Broersveld 35Aregenjas, S. van Zomeren, Fabristraat 57B; kinderschort, A. v. d. Waal, Groenelaan 3; gummiband van kinder wagen, J. Triel, Steenstraat 7-1; rijwiel plaatje, M. van Oudsheusden, Streijensche- straat 23; damestaschje met inh., S. Richters, Wattstraat 41A; rijwielplaatje, G. van Rijs wijk, Proveniershuis 33; vulpotlood, G. Bons, Vriendschapstraat 18 Akoralen halsketting, J. van Helden, Mariaatraat 41B; klnder- taschje inh. zakdoek, mej. Bos, Brouwerstraat 13A; kinderportemonnaie met inh., P. Enge- ring, Hoogstraat 161hondenzweep, J. Vul pen, Bommelschestraat 25; rijwielplaatje, A. Damme, Weatf rankelandschestraat 3idem, J. Meuren, Spinhuispad 3; idem, J. Kerklaan, Nieuwstraat 10; idem, J. van Leeuwen, Nieuwe Sluisstraat 8; cape, M. van Vliet, Villastraat 43; R. K. kerkboekje, L. v. d. Water, Nassaulaan 3; dameshandschoen, W. van Kersen, Bakkerstraat 21-2; rijwielplaatje, A. Schuurmans, Singel 1231B; broekje, W. de Haas, Nieuwsticht 42; rollager van auto, L. Nleberg, Hoogstraat 16; schilderskiel, M. Plambeeck, Vlaihtdingerdijk 6B; sleutel, A. Rozemdahl, Ged. BrSy-svest 38; gebedenboekje, W. Bras, van S m albeit straat 18; zwarte hond, A. Odé, Warande 5H3B; lederen taschje met inh., Portier Hoek's Machinefabriek, Havenstraat; kinderportemonnaie, M. Plooij, Huijsmanstraat 42B; rijwielplaatje, J. Stoel, Zijlatraat 62; idem, K. Meijers, DoeJeplein 2. 's Maandags, repetitie Muziekgezelschap St. Ambrosius, 8 uur, R.K. Volksbond. Dinsdags: repetitie R.K. Mannenzangvereent ging SL Caecllea, half 9, R.K. Volksbond. St Joris Doele, Stedelijk Museum. Geopend eiken Zaterdag van 25 uur. Zondag 25 September Bijeenkomst commissie van de feestweek in den R. K. Volksbond. Aanvang 8 uur. Dinsdag 27 September Ledenvergadering R. K. Propagandaclub „St. Dominicus", Patronaatsgebouw Emma- straat. Aanvang 8 uur. Donderdag 29 September Concert O. B. K. met medewerking van „Schiedam's Mannenkoor Orpheus" in de Orpheus-bChulp. Zaterdag 8 October Feestavond Schiedamsche Zwemclub, half 8 uur, gebouw R. K. Volksbond, Lange Haven. 24 Sept.: Groote Schouwburg, Het Po- litieraadsel (Rott. Hofst.-Tooneel), 8 uur (voor volwassenen). 26 Sept.: Groote Schouwburg, Kleeren ma ken de vrouw (Rott. Hofstadtooneel), 2 en 8.15 uur. 26 Sept.: Tivoli-Schouwburg, Het Politie- raadsel (Rott. Hofst.tooneel), 8 uur (voor vol wassenen). 27 Sept.: Groote Schouwburg, De geveltoe rist (Schouwtooneel), 8 uur (voor volwassenen) Tivoli-Schouwburg, Het Politieraadsel (Rott. Hofst.tooneel), 8 uur (voor volwassenen). Dagelijks: Circus Amar, Veemarkt, 8 uur (tot en met Maandag 26 Sept.). Cir cus-Schouwburg, De onbekende soldaat (Sprea- gezelschap), 8 uur (voor volwassenen). Ti voli-Schouwburg, Der blaue Vogel, 8.15 uur (tot Zondag, dan ook 2.15 uur). Bioscopen. Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 29 September in: Luxor (voor volwassenen)Grand Theatre (voor volwassenen)Corso (voor volwasse nen) Royal (voor volwassenen)Ooster-thea- ter (voor volwassenen!. Naar wij vernemen zal het circus Amar, dat thans, zooals men weet, op het Veemarkt- terrein te Rotterdam voorstellingen geeft, Woensdag, Donderdag en Vrijdag a.s. alhier voorstellingen komen geven. Het circus zal zijn tenten opslaan op het open terrein aan de Nieuwe Maasstraat, nabij het Spuikanaal. Het is nooit plezierig ruzie te hebben, voor al niet als de tegenpartij tot het hooggeroem de zwakke geslacht behoort, want tien tegen één, dat de „sterke" het dan tegen de .zwak ke" moet afleggen. Hedenmorgen had C. H., wonende Hoofd straat, het aan den stok met zijn buurvrouw H. L., welk geval het officieele politierapport, dat natuurlijk in deftigen stijl moet blijven, vermeldt als „een woordentwist". Om nu te voorkomen dat buurvrouw zege vierend uit het strijdperk zou treden, sloeg buurman H. met een geweldigen armzwaai een glasruit in van mej. L.'s woning. De ver tegenwoordigster van het zwakke geslacht liet het er niet hij zitten en nam een politieagent in den arm in figuurlijken zin natuurlijk waarna de man een proces-verhaal kreeg en nog allé gevolgen van dien te wachten heeft. Zoodat de buurvrouw tenslotte tóch nog ze gevierde. Je moet als man maar pech hebben! Gisteren is alhier door de politie aangehou den D. E. M„ wonende Parallelweg, die nog een hechtenis van twintig dagen tegoed had. Teneinde dit cadeautje in ontvangst te nemen, is hij ter beschikking van de Rotterdamsche politie gesteld. Het Stedelijk Muziekkorps, directeur H. H. van Vleuten, zal zijn laatste uitvoering in dit seizoen geven op Zondag 25 September, des namiddags 1 uur in de Plantage. Het programma meldt: 1. Stedelijk Vooraan, Marsch, H. H. van Vleuten. 2. Ouverture Hans Sachs, A. Lortzing. 3. Concertino voor 2 clarinetten, L. Hermaan. 4. Geschichten a.d. Wienerwald, Wals. Joh. Strauss. 5. Fantaisie op Donizetti's Opera-Lucie, H. H. v. Vleuten. 6. Afscheid der Gladiatoren, Marsch. H. L. Blankenburg,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 1