DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. Kaboutertje 1 50ste Jaargang Maandag 26 September 1927 No. 14974 Bit nummer bestaat uit drie bladen STADSNIEUWS NED. R. K. BOND VAN WERKLIEDEN IN HET KUIPEN- EN KISTENMAKERS BEDRIJF „ST. EWALDUS" BURGERLIJKE STAND HET ADRES VAN „VOLKSONDERWIJS" GEVALLEN TE WATER GEREDEN VERDUISTERING AANRIJDING AANGEHOUDEN GEVALLEN RIJWIEL ONTVREEMD OPLICHTING ZILVEREN JUBILEUM Voorziet U van goede hulp Houdt steeds 'n bij de hand VOETBAL VIOS—HERMES-D.V.S. 0—5 G.DA. I—EXCELSIOR I 7—1 SERIEWEDSTRIJDEN R.K.S.V. EXCELSIOR SCHEEPVAART UIT ROTTERDAM; VLIEGVELD WAALHAVEN De 6000ste pleiziervlieger JUBILé PATER DOMINICUS DANIELS O.P. PATER G. J. A. VAN EIJSDEN R.K. JONGSTUDENTENVER. CANISIUS AGENDA. Zondag 25 September Dinsdag 27 September Zaterdag 8 October KUNST-AGENDA. TE ROTTERDAM Spiritus 25-JARIG PRIESTERJUBILEUM NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURA Bntean KOEMARKT 4, SCHIEDAM. Telefoon Intercommanaal no. 68085 Postbns no. 39 ABONNEMENTEN per B maanden 3-25. per maand 1.10, per week 25 cent. Franco per post ƒ3.75 per kwart Afzonderlijke nummers 5 ct Postchèque en Girodienst 81440. lift Advertentiën15 regels 1.55. Elke regel meer 30 ct. Reclames lusschen den tekst 00 ct. per regel. Kleine advertenties: 80 woorden 25 ct. elk woord meer 6 ct tot een maximum van 50 woorden. Kabouter-advert 5 reg. ƒ0.50,10 reg. ƒ0.75, 15 reg. ƒ1. Incassokosten worden berekend Gratis-Ongevallenverzekering 500 bij overlijden dooreen ongeval; 500 bij verlies van beide handen, voeten of oogen; ƒ250 bij verlies van één band, één voet of één oog; 150 bij verlies van een duim; ƒ75 bij verlies van een wijsvinger; 50 twee voorste ledematen alle vingers van een hand; ƒ25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. De nitkeeringen ingevolge deze verzekering zijn herverzekerd bij de Nienwe HAVBank, Lange Haven 103, Schiedam. Vrijdag hield de afdeeling Schiedam van bovengenoeinden bond haar vergadering. Een bijzonder ruime opkomst der leden bewees het bestuur hun medeleven in de organi satie; èn bondsvoorzitter èn geestelijk advi seur konden getuigen, dat hier de echte or- ganisatiegeest nog leefde en nog lang niet tot het vriespunt gedaald was. Na de opening kreeg de bondsvoorzitter het woord en zette in den breede uiteen de be sprekingen gehouden over het collectief con tract, dat echter nog niet als afgehandeld mag beschouwd worden. De onbillijke eisch der patroonsorganisatie om haar leden vrij te laten in het al of niet teekenen der overeen komst was hiervan de oorzaak. Vervolgens bracht hij de uitnoodiging mede voor alle Sohiedamsche leden om het 30-jarig bestaan der afdeeling Rotterdam van den Bond te komen vieren. Op 9 October a.s. hoopte deze afdeeling haar 30-jarig bestaan te herdenken. De plannen voor dit feest zijn als volgt.' des morgens 8 uur H. Mis in de kerk aan de Provenierssingel met algemeene H. Communie der leden waarna gemeen schappelijk ontbijt in het bondsgebouw aan de Schiekade en des avonds voortzetting in het patronaatsgebouw Stampioenstraat (Feije- noord). Voor dit laatste geldt de uitnoodi ging voor de heeren met hun dames. Hierna bracht de voorzitter ter kennis dat op 21 October a.s. de jaarvergadering gehouden Wordt. Nadat nog eenige huishoudelijke zaken betreffende genoemde vergadering waren be handeld, werd na rondvraag de vergadering op de gebruikelijke wijze gesloten BRANDWEERDEMONSTRATIE Een brandweerman gehuldigd Zooals wij Zaterdag reeds bericht hebben, heeft des middags te half 3 uur een kleine brandweerdemonstratie plaats gehad op een terrein, gelegen achter de Rijks H. B. S. Alvorens met de demonstratie aangevan gen werd, reikte burgemeester Gijsen met enkele toepasselijke woorden een verguld zil veren medaille uit aan den pijpleider eerste klas, J. v. d. Kraan, die een 35-jarigen dienst tijd als brandweerman achter den rug heeft. Ook een diploma van de Koninklijke Ne- derlandsche Brandweervereeniging werd den jubilaris overhandigd. Behalve de burgemeester waren bij deze huldiging tegenwoordig de heeren A. Aikema, commandant der brandweer; J. v. d. Plas, onder-commandant; B. Ris, voormalig onder commandant; C. v. Oortmerssen, hoofd kring commandant; de kring-commandanten; H. Ris J. Polderman, M. Diest, G. Mak, A. v. Hat- tum en J. Nieuwenhuizen, benevens de chef machinist van den gereedschapswagen, de heer Raedemaker met zijn manschappen. Nadat de heer Aikema den burgemeester bedankt had voor zijn welwillendheid om bij deze huldiging tegenwoordig te zijn, werd een demonstratie gegeven met de kleine aanhang- motorspuit, gevolgd door een demonstratie met rookmaskers, waaraan zuurstofapparaten Waren bevestigd. Er werd gewerkt met 2 maskers, merk Draeger, zooals ze reeds geruimen tijd bij de Sohiedamsche brandweer in gebruik zijn en met 2 nieuwe maskers, merk Degea. Met behulp van een manometer die op een Vernuftige wijze is aangebracht, kunnen de brandweerlieden berekenen, voor hoeveel mi nuten de aanwezige zuurstof nog dienst kan doen. Voor het geval, dat het glas hetwelk zich aan de voorzijde van den helm bevindt, mocht beslaan, is een sponsje aangebracht, waarmee bet glas droog kan worden gehouden. Tot slot werden vier brandweerlieden, voor dien van de gasmaskers, opgesloten in een vertrekje van de gemeentesmederij, waarin een verstikkenden rook veroorzaakt werd, door branders, nat hout. De proefneming, vooral met de oude mas kers slaagde. Ook de nieuwe maskers volde den goed, doch de sluiting moet hier nog iets vaster worden. De burgemeester, aan wien door den heer Aikema verschillende inlichtingen werden verstrekt, woonde de demonstratie tot het -inde toe bij. GEBOREN; 22 September. Hendrikus Mar cus z. v. J. A. Bruijne on D. Ilmer, Klaaswaal ?chestraat Het verzoek van het bestuur der afd. Volks onderwijs aan Ged. Staten van Zuid-Holland om het besluit van den Gemeenteraad van Schiefam van 19 Juli j.l. betreffende het ver- leenen van medewerking voor de oprichting van een nieuwe school door de Vereen, tot bevordering van Christelijk Onderwijs aan de Aleidastraat, bij de Mariastraat, niet goed te keuren, is, naar de „Sch. Ct." meldt, door Ged. Staten ter zijde gelegd, daar het adres niet voldeed aan de formeele eischen, gesteld aan een dergelijk adres. Het 5-jarig jongetje P. Budden, wonende in de Kleine Visscherijstraat te Rotterdam, kwam Zondagmiddag te half 5 uur op de Broersvest zoodanig te vallen, dat hij een scheurwond boven het rechteroog opliep. Aan den politiepost is het ventje voorloo- pig verbonden. Zaterdagmiddag omstreeks kwart voor twee reed door eigen onvoorzichtigheid een onge veer 15-jarige jongen ter hoogte van de Ooievaarsbrug met zijn rijwiel in den Schie Op zijn hulpgeroep kwamen eenige jongens toegesneld die erin mochten slagen den dren keling op het droge te halen. Ook zijn fiets en tasch konden worden gered, zoodat de knaap er met een nat pak af kwam. Ten nadeele van den schippersknecht P. C. S., wonende Rhoonschestraat, alhier, is Zater dagmiddag een rijksdaalder ontvreemd van zijn weekloon dat hij op een tafeltje in de roef van zijn motorschuit, die aan de Willemskade ligging heeft, had neergelegd. De politie stelt een onderzoek in. De heer H. Blazer, wonende te Rotterdam, is Zaterdagmiddag in de Mariastraat alhier, op zijn rijwiel aangereden door een auto, ge nummerd H 37840. De bestuurder van de auto reed door. B. had een schade aan zijn rijwiel van pl.m. ƒ13. De politie stelt een onderzoek in. Zaterdag is door de politie aangehouden de 21-jarige woonwagenbewoner K. J., die gesig naleerd stond in het Algemeen Politieblad voor ƒ15 boete of 14 dagen hechtenis, terzake dief stal van gras. Hij is ter beschikking gesteld van den ambtenaar van het O. M. alhier. De 14-jarige Willem Troost, wonende Haven- dijk 50, kwam Zaterdagmiddag omstreeks 5 uur in de Gerrit Verboonstraat met zijn rijwiel waarop hij een bus met 20 liter melk vervoer de, te vallen. De jongen kreeg van schrik een zenuwtoeval doch keerde spoedig tot het bewustzijn terug. De inhoud van de bus ging geheel verloren. Ten nadeele van den 29-jarigen N. W., wo nende in de Pieter Langendijkstraat te Rot terdam, is Zaterdagavond te omstreeks half negen een zwart gelakt heerenrijwiel ont vreemd, dat hij in de Anthony Muijsstraat eeni- gen tijd onbeheerd voor een woning had laten Staan. A. S., wonende van Leeuwenhoekstraat al hier, heeft bij de politie aangifte gedaan, dat hij door zekeren W. F. B„ wonende te Rotter dam, is opgelicht voor 10. Op 1 October a.s. is het 25 jaar geleden, dat de heer A. Bergkotter als baas in dienst trad bij de firma C. Meijer, distilleerderij „de Palm boom", alhier. De Schiedammers hebben Th. Haazer rechts buiten en verder dezelfde opstelling als tegen Quick. Direct na den aftrap een zeer snel, doch nog onzeker spel. Vios doelpunt, doch de scheidsrechter had reeds gefloten voor een overtreding. Dan gaat Hermes-D. V. S. ten aanval, gesteund door een flinken wind. Al spoedig weet van Es op handige wijze de eerste goal te fabriceeren. Een paar minuten later knalt dezelfde speler keihard in den benedenhoek. Een vrije bal van Scheffers belandt dan bij van Es en binnen de 10 minuten heeft deze speler de hattrick ver richt. De laatste goal was een geweldig harde kei in den bovenhoek. H.-D.V.S. spoelt met 4 menschen in de voorhoede. Scheffers fun geert zoowel als half- als voorspeler. Smoor weet op fraaie wijze een lagen bal vallende uit z'n heiligdom te houden. De Sohiedamsche achterhoede is er na een zeer slecht begin thans goed in. Er wordt wel niet mooi ge voetbald, maar wel wordt er op het zeer kleine veld 't juiste systeem gespeeld. Als Haazer mooi voor doel zet kopt v. d. Griend na snel inloopen op den bal, op keurige wijze in. Rust 04. Na de thee heeft H.-D.V.S. den straffen wind tegn. Vios heeft dan een periode dat zij sterker is, doch de H.-D.V.S. verdediging, met Smoor aan het hoofd geeft niet thuis. De weinige uitvallen in dien tijd van H.-D.V.S. zijn echter zeer gevaarlijk en Vios „zwijnt" er een paar maal door. Wanneer een Vios- speler alleen voor Smoor komt te staan, weet deze met een vervaarlijken sprong den bal voor z'n voeten weg te halen. Een mooi bravourstaaltje. 't Verdedigen tegen den wind in, gaat H.-D.V.S. goed af- Behoorlijk voet bal ziet men weinig daar balcontrole bijna niet mogelijk is. Bij een van de snelle H.- D.V.S. uitvallen, meestal geleid door den goed op dreef zijnden v. d. Griend, krijgt J. Nolet een kleine kans, en met een ontzettend hard diagonaal schot doelpunt hij schitterend. Het eind komt met 05 war de Schiedammers. Na de rust speelde de H.-D.V.S. voorhoede zeer goed. Verdedigen was, vooral voor de H.-D.V.S.'ers die een goed veld gewoon zijn, zeer lastig. W. Brounts speelde vooral na rust een goede partij. Den Hoed en Scheffers waren overal. Van Es was veel en veel beter dan tegen Quick. Engering en de Bruin na een slecht begin, goed. Smoor toonde wat hij waard was, evenals de gevaarlijke linker- wing der Schiedammers. De eerste competitiewedstrijd is voor Excel sior een flinke nederlaag geworden. Met niet minder dan 71 zegevierden de Westlanders. Excelsior mist haar doelverdediger, waarvoor v. d. Paas meespeelt. In het begin gaat het spel vrijwel gelijk op, doch al spoedig neemt G. D. A, het spel in handen. Noestheden raakt geblesseerd en verlaat het veld; Excelsior speelt met 10 man verder, hetgeen vanzelf sprekend een handicap is. Geleidelijk voert G. D. A. den stand op tot 40. Na de rust speelt Excelsior met wind mee wat beter. Verschillende kansen gaan door talmen en slecht schieten verloren. G. D. A. doelpunt dan weer (50). Even daarna weet Excelsior de eer te redden (51). G. D. A. zwoegt verder en doelpunt nog twee keer (71). Excelsior probeert het nog verschil lende malen, doch het mag haar niet ge lukken den achterstand te verkleinen. S.V.V.—S.V.W. Uitslag 3—0 Als scheidsrechter beginnen blaast heeft Os- terholt den toss gewonnen en zon mede ge kozen. S. V. W. komt onmiddellijk in actie, doch Osterholt neemt den bal over en zet zijn voor hoede aan het werk en we noteerden een hard schot van J. Versteegk. Toch blijft S. V. W. goed aanvallen, de Sohiedamsche verdediging moet in deze pe riode alle zeilen bijzetten om het gevaar te voorkomen. Langzaam ontkomt S. V. V. aan den druk en gaat het op het vijandelijke doel af. De Goede krijgt den bal toegespeeld en na door geven aan J. Versteegh schiet deze hard in 't net 10. Met dezen stand gaat de rust in. Nauwelijks is de tweede helft begonnen of De Goede vergroot len voorsprong van S. V. V. Dat geeft den burger moed en S. V. V. blijft nu ook regelmatig in den aanval. Door taai verdedigen weet S. V, W. zich echter nog geruimen tijd staande te houden. Haar aanvallen komen echter niet verder dan KÖ- neman of Osterholt, Eindelijk slaagt S. V. V, er in om door Poelman voor den derden keer het net te vinden, met welken goal de verdiende over winning der Schiedammers bezegeld werd. De uitslagen dezer seriewedstrijden luiden: Excelsior 2Gr. Willem II 2 42. Spartaan 1Wilhelmus 1 50. Eindstrijd; Spartaan 1Excelsior 2 42. Voor de seriewedstrijden der junioren is gespeeld: Excelsior aAeolus a 12. Excelsior bDuiven a 50. St. Lodewijk bAeolus a 12. Deze seriewedstrijden worden a.s. Zaterdag voortgezet. Te Schiedam aangekomen 24 September: Eng. s.s. Dalemoor, ledig van Rotterdam; s.s. Shirvan, van Roiga, s.s. Alnmoor, ledig van Rotterdam, alle om hier te dokken in de Wil- helminahaven; s.s. Wan ja, van Skutskar, om hier kolen te bunkeren, het schip vertrok naar New-York; Eng. s.s. Dolles, met olie van Lon den om hier te repareeren in de Wilhelmina- haven. Te Schiedam vertrokken 23 September; s.s. Dalemoor, ledig naar Narvik. Te Schiedam aangekomen 26 September s.s. Oranje Nassau, ledig van Vlissingen, om hier te dokken in de Wiltonhaven. Ondanks het niet bijzonder gunstige weer telde het vliegveld Waalhaven gisteren nog 1800 bezoekers, terwijl er 60 pleiziervluchten wer den gemaakt. Daarbij werd de 6000ste pleizier- vliegerg enoteerd. Het was de heer A. van Ho- gendorp uit Den Haag, wien een gratis retour vlucht naar Parijs werd aangeboden. A.s. Zondag zal het vermoedelijk voor dit jaar de laatste groote bezoekdag op Waalhaven zijn. In de kerk van het H. Hart. van Jesus aan de van Oldenbarneveltstraat heeft de Wel- eerw. pater Dominicus Daniels O. P. bij gele genheid van zijn 25-jarig professiefeest, gis teren aan het smaakvol versierde Hoogaltaar, een plechtige H. Mis van dankbaarheid opge dragen. Pater Daniels O.P. werd daarbij ge assisteerd door de Weteerw. paters L. Eisen O.P. en H. C. J. M. Bartel O.P. respectievelijk als diaken en subdiaken. Het zangkoor zong op verdienstelijke wijze de Missa in honorem Sae Mariae Magdalenae van Ph. Loots, terwijl op het vernieuwde orgel meerdere klankprestaties ten gehoore werden gebracht. Des namiddags van half 1 tot half 3 uur re cipieerde de eerwaarde jubilaris in de ont vangzaal van de pastorie, war een schat van bloemen was opgesteld. Van deze receptie werd door zeer velen gebruik gemaakt, o.a. waren er afgevaardigden van de Broederschap „de Derde Orde", van de vrouwen-congrega tie, van het dameskoor der vrouwen-congre gatie, van de R. K. vereeniging „Katholiek Leven" van de R. K. Bouwvakpatroons, van de R. K. Schilderspatroons, en de R. K. Stu kadoorspatroons. Het feest werd des avonds besloten met een plechtig Lof. Naar wij vernemen, is de Weleerw. Pater G. J. A. van Eysden, kapelaan van de St. Ro- saliakerk (Leeuwenstraat) in het St. Francis- cus-Gasthuis opgenomen tot het ondergaan van eene operatie. GEMEENTELIJKE ZWEMINRICHTING De temperatuur van het water bedraagt he den 59 graden, W De R. K. Jongstudentenvereeniging „Cani- sius" hield dezer dagen haar algemeene jaar vergadering in de bovenzaal van den Katho lieken Kring. Uit het jaarverslag, uitgebracht door den secretaris, bleek, dat het afgeloopen jaar veel goeds en nieuws heeft gebracht voor de ver eeniging. De Raad van Advies, bestaande uit de hee ren D. Biesta, H. Hopster, H. Otten en J. Strij- bos, onderging geen verandering. Bijzonderen dank wordt gebracht aan den moderator, den Zeereerw. Pater Th. Wils S.J., die zich met hart en ziel aan de vereeniging bleef wijden. Gedurende dit jaar mocht het secretariaat 53 jongens als nieuwe leden inschrijven, zoo dat een ledental van 130 werd bereikt. Het jaarverslag van den penningmeester wees aan een saldo van 24.16 en 50. storting in het vaandelfonds. Het bestuur werd voor het nieuwe jaar als volgt samengesteld: voorzitter W. Herr, vice- voorzitter J. Stomph, le secretaris P. de Beer, 2e secretaris J. Maltha, le penningmeester P. van Schaick, 2e penningmeester G. Pompen, voorzitter feestcommissie Ph. Veldhuis. 's Maandags, repetitie Muziekgezelschap St, Ambrosius, 8 uur, R.K. Volksbond. Dinsdags: repetitie R.K. Mannenzangvereenl- ging St. Caecilea, half 9, R. K. Volksbond; bestuursvergadering R. K. Metaalbewerker®- bond „St. Eloy", Gebouw R. K. Volksbond. SL Joris Doele, Stedelijk Museum Geopend eiken Zaterdag van 25 uur. Bijeenkomst commissie van de feestweek in den R. K. Volksbond. Aanvang 8 uur. Maandag 26 September Teekenschool St. Joseph; hedenavond 8. uur opening. Ledenvergadering R. K. Propagandaclub „St. Dominicus", Patronaatsgebouw Emma- straat. Aanvang 8 nur. Donderdag 29 September Concert O. B. K. met medewerking van „Schiedam's Mannenkoor Orpheu3" in do Orpheus-bchulp. Feestavond Schiedamsche Zwemclub, half 8 uur, gebouw R. K. Volksbond, Lange Haven. X 26 Sept.: Tivoli-Schouwburg, Het Politie- raadsel (Rott. Hofst.tooneel), 8 uur (voor vol wassenen). 27 S e p t.: Groote Schouwburg, De geveltoe rist (Schouwtooneel), 8 uur (voor volwassenen); Tivoli-Schouwburg, Het Politieraadsel (Rott. Hofst.tooneel), 8 uur (voor volwassenen). D a g e 1 ij k s: Circus Amar, Veemarkt, 8 uur Circus-Schouwburg, De onbekende soldaat (Spree-gezelschap)8 uur (voor volwassenen). Bioscopen. Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 29 September in: Luxor (voor volwassenen)Grand Theatre (voor volwassenen)Corso (voor volwasse nen)Royal (voor volwassenen); Ooster-thea- ter (voor volwassenen). BEURS VAN SCHIEDAM Moutwijn SCHIEDAM, 26 Sept. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn 46 pet. ƒ15. Namens de commissie voor de noteering H. J. JANSEN. SCHIEDAM, 26 Sept. Men noteert voor; melasse spiritus 100 pet. 34.per H.L. Ruwe graanspiritus 60 pet. 17.Per H.li. Spoeling Noteering van de Coöp. Vereen. „Schled, Spoelingvereeniging". Heden 1.70 per ketel. Gisteren vierde de zeereerw. Father J. Bus van de congregatie van Mill Hill zijn zilve ren priesterfeest. Father J. Bus is jarenlang als missionaris werkzaam geweest in Britsch-Indië en had laatstelijk zijn standplaats te Rasipadoe. Aan hot smaakvol versierde hoofdaltaar in de parochiekerk van O. L. Vrouw van Lourdes aan de Prins Hendriklaan droeg de zeereerw. jubilaris een plechtige H. Mis op. Assistentie werd verleend door Father Th. W. Lefeber als diaken en Father Wdegerinck als subdiaken. Father J. Minderop fungeerde als presbyter asslstents. De kerk was tot de uiterste hoeken gevuld. Onder de aanwezigen bevonden zich de naaste familieleden van den jubilaris. Op het pristerkoor merkten wij op: den zeereerw. pater dr. Ahaus, pater Koevoet O. F. M., pastoor C. Reinders uit Zeist en de zeoreerw. heeren M. Simons en Kouwenhoven. De pastoor der parochie de zeereerw. heer de Boer was door ziekte verhinderd de plechtigheid bij te wonen. Als uitgangspunt voor zijn feestpredikatie had dr. Ahaus gekozen de tekst uit Lucas IV: „De Geest des Heeren heeft mij gezalfd en om aan de armen het evangelie te ver kondigen heeft Hij mij gezonden." De zeereerw. spreker wees op de verheven heid van het priesterambt en wekte de geloo- vigen op hun eerbied en waardeering te toonen voor hen die dit ambt bekleeden, speciaal voor de priesters die in verre lan den, met wegcijfering van alle persoonlijke belangen, aan de ongeloovigen het evangelie gaan prediken. Plet zangkoor, onder tiding van den heer Starkenbrug voerde op hoogst verdienstelijke wijze de Mis van Cuypers uit. Na de H. Mis werd de cantate van Jos. Frenken gezongen. Het feest werd verder in intiemen kring gevierd en besloten met een plechtig Lof ea j,,Te Deum". i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 1