luchtvaart WOENSDAG 28 SEPTEMBER 1927 DERDE BLAD PAGINA 3 LIBIRALEN EN KATHOLIEKEN Voor niet-Katholieken een lesje STEUN AAN GROOTE GEZINNEN NOODIG Gec-n overbodige lnxe ZOO IS TEGENWOORDIG DE ,-HULP IN DE HUISHOUDING" Zij correspondeert met meneer DE RUITEN VAN DEN MISSIONARIS IN HET IJSGEBIED MODEPRAATJES. KROONPRINS TEGEN KE ZER VERDRONKEN. SPORT EM SPEL VOETBAL ZEILEN. OM DEN GOUDEN BEKER ZWEDEN WINT DE TWEEDE RACE. DAM MEM SCHAKENi CAPABLANCA-ALJECHIN SCHIETEN. Een Hollandschc overwinning LUITENANT VLIEGTUIG KOPPEN PER NAAR INDIe. SPEECHES OP HET AFSCHEIDSDINER Goede wensehen enwaarschuwingen WAAR IS KOENNICKE? Nog altijd geen tceken van leven BOKSEN WIE ZAL TUNNEY KLOPPEN? Voorbereidingen op groote schaal EEN „EENIG" VOORBEELD Als naklank Tan het zilveren jubilé der Ned. R. K. Jonrnaiisten-vereeniging vangen we volgend* ge-„critieaster" op uit „de Resi dentiebode" Het is een algemeen bekend feit dat eatholica non leguntur het katholicis me, de katholieke leer, de katholieke prac- tijk, het katholiek werken en streven, hij buitenstaanders zoo goed als onbekend is. Wij katholieken zijn al blij, als „men" ons maar met rust laat. Als men zich met ons moeit, dan worden er flaters begaan. En nu Zaterdag. Daar verscheen de Katholieke Journa- listenvereenïging op haar 25-jarig jubilé voor Utrecht's hoogsten magistraat. Het Gemeen tebestuur recipieerde. Burgemeester dr. Fockema Andreae met een drietal wethou ders ontving de feestvierende menigte. Zoo als te doen gebruikelijk is, hield de burge meester een welkomst- en felicitatierede. Tot dusver alles gewoon. Maar daar komt het. Deze liberale burgemeester sprak over de mooie, verheven en zware taak der Pers. En hij bewees dat verhevene en zware uit... katholieke geschriften van den eersten rang. Encyclieken van de Pausen Pius IX, Leo XIII en Pius XI vormden de argumenten van dezen eminenten spreker. De Codex Juris Canonici ligt dezen burgemeester even na aan het hart als Schaepman's vlammend ge dicht over „De Pers". En dat de spreker de verschillende pauselijke stukken meer dan oppervlakkig bestudeerd had, bleek b. v. uit net feit, dat hij ook passages, waarin Paus Leo handelde over het verband van Pers en gemeentelijke aangelegenheden, ter snede te berde bracht Waarlijk, ik kan me de gezichten voorstel len der katholieke journalisten, die stuk voor stuk zijn opgegroeid in de dagelijksche ondervinding, dat geen enkel liberaal hij zij dan magistraat of polemist ook maar iets van katholieke dingen weet, toen nu op eens daar voor hen rees de burgemeester van Utrecht niet alleen in lichamelijke leng te, maar in geestelijke statuur, met hoofd en schouders hoven de besten van zijn ambt. Ais een vakman, als een geleerd pater Je- suiet, bet thema der Pers voor katholieken behandelde, had hij kwalijk gepaster woord kunnen vinden. Dr. Fockema Andreae, ik kende u als een knap magistraat, maar nn ik het verslag van deze bijeenkomst heb gelezen, zijt gij nog veel hooger in mijn achting gestegen. Veel kwaad heb ik in mijn schrijverij van het liberalisme moeten zeggen en menig liberaal moest ik een veer uit zijn pluim trekken. Des. te liever breng ik hier hulde aan een liberaal, wat Dr. Fockema, naar ik meen, is die een voorbeeld mag zijn voor zijn landgenooten, die „Rome" niet kennen. Moge van Utrecht eindelijk de vic torie uitgaan, zooals van dit Ultrajectum reeds eenmaal de waarheid door Willibrord gebracht werd. Moge eindelijk de niet-katho- lieke Nederlander eens beseffen, wat voor schatten er ook voor hem in de Katholieke geschriften- opgehoopt liggen. Te Aardenburg heeft zich het feit voorge daan, dat in het R. K. arbeidersgezin P. van Waes een drieling is geboren, waardoor dit gezin thans 9 kinderen telt, van welk het oudste 7 jaar is. Men deelt mede. dat die man een oppassend en werkzaam veld-arbeider is, die.... ƒ11. per week verdient. Het huisje, dat het gezin bewoont, bestaat uit één kamer, één keukentje en een zolder. Deze menschen, die onvermogend zijn, zijn niettemin gelukkig met deze gez ins vermeer dering, maar ieder zal begrijpen dat steun noo- dig is. Wie helpt een handje? De ZserEerw. pastoor J. J. Loos en (le bur gemeester der gemeente zullen gaarne giften voor het gezin in ontvangst nemen. Een lezer uit Den Haag vertelde aan het „Ov. Dgbl." het volgende: Onlangs was de vrouw des huizes wegens familie-omstandigheden een paar dagen uit- stedig. Meneer was 's avonds nog even dc stad in geweest en kwam tegen elf uur thuis. Hij was al wel wat gewoon van de Haag- sche dienstboden, maar keek toch even vreemd op, toen hij in de huiskamer de tafel gedekt en het ontbijt al kant en klaar vond voor den volgenden motsen. Bij nadere beschouwing vond hij naast zijn bord een briefje, waarop hij het krabbelpootje van „de gedienstige" herkende. Hij las: Mijnheer. Ik ga morgenochtend om 9 uur naar Sche- veningen zwemmen en kom om elf uur thuis om koffie kïaar te maken. Het ontbijt staat klaar. U kunt mij nog even aan mijn kamer kloppen als U mij spreken wilt. 1 Hoogachtend, i MIA. M Meneer is toen maar naar bed gegaan. OPRICHTING NIEUWE PAROCHIE TE I OLDENZAAL. Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht heeft belast met de voorbereiding tot oprichting eener nieuwe parochie te Oldenzaal onder de parochie van den H. Pleehelmus, den Weleerw. heer F. II. J. Stokman. Jhr. C. A. J. METER f. Te Baarn is gisterennacht op 63-jarigen leef tijd plotseling overleden jhr. C. A. J. Meyer, gepensionneerd majoor der infanterie. ONZE KATHOLIEKE HELDEN. Een missionaris, die jarenlang heeft doorge bracht in het gebied van eeuwige sneeuw en ijs, pater Schafer, hield dezer dagen in den R. K. Volksbond te Weenen, een lezing over zijn missie. Wat al ontberingen die helden der naastenliefde daar In het gebied, waar de win ter steeds zijn scepter zwaait, te verduren hebben, dat wist de missionaris in een hartroe rende toespraak zijn toehoorders te vertolken. Een der meest frappante verhalen droeg den titel: „De ruiten van een missionaris". Het moge hier een plaatsje vinden, om den eerbied en de liefde van den lezer jegens de pioniers van ons H. Geloof in bet hooge Noorden, nog te vermeerderen en te verhoogen. Pater Seguin werkte met onverdroten ijver 41 jaar lang in de missie, waar de winter zetelt op eeuwigen troon. Gedurende die 41 jaren, heeft de ijverige priester nooit het geluk gehad, eigenaar te zijn van een paar ruiten. Voor ons, die in een beschaafd land wonen en gewoon zijn aan ruiten, die het daglicht in breede strcomen doen vloeien in onze woningen, voor ons is het eenvoudig niet te begrijpen, welk een gemis wordt uitgedrukt door de woor den: geen glazen ruiten. De pater heeft dat gemis 41 jaren lang in zijn volle zwaarte leeren kennen. Al die jaren heeft hij zich moeten behelpen met het kleine lampje, dat met vischolie wordt gevoed, en dat ternauwernood de duisternis verdrijft uit de armzalige hut. Wel schijnt maandenlang, ook in de poolstreken de dagvor stin, maar haar bleek licht kan bijna niet door dringen door de dierenhuiden, die onze ruiten van glas vervangen. Alle missionarissen in het hooge Noorden hadden in den beginne zffke ruiten, die men vervaardigde uit half gelooide huiden van rendieren. Maar teen langzamer hand meer hulp kwam uit Europa, begon men ook do dierenhuiden te verwijderen en ze te vervangen door ruiten van glas, die veel beter bet licht der zon doorlaten en veel meer weer stand bieden tegen de binnendringende koude. De statie van pater Seguin behoorde niet tot de gelukkigen, waar de eerste ruiten werden aangebracht. Lang had pater Seguin reeds in zoo'n hutje met dierenhuiden geleefd, toen hij zijn oversten verzocht ook zijn hutje van echte ruiten van glas te willen voorzien. Drie jaren gingen voorbij zonder antwoord; of wel de brief was verloren gegaan of de ruiten; in ieder geval er kwam niets. Nogmaals deed de missionaris een poging en thans scheen zijn werk succes te hebben; de overste antwoordde hem, dat aan zijn verzoek zou worden voldaan. Zoo gingen weer een paar jaren voorbij, totdat men eindelijk zes jaren na het verzenden van den eersten brief, de ruiten bad gereed ge maakt voor de verzending. Netjes door deskundigen Ingepakt, stonden de ruiten bijeen in een houten kist, die voor zichtig aan boord werd gedragen. Hoe de teleur stelling echter te beschrijven van den armen missionaris, die in de kist niets vond dan on bruikbare scherven, geen enkele ruit was heel gebleven. De Indianen hadden de kist met ruiten, bij het uitladen juist zoo behandeld als de andere bagage, en hem eenvoudig uit het schip aan wal gegooid uit was het met de heerlijkheid. De arme missionaris had door dit ongelukkig gebeuren zóózeer den moed verloren, dat bij het volgend jaar niet eens een nieuw verzoek schrift durfde indienen. Mij wist, dat ook de gebroken ruiten een fikscuea greep In de kas van den oyerste hadden gedaan en daarenboven, een missionaris heeft nog andore raadsels op te lossen dan van gebroken ruiten. Gelukkig kwam echter het jaar daarop de bisschop op visitatie. Getroffen door de armoede, den nood en de ellende van den ouden missionaris, beloofde Mgr. hem, onmiddellijk na zijn thuiskomst, voor ruiten te zullen zor gen. Het volgend voorjaar kwam de bisschop weer bij Pater Seguin; hij deelde den pater mee, dat men de ruiten moe had genomen, maar ze op zekeren morgen bij het opbreken vergeten had; eerste tegen den avond, toen het onmogelijk was terug te keeren, had men het verlies bemerkt. Mgr. trachtte het ongeluk eenigszins goed te maken door het dringend verzoek aan de hoofdstatie, onverwijld nieuwe ruiten te zenden. Nu behoefde Pater Seguin dan ook niet meer zoo lang te wachten als vroeger; reeds twee jaar later werd een nieuwe missionaris als hulp voor den grijzen priester gezonden en aan dezen nieuwen missionaris had men de ruiten toevertrouwd. Hij had streng bevel, geen oogenbïik de ruiten uit het oog te verliezen. In den nacht van den 14en September landde de jonge missionaris gelukkig in de nederzet ting, die bestemd was, het veld te worden van z:jn arbeid. De 300 Indianen, die door geweer schoten uit den slaap waren gewekt en van de aankomst van het schip verwittigd, ontsta ken groote vreugdevuren en begroetten de aangekomenen eveneens met een salvo van geweervuur. \ro] vreugde, dat hij eindelijk in zijn missie gebied was aangekomen, snelde de jonge mis sionaris, omgeven door de eerstelingen van zijn kudde, naar het hutje van den grijzen priester, om hem te begroeten. Deze lag ziek en afgemat op zijn legerstede; maar de tijding, dat er een jeugdig medewerker was gekomen, gaf hem de kracht, in weerwil van ouderdom en ziekte, op te staan. Met tranen in de oogen begroette hij den vurig verbeiden medewerker en dan was zijn eerste vraag; En de ruiten, hebt gij ze meegebracht? Ja, vader, ik heb ze bewaakt als een kostbare schat! Waar zijn ze dan? Zijn ze reeds hier? Neen, ik heb ze in de boot achter gelaten. Bleek van schrik riep de grijsaard uit: Ach, dan zijn ze stuk; de inboorlingen breken ze zeker bij het uitladen! Weer stonden hem de tranen in de oogen, maar nu waren het geen vreugdetranen meer, zooals enkele oogon- blikken geleden. De jonge missionaris kon de smart van den grijzen priester niet begrijpen; geen wonder, hij wist niet wat het beteekent veertig jaren lang in het halfduister te moeten wonen! Gelukkig was dezen keer niet alles verloren. W elbehouden kwam den volgenden morgen de kist met de ongebroken ruiten aan; liefkozend streelde de grijze priester ze. Helaas! voor hem zelf zouden ze geen dienst meer doen; neg slechts een klein sprankje licht was in zijn bijna uitgedoofde oogen, hij kon het zonnelicht, dat door da ruiten in breede stroomen naar binnen vloeide, niet meer verdragen. Men zend hem terug naar zijn vaderland; misschien dat het de kunst der bekwame geneesheeren daar ginds zou gelukken, de oogen nog in het laatste oogenbïik te redden. IJdele hoop! Kor ten tijd daarna was de grijze missionaris geheel Onze oude vrienden, de tailleurs, blijven ons nog altijd even trouw; zij passen zich ook zoo makkelijk aan de eischen en algemeene lijnen van het oogenbïik aan. Voor het nieuwe seizoen maakt men voor de tailleurs graag gebruik van fantasie-stoffen met kleine, discrete dessins, meest smalle strepen. Die strepen worden dan óf verticaal óf horizontaal toegepast, hetgeen tot aardige combinaties gelegenheid biedt. Ook kleine rui ten en vierkanten worden graag gekozen, waardoor de Indruk van een parket-dessin verkregen wordt. Echter zijn de effen stoffen allerminst uit de mode. Mei past ze nog toe, zoowel voor rok en jaquette gelijktijdig, óf voor het jaquette alleen, dat dan vrij kort gehouden worden, gecombineerd met een fantasie-rok, óf voor den rok alleen met een fantasie jaquette. Wat de kleur betreft, men prefereert de zachte, bijna pastel-tinten. Grijs is vooral erg gewild naast groen en enkele vioiet-tinten het marine-blauw is, wat de tailleurs ten minste betreft, op den achtergrond geraakt. Maar ook zwart blijft nog erg in trek, vooral gecombineerd met een blouse van witte of zacht-rose cröpe-de-chine, waardoor een bui tengewoon sierlijk geheel verkregen wordt. Bovenstaande teekening geeft een heel co quet tailleur-model weer. Het jaquette is van zwart rips, de rok, opzij gekruist in porce- feuiile-model, is van zwart-witte fantasie-stof met kleine dessins. Een blouse van wit crêpe voltooid het geheel. DE BRIEFWISSELING MET MICHAELIS- De Juli-crisis van 1917. In aansluiting op het bericht over den brief van Juli 1917 van den vroegeren Duitschen kroonprins aan den toenmaligen rijkskanselier Michaells waarvan wij gisteren reeds melding maakten geven wij hier de belangrijkste pas sages uit dit schrijven weer: „De ongehoorde politiek van den heer von Bethmann-Hollweg, welke haar bekroning heeft gevonden in de van den koning van Pruisen door den Duitschen rijksdag afgeperste demo cratische kiesrechtshervormïng in Pruisen, zou nooit mogelijk zijn geweest, als Von Valen tin! reeds jaren lang zijn plicht had gedaan en Z. M. den keizer op de hoogte bad gebracht van de werkelijke stemming onder het volk. Het heeft mijnerzijds niet aan waarschuwin gen ontbroken, doch telkens weer zette hij zich met een glimlach daarover heen. Hij heeft nooit begrepen, weik een zware bezorgdheid mij vervulde hij de gedachte aan de erfenis, welke ik eens zou moeten aanvaarden. Een kabinetsregeering vormt altijd een ern stig gevaar voor den staat, wanneer de kabi- nets-chefs het niet verstaan, het contact van den monarh met de autoriteiten en de verdere kringen van het volk duurzaam te handhaven. De persoonlijkheid van mijn vader is voor een ontwikkeling van zaken in deze richting he laas zeer geschikt; het is hem veel gemakke lijker met zijn kabinetschef te werken, dan de voordrachten van zijn ministers aan te hooren. Ik heb het niet willen gelooven, toen de vroege re minister van binnenlandsche zaken mij eens zeide, dat hij slechts ééns in de drie maanden bij Zijne Majesteit rapport uitbracht. Een dus danige ontwikkeling moest onvoorwaardelijk leiden tot het isolement van den souverein. De veelvuldige teleurstellingen en tegenspoeden, welke wij gedurende de regeering van mijn vader beleefd hebben, wortelen ten slotte in dezen misstand. Het Duitsche volk heeft een zeer fijn gevoel voor dezen stand van zaken. De dingen zouden nooit zoo'n betreurenswaardige wending geno men hebben, wanneer de kabinetschefs en in de eerste plaats Excellentie von^ Valentini hun plicht gedaan hadden. Het is mijn eerste verzoek aan Uwe Excel lentie, dat U ervoor zal zorg dragen, dat deze man ter zijde wordt geschoven. Een goed op volger zou mijn3 inziens zijn Excellentie von Berg, de vroegere opperpresident in Oost-Prui sen. Ook de beide andere kabinetschefs zullen spoedig vervangen moeten werden. Ilc zou zulke personen niet veertien dagen in mijn omgeving dulden. Ik ben ervan overtuigd, dat een vertrouwelijk samenwerken tusschen Uwe Excellentie en mij, waarop Ik ten zeerste hoop, van het begin af twijfelachtig is, wanneer Ex cellentie von Valentini op zijn post blijft Voorts eischte de vroegere kroonprins in den brief de ter zijdestelling van generaal von blind en dan sloot hij spoedig zijn oogen voor eeuwig, hij stierf, verteerd door heimwee en Innig zielsverlangen naar zijn arme Indianen en zijn geliefkoosde missie in het rijk van eeuwige sneeuw en ijs. Lyncker, chef van het militaire kabinet en van admiraal von Müller, chef van het marinekabi- met. De drie heeren waren „eerste-klas pessi misten en baissiers". In zijn antwoord dat door de „Weltam Mon- tag" slechts beknopt samengevat wordt gepu bliceerd, gaat Michaelis een beantwoording van 't door den kroonprins aangeroerde personen- vraagstuk zorgvuldig uit den weg. Des te belangwekkerder zijn echter de volgende pas sages in het antwoord, waarin het karakter van kanselier Michaelis in al zijn harde duide lijkheid uitkomt: „Uwe Keizerlijke en Koninklijke Hoogheid dank ik met verschuldigden eerbied voor den brief van den 18den dezer en zijn bijlagen, voor al het mij buitengewoon interesseerende memo randum over de gebeurtenissen van 11 tot 13 Juli 1917 en over den toestand omstreeks half Juli. Ik ben nu tien dagen In functie, doch kan natuurlijk nog geen definitief oordeel heb ben en ook nog niet definitief over het eindi gen van de crisis verslag uitbrengen. De beruchte resolutie is met 212 tegen 126 stemmen en 17 onthoudingen aangenomen. Door mijn interpretatie van deze resolutie heb ik haar van de grootste gevaarlijkheid ontdaan. Men kan ten slotte met do resolutie eiken vrede maken, welken men wil. Het personenvraag- stuk is nog niet tot een einde gebracht. De kwestie is te ingewikkeld; de eene post grijpt altijd in den anderen wegens de schikking, welke noodzakelijkerwijs moet worden getrof fen. Inzake het ministerie van buitenlandsche zaken zal ik overmorgen met gezant von Kiihlmann onderbandelen. Excellentie Kelffericb wordt staatssecreta ris zonder portefeuille en blijft mijn vertegen woordiger. Daardoor word ik werkelijk ont last en heb Excellentie Heifferich ter beschik king voor de systematische voorbereiding van de vredesonderhandelingen, waaraan ik zelf echter intensief zal deelnemen om het minis terie van buitenlandsehe zaken in handen te krijgen. Den gewonnen tijd, wil ik namelijk be nutten voor de handhaving van de vérbinding tusschen het hoofdkwartier en mij en ik ver zoek U met den verschuldigden eerbied ook met het hoofdkwartier van Uwe Keizerlijke Hoogheid in voortdurende verbinding te blij ven In den Schouw onder Schipluiden is giste renmiddag het 14-jarig tuindersknechtje J. v. d. 'B., wonende te Vlaardingen, yan een motor schuit gevallen en verdronken. Het lijkje is naar de ouderlijke woning te Vlaardingen overgebracht. DIOC. HAARLEMSCHE V.B. De volledige uitslagen van Zondag zijn: le klasse IA: R.K.A.V. 2—P.V.C.B. 0—1; Z.P.C. 1Zwaluwen 2 72; G.V.O 1De Meer 2 9—0; 1B: Geel Wit 1—India 1 2—0; Sant poort 1T.Y.B.B. 2 40; IC: Graaf Floris Teylingen 11. 2e klasse E: Unity—R.K.A.V. 3 S—2; C: Victrix 1—T.Z.B. 1 2—2; D: G.D.A, 2— Westlandia 1 42; E: St. LodewijkDonk 2 I4; AeolusDuiven 2 35. 3e klasse A: Vitesse 2A.R.C. 2 21; B: India 2—D.O.S.S. 3 63; PurmerendZwaluwen 3 2—0; C: V.V.A. 2—Unity 2 5—0; D: B.S.M.—Geel Wit 2 42Alliance—Lisse 3 2—2; E: Edoh 2—Teylingen 2 0—0; G: V.AP. L. en S. 2 00; H: ActivitasExcelsior 4 II—3. LUXEMBURG—ZUID-NEDERLAND. Het Zuidelijk elftal. De „Sportkroniek" meldt, dat het Zuidelijk elftal voor den op 9 October te spelen wedstrijd LuxemburgZuid-Nederland als volgt Is samen gesteld Doel: L. v. d. Aa (Willem II): achter: J. v. Run (P.S.V.) en A. Verlegh (N.A.C.): midden: P .v. Boxtel (N-A.C.) P. Massy (Roermond) en H. Sehreurs (Roermond); voor: M. Lommen (Roermond), C. Kools (N.A.C.), J. Terbeek (N.A.C.). L. Gherlng (Longa) en W. Franken (N.O.A.D.). Reserves: A .v. d. Pol (N.A.C.), C. Paulissen (Staatsmijn Emma) en E. Wijnperle (Roer mond). Dc intern, zesmet er wedstrijden in Amerika. Reuter's bijzondere dienst seint uit Oyster Bay (Amerika): De „May-Be" (Zweden) heeft de tweede race van den wedstrijd om den Gouden Beker ge wonnen. Het jacht kwam 1 min 12 sec. voor de „Lea" (Amerika) binnen. Amerika Nederland, Finland, Noorwegen en Denemarken hebben ge protesteerd tegen dezen uitslag, bewerend dat de tweede boei een mijl uit den koers lag. Nader wordt gemeldt: Het protest van Amerika, Nederland, Finland, Noorwegen en Duitschiand is afgewezen. NED. R.-K. DAMBOND. Persoonlijk bondskampicenschap. In den gisterenavond gepubliceerden uitslag is een zetfout geslopen. De totaal eindstand moet zijn: H. Regouw 10 (6), B. Stevens 8 (6), H. Leeuwen 7 (6), G. Rump 5 (6), J. Goudriaan 3 (3), L. Voliebregt 2 (3), L. W. Scholtes 1 (3), H. Lorje 0 (3). DE VIJFDE PARTIJ AFGEBROKEN. De vijfde partij van den wedstrijd om het wereldkampioenschap is afgebroken. Aljechin was lichtelijk ongesteld. De voortzetting zal op nader te bepalen da tum plaats hebben. BELGIë—NEDERLAND. Zondag had te Antwerpen de tweede ontmoe ting plaats tusschen de Nederiandsche en Bel gische twaalftallen handboogschutters. De uitslag is als volgt: Belgisch Twaalftal: G. Simon 232 (182)';' Wagner 219 (218); M. Smeets 213 (19); L. Scheers 207 (200); Belang 205 (213); V. Smeets 205 (181); H. V. Innes 205 (187); v. Croen 204 (213); De Bruyn 199 (187); v. Looy 195 (196); Keersemakers 195 (158)v. d. Meeren 192 (193). (De cijfers tusschen haakjes geven do punten weer, welke verleden week te Roosen daal werden behaald). Nederlandsch Twaalftal; J. Potters 225 (219);' J. Martens 224 (220); L. v. Montfoort 209 (205);| J. Notenboom 208 (208)C. Krol 206 (210)B. Koks 205 (194); A. Theeuwc-s 203 (227); P. v. Zundert 202 (204); J. Breugelmans 197 (186);' P. Breeren 192 (182); H. de Bie 190 (191); M. Bartelen 176 (176). België behaalde dus een totaal aantal pun ten (Roosendaal en Antwerpen saamgest-ld) van 4825 welk totaal-cijfer voor Nederland "9 bedroeg, zcoaat Holland dus ook dit koe naar bleef. Maandagavond heeft het Vliegcoraitê Holland Indiö aan luitenant Koppen een afscheids diner aangeboden. Generaal Snijders, die bij het begin van den maaltijd een dronk had uitgebracht op de leden van het vorstelijk huis, nam later weer het woord om te wijzen op de steeds sneller ver bindingen, waarvan de post gebruik maakt bij het verzenden van stukken en op de radio telefonie, die meer en meer duidelijk gaat mar ken, dat er eigenlijk geen afstanden meer be staan. De tocht, dien luitenant Koppen gaat maken, is voor Nederland van nationaal belang, omdat er een verbinding door gelegd wordt tus schen de belde hoofddeelen van het rijk. Er mag aangenomen worden dat de tijd van een geregelde verbinding niet ver meer is. De tocht moet dan ook beschouwd worden als een poging om de levensvatbaarheid van de verbinding aan te toonen; dit kan den menschen niet genoeg wor den ingeprent. En in deze meening staat bet comité niet alleen, getuige de vele blijken van belangstelling van de zijde van de autoriteiten, want als aan die zijde geen geloof bestond in do levensvatbaarheid van de verbinding, zou geen steun zijn verleend. Dat de bemanning van het vliegtuig in het volbrengen van den tocht ook een voldoening van persoonlijke eer zucht zal vinden, doet aan het nut van de on derneming niets af. Generaal Snijders wenschte luitenant Koppen en zi)n metgezellen een goede reis en een terugkomst over 25 dagen na het vertrek. Luitenant-kolonel Hardenberg sloot zich na mens de luchtvaartafdeeling bij den wensch tot succes aan. Jhr. Van den Berch van Heemstede herin nerde, namens den voorzitter van de vereeniging den heer Vogel, die verhinderd was, er aan, dat alle goede dingen uit drieën bestaan en dit ls de derde tocht naar Indië. De tocht zal ongetwij feld zwaar zijn, doch is als prestatie niet on mogelijk, en de kunde van de bemanning ls een waarborg dat van die zijde alle kans van slagen aanwezig is, het toestel ls van gelijlc kaliber en de vliegvelden zijn goed. Maar één factor heeft men niet in de hand en dat zijn de weersomstandigheden en spreker wenschte daarom dat een hoogere macht deze omstandig heden zoo zou laten zijn, dat het volbrengen van den tocht een mogelijkheid wordt. De heer Martin memoreerde de eerste vlucht in 1908 van Wilbur Wright, toen de Fransche bladen hoofdjes hadden van een geheele pagina breedte en dat, wijl een vliegtuig 5 mimiten lang op 5 meter hoogte had gevlogen. De K. L. M. slaat den tocht natuurlijk met do grootste belangstelling gade, ook omdat de heer Frijns een piloot van deze maatschappij ls, die ongetwijfeld geheel tegen de te venvachten moeilijkheden zal zijn opgewassen. De vlucht moge de verwezenlijking van het doel: de ver binding Holland-Indlë naderbij brengen. De heer Stephan, sprekend namens Fokker en den fabrikant van de motoren, waarschuwde tegen een te. groote haast bij het volbrengen van den tocht. De publieke belangstelling in de ver binding zal veel meer gebaat zijn bij een geslaag den tocht, dan bij een poging tot doorvoering van het plan. Hij begrijpt het verlangen om den afstand in den korst mogelijken tijd af te leggen, maar hoopt, dat de bemanning zich niet door dit verlangen zal laten verleiden. De heer Van der Hoop sloot zich bij deze waar schuwing aan. Aan het gevaar van een mooieri tijd te maken, moet weerstand worden geboden en verder meende hij Koppen er op te moeten wijzen, dat er veel onaangenaamheid school ln het wekkertje, dat de vliegers op uren, dat an deren enkele en mogelijk ook nog vele uren kun nen slapen, tot hun taak roept. En hij sprak uit ondervinding. Luitenant Koppen bracht hulde aan generaal Snijders, die zijn tijd van rust zeker verdiend heeft en dankte voor alle vriendelijke woorden tot hem en zijn metgezellen gericht. Hij hoopte, dat hij het instinct van de postduif zou bezit ten en zegde toe zijn best te zullen doen alle goede wensehen, die tot hem gericht waren, in vervulling te doen gaan. Van den vlieger Koennicke zijn nog geen nadere berichten ontvangen. De overtuiging wint steeds meer en meer veld, dat het vlieg tuig gedwongen is geweest een noodlanding in e-en onherbergzaam gebied te maken. Men vindt het vreemd, dat in de Turksche garni zoenen geen teekens zijn opgevangen, hoewel het vliegtuig een radio-toestel aan boord had. Tex Rickard is reeds druk bezig wedstrijden te organiseeren, die den toekomstigen tegen stander van Gene Tunney moeten voortbren gen. Zoo zal de Nieuw-Zeelander Tom Heeney Vrijdag a.s. Jimmy Maloney ontmoeten. De volgende wedstrijd vindt 25 October plaats. Dan zal Phil Seott tegen Paolino of tegen Jack Sharkey uitkomen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 11