WOENSDAG 28 1927 ZONDERLINGE TOESTANDEN Bij het U. L. O. HET RESERVE-PERSONEEL DER LANDMACHT DERDE BLAD APENNIJNSCHE INTERMEZZI TUNNEY CONTRA DEMPSEY UIT BERKEL EN RODENRIJS UIT BLEISWIJK AANGEREDEN. UIT HILLEGERSBERG U'T KETHEL UIT MAASSLUIS PAGINA 4 UIT VLAARD1NGEN EEN GROOT KATHOLIEK STAATSMAN Ter nagedachtenis van August Beernaert gehuldigd (Van oazen Brusselscheu correspondent). 0 s t e n de, 25 September 1927. Op de Marie-Josêplaats te Ostende is heden gen monument onthuld, gewijd aan de nage dachtenis van den grooten Belgischen staats man, August Beernaert, die den 23 Juli 1829 in deze mooie badstad werd geboren. August Beernaert. Men mag van dezen staatsman zeggen, dat Jlij, naast Leopold II, de man is geweest, die in het aanschijn van Europa het grootste aan deel heeft gehad in het politieke prestige van België naar buiten. Br was een tijd, dat het buitenland België alleen kende door hem, toen hij het met zijn hoogstaande en tevens decoratieve persona liteit buiten de grenzen van zijn land verte genwoordigde. Groot jurist en schrander staatsman, heeft hij in den loop van zijn carrière een buiten gewoon actieve en belangrijke rol gespeeld in de parlementaire geschiedenis van zijn land. De armen waren hem even lief als de koog geplaatsten en allen, die hem hebben gekend, waren het eens om van hem te getuigen, dat ouder zijn autoritair uiterlijk een goede inborst Behuilde. Het geld dat hij verdiende in zijn hoedanigheid van een der grootste advocaten van het land, bleef nooit lang in zijn bezit, want talrijk waren de noodlijdenden, die bij hem gingen aankloppen en nooit ongeholpen werden doorgezonden. Van huis uit had hij een katholieke op voeding genoten, doch toen Malou in 1873 van hem een minister maakte bracht _iij in de rangen der Katholieke partij een Beernaert, die, naar sommigen beweren, in de regionen van het doctrinair liberalisme leefde, doch die volgens anderen op dat oogenblik bij geen enkele partij was aangesloten. Tot de katholieke partij gebracht, werd hij spoedig met hart en ziel een politiek kampioen van onzen godsdienst, al bereikte lijj daarin niet het niveau van de groote verdedigers der kerk, die Windtkorst, de Montalembert of Scbaepman waren. Dat belet echter niet, dat de Katholieke partij van België buitengewoon veel aan hem verschuldigd is en dat hij een der mannen is geweest, die haar heeft gekneed ln den vorm, waarin zij zooveel welstand en voorspoed voor België heeft tot stand gebracht. Beernaert kwam op toevallige wijze in de politiek. Malou, die in October 1873 door het ontslag nemen van Moncheur éen nieuwen minister van openbare werken noodig had, deed een beroep op Beernaert, die op dat tijd stip advokaat was hij het hof van cassatie. Een jaar later werd hij kamerlid voor het arrondissement Thielt, dat het voorrecht had hem gedurende 38 jaar, tot. aan zijn dood, als afgevaardigde in het parlement te hebben. Toen in 1878 de bevolking, uit een onbe wuste psychologische aspiratie naar wat ver andering, een liberale meerderheid aan het parlement gaf, maakte deze van dit succes zoodanig misbruik, dat enkele jaren later de kruik overliep en de liberalen een buiten gewoon échec opliepen. Dit was grootendeels voorbereid di>or Beer naert, die in de katholieke rechterzijde, teen oppositie-partij geworden, zijn belangrijke rol begon te spelen. De verkiezing van 1884 was fataal voor de liberalen. Malou kwam weer aan het bewind. Bij de daaropvolgende gemeenteverkiezingen maakten de liberalen zoo geweldig veel kabaal tegen den koning, dat Leopold II, daardoor bevreesd geworden, aan Woeste en aart Jacobs hun minlsterieele portefeuilles terugvroeg, omdat zij de mannen waren, die het meest katholiek-confessioneele overtuigingen aan den dag legden. Met andere woorden, Leopold offerde deze eminente mannen op, om zijn populariteit bij de liberale herriemakers te redden. Dit is niet het eenige voorbeeld van Onrecht vaardig optreden van den vorst tegenover trouwe dienaars van de monarchie. Beernaert zelf en na hem Mgr. Iteesen en nog andoren hebben dat ondervonden. Korten tijd na het gebeurde met Woeste en Jacobs, verlie' ook Malou het bewind. Beer naert volgde hem in October 1884 op als mi nister-president en als minister van financiën. Toen deed zich het verschijnsel voor, dat de Katholieke rechterzijde eigenlijk twee groote leiders had: Beernaert en Woeste. Hun per soonlijke verdienste, hun politiek doorzicht, hun redenaarstalent stonden op gelijke hoogte en beide mannen waren aangewezen, om een leidende rol te spelen. Hun karakters echter liej>en breed uit elkaar. De eene was een mees terlijk tacticus, die vooral sterk was in het oppositie; de andere was eeder een verwezen- lijker van groote inzichten. Woeste was 'n par tijman en Beernaert een regeeringspersonaliteit. .Tusschen belde bestond een hoffelijke rivaliteit die meer dan eens dreigde fataal te worden voor de partij, waartoe zij behoorden. Doch ondanks dit alles hebben deze belde mannen, elk met hun eigen temperament, cyclopenarbeid ver richt, om van België in dien tijd te maken een model van een Katholieke natie in do oogen der Kerk en een model van een staat in de po litieke wereldconstellatle. Nooit heeft België grooter bloei en vooruit gang gekend, dan gedurende de meer dau der- tigjare „clericale dominatie", zooals de libera len dat noemden. Beernaert legde het bewind neer in Maart 1894 naar aanleiding van een persoonlijk échec bij de bespreking van het invoeren van de evenredige vertegenwoordiging. Enkele jaren later werd zijn hervorming, die hem eerst ten val had gebracht aangenom-a. Hij was op dat oogenblik ook nog met de meer derheid in conflict over de economischen vrij handel, waarvan hij een vurig voorstander was. Hij was 65 jaar oud, toea hij in ongenade viel bij Leopold II. Ondanks het groot aandeel dat hij had gehad in de uitwerking van Leo pold's koloniale plannen, kwam hij in conflict met den koning, omdat hij, intransigent jurist, zich niet kon neerleggen bij sommige opvattin gen van den vorst, die niet altijd met het be staan der wetten Tekening hield. Deze ongena de duurde tot aan den dood van dezen staats man, die groothartig genoeg was, om ondanks deze onverdiende achteruitstelling zijn fortuin beschikbaar te stellen voor de koloniale poli tiek van zijn vorst. De groote staatsman overleed op doorreis in Zwitserland, te Luzern, 84 jaar oud, na uit de handen van mgr. Covragione d'Orelli, aalmoeze nier der Zwitsersclie lijfgarde van het Vati- caan, de H. Sacramenten der stervenden te heb ben ontvangen. DE MINISTER WORDT ATTENT GEMAAKT Door den heer van Zadelhoff waren aan den Minister van Onderwijs, K. en W. de volgende vragen gesteld: 1. Heeft de Bijzondere Commissie van over leg in onderwijszaken de aandacht van den Minister niet gevestigd op den zonderlingen toestand, die voor de onderwijzers bij hét ulo- onderwijs zal ontstaan, indien lid 2 van art. 8 van het Koninklijk besluit van 27 December 1924, gewijzigd bij Koninklijk besluit van 17 November 1925 en Koninklijk besluit van 11 Februari 1926, niet gewijzigd wordt? 2. Is de Minister niet van oordeel, dat uit do hierbedoelde overgangsbepaling de zin snede: „tot en met 31 December 1927" dient te vervallen, aangezien de u.l.o.-niarge voor de betrokkenen een eenmaal verkregen recht was en het niet billijk is, hun dat nu zonder meer te ontnemen. 3. Is de Minister bereid nog vóór 1 Januari 1928 een wijziging in het bedoelde Koninklijk besluit te bevorderen, waardoor een dergelijke onbillijkheid tusschen deze twee groepen vau u.l.o.-onderwijzers wordt voorkomen? Hierop heeft minister Waszink het volgen de geantwoord: 1. Deze vraag wordt bevestigend beant woord. 2. en 3. Indien art. 7, vierde lid, en art. 8, tweede lid, van het Koninklijk besluit van 27 December 1924 (Staatsblad no. 585), ongewijzigd bleven, zou inderdaad met 1 Januari 192.8 een toestand ontstaan, die, in verband met het in de waag opgemerkte omtrent hen, die nog minder bevoegdheden bezitten dan in de over gangsbepalingen worden geëischt, voor som mige categorieën van hoofden van en onder wijzers aan scholen voor uitgebreid lager on derwijs onbillijkheden zou meebrengen. Of daaraan kan worden tegemoet gekomen door uit die overgangsbepalingen de woorden „tot en met 31 December 1927" te doen ver vallen, dan wel op andere wijze, is een vraag, die de ondergeteekende reeds in December 1926 aan den directeur van het Centraal Bureau van voorbereiding voor Ambtenarenzaken heeft voorgelegd. Mocht een wijziging van het bedoelde Ko ninklijk besluit hem voorkomen de beste op lossing der ook door hem gevoelde onbillijk heden te zijn, dan zal hij deze, voor zooveel van hem afhangt, vóór 1 Januari 1928 bevor deren. Verplichte opleiding is niet te missen TEGEN ONBILLIJKHEDEN WORDT GEWAAKT In de Memorie van Antwoord aan de Twee de Kamer over het wetsontwerp tot wijziging van de wet voor het reservepersoneel der land macht 1905, deelt de Minister van Oorlog o.m. mede dat, door de bevordering naar ouderdom van rang geheel te laten varen, een deelder rechtspositie op losse schroeven zou worden ge zet, en dus willekeur niet uitgesloten zou zijn. De bevordering tot majoor en hooger geschiedt bij lceuze. Steeds wordt nauwkeurig nagegaan of dopr zoodanige bevordering geen onbillijk heid wordt begaan. Bij de verleening van den generaalsrang bij de reserve zal scherper selectie worden toege past. Het voor de oorlogsencadreering van het le ger benoodigde kader kan niet uitsluitend door vrijwillige aanmelding worden verkregen. Het stelsel van verplichte opleiding zal derhalve niet kunnen worden gemist. Het thans ontworpen stelsel van opkomst in werkelijken dienst der reserve-officieren zal in de practijk het best voldoen. Om te voorkomen, dat de rechtspositie van het reservepersoneel op losse schroeven komt te staan, heeft de minister geen bezwaar ar tikel 9 in zijn oorspronkelijke redactie te hand haven met een wijziging, waardoor wellicht duidelijker dan tot nu toe tot uitdrukking komt, dat ten aanzien van de bezoldiging, uit- keeringen en andere geldelijke of op geld waardeerbare voordeelen voor het reserveper soneel, bepalingen kunnen worden vastgesteld, welke afwijken van die, welke voor het overige personeel gelden. Met de op geld waardeerbare voordeelen wordt bedoeld voordeelen als het recht op vrije genees-, heel- en tandheelkundigs hulp, het recht op het verkrijgen van genees- en ver bandmiddelen en dergelijke. OP JACHT. (Van onzen H.-correspondent.) Rome, 22 September 1927. De jacht is op de Apennijnen in vollen gang. Jagers gaan het jagerspad op, jagers die kun nen schieten en jagers, die het niet kunnen Echte jagers en Zondagsjagers. Tot in het hartje van Rome toe valt het te merken, dat er zich nog wild bevindt op de Campagna. En in de buitenwijken komt de wandelaar geregeld mannen tegen met groots hoeden en waterlaarzen, weitasschen, honden eu een geweer. Deze jagerslieden wekken een herinnering op aan hèt hartstochtelijk verlangen, waarmede het vorig jaar de opening van den jachttijd werd tegemoet gezien in San Giminano. San Gimignano is een heel mooi, middel- eeuwsch stadje in het hartje van Toskane, waar nog bijna middeleeuwsche menschen wonen in een middeleeuwsche afgeslotenheid van de we reld. Het ligt temidden van een hier en daar boschachtig heuvelland, waar het wild in groote vrijheid moet leven. Daarom verlangden de lui van San Gimignano naar den sckoonen dag. 's Avonds in het cafétje op de heerlijkbesloten piazza, welke vooral bij maneschijn aan een theaterdecor deed denken: zaten ze zich al weken van te voren te ver heugen. Van allen rang en stand. De politie, de post en de bank waren er óók. De politie zag waarschijnlijk geen andere mo gelijkheid, een betwistbaar recht van bestaan te bewijzen, dan steeds op de piazza aanwezig te zijn, als een veilige schutse. De post had in het café een permanenten zetel opgeslagen, teneinde aldus gemakkelijk de brieven te kun nen verdeelen, zich aldus heel wat klimmen uitsparend. En de bank controleerde vermoe delijk door het aantal glazen wijn de soliditeit der dorpsnotahelen. Chianti, de Toskaansche landwija, maakte aller tongen los. De welsprekendheid gaf aan schijn aan bloemrijke betoogeu, die op den vooravond een Oostersch hoogtepunt bereikten. De mannen vertelden elkander van hazen en wilde zwijnen, van bloeddorstige wolven. En, maar met ietwat gedempte stemmen, omdat ze er nog niet zoo héél zeker van waren, van ster ke beren in het bosch begroeide land rondom. De ochtend, die volgde op dezen vooravond! Bij het ochtendkrieken weerschalden de stem men van bijna twintig jagers over de stille piazza. Honden basten, kettingen rammelden, een pakpaard hinnikte en zenuwachtige vrou wen brachten kijvend groote pakken proviand. Een vroolijke jachtstoet marcheerde door de verlaten straten. Enkele jagers schoten hun geweren af, teneinde ze te probeeren. Als don derslagen klonk dat tusschen de hooge huizen, 't Zonnetje lachte vriendelijk boven den heu velrand uit en een kerkklok begon te luiden Voor een stadsbewoner, die op het land een konijn voor een haas aanziet, is zoo'n uittocht, speciaal indien hij gevoelig blijkt voor roman tiek die bestaat nog in het hartje van Tos kane uitermate indrukwekkend. In zijn fan tasie volgt hij de stoere jagers op het spoor van grof wild, want hun verhalen hebben hem van grootsche dingen verteld^ De Zon lag reeds achter den horizon, toen de jagers huiswaarts kwamen langs den kron kelenden weg. Hun stemmeiigerucht viel door de stadspoort, langzaam rollend naar de piazza. Hier stonden de tafeltjes, klaar, de stoelen waren voor 'hét grijpen en de herbergier zat neven het wijnvat. Moe en bestoven vielen ze neer. Dorstig, maar toch vroolijk om de heerlijke jacht, die een prachtig begin van een uitstekend seizoen was geweest, Schoenen bestoft, verhitte hoof den, hoeden verfomfaaid, bij sommigen een schèhr in hemd of broek. Zelden hadden ze zóógenoten. En of, zei er één. Nonchalant, met een onver schillig' gebaar, wierp bij drie vogeltjes op tafel. De bult. Er werd geklonken en gedronken. Echte jagersvreugde. Een lied dreunde den stillen avond in. Drie vogeltjesWaar waren de hazen en de wilde zwijnen? Een gerechtvaardigde vraag. Doch de. .algemeene voldaanheid maakte zulk een vraag tot.een domme, die men niet dorst te stellen. Zeker viel dat niet te doen voor een vreemdeling. Wat is trouwens een beter bewijs, dat do jacht goed is geslaagd, dan tevreden jagers. De chianti vloeide. De jagers dronken el kander toe en zaten broederlijk bijeen, tot er iemand de stemming bedierf wijl hij begon te bluffen over de wildrijke Aburzzen. Hij kwam er vandaan, eu ontkende het bestaan van beren in Toskane. Toskaners, zei hij, kunnen niet eens beren schieten. Met een verachtelijk gebaar wees hij naar de vogeltjes. Dit gebaar trof dsn eigenaar van den buit in zijn trotsch gemoed; Niet' langer wenschte hij te blijven in gezelschap1 van een kerel, die niet in San Gimignano was -geboren Waardig nam hij de beestjes op. „Zulke die ren heb ik thuis in een kootje", riep de man uit de Abruzzen. „Ga liever een beer schieten". De blik, die den spotter werd toegeworpen, was vervuld van een intens medelijden, het welk aan minachting grensde. Toen schaterlachte de jager. „Een kunst", hoonde hij, „op beren te schieten, met een vierkanten meter trefkans". De man uit de Ahrüzzeu \verd moreel bedol ven onder verachting van gansch het jagers- heir, dat hem alleen liet zitten, „Een kunst", mompelde hij en grijnsde. De bleeke maan op den torentrans grijnsde met liem mee INBRAAK. Een ingenieur, die op den Singel had ge woond, maar eenigen tijd geleden was verhuisd had in zijn oude woning nog goederen staan. Toen hij dezer dagen in de woning kwam. bleek hém dat erook nog ander bezoek was geweest. De ongewenscljte bezoeker had een deel van die goederen moegenomen. Hij ver miste behalve een aantal huishoudelijke arti kelen, ook kleedingstukken en een electrischen koffiemolen. De waarde van het een eu ander werd door hem geschat op ruim 3500. Naar de dieven wordt door de politie gezocht. DE KINDERPOSTZEGELS. Nader is bepaald, dat de „kinderpostzegels" zullen worden uitgegeven van 15 December tot 15 Januari a.s. Een herinnering aan de tijden van oud-Rome BELANGSTELLING EN BUITENSPORIG HEDEN. Naar aanleiding van den geweldigen op hef, die gemaakt is van den bokswedstrijd TunneyDempsey in Amerika en de buiten sporige belangstelling, welke daarvoor aan den dag is gelegd, maakt de „Arnhemsche Crt." deze vergelijking: Wij lezen met verbazing in onze geschiede nisboeken van het decadente Rome in den Keizertijd, van d,e spelen in de arena en de excessen waartoe deze hebben geleid. Maar zal, indien ooit het gezonde verstand in de wereld weer de zege heeft behaald, de mensen niet met ere» groote verbazing terug zien op onzen tijd; zal hij ons niet even dwaas, wreed, lichtzinnig en decadent noe men ais die oude Romeinen, die hun gladia toren verafgoodden en hun dagen zoek brach ten met het kijken naar den strijd van bar baren? Zal men zich niet afvragen hoe ter wereld het er uitzag in eau maatschappij waarin het feit, dat twee mannen elkander tot stokvisch beukten, van voldoende beteekenis werd ge acht om millioenen over de geheele aarde in een zenuwachtige, opgewonden stemming te brengen, om duizenden telegraafbeambten te overstelpen met kostbare telegrammen en duizenden „deskundigen" aan het werk te zet ten tot liet schrijven van beoordeelingen van „left swings" en „upper cuts" en hoe de stoeten en slagen, welke de twee kampioenen elkander helAen toebedeeld, verder mogen heeten? Het zij toegegeven, dat de hedendaagsche vechtpartijen (bokswedstrijden) niet op één lijn zijn te stellen met de moorddadige arena- vertooningen in het oud-Rome, maar of het voor onzen tijd pleit, dat de boksers zóó ge fêteerd wordt....? Geenszins! DE STAKING DER AARDAPPELROOIERS De werkgevers doen eenige concessies De staking der aardappelrooiers te Exloër- mond is opgeheven. De werkgevers hebben het loon van ƒ0.23 per rij van 70 M. lengte ge bracht op 0.24, hetgeen door de arbeiders is aanvaard. Gevraagd werd ƒ0.25 per rij. Tot nog toe hebben geen wanordelijkheden plaats gehad. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Pieter Engel, zoon van A. Bos huizen en N. Sleeuwenhoek. Everdina, doch ter van G. Schuurmans en H. C. Noordermeer. Elisabeth Theresia, dochter van J. van der Putte en C. J. Scholte. OVERLEDEN: Petronella Wijnands, 77 j., echtge. van M. Schoenmaker. lerenl. aan gegeven kind van J. J. Scholte en J. O. L. van den Bulk. TE WATER. Dé winkelier H. v. D. geraakte met zijn fiets te water, doordat een paard, dat hij aan de hand meenam, plotseling stil stond. Door het touw goed vast te houden kon hij zich zelf weer op den kant trekken. Gisteren werd de schipper H. aangereden door oen motor. Hij kwam te vallen en bleef bewusteloos liggen. Later bleek, dat hij slechts lichte kwetsuren bekomen had. EIERENVEILING. Aangevoerd: 5990 kippeneieren, prijs ƒ9 10.10, 210 eendeneieren, prijs 6.807.35, beide per 100 stuks. TRAGISCH OM HET LEVEN GEKOMEN. Gisterenmiddag te ongeveer twee uur ging de 67-jarige A. J. Berkelaar, gewoond hebben de aan de Linker Rottekade, dicht bij zijn woning gras snijden langs den slootkant. Toen de man, die ziekelijk was, na geruimen tijd niet terugkeerde, ging men liem zoeken en vond liem, levenloos in de sloot liggen. Een dokter constateerde, dat de dood moest, zijn ingetreden voordat de man te water raakte, zoodat liier hartverlamming verondersteld wordt. KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING. Bij Koninklijk Besluit is toegekend de aan de Orde van Oranje Nassau verbonden eereme daille in brons aan P. Kuypers, timmermans knecht bij de firma A. Peters, alhier. SCHOUW. Dijkgraaf en Hoogheemraden van Delfland zullen op Maandag 10, Dinsdag 11, Woensdag 12, en Donderdag 13 October a.s. Schouw hou den of doen houden over den Maasdijk en de daarlangs gelegen bermslooten, te beginnen op Maandag 10 October, des voormiddags te 10 uur te Schiedam. CONSULTATIEBUREAU. In tegenwoordigheid van een groot aantal genoódigden is Zaterdagmiddag alhier een con sultatiebureau geopend ten behoeve van zuige lingen. Dr. Tliiebout als voorzitter sprak de genoo- digden toe. Spr. memoreerde de wordingsge schiedenis, hoe in Juli 1926 de toenmalige ge neeskundige inspecteur voor zuigelingenbe scherming, Dr. Oosterlaan bij hem kwam om over die inrichting te spreken. Helaas te vroeg werd de bekwame, werkzame man door den dood weggenomen,. Dr. Feisser kwam spoedig het werk voortzetten. Dr. Elias sprak namens de Zuid-Hollandschs Vereeniging Het Groene Kruis en wenschte da afdeeling geluk. Burgemeester en Wethouders kwamen even eens hun gelukwenscken aanbieden. GEMEENTERAAD VAN VLAARD.-AMBACHT. In de Vrijdagavond gehouden Raadsverga dering was o.m. ingekomen. Verzoek van het Bestuur der Ver. voor Chr. M. O. te Vlaardingen om toekenning van een subsidie voor een leerling, die uit deze ge- meente de Chr. H. B. S. te Vlaardingen be zoekt; de subsidie van ƒ145 wordt toegestaan. Verzoek van het Bestuur der Ver. voor Chr. Bewaarschoolonderwijs, alhier, om toekenning eener subsidie; wordt gesteld in handen van B. en W. om advies. Na eenige opmerkingen van den heer Ham (R. K.) wordt goedgekeurd het voorstel van B. en W. om den wegwerker C. Molendijk nietj ingang van 1 Sept. 1927 voor vast aan te stel len. Eveneens wordt goedgekeurd het voorstel van B. en W. om voor ƒ496 totaal, een ge deelte van den omring van een trottoir te voor zien. Bij het voorstel tot het verleenen van een crediet van ƒ400 voor het doen ontwerpen van een rioleeriugsplan der gemeente, wordt de vergadering voor het publiek geschorst. Na heropening legt de heer Winkes (R. IC.) de volgende verklaring af; Hoewel sympathiseerend met dit voorstel, zal spr. tegen stemmen, omdat B. en W. wei geren de benoeming van den ontwerper van dit plan aan den Raad over te laten. De Burgemeester antwoordt hierop, dat hij dit niet kan toestaan, daar hij terugdeinst voor; de gevolgen. In stemming gebracht wordt het voorstel verworpen met 4 tegen 3 stemmen. (Tegen Winkes, Ham, (R. K.) Roodenburg (V. B.) en v. d. Kooij (C.-H.). Goedgekeurd werd het voorstel van B. en W. tot vergoeding der kosten van verlichting en verwarming van een lokaal der Dr. J. Th. de Visser-school, ten behoeve van een te geven Tuinbouwcursus door het hoofd dier school. Na de rondvraag sluiting. GEMEENTESCHULD. De schuld dezer gemeente zal op 1 Januari 1928 bedragen ƒ6.915.135,78. GEMEENTEWERKLIEDEN. Tot voorzitter van het scheidsgerecht vöor de gemeentewerklieden Is benoemd de heer mr. E. H. J. Heida, alhier, DE NIEUWE SPOORDIENST EN DE VLAARDINGSCHE HAVEN. De op 2 October a.s. ingaande winterdiettat van het spoor bevat een halfuurdienst. Dien tengevolge liggen er telkens tusschen twee treinen slechts tijdruimten van 19 minuten, met uitzondering van de tijden 7,398.01; 14.51—15.14; 20.56—21,21; 21.21—21,44; vier- der nog 8.098.04 mits daarin niet een z.g. facultatieve trein rijdt. Maar de spoorbrug over de Haven is zoo verouderd, dat er regle mentair 27 minuten noodig zijn voor openen en sluiten, welke tijd on-reglementair kan worden teruggebracht tot minimaal 22 minu ten. Dit beteekent, dat de Haven door de niéu we dienstregeling wordt afgesloten en alle be drijven daarlangs dus verschrikkelijk gedu peerd worden. Hiertegen zijn onmiddellijk bezwaren ingebracht bij de bevoegde autori teiten in den Haag en Utrecht die deze bezwa ren als juist hebben erkend, en toezegden al thans enkele tijdruimten te zullen maken en laten, voldoende om overdag schepen in en uit te laten. Buiten de visschersschepen moe ten door de brug gemiddeld 50 schepen per dag worden doorgelaten. Verder is aangedrongen op moderniseering van de brug en het aanbrengen van electrischo beweegkracht. Ook deze eisch is als billijk erkend en van wege het gemeentebestuur zal dan ook daarop te bevoegder plaatse worden aangedrongen. ZUIGELINGENCONSULTATIEBUREAU. De afd. Vlaardingen van het Groene Kruis heeft gisteren haar zuigelingenconsultatiebu reau geopend. Daartoe waren een aantal genoodigden en leden samengekomen in „Excelsior". De heer W. Stuart opende met een woord van welkom, inzonderheid tot de Vlaardingsche doktoren en verloskundigen. B. en W. hadden bericht van verhindering gezonden, doch kwamen later toch nog van hun belangstelling blijk geven. Spr. deelde mede, dat twee lokalen waren beschikbaar gesteld voor het beoogde doel, ter wijl de bedoeling is ook moeder- en bakercur sussen te doen honden. Vervolgens voerde het woord dr. de Korte, die de leiding zal hebben op het bureau. Deze zette het doel en de werkwijze nader uiteen. Hierna werden de lokalen bezichtigd. VERDRONKEN* Gistermiddag is de 15-jarige J. v. d. Berg, wonende Hoogelaan alhier, terwijl hij, mee varende met een motorschuit, een fiets wilde verzetten, die tusschen kisten stond, nabij Schouw in de vaart gevallet! en verdronken. Na 10 minuten had men den drenkeling op den kant, maar de pogingen om de levensgees ten op te wekken, bleven vruchteloos. BURGERLIJKE STAND. Aangiften van 22—26 September. GEBOREN: Ivan Cornelia, d. van G. Siere- veld en J. de Schipper, Piet Heinstraat. Marinus Leendert, z. van M. van Brandwijk en M. M. Stigter, Belderdijkstraat. OVERLEDEN: Hendrik van Pelt, 84 j. we duwnaar van M. Kleinjan, Trompstraat, Jacoba Lensen, 6 weken aan boord. Johan na den Boogert 57 j. Willem Beukelszoonstr, VISSCHERIJ. Binnengekomen van de liaringvissclierij il VL. 1202 G. v. Noort met 20 last; VL. 103 T, Eygenraam met 22 last en een zieke Jongen. Deze is in het ziekenhuis opgenomen. Betaald werd voor: volle haring ƒ20.90— 22.90, maatjesharing ƒ13.9019.10, ijle haring ƒ21.7022.60, steurharing ƒ16.1017, allea! per kantjo.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 12