DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. IBS' Dik Amandeispeculaas ALEX KREUGER 50ste Jaargang Vrijdag 30 September 1927 No. 14978 Bit nummer bestaat uit drie bladen STADSNIEUWS BANKETBAKKERIJ Bureau KOEMARKT 4, SCHIEDAM. Telefoon Intercommunaal no. 68085 Postbus no. 39 ABONNEMENTEN per 3 maanden 3-26, per maand 1.10, per week 25 cent. Franco per post f 3.75 per kwart. Afzonderlijke nummers 5 et Postchèque en Girodienst 81440. Advertentiên15 regels 1.55. Elke regel meer 30 ct. Reclames tusschen den tekst 60 et, per regel. Kleine advertenties: 80 woorden 25 ct. elk woord meer 6 ct. tot een maximum van 50 woorden. Kabouler-advert- 6 reg. ƒ0.50,10 reg. ƒ0.75, 15 reg. fU Incassokosten worden berekend Gratis-Ongevallenverzekering ƒ500 bij overlijden dooreen ongeval; ƒ500 bij verlies van beide banden, voeten of oogen; ƒ250 bij verlies van één hand, één voet of één oog; 150 bij verlies van een duim; 75 bij verlies van een wijsvinger; ƒ50 twee voorste ledematen alle vingers van een band; ƒ25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. De uitkeeringen ingevolge deze verzekering zijn herverzekerd bij de Nieuwe HAVBank, Lange Haven 103, Schiedam. te Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officieele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur BEcINDIGING ZOMERTIJD HINDERWET BOOMPLANTING MONUMENTEN- VERORDENING BROERSVEST 115 a 18 cent per ons UITGIFTE IN ERFPACHT OF VERKOOP VAN GROND IN OUD-MATHENESSE VER HOOGING MELKPRIJS VERLOTING NEDERL. VEREENIGING VAN SIGARENWINKELIERS, AFD. SCHIEDAM R, K. S. V. EXCELSIOR AGENDA. DE O. B. K.-AVOND PORTUGEESCH VICE-CONSULAAT HET ZWEMSEIZOEN BURGERLIJKE STAND UIT ROTTERDAM, DE EXTRA SALARIS-KORTING 71 NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Üi 1 Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat de stads- uurwerken in den nacht van Zaterdag 1 op Zondag 2 October a.s. des voormiddags 3 uur, een uur zullen worden teruggezet en noodi- gen alle beheerders van openbare uurwerken uit op dezelfde wijze die uurwerken over eenkomstig de wet weder den Amsterdam- ochen tijd te doen aangeven. Schiedam. 30 September 1927. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 29 September 1927 het vwzoek van: 1. P. H. Plate te Overschie, om vergun ning tot oprichting van een meubelmakerij In het pand Boterstraat 72, kadaster sectie B no. 2960, met één electromotor van 3 P.K., drijvende een lintzaag, een fraisbank en een langgatboormachine 2. de American Petroleum Company te 'e Gravenhage om vergunning tot oprichting Van een ondergrondsche benzinebewaarplaats, 'inhoudende 6000 L„ met een bovengrondsche aftap inrichting in en op het trottoir van de .Vijgensteeg, kadaster sectie A. no. 1469, vóór het pand Vijgensteeg 2, kadaster sectie A »o. 1659; en 3. de N.V. Schiedamsche IJzer- en Staal- hewerking om ontslagen te worden van de Voorwaarde genoemd onder c. in de haar d.d. 11 Maart 1926 verleende vergunning tot op richting van een machinefabriek en -herstel- plaats, een constructiewerkplaats en een Werkplaats van ijzeren reservoirs, in het Pand Groe-nweegje 23, kadaster sectie A no. 1629, luidende: „dat het koud hameren, bik ken of klinken van metalen voorwerpen, in zonderheid tanks, steeds in de werkplaats met gesloten deuren moet plaats hebben.", VERDAAGD, aangezien het desbetreffend onderzoek nog niet is geëindigd. Schiedam, 30 September 1927. B. en W. schrijven aan den raad: Eenigen tijd geleden werden wij door den minister van binnenlandsche zaken en land bouw opmerkzaam gemaakt op het groote Hut van boomplantdagen. Het doel dezer boomplantdagen is de schooljeugd in nauwer aanraking te brengen met de natuur en meer liefde voor de natuur en vooral voor het bosch aan te kweeken. Voor onze gemeente is het van belang, dat er naar wordt gestreefd, voor ons Sterre- bosch en Volkspark en ook voor de plant- Boenen allerlei baldadigheden zooveel moge lijk tegen te gaan. Doch bovenal verwachten wij bij de kinde ren van het houden van een boomplantdag meer belangstelling voor het natuurschoon, hetgeen veredelend werkt op hun leven en .Waaraan derhalve een groote opvoedkundige beteekenis niet valt te ontkennen. Dergelijke boomplantdagen zijn dan ook 'op andere plaatsen reeds veelvuldig voorge komen. Wij zouden thans wenschen, dat ook in onze gemeente een boomplantdag op niet te kostbare wijze wordt gehouden. Uit het advies, dat wij inwonnen van den tuinarchitect, moge u verder blijken, dat het de bedoeling is de hoogste klasse der lagere scholen zoowel bijzondere als openbare en in elk geval alle hoogste klassen, die meededen aan de bestrijding van de rupsenplaag in het Sterrebosch aan den te houden boomplantdag te laten deelnemen. Volgens berekening zouden 30 hoogste klas- Ben met ongeveer 900 kinderen eraan deel nemen. Voor verschillende uitgaven, zooals het druk ken van oorkonden, het uitreiken van een boekwerkje en het na afloop verstrekken van oen kleine tractatie is een bedrag noodig van 800.—. In verband met het bovenstaande stellen Tij u voor ons te machtigen in deze ge meente een boomplantdag te organiseeren aan de Jan van Avennestraat en daarvoor een C1'edie<t van 800.te voteeren. De commissie voor onderwijszaken betuigde haar instemming met het houden van zulk oen boomplantdag. EEN VOORLOOPIGE MONUMENTEN LIJST. De tekst der verordening B. en W. schrijven aan den raad: Bij de beantwoording van de vragen van het lid van uw raad, den heer Dinkelaar, be treffende het behoud der molens in onze ge meente, merkten wij op„ dat, nu uit uw raad zelf in deze richting een vraag is gedaan, aan genomen mag worden, dat thans voor deze aangelegenheid meer belangstelling bestaat dan eenigen tijd geleden, waarom wij deze zaak wederom aan de orde willen stellen. Daarbij zijn door ons onder bet oog gezien de opmerkingen, welke in uw vergadering ook in die van 19 Augustus j.l. door ver schillende leden zijn gemaakt. Voornamelijk is door ons aandacht gewijd aan de vraag in hoever ter wille van het al gemeen belang op de belangen dar particu liere eigenaren mag worden inbreuk gemaakt en in welke mate en op welke wijze de par ticulieren hiervoor schadeloos moeten worden gesteld. Na ernstige overweging daarvan zijn wij tot de conclusie gekomen, dat het ontwerp der verordening geen wijziging behoeft te on dergaan, daar een algemeene regeling van de schadeloosstelling door ons niet gewenscht wordt geacht. Immers, indien in de verordening een re geling van verplichte schadeloosstelling wordt opgenomen, is het gevaar niet denkbeeldig, dat daarvan in de practijk een minder juist gebruik zal worden gemaakt. Elk geval toch moet op zichzelf worden be oordeeld. De motieven, welke een eigenaar tot verandering of tot slooping van zijn eigen dom leiden, kunnen dan tevens worden beoor deeld. Op deze wijze zal de meest billijke oplossing telkens kunnen worden verkregen. In dit verband wijzen wij u nog op verschil lende waarborgen, welke de verordening tegen overijlde or onbillijke besluiten biedt. Allereerst worde de commissie van advies zoodanig samengesteld, dat een nauwgezet en onpartijdig oordeel gewaarborgd is. Vervolgens staat van elk besluit van B. en W., waarbij een gebouw geheel of gedeeltelijk op de „lijst" is geplaatst, beroep open op den gemeenteraad. Ten slotte staat van een besluit van B. en W., waarbij een vergunning, om een gebouw of een gedeelte van een gebouw te sloopen of uiterlijk te veranderen, is geweigerd of voor waardelijk is verleend, eveneens beroep open op uw raad, terwijl B. en W. alvorens een zoodanige vergunning te verieenen of te wei geren eerst het oordeel moeten Inwinnen van bovenbedoelde commisie. Wij stellen u thans voor: a. uit te spreken, dat uw raad bet In het algemeen billijk acht dat wanneer tenge volge van de toepassing der monumentenveror dening door particulieren schade van eenige beteekenis wordt geleden hiervoor van ge meentewege een schadeloosstelling wordt ge geven, waarbij echter elk geval op zich zelf moet worden beoordeeld, en b. vast te stellen het ontwerp der verorde ning, waarvan de redactie indertijd door de commissie voor de strafverordeningen is ont worpen. Een voorloopige lijst als in de verordening bedoeld, bieden wij uw raad hierbij ter ken nisneming aan. Zooals daaruit moge blijken, staan de mo lens, welke onze gemeente nog telt, daarop vermeld. Met het oog op een eventueeie scha deloosstelling is het wellicht niet ondienstig in herinnering te brengen, dat zooaJs kort geleden nog gebleken is de financieeie waarde der molens zeer gering Is. De verordening op de monumenten in de gemeente Schiedam luidt in ontwerp als volgt: Artikel 1. Burgemeester en Wethouders ma- ken een lijst op van alle gebouwen of gedeel ten van gebouwen, welke naar hun oordeel uit een oogpunt van geschiedenis of kunst van bslang zijn. Deze lijst kan naar behoefte worden aan gevuld en gewijzigd. Art. 2. Alvorens een gebouw of een ge deelte van een gebouw op de in het voor gaand artikel bedoelde lijst te plaatsen, of te V°eren' winn™ Burgemeester en Wethouders het advies in van een Com missie bestaande uit vijf leden, waarvan drie door Burgemeester en Wethouders buiten de leden van den Gemeenteraad worden benoemd, .elkens voor een tijdvak van vier jaar, ter- wijl de Directeur van Gemeentewerken en de Gemeente-archivaris ambtshalve lid Zjjn. Hij die in de plaats van een tnschentijds afgetreden lid wordt benoemd neemt ten aan zien van zijn aftreding de plaats in van het lid dat hij vervangt. De Commissie wijst een barer leden als voorzitter aan, terwijl de Gemeente-archivaris uls secretaris fungeert. De Commissie regelt haar wijze van werken. Reel. 464S 15 Art. 3. Van een besluit van Burgemeester en Wethouders, waarbij een gebouw of een gedeelte van een gebouw op de lijst is ge plaatst staat aan den eigenaar beroep open bij den Gemeenteraad. Het daartoe svekkend bezwaarschrift moet worden ingediend binnen dertig dagen, nadat hem een afdruk of een uittreksel van de lijst is medegedeeld. Art. 4. Onverminderd het bepaalde bij en krachtens de Woningwet en de Bouwverorde ning der gemeente Schiedam 1918 is het, be houdens vergunning van Burgemeester en Wethouders verboden een gebouw of een ge deelte van een gebouw, dat door Burgemees ter en Wethouders op de in artikel 1 bedoel de lijst is geplaatst, geheel of gedeeltelijk te sloopen of uiterlijk te veranderen. Burgemeester en Wethouders zijn bevoegd aan die vergunning voorwaarden te verbin den. Worden de gestelde voorwaarden niet na gekomen, dan wordt geacht zonder vergun ning te zijn gehandeld. Art. 5. Burgemeester en Wethouders- win nen, alvorens vergunning te verieenen of te weigeren, het bericht in van de in artikel 2 bedoelde Commissie. Art. 6. Van een besluit van Burgemeester en Wethouders, waarbij een vergunning voor waardelijk is verleend of geweigerd, staat aan den belanghebbende beroep open bij den Ge meenteraad. Het daartoe strekkend bezwaar schrift moet worden ingediend binnen dertig dagen, nadat het besluit hem is medegedeeld. Art. 7. De artikelen 119 en 120 van de Bouwverordening der gemeente Schiedam 1918 zijn ten aanzien van het in de artikelen 3 en 6 dezer verordening bedoelde beroep van toepassing. Art. 8. Van het besluit van den Gemeen teraad wordt door Burgemeester en Wethou ders onverwijld kennis gegeven aan hem, die het beroep heeft ingesteld. Betreft het beroep een besluit van Burge meester en Wethouders krachtens artikel 4 en wijkt het besluit van den Gemeenteraad van dat van Burgemeester en Wethouders af,' dan geldt dit besluit als eene door Burge meester en Wethouders verleende vergunning. Art. 9. De door Burgemeester en Wethou ders opgemaakte lijst ligt op de gemeente secretarie voor een ieder ter inzage Afdrukken daarvan worden voor het pu bliek tegen den kostenden prijs verkrijgbaar gesteld. Tevens wordt een afdruk of een uittreksel daarvan medegedeeld aan eik der eigenaren van de op de lijst voorkomende gebouwen of gedeelten van gebouwen. Art. 10. Overtreding van een bepaling de zer verordening wordt, voorzooveei daartegen niet bij een wet, een algemeene maatregel van bestuur of een provinciale verordening is voorzien en behoudens het bepaalde bij art. 162 der Gemeentewet, gestraft met hechtenis van ten hoogste zes dagen of geldboete van ten hoogste vijf en twintig gulden. Waar het betreft zedelijke lichamen, ven- naotschappen of vereenigingen, zijn de bestuur ders voor de naleving dezer verordening aan sprakelijk. Art. 11. Met het opsporen van overtre dingen dezer verordening zijn, behalve de ambtenaren genoemd in artikel 141 van het Wetboek van Strafvordering, belast de amb tenaren en beambten van de Gemeentepolitie en de ambtenaren van den Gemeentelijken Woningdienst. Art. 12. Deze verordening kan worden aangehaald als „Monumenten-Verordening 1924". De voorloopige lijst van monumenten, wel ke onder de monumenten vallen is als volgt vastgesteld: Raadhuis; Waag; Poort van Stadstimmer- werf; Beurs; Zakkendragershuis; Eenige Kerken; Weeshuis der Hervormden; Prove niershuis; St. Jacobs-Gasthuis; Gemeentelijke Openbare Leeszaal en Bibliotheek (Lange Ha ven 131); Kantongerecht (Lange Haven 65); Gymnasium (Blauwhuis); Ruine van Mathe- nesse; Stedelijk Museum (St. Joris Doele) Twee hardsteenen blokken in de sluis aan den Dam; Molens: De Noordmolen, De Vrijheid, De Drie Koornbloemen, De Whlvisch. B. n W. schrijven aan den Raad: Bij de behandeling onzer voorstellen be treffende verkoop van bouwgrond in Oud- Mathenesse in uw op 19 Augustus 1.1. ge houden vergadering is de vraag gesteld, of het niet de voorkeur zou verdienen, de gronden op de grens tusschen deze ge meente en de gemeente Rotterdam in erf pacht uit te geven in plaats van deze te verkoopen. De commissie voor het grondbedrijf door ons om advies gevraagd, ziet daarvoor geen reden en wij zijn het met haar eens. Immers, wanneer het niet de bedoeling is een algemeen erfpachtsdebat te openen dat weinig prac-tisch nut zou hebben, daar het pro en contra voldoende bekend is, dan moet worden geconstateerd, dat men in dit opzicht tegenover dezen grond niet aDders staat dan tegenover den overigen grond in de gemeente. Verder mogen wij er ter voorkoming van misverstand op wijzen, dat ook bij erfpacht de uitgifte definitief is, zoodat op de eenmaal bij de uitgifte vastgelegde bestemming ook da,n niet kan worden teruggekomen. Overigens wijst de commissie er op, dat men zich over die vastlegging van de be stemming niet ongerust behoeft te maken, daar deze geschiedt overeenkomstig het uit breidingsplan; doch zooals wij reeds zeiden, dit staat buiten de kwestie van erfpacht of verkoop. Wij meenen met het bovenstaande de gedane vraag voldoende te hebben beantwoord. Van morgen, 1 October af, Is de inkoopsprijs van de melk met 2% en de verkoopsprijs met 2 cent verhoogd. De verkoopsprijs van de melk bedraagt dus van morgen af 16 cent per liter. De hoofdprijzen voor bovenstaande verlo ting, waarvoor de trekking gisterenmiddag te 2 uur in het gejiouw „Musis Sacrum" ten over staan van polit.ie-inspecteur van Veen plaats had, zijn als volgt behaald: 30847 rijwiel; 33887 gramofoon, 27578 assortiment sigaren, 29523 electr. schemerlamp, 3942, 30574 en 9478 ieder een Gouda-vaas, 29093 assortiment sigaren. Voor de vlugge afhaling der prijzen wordt beleefd verzocht het nummer van het voor werp op het lot te plaatsen. GEMEENTELIJKE ZWEMINRICHTING De temperatuur van het water bedraagt he den 58 graden. DE AUTOMAAT De loswerkman R. gedetineerd te 's Gra venhage, heeft gisteren tot 3 maal toe ge tracht, de hardheid van een straatsteen te toesen aan de hardheid van de ruiten van het hoofdbureau van politie, alhier, teneinde te trachten, zich op deze manier een onderdak te verschaffen. Nu lijkt een hoofdbureau van politie in zooverre op een automaat, dat men slechts tegen de ruit moet gooien, om te bewerken dat direct een agent naar buiten komt, om den misdadiger mee naar binnen te nemen. Ook dezen keer weigerde de automaat niet, terwijl later nog is komen vast te staan, dat R. dezelfde persoon is, die bet vorig jaar een poging deed, de winkelruit van de fa. J. aan de Broersvest in te gooien. R. zal ter beschikking gesteld worden van den officier van Justitie te Rotterdam. KWAJONGENSWERK Toen gistermiddag té half 3 de 20-jarige W. M. zijn auto aan het uitladen was, trokken een paar kleine jongens de remmen van het voertuig los, zoodat dit de Broersvest afreed en vervolgens tegen een paal terecht kwam, die ingedeukt werd. Ook de radiateur van den auto bekwam schade. JONGENSPATRONAAT H. HARTKERK Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot directeur van het Jongenspatro naat aan de H. Hartkerk, alhier, den weieerw. heer A. M. A. Vollaerts. Voor de competitie zijn voor a.s. Zondag de navolgende wedstrijden vastgesteld: Donk 2Excelsior 3 2 uur. Excelsior 4S. G. V. 1 2 uur. De eindstrijd om den „Nieuwe Schiedamsche Courant"-beker tusschen Excelsior 1 en D. H. L. 1 wordt a.s. Zondag gespeeld. Aanvang 12 uur. De juniorenseriewedstrijden worden a.s. Za terdagmiddag voortgezet. Het programma luidt als volgt: 3 uur. Excelsior bAeolus b, W. v. Kemenade 4 uur. St. Lodewijk aAeolus a, C. Witberg. Door Excelsior worden gedurende het win terseizoen weder clubavonden georganiseerd en wel iederen Dinsdagavond in den R. K. Kring, Lange Haven, alhier. Dinsdag a.s. vindt de eerste clubavond plaats. '8 Maandags, repetitie Muziekgezelschap St. Ambrosius, 8 uur, R.K. Volksbond. Iederen Maandagavond clubavond R. K. Dam- club X. D. O., Patronaatsgebouw Lange Ha ven; aanvang 8 uur. Iederen Dinsdagavond clubavond R. K. S. V. „Excelsior". Gebouw R. K. Kring, Dinsdags: repetitie R.K. Mannenzangvereent. ging St. Caecilea, half 9, R. K. Volksbond; bestuursvergadering R. K. Metaalbewerkers- bond „St. Eloy", Gebouw R. K. Volksbond. St. Joris Doele, Stedelijk Museum. Geopend eiken Zaterdag van 25 uur. Zaterdag 8 October Feestavond Schiedamsche Zwemclub, half 8 uur, gebouw R. K. Volksbond, Lange Haven. UITBREIDINGSPLAN OUD-MATHENESSE B. en W. stellen den raad voor, te besluiten, dat na goedkeuring van het plan tot uitbrei ding voor het Oostelijk deel der gemeente, wan neer de voortschrijdende bebouwing of de be langen van het verkeer zulks noodig maken, zal worden overgegaan tot aankoop of ont eigening van een aantal met name genoemde perceelen. Gisteravond &af het muziekgezelschap „Oefe ning baart Kunst" met medewerking van de Kon. zangvereendging Schiedamsch Mannen koor „Orpheus" een uitvoering in het Volks park. Het publiek liet zich niet door de donkere wolken afschrikken, het terrein stroomde na genoeg voor de helft vol. Bij nummer 3 van O. B. K. begonnen de druppeitjes te val len, zoodat velen een schuilplaats tusschen de boschjes zochten. Eindelijk kwam Orpheus aap de beurt. De (avond voor?) slag bij Heiligerlee ging zonder één fout, Avondlied dito, maar in 't Geuzenvendel op de thuis- marsch werden er een paar abuisjea gemaakt. De energieke leiding van den beer Paul van der Putten wist echter alles in het goede spoor te houden. Trots allen regen bleven de Schiedammers wachten op de van oiuls bekende wals van Strauss „An der schonen blauen Donau", die met een reuzen applaus beloond werd. Na de wals moest O. B. IC. nog enkele nummers ten gehoore brengen, maar de luisteraars gingen door een ware bui wel gedwongen, naar huis. Jammer van den avond. O. B. IC. had nog zulke mooie nummers op het program. De Portugeesche regeering heeft haar vice- consulaat in onze gemeente, gelijktijdig met haar consulaat te Nijmegen en haar vice-con- sulaten in een negental andere gemeenten op geheven. In de maand September werden in het heerenzwembad 4851 baden genomen, zoodat in totaal in het seizoen 49164 baden in het heerenzwembad genomen zijn. Aangifte van 2829 Sept. GEBOREN: Maria L., d. v. C. J. Soeters en J. P. de Koning, Lourenstr. Arij, z. v. A. Klein en A. M. H. van Rhijn, Spinhuispad Hendrika W., d. v. N. Louis en G. H. van de Merwe, Mariastraat. ONDERTROUWD: H. Boekhout 22 j. en C. v. d. Bos 20 j. W. P. v. d Sloot 29 j. en M. M. Oosthof 27 j. G. J, Bogaard 32 j. en C. van Loopik 31 j. P, J. L. van Gogh 27 j. en M. A. Geul 27 j. A. H. Bakker 23 j. en W. C. Wijnstekers 22 j. GEHUWD: R, Warmerdam 26 j. en M. C. de Bruin 23 j. C. van Haaften 26 j, en M. M. Bats 20 j. 3. M. Bergman 22 j. en W. van Pelt 20 j. C. Brussaard 20 j. en M. T. I. Paschke 19 j. W. J. den Bleeker 25 j. en F. J. M. Weber 21 j. J. A. Bos- dijk 26 j. en W. Koedood 21 j. J. W. M. van der Marck 36 j. en L. M. M. Trouwborst 35 j. G. Kleiss 24 j. en J. M. A. van Giezen 24 j. H. A. Verhoeckx 24 j. en W. G. van Straalen 22 j. P. Slaats 55 j. en A. C. Veringmeier 53 j. A. M. van den Berg 24 j, en A. M. van der Toorn 24 j. B. C. A. Gunnewegh 28 j. en J. M. Kruining 25 j. J. B. van Eek 25 j. en H. E. Steen bergen 23 j. P. H. Pomes 27 j. en M. E. Meijer 27 j. De plaatselijke vereeniging van Leeraren en Leeraressen bij het Middelbaar Onderwijs „Rot terdam I" heeft aan den gemeenteraad een schrijven gericht, waarin zij haar adheasie be tuigt met het adres van het bestuur der afdee- ling Rotterdam der Algemeene Vereeniging voor Gemeente-Ambtenaren in Nederland, in zake de extra salaris-korting.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 1