ZATERDAG 1 OCTOBER 1927 TWEEDE BLAD DE CORRUPTIE IN ROEMENIE DE LEVERING VAN GAS OVER LANGE AFSTANDEN POLITIE EN DE PERS IN BERLIJN Aangename samenwerking PE POLITIEKE TOESTAND IN HONGARIJE DE PATERS VAN HET ALLERH. SACRAMENT, BIJ HUN ZILVEREN FEEST. Zij, die het Eucharistisch Rijk verbreiden in heel de wereldsche maatschappij HONGAARSCH KATH. FONDS VOOR EEREDIENST PAGINA 2 RAAD VAN STATE. NU NOG MOOIER! GEPENSIONNEERDEN VAN LAND EN ZEEMACHT. DE WATERSNOOD IN GELDERLAND. HOE DEZE PEST TE BESTRIJDEN? Een wetstontwerp inzake controle op staatsuitgaven. (Van een bijzon deren correspondent) De grondslag van Groot-Roemenië's bouw nu is de corruptie. Te Klausenburg reed een jongen van veertien jaar met zijn fiets op het trottoir. De politie zag het en wilde hem naar de ,,Siguranza" brengen. „Och, mijnheer de agent", zei de jon gen „brengt U me asjeblieft niet naar het bureau. U krijgt van mij SO let" „Heb je dan 3d lei?" vroeg de politieman. „Ik zelf heb ze niet, maar mijn vader wel. Komt TT tegen den middag bij ons aan, dan zal ik U betalen." De agent schreef den jongen niet op, maar ging 's middags naar zijn vader, waar hij de 30 lei inde. Hij gaf den Jongen niet aan. Is dit niet het toppunt van corruptie? Ver dwijnt hier niet elk schandaal van hooge functionarissen? Een kind kent reeds de diepte van het moeras. Ministerpresident Bratianoe gelooft sterk genoeg te zijn, den strijd tegen deze pest aan te binden. Voorloopig evenwel niet tegen de corruptie in het algemeen, maai' tegen die ambtenaren, die de gelden van den staat ver duisteren en verkwisten. Aanleiding hiertoe gaf hem een advertentie; volgens welke in het beheer van de „Monitorul Oficial", d.i. het officieele blad van d. regeering, sedert jaren groote verduisteringen plaats vinden. Bratianoe gelastte een streng onderzoek en na eenige uren bleek, dat de advertentie in elk opzicht gerechtvaardigd was. De officier van justitie en de politie werkten dag en nacht aan het r.i.zicn van de boeken en van de briefwisseling van het blad en om te beginnen werd er vast gesteld, dat een bedrag van 50 millioen léi ontbrak. De uitslag van het onderzoek was vooral voor den directeur van de instelling, Tomescoe, bezwarend. Op zijn bureau joeg hij zich een kogel door het hoofd. In zijn afscheidsbrief bekende directeur Tomescoe, dat hij de ver- d'.iisteriug der gelden met de hulp van den hoefdkassier Petcoe ontvreemd had en voor een deel aan den algemeenen directeur Falconianoe ter üLttid gesteld had. Deze iwee heerschappen werden niet gear resteerd, maar slechts voor den duur van het onderzoek in hun betrekking geschorst. Eerst toen zooveel bezwarend materiaal zich tegen hen opstapelde, dat men de zaak verder niet met goed fatsoen kon verhalen, ging men tot hun arrestatie over en bracht men hen naar de gevangenis van Vacarest. De beide directeuren van de „Monitorul Oficial" stonden zelfs te Boekarest bekend als mannen van onaantastbare eer. Dat wil veel zeggen, want overigens staat iedereen als om- kooper bekend. Men hield hen voor millionairs, dia zich de luxe konden veroorloven, eerlijk te zijn. Falconianoe ./as een hartstochtelijk kaart speler, die dikwijls op één nacht eenige hon derdduizenden lei verspeelde. De echtgenoote 1?an Tomescoe getuigde voor de politie, dat ïalconianoe meer dan eens des nachts, als hij liet kaarten het geluk hem verliet, een bood schap om geld naar huis stuurde, opdat hij zou kunnen verderspelen. Tomescoe en Petcoe verspeelden het gesto- len geld niet. Zij waren meer practisch aange legd. Zij kochten huizen met het staatsgeld en verkochten deze met groote winst. Zij leidden een leven als een sprookjesprins en bezaten weelderige huizen te Boekarest en villa's te Sinaïa. In den laatsten tijd liep het evenwel met hun speculaties mis. Er moesten nieuwe bedragen van den staat gestolen worden om de verliezen ie dekken, de rest stelden zij den algemeenen êireeteur ter hand, opdat hij zou kunnen spe ren. De opperste leider van het instituut kon alleen dan zwijgen, waaneer hij zijn deel van het verduisterde geld kreeg. In een circulaire van den minister van finan ciën, Bratianoe, werden den rijks-administra ties van financiën gelast, binnen vijf dagen de vermiste vermogens van de gearresteerden op te sporen, opdat daarop beslag kon worden gelegd. Vlak vóór het aftreden van het kabinet- Avarescoe had de minister van binnenlandsche zaken, Goga, den algemeenen directeur Fal conianoe vier millioen lei voor de „Drisch", een propagandatijdschrift, ter hand gesteld. Thans wordt er naar gezocht, waar deze vier millioen lei zijn gebleven. Falconianoe was vroeger algemeen directeur aan het ministerie van binnenlandsche zaken, bezat hooge onder scheidingen, stond in de beste betrekkingen tot alle ministers, kortom hij was een invloed rijke persoonlijkheid. Nu zit hij in een gevan genis, waar alleen gevaarlijke misdadigers worden ondergebracht. Twee dagen vóór den zelfmoord van direc teur Tomescoe, had de kapitein Manea van de divisie van Craiova zich op een kerkhof in de nabijheid van Boekarest een kogel door het hoofd gejaagd. In een brief aan zijn vrouw schreef hij, dat hem op reis van Craïova naar Boekarest vier millioen aan schatkistgeld was afhandig gemaakt, welk bedrag hij niet kon bijpassen, waarom hij den dood zocht. Terstond werd te Craïova een onderzoek ingesteld en men constateerde, dat kapitein Manea II mil lioen lei verduisterd had. Terzelfdertijd ont dekte men in de prefectuur van Ilfow een verduistering door den komitaatsraad. De fraudegeschiedenissen stapelen zich se dert de arrestatie van Falconianoe dagelijks op, de Roemeensche kranten weten niet. welk geval zij het eerst zullen behandelen. Bij de staatsspoorwegen stelde men onlangs een scherp onderzoek in naar de handelingen met het geld. In de eerste plaats werd onderzocht, op welke manier men spocrwegmaterieel aan schafte. Naar verluidt, zou men nn reeds ver duisteringen over een fabelachtig bedrag op het spoor gekomen zijn. Hoe het bij de aankoopen vanwege den staat toegaat, blijkt uit een bericht aan de Boekares- ter „Cuvantul De minister var gezondheid Lupas, in het kabinet-Avarescoe werd door verschillende firma's in medische instrumenten omgekocht, opdat hij voor de ziekenhuizen nieuwe instrumenten zou aanschaffen. Minister Lupas bestelde dan ook bij verschillende firma's instrumenten ter waaarde van 560 millioen lei. Daaronder waren 10.000 keelspiegels en 184.000 injectiespuiten. „Cuvantul" merkt op, dat deze voorraden voor vierhonderd jaar toereikend zijn. Dit schandaal heeft de nieuwe minister van gezondheid ontdekt en hij heeft een ver volging tegen Lupas ingesteld. Met het oog op deze ten hemel schreiende toestanden bereidt de regeering een wetsont werp over de reorganisatie van de opperste rekenkamer voor en denkt op deze manier een krachtige contróle over de handelingen met de staatsgelden mogelijk te maken. Ik voerde hier steeds drie gevallen aan, waarin direct staatsgelden verduisterd en ver kwist werden. Tegen deze pest kan misschien een middel worden gevonden, ofschoon volgens mijn ervaringen zelfs het meest radicale mid del het na korten tijd zal afleggen. Veel gemakkelijker nog is de soort corruptie, zooals ik die met het geval van den veertien- jarigen jongen teekende. Een staat, welke zijn eigen kassen niet toevertrouwen kan aan zijn hoogste ambtenaren en waarin iedereen om koopbaar is, neen omgekocht wil worden, 'can zich er waarlijk niet over verwonderen, wan neer zelfs niet zijn koningin voor hem crediet kan vinden. Belangwekkende bijzonderheden De directeur-generaal van de „Aktien-gesell- schaft für Kohlenveredelung", dr. Pott, heeft te Essen een belangwekkende lezing gehouden over het probleem der gasvoorziening over lange afstanden in Duitschland over welke eenigen tijd geleden onze Berlijnsche correspondent een uitvoerige beschouwing wijdde. Dr. Pot wees erop, dat Duitschland kan re kenen op een uitvoer-overschot van 25 millioen ton aan kolen, d.i. ongeveer 20 pet. der geza menlijke Duitsche productie. Het totaal-bedrag van den Duitschen verkoop aan kolen, gas en eleetriciteit bedraagt thans ruim 4.6 milliard Mark bij een volksinkomen van ongeveer 50 millioen Mark. Het lichtgasgebruik bedroeg in 1925 ruim 3.2 milliard kub. M. Ongeveer de helft der Duitsche bevolking is op het oogen- biik nog niet van gasverlichting voorzien. De groote beteekenis van de „Ferngasversorgung" is hierin gelegen, dat binnen ruime grenzen willekeurige gasvolumen ter beschikking staan, waarbij de prijzen lager moeten zijn dan tot dus verre. Wat de technische uitvoering betreft, de lei dingen van de RheinischWestfalische Elek- trizitatswerke te Essen bezitten reeds een lengte van 260 K.M. de gasvoorziening over grootere afstanden vereischt slechts een ver hoogden gasdruk en uitbreiding der buisafme tingen. De tenuitvoerlegging is aldus gedacht, dat de verzorging direct van de afzonderlijke mijngebieden voor zoover deze gas kunnen leveren uitgaat en daarna de gezamenlijke gasleveranciers en -verbruikers in één groot verdeelingsnet worden opgenomen. In t Roergebied zonden Hamhorn tot Hamm een collectieve leiding gebouwd moeten worden, waarin door de afzonderlijke mijninstallaties het gas gepompt wordt. Deze leiding zal de as moeten volgen van het waterkanaal, dat het kolengebied doorsnijdt. Do zuivering van het gas en dergelijke procédés vinden plaats aan het uiteinde der collectieve leiding, waar dan tevens de gashouders en drukinstallaties moe ten worden aangelegd. Van het Roergebied uit is het volgende schema voor gasvoorziening gedacht: 1. een leiding, die via Bremen en Hamburg tot Liibeck en Kiel gaat, 2. een leiding, die over Hannover en Maagdenburg naar Berlijn leidt en vandaar uit tot Stettin verlengd kan worden; 3. een lei ding, die via Kassei en Thüringen naar Saksen loop en daar aansluiting krijgt met de Opper- en Neder-Silezische en de Saksische mijngebieden; 4. een leiding, die van den Rijn naar Hessen, Baden Württemberg en Beieren leidt. Door een later wellicht van het Saar- gebied uitgaande dwarsleiding, die ongeveer over Mannheim, Nurnberg, Leipzig, Berlijn en Hamburg loopt, worden de reeds eerder genteemde hoofdleidingen tot een grooten ring vereenigd. De capaciteit van een „Fernleitung", die b v over Hannover naar Berlijn met aftakkingen naar belangrijke gebruikspunten zon loopen, kan h(j 500 m.M. doorsnede en 30 atmosferen be- drijfsdruk in totaal een milliard kub. M gas per jaar bedragen. Van groote beteekenis voor de aangesloten steden is tenslotte de kwestie der veiligheid van een dergelijke gaslevering. BERLIJN, 29 September. (V.D.) De Berlijn sche politiepresident heeft voorloopig tien po li tie-officieren aangewezen, om eenige maan den bij groote Berlijnsche krantenöndernemin- gen in het bedrijf werkzaam te zijn. Doel is de politievertegenwoordigers met de behoeften der pers bekend te maken, zoodat zij bij groote demonstraties met de persvertegen woordigers overleg' kunnen plegen. De betrok ken officieren zullen een witten band met het opschrift „Pers" dragen. Ter gelegenheid van de a.s. Hindenburg- feesten zullen zij voor het eerst hun nieuwe functie uitoefenen. Een verklaring van Bethlen verwacht. BOEDAPEST, 30 September. (H.N.) Naar de Hongaarsche bladen melden, zal de minister president van zijn zomervacantie, die hij dit maal tot herstel van zijn gezondheid uitslui tend in den kring van zijn families op zijn landgoed te Innke heeft doorgebracht, in den loop der volgende week naar Boedapest te- rugkeeren, om zich weder met de leiding dei- zaken te belasten. De vice-president der regeeringspartij Al- masy, die dit bericht bevestigde, verklaarde, verder, dat de berichten ln sommige bladen, volgens welke er meeningsverschillen onder de leden der regeeringspartij bestaan, omdat een deel der partij een orienteering naar links wenscht, overdreven zijn. Men verwacht, dat de minister-president nog voor de heropening van het. parlement, dat midden October weer bijeenkomt, van een gelegenheid zal gebruik maken om over den algemeenen politieken toestand een verklaring af te leggen. Bijna tegelijk met Napoleon's zoon, die roem loos sterven zou in Weenen, werd te La Mure in Frankrijk, Petrus Julianus Eymard geboren als zoon van een kleinen olieslager. Trots den tegenstand van vader, die den zoon in de zaak wilde hebben, slaagde deze er ln de eerste be ginselen van het Latijn te leeren en vriende lijke seminaristen, die op vacantïe waren, ver beterden het werk, dat hij hun, in de door olie besmeurde schriften, ter inzage gaf. Zijn wankele gezondheid verborg zijn deugd en toe wijding niet en de bisschop legde hem de handen op en hij wist spoedig, dat hij in den nieuwen priester een uitstekenden pastoor had. Maar deze aarzelde weer niet zijn pastorie te verlaten, toen God hem tot het kloosterleven riep en hij schrok er ook niet voor terug om, toen hij jarenlang de eervolste ambten in de congregatie der Maristen bekleed had, een nieuwe congregatie te stichten, wier hoofddoel zijn zou: de aanbidding der plechtig uitge stelde Eucharistie door priesters en de ver meerdering der kennis van het geheim des geloofs onder de Katholieken. „Vivant nostri absque sui proprio: dat de onzen leven, los van eigen zelf", bepaalde hij in den regel, dien hij zijn volgelingen voor schreef, het doel van onze roeping is de dienst van Onzen Heer Jesus Christus, in den meest glorieuzen staat die hier beneden zijn kan: do plechtige en blijvende uitstelling van het Aller heiligste. Er kan geen hooger doel zijn: wij immers dienen den Heer rechtstreeks. Zoo werden degenen opgeleid van wie ver wacht werd, dat zij het Eucharistisch Tijk zouden verbreiden „socialiter per. totum mun- dum", in heel de wereldsche maatschappij. Frankrijk heeft zijn zonen verbannen: blij moedig nam Nederland ze op. Een bijna timide Fransche priester, pater dr. H. Bondringhin, begon een kwart eeuw, ge leden de stichting van zijn, inmiddels rJeds zalig verklaarden geestelijken Vader, in ons land bekend te maken en tot 1919 was hij de leider van hét Nederlandsche huis, dat zich jaren lang eenzaam verhief in de buurt Brakkenstein bij Nijmegen, niet ver van de plaats, waar in den loop der jaren de Heilig Landstichting verrees. Momenteel telt de Congregatie van het Aller heiligst Sacrament tweehonderd priesters, die verspreid zijn over vijf en twintig huizen in de beide Amerika's, Spanje, Italië, Zwitserland, België, Duitschland en Oostenrijk, terwijl te Jeruzalem een stichting wordt voorbereid. In Brakkenstein werd het kl-ooster in den loop der jaren sterk uitgebreid; een groote kerk, die onlangs tot rectoraat werd verheven, werd gebouwd en zooveel menschen vestigden zich rond het klooster, dat er een bewaarschool en een lagere school en een vereenigingsge- bouw werden gevestigd. Het klooster zelf is een centrum van be drijvigheid geworden: tien paters wijden zich aan de opvoeding van een zestigtal jongelui die zich voorbereiden tot het priesterschap. Met een twintig broeders en enkele theolo ganten wordt de altijddurende aanbidding der Eucharistie onderhouden. De paters gaan uit ter assistentie, geven tridua en preeken retrai tes. Ruim tweeduizend Nederlandsche priesters vereenigden zij in hun aggregatie van priester aanbidders en 1250 geestelijken maken deel uit van het „Eucharistisch Prlesterverbond". Indien de Eucharistische beweging in Neder land zoo'n verbazingwekkende hoogte heeft be reikt, dan mag de Brakkensteinsche klooster familie, die zoo bescheiden haar werk doet, toch zeggen: „quorum pars magna ful". Zij heeft niet h-et minst gedaan /oor de versprei ding der allerhoogste devotie in ons land en op haar zilveren feest mag haar dien lof niet worden onthouden door Katholiek Nederland VENIZELOS ZIEK. Uit Athene wordt gemeld, dat een specialist naar Kreta is ontboden om Venizeloe te onder- die aan aderontsteking lijdt. Zijn toestand is slecht. UITGIFTE 920.000 7 pCt. Ie HYP. OBLIG. Arnold Gllissen's Bank bericht, dat zij de inschrijving op 920.000 7 pCt. Ie Hypothecaire Obligaties ten laste van het Hongaarsch Katho liek Fonds voor Eeredienst openstelt op Donder dag 6 October 1927, tegen den koers van 97 pCt, vermeerderd met rente van 1 Augustus tot den dag van betaling. De betaling der toegewezen obligatiën niet bijberekening der rente vanaf 1 Augustus moet geschieden ten kantore van ondergeteekende op Maandag 10 October tot Vrijdag 14 October 1927, tegen overgave der obligatiën. De leening is volledig gegarandeerd voor aflossing en rente door de Kon. Hongaarsche Regeering. Het Hongaarsch Katholiek Fonds voor Eere dienst, hetwelk rechtspersoonlijkheid bezit, werd in den loop der achttiende eeuw door Koningin Maria Theresia in het leven geroepen, teneinde te dienen tot oprichting en ondersteuning van theologische instituten, parochies en het stich ten van kerkelijke gebouwen. In de oorlogs- en na-oorlogsjaren waren ver schillende Kerkelijke instellingen niet in staat, de hoog noodige verbeteringen of vernieuwingen aan te brengen en waar vele dezer instellingen geld wenschten op te nemen, heeft de Regeering zich tot het Hongaarsch Katholiek Fonds voor Eeredienst gewend, met het verzoek deze aan gelegenheid centraal te regelen. Te dien einde gaat het Fonds thans 'n leening aan groot 2.840.000 De leening draagt 7 pCt. rente 's jaars, betaal baar halfjaarlijks op 1 Februari en 1 Augustus van eik jaar. Z.y is verdeeld in 2500 obligaties van 1000 en 680 obligaties van 500 ieder. Hoofdsom en rente zijn te Amsterdam en te Rotterdam betaalbaar in I-Iollandsche guldens, zonder aftrek van eenige tegenwoordige of toekomstige Hongaar sche belasting. De leening zal geleidelijk worden afgelost. De eerste aflossing heeft plaats in 1928 en de laatste in 1962. Het Hongaarsch Katholiek Fonds voor Eere dienst behoudt zich het recht voor, op of na 1 Augustus 1932 de leening geheel of gedeeltelijk pari af te lossen. Zoo pas is de strijd gestreden tusschen de leiders der S.D.A.P. en den socialistischen mijnwerkersbond In Limburg. Een commissie vanwege de hoofdbesturen van S.D.A.P. en N.V.V. ingesteld moest een einde maken aan den broederstrijd: de secre taris van de S.D.AjP. werd als de hoofd schuldige aangeduid en hem werd bevolen zich voortaan koest te houden. Als bezoldigd secre taris werd hij afgezet; om niet totaal broode loos te zijn, mag de man lid van den Raad van Heerlen en van de Provinciale Staiten van Limburg blijven. En nu kan de organisator van den rooden mijnwerkersbond weer aan den slag. Natuur lijk niet om eerst OTde te scheppen in eigen huis, waar zoo geruzied is, maar om te smalen op Limburg, waar „de zwarte terreur" heerscht. De heer v. d. Bilt moest zijn trouwen „Volk"- lezers en den grooten bonzen der partij eens vertellen, welk een geweldigen landdag de S.D.A.P. te Sittard had gehouden. Hij kon er intussehen bij vertellen, dat de mooie platen waren afgescheurd of overplakt (daar hebben elders de katholieken ook last van en de boven-Moerdijksche socialisten verstaan dit vandalen-weTk óók uitstekend) en dat de geestelijkheid aan de katholieken verbood naar de socialistische meeting te gaan. Wat heel logisch is Waar de socialisten haas zijn, laten zij tegenstanders niet aan het woord, terroriseeren ze (Weenen) verbannen ze (de Karthuizers te Grenoble) of slaan ze dood (Mexico). De katholieke burgemeester en de katholieke politie te Sittard is nog zoo onpartijdig, dat de schrijver in „Het Volk" erkennen moet: „Voor dezen hebben wij niets dan lof". Maar dan i-s er nog iets anders, iets heel verschrikkelijks gebeurd Een socialistisch arbeider, die met zijn zoontje aan de roode be- tooging had deelgenomen, kreeg van den hoofdonderwijzer der katholieke school 't vol gend schrijven: 't Is naar mijn meening met 't karakter en den naam onzer school in strijd, dat een onzer leerlingen, uw zoon Adolf, als deelge noot of manifestant meeloopt in een socïalis- tischen optocht. Daarom heb ik 't bestuur voorgesteld, den jongen van onze school te verwijderen, 't Bestuur zal daaromtrent niet direct een beslissing nemen. Indien u even wel mij schriftelijk geeft, dat zoo iets niet meer zal gebeuTen en dat u ons ten volle medewerking verleent, om den knaap katho liek op te voeden, wat uw plicht is zoo goed als de onze terwijl u ons tevens machtigt dat op school hekend gemaakt wordt nw veranderde zienswijze in dit op zicht waar immers een openbare ergernis werd gegeven dan zal ik mijn advies aan 't bestuur intrekken. Verder houdt u er zich a.u.b. van over- tuigd, dat èn 't bestuur èn ik zelf alleen principieel tot dergelijke krasse maatregelen overgaan. Met onze waardeering ten uwen opzichte of betreffende het kind zou 't veel eer overeenkomen dat we hem op school houden. En ook voor z'n eigen opvoeding geloof ik ook en n zult 't me niet kwalijk nemen, dat ik dat zoo vrij schrijf dat 't veel heter zon zijn, als niet altijd een openlijke gaping bestond tusschen z'n huis- opvoeding en die in school. We willen er toch heide den hesten mensch van maken. Hoogachtend, Uw. dw. dn. S. SNEL. Die hoofdonderwijzer heeft gróót gelijk. Hij behoeft het karakter van zijn school niet te laten verkrachten door een sociaal-democraat, die, tot ergernis van alle katholieken in zoo'n kleine plaats, met zijn jongetje in een socia listische manifestatie gaat loopen. Ieder wel denkend mensch zal van oordeel zijn, dat die vader zijn jongen öf naar een openbare school moet sturen öf, als hij katholiek onderwijs voor zijn kind weneeht, niet rechtdraads tegen de leiding der onderwijzers in moet gaan. Men moet klaarblijkelijk socialistisch pro pagandist zijn om dit niet te zien. „Onze opmarsch zal niet tegengehouden wor den", verklaart de schrijver in „Het Volk". ,,Met kracht zal in den komenden tijd door onze werkers worden aangepakt om onze ba- weging uit te bouwen. Hiervan kunnen onze belagers zich verzekerd houden". Nu dat wordt tijd ook De katholieke mijn werkershond won in een half jaar 1500 leden ©n telt er nu 4500. De meeste mijnwerkers schijnen in te zien, dat zij tot dusver in de roode organisatie alleen hebben betaald veor twisterijen tusschen goed-bezoldigde bestuur ders, die nooit positief werk van eenig belang voor de mijnwerkers tot stand brachtén. Geen wonder, dat een dezer helden nu zijn tekort aan succes' tracht te vergoeden door een niets-zeggend schandaal-berichtje over „de zwarte terreur" in Limburg. Zoo wordt de aandacht der snuggere broeders vanzelf af geleid van de voortdurende herrie in eigen huis. Men is niet tevreden Hei Comité van Actie der Samenwerkende Bonden van oud-militairen van Land-, Zeemacht en Koloniën heeft aan de Tweede Kamer oen adres gericht, waarin vastgesteld wordt, dat de tegenwoordige steunregeling hoogst onbevre digend werkt, dat ue financieele toestand van het Rijk in sterke mate is verbeterd, in ver band waarmede het verwondering moet wek ken, dat geen uitvoering wordt gegeven aan de belofte, in 1924 dcor de regeering bij monde van den minister van Binnenlandsche Zaken gedaan. Dit wordt te meer betreurd -zegt het adres door de gepensionneerden van land en zeemacht, waar toch bereids voor de ge- pensionneerde oud-militairen van Koloniën een verhooging is tot stand gekomen. De eerstvolgende openbare vergadering van de afdeel ing van den Raad van State voor de Ge- sohtWen van Bestuur zal worden gehouden op Woensdag 5 October 1927, des voormiddags te 10.45 uur. LAGER LANDBOUWONDERWIJS. Te Delft is een vergadering gehouden, welke ook door burgemeesters van omliggende gemeenten werd bijgewoond, om tot de oprich ting te komen van een lagere landbouwschool voor Delft en omstreken. Bereide is een ver- eenigiug opgericht tot het bevorderen vain het lager landbouwonderwijs in bedoeidle streek. HET ALGEMEEN MIJNWERKERSFONDS. Een ongunstige toestand. REGEERINGSONDERZOEK GEVRAAGD Door den heer Drop zijn aan den Minister van "Waterstaat de volgende vragen gesteld: 1. Heeft de Minister, kennis nemende van het verslag van het Algemeen Mijnwerkers- onds, gezien, dat de uitgaven der ziekenkassen de inkomsten belangrijk overschrijden, nl. over 1926 met een bedrag van 252.724.43. H. Weet de Minister, dat dit verschijnsel zich ook over 1927 voordoet, doordat bij voor- Februari 1927 de bijdragen 134.030,44 en de uitkeeringen 182 567 99 waren, tekort alzoo 48.537,55 over één maand? III. Is het den Minister bekend, dat blijk baar met het oog op dezen ongunstigen toe stand het bestuur van het Algemeen Mijnwer kersfonds ter behandeling heeft een concept regeling voor uitkeeringen aan „fondsleden, die blijvend ongeschikt voor mijnarbeid worden verklaard", en wil de Minister mededeelen, welke verandering ln de ondersteuningsroge- nngen voor de betrokken arbeiders van de in voering van deze concept-regeling het gevolg zou kunnen zijn? IV. Is de Minister niet van oordeel, dat de in vraag I en II bedoelde feiten voldoende aan leiding geven om ten spoedigste te doen onder zoeken, welke maatregelen behooren te wor den genomen om de basis van het Algemeen Mijnwerkersfonds op dit punt te verbeteren zon der de rechten der verzekerden aan te tasten V. Wil de Minister bij zulk onderzoek oolc doen nagaan of wellicht scherper doorgevoerde mechanisatie de verhooging van het aantal ziektegevallen, ziektedagen en uitkeerincsbe- dragen bevordert? VI. Is de Minister in het algemeen niet van oordeel, dat op een zoo belangrijk fonds als het Algemeen MijnwerkeTsfonds de invloed der Regeering, grooter behoort te zijn clan deze thans is? LANDBOUWBEDRIJFSSTELSELS. Ambtsaanvaarding prof. dr. ir. G. Minderhout!. Gister heeft de prof. dr. ir. G. Minderhoud mei een rede ov-er .Landbouwbedrijfsstelsels", het ambt van hoogleeraar in de landhuishoudkun de aan de Landbouw Hoogesehool aanvaard. Spreker wenschte zich bij de aanvaarding van zijn ambt nog niet vast te leggen met be trekking tot de grenzen, welke aan zijn leervak naar zijn meening moeten worden gesteld, noch ten aanzien van de richting, waarin het werk van zijn voorganger zou moeten worden voort gezet. Wel stond voor hem vast, dat aan de economie als grondslag voor de landbouwwe tenschap meer aandacht diende te worden ge schonken. Met voorbeelden uit de ontwikkelingsgeschie denis van den landbouw in verschillende dee- len van het land werd aangetoond hoe op de bedrijfsstelsels, die als de moest doelmatige moeten worden beshouwd, niet alleen natuur kundige, doch vooral ook economische factoren invloed nitoef-snen. Kennis van den invloed van elk dezer facto ren op de meest rationeele combinatie van be drijfsmiddelen is daarom voor eiken landbouw- kundigen ingenieur noodzakelijk om vruchtbaar werk te kunnen verrichten. Bij de studie van bedoelde invloeden stuit men echter telkens op het feit, dat het land bouwbedrijf een één en ondeelbaar geheel vormt, waarvan de verschillende bedrijfstak ken geenszins zelfstandig zijn. De meeste landbouwbedrijven in Nederland zijn van een zoodanige gecompliceerdheid, dat een splitsing in onderdeelen en onderzoek van de vraag, of elk deel in de juiste verhouding tot het resultaat van hot geheel bijdraagt, zelfs voor een deskundige meestal ondoenlijk is. Bepaald gevaarlijk is dergelijk werk, indien het geschiedt door personen, die niet voldoen de het wezen van den landbouwer kennen en niet in staat zijn het betreffende landbouw bedrijf in zijn geheel te overzien. De studie van het vraagstuk der meest doel matige combinatie van bedrijfsmiddelen bij de verschillende economische en natuurkundige omstandigheden, waaronder de landbouw in ons land wordt uitgeoefend, moet naar spre kers meening worden begonnen met een on derzoek naar den invloed, dien iedere factor op zichzelf beschouwd alle andere omstan digheden daarbij dus gelijk gedacht op het landbouwbedrijf moet uitoefenen. erslag van het Bouwbureau. Verschenen iB het verslag van de verrichtin gen van het Bouwbureau „Watersnood", Inge steld in verband met de gevolgen van den watersnood in den winter van het jaar 1926 in de provincie Gelderland. In totaal bleken ongeveer 4000 woningen en gebouwen beschadigd, resp. vernield. Als som van de eerste globale taxaties werd een bedrag van plm. 4.000.000 aan schade opgegeven, welk bedrag later, toen het ge bied drooggeloopen was en de vernielde ge bouwen beter konden worden bereikt, prac tisch terugviel tot ongeveer 3.000.000. In ver band met de gevolgde werkwijze, waarbij de schade aan ondergeschikte gebouwen werd ge ëlimineerd en het feit, dat beter-gesitueerden buiten de schadeloosstelling vielen, kon ten slotte met een bedrag van ongeveer 2.500.000 worden volstaan. Naar gelang de taxaties vorderen, kon een aanvang worden gemaakt met het aanbesteden van de herstellingen, nadat van de zijde van de Algemeene Vereenigde Commissie bericht was ontvangen, dat hiertoe kon worden over gegaan voor schadebedragen beneden 1000. Beschikbaar werden gesteld 250 noodwonin gen, waarvan de bouwkosten bedroegen 211.249.70. In 36 gevallen en voor een totaal van 7.830.27 werd bijgedragen Ln de bouw kosten van noodverblijven, welke door de be volking zijn gebouwd. In totaal werden in de verschillende gemeenten 3600 herstelgevallen behandeld, waarvoor 1.045.460.15steun werd toegekend. In totaal werden 290 "nieuwe woningen gebouwd, waarvan 169 op eigen terrein herbouwd en 210 op nieuw terrein. De bouwkosten hiervan bedroegen 998.098.28. Blijkens de liquidatie-rekening van het financieel verslag was er ee^Baldo van 13.888.34.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 6