DAGBLAD VOO/? SCHIEDAM OMSTREKEN. 50ste Jaargang Maandag 3 October 1927 No. 14980 Mt nummer bestaat uit drie bladen STADSNIEUWS KLOEK EN KLAAR EERBIED IN GODS HUIS ONDERWIJSKWESTIES DISTRICTS ARBEIDSBEURS SINT LIDUINA-PATRONAAT OPENBARE LEESZAAL VERKEERSSTREMMING aangereden ZILVEREN JUBILEA S. M. V. „SYMPHONIA" AANRIJDING AGENDA. BEURS VAN SCHIEDAM Moutwijn KUNST-AGENDA. TE ROTTERDAM ARME TAARTJES BURGERLIJKE STAND VOETBAL EXCELSIOR 1—D. H. L. 1 7—2 UWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bnieao KOEMARKT 4, SCHIEDAM. Telefoon Inteicommosaal no. 88085 Postbus no. 39 ABONNEMENTEN; per 8 maanden ƒ325. per maand 10, per week 25 cent Franco per post f 3.75 per kwart Afzonderlijke nummers 6 cl Puslchèque en Girodienst 81440 AdverlenliSn15 regels ƒ1.65. Elke regel meer 30 ct. Reclames (usschen den (ekst 60 ct, per regel. Kleine advertenties: 30 woorden 25 ct elk woord meer 5 ct tot een maximum van 60 woorden. Kabouter-advert. 5 reg. ƒ0.60,10 reg. ƒ0.76, 16 reg. ƒ1. Incassokosten worden berekend Ij ra tis-Ongevalien verzekering 500 bij overlijden dooreen ongeval; ƒ500 bij verlies van beide handen, voeten of oogen; ƒ250 bij verlies van één hand, één voet of één oog; ƒ150 bij verlies van een duim; 75 bij verlies van een wijsvinger; 50 twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. De nitkeeringen ingevolge deze verzekering zijn herverzekerd bij de Nieuwe HAVBank, Lange Haven 103, Schiedam. Hoe men ook oordeelt over de annexatie- oftewel opslokkingsvoorstellen van onzen grooten nabuur, of men uit een oogpunt van algemeen belang die voorstellen be jubelt of verafschuwt, of men ze uit enger eigenbelang verwerpt of accepteert, ieder, voor- of tegenstander zal moeten erkennen dat kloek en klaar het dagelijksch bestuur van onze gemeente er stelling tegen heeft genomen. We zullen het stuk van burgemeester en wethouders, die fel zich tegen de Rotter- damsche annexatiepogingen verzetten, niet op den voet volgen Er zal in de toekomst nog ampel gelegenheid zijn om er op terug te komen. Slechts moge hier een enkel punt nader worden naar voren gebracht, En dan zien we hoe de vinger wordt gelegd op wat we zouden kunnen noemen de „vitium originis" van de Rotterdamsche plannen, de fout in het uitgangspunt, welke door iederen niet-Rotterdammer als een tactloosheid moet worden aangevoeld, de eenzijdigheid van het Rotterdamsche voor stel De annexatieplannen zijn opgesteld uitsluitend van Rotterdamsch standpunt bezien. Voor Rotterdam resulteert blijkbaar bet algemeen belang in Rotterdam's belang. In Rotterdam is men uitgegaan van de gedachte, dat voor de belangen van Rotter dam andere belangen hebben te wijken. Het gaat er niet om of die belangen met de Rotterdamsche strijdig zijn, men heeft zich slechts afgevraagd of die belangen wellicht niet in de toekomst met de Rotterdamsche strijdig zouden kunnen worden. En om dat te voorkomen heeft men niet den weg aan gegrepen van het overleg, een overleg waar toe men dezerzijds volgaarne bereid zou zijn geweest, doch eischt men niet minder dan een volledige inlijving van die gemeen ten met wier belangen de Rotterdamsche te eeniger tijd wel eens in conflict zouden kunnen komen. Gesteld, dat op den duur door de zestien gemeenten welke Rotterdam geheel of ge deeltelijk wil inlijven, een annexatie niet z°u zijn te ontkomen, dan toch heeft Rotter dam door zijn wijze van optreden veel sympathie verspeeld, welke het aan zijn Plannen dienstbaar had kunnen maken, Een gemeentebestuur dat nog eenig zelfrespect bezit, duldt niet dat het op een goeden dag door een ander gemeentebestuur, met welk bet wettelijk volkomen gelijk staat, met bautain gebaar opzij wordt geschoven; een gemeente waar men nog iets voelt voor in eeuwen gegroeid en tot, historie ge worden is, duldt niet dat anderen over baar traditie en haar historie heenloopen, als iets wat men met ruwe klompen ver trapt. Rotterdam zegt dat met samenwerking biets is te bereiken, maar heeft het eerlijk naar zulk een samenwerking getracht? Heeft het plannen uitgewerkt omtrent het geen het. in meer nabije toekomst van en b'j zijn huren denkt noodig te hebben, en beeft het bij die buren navraag gedaan of en in hoeverre met zijn wenschen rekening z°u kunnen worden gehouden? Heeft het ernstig onder de oogen gezien, ot niet zijn eigen belangen in een weldoor dacht streekbelang waren onder te brengen? Heeft het er zich van vergewist of de in de Troonrede aangekondigde vergemakke lijking van samenwerking wellicht niet aan de grootstad prerogatieven zal verleenen, Welke in uegen van de tien gevallen ieder argument voor annexatie zouden kunnen ontzenuwen? Dat is het pijnlijke in wat B. en W. van Rotterdam voorstellen, niet zoozeer hetgeen Zc voorstellen, maar de wijze waarop, alsof de zestien te annexeeren gemeenten slechts een quantité négligeable zijn, iets wat men ^erwaarloost, waar men geen rekening mee boüdt, dat geen gewicht in de schaal legt. °or Rotterdam hebben we eenvoudig te Wijken. Samenwerking, overleg, ze zijn over bodig. Er ontbreekt nog slechts aan, dat bet ons met Goethe's „Erlkönig" toevoegt: »Und bist du nicht willig, so brauch ich Gewelt." We raden ieder aan, het kloeke, heldere betoog van B. en W. onzer gemeente aan dachtig te lezen en te overwegen. Niet op- dot daardoor wellicht voorstanders van unnexatie tot tegenstanders zouden worden Kemaakt, maar opdat ieder wel beseffe, dat 200 wij ooit Groot-Rotterdammers moeten Worden, het niet dient te geschieden op e°" wijze als Rotterdam zich voorstelt, vol- DE ACHTERZIJDE VAN HET NIEUWE GEBOUW van den Postcheque- en Girodienst te Amsterdam begint baar voltooiing te naderen. Men is al druk bezig met het wegbreken vau den steiger, gelijk men op de foto ziet. GOUDEN COLLECTANTENJUBILé Zondag a.s. zal het vijftig jaar geleden zijn, dat de heer H. Yoorwald het secretariaat aan vaardde van het collectantencollege „St. Hle- ronymus Aemilianus" van de kerk van O. L. Vrouw Visitatie aan de Nieuwe Haven, welk secretariaat hij sindsdien onafgebroken een halve eeuw lang heeft vervuld. Om half acht zal dien dag een H. Mis wor den opgedragen voor de overleden en levende leden van het collectantencollege, terwijl de Ploogmis van half elf zal worden opgedragen tot Intentie van den jubilaris. Deze zal in het gebouw van Musis Sacrum Lange Haven 115, op den dag van zijn zeld zaam jubileum van 1 tot 3 uur gelegenheid bieden hem te komen gelukwenschen. Op de jongste bijeenkomst van „Eerbied in Gods Huis" werd hulde gebracht aan den heer G. J. Markus, voorzitter van de vereeniging, welke hij door zijn voorbeeld en beleid tot grooten bloei heeft gebracht, en zulks naar aanleiding van zijn 25-jarig jubileum als col lectant in de Sint Janskerk. Toen de jubilaris ter bijna voltallige verga dering kwam, werd hij verwelkomd door den heer M. Verdoes, secretaris, die in hartelijke bewoordingen het pubilé van den voorzitter memoreerde, hem een blijvend souvenir over handigde en den wensch uitsprak, dat hij onder Gods zegen eenmaal ook zijn gouden collectan- tenjubilö zou mogen herdenken. De heer Markus dankte in eenige welgeko zen woorden voor het keurige cadeau en voor de hartelijkheid die hij mocht ondervinden, en hij vertrouwde dat de hand, die tusschen hem en de leden van „Eerbied in Gods Huis" bestond, steeds even hecht zou blijken. Vervolgens werd het 15-jarig bestaan van de vereeniging besproken, dat in November a.s. zal worden herdacht. De secretaris herinnerde aan de lustra, welke reeds zijn gevierd, schet ste daarbij in het kort, hoe Katholiek Schiedam steeds sympathie voor „Eerbied in Gods Huis" getoond heeft, en gaf uiting aan zijn vertrou wen, dat ook nu weer van deze sympathie zou blijken, nu de vereeniging voor groótere uit gaven staat en er geen geld in kas is. Bereids werd een commissie gekozen, om de voorberei dende werkzaamheden ter hand te nemen. Nadat de voorzitter de leden had opgewekt, trouw de oefeningen van de Octohermaand mee te maken, sloot hij met den Christelijken groet de bijeenkomst. Op vereerend verzoek deelen we gaarne mede, dat de artikelen, welke wij aan onderwijskwes ties hier ter stede hebben gewijd, niet op insti gatie van de St. Willibrordusstichting geschre ven zijn. De St. Willibrordusstichting als zoo danig en de leden individueel waren er zelfs onkundig van. Wat eigenlijk vanzelf spreekt. Immers de St. Willibrordusstichting staat in voortdurende relatie met het gemeentebestuur, zoodat wij ons wel hebben gewacht, haar In aangelegenheden te betrekken, die dan haar verhouding met de gemeente wellicht zouden kunnen bemoeilijken. ZILVEREN COLLECTANTENJUBILé Gisteren herdacht de heer C. J. Markus, een der oudste en trouwste collectanten van de St. Janskerk, den dag, waarop hij voor 25 jaar lid werd van het collectantencollege der parochie. Voor de plechtige Hoogmis, welke te zijner intentie werd opgedragen, werd de jubilaris door het bestuur van het collectantencollege per auto van zijn woning afgehaald. Na de H. Mis werd hij door den zeereerw. heer pastoor Ligthart namens de paters en de kerkmeesters gecomplimenteerd en werd hem het gebruikelijke couvert overhandigd. Vervolgens werd hij toegesproken door den voorzitter van het collectantencollege, den heer N. Vlek, die hem onder hartelijke bewoordin gen een gedachtenisoorkonde en een gouden horlogeketting aanbood. 's Middags werd ten huize van den jubila ris een drukbezochte receptie gehouden. Een groot aantal bloemstukken en felicitaties gaf mede blijk van de sympathie, waarin zich de jubilaris verheugt. Op 31 Augustus 1927 stonden ingeschreven 993 werkzoekenden. Het aantal ingeschrevenen in den loop der maand September bedroeg 509; afgevoerd wer den in dezelfde maand 343 inschrijvingen; het aantal plaatsingen bedroeg 104, zoodat op 30 September nog ingeschreven stonden 1055 werk zoekenden. Ten gevolge van onvoorzien gebrek aan lo kaliteit moet het bestuur van bovengenoemd patronaat van de Frankelandsche parochie mededeelen, dat tot nader aankondiging de les sen in Godsdienstleer en Algemeene Ontwik keling worden uitgesteld. Het is jammer, maar noodzaakt dwingt. Gehoopt wordt met mede werking van anderen spoedig dit gebrek weer te kunnen opheffen. De lessen in eostaumnaaien, fraaie en nut tige handwerken en waschhehandeling gaan door op de tijden en in de lokalen, zooals op den openingsavond is afgekondigd. komen in strijd met ons gerechtvaardigd eergevoel als vrije gemeente, om te worden een aanhangsel van Rotterdam te zijnen gerieve. De openbare leeszaal en bibliotheek werd in de afgeloopen maand bezocht door 2100 per sonen. Uitgeleend werden 1745 kinderboeken, 2021 studiewerken en 6552 romans, totaal 10.318 boekwerken. Het boekenbezit was 17.833. Het aantal houders van leeskaarten bedroeg 2287. Hedenmorgen heeft aan de Lage Brug te Overschie een schip bekneld gezeten, zoodat de brug niet meer kon worden gesloten. Het verkeer ondervond van het geval groote belem mering. O.a. stonden een 150-tal auto's op de opheffing van de verkeersbelemmering, welke ruim een uur duurde, te wachten. Gisteravond werd mej. J. z., wonende van Beverenstraat, op den hoek van de Gerrit Verboonstraat en de Lange Haven aangereden door een luxe-auto van den garagehouder B. aan de Burgemeester Knappertlaan. Door het spatboïd van den auto werd de dame aan het rechterbeen zoo ernsifig Seraakt, dat zij niet in staat was te loopen. Door de politie werd ze de woning van dr. de Leeuw aan de West- vest binnengedragen, op wiens last ze later per auto naar huls werd vervoerd. Gisteren herdacht de heer J. Scbmiermann, kunstschilder, men herinnert zich o.a. zijn fraaie gedachtenisprentjes hij de laatst gehou den missie den dag, waarop hij voor 25 jaar in het huwelijk trad. Aan de indertijd gehouden St. Liduina-ten- toonstelling had de heer Schmiermann een werkzaam aandeel. Het bestuur van het jon genspatronaat van de Singel-parochie en het St. Liduina-comité tellen den heer Schmier mann onder hun leden, zoodat het hem begrij pelijkerwijze gisteren aan belangstelling niet heeft ontbroken. Zaterdag 1 October j.l. vond onder groote belangstelling de herdenking plaats van het feit, dat de heer C. Goor 25 jaar geleden bij de firma P. Hoppe, alhier, in functie trad. Reeds 's morgens vroeg stroomden schitte rende bloemstukken van alle kanten toe, zoodat het kantoor weldra in een lusthof was herscha pen. Het aantal was wel zoo groot, dat 's mid dags een speciale bestel-auto gerequireerd moest worden om de bloemen naar het huis van den jubilaris te kunnen vervoeren, waar er ln- tusschen ook nog verscheidene waren aan gekomen. Verder was het aantal gelukwenschen zoo wel per telegram als per brief enorm en was wel een bewijs van de hoogachting, welke men den heer Goor toedraagt. De directie-leden van het hoofdkantoor te Amsterdam waren persoonlijk naar Schiedam gekomen om den heer Goor te huldigen, het geen in bijzijn van het geheele personeel plaats vond. Het oudste lid der firmanten, de heer H. J. A. Hoppe, gaf in welgekozen woorden uiting aan de tevredenheid en de waardeering voor het werk van den chef van het kantoor te Schiedam. Hij vergeleek den toestand van 25 jaar geleden met nu en kon niet anders dan tot de slotsom komen, dat er te Schiedam heel wat gepresteerd was en de jubilaris daarop zijn persoonlijk stempel had gedrukt. De heer Hoppe sprak dan ook namens de directie de hoop uit, dat de heer Goor nog lang het bewind op het Schiedam-kantoor zal voeren, daar dit de firma slechts ten goede zal kunnen komen. Verder deelde de heer Hoppe mede, dat als blijk harer waardeering de directie gemeend heeft een geschenk naar het huis van den ju bilaris te moeten zenden. De heer Visbeek, als oudste van het kantoor personeel daarop het woord nemende, bood den jubilaris als blijk van hoogachting en de aan gename wijze waarop onder de leiding van den heer Goor steeds gewerkt wordt, namens het gezamenlijk personeel een bureau-stoel aan. Nadat de eerewijn was rondgediend en de heer Goor voor de waardeerende toespraken en de gegeven cadeaux zijn hartelijken dank had uitgesproken, bleef men nog eenigen tijd gezellig bijeen en werden intusschen eenige foto's genomen. In den namiddag vond daarna te Rotterdam nog een gemeenschappelijk diner plaats, aan geboden door den jubilaris aan het gezamen lijk personeel met hunne dames, waarmede deze dag, welke zoowel voor den jubilaris als zijn gezin en het personeel onvergetelijk zal zijn, werd besloten. Zaterdag was het eveneens 25 jaar geleden, dat de heer A. Bergkotter als haas in dienst trad van de firma C. Meyer, distilleerderij „de Palmboom". Hoewel de firma een drietal jaren geleden in een N. V. werd omgezet en derhalve de heer Bergkotter eigenlijk niet al dien tijd hij dezelfde firma in dienst is geweest, heeft men toch den dag niet ongemerkt willen laten voorbijgaan. Te zijnen huize werd de jubilaris gecomplimenteerd door directie en personeel, waarhij hem van de zijde der directie een salon ameublement en namens het personeel een divan met kleed werd aangeboden. Ook van andere zijden mocht de jubilaris veel belangstelling ondervinden, blijkend o.a. uit bloemstukken, gelukwenschen en anderszins. Zaterdagvond gaf bovengenoemde vereeni ging haar eerste winterconcert in Musis Sacrum. Begonnen werd met twee nummers n.l. de Symphonia-Marsch en Largo van Han del. Onder leiding van den heer J. Kraan, die voor 't eerst den dirigeerstok zwaaide, werden deze nummers naar behooren uitgevoerd; voor al het Largo van Handel, dat voor mondhar monica veel uithoudingsvermogen vereischt. Hierna traden achtereenvolgens de heer L. de Bruin en mevr. Remmerswaal op, die al dade lijk met hun liederen de stemming bij de aan wezigen er in brachten. Het bekende Hakkert- strijkje, dat hier zeer gewild is, zorgde tus schen de nummers voor de gezellige muziek. De duo's, uitgevoerd door mevr. Remmers- waal en La de Bruin, werden op zoo'n sublieme wijze uitgevoerd, dat de zaal daverde van het applaus. Het eerste concert van „Symphonia" is dan ook een waar succes geworden, zoodat het t9 hopen is, dat bij een tweede concert de zaal van Musis Sacrum te klein mag blijken. Hedenmorgen had op den Broersvest een aan rijding plaats tusschen een zand- en een tent wagen. Deze laatste, waarin vier personen wa ren gezeten, sloeg om, waarbij de inzittenden uit den wagen weTden geslingerd. Met enkele weinig beteekenende schaafwonden en met den schrik kwamen allen vrij. 's Maandags, repetitie Muziekgezelschap St. Ambroslus, 8 uur, R.K. Volksbond. Iederen Maandagavond clubavond R. K. Dam club I. D. O., Patronaatsgebouw Lange Ha ven; aanvang 8 uur. Iederen Dinsdagavond clubavond R. K. S. J, „Excelsior". Gebouw R. K, Kring. Dinsdags: repetitie R.K. Mannenzangvereenl- ging St. Caecilea, half 9, R. K. Volksbond;] bestuursvergadering R. K. Metaalbewerkers- bond „SL Eloy", Gebouw R. K. Volksbond. St. Joris Doele, Stedelijk Museum. Qeopemi eiken Zaterdag van 25 uur. Zaterdag 8 October Feestavond Schiedamsche Zwemclub, half 8. uur, gebouw R. K. Volksbond, Lange Haven. Zondag 9 October Soirée amusante van de R. K. Tooneelver» eeniging St. Servatius. Gebouw R. K, Volks bond, Maandag 10 October Feestelijke herdenking vierde lustrum van „Katholiek Leven". Gebouw Musis Sacrum)] aanvang 8 uur, SCHIEDAM, 2 Oct. Officieele noteefring" van de Commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn 46 pet. ƒ15.50. Namens de commissie voor de noteering H. J. JANSEN. Spiritus SCHIEDAM, 2 Oct. Men noteejrt voor melasse spiritus 100 pet. ƒ34.— per H.L. Ruwe graansplritus 60 pet. ƒ17.— Per H.Ii Spoeling Noteering van de Coöp. Vereen. „Schled, Spoellngvereeniging". Heden 1.90 per ketel. 3 Oct.: Groote Schouwburg, Opera Beatrijs, 8 uur. Zuiderkerk (Glashaven), concert Dresdener Kreuzchor, 8 uur. 4 Oct.: Tivoli-Schouwburg, De Pastoor van Neuvillette (Nw. Rott. Tooneel), 8 uur. 7 Oct.: Groote Schouwburg, Hofjoden (Rott. Hofst.tooneel), 8.15 uur. Dagelijks: Circus-Schouwburg, De onbe kende soldaat (Spree-gezelschap), 8 uur (voor, volwassenen). BioscopenGoedgekeurde programma's tot en met Donderdag 6 dezer in: Thalia (voor volwaasenen)Royal (voor volwassenen)Cor so (voor volwassenen). Zaterdagmiddag omstreeks 12 uur had op den hoek van de Broersvest en het Heerenpad een aanrijding plaats tusschen de wielrijders A. K., een bankethakker, wonende Broersvest, die een doos gebakjes op zijn rijwiel vervoer de, en J. L., wonende Damlaan. Beiden kwa men te vallen, doch kwamen zonder verwon ding vrij. Van de taartjes was intusschen niet veel overgebleven. Aangiften van 29 September tot 1 October GEBOREN: Geertrui d. v. A. van 't Hoeft en W. J. van Loopik, Rotterd.dijk. Gerritje Albertina d. v. N. van der Windt en J. E. van Lith, Eendrachtsstraat. OVERLEDEN: L. C. Visser echtg. van Aa. Kool, 73 j., Brugmanstraat. Ja. H. Hassing, 74 j., Nieuwstraat. Beide ploegen tellen 2 invallers. Bij Excel sior ontbreken Koestheden en Jans die 2eer verdienstelijk vervangen werden door Hofmans en Meiier. Reeds spoedig doelpunt Excelsior wanneer na een hoekschop den bal voor den voeten van Kloos komt, die keurig voorzet waarop Peters met z'n hoofd voor de rest zorgt (1 0), Het verdere gedeelte voor de rust is D. H. L. steeds in den aanval, doch pech en slecht schieten eenerzijds en schitte rend verdedigen anderzijds beletten verdre doelpunten. Na de rust tapt Excelsior uit een ander vaatje. Het geheele elftal speelt- nu een klasse beter. Onrust Is wegens een opgeloopen blessure uitgevallen, waarvoor. Noestheden meespeelt die met succes de mid- voorplaats bezet. De doelpunten komen regel matig; Noestheden kogelt een voorzet van rechts ineens onhoudbaar in (20), waarna v. Lingen eveneens fraai inzet (3—0). Bij

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 1