DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. ÊËÈÊÊSm ÏT 50ste Jaargang Dinsdag 4 October 1927 No 14981 Dit nummer bestaat uit drie bladen STADSNIEUWS I Rii 2 EEN KUNST IN OPKOMST CHARLES LE FRAPER OVER ONZE SCIIIEDAMSCHE FILMSTUDIO Uitspraken iü IK7 i DE NIEUWE DRANKWET WAT DE KAMER VAN KOOPHANDEL VOOR DE BENEDEN MAAS OVER HET ONTWERP ZEGT ZIJ ZENDT EEN ADRES AAN DE TWEEDE KAMER DE ROTTERDAMSCHE ANNEXATIEPLANNEN AGENDA. KUNST-AGENDA. BEURS VAN SCHIEDAM Spiritus BURGERLIJKE STAND NIEUWE SOHIEDAMSCHE COURANT Bniean KOEMARKT t, SCHIEDAM. Telefoon Infeicommonaal no. 68083 - Postbns no. 39 ABONNEMENTEN per 3 maanden 3.25. per maand 1 10, per week 25 cent Franco tvr oost f 3.75 per kwart Afzonderlijke nummers 5 et Postchèque en Girodienst 81440. Advertentie.115 regels 1.55. Elke regel meer 30 ct. Reclames tusschen den tekst 60 ct per regel. Kleine advertenties: 80 woorden 25 ct. elk woord meer 6 ct tot een maximum van 50 woorden. Kabouter-advert 6 reg ƒ0.50,10 reg. ƒ0 75, 15 reg. Incassokosten worden berekend Gratis-Ongevallenverzekering ƒ500 bij overlijden dooreen ongeval; ƒ500 bij verlies van beide banden, voeten of oogen; ƒ250 bij verlies van één hand, één voet of één oog; 150 bij verlies van een duim; f 75 bij verlies van een wijsvinger; ƒ50 twee voorste ledematen alle vingers van een hand; ƒ25 bij verlies van elkeD anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. De uitkeeringen ingevolge deze verzekering zijn herverzekerd bij de Nieuwe HAVBank, Lange Haven 103. Schiedam. Bij of krachtens wetten of verordeningen Voorgeschreven en andere officiccle at en aankondigingen van hef Gemeentebestunr HINDERWET Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 30 September 1927 vergunning verleend aan de firma Wed. K. Maltha tot oprichting van een slacht plaats voor varkens in het pand Fabristraat 55, kadaster Sectie M. no. 1592. Schiedam, 4 October 1927. De directeur van de „Cournier Cinémato- graphique", de heer Charles le Fraper, heeft de Pransche pers vertegenwoordigd bij de opening van de filmstudio Eureka hier ter stede en enthousiast vertelt hij thans in „Le Rappel" van zijn bevindingen hier te lande. „Wat heerlijk land! En wat kent men het hier weinig! Alles daar is tot in de puntjes gemoderniseerd; het viel me op, toen ik nauwelijks den trein had verlaten. Een monu mentaal, keurig station, breede perrons, en Wat opmerkelijk is, de beambten zijn vriende lijk. Iedereen is er dat trouwens en ik ver zeker n, dat, de Hollanders weten hoe ze Iemand moeten ontvangen. De directeur en stichter van de Belgica- Hollanda Filmmij., de heer Boesnaob, wachtte me aan het station op. Een keurige wagen stond tot m'n beschikking. Een der mooiste kamers in een der meest luxueuse hotels der stad was voor mij gereserveerd. Kortom de vriendelijkheden stapelden zich zoozeer op, dat ik er verlegen door werd en in mijn dankbetuigingen bleef steken. De Eureka^studio bevindt zich in het cen trum van het stadje Schiedam, op tien minuten van Rotterdam gelegen. Wat een charmant stadje is dat. Haast enkel tuinen en bloemen.... De burgemeester van Schiedam, de heer Gijzen, de groote Nederlandsche tooneel- speelster mevr. Solser, enkele notabelen uit de industrieele en financieele wereld woonden de opening bij. Er werd gesproken, 't Is *el nauwelijks noodig het te zeggen, al dade- lijk werden vele toosten op Frankrijk uitge bracht in Holland houdt men veel van Frankrijk en op de filmkunst. De koningin ®h de prins-gemaal hadden zich bij Set ge beuren door een schrijven van sympathie en Aanmoediging aan den heer Boesnaeh niet onbetuigd gelaten. De technische diensten van de studio zijn schitterend ingericht. Het materiaal is over vloedig en in uitstekenden staat. De studio ds ruim; verschillende films kunnen er ge lijktijdig worden opgenomen. Wat de cinema-theaters betreft, dat zijn eenvoudig juweeltjes. De heer le Fraper Beeft dan een beschrijving van het Grand Theatre te Rotterdam, waar een „maximum Van comfort en luxe" is bijeengebracht. De filmproductie, zoo gaat hij dan voort, is nog niet erg uitgebreid, maar ik twijfel er niet aan of hun regelmatige arbeidsmethoden, de verzorging in de toepassing, hun kunstzin zullen onze Hollandsche vrienden tot belang rijke resultaten voeren. KANTON GERECHT Openbare terechtzitting van gisteren. De heer N. O., die de vorige week terecht beeft gestaan wegens het ernstig in gevaar brengen van de veiligheid van den openbaren Weg, is van het hem ten laste gelegde vrij gesproken. De 20-jarige loswerkman H. P., woonachtig te viaardmgen is wegens dronkenschap ver oordeeld tot een boete vaa ƒ15.— subs. 15 da gen hechtenis. Het einde van een schietpartij De twee traject-directeuren der Brockway- bus Mij., A. v. H. en J. B. zijn wegens over treding der wapenwet bij verstek veroordeeld leder tot een boete van 10. Het einde van de „Koemarkt-zaak" De chauffeur Z„ over wien wij de vorige ■Week abusievelijk berichtten, dat hij veroor deeld was tot een boete van 10.subs. 10 dagen hechtenis, is hedenmiddag doqr mr. Welcker van het hem ten laste gelegde vrij gesproken. EEN MILITAIR VLIEGTUIG geraakte dezer dagen bij een noodlanding in een sloot. De twee Inzittenden kwamen met den schrik vrij. Hoe de machine terecht kwam, toont onze foto De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Beneden-Maas heeft het volgende adres gezonden aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal; De indiening van het wetsontwerp tot rege ling van den kleinhandel in alcoholhoudende dranken geeft de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Beneden-Maas aanleiding de resultaten van het onderzoek hetwelk zij nopens dit ontwerp heeft gehouden, ter kennis van uwe hooge vergadering te brengen: De Kamer wil niet verhelen dat dit ontwerp, afgezien van enkele technische verbeteringen, voor haar een teleurstelling is. Aan den reeds jaren gekoesterden wensch de oude in vele op zichten gecompliceerde wet vervangen te zien door meer overzichtelijke bepalingen wordt slechts in geringe mate tegemoet gekomen en het ontwerp blijkt mutatis mutandis een repro ductie te zijn van de reeds bestaande wet. Daarmede wordt niet ontkend dat de aanhan gige voorschriften in sommige opzichten een vooruitgang beteekenen, welke echter over schaduwd wordt door het wederom voorop- schuiven van het beginsel der Plaatselijke Keu ze, waarvan wij voor ons land niet dan nadee- lige gevolgen kunnen verwachten. Op de staats rechtelijke bezwaren hiertegen is door anderen, meer bevoegd dan wij, reeds meermalen ge wezen, zoodat wij ons van een beschouwing hieromtrent ook al viel dit binnen de wer kingssfeer der Kamer gereedelijk kunnen onthouden. Het feit echter, dat dit beginsel na tweemaal door de Eerste Kamer te zijn verworpen, uwe vergadering wederom ter beoordeeling wordt voorgelegd, doet ons vermoeden, dat meer nog dan een regeling van den kleinhandel in alco holhoudende dranken den voorstellers dezer wet de verwezenlijking van dit principe ter harte gaat, en daarmede wordt bedoeld de eerste stap te zetten op den weg die leidt tot algeheele drooglegging. Met klem meenen wij hiertegen te moeten waarschuwen, daar de gevaren van .dit stelsel niet zijn te overzien. Handel en Nijverheid volstrekt niet alleen het z.g. „drankkapitaal" zullen hierdoor een gevoeligen stoot krij gen zonder dat daarvoor een goede grond is aan te geven. Immers, van een in Nederland heerschend alcoholisme kan op enkele uitzon deringen na niet meer worden gesproken. Dat er enkelingen zijn die zich aan sterken drank te huiten gaan is te betreuren, deze zullen er trouwens ook na drooglegging blijven doch dit motiveert niet het lamleggen van een voornamen tak van nijverheid met al den aan hang van dien. Wij hebben hierbij het oog op de vele nevenbedrijven welke door de aloo- holindustrie zijn in het leven geroepen. Het is ons onverklaarbaar waarom niet meer leering wordt getrokken uit de in het buitenland met dit stelsel opgedane ervaringen. Het feit dat verscheidene landen, die tot drooglegging waren overgegaan, langzamerhand op hun schreden terugkeeren bewijst toch voldoende. In dit ver hand mogen wij mede om herhalingen te voorkomen wijzen op hetgeen dienaangaande voorkomt in het rapport van den Nijverheids- raad d.d. 14 Maart j.l. Ook voor het overige kunnen wij ons met de beschouwingen van den raad In hoofdzaak vereenigen. Dit geldt speciaal waar de raad zijn verwon dering uit over de algeheele terzijdestelling van de conclusies waartoe de commissie-Van der Lande bij haar arbeid kwam. Het lijkt ons een miskenning van 'het moeilijke en ingewik kelde werk door deze commissie verricht, en tevens een bewijs hoezeer vooropgezette mee ningen bij de samens' T u>; van dit ontwerp een rol hebben gespeeld. Wat de artikelen betreft veroorloven wij ons het volgende op te merken: Artikel 1. Dit artikel geeft thans een defi nitie van sterken drank in tegenstelling met de oude Drankwet, hetgeen een verbetering kan genoemd worden. Artikel 2. De minimum hoeveelheid waarbij krachtens een slijtvergunning sterke drank bij de maat mag worden verkocht is gesteld op 2 d.L., overeenkomstig het bepaalde in de thans geldende wet. In het voorontwerp was dit 1 d.L. Waar 2 d.L. gedistilleerd thans pl.m. 80 cents kost tegen In 1904 pl.m. 16 cents, zal de min der gesitueerde zich een dergelijke uitgaaf in eens niet kunnen veroorloven, zoodat te voor zien is, dat door de slijters, welke toch ook deze klanten gaarne bedienen, genoemde bepaling veelvuldig zal worden ontdoken, zonder dat zulks is te controleeren. Te meer waar de tegenwoordige prijs reeds het vijfvoud bedraagt van dien in 1904 is het wenschelijk dit mini mum te bepalen op 1 d.L. Artikel 12 sub 9. De mogelijkheid moet be staan dat meerdere vergunningen op één naam komen. Dit bevordert de exploitatie van flinke breed opgezette café's, hetgeen het maatschap pelijk verkeer slechts ten goede kan komen. Artikel 24. In dit artikel ljgt het beginsel dat de vergunning verhonden is aan den per soon, en dus met den dood van den vergun ninghouder, eventueel diens weduwe, vervalt. Onze Kamer vermag niet in te zien welke ge gronde bezwaren er kunnen worden aangevoerd tegen erfrechtelijke overgang der vergunning. De Minister voorziet hiervan een minder succes vollen strijd tegen het alcoholisme en gaat dus uit van een bestaand alcoholisme, hetgeen wij op grond van de werkelijkheid moeten tegen spreken. Welke reden kan er dan bestaan om den vergunninghouder die na veel en dikwijls moeitevol werk zijn taak tot een krachtig be drijf heeft opgevoerd te verhinderen dat deze na overlijden door zijn kinderen wordt voort gezet? Het lijkt ons een onbillijkheid welke te minder reden van bestaan heeft in een tijd waarin het beruchte kroegtype vrijwel is ver drongen door inrichtingen welke gemakkelijk te controleeren en voor handel en verkeer on ontbeerlijk zijn. Artikel 25. Knevelairijen tusschen vergun ninghouders en pachters waarvan in de Memo rie van Toelichting op Pagina 2 sprake is, kunnen slechts afdoende worden gekeerd in dien in de wet een minimum aantal vergun ningen wordt vastgelegd. Zoolang het mogelijk blijft het aantal vergunningen om de vijf jaar onbeperkt te verminderen, zullen evenredig aan die vermindering de pachtwaarden stijgen, waardoor practisch de pachters geheel in de macht komen der vergunninghouders. Artikel 27. Dat de weduwe van den over leden vergunninghouder de vergunning op haar naam kan krijgen, kan niet anders dan wor den toegejuicht. Met het oog op den toestand, welke door het overlijden ontstaat, ware het echter gewenscht den termijn, waarbinnen een verzoek ais bedoeld in het eerste lid van dit artikel moet worden Ingediend, In leder gevai op drie maanden te stellen. Artikel 54. Vele café's zullen worden gedu peerd wauneer in het geheele gebouw geen sterke drank mag worden geschonken indien bijv. in één der bovenzalen een openbare ver- kooping plaats heeft. De bepaling is te rigoureus en behoort tot de proporties der thans geldende wet te worden teruggebracht. Artikel 55 sub 4. Het verbod personen bene den 16 jaar arbeid te laten verrichten terzake van den verkoop van sterken drank etc. voor gebruik elders dan ter plaatse waarbij dus de verkoop slechts mag plaats hebben in fles- schen, kannen of kruiken, zoodanig gesloten, dat zij niet zonder hulpmiddel geopend kun nen worden (artikel 2) gaat te ver. Voor het overige refereeren wij ons aan meer genoemd rapport van den Nijverheidsraad, waarmede wij, zooals reeds gemeld, in hoofd zaak accoord gaan. Wij vertrouwen dat uwe hooge vergadering bij de behandeling van het ontwerp In kwestie, met het bovenstaande zal willen rekening houden. Mr. W. A. Hoek, secretaris van de annexatie- studiecommissie, ingesteld door het Departe ment Schiedam der Nederlandsche Maat schappij voor Nijverheid en Handel, schrijft ons: In uw blad van Zaterdag j.l. is de brief van B. en W. dezer gemeente aan den Raad af gedrukt, houdende hun oordeel over de Rotter- damsche annexatieplannen. Men kan daarin lezen, dat dit college het „geheel eenzijdig, door Rotterdam opgezet plan, zonder dat met de betrokken gemeenten overleg is gepleegd", en waarbij alleen de Rotterdamsche belangen in het oog zouden zijn gehouden, kortom het geheele „Imperialistische drijven" wraakt, bij voorbaat afwijzend tegenover annexatie staat en meer gevoelt voor het voeren van een meerhewnste „streekpolitiek". Het ligt geenszins op mijn weg, en het is dan ook allerminst mijn bedoeling, om thans en op deze plaats critiek te oefenen op of bijval te betuigen aan het standpunt van beide of van één van beide colleges. Ik moge er slechts op wijzen, dat tegenover de argu menten van Rotterdam, waarop de wensche- lijkheid van annexatie bepleit wordt, van de zijde van Schiedam minstens even-zwaarwich tige overwegingen dienen gesteld te worden, waarom dezelve voor deze gemeente en hare inwoners niet-gewenscht is. Op die wijze zou de door het Schiedamsoh college gepreten deerde eenzijdigheid van het Rotterdamsche plan het best geneutraliseerd kunnen worden. En tenslotte moge Ik memoreeren, dat deze aangelegenheid reeds eenigen tijd vóór het bekena worden van Rotterdam's plannen, door het Departement Schiedam der Neder landsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel zóó belangrijk geoordeeld werd, dat het besloot tot de instelling van een studie commissie, welke de voor- en nadeelem, aan een eventueele vereeniging van belde ge meenten verbonden, heeft na te gaan. Deze commissie, die zich o.m. ter zake van het onderwijs, grondbedrijf, belastingen, tarieven der technische bedrijven en van den toestand, waarin de buitenwijken van Rotterdam, eer tijds zelfstandige gemeenten, verkeeren, in verschillende sub-commissies gesplitst heeft, is met haar omvangrijke taak zoo goed als gereed, zoodat het desbetreffende rapport binnenkort kan worden tegemoet gezien. Het leek mij niet ondienstig, de aandacht uwer lezers hierop te vestigen, opdat men wete, dat ook in de kringen van handel en nijverheid hier ter stede voor deze inderdaad belangwekkende kwestie een levendige be langstelling bestaat. 'b Maandags, repetitie Muziekgezelschap St. Ambrosius, 8 uur, R.K. Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R. K. Dam» club I. D. O., Patronaatsgebouw Lange Ha> ven; aanvang 8 uur. lederen Dinsdagavond clubavond R. IC S. X, „Excelsior". Gebouw R. K. Kring. Dinsdags: repetitie R.K. Mannenzangvereenl- ging St. Caecilea. half 9, R. JC Volksbond!' bestuursvergadering R. IC Metaalbewerkers- bond „Sk Eloy", Gebouw R. K. Volksbond. St, Joris Doele, Stedelijk Museum. Geopeng eiken Zaterdag van 26 uur. Vrijdag 7 October. Vergadering R. K. Metaalbewerkersbond St. Eloy; gebouw R. K. Volksbond. Zaterdag 8 October T Feestavond Schledamsche Zwemclub, halt uur, gebouw R. K. Volksbond, Lange Haven, Zondag 9 October Solrëe amusante van de R. K. Tooneelver- eenlging St. Servatius. Gebouw R. K. Volks bond. Maandag 10 October Feestelijke herdenking vierde lustrum vafi „Katholiek Leven". Gebouw Musis Sacrumj] aanvang *8 uur. TE ROTTERDAM BILJARTEN Entre NousUnie Hedenavond half acht zullen in café Blieken- daal, Vlaardingendijk, de eerste twee partijen gespeeld worden van den wedstrijd tusschen de heeren J. WijzenbroekC. Lelie en F. GoukaZandbergen. 5 Oct.: Groote Schouwburg, Het Politie» raadsel (Rott. Hofst.tooneel), 8 uur (voor vol wassenen). 7 Oct.: Groote Schouwburg, Hof joden (Rott, Hofst.tooneel), 8.15 uur. Moutwijn SCHIEDAM, 4 Oct. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn 46 pet. ƒ15.50. Namens de commissie voor de noteering H. J. JANSEN. SCHIEDAM, 3 Oct. Men noteert voor melasse spiritus 100 pet. ƒ34.— per H.L. Ruwe graanspiritus 60 pet, ƒ17.— Per H.Ii. Spoeling Noteering van de Coöp. Vereen. „Schled, Spoelingvereeniging". Heden 1.90 per ketel. Aangifte van 1—3 October 1927 1 GEBOREN: Anthonius, z. v. A. Nijman en A. W. Verbeek, Hoofdstraat Aplonia N., d. v. J. H. Vink en N, van Nielen, Leliestr. Cornelia G„ d. v. J. Heggers en J. C, Kroon, Heerenpad Teuntje, d. v. J. Koster en W. F. C. Bruning, Tieiman Oomstraat Remmerdina, d. v. M. Tettelaar en P. van Beusichem, Vellevestsingei Johannes C., z. v. B. J, M. Ronteltap en M. C. Verschuren, Ant. Muijsstr. Gerrit, z. v. J. Rijken en J. G. Kiela, N. Maasstr. Willemina, d. v. J. C. Schippers en C. den Houting, Brouwer straat Gerrit, z. v. J. vana Eijk en W. Vreeswijk, Hoofdstraat. OVERLEDEN: P. C. Meijer echtg. Th. dé Graaf, Fabristraat. MODE OP HET SCHIP. Welke mode men op de boot wil gedragen zien, illustreerde een te Berlijn gehouden show, waarvan een der stands door onzen fotograaf genomen werd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 1