DAGBLAD VOOR SCHIEDAM E m tr adsnieuws m I 50ste Jaargang Donderdag 6 October 1927 No. 14983 Dit nummer bestaat uit drie bladen Si gSS 1* Gratis-Ongevallenverzekerin^: 500 by overlydcm door ^ngevd.^/^'bif "erHet vrnrtmeJTnder^l Tinge j. ïoop^p devoorwaarden als eenmaal' per maand in dit blad worden afgedrukt van een wijsvinger; 50 twee ingevolge dezo verzekering zijn herverzekerd bij de Nieuwe HAVBank, Lange Haven 103, Schiedam. Bij oï krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officiecle af- eu aankondigingen van het Gemeentebestuur BENOEMING LID VAN DEN GEMEENTERAAD DISTRICTS-ARBEIDSBEURS STREEKNET ONBESTELBARE POSTZAKEN VOLKSBADHUIS R. K. M ETA ALBE WERKERSBOND ST. ELOY RAADSOVERZICHT ZWARE BRAND DE KURKENFABKIEK VAN DEN TOORN UITGEBRAND WERELDREIZIGERS IN ONZE STAD ZESTIGJARIG JUBILé UIT ROTTERDAM. 50-JARIG JUBILé Zaterdag 8 October a.s. hoopt de heer It. de Kadt, directeur der N.V. van den Bergh's Fa brieken, den dag te herdenken, waarop hij vóór 50 jaar aan genoemde maatschappij werk zaam werd. AGENDA. NIEUWE ZAAK Zondag October 25-JARIG JUBILé ALS COLLECTANT Maandag 10 October BEURS VAN SCHIEDAM Moutwijn Spiritus KUNST-AGENDA. TE ROTTERDAM JUBILEUM i BEZOEK VAN Z. K. H. PRINS HENDRIK! COÖPERATIEVE VER. „ONS BELANG" Met nummer 193 van de Stscrt. werden ver zonden afdrukken van de akten betreffende dei Coöp. Vereeniging tot expl. van onroerende goederen Ons Belang G. A., te Rotterdam.- Bnieau s KOEMABKÏ i, SCHIEDAM. Telefoon Intercommunaal no. 68G8S Postbns no. 39 ABONNEMENTEN: per B maanden ƒ3.25. per maand ƒ1.10, per weet 25 cent. Franco per post 3.75 per kwart. Afzonderlijke nummers 6 ct Postcbêtjue en Girodienst 81440. AdvertentiSn1—5 regels 1.65. Elke regel meer 30 ct. Reclames tusschen den tekst 60 ct. per regel. Kleine advertenties: 80 woorden 25 ct. elk woord meer 6 ct. tot een maximum van 60 woorden. Kabouler-advert. 6 reg. ƒ0.50,10 reg. ƒ0.75, 15 reg. ƒ1. Incassokosten worden berekend één hand, één voet of één oog; 150 bij verlies van een duim; 75 bij verlies De Voorzitter van het centraal stembureau voor de verkiezing van de leden van den Raat der gemeente Schiedam maakt bekentca .van lieden af ter secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage is nedergelegd zijn be- sluit ter benoeming van een lid van den ge meenteraad, noodzakelijk geworden, doordat de heer E. G. van den Bovenkamp ontsl heeft genomen als lid van den gemeenteraad. Schiedam, C October 1927. De Voorzitter voornoemd, A. GIJSEN. Aangeboden arbeidskrachten: aanhouders, aanbouwers, ant. branders, aut. lasschers, ban £- werkers, betonwerkers, boekbinders, boekhou ders, brandeskneebts, broodbakkers, chauffeurs, distillateurskneehts, electriciens, flesschenbetee- Hers, glasblazers, grondwerkers, kantoorbedien den, kistenmakers, klinkers, koperslagers-pijp- leggers, kraandrijvers, kuipers, letterzetters, losse werklieden, magazijnbedienden, machinis ten, metselaars, metaalboorders, metaaldraaiers, metaalschavers, monteurs, molenaars, mouters, opperlieden, plaatwerkers, ponsers, reizigers, scbeepsfitters, scheepskoh^rs, schilders, siga renmakers, smeden, stellers, stokers, stuka door, timmerlieden, transportarbeiders, varens gezellen, voerlieden, vuurwerkers, winkelbe dienden, ijzerwerkers, zand- en leemvormers en zakkendragers. Gevraagde arbeiderskrachten: te Schiedam, jongens en meisjes van 14 20 jaar voor fa briekswerk, zakkenstopsters, strijksters en Vernisstoker; te Zaandam: bekwame construc tie-bankwerkers. Voor nadere inlichtingen wende men zich tot de Gemeentelijke Arbeidsbeurs, Broers- Veld 142. In de afgeloopen maand werden in do rich ting SchiedamRotterdam 89.857 telefoonge sprekken gevoerd en in de richting Rotterdam Schiedam 88.434, in totaal dus 178.291 ge sprekken. In de 2e helft der maand September werden ten postkantore terugontvangen Brieven binnenland: Dr. Blomming of Wen- aeker, Rotterdam; fa. C. Langemeyer Co., Utrecht; C. H. Nordberg, Rotterdam; S. Sous, Rotterdambijkantoor „De Telegraaf", Haar lem; H. P. Vink, Haarlem. Briefkaarten binnenland: Herman Korte, Maastricht; P. J. Kruinis, Delfsbaven; Louis Melchers, Amsterdam; H. J. v. Otterloo, Haar lem; G. Smit, Didam; W. ae Vries, Den Haag; G. Witstijn, Rotterdam: Briefkaarten buitenland: Lnise Debatia, Cleve; C. Schude, Brussel; 4 briefkaarten zon der adres. DE WILHELMINAHAVEN Bij den boekhandel bier ter stede is verkrijg baar een K, L. M.-luchtfoto van de Wilhelmina- haven. De foto's worden uitgegeven namens de gemeente, met de bedoeling aan onze Wil- helminahaven meer bekendheid te geven. Op 30 September en 1 October werden geno men 457 baden, en wel in de le klasse 32 kuip baden en 52 regenbaden en in de 2e klasse 34 kuipbaden, 328 regenbaden en 11 kinder baden. Gedurende de maand September werden ge nomen 2285 baden, waarvan in de le klasse 146 kuipbaden, 281 regenbaden en 7 kinder baden, en in de 2e klasse 159 kuipbaden, 1649 regenbaden en 43 kinderbaden. De R. K. metaalbewerkersbond St. Eloy houdt morgenavond in den R. K. Volksbond «en huishoudelijke vergadering. AVateroverlast in de Gerzen Monumentenzorg- Een bcom- plantdag. Als er een filtsch buitje over onze stad komt gevallen en we zijn dit jaar vrijwel dag op dag met dergelijke fiksche buitjes gezegend geweest komt de helft van ons Gorzenkwartier blank te staan. In sommige .straten is de toestand allerdroevigst; enkele staaltjes werden er gisteren in den raad van verteld en bet is zoo afschuwelijk, dat, wethouder de Bruin wees er terecht op, daar besmettingshaarden zouden kunnen ontstaan, die voor de geheele stad gevaar kunnen opleveren. De beer Dinkelaar sprong voor de ge teisterde bewoners in de bres, en de heeren Collê, Hoogendam en van Noordennen vielen hém bij. Er moest daar nu maar eens een afdoende verbetering worden getroffen en in een motie wilde de heer Dinkelaar het college vaii B. en W. opdragen voor zulke afdoende maatregelen binnen den kortst moge lijken tijd te zorgen. Daar kwam wethouder Houtman niet van in. Eerstens betwistte hij het recht der bewoners op voorziening van de zijde der gemeente. Immers de woningen in de meest blootgestelde straten zijn veel te laag ge bouwd, zonder dat de gemeente daaraan schuld heeft. Dan zijn die woningen verzakt en de gemeente beeft werkelijk al kosten genoeg gehad om het peil der straat op gelijk niveau te houden met die op slechte fundeeringen gebouwde huizen. De gemeente heeft dus heusch tegenover de bewoners haar vollen plicht gedaan. Op de tweede plaats, is het de vraag of wel een afdoende voorziening is te treffen. Technisch is alles mogelijk, zeker, naar het zou kunnen zijn, dat de kosten zoo hoog waren, bijvoorbeeld bij volledige polderbe- mailing, dat het nog verkieslijker ware de door watex*overlast getroffen straten een voudig af te breken! Het komt ons voor dat formeel de wet houder met zijn zienswijze sterk staat. Maar met formalisme komen we in dezen niet verder en de zaak is heusch te ernstig om aan een formalistischen kapstok te worden opgehangen. Trouwens, met hoeveel aandacht het be toog van den wethouder ook werd gevolgd, de strekking er van deed niet sympathiek aan. "We gelooven, dat de raad in groote meerderheid bereid zal zijn over formeele en beteekenende financiers bezwaren heen te stappen om de Gorzenbewoners uit den put te helpen. De wethouder beloofde, dat hij de raad volle opening van zaken zou geven, zoodat hij volledig zou kunnen be- oordeelen, wat er kan en dient te worden gedaan. Mitsdien nam de heer Dinkelaar zijn motie terug. Voor de Gerzenbewoners is de dag van gisteren er een geweest, die een hoopvol verschiet in uitzicht stelt. Wethouder de Bruin zag zich bijna unaniem een erediet van 800 toegewezen om voor de leerlingen der hoogste klassen van de lagere scholen een boomplantdag te organiseeren, waaraan een kleine tractatie verbonden zal worden als dank aan die scholieren voor de hulp die zij hebben verleend bij de ver delging van rupsen in het Sterreboseh. Hij verdedigde zijn voorstel op alleszins sympa thieke wijze en al geven we den heer Brounts gaarne toe, dat waar op alles be zuinigd moet worden, royale hand geen pas heeft, we gelooven niet, dat hier van royale hand gesproken kan worden en nemen in tegendeel gaarne aan, dat de opvoedende waarde van een boomplanting de uitgave Volkomen wettigt, t De voorstellen tot uitgifte van grond in Oud-Mathenesse waren aanleiding om ons een breedvoerig debat over het erfpachtstel sel in uitzicht te stellen. De eerstvolgende vergadering vermoedelijk zullen we het hartig brokje te verduwen krijgen. De verordening op de monumenten werd met twee stemmen tegen aangenomen. We hebben tegen die verordening geen bezwaar, juichen ze veeleer toe. Alleen weten we ook nu nog niet, wat voor rechten de particu lieren hebben op eventueele schadevergoeding, wanneer hun eigendom op de monumenten- lijst wordt geplaatst. In een „bijlage" op de verordening wordt gezegd dat elk geval op zichzelf zal worden bezien. Maar die bijlage, welke dan een be sluit van dén raad moet vormen, is niet in stemming geweest. De verordening is artikels- gewijze en in haar geheel in stemming ge bracht, maar de schadevergoeding staat buiten de verordening en daaromtrent is niets „besloten". We hebben nog eens na gevraagd, of het ons misschien ontgaan was, dat ook over die „schadevergoedingsclausule" de hamer van den voorzitter was gevallen, maar ook daar was men van mèening, dat, hoewel de bedoeling onmiskenbaar was, toch werkelijk een verzuim was gepleegd, zoodat omtrent de schadevergoeding ook nog niet dat weinige is vastgesteld, dat elk geval op zich zelf behandeld zal worden! S EEN (TYPISCH FANFARECORPS vormden derateljongens van de Amsterdamsche stads reiniging bij de feestelijkheden ter viering van het 50-jarig jubilé dezer instelling. Gelijk men weet, worden de Amsterdammers met ratels gewaarschuwd, dat de vuilnisman in aantocht is. Hedenmiddag om half één ontdekte de kurkensnijder C. E. Etman OP 6e kurken- fabriek van de firma L. van den Toorn, Schie 84, dat op de benedenverdieping van de fabriek tusschen kurkafval, brand was ontstaan. Onmiddellijk trachtte hij de brand weer te waarschuwen, doch door de Hitte kon hij de telefoon niet- meer bereiken. Deze verscheen nieit'emin spoedig ter plaatse en tastte het vuur krachtig aan. De vele kurken die in het gebouw be waard worden, veroorzaakte een dichten rook, die dikwijls het blussohingswerk be lemmerde. Op de Oude, Sluis, en ook langs de oevers van de Schie hadden zich zooals begrijpelijk, vele belangstellenden verzameld. De brandweer was aanwezig met de groote motorspuit, de z.g. baby-spuit en den gereed schapswagen en gaf bovendien nog water met enkele slangen op de waterleiding. Het blusschingwerk geschiedde onder leiding van den hoofdkringcommandant den heer H. B. J. Aikema. Op het oogeblik, dat wij dit schrijven (twee uur), was het blusschingswerk nog in vollen gang. Door geregeld nathouden van de be lendende perceelen, waaronder ook het woon huis van den heer Van den Toorn, wist de brandweer het vuur tot de fabriek te beperken, welke evenwel geheel is uitgebrand. Om half twee was men het Vuur grootendeels meester. Aan de overzijde van de fabriek, van waar de groote stralen op de fabriek waren gericht, werd het blusschingswerk bemoeilijkt door het wegglijden der slangen in den zaehten grond. Op het terrein van den brand werden onder meer opgemerkt burgemeester A. J. Gijzen, de vier wethouders de heeren Van Velzen, Bod- detis, Houtman en De Bruin, de commissaris van politie de heer F. Ellenberger, de heer W. N. Bolk, brandspuitmeester uit Rotterdam, mr. M. M. van Praag, directeur van den ge meentel. woningfdienst, hoofdinspecteur van politie van Veen en inspecteur Blomsma. Nader kunnen wij nog mededeelen, dat toen tie kwart over 12 uur een broervan den heer V. d. Toom de fabriek passeerde, nog niets van brand te bespeuren viel. Toen de kurken snijder Etman den brand even later ontdekte, werd nog getracht met de fabrieksbrandspuit het vuur te blusschen, echter zonder succes. De eigenaar van de fabriek vermoedt, dat de brand ontstaan is, doordat een voorbijganger achteloos een eindje sigaar of sigaret naar binnen heeft geworpen. Hoewel de machines geheel vernield zijn, zal het bedrijf niet veel stagnatie van den brand ondervinden omdat de kurkenvoorraad -n an dere magazijnen was opgestapeld. Met eenige oude machines hoopt de heer v. d. Toom zoo spoedig mogelijk zijn bedrijf voort te zetten. Gebouw en inventaris waren verzekerd op beurs- polïs. Tegen drie uur werd met de nablussching begonnen en rukten de meeste spuiten in. Voor de variatie zijn gisteren in Schiedam maar weer eens twee „wereldreizigers" gearri veerd, die, wat hun middel van vervoer aan gaat, in zooverre van hun voorgangers afwij ken, dat hij hen het in beweging brengen van hun voertuig, geschiedt door eigen kracht. Zijn andere wereldreizigers tenminste nog in het bezit van een eigen „auto", deze twee heeren hebben het plan hun wereldreis te vol brengen op een groot model „Vliegende Hol lander". Het zonderlinge voertuig is versierd met vlaggetjes van allerlei nationaliteiten, terwijl aan de voorzijde een tweetal miniatuur auto lantaarns gevaarlijk vooruitsteken. De Hoogstraat, waar anders de Schiedam- sche „jeugd" zoo rustig pleegt te paradeeren, was gisteren een en al rumoerigheid, door de verschijning der twee reizigers. Op volle snelheid gingen deze met hun ,ra- cecar" telkens door het drukste gewoel heen, trouw gevolgd door een groep kinderen die van tijd tot tijd „hartverheffende" liederen in zetten als: Rijden, rijden, rijden met je wa gentje, enz. Met den verkoop van kaarten trachten de twee reizigers in hun onderhoud te voorzien. Naar wij vernemen zal het morgen 60 jaar geleden zijn, dat de heer A. A. Schepp (firma van Erpeeum en Co.), zijn loopbaan bij den heer K. J. van Erpeeum begon. De jubilaris is voornemens dien dag receptie te houden ten kantore, Tuinlaan 70, 's morgens van 11 tot 12 en 's middags van 3 tot 4 uur. BURGERLIJKE STAND Aangiften van 1 tot en met 4 October. GEBOREN: Hendrik Hendrikus z. v. H. Flantua en R. H. van der Velde, Bagijnhof. Hadewina d. v. J. Bezemer en M. Leenheer, Brielschestraat. Cornells Johannes Antonius z. v. P. W. J. de Leede en M. J. Rood, Vlaar- dingerstraat. OVERLEDEN: Th. Sitton, wedr. M. van Nood, 48 j., Nassaulaan. GEBOREN 4 October: Ewoudina, d. v. C. van den Heuvel en E. Langewisch, Buitenha- venweg. 5 October: Jan, z. v. P. J. Snijders en E. Roozen, Achter de Teerstoof. 's Maandags, repetitie Muziekgezelschap St. Ambroslus, 8 uur, R.K. Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R. K. Dam club I. D. O., Patronaatsgebouw Lange Hér ven; aanvang 8 uur. i lederen Dinsdagavond clubavond R. K. S. „Excelsior". Gebouw R. K. Kring, tj Dinsdags: repetitie R.K. Mannenzangvereenfc ging St. Caecilea. half 9, R. K. VolksbondJl bestuursvergadering R. K. Metaalbewerkers- bond „St. Eloy", Gebouw R. K. Volksbond. St. Joris Doele, Stedelijk Museum, Geopend eiken Zaterdag van 25 uur. Vrijdag 7 October. Vergadering R. K. Metaalbewerkersbond St, Eloy; gebouw R. K. Volksbond. Zaterdag 8 October Feestavond Schiedamsche Zwemclub, half d uur, gebouw R. IC Volksbond, Lange Haven, Zaterdagmiddag zal op het Broersveld no. 167 door de gez. Witberg een hoedenzaak wor den geopend in het pand, waarin eertijds de Amsterdamsche Boterhandel was gevestigd. Het interieur van de nieuwe zaak is nu ge heel veranderd. Zoo is o.a. een geheel nieuwe betimmering aangebracht door den heer P. Wouters. Uit een mooie stofvrije etalage waarin de nieuwste modellen van hoeden vertegenwoor digd zijn, kunnen de dames een goede keus doen, terwijl achter den winkel gelegenheid bestaat, de aanvankelijke keuze aan nadere keuring te onderwerpen. Onder zeer veel blijken van belangstelling heeft de heer A. W. Carati, gisteravond zijn 25-jarig lidmaatschap van het collectanten-col lege der St. Josephparochie aan de West-Kruis kade herdacht. Het jubilé was den 25en September j.l. reeds kerkelijk gevierd met een plechtige Hoogmis en een algemeens H. Communie der leden. Dat. de heeï Carati in het college zeer ge zien Is, bleek gisteravond reeds dadelijk uit de spontane wijze, wharop den jubilaiis door de medeleden een welkomstlied werd toegezon gen. De Zeereerw. heer G. Th. v. d. Meer, pastoor der parochie, sprak den heer Carati toe en dankte hem voor zijn plichtsgetrouw heid. Namens de collectanten sprak de heer Pb. W. v. d. Voorden, die den jubilaris onder har telijke bewoordingen een clubfauteuil aanbood. De heer Carati dankte tenslotte voor de vele blijken van waardeering. De avond had verder een feestelijk verloop. Soirée amusante van de R. K. Tooneelvap- eeniging St. Servatius. Gebouw R. K. Volktf- bond. Feestelijke herdenking vierde lustrum „Katholiek Leven". Gebouw Musis Saerumjj aanvang 8 uur. i Gebouw St. Josepkgezellen, R'dam, voering van „Freuleke van Herman RodvlDk, door de R. K. Sohiedamsche Tooneelclub. Vergadering van het plaatselijk comité voo»t de K. S. A„ 's avonds 9 uur in het gebonji van den R. K. Volksbond. Woensdag 12 October j Ledenvergadering R. K. Bond van Handels-* Kantoor- en Winkelbedienden, Gebouw „Katm Kring". "Aanvang half negen. SCHIEDAM, 6 Oct. Officieele noteering- van de Commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn 46 pet. 16. Namens de commissie voor de noteering H. J. JANSEN. SCHIEDAM, 6 Oct. Men noteert voor, melasse spiritus 100 pet. ƒ34.per I-I.L. Ruwe graanspirltus 60 pet. 17.— Per H.Ii. Spoeling Noteering van de Coöp. Vereen. „Schled, Spoellngvereeniging". Heden 2.per ketel. 6 Oct.; Groote Nutszaal, Hugo Wolf, liedé- renavond (Anna Stronck Kappel), 8 uur. 7 Oct.: Groote Schouwburg, Hofjoden (Rott. Hofst.tooneel), 8.15 uur. Groote Nutszaal, concert Het „B"-trio, 8 uur. 9 Oct.; Groote Nutszaal, piano-matinée Wla- dimir Horowitz, half 3. D a g e 1 Ij k s: Circus-Schouwburg, De onbe kende soldaat (Spree-gezelscbap), 8 uur (voor volwassenen). Tivoli-Schouwburg, De Pastoor van Neuvillette (Nw. Rott. Tooneel), 8 uur. Bioscopen: Goedgekeurde programma'g tot en met Donderdag 6 dezer ln: Thallu (voor volwassenen); Royal (voor volwassenen); Cor so (voor volwassenen). De heer A. de Koning, eerste seinhuiswachter bij de Ned. Spoorwegen, werkzaam aan hetj station D. P., herdacht heden den dag, waar op hij 25 jaar geleden bij de Nederlandsche Spoorwegen in dienst trad. Op het inspectie-bureau werd de jubilaris toegesproken door den inspecteur den heer, Swaving, die hem, namens de directie, geluk- wenschte, de gebruikelijke oorkonde en een geschenk onder couvert ter hand stelde. De dag werd verder ln hulselijken kring gevierd. Naar wij vernemen heeft Z. K. H. Priné, Hendrik, beschermheer van den Anti-Trekhon,- den-Bond het voornemen a.s. Zaterdag desj n.m. 4 uur den stand van dezen Anti-Trekhon- den-Bond op de Beurs van de Dameskroniek in de Doele aan den Coolsingel te bezoeken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 1