L EEI VEILIG THUIS FEUILLETON DONDERDAG 6 OCTOBER 1927 EERSTE BLAD PAGINA 2 ROODE KRUIS-COLLEOTE HISTORISCHE BIJZONDERHEDEN OVER DEN BINNENWEG KIND ONDER EEN BAAL GERST DOOR EEN AUTO AANGEREDEN TE WATER BINNENBRAND DOOR OPENSCHUIVEN VAN EEN RAAM In den afgeloopen nacht heeft men zich door het openschuiven van een raam toegang verschaft tot den kruidenierswinkel Feijo in de Zomerhofstraat. Uit een ongesloten kasre gister werd een bedrag van 60 gulden gesto len. ONGEVALLEN WEERBERICHT RADIONIEUWS PROGRAMMA'S VOOR VRIJDAG 15e DAMESBEURS IN DE DOELEN ONZE KLEINE GOURBI 19)- jSfcaaftfciL <Wordt Tervolgd.£ DE KATHOLIEKE KRING- Seizoen 1927'28. De volgende week begint „de Katholieke Kring" zijn nieuw seizoen-programma, en 't mag gezegd worden, dat de commissie voor de uitvoeringen dezen keer weer baar beste beentje voor heeft gezet om het programma zoo aanlokk^ijk mogelijk te maken. Het seizoen wordt d?t jaar geopend met een nouveauté, die de leden zeer zeker op buitengewone wijze zul len apprecieeren. Maandag 17 October zal in den Grooten Schouwburg speciaal voor de leden van den Katholieken Kring opgevoerd worden de be roemde en geestige Schubert-Operette „D a s Dreimaderlhaus" en wel door het be kende gezelschap van Fritz Hirsch Operette Gastspiel, dat thaas hier te lande op zulk een succesvolle tournëe is. Dr. Hugo Helm heeft alle medewerking toege zegd om deze uitvoering in den Grooten Schouwburg, waar Hirsch-gezelschap nog nooit optrad, tcyt een glans-voorstelling te maken. Het heele gezelschap, een veertig man groot met Fritz Hirsch zelf aan het hoofd, zal in deze operette optreden. O.m. Mimi Gyenes, Friedel Dotza, Paul Harden, Tanja Marion, Arthur Eugens, Jula Rillo, Herbert Weisback. Het or kest zal onder leiding staan van Willi Li- biczowski. De operette zal worden opgevoerd 'met eigen décors en in eigen costumes uit den poëtischen Biedermeijer-tijd. Het belooft voor da leden een buitengewoon genotvolle avond te worden, daar het „Dreimaderlhaus" de operette van dit gezelschap is, welke in den Shag 't meest succes heeft behaald en nog «Wjd de volste zalen trekt. Een teeken, dat het fraaie Scbubert-lied nog altijd de harten yerovert. Vlak op daze uitvoering, op Zondag 23 Octo far, volgt de Eere- ma t i n e ter gelegen heid van Pater Hyacinth Hermans' dubbele zil veren jubileum. Op dien Zondagmiddag om 2 uur geeft de N. V. „Het Vereenigd Rotter- damsch Hofstad Tooneel" een feestvoorstelling van FeUx Timmermans' „Pastoor van de Bloeyende Wijngaard" met Cor v. d. Lugt Melsert in zijn pracht-creatie van Pastoor Sar- neel en Annie v. d. Lugt Melsert van Ees als zijn nichtje „Leontientje". Felix Timmermans zélf zal de feestvoorstelling bijwonen. Het feestcomité zal dien middag Pater Hya cinth Hermans het huldeblijk aanbieden. Loden van den Katholieken Kring kunnen met de genoodigden uit den lande deze feest- rooTstelltng mede maken. Op 10 November volgt dan weder een t o o- neelavond in de nieuwe Schouwburgzaal Stationsplein 10. Eén van onze eerste gezel schappen van ons land zal dien avond optreden. Op 23 November heeft de gewone jaarlijk- sche kinderuitvoering plaats. De commissie hoopt ook alsdan iets nieuwe te brengen en voert daaromtrent onderhande lingen met het nieuw gevormd gezelschap „dB Kangaroe" te Amsterdam. Tn da Kerstvacantie een artistieke c a b aiet- Svond denkelijk cruder leiding van Pisoisse met zijn vroolijke kameraden. Op 19 Januari een artistieke voordracht avond van den gevierden Frits Bouw meester; en dan voor Vastenavond de slag op den vuurpijl, een uitvoering van de Italiaansche Opera, welke verleden jaar zoo algemeen sympathie wekte, en wal .voor dezen keer Wagner's „Lohengrin", waar in de allereerste krachten uit de ItaliaausckB 'artisten zullen optreden. Gedurende de Vasten ernstige lezingen en lichtbeelden-avonden van velerlei schakeering. En tenslotte op 20 April evenals de Opera-avond weer in den Grooten Schouw burg een voorstelling denkelijk van hat i.Nieuw Nederlandsch Toon eel" onder directie van Saalborn. Wie dit varieerend programma even over- schouwt, zal moeten toegeven dat de commis sie van den Kring dit jaar werkelijk iets durflt presenteeren, wat „noch nie dagewesen" is. Zaterdag 8 October zal hier ter stede de jaar- Hjksche Roode Kruis-collecte worden gehouden. Geliik bekend, is het Roode Kruis niet alleen eene instelling om in tijd van oorlog hulp te bieden, ook in vredestijd heeft het een zeer belangrijke taak. Het doel der collecte Is dan ook geld te ver iameien ten einde een fonds te vormen, waar uit bij rampen onverwijld hulp kan worden geboden, terwijl hieruit bovendien verschillen de instellingen zooals vacantiekoloniën, tuber- culopevereenigingen enz. zonder onderscheid van gezindte worden gesteund. In een reclameboekje van de Winkeliersver- eeniging „De Nieuwe Binnenweg' vertelt onze adjunct-archivaris, mej. Dr. H. G. H. Moquette eenige historische bijzonderheden ever den Binnenweg. De Binnenweg en de Westzeedijk aldus schrijft Dr. Moquette zijn sinds de stichting van Delfshaven in 1339 de eenige verkeerswe gen tusschen deze plaats -en Rotterdam geweest. De Coolsche, Schoonderloosche of Delfshaven- sche weg oï Binnenweg, zooals hij al in 1598 heette, liep van Rotterdam eerst in Westelijke dan in Zuidelijke richting naar het oude dorp Sch-oonderloo. Dit laatste gedeelte was in 1G10 en later als Geldelooze pad bekend, hier voerde een uitpad over een vonder of passerel naar de Ossewei en daarover door een hek^naar het Lage ETf. Dat Rotterdam den Binnenweg van groot belang achtte, bleek uit het misbaar, dat zij maakte, toen in 1535 de ambachtsheer van Cool hem als privaat bezit met een hek had af gesloten. De stad, die volhield, dat het sinds onheuglijke tijden een vrije, open weg was geweest, kreeg gelijk. In 1618 bouwde zij een nieuwe Coolsche Poort met een valbrug. De Zeedijk was de grootste verkeersweg naar Delfshaven, Schiedam en Vlaardingen. Daar langs gingen o.a. de henden van Jonker Frans in 1488 en de soldaten van Bossu in 1572 om Delfshaven te verbranden en te plunderen. De Binnenweg was in den winter en in regentijd bijna onbegaanbaar en als rijweg slechts toe gankelijk voor wagens naar de daaraan gele gen landerijen. Het pad over de Ossewei was een kleiweg, het veTdere deel van den weg werd af en toe met puin en sintels verhard. Bij Rotterdam begon de bebouwing van den Binnenweg in de 17e eeuw. In 1706 werd het gedeelte tot de tegenwoordige Eendrachtstraat, dat al grooten deels aan weerszijden bebouwd was, bestraat. Tot het midden der 19e eeuw bleef deze toestand zoo. Na het graven van den "Westersingel langs de Westgrens van Rotter dam, verrezen er ook op Delfshavensch grond gebied (Schoonderloo) straten. Al in 1852 deed Delfshaven een voorstel om den Binnenweg te verbeteren en gedeeltelijk een andere rich ting te geven, doch pas in 1876 kwam dit plan tot uitvoering. In 1876 was de Nieuwe Bin nenweg gereed, die bij de Van Speykstraat van den Ouden afweek in Zuidelijks richting en ten slotte uitkwam op en doorliep langs het voetpad naar Delfshaven. Vele eigenaars van den benoodigden grond voor den weg stonden dien gratis af, overtuigd dat hier spoedig bouw terrein te koop gevraagd zou worden. Zij heb ben goed gezien. De Nieuwe Binnenweg, dadelijk een straat weg, geen grindweg, is na korten tijd reeds de verkeersweg naar Delfsbjaven, Schiedam en Vlaardingen geworden en als levendige stads straat heeft zij Delfshaven en Rotterdam als het ware aaneengesmeed, waartoe de asphah teering nog het hare zal bijdragen. De Westzeedijk, 50 jaar geladen nog een bui tenweg met boomen langs eenige buitenplaat sen en het Park, heeft ook een geheel ander karakter gekregen. Het vroegere verkeer naar Delfshaven en best Westen heeft hij wel is waar aan zijn concurrent moeten afstaan, maar het graven van nieuwe havens ten "Westen van Den Heuvel en het leggen van de Ruigeplaathrug heeft hier een nieuw,, druk havenverkeer ont wikkeld. In aansluiting op deze bijzonderheden vertelt de heer IC. L. Schamp nog het volgende: Een terugblik op den Binnenweg leert ons, zooals wij lezen in "Rotterdamsche Straatna men", dat reeds in 1454 een heerbaan bestond, die toen en in 1535 Coolsche weg heette, doch later meestal Binnenweg genoemd werd, om dat het een landweg binnen door naar Delfs haven was, of misschien in tegenstelling van den buitenweg langs den zeeweg. De Binnen- wegsche brug, evenals de poort van dien naam, stammen waarschijnlijk uit het laatst der XVIe eeuw. De poort werd in 1838 voor afbraak ver kocht, de brug is in 1901 door de demping van een gedeelte van den Coolsingel verdwenen. Door de gedeeltelijke verlegging van den Bin nenweg in 1876 heeft men den Ouden en den Nieuwen Binnenweg gekregen. Na de vereeniging in 1886 van Delfshaven, dat zich uitstrekte tot en met de Gouverne- straat, met Rotterdam, heeft de Raad 13 Maart 1888 besloten het gedeelte van Coolsingel tot Westersingel Binnenweg te noemen, den ver deren weg tot het Lage Erf Nieuwe Binnenweg. Voor het deel van den oorspronkelijken Bin nenweg, dat van de Van Speykstraat eerst Noordwaarts en dan, langs de tegenwoordige Schietbaanstraat naar het Westen liep, bleef de naam Oude Binnenweg bestaan, totdat de weg door den nieuwen stratenaanleg aldaar verdwenen was. De Nieuwe Binnenweg, midden door den polder aangelegd, wat eerst heel kaal. Allengs werden daar huizen gebouwd, waar langs een sloot liep met rustieke bruggetjes, tuintjes en banken vóór de deur, waarop de bewoners zich verpoosden na de beslommerin gen van den dag, terwijl ze in hun tuintjes bloemen kweekten en groenten teelden. Dat alles is lang voorbij; de tuintjes moesten weg. de slooten werden gedempt; alleen die langs het land van Hoboken bleef bestaan, maar de aardige bruggetjes, al bestonden ze soms maar uit een paar planken, kwamen te vervallen, evenals de gezellige banken. Intusschen nam het verkeer gestadig toe. Misschien wel om den mooien Nieuwen Binnen weg niet te beschadigen, heeft men eenige jaren geleden het verkeer door de Hondiusstraat wil len leiden, die daartoe met zware keien werd bestraat. Maar de vrachtrijders wilden er niet aan en bleven met hun zware sleeperswagens, den Nieuwen Binnenweg „1 wandelen", waar na men de keien in de Hondiusstraat maar weer door klinkers heeft vervangen. Voorname buitenplaatsen bezat de Binnenweg niet Van de oude industrieën noemen wij alleen die van den „haarkunstenaar" Willeman op den hoek van 's Gravendijkwal. Hij legde zich niet toe op de kunstmatige bewerking van page kopjes of bobbed haar, daarvan had men toen nog geen begrip, maar toch was hij in zijn soort een „haarkunstenaar", want hij fabriceerde Haardoek- en cocosartikelen", waarvan hij grooten aftrek had. Zijn firma komt het laatst voor in het adresboek van 1894. Reeds een jaar daarna, in 1895, werd daar door den heer J. L. J. M. Maas het fraaie gebouw gezet, waarin hij zijn bekende apotheek vestigde. EINDELIJK GEPAKT. Na lang zoekeii, ia te Dordrecht gearresteerd de 32-jarige F. A. M. N., die verleden jaar in Mei, verschillende firma's hier teT stede zou hebben opgelicht, onder den naam van S. R„ welke naam gedragen wordt, door een alles zins betrouwbaren ambtenaar. Zoo was de rijwielhandelaar S. L., uit de Aert van Nesstraat er voor een paar fietsen in gevlogen, de tailleur L. S. van den Nieuwen Binnenweg voor een paar pakken. Bij onderzoek bleek, dat de oplichter een familielid van den ambtenaar was, die ge bruik maakte van de goede reputatie van dit familielid. Toen de grond hem hier te warm onder zijn voeten werd, week hij naar Noord-Frankrijk uit. Hij kwam deze week naar Holland teTug, om zijn militairen dienstplicht te vervullen, en is toen te Dordrecht aangehouden. Gisterenmiddag te ongeveer vijf uur is de 6-jarige P, A. V. die bij het graanstation „Trio" aan de Persoonshaven aan het spelen was, onder een haal gerst geraakt Het kind kreeg een gecompliceerde linkenbeenbreuk en een dij beenbreuk. Het is naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht De 84-jarige D. E. E., verpleegde in het Tehuis voor ouden van dagen in de Oostervant- straat, is gisterenavond op de Kruiskade aange reden door een auto. De man, die een wonde naast een zijner oogen bekwam, werd naar het ziekenhuis rp den Bergweg overgebracht. Nog een auto-ongeval De 27-jarige H. P. B. uit de Pottebak- kerssteeg is gisterenavond op den Ruigeplaat- weg door een auto aangereden en daar hij vermoedelijk een hersenschudding had bekomen naar' het ziekenhuis aan den Coolsingel ver voerd Gisterenmiddag te kwart over vier is de 16-jarige fietsjongen J. G. S., wonende in de Goievaarstraat, doordat hij het stuur kwijt raakte in den Stationssingel gereden. Hij kon zichzelf op den kant brengen en is met een passerenden auto naar huis gegaan. Vermoedelijk door kwaadwilligheid is giste renavond te 7 uur in het pand „Decima" hoek West-Zeedijk (beneden) en Schoonderloostraat toebehoorend aan de gemeente brand ontstaan. Het pand was door de bewoners verlaten, daar het ontruimd moest worden. Kwajongens heb ben waarschijnlijk oude stroozakken e.d. in brand gestoken. Spuit 33 was spoedig ter plaatse en bluschte het vuur fnet een straal op de waterleiding, onder leiding van brand spuitmeester W. Manifarges, brandmeester H. Henkes en hoofdman A. E. P. M. Driebeek. DE PERSONEELE BELASTING. Adres van Koffiehuishonders enz. De Rotterdamsche vereeniging van Koffie huis-, Restauranthouders en Slijters, de afd. Rotterdam van den Nederlandscben Bond van werkgevers in hotel-, restaurant-, café en aan verwante bedrijven „Horeeaf", de vereeniging van exploitanten van koffiehuizen „Gemeen schappelijk Belang" hebben aan den Raad het volgende adres gericht: „dat indien de wijziging der opcenten op de personeele belasting tot stand komt als door B. en W. is voorgesteld, een aantal nering doenden groote schade biervan zullen lijden en dat dit vooral het geval is ten aanzien van de koffiehuis- en restauranthouders; dat de neringdoenden ook over hunne be- drijfslokalen personeele belasting betalen en dus ook over lokaliteiten die zij geenszins voor hun eigen genoegen of gemak gebruiken, maar uitsluitend om daarin hun brood te verdienen; dat toch winkels en dergelijke lokalen niet voor de toepassing der personeele belasting worden beschouwd als werkplaatsen, terwijl zij het toch volkomen zijn; dat echter vooral de koffiehuis- en restau ranthouders in dit opzicht zeer ten achter zijn gesteld, omdat, terwijl de gewone winkelier zijn bedrijfslokalen slechts voor 1/3 van de huurwaarde voor de personeele belasting be last ziet, de koffiehuis- en restauranthouder over de volle huurwaarde de belasting betaalt; dat onder deze omstandigheden alle aanlei ding bestaat om in het voorstel, hetwelk Uw Raad is voorgelegd, eén wijziging aan te bren gen ten aanzien van de winkellokalen, in ieder geval althans ten aanzien van de lokalen, die voor koffiehuis of restaurant worden gebezigd, opdat deze categorie neringdoenden niet boven matig zwaar zal worden getroffen door bet heffen van opcenten op een belasting, die toch reeds tegenover hen als zeer onbillijk werkend moet worden gekwalificeerd". HAAGSCH GERECHTSHOF (Zitting van 5 October). Uitspraken Het Gerechtshof te 's-Gravenhage heeft he den bevestigd de vonnissen betreffende: S. D., koopman teRotterdam, door de recht bank aldaar veroordeeld tot 4 geldboeten, geza menlijk 5040 gulden, wegens het overleggen van een valsch stuk bij toepassing der Waren wet, en S. W„ bediende-boekhouder te Rotter dam, was hetzelfde ten laste gelegd, doch was vrijgesproken. J. C. R., koopman te Rotterdam, door de rechtbank aldaar veroordeeld tot 4 maal drie maanden gevangenisstraf wegens het telkens ongedekt vervoeren van gedistilleerd. P. v. T., werkman te Rotterdam, wegens on tucht, door de rechtbank aldaar veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf met aftrek van pre ventieve hechtenis. De 4-jarige C. L. B. wonende op den Katen- drechtsche Lage Dijk is gisteren op dien Dijk, vermoedelijk door eigen onvoorzichtigheid door een sleeperswagen aangereden. Met eenige schaafwonden en een ernstig verwon den grooten teen is het kind in de ouderlijke woning door een dokter behandeld. r DE ADVERTENTIE IS DE DEUR, DIE TOEGANG GEEFT TOT HET VEILIG TEHUIS VAN DE ROND BORSTIGE, OPENHARTIGE KOOPMANSCHAP Verwacht wordt: Zwakke tot matigen N. tot N.W. wind, gedeeltelijk bewolkt, droog weer, kans op nachtvorst, iets warmer overdag. De barometer is rustig. Fietsers en motorrijders lichten op van 's avonds 5.58 tot 's morgens 5.42. Scheveningen have.n (1950 M.) 8.155.00 berichten; 12.00—12.05 zuivelber.; 1.302,45 beursnoteeringen; 3.353.50 land- bouwber.; 3.523.57 zuivelber.; 5.305.35 zui- velberichten. Hilversum (1600 M.) 12.00 Politieber.; 12.352.00 Lunchmuziek; 3.153.45 Lezing over: Het moderne Kind; 6.007.00 Concert; 7.45 Politieber.; 8.10 Lezing over: De vaarwa ters tusschen Dordtsche Kil en roode vaart; 8.40 Concert; 9.00 „De krijgsman als min streel", schets. We schrijven het jaar 1482. Do ruiters zijn hun aanvoerder Jan van Schaffe- laar kwijtgeraakt, nadat deze geheel alleen Perrol uitgedaagd heeft tot een tweegevecht welke uitdaging Perrol neeft aangenomen. Iet wat desperaat en vol galgenhumor hebben zij dwalend door de velden van Gooi- en Eemland in den avond de herberg van Lambert Raveu bereikt. Zij zadelen hier af. Frank treedt, als het stuk begint, juist de herberg binnen. Ni- colaas Korf zit er reeds; 10.00 Concert. Popu laire muziek; 10.3012.00 Dansmuziek. Da v entry (1600 M.) 11,20 Kwartet en solisten; 12,50 Orgelconcert; 1,202,20 Orkest 3.20 Lezing; 3.45 Concert; 3.50 Lezing; 4.05 Concert; 4.10 Orkest; 5.05 Concert; 5.20 Le zing; 5.35 Kinderuurtje; 6.20 Orkest; 6.50 Nieuws; 7.05 Orkest; 7.20 Lezing; 7.35 Piano sonates van Haydn; 7.45 Lezing; S.05 Lezing;' S.20 Concert; (om 9.20 onderbroken door nieuwsber.) 10.4011,20 Lezing; 11,2012.20 Dansmuziek. Parijs (Radio-Paris 1750 M.) 10.50 Con cert; 12.50—2,10 Orkest; 5.05—5.55 Dansmu ziek; 8.5010.50 Concert. Langen berg (469), Miinste.r (242 M.) en Dortmund (283 M.) 12,301,50 Orkest; 3.203.50 Kinderuurtje; 3,50—4.20 Kinderuurtje; 4,20—5.20 Orkest; 7.35 Kozak ken-koor; 9.5011,20 Dansmuziek. Königswusterhau s e n (1250 M.) (1250 M.) 2.206.40 Lezingen en lelsen; 7.20 Concert; 9.5011,50 Vroolijke avond. Hamburg (395 M.) 3.35 Mozart-ouvertu- re's; 5.20 Concert; 6.20 Concert; 6.50 „Fidelio" opera; 8.20 „Verloren Spill", tooneelstuk; 9.50 Causerie. Tot 11.10 Dansmuziek. Brussel (509 M.) 5.206.20 TrioconeertJ' 8.35 Orgelconcert; 9.05 Gramofoonmuziek; 9.25 Kwartet van Haydn; 9.50 Vlaamsche litera tuur; 10.10 Kwartet tot 10.35. De 15de damesbeurs in de Doelen blijft veel belangstelling trekken. Vooral gisteren, Woens dagmiddag, was het er gezellig druk. Vooral de Salon-zaal, waar Pisnisse en z'n kameraden optreden en gistermiddag Dora Schramade met haar poppenkast jong en oud vermakend, is het middelpunt van belangstelling. De stands, wel ke hier in het rond zijn opgesteld, deelen na tuurlijk in die belangstelling. Zoo vooral da stand van de firma Verhoeff-Suzanna uit Den Haag, waar de dames leeren op eenvoudige en goedkoope wijze limonade-siroop te maken. Men ziet daar de gedroogde vrucht in pakjes. Door den inhoud der pakjes, sinaasappelen* frambozen, citroen of ananas, in suiker en wa ter op te lossen, verkrijgt men de zuiverste limonadesiroop. En dat het een smakelijk pro duct is, blijkt wel uit den toeloop naar deze stand, waar gratis limonade wordt geschonken. Daar in de Doele zoo goed als geen buffetten zijn, is het te begrijpen, dat alle bezoekers gaarne gebruik maken van deze gelegenheid. Het spreekt vanzelf, dat wel geen enkele be zoeker na zoo'n frisschen dronk zonder zoo'n Amerikaansch pakje naar huis gaat. Gok de stand van de N. V. P. Molenaar en Co.'s Meelfabrieken te Westzaan naast het po dium in de Salon is goed gekozen. Aan de aan dacht der dames kan dit artikel aldus niet ont snappen. Zij zien er ook, dat men tegen inleve ring van 50 contrólezegels gratis een mooien alpacca paplepel ontvangt, waarvan de voor deden zijn, dat de kleine zonder hulp en niet meer met de linkerhand kan eten en.... steeds zindelijk is. Bescheiden waren onze Muzelmansche be geleiders buiten de ommuring gebleven. Een hunner plukte een geel bloempje, de eenige eoort, die hier was, bood het mij aan en ver wijderde zich snel, zonder een bedankje af te wachten. Welk een kieschheid! Maar waar om zouden ook in deze boezems geen groote "harten kunnen kloppen? Alles wel beschouwd bevinden wij ons op hun voorvaderlijk erf, hun eigendom. Ik waag het echter niet deze gedacht te uiten: welk en storm zou ik daar door verwekt hebben, en oom had me zeker toegevoegd: Je redeneert ais een klappende ekster! Ik zal dus mijn wijsgeerige opmer king maar voor mama bewaren. Zij keurt ze xéker goed. Da Courville, onvermoeid ondanks zijn zeventig jaren, stelt zich weer aan het hoofd; ,wij volgen hem, maar de inlanders, naar hert; mij voorkomt, vrij lusteloos. Loppenstein heeft reeds een paar maal aan mijn oom ge vraagd: Weet u zeker, welken weg de roovers genomen hebben? Natuurlijk niet, antwoordde oom dan; Ik ben geen Roodhuid zooals Coudignac, die beweert op den bodem alles te kunnen lezen, yrat hij hem belieft te vragen. De duivel mag mij halen, als ik op dezen grond het spoor jHifner ossen zon kunnen herkennen. Een der wachters nadert de Courville en maakt de opmerking, dat de Kabylen veel te slim zijn om ossen over zulk een hellend terrein vol doornen te voeren. Naar zijn mee ning zullen zij den bergpas doorgetrokken zijn naar het wed. Besluiteloos staat onze aanvoerder stil, en wij volgen zijn voorbeeld. Wat moeten wü doen? Nooit krijgt oom zijn dieTen terug; dat is mijn meening. Loppenstein komt op een nieuwe gedachte. Woont generaal Donneüe, de vader van onzen romantischen Lucien, niet in de vallei van het wed Zousna? Daar heeft de generaal inderdaad een bezitting. Misschien kan bij ons inlichten. Laten wij zijn hulp gaan vragen. Ontevreden zich vergist te hebben pruilt de Courville en plaatst zich 'in de achter hoede. Na een sukkeldrafje van een half uur be merken wij een Europeaan op een vooruit springende rotspunt gezeten. Hij staart de ruimte in, en noch het paardengetrappel, noch onze stemmen leiden hem van zijn waarne ming af. 'tls een vogelverschrikker, meent er een. Luid schreeuwend snelt een der inlanders op den vreemdeling toe. Deze keert zich nu om en toont ons een slaperig gelaat. Lucien Donnelle, wel alle duivels! roept oom. De arme jongen komt naar ons toe. Wat ziet hij bleek en ontdaan uit! Die .laatste te genslag heeft hem ongetwijfeld geheel ter neer geslagen. Hij wijst ons de roode daken van de exploitatie van zijn vader, heel in de verte, nauwelijks zichtbaar. Kabylen heeft hij niet gezien. Die zoud u ook niet opmerken, al gingen ze vlak langs u heen! zegt de Courville knorrig. Hij keert ons den rug toe en betrekt weer zijn post op de rots. tehaiMittlikUG. 'tls zijn ouders dus niet gelukt hem naar Frankrijk terug te zenden, moppert de Courville. Uit dien mallen jongen is geen en kele aanwijzing te krijgen; daarom zullen wij onze eigen ingeving moeten volgen. Nu, die ingeving is aUeraangenaamst! We worden door moerassen gevoerd, de eenige in dit verscheide land, onder voorgeven, dat het de kortste weg naar de woning van den generaal is. De paarden ploeteren in den mod der; oom krijgt slijkspatten op zijn colbert, en ik geloof, dat deze vlekken hem meer zorg baren dan de achtervolging der Kabylen. Na eenige oogenbliklten heft hij den arm omhoog en wendt den teugel. Verwonderd kijken wij hem aan. Wij hebben ons vergist, vrienden. De dieren zijn door den Djebel Gorah getrokken; in zou wel durven wedden, dat mijn ossen rus tig grazen in de grasvlakte. En zonder de meening der andere kolonis ten af te wachten bestijgt hij opnieuw de hel ling. Ik ken mijnheer de Vierles genoeg om te weten, dat de vrees onder modderspetten te komen hem van richting doet veranderen. Waar denkt u aan? protesteert Loppen stein. Dat is onzin! roept de Courville. Ik ver zeker u Verwarring, discussie, besluiteloosheid:" Doch allen zijn zeer vermoeid, en mijnheer de Vierles, ten einde raad, verklaart ten slot te, dat hij liever van bat zoeken naar zijn beesten wil afzien. De inlandsche politie zal de Kabylen wel aanhouden. Als u mij dan niet meer noodig hebt, ga ik naar huis, zegt de Courville gemelijk en voegt de daad bij het woord. Als mijn tegenwoordigheid u niot langer nuttig is, zou ik verlof willen vragen mij te rug te trekken, laat Loppenstein er op volgen en verdwijnt miet zijn volk, j^i. ,ug Zwijgend kijkt oom hen na en wendt zich dan tot mij. Ze zijn woedend, Gillette, maar wat denk jij er van? Ik denk, dat we naar huis moeten gaan:" ik ben op. Arm kind! Wat een deugniet van een oom hen ik toch! Om enkele beslijkte beesten sleep ik je in dit duivelsland mee, tot je van uitputting bijna bezwijkt. Weet je wel, dat we acht uur gaans van Bab-el-Kadra verwij derd zijn? Zulk een rit houd je thans onmoge lijk uit. Zeker niet! Dat zal ik niet kunnen..., Wat moeten we beginnen? Zie je, als je er niet tegen op zag.... den nacht in een hut door te brengenmaar dat gaat toch niet.. Zijn aarzeling verwondert mij, en ik ver klaar veel liever in den gourbi van een feüah te overnachten, dan verplicht te wezen tot een rit naar Bab-el-Kadra. Trouwens dit gaat bo ven mijn krachten. Mijn hemel, Gillette, je hebt het zelf eens gezegd: 't is niet meer dan een gourbi. en tochik stel je voor Coudignac's gastvrij heid voor dezen nacht in te roepen. En daar ik met antwoord wacht, herneemt oom: Ik begrijp heel goed, dat dit kampement je niet zeer aanlokt.Je bent geen jongen. Dit zaal-keuken-zolder-tigenpakhuis moet je wel tegenstaan. O neen, oom, u vergist u daarin, en als mijnheer Coudignac ons wil opnemen. Als hij wil? Hij zal er trotsch op zijn. 'tls een eer voor hem jou te mogen ontvan gen. Dat zal de mooiste herinnering uit zijn kolonistenleven zijn. Ik zie hem al onthutst, gelukkig, verlegen, beschaamd over zijn on ooglijke behuizing. Je zult er schik in hebben. Vooruit, beestjes, je moet je nog een beetje inspannen. ;1i Wij komen weldra in de sombere wouden der Nefzas, en eindelijk blinkt halverwege een steile hoogte, een klein, rood dak in den zonneschijn. t Kijk eens aan, onze vriend heeft zijn be- pekt katon door pannen vervangen. Een heele verbetering! Wat zul je daaronder heerlijk rusten, Gillette! Bij onze nadering vinden wij echter deur en vensters gesloten. Drommels nog toe! Zou onze vriend nu juist afwezig zijn? Reeds beginnen wij over deze nieuwe teleur stelling te jammeren, als in de kunstmatige weiden van den kolonist een schot weerklinkt. Gered! Ik ken de stem van dat geweer. De losbranding der Arabische wapens heeft 'a anderen toon. Daar wij in het land van het buskruit zijn, zullen we onze fanfare ook eens laten hooren. Oom neemt zijn revolver en lost zes scho ten achter elkaar. Dat is de bel in dit land, Gillette. Nieuwe losbranding in de vallei. Het antwoord! Nu zullen wij spoedig onder dak sijn. Hoefslagen.... daar verschijnt Pierre Cou dignac. Zijn kleeren zijn bemodderd, en een roetkleurig stof bedekt zijn gelaat. Ons zien de houdt hij versteld zijn paard in, doch ter stond ontspant een vroolijke glimlach zijn strakke trekken. Met een paar sprongen van zijn poney is hij bij ons; oom brengt hem op de hoogte met ons avontuur en besluit: Wij komen u dus voor dezen nacht gast vrijheid vragen. Onze centaur toont noch de verlegenheid, noch de opwinding door mijnheer de Vierle# voorspeld. j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 2